Plastic benzinetanks Van wetje tt. watjeits9 widen en wtti - er - zo - bijj - bomt «WAARSCHIJNLIJK REEDS IN DIVERSE 1967MODELLEN Nieuwe Saab- sportwagen Jubileumauto 's BMW Proefauto zonder voorruitstijlen VAN DE 2 MILJOEN SPAARDERS BIJ DE RAIFFEISENBANK WONEN ER 4 DUIZEND IN FLEVOLAND. blijf jong, blijf fit: fiets! Moutbrood Australië decimaal LEIDSCH DAGBLAD \GINA 11 In Amerika wordt verkondigd, dat over enkele jaren de plastic de stalen tank in de Amerikaanse auto's volledig zal lebben verdrongen. De drie grote Amerikaanse automachten, General Motors, Ford en Chrysler werken koortsachtig aan de ontwikkeling van ten plastic benzinetank, die bij alle drie op de urgentielijst van de «search-afdeling is geplaatst. I Wie het eerst met zo'n kunststof tank zal uitkomen is nog moeilijk te leggen, omdat de fabrieken deze plannen nog als „top geheim" be- Schouwen. Aangenomen wordt echter, dat in elk geval Kaiser Jeep, die eveneens op dit terrein aan het experimenteren is, een groot deel van jijn 1967-modellen reeds van een plastic brandstoftank zal voorzien. pen. waarna er altijd wel ruimte overblijft om er een benzinetank in aan te brengen. Dat zou vooral de stylering van de sportwagens en de stationcars ten goede komen. De prijs van een ge wone stalen tank bedraagt in Ame rika ca. 5 dollar en men heeft het grootste vertrouwen, dat een plastic tank beneden deze prijs geprodu- deerd kan worden. i „Net zo veilig" >UuOok verwacht men, dat de B.O.P. B|/3uick-01dsmobile-Pontiac) divi- van General Motors de plastic in 1 of 2 van haar 1967-mo- jllen zal introduceren om er erva- Mogen op grote schaal mee te kun- opdoen en de toepassing van LJae revolutionaire tank dan sterk x te breiden in de 68-ers. Dit onderwerp houdt de Ameri- autofabrikanten reeds een of tien bezig, maar het ontwik- itaiddum is thans bijna tot ïheid gekomen, vooral door de >rtgaande verbetering der pias- materialen. )e introductie van een plastic ben etank wordt beschouwd als een nelijk hachelijke onderneming, dat de stalen tank zo sterk is in- mrgerd, dat men zich afvraagt of publiek wel rijp is voor een der- ij ke vervanging. Vooral nu van erheidswege de laatste tijd meer- Jen aanvallen zijn gelanceerd over onveiligheid van de auto's. )aarom moet er veel getest, be- Ideerd en geconfereerd worden om autoriteiten van de deugdeltfk- d der plastic tanks te overtuigen. autofabrikanten verzekeren iter, dat de plastic tank minstens veilig is als de stalen tank. Voordelen )e plastic tank biedt tal van voor- en boven de stalen tank zoals la- e kosten, en grotere vrijheden bij vormgeving van de tank. Een sta- tank neemt door zijn rechtlij- e vormen altijd een vrij grote ats is, terwijl hij door de lagere iw der auto's en het scheppen van eds meer interieurruimte hoe lan- hoe meer in de verdrukking nt. Jij het ontwerpen van een auto ;t de constructeur thans terdege ;ening houden met de plaats van stalen tank. let een plastic tank zou het mo- ijk zijn eerst de auto te ontwer- Ad verten tl* 25 cent per rol RED BAND- ROOSENDAAL Meer veiligheid General Motors heeft aangekon- cligd, dat al zijn 1967 modellen 9 ïto's uitgerust zullen worden met ree voorzieningen ter verhoging van 1 veiligheideen buigzame stuur - >lom en dubbele remmen. Welke in- J oed dit op de prijzen zal hebben, Recordjaar voor Amerikaanse auto-industrie Het afgelopen jaar is voor de Ame rikaanse auto-industrie in alle op zichten een recordjaar geweest. De totale produktie van personen- en vrachtauto's steeg met bijna 20 pet. voor het eerst boven de 11 miljoen stuks. Hiervan waren 9.335.000 personen- en combinatiewagens, het hoogste aantal, dat ooit in de Ver. Staten werd gemaakt en dat ruim 20 pet boven het aantal van 1964 (7.745.000) ligt. Het voorgaande record-jaar 1955 werd met niet minder dan 1.415.000 stuks ruimschoots overtroffen. General Motors fabriceerde in 1965 4.949.000 (in 1964 3.957.000) stuks. Ford 2.566.000 (2.146.000), Chrysler 1.468.000 (1.242.000) en American Motors (Rambler) 346.000 (394.000). Tegenover een vooruitgang van de Grote Drie staat alleen een achter uitgang van de A.M.C. In de afgelopen tien jaar hebben er in het marktaandeel der concerns geen grote veranderingen plaats ge had. Voor General Motors steeg dit van 1955-1965 van 50.2 tot 53 pet., voor Ford daalde het van 28.2 tot 27.5 pet., voor Chrysler van 17.2 tot 15.7. pet. en voor AMC steeg het van 2 tot 3.7 pet. Dit betekent dus dat het mam- moetbedrijf van General Motors meer dan de helft van alle Ameri kaanse personenauto's vervaardigt en dat 98 pet. der totale produktie in handen is van de Grote Drie. Studebaker, die niet meer kon op tornen tegen deze grootmachten, is enkele jaren geleden reeds naar Ca nada verhuisd en voor AMC breken nu ongetwijfeld ook moeilijke tijden aan. Voor het eerst na vele Jaren ver toont de produktielijn van de Ram bler-fabrieken een neergaanderich ting en het zal uiterst moeilijk zijn deze weer naar boven om te buigen. Vervormen De plastic tanks bieden ook het voordeel, dat ze niet door corrosie worden aangetast en het fabricage proces is schoner, zodat er minder fabricageresten in de tank achter blijven als bij de vervaardiging van een stalen tank. De plastic wanden laten ook min der warmte door ze zullen een geheel zwarte kleur krijgen om ze zo onopvallend mogelijk te doen zijn waardoor het verdampingsproces van de benzine in de tank zal wor den gereduceerd. Om alle vrees voor explosiegevaar weg te nemen, wordt zelfs overwo gen een deel van de tank met schuimplastic te vullen, dat voor volledige absorptie van de dampen zou kunnen zorgdragen. Voorts beweren de voorstanders van de plastic tanks, dat dergelijke tanks bij een botsing eerder zullen vervormen dan barsten. SONETT II De Zweedse Saabfabriek heeft de zer dagen een nieuwe G.T.-sportwa gen onder de naam Sonett n gelan- ceeid, die gebaseerd is op een van de twee prototypen, die in februari 1965 werden getoond. Deze Sonett II met een platte Citroën-achtige DS-snuit, waarin men het traditionele Saab-front mist, komt in het najaar in produktie (voorlopig drie stuks per dag) en zal- in november a.s. verkrijgbaar wo-den gesteld. De Sonett I werd in 1956 geïintro- duceerd als een experimentele open tweezitter, waarvan er slechts enkele exemplaren werden gebouwd. Bij de Sonett II is feitelijk alleen de carrosserie (van kunststof) gloed nieuw. Als krachtbron heeft hij de tot, 60 pk opgevoerde 841 cc driecilin- der tweetaktmotor van de Saab Monte Carlo en ook de andere me chanische componenten komen hier mee vrijwel overeen, zoals stuur- mecnanisme, vierversnellingsbak, remmen (schijfremmen voor) en ve^ ring. boor het lage gewicht (rijklaar 710 kg) en de gunstige stroomlijn kan de wagen echter een topsnelheid van 170 km/u bereiken. 7 Ruim een maand voordat de BMW in Mtlnchen haar 50-jarig bestaan gaat vieren (9 maart) heeft deze Duitse fabriek twee Jubileumauto's geintroduceerd, de BMW 2000 en de BMW 2000 TI, waarvan de prijs resp. ca. f 14.000 en f 16.000 zal bedragen. De 2 liter krachtbron is gebaseerd op -die van de reeds eerder gelanceer de EMW 2000 coupé C en CS, welke echter tal van technische verfijnin gen heeft ondergaan. De motor heeft in de 2000 en de 2000 TI een maxi- :num\ ermogen van resp. 100 en 120 pk De topsnelheid bedraagt resp. 168 en 180 km/u. Te nieuwe BMW 2000 sedans heb ben wat de carrosserie betreft vele componenten gemeen met die van de 1800. Ze wijken hiervan echter af door een gewijzigd front met brede, recht hoekige koplampen; een door sierlijs ten omrande motorkap; door ver chroomde middenstijlen; door een anaere achtersteven met twee vier voudige kamers voor de staartver- lichting (achterlicht. clignoteur, remlicht en achteruitrijlamp)en do^r het cijfer 2000 op het midden van de nieuw gestyleerd kofferdek sel. Het interieur onderscheidt zich van de 1800 door andere zetels; door armsteunen, die vóór in een hand- Onder de aanduiding AMX heeft Ameiican Motors een experimentele sportwagen uitgebracht, die geen voorruitstijlen en deurkrukken heeft, en nog tal van andere snufjes toont. Door het ontbreken van de voorste zijstijlen heeft het dak van voren geen énkel steunpunt. De voorruit en de zijramen gaan direct in el kaar over en tengevolge van deze constructie kunnen de zijramen niet na>r beneden worden gedraaid. De ventilatie geschiedt door toe voer van verse lucht door luchtsple- ten zijdelings van de motorkap en door afvoer van de afgewerkte lucht via de uitstelbare achterruit. Daar het voorste deel van de kap geen enkele metalen verbinding met De Skoda 1000 MB wint üngzaam terrein. Vorig jaar verden er in ons land 2800 ver kocht. een aantal waarmee de Voorschotense importeur best eo)\evreden is. Het model heeft ^oor 1966 enkele wijzigingen ijgpndergaan. De sierlijsten aan de voorkant zijn wat veranderd, er zitten nu kindersloten op de ach terportieren en nog andere kleine verbeteringen. Het belangrijkste is echterdat het motorvermogen van 45 SAE-pk. 4650 omw./min. is opgevoerd tot 48 pk. 4750 omw./min. de carrosserie heeft (alleen via de ruiten), kan ze dus weinig weer stand bieden als de wagen onver hoopt over de kop zou slaan. Daarom is het gedeelte achter de portieren zo sterk geconstrueerd, dat dit als rolbeugel bij een buiteling aan dienst doen ter bescherming van de inzittenden. Niettemin lijkt deze constructie ons toch een zeer gewaagd experiment, omdat bij vervorming van het losse dakgedeelte het enorme rui topper- vlak onherroepelijk zal worden ver nield en de brokstukken groot ge vaar door de inzittenden kunnen op- leveien. En of dat opweegt tegen een ge heel onbelemmerd uitzicht lijkt ons zeer aanvechtbaar. Hoewel het een tweepersoonswa gen is. kan men door het omklap pen van een wand twee noodzetels creëren, waarvan men het niet over matige comfort enigszins kan ver- beieren door het achterraam iets naar boven om te klappen. Geheel nieuw is ook de constructie van de achterverlichting, die zich over de volle breedte van de wagen uitstrekt. Het onbreekbare glas hier van is bedekt met een dun chroom laagje. Het licht kan echter door dit metaallaagje heen dringen. Overdag lijkt het precies op een siei lijst. De deuren hebben geen handgrepen, maar worden door mid del van een drukknop geopend. De bo/enkant der portieren is een eind- wocgj in het dak uitgesneden om het in- en uitstappen te vergemakkelij ken De wagen is in twee kleuren uitge voerd, van boven wit en van onde ren blauw, inclusief de banden. Er zijn nog geen plannen om de AMX in produktie te brengen. greep eindigen; door een met hout afgezet instrumentenbord1; een op berg vak op de cardan tunnel door een armsteun in het midden van de achterbank en gedeeltelijk met skal beklede deuren. De 2000 TI heeft in tegenstelling tot de 2000 ronde koplampen en ach terlichthuizen met slechts drie ka mers Dit schijnt nog maar een voor proefje van het jubileumnieuws te zijn, want voor het eigenlijke feest Opdrachten voor schoolprenten De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft aan de beeldende kunstenaars J. Bezem er (Rotterdam), J. Bieruma Oosting (Amsterdam), Ch. Donker (Utrecht). P. Klaase (Amsterdam), K. Löb (Am sterdam), T. van Os (Rotterdam) en J. M. Prange (Boekei), opdracht ver leend tot het vervaardigen van een schoolprent, waarbij de kunstenaar vrijgelaten wordt in de keuze van zijn onderwerp. De grafische prenten zijn bestemd voor de decoratieve versiering van klaslokalen of andere schoolruimten. In een aantal voorgaande Jaren werden eveneens opdrachten voor dergelijke schoolprenten verleend. Rhodesisch blad negeert nieuwe censuurbepalingen Het dagblad The Rhodeeian He rald, het enige landelijke dagblad van Rhodesië, heeft in het nummer hedenochtend nieuwe censuur- voorschriften genegeerd: twee be richten van samen vijf cm lengte zijn uitgevallen en blanco gelaten. De nieuwe voorschriften verbieden het op deze wijze aangeven, dat er censuur is toegepast. Bovendien staat in een kadertje op ce voorpagina, dat alle materi aal in het nummer is onderworpen aan censuur door de regering. Dit kadertje staat reeds enkele maan den op de voorpagina, maar volgens die nieuwe regering is ook dat ver boden onder de van kracht zijnde noodtoestand. Overtreding van de censuurvoor- schriften kan worden bestraft met een boete van maximaal 5.000 gul den en/of maximaal twee Jaar ge vangenisstraf. De redactie van het blad heeft te kennen gegeven, dat het een dergelijke beperking van de publikatiemogelijkheden niet kan aanvaarden. Verwacht werd, dat de regering spoedig maatregelen tegen de Herald zal nemen. Latere verhoging PTT-tarieven De Tweede Kamer heeft gistermid dag in een motie de regering uitgeno digd de PTT-tarieven voor het ver zenden van tijdschriften en nieuws bladen niet op 1 mei, maar op 1 augustus te laten ingaan. De motie, die was ingediend door KVP en AR, kreeg de steun van de gehele Kamer met uitzondering van de WD. Mi nister Suurhoff (Verkeer en Water staat) had reeds gisteren laten blij ken niet onwelwillend tegenover de motie te staan. De motie van de CH-afgevaardigde Tolman, waarin wordt voorgesteld van elke tariefsverhoging bij de PTT heeft BMW nog een verrassing in j zien- werd met ?rot€ meerder" petto. Reflecterende nummerplaten zijn veiliger heid verworpen. De motie kreeg alleen de steun van de CHU zelf. (Van onze Haagse correspondent) Oefemvedstrijd tegen jeugd Zaterdagelftal Het bondszaterdagelftal zal op woensdagavond 16 februari op het sportcentrum van de KNVB te Zeist Reflecterende nummerplaten van i een wedstrijd spelen tegen het Jeugd- auto's zijn veiliger. Of straks iedere elftal zaterdagvoetbal. De opstellin- Ne(:erlandse auto nieuwe nummer- gen van beide elftallen zijn: plaun moet gaan dragen is afhan- j BondselftalA. van der Laan kelijk van de reacties op de sugges- (Zwart Wit '28), A. Kok (IJsselmeer- ties, die de Internationale Federatie vogels) en C. van der Graaf (IJssel- van Hogere Politieambtenaren heef1i meervogels)A. van der Giessen getiaan aan een groot aantal landen, waaronder Nederland. De reflecte rende kentekenplaat heeft in Ame rika zijn voordeel al bewezen. Bot singen op geparkeerde onverlichte voertuigen liepen sterk terug. De po litie ziet ook een eigen belang: licht gevende platen zijn beter te lezen. Wie een tegenligger, waarvan de llnkerkoplamp is uitgevallen, aan ziet voor een motorfiets komt ook niet meer voor verrassingen te staan als er oplichtende kentekenplaten zyii gemonteerd. Proeven hebben uilgewezen, dat het licht van een zaklantaarn al voldoende ls om de piaren duidelijk te laten oplichten. Wettelijk is er nog wel wat te doen, voor de reflecterende nummerplaat- ingang kan vinden. In Nederland en vele andere landen mag een voer tuig aan de achterzijde alleen maar rode lichten en reflectors hebben. De witte vallen dus buiten de wet. Zelfs al wordt er nog niet over verplich ting gesproken, moet de wet op dit punt dus veranderd worden. ï.en praktisch bezwaar van deze nieuwe nummerplaten (in Frankrijk toegestaan en in San Marino ver plicht) geldt in het bijzonder voor Nederland. Als hier de blauwe onder grond wordt gehandhaafd, zouden de letters en cijfers reflecterend moeten worden. Dat zou vrij kost baar worden wegens de duurdere fa bricagemethode. Goedkoper is een zwarte numme ring op een lichtgevende witte ach tergrond. Volgens de fabrikanten, al dus het blad „Verkeerstechniek" zou den deze pleten maar een paar rijks daalders duurder komen. Twee num merplaten kosten nu f 7,50. (Zwart Wit *28). A. in t Veld (SSS) en H. Kiel (Go Ahead K), H. Koele- wijn (IJsselmeervogels), J. van der Beek (SDVB), J. Groenendijk (Gein oord), P. van der Llppe Noordwij k) en G. Slagboom (De Zwerver). Jeugdelftal: J. Polak (Zwaluwee Boys), M. Westerink (WHC) en O. Harbers (Excelsior *31), A. Koster (Riliandia), Th. van den Berberg (CJW) en J. den Rooyen (SSC '55), W. Anema (IJsselmeervogels), J. W. Leuslnk (Excelsior '31), H. van den Vondel (Excelsior "31), J. Veerman (Hulzen) en H. Bestebreurtje (Rijs- oord). Bij de reserves voor beide elftallen zijn: B. Kralt (Rijnsburgse Boys) en L. Pluymgraaf (Quiok Boys). Vroeger was er alleen maar water; de Zuiderzee. En nóg verder in het verleden heette het Flevomeer. Daarom heet de nieuwste Zuiderzeepolder: Flevo land. In het midden van die nieuwe akkers ligt Dronten. Er zullen veel mensen In Nederland zijn, die nog nooit van Dronten hebben gehoord. Het is ook niet groot: 3500 Inwoners. Tóch Is er al een Raiffeisenbank. En op de zevenduizend Inwoners van Flevoland heeft de Raiffeisenbank In Dronten vierduizend spaarrekeningen! Flevoland zal verder groeien. Allerlei beroepen en ambachten zullen zich er vestigen. Die zevenduizend zullen er vele tienduizenden worden. Maar nü al staat de Raiffei senbank voor hen klaar om aan al hun wensen op bankgebied te voldoen. In een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken De achterstallige competitie wedstrijd Heracles—ADO zal woens dag a.s. worden ingehaald. De ont moeting vindt plaats op het ADO- terrein, omdat Heracles niet over een lichtinstallatie beschikt. De return wedstrijd zal ln Almelo worden ge houden. Vier Jonge Nederlandse tennis speelsters zuillen ln de komende maanden deelnemen aan een aantal toernooien aan de Rivlèra. Ada Bak ker en Astrtd Suurbeek verblijven aan de Franse zuidkust van 28 fe bruari tot en met 20 maart, Lidy Jansen-Venneboer en Els Spruyt van 14 maart tot en met 3 april. Nu heeft de vakman de meeste tijd om uw fiets na te zienl De competitiewedstrijd LFC 2 Feijenoord 3 (res. 1ste klasse) wordt niet op zondag maar op zaterdag middag a.s. gespeeld. Aanvang 3 uur. Feijenoord zal voorts met haar ama teurelftal deelnemen aan het Zilve ren Molentoernooi van LFC. In het toernooi om de Europese beker voor Jaarbeurssteden heeft AC Milaan woensdag in het San Siro- stadion met 21 gewonnen van het Londense Shelsea. De return ls op 16 februari. Uw bakkerUw dokter Zeven Nederlanders in Zesdaagse van Antwerp en De directie van het Antwerpse Sportpaleis heeft lang gewacht met de definitieve aanwerving van de ploegen (van drie renners) voor de volgende week vrijdagavond aanvan gende zesdaagse in de Sinjorenstad, die jaarlijks duizenden Nederlanders trekt. Zeven Nederlandse renners zijn ge contracteerd, verdeeld over drie ploe gen. Leo van Dongen en Van der Lans zijn gekoppeld aan een jonge Belg, Peter Po6t, Jan Janssen en Frits Pfenninger vormen misschien de sterkste formatie. Jo de Roo, Gerben Karstens en Bart Zoet kunnen als het tweede grote Nederlandse drie manschap worden beschouwd, wat Van Looy-Van Steenbergen-Lykke wellicht als het Belgische zijn. Alle Australische banken* zijn gis teren aan het eind van de arbeids dag gesloten om pas maandag weer open te gaan. Zij treffen de laatste voorbereidingen voor de overgang op munten in het decimale stelsel, die maandag wettig betaalmiddel wor den. Daar zijn drie jaar voorberei ding aan voorafgegaan. En nog ten minste twee jaax zuilen het oude en het nieuwe betaalmiddel naast el kaar in omloop blijven. Dat gebeurt ln hoofdzaak om tijd te geven voor veranderingen aan kassa's en boek- ltoudmachines Gedurende verscheidene weken is een Intensieve voorlichtingscam pagne gevoerd om het publiek op de hocgte te brengen van het nieuwe geld. Winkelbedienden hebben er zelfs speciale opleidingen voor ge volgd. O rote hoeveelheden nieuwe mun ten zijn aan de banken verstrekt door de munten in Londen. Can berra, Melbourne en Perth. Daar dit geld een vermeerdering betekent van de normale geldvoorraad bij de ban ken, zijn voor de komende dagen spe ciale veiligheidsmaatregelen getrof fen om diefstal te voorkomen. Ook zal. daar de banken de ko mende vier dagen gesloten zijn, de geldvoorraad op de kantoren voor be taling van lonen enz. groter zijn dan anders het geval is. Alle politiever- loven zijn ingetrokken in verband met de extra voorzorgsmaatregelen die dit nodig maakt. De meeste Australiërs nemen ten aanzien van de overschakeling op het decimale stelsel een afwachtende houding aan. Er beetaat enige be zorgdheid, dat het nieuwe stelsel zal leiden tot kleine prijsstijgingen van alledaagse artikelen, omdat er geen nauwkeurig equivalent zou zijn voor sommige van de oude munten van 'lagere waarden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11