TARVO Wat deed u zo vroeg op het Centraal Station op donderdag 3 februari? De Jougli-penning uitgereikt Twee nieuwe leden van verdienste bij „De Natuurvriend5 (IQ u D Voor het eerst hoven de 100.000 Brand in sintelknil Cees van Oyen op dreef in Den Haag Stelende Leidenaars voor Haagse rechtbank moutbrood WOENSDAG 9 FEBRUARI LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Aan het einde van de gistermiddag in de Stadsgehoorzaal gehouden universitaire plech tigheid. waarin de rector-magnificus. prof. dr. J. Dankmeijer de traditionele diesrede uitsprak, heeft prof. dr. E. L. Noach (links) aan dr. JM. van Rossum, lector in de algemene farmacologie aan de R.K. Universiteit in Nijmegen, de S. E. de Jongh-penning uitgereikt. Dr. Van Rossum ontving deze penning op grond van zijn onder zoekingen op het gebied van de moleculaire far macologie. Het ligt in de bedoeling deze penning om de twee jaar uit te reiken aan een onder zoeker beneden de veertig jaar. als blijk van waardering voor diens farmacologisch werk. (Foto L.D./Holvast) Toenemend ledental De aquariumhoudersvereniging „De Natuurvriend" heeft gisteravond in het „Petruszaaltje" (Lammenschans- neg l haar zesendertigste algemene jaarvergadering gehouden. Na een welkomstwoord in het bij zonder tot een tiental nieuwe leden I gericht, wierp de vice-voorzitter, de heer A. Abcouwer, een korte terug blik op het afgelopen verenigings jaar, dat zich weer kenmerkte door een reeks van goedbezochte bijeen komsten en een sterke toeneming van het ledental, mede dank zij een goed geslaagde ledenactie. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer A. de Jong, bleek trou wens ook duidelijk, dat de vereni- i ging op een zeer actief jaar kan terugzien. Naast de elf voorlich- Drs. Nederhorst foutief geciteerd In tegenstelling tot hetgeen wij in ons verslag over de vorige week ge houden forumavond van de SVB in de Leidse Academie schreven, heeft het Tweede Kamerlid drs. Nederhorst in deze bijeenkomst niet verklaard, dat de Academische Raad de proble men in het wetenschappelijk onder- vijs miskent. Hij merkte op, dat er hoogleraren zijn, die er door hun te hoog opgeschroefde individuele eisen blijk van geven de problemen van het wetenschappelijk onderwijs te miskennen. De heer Nederhorst heeft in dit verband niet over de Academische Raad gesproken. NOG EEN LIJST Vlak voor het aflopen van de ter mijn van het indienen van kandida tenlijsten voor de a.s. verkiezing van leden van de Prov. Staten van Zuid- Holland, is gistermiddag in het Leid se stadhuis nog een lijst binnengeko men van de „Naamloze Partij", van welke partij de burgemeester van Go- rinchem, mr. L. R. J. ridder Van Rappard, lijsttrekker is. Deze lijst ziet er als volgt uit: Mr. L. R. J. ridder van Rappard. Gorinchem; V. B. Feteris, 's-Graven- hage: J. C. U ij ten bogaard geb. Blankwaardt, Wassenaar; P. J. G. A. Ego, Rijswijk Z.H.: A. J. Spaans geb. van der Zijl, Leerdam: W. J. Chris- tiaanse Rijswijk Z.H. en mr. H. de Lauwere, 's-Gravenhage. tingsbijeenkomsten en de deelname de „Leidato" werd als hoogte punt van het jaar op feestelijke wfj- e het 35-jarig verenigingsbestaan herdacht. Het ledental nam met bij en bedroeg 180 per eind 1965 (v.j. 130). Uit het jaarverslag van de pen ningmeester. de heer P. Geertsma, am naar voren, dat de vereniging financieel eveneens goed voorstaat dus vooralsnog nog niet tot een contributieverhoging behoeft te wor den overgegaan. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. De periodiek af tredende heren Th. de Groot <2 de secretaris» en J. Visser «commissa- •den bij acclamatie herkozen, eveneens bij acclamatie de heer Abcouwer tot voorzitter, de heer A Gijzenij tot penningmeester (de heer Geertsma moest wegens verhui zing naar elders zijn functie neer leggen), de heer W. Th. Nieboer tot vice-voorzitter en de heer P. W. Dool tot commissaris (c.q. opvolger van de heer Nieboer) werden gekozen. De heren L. Polanen. L. de Groot en A. Koedam werden tot leden van de kascommissie-1966 benoemd. Als blfjk van waardering voor het vele en verdienstelijk werk, dat bei den in een reeks van jaren in het belang van „De Natuurvriend" heb- lieb verricht werden de heren P. Geertsma (ex-penningmeester) en A. van Gijzen (2 de penningmeester) hierna op voorstel van het bestuur met algemene stemmen tot leden van verdienste benoemd. Na de pauze hield de heer J. Vis ser een korte lezing over de verme nigvuldiging van enkele bijzondere plantensoorten, waarna de heren P. Geertsema en G. Vermey beurtelings het kweken van enkele vissoorten on der de loep namen. Turkse president ernstig ziek President Gursel van Turkije heeft gisteren opnieuw een beroerte gehad. Hij is ernstig ziek. Dit is meegedeeld door het militaire zie kenhuis Walter Reed in Washing- vaar Gursel thans verblijft. Door de beroerte is de verlamming van Gursel verder uitgebreid, aldus een bulletin. De zeventigjarige Gursel is op 2 februari in het ziekenhuis in Wash ington opgenomen. Hij lijdt aan suikerziekte en gedeeltelijke verlam ming ten gevolge van een aantal be roerten. Aanvankelijk leek hij voor uit te gaan, maar in de ochtend van 8 februari kreeg hij wederom een beroerte, waardoor zijn verlamming zich uitbreidde. Er is geen verkla ring gegeven voor het feit dat de jongste beroerte van de Turkse pre sident bijna 24 uur geheim is gehou- In Doeletikazerne Officieren spelen voor manschappen De dienst Welzijnszorg van de Ko- ninklijke Landmacht hield gister avond in de kantine van de Doelen kazerne in Leiden een toneelavond voor de militairen. Welzijnsofficier F. H. F. Klemann had voor deze avond, waarvoor van de zijde van de man- I schappen grote belangstelling be stond. beslag weten te leggen op het toneelgezelschap „De Clingendaelers" uit Den Haag. Dit gezelschap ressorteert onder het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht en bestaat uit officieren (van luitenant tot generaal) en echt genotes van officieren. Sinds 1957 maakt deze gerenommeerde toneel groep verschillende tournees langs kazernes en militaire inrichtingen. Het spel van de met zorg uitgekozen thriller in drie bedrijven van R. Fos ter en Bill Noble: „Moord op de plan ken" is voor de militairen een boei ende ontspanning geweest. Met groot enthousiasme heeft de „hogere legerleiding" het zware stuk op verdienstelijke wijze vertolkt. En kele zwakke plekjes werden gecamou fleerd door het sterke spel van Mag- da Swanson (R. Geurtsen—van Leeu wen». Hall Philips <H. J. van Veen), Joe Parson <T. H. Asselmant en Dex ter Ross (J. K. L. Koch». Het stuk speelt in een klein theater in een Amerikaans stadje. Om de naam van een ster op de affiches te krijgen, heeft de producer van het toneelgezelschap, tevens eigenaresse van dit theater, een gevierde actrice op haar retour gecontracteerd (Mag- da Swanson) Dit veroorzaakt grote spanningen in het gezelschap. Men deinst zelfs niet terug om twee personen, de gevierde actrice en haar kamenierster, te vermoorden. Deze misdrijven worden echter op verrassende wijze door sheriff Joe Parson tegen het einde van de span nende thriller opgelost. Regisseur Leo de Hartogh kan trots zijn op zijn to- j neelgezelschap. Advertentie Een gewetensvraag? Komkom, u wachtte op de trein van 7.12. en u stak een Hunter op. Maar welke was het? Hunter mèt of Hunter zónder filter? Was het een Hunter zónder filter? Dan genoot u van dè lekkerste American King Size, die er is. Stak u een Hunter mèt filter op? Dan proefde u niet het filter, maar alleen geurige tabak. i i f j(j Hoe het ziju hebt op 3 februari -+ het beste merk gerookt, dat voor uw geld te koop is. riff Bjj 1 Nieuwe uilwaven Belasting - almanak 1966 Van El- j seviers Weekblad, «bestemd voor aan- I gifte inkomstenbelasting 1965. Vermo-1 gensbelasting 1966 De tijd is weer aangebroken, dat het aangifte - for mulier voor de inkomstenbelasting moet worden ingevuld. Na de recen te wijzigingen, die in ons belasting stelsel zijn doorgevoerd, is het fis cale doolhof voor de leek bijna nog ondoordringbaarder geworden. Voor hen, die desondanks hun biljet zelf willen invullen, is dit bij Elseviers Weekblad verschenen boekwerk een praktische handleiding. Maar ook voor beter ingevoerden kan het als naslagwerk een nuttig bezit beteke- VAN A.Z. Fris cabaret van Lei di enaar Leidse bevolking in 1965 Bevolking op 31 december 1964 Vermeerdering door: M a geboorten 929 b vestiging 2489 Totaal 1791 4893 Vermindering door a overlijden b vertrek 6684 Totaal 816 5107 In een naast de stookplaats van het Academische Ziekenhuis gelegen sintelkuil, waarin sintels uit de ver warmingsketels worden gestort, is gis teravond omstreeks kwart over acht brand ontstaan. Door tot nog toe onbekend gebleven oorzaak bevond zich een hoeveelheid afgewerkte olie in de kuil, die vlam vatte toen deze met de hete sintels in aanraking kwam. De sintelkuil stond in een oogwenk in lichterlaaie, waar bij de vlammen door het raam van de stookplaats naar binnen sloegen. Een ter plaatse aanwezige monteur heeft het vuui4 met een slang op de waterleiding geblust. De taak van de Leidse brandweer bleef hierdoor beperkt tot het verwij deren van de brandresten. Van de stookplaats waren deramen zwart ge blakerd en de ruiten vernield. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jeanette Sandrlna. dr van S. Nieu- wenburg en C. J. Straathol; Elisabeth Maria, dr van A. H. van Bolhuis en M C. Nypels: Gerardus. In het warme, stampvolle zaaltje van Theater in de Steeg in Den Haag heeft de Leidse cabaretier Cees van Oyen gisteravond de Neder landse cabaretwereld verrast met een gloednieuw cabaretprogramma. Voor een kritisch publiek (nagenoeg alle .groten" uit de Nederlandse cabaret woonden de première bij) bracht Cees van Oyen met Janine van Wely en Joop Stokkermans (piano) een bruisende stroom van grotendeels nieuwe liedjes en conferences. 5923 Gordijn: Astrld Verschil tussen vermeerdering en +550 +211 vermindering Bevolking op 31 december 1965. 49303 50818 Aantal voltrokken huwelijken 957 (vorig jaar 916 Aantal ingeschreven echtscheidingen 64 (vorig jaar 62» Kluppel van N. v A. C. Slngerllng. GETROUWD J. Maaskant en E. van Baaren. OVERLEDEN Meijer. 76 Jr. e.v. C P. Steijn; M. „Cabaret is de mensen een spiegel voorhouden", zei Cees van Oyen eens en daaraan ontleende hij de naam voor z;jn eerste eigen cabaret „Lach's in de spiegel". De mensen, die gis teravond voor het eerst in die spiegel keken hebben zichzelf gezien. Ze heb- I ben zichzelf gezien met hun blijheii- jes, hun zorgen, hun nare en hun plezierige eigenschappen, maar bo venal: met hun levenslust. Cees van Oyen en Janine van Wely reflecteer- den al die menselijkheden op een I heerlijke pianobegeleiding van Joop Stokkermans. „Lach's in de spiegel" i is een verademing, een verfrissende douche na de sleur van alledag, die net voldoende aanknopingspunten Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Vier en acht maanden gevangenis Stijl Een Leids echtpaar kon ngedeerd uit deze auto stappen, nadat de wagen gistermiddag omstreeks vijf uur in een sloot langs de Van de Sande Bakhug- nlaan was gereden. Het onge luk gebeurde toen de man zijn vrouw rijles gaf. Bij het nemen van de bocht Franchimontlaan Van de Sande Bakhugzenlaan verloor1 de bestuurster de macht over het stuur, waardoor de auto over het trottoir en het talud in het water reed. De auto is door Een 24-jarige Leidse bouwvak arbeider zat op 24 juni plotseling dik in de kleren, als resultaat van een inbraak welke hij pleegde in het filiaal van C. en A. in Leiden. Door dat er een verbouwing plaats vond. zag de bouwvakarbeider zonder veel moeite kans het magazijn binnen te dringen. Hij voorzag zichzelf eerst van een nieuw kostuum en een jas. om ver volgens nog twee colberts, enke le pantalons, overjassen, dassen en (.verhemden in een z.ak mee te ne- 1 Daarna reisde hij naar Maastricht, doch toen hij daar liep te kreeg de politie argwaan arresteerde de jongeman, diefstal aan het licht kw De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek vai Cees van Oyens opvatting van ca baret roept onwillekeurig een verge lijking op met Toon Hermans. Die zelfde blijheid, die gebaartjes en dat talent tot het uitbeelden van type tjes, maar toch met een heel eigen stijl. Dat bewees bijvoorbeeld de uit slag van het deze zomer gehouden ICC-concours waar Cees onder meer met een Toon Hermansparodie de derde prijs behaalde. En met een imitatie hoef je daar echt niet aan te komen. Zowel voor Cees als voor Janine is dit cabaret de realisering van een lang gekoesterde wens: „dié nummers doen, waar je zelf zin in hebt". Janine won in 1960 de derde prijs in het ICC-concours. Ze werkte in het cabaret van Jaap van der Merwe en bij Lurelei. „Lach's in de spiegel" blyft voor lopig tot 28 februari in Theater in de Steeg. Daarna? Cees van Ovea weet het nog niet helemaal zeker. Eén wens staat nog steeds op zijn programma: optreden in Leiden. Auto De officier Justitie bij de een kraanwagen op de kant ge- j Haagse rechtbank eiste tegen de trokken. I bouwvakarbeider zeven maanden ge- (Foto LJD./iHolvaet) vanfenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorar- Het deerde een 27-jarige loswerk- man uit Leiden kennelijk niet, dat hij een schuld van ruim f2000 had. Teneinde aan zijn verlangen naar een auto te voldoen, nam hij een auto weg en maakte er een uitstap je door Nederland mee. In de buurt van Groningen liet hij de auto achter, doch nam ook daar een auto weg. Toen een aanrijding plaats hadi, liep hij tevens togen de lamp. We gens diefstal van de auto eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte conform die eis veroordeeld. j dagenlang lekker 1 mals gezond!

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3