„Order om Duitsers niet te redden ZES JAAR VOOR WURGING Niet voorthollen op weg naar een crisis LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 FEBRUARI Der Spiegel laat getuigen aan liet woord in zaak-Van Imhoff: (Van onze correspondent in Bonn) Gedekt door een order van hogerhand, heeft kapitein Hoek- sema van de Van Imhoff meer dan vierhonderd Duitse burgers op zijn zinkende schip achtergelaten. En door diezelfde order gedekt, weigerde een dag later de kapitein van een ander Ne derlands schip, de Boelongan. meer dan honderd Duitse schip breukelingen van de Van Imhoff iedere hulp. Getuigen Aldus gaat het Westduitse blad Der Spiegel deze week nogmaals in op het drama dat zich in januari 1942 heeft afgespeeld in de In dische oceaan, toen de Van Imhoff, op de weg van Sumatra naar Cey lon, door een Japans bombardement tot zinken werd gebracht. De kapi tein zou zich met andere Nederland se opvarenden in veiligheid heb- b'.n gebracht en de Duitse missio narissen, planters, kooplui en zeelie den die aan boord waren, aan hun lot hebben overgelaten. De kwestie is eind vorig jaar door het blad reeds in een uitvoering artikel weer in het nieuws gebracht. De order, waar volgens Der Spie gel de kapiteins van beide genoem de schepen zich op konden beroepen, zou afkomstig zijn geweest van het marinecommando en hebben inge- liouoen dat Duitse schipbreukelingen niet behoefden te worden gered. Na het vorige artikel heeft dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, het bestaan van zo'n order „hoogst on waarschijnlijk" genoemd. Der Spie gel stelt hier nu de verklaringen van drie betrokkenen tegenover, onder wie ae derde stuurman van de Boe longan, Cornells Tjebbe, die onder meer heeft gezegd: „Berveling <zyn kapitein) legde mij later uit dat de marinecommandant in Sibolga <op Sumatra) het bevel had gegeven geen Duitsers te redden". Gottlob Weiier, een overleven de van de ramp met de Van Imhoff. deelde Der Spiegel mee „Dat er een bevel bestond slechts Nederlanders te redden, en zich niet in te laten met de redding van Duitsers, bevestigde in 194G een kapitein van het Neder lands-Indische leger. Kühne. mij. Hij zei dat admiraal Helfrich. des tijds marinechef in Nederlands-In- die, zelf het bevel had gegeven". Kalme zee De verklaring van de Nederlandse Koninklijke Marine dat men de Duitsers had willen redden, doch daartoe niet in staat is geweest, wordt in Dei Spiegel door enkele getuigen eveneens tegengesproken. Dit betreft in de eerste plaats de bewering dat de Boelongan plotseling de aftocht had moeten blazen wegens een Ja panse aanval. „Toen het schip al lang uit het gezicht verdwenen was, hooraen wij ontploffingen, die op een bombardement hadden kunnen wij zen', aldus één der getuigen. Er zijn voorts enkele verklaringen waar in de mededeling van de marine, dat een te hulp gesneld Catalina-water- vliegtuig niets had kunnen beginnen wagens de hoge zee, wordt tegenge sproken. De zee zou spiegelglad zijn geweest. Met dit tweede art, heeft het Westduitse blad nieuwe stof aange- De rechtbank inRotterdam heeft een 29-jarige metaalbewerker uit Gouda veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes jaren met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering, wegens he doden van zijn 22-jarige verloofde. De rechtbank achtte doodslag bewe zen. De officier van justitie had acht jaar met aftrek geëist. Het drama speelde zich af in de late middaguren van 10 juni 1965 in de berm langs de Parallelweg bij Gouda. Verdachte wurgde daar zyn verloofde, nadat zij hem had laten weten geen pry smeer te stellen op verder contact. Het meisje wenste de verloving te verbreken, omdat z\j achter de waarheid over verdachte was gekomen. Deze bleek alimenta tieverplichtingen te hebben tegen over een meisje, dat een kind van hem had. dragen in een zaak, die aldus Der Spiegel voor de Nederlandse justi tie heeft afgedaan. Al in 1956 was na een onderzoek verklaard dat voer een gerechtelijke vervolging geen aanleiding bestond. En het eerste artikel, eind vorig jaar gepu bliceerd, had wel veel deining ver oorzaakt maar daarna was «Der Spiegel citeert hier een Vlaams blad) weer „het grote stilzwijgen uitgebro ken" over het geval-Van Imhoff. Sidney J. van den Berg: VERHOGING EXPORT NOODZAAK Als wij niet willen voorthollen op een weg die naar een crisis leidt zullen wij in ons land terug moeten naar een monetair en budgettair beleid dat de inflatie krachtig afremt, de individuele spaarzin niet langer uitholt en naar een loonbeleid dat de loonstij gingen opnieuw koppelt aan de produktiviteitsstijging". aldus gis termiddag in Rotterdam de voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering Sidney J. van den Bergh. in een beschouwing over de bevordering van de Nederlandse export. Indien, aldus de heer Van den Bergh, dergelijke maatregelen niet worden genomen dan zal dat leiden tot een stagnatie in het bedrijfsle ven, veroorzaakt door een daling van df winstmarges waardoor de inves teringen drastisch afnemen of door een verdere kostenstijging die de Ne derlandse export ernstig zal kunnen treffen. grote produktie-uitbreiding nodig zal zijn om iedereen werk en voldoende welvaart te verschaffen. Dit is vol gens hem temeer nodig omdat Ne derland juist tengevolge van de grote bevolkingsgroei een relatieve achter stand in de welvaart heeft vergele ken bij de andere Westeuropese lan den. Hij vond het noodzakelijk dat Nederland er in de toekomst in zal moeten slagen een belangrijke uit breiding van de buitenlandse mark ten te vinden. De heer Van den Bergh weejS dit verband op dat volgens k ningen de Nederlandse export^ deld met 1 a 1,5 miljard guld. jaar zal moeten stijgen weldige bevolkingstoename nen bijhouden. Zo zal wisseling, wanneer Nederland \eer 20 miljoen inwoners zal de bevolking toenemen met deld 225.000 mensen per jaar. volgens de heer Van den Berji tekenen dat 80.000 tot 90.000 plaatsen ieder jaar besch len moeten komen De heer Van den Bergh zeker niet eenvoudig on stand in te halen, omdat i rekeningen de Nederlandse bel bevolking de komende jaren pij tueel gezien zelfs nog zal daJv op een bepaald ogenblik maar* van de totale bevolking zal „Dit betekent dat 1 Nederlandtl voor zichzelf en voor twee JE Nederlanders het brood dienen". ijgen om a oename kil zal tot del Nederland L .000 ary hikbai» ist iedere klil in het buit^ en stagnatie!^ afzet van ons produktie-apAC optreden, die het bereiken stijging van de welvaart on zou maken. In de toekomst zijn dat wij na Nederland er ééi vinden. Zouden week. Brieven bur. in <Tlt blad no. 5311k. Behanger, schilder- en wit- erk gevraagdg~ •- zonwering. Prima afwerking Verkoopkantoor Melchers mar- klezeniabriek: C. E Jedeloo, Juffermansstraat 35. Oegst- geest telef. 01710 - 63105. Sollicitaties te ric- bureau van dit Ab nummer 30708. I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8