BOUW VEEMARKTHAL VRAAGT 12 MILJOEN Dr. J. F. E. Einaar opent Surinaamse expositie coldrex Bijna 5 miljoen hoven aanvankelijke raming DINSDAG 8 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD LEIDSE VIERING HUWELIJK VAN PRINSES BEATRIX Een daartoe ingesteld Comité heeft by B. en W. zijn plannen ingediend voor de viering van het huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Met de opzet van deze plannen kunnen B. en W. zich ver enigen. De begroting, die door het Comité is opgesteld, beloopt een be drag van f20.000,—. In dit bedrag zijn begrepen de kosten van een pas send geschenk aan de leerlingen van de g.l.o.- en b.l.o.-scholen. B. en W. zouden voorts de kinderen de kleuterscholen in de gelegen heid willen stellen in schoolverband aan de viering van het huwelijksfeest deel te nemen. Daarvoor zou een be drag van f 0,50 per kleuter beschik baar kunnen worden gesteld. Dit vergt een uitgaaf van naar schatting f 1.750. j^ezeró óclxryv&n Bahalweeb dieb vebstobte neus Maar verkoudheid is meer dan n neusverstopping alleen .Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! de symptomen, ^oudheid. Neem ■elaags Coldre Als wielrijder die geregeld de Ko- evaarstraat passeert, acht ik het ijt tegen de bakkers van de Coöp. Rijnland cnbillük en onjuist. In vroegere jaren staken de bakkers met hun manden de rijweg over om aan de overzijde hun wagens te laden Nu staan de wagens voor het gebouw haaks op de weg, zodat het verkeer er veel minder dan voorheen last van ondervindt. Kijkt U liever eens naar de Mandenmakerssteeg verboden voor auto's), waar de gehele dag auto's staan te laden en te lossen! Op vastenavondfeest Middenstanders zien blijspel Het is alweer een aantal jaren geleden novem ber 1960 dat de Leidse raad een krediet van ruim 6V2 miljoen gulden beschikbaar stelde voor de bouw van een veemarkthal op een terrein nabij de Haarlemmerweg in bet uitbreidingsplan „Groen- oord". Een krediet, waaraan G. S. bij besluit van 6 maart 1961 hun goedkeuring verleenden. Inmiddels zijn de totale stichtingskosten zodanig gestegen, dat B. en W. de raad voorstellen 0111 als nog voor deze bouw een aanvullend krediet van bijna vijf miljoen te verstrekken. De kostenstijging ad f 315.000 kan als volgt worden verklaard: a. Loon- en prijsstijging in het tydsv het opmaken Bij hun motivering van dit voorstel wijzen B. en W. de raad er o.a. op. dat bij besluit van 24 oktober 1964 een krediet van f 350.000 werd verleend voor het bouwrijp maken van gronden voor deze bouw. zodat op dit moment voor de nieuwe vee markthal een bedrag van bijna zeven miljoen gulden beschik baar is. Het duurde tot 9 decem ber 1964. aldus B. en W.. alvo rens Leiden van de toenmalige minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de toezegging ontving, dat zeer bijzondere, j onvoorziene. omstandigheden daargelaten de rijksgoedkeu- ring voor de bouw van de vee-t markthal in het eerste kwartaal van 1966 zal worden verleend, j Aan deze toezegging was de voor- j waarde verbonden, dat maatregelen j dienden te worden getroffen, opdat in januari 1966 de eigenlijke bouw zou kunnen aanvangen. In verband i hiermede werd op 2 december 1965 I met heien begonnen. stichtingskosten doen opstellen, ten einde aan de hand hiervan by de raad een voorstel te kunnen doen tot verhoging van het thans beschikbare krediet. Hiermede wordt tevens vol daan aan het bij de laatste begro tingsbehandeling door de heer Roor- da ingediende voorstel luidende: ,,De Raad acht het noodzakelijk, dat hij zich, vóór met de eigenlijke bouw van een veemarkthal een aan vang wordt gemaakt, wederom volle dig zal kunnen beraden omtrent de financiële consequenties aan deze bouw verbonden". ting in mei 1962 en de aanbesteding in augustus 1963, doorberekening van de loonstijging na half mei 1964 en enig meerwerk, tot- een totaal bedrag van f 105.882. b. Voor de decoratieve aankleding van het bad is f 15.000 nodig gebleken, f 5.000 meer dan het daarvoor geraamde' bedrag, c. In het krediet waren niet begrepen de kos ten van aanleg van een tijdelijke toe gangsweg en een verkeerslichtenin stallatie cp de Voorschoterweg; de kotsen daarvan hebben f 96.741 be dragen. d. Bij het opmaken van het plan voor het aan het zwembad gren zende sportveldencomplex is een aan tal voorzieningen nodig gebleken, die zowel voor het zwembad als voor de sportvelden van belang zijn; het ten laste van het bad komende deel van de kosten van deze voorzieningen, die gedeeltelijk nog moeten worden uit gevoerd, bedraagt, naar raming f 51.556. e. Tijdens het gebruik van het bad in 1964 zijn nog enige voor zieningen wenselijk gebleken, die niet in de oorspronkelijke raming waren opgenomen; de kosten daarvan be dragen naar raming f 16.000. f. Na het seizoen 1965 is het nodig gebleken nog enig schilderwerk te doen ver richten en een gedeelte van de per rons en de rijwielstalling opnieuw te bestraten; hiermede is naar raming een bedrag van f 30.000 gemoeid. Tenslotte is voor wellicht- nog nodige erkzaamheden gewenst te beschikken over een post ..Onvoor zien" ten bedrage van f 9.821. De palen voor de bouw ci.WH n'euwe veemarkthal staan ii begro- 9'ond. maar voor deze bouu Vijf miljoen meer Blijkens het aan de raad ter in zage gelegde financiële overzicht worden de totale stichtingskosten thans geraamd op f 11.800.000, waarvan f 6.348.745 voor de bouw c.a., f 550.500 voor de inventaris c.a., f 4.653.000 voor de grondkosten en terrein werken en f 247.755 voor on voorzien. f Dit betekent, dat de stichtings kosten f 11.800.000 f 6.997.808 f 4.802.192 hoger moeten worden geraamd. j Zoals reeds is opgemerkt is de stij- Niet toereikendE,ne een gevolg VBn: 1 loon" en De lange periode van wachten heeft intussen tot gevolg gehad, dat de toegestane kredieten, tengevolge van de vele loon- en prijsstijgingen, welke in de afgelopen jaren hebben plaatsgehad, niet meer toereikend zijn. Tevens is bij besprekingen, welke zijn gehouden nadat de oorspronke- lijke begroting is opgesteld, gebleken, i dat het nodig is een aantal aan vullende voorzieningen en uitbreidin- J gen van reeds geraamde voorzienin- j gen op te nemen, welke in het com- i plex bezwaarlijk kunnen worden ge mist. Naar aanlleiding hiervan hebben B. en W. een nieuwe raming van de Zoekt U een gouden armband of collier voor f70,- en f 100,- of f300,- en f 800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. prijsstijgingen, opgetreden sedert de oorspronkelijke raming werd opge maakt, tot een bedrag van f 3.634.347 en 2. noodzakelijk geachte aanvul lende voorzieningen tot een bedrag van f 1.167.845. No» meer! B. en W. merken hierbij op. dat de nieuwe raming van de stich tingskosten is gebaseerd op het te genwoordige loon- en prijspeil, zo dat aangenomen moet worden, dat bij een eventuele verdere stijging van Ionen en prijzen het krediet t.z.t. dienovereenkomstig zal dienen te worden verhoogd. B. en W. merken op. dat op hun verzoek de Minister van Landbouw en Visserij een aanvraag om subsidie uit het Europese Oriëntatie- en Ga rantiefonds voor de Landbouw heeft gedaan ten behoeve van de nieuwe Leidse veemarkt. Of een bijdrage uit het Garantiefonds zal wórden kregen en hoe groot deze eventueel zal zijn, is nog niet bekend. Een be slissing zal waarschijnlijk in april van dit jaar tegemoet kunnen worden ge- No» 3 ton voor De Vliet Voor de bouw van dc zwemin richting „De Vliet" is in totaal krediet van f 1.363.750 beschikbaar gesteld. De werkelijke kosten van de bouw van het zwembad, dat in juli 1964 in gebruik is genomen zullen naar thans vrijwel definitieve ra ming, f 1.678.750 bedragen. Het be- schikbare krediet zal derhalve met I f 315.000 moeten worden verhoogd. nog een aanvullend krediet van bijna 5 miljoen gulden moeten worden verstrekt. Reeds eerder stelde de raad hiervoor 7 miljoen beschikbaar. Maandag zal de raad over dit aanvullende krediet beslissen. (Foto L.D./Holvast) Voorts zijn er de volgende voor steilen 9 voor de inrichting van een keu- Jcen-overblijflokaal ten behoeve van de afdeling Piéterskerkhof van de Dr. van Voorthuysenschool 'n krediet van f 2.450 beschikbaar te stellen; verkoop van enige percelen bouwterrein, gelegen in het uitbrei dingsplan „Morskwartier" aan de N.V. Huurman; goed te keuren de rekening over 1964 en de begroting voor 1965 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis: ruiling met de N.V. De Leidsche Bouwvereeniglng van panden in de Gortestraat, Pakhuisstraat en Haver - straat tegen een perceel bouwterrein in de Meerburgerpolder; 9 het aanschaffen van een stof zuiger voor de neutrale kleuterschool Rapenburg 129; het benoemen van een lid in de Studiecommissie inzake huisves tingsvraagstukken uit de leden van de raad (vacature - K. F. de Bree). Verwarming Ne(, Vereniging zwemwater van Huisvrouwen Groeiend aantal leden in Leiden In navolging van het buitenland zyn in verscheidene Nederlandse openluchtzweminrichtingen instal laties aangebracht voor verwar ming van het zwemwater. Het grote voordeel van een dergelijke instal latie, die het water op een con stante temperatuur van plm 20 C kan houden. Ls gelegen in het feit. dat de periode gedurende welke het i draagt De afdeling Leiden van de Ned. ti" gaf een opvoering van het blyspel Rooms-Katholieke Middenstandsbond ..Blijf zitten waar je zit". Een andere wielrydster. Hield gisteren in het St-.Antonius jS aj veje malen door deze Clubhuis haar jaarlijkse vasten- Lejclse toneelgroep op de planken ge- avondviering. bracht, zodat het een voorstelling De middenstanders hebben zich op met veel vaart werd. Hans van Oos- deze avond kostelijk geamuseerd. terom speelde weer de moeilijke, want de toneelgroep „Sempre Avan- ;naar dankbare rol van de verstrooi de, meisjesschuwe wiskundeleraar, die voor één nacht de „verloofde" zou worden beëindigd zóón de nieu- j van zijn vriend te logeren krijgt. w*e verbrandingsoven gereed zou zijn. i De volle zaal had alle reden om te Op grond van dit uitdrukkelijkeschateren, vooral toen ook de twee voorbehoud komt 't ons niet gewenst j tantes van de verlegen vrijgezel voor aan de Leidschendamse wens te een uitstekende typering! bij deze Leidschendam heeft belangstelling voor vuilstortplaats Bij het gemeentebestuur van Leidschendam blijkt, in afwach ting van een definitieve rege ling, belangstelling te bestaan voor de vuilstortplaats in de Roomburgerpolder. zodra de nieuwe Leidse v dingsinrichting ingeb nomen. B. en W. zijn hierover gepolst Wij tekenen hierbij aa aanleg van deze stortplaats nadruk kelijk is betoogd, dat dit slecht voldoen. Reeds nu klagen de omwo- „affaire" betrokken raakten. Na de nenden over overlast van ratten. Het toneelvoorstelling was er vasten- ware o.i. niet juist deze overlast lan- avondbal onder leiding van de heer ger te doen voortduren dan strikt E. Castelein met muzikale medewer- noodzakelijk is, j king van „The Rhythm Club". Zoals bekend zal de vuilverbran- De avond, die o.a. werd bijgewoond dingsinrichting eind van dit jaar in- door rector M. van der Ploeg, werd gebruik genomen worden. B en W j geleid door de voorzitter van de Leid- j van Leiden zijn reeds met enkele se N.R.K.M., de heer J. C. J. Lam- dat bij de omliggende gemeenten in contact ge- j bermont, treden om ook het vuil uit deze ge- Een op deze avond gehouden col lecte voor Santos bracht ruim f 135 lilverbran- ruik is ge- an Leider tijdelijke maatregel zou zyn, welke laten verbranden. de Leidse inrichting i het laatje. Surinaamse week iti Rehoboth De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft in Leiden een bloeiende afdeling. Het ledental van deze afdeling be- reeds zeshonderdentwintig het publiek kan worden tn ook de activiteiten van de Leidse openBestcld. aanmerkelijk kan wor- huisvrouwen breiden rirh sleeds meer den verlengd. Normaal loopt deze periode van Dit bleek uit de verslagen die gis_ half mei tot half september, omdat termiddag op de jaarvergadering van ia deze periode het zwem- de huisvrouwen werden voorgele- water een zodanig lage temperatuur heeft, dat aan het zwemmen daarin. ondanks de dan vaak gunstige weers omstandigheden geen genoegen is te beleven. Door verwarming van het zwemwater is, naar de ervaring elders heeft geleerd, verlenging van de ope ningsperiode met een maand zeker mogelijk. Ook tussen half mei en half september mag, volgens B. en W„ een wat groter bezoekcijfer worden ver wacht, omdat men ook bij minder gunstige weersomstandigheden eerder tot een bezoek aan het bad geneigd zal zyn, als men zich van een aan gename zwemwatertemperatuur ver zekerd weet. Tenslotte is een ver warmingsinstallatie van belang voor het houden van belangrijke zwem wedstrijden en voor waterpolowed- strijden in de hoogste afdelingen, waarvoor tegenwoordig verwa zwemwater als eis wordt gesteld. Mevrouw I. A. M. Schophuizen- Blekkink maakte als secretares se melding van een toeneming van het ledental met twaalf en de pen- ningmecsteresse, mevrouw A. Kriest- de Haan. deelde mee. dat er een ba tig saldo is van ruim achthonderd gulden. De verslagen van het jongerencon tact. het huisvrouwenkoor, de kegel club en de bridgeclubs luidden even eens gunstig. Het Jongerencontact telde eind vorig jaar éénenzeventig leden. In de vacature, ontstaan door het aftreden van mevrouw L. Eich- horn-Susan als bestuurslid, werd door de benoeming van me- Zitman-Schoppen. •gadering, die geleid werd md|door,de presidente, mevrouw W. H. I van 'J Dam-Nederhoed, besprak tot slot de voorstellen, die op 10 en 11 mei a-s. tijdens de algemene verga dering in Eindhoven aan de orde zul len komen. In verband met het bovenstaande verdient het naar de mening van B. en NV. aanbeveling ook in het zwembad „De Vliet" een waterver- warmingsinstallatie te doen aan brengen. De kosten van een derge lijke met aardgas gestookte j in de Sociëteit „Horus", Rapen- installatie, met bijkomende werk- i burg 127, wordt- donderdagavond on zaamheden, worden geraamd op baif negen door Lou ten Bosch eer expositie geopend van grafiek en te j keningen van Geert Voskamp. Expositie in „Horus" 77.000. Raad komt maandag bijeen Behalve dat over deze voorstellen a.s. maandagmiddag een beslissing moet worden genomen, zal de raad zijn fiat moeten geven over een aan tal door B. en W. ingediende voor stellen t-.a.v. voorschotten en exploi tatievergoedingen in de sector van het onderwijs. Bouw van brug over Haarlemmertrekvaart B. en W. doen de raad een voorstel om van mevr. H. C. van der Drift aan te kopen het huis, de garage, loodsen, fabriek en erf, gelegen aan de Maredijk 157 t.b.v. de bouw van een brug over de Haarlemmertrek vaart. Dr. J. F. E. Ek'inaar gevolg macht igd minister run Suriname heeft gisteren in het gebouw ran de Leidse CJV ..Rehoboth" een ten toonstelling over de Nederlandse Antillen en Suriname geopend. Hij deed. dat met. een korte toespraak in een van de bovenzalen van het gebouw .Rehoboth"waar het bestuur van .Rehoboth" een groep ge nodigden ontving. Daarbij waren burgemeester Van der Willigen van Leiden, de heer A. E. Booi. Odjunct-direpteur Van het kabinet van dc gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, dr. A. J. Lamping, hervormd jeugdpredikant, dr. G. W. van Wengen, hoofd van de educa tieve afdelingen van het Leidse Rijkstnksemn voor Volkenkunde en vele anderen. Dr. Einaar trok in zyn openings toespraak een vergelijking tussen de naam van het jeugdcentrum en het plaatsje Rehoboth in ZW-Afrika. waarna hij met „grote voldoening" vaststelde, dat „de apartheidsge dachte een vorm van krankzinnig heid is, die Surinamers niet begrij pen". Verder wees dr. Einaar op de versteviging van de band tussen de Nederlandse jeugd en de Surinaam se, die door manifestaties als deze wordt bevorderd. Burgemeester mr. G C. van der Willigen die na het openingswoord van Rehoboth-voor zitter Govert Knotters het woord voerde noemde de tentoonstelling „voor de jeugd van bijzonder groot belang om te tonen hoe groot en mooi ons koninkryk is". „Met schaamte moeten wij bekennen, dat we eigenlijk heel weinig van Suri name en de Nederlandse Antillen we ten", aldus de Leidse burgemeester, hetgeen dr. Einaar de opmerking ontlokte: „Het is U vergeven Kranten De tentoonstelling in de grote zaal van Rehoboth. werd symbolisch ge opend, toen de heer Booi en dr. Ei naar door een met Antilliaanse kran ten dichtgeplakte deuropening stap ten. Meisjes in creoolse klederdracht deelden likeur rond, waarna het ge zelschap de tentoonstelling bezichtig de. Met fotopanelen en kunst-en ge- Met het verwijderen van een aantal Antilliaanse kranten werd de tentoonstelling in Re hoboth officieel geopend. Van links naar rechts de heer Booi. dr. Einaar en burgemeester Van der Willigen. (Foto L.D./Holvast) bruiksvoorwerpen wordt een vrij be knopt beeld van Nederlands over zeese gebiedsdelen gegeven. Vandaag is de tentoonstelling van 19.00 tot 22.00 uur voor het publiek geopend. Ook vrijdag kan men tus sen die tijdstippen in het gebouw Rehoboth terecht. De rest van de tüd wordt de tentoonstelling in schoolverband bezocht. Donderdag ls er een lezing met film en mu ziek uit Suriname in het Rijksmu seum voor Volkenkunde en zondag brengt de bekende acteur Otto Ster man proza en poëzie uit zijn pro gramma „Dc neger spreekt". Deze avond is georganiseerd in samenwer king met de LJA en de sectie wer kende jeugd van K. en O. De ten toonstelling is georganiseerd in sa menwerking met de STICUSA.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3