Moeilijke kunst: kort verhaal kunst kaleiöosQg9P STERK VOOR GVC KYC-DAMES TE Vorstelijke feesten in hoeken en prenten Chauffeur niet naast politiecommissaris Hans Tiemijer sprak over „modern toneel"! Ut-. PAGINA 4 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1968 Het korte verhaal is een heel speciale vorm van proza en moeilijke, dat dient nadriLkkelijk gezegd. Moeilijk voor de schrijver tenminste. Het literaire korte verhaal, dat men niet moet verwarren met het „verhaaltje"het vertelsel, heeft aan bepaalde wetten te gehoorzamen. De eerste ligt voor de hand, maar is desalniettemin belangrijk: het moet niet te lang worden. De auteur moet dus van te voren weten hoever hij kan gaan, hij moet zich beperken. Toch zal hij tot volle digheid moeten raken. Zijn intrige zal aanvang, top en slot moeten hebben: deze volgorde is niet noodzakelijk. Het begrip intrige is natuurlijk uitermate rekbaar en reikt van een duidelijke gang van zaken zoals bij De Maupassant tot en met de stemming of sfeer waar het Tsjechof om te doen is. Ik noem hier deze twee schrijvers, omdat deze nog altijd gelden als toonbeelden van korte verhalen schrijvers. Of dat juist is. laat ik daar. Vervolgens moeten binnen het „II n'y a pas d'amour heureux". I zingt George Brassens en zo is het i ook in de verhalen van Eisenreich. Geen bizarre situaties, geen lucht- I ledig, maar mensen te midden van I anderen, even aangehouden door de rschrilver en weer losgelaten, maar I moeilijk te vergeten. Schetsen vaste bestek de karakters afgerond zijn. De lezer moet de karakters resp. de gedramatiseerde stemming, leren kennen. En wanneer het om karak ters gaat de moderne lezer vraagt in de eerste plaats om innerlijke beweegredenen en wil niet alleen van handelingen op de hoogte gebracht worden. Op dit stramien kan de auteur dan net zo onverwacht, ver anderlijk, inconsequent zijn als het leven zelf, indien hy datzelfde le ven maai niet copieert. Doet hij dat laatste, dan gaat het onherroepelijk mis, want een kort verhaal moet een ding van de verbeelding zijn geba seerd op het leven of de mens als ongevormd materiaal. thema zijn vele, maar iedere keer zijn er binnen het korte bestek van het verhaal andere wezens zichtbaar, waarvan men de roerselen kent en die een eigen gezicht hebben. Johan van der Woude heeft voor zover ik weet niet eerder een bun del verhalen gepubliceerd. Als ro manschrijver is hij echter bekend genoeg. Hel proza in deze bundel zou ik liever geen verhalen noemen maar schetsen. Schetsen van jeugdinpres- sies, waarschijnlijk, want de „hij" die ook wel Jochem wordt genoemd, is evident dezelfde. In die „hij" zit het hem; indien dit werkelijk korte verhalen waren, dan zou de lezer van deze figuur een duidelijk beeld moeten krijgen. Dat beeld is er niet. Er is een vage gestalte die door de anderen afgewezen wordt. Hij doet denken aan Chamisso's Peter Schlemil, maar er valt niet te be speuren waarom hij zijn schaduw aan de duivel verkocht heeft. Die anderen zijn evenwel gewoonlijk ge tekend als minder aangename su jetten, zodat men aan zou kunnen nemen dat deze „hy" een miskende is. Dat is niet voldoende. Wanneer men op zijn minst vijfmaal met een wezen geconfronteerd wordt dan mag de lezer wel de eis stellen te horen te krijgen met wie hij eigen lijk te maken heeft. Het titelverhaal, „Een truck uit de Hemel" is, althans na de eerste vijf bladzijden, van veel beter kaliber. Het kleine drama van de ouders met hun zieke baby in de verwoeste stad is treffend en zuiver, een goed voorbeeld van wat men „understatement" pleegt te noemen. Maar hier is dan ook iets „to un derstate". Goed schrijven kan Van der Woude, daar is geen twijfel aan. maar om een werkelijk kort ver haal te schrijven de omslag spreekt zelfs van novellen zal hij dieper op de menselijke verhoudingen in moeten en durven gaan. Voorlo pig geef ik de voorkeur aan zijn ro mans met name aan „De Erfdoch ter". CLARA EGGINK ti .1 i i; i y - Volleyba Icom peti tie Voorbeeld De schrijver Herbert Eisenreich is een voorbeeld van een korte verha lenschrijver. Zijn verhalen voldoen aan de theoretische eisen terwijl men toch het gevoel krijgt met „echte" mensen te doen te hebben. Bij hem kan men zich voorstellen, dat hij de mannen en de vrouwen die hij laat optreden alleen maar heeft zien staan of zitten en dat dit voldcence is geweest om zijn creativiteit op ,te wekken. De creativiteit die uit het conglomeraat van indrukken stukken leven maakt. Min of meer Liefdes verhalen. Op een enkele uitzondering na zoals „Wereld met dubbele Bo dem", een met grote intensiteit ge schreven oorlogsverhaal, zijn deze verhalen liefdesverhalen, hoewel niet in de geijkte betekenis. Wat Eisen reich gewoonlijk geeft is de man vrouwsituatie daar waar die misgaat of mis dreigt te gaan. Het zijn de aloude ondergrondse wryvingen tussen mens en mens; de vergissingen, de verkeerde conclu sies. de misverstanden tegenover de eigen beweegredenen en ten opzich te van die van de ander, de desillu sies. de hebzucht, de jaloezie en de onverschilligheid. Grote en kleine drama's, een enkele tragi-komedie. elle navrant en volledig van men selijkheid. Zijn variaties op het Expositie in Den Haag Ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Beatrix Een kleine honderd ..feestboeken" en een aantal losse afbeel dingen zullen van 17 februari t/m 19 maart onder de titel ..Vor stelijke feesten worden geëxposeerd in het museum Meermanno- Westreenianummuseum van het boek aan de Prinsessegracht in Den Haag. De tentoonstelling wordt georganiseerd ter gelegenheid van en rond de feestelijkheden van het a.s. huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Van onze volleybalmedewerker i De dames van KVC hebben gis teravond in de Militaire Sporthal een verrassende zege behaald op GVC. De zege was volkomen verdiend, zy het dat de eerste set op misschien wat gelukkige wijze tot stand kwam. De laatste smash van GVC bij de stand 14—13 voor KVC. was een du bieuze „uitbal". Arbiter Van Dam. die overigens op een prima wedstrijd kan terugzien, wees echter gedeci deerd „set voor KVC". Teleurstellend voor GVC, dat met 136 had voor gestaan. De Katwijkse dames hadden de eerste; set met 15—13 gewonnen en bleven duidelijk in de meerder heid: 15—9 en 15—11. Wii de Dikwijls heeft men getracht, meermalen van officiële zijde, fees telijkheden, waarvan vorstelijke per sonen het middelpunt vormden, vast te leggen in boekvorm, of in de vorm van schilderij, gravure of fo to. De directie van het „Museum van het boek" putte uit de eigen museumcollectie en uit de Kon. Bi bliotheek. het Kon. Huisarchief en „Van alles wat". Zo zou men de expositie kunnen noemen, welke gisteravond door burgemeester mr. G. C. van der Willigen geopend is in „Galerie Cartouche" aan de Lange Brug 67. D. Westenburg v. d. Grient ex poseert een aantal nog wat schools aandoende figuratieve portretten, landschappen en bloem- en andere stillevens. Ger- da en Marcus zijn vertegenwoor digd met een aantal plastieken (dieren, nemen daarin een voor name plaats in en ze zijn natura listisch uitgebeeld)Tom Wentink trekt de aandacht met enige ori ginele, bizarre en bijzonder fraai uitgevoerde kleuretsen en tenslot te is er een grote hoeveelheid ka rakteristieken, rijk-uitgedoste poppen en marionetten van Co- rinka Bakker, wier inventieve geest voor talrijke geestige vond sten heeft gezorgd. Er is beslist veel op deze expositie te zien. Ook al is alles kunstzinnig niet even waardevol, er valt toch een aantrekkelijke keuze te maken voor hem of haar, die, op welke wijze dan ook, zijn huis wil ver sieren. Hierbij een der poppen: „De grijze koning". het Haagse gemeente-archief het materiaal vcor de expositie „vorste lijke feesten". Een groot aantal boe ken betreft vorstelijke huwelijken, maar ook zijn werken vertegenwoor digd met voorstellingen van optoch ten. bals en versierde steden. Het talrijkst zijn de werken, die betrek king hebben op het Huis van Oranje. Handschriften uit de 14de en 15de eeuw zün de oudste getoonde wer ken. Het oudste gedrukte werk is een wiegdruk uit circa 1493: een lofdicht op het huwelijk van Keizer Maximiliaan I en Bianca Sforza. In de tweede helft van de lGde eeuw neemt het aantal illustraties en de pracht van de vorstelijke feestboeken toe. Daarvan getuigen het boekje, in octavo-formaat, van. de intocht van Prins Willem I in Brussel in 1578, en het veel groot sere boekwerk van de intocht van Anjou in Antwerpen in 1582. Zeer kostbare feesten uit de 17de en 18de eeuw werden in zeer kostbare en fraaie boekwerken vereeuwigd. De oudste prenten op de exposi- j tie zijn die. waarop de intocht van de Graaf van Leicester in Den Haag I in 1586 wordt uitgebeeld. Toen bleek lór Hofvijver een geschikt punt voor het afsteken van grandioze vuurwer ken. Ook op 16 februari, op de on dertrouwdag van Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg, zal er boven de Hofvijver een vuurwerk worden ontstoken. De „feesboeken" uit deze en de vorige eeuw kunnen over het alge meen niet in de schaduw staaru van de oudere. De afgedrukte foto haalt het niet bij de gravure. De uitgaven in hun geheel missen allure. Aan de oude boeken werkten de allerbes te kunstenaars mee, wat later niet het geval was. De naam van de Stichting De expositie „Vorstelijke feesten" „Utrechts Stedelijk Orkest" is met «ordt woensdag 16 februari met een ingang van gisteren, na de goedkeu- inleidend woord van de Commissa- ring van B. en W. Utrecht en van rj? der Koningin in de provincie Ged. Staten van Utrecht, gewijzigd j Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ge in stichting „Utrechts Symfonie-Or- I 0pend. kest". Door deze naamwüziging is de periode van het orkest als I Stedelijk Orkest", beginnend in 1895, hiermede afgesloten. Tengevolge van de stijgende be langstelling voor het USO buiten de Utrechtse stadsgrenzen, waarmee ge paard gaat een grotere bereidheid tol financiële ondersteuning, zowel van de Prov. Staten als van een zeer groot aantal gemeenten van de provincie Utrecht, werd steeds meer de behoefte gevoeld in de naamge ving deze sterkere binding met de provincie Utrecht tot uitdrukking te brengen. VVS-reserves. In Alkmaar kregen I deze, zonder Luc Klinkhamer en Co I Carstens, een 0—3 nederlaag te in casseren van het leidende Octopus. „Die jongens waren sterker", al-1 dus Bram Favier „maar we moesten wel onder voor ons erg ongunstige j omstandigheden spelen". Niet alleen begon de wedstrijd pas om 10.15 waardoor een eventuele vijfde set niet meer gespeeld zou kunnen wor- den, maar ook het slechte licht in de Alkmaarse veilighal speelde de Leidenaars (die vier brilledragers in |de gelederen hebben) parten. De sco re werd 15—10, 15—12 en 15—9. De KVC-heren konden tegenVHH 't gcede voorbeeld van de dames niet volgen. Zender Piet van der Plas be gan KVC met een veelbelovende winst van de eerste set. 15—11. Na revanche van de Amsterdammers. 515 in de tweede set. leek KVC met J een 71 voorsprong in de derde set I goede papieren te hebben. De voor sprong werd evenwel door de gerou- tineerde Amsterdammers teniet ge- daan (15—13) en in de vierde set hadden deze geen moeite meer de j zege veilig te stellen. BURGERLIJKE STAND LEIDERDORP Geboren: Cornelia van P. L. KOUDEKERK AAN DEN RIJN j Ondertrouwd: T. van der Meilden. 25 jr en J. Robbers. 22 jr: L V P M Weeber. 25 jr en I. P Spruit. 21 ]r Overleden: N. Kuiper. 88 jr. ev. N i Er ligt heel wat sneeuw in de j de trappen van het Capitool om Amerikaanse hoofdstad Wash- j sleetje te rijden en naar beneden ington. zoveel zelfs, dat de jeugd te glijden, bezit heeft kunnen nemen van J G.S. van Noord-Holland: beslissen in huizenkivestie Staatssecretaris U.F Roroiioiifs De ■- 0iiv/i(itk. 1 hedei overleden Schrijver Romain Rolland herdacht In de aula van de Rijksuniver siteit in Utrecht is gisteravond de 100ste geboortedag van de Franse schrijver Romain Rolland herdacht. Deze bekènde auteur werd op 29 januari 1866 geboren in Clamecy. Hij overleed december 1944 in Ve- zelay. Mej. drs. W. Boissevain uit Utrecht sprak een herdenkingsrede uit. Zij heeft een biografie verzorgd van Romain Rolland, die dezer da gen in de reeks „Kopstukken uit de 20ste eeuw" is verschenen. Ter gelegenheid van deze herden king was er in een van de zalen van het Universiteitsgebouw een ten toonstelling ingericht die aan de Franse schrijver was gewijd. De ex positie bestond uit foto's, boeken en handschriften van Rolland. U.S.O. niet langer „stedelijk orkest" RI/NSBURG Beiaardconcert beiaardier J. v. d. Ende zal hedenavond van 7 tot 8 u. een caril lonconcert geven. Het programma luidt als volgt: 1 Preludium II en fuga. Matthias van den Gheyn (18e eeuw»; 2 3 Melodieën van omstreeks 1200; 3. Nederlandse volksliedjes: bewerkt voor beiaard: Waarvan gaan de boeren. Het waren twee ko ningskinderen. In Holland staat een huis: 4. Oosterse fantasie. A. W. Ketelby; 5. lie Sonatine (andante, allegretto, adagio, allegro, andante) Sjef van Balkom; 6. Es ist bestimmt in Gottes rath. Mendelssohn: Wie genlied. Brahms: De Nacht. Abt; 7. Sonata a Cymbalo solo (1690'. Sy- brandus van Noordt. ir Het kóstte de Newyorkse politie heel wat moeite een col lie. die op een ijsschots was af ge- dreven in de Hudson, behouden I op de vaste wal te brengen: er' moest een helikopter aan te pas het dier op te pikken. (Van onze A'damse correspondent) Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben zich met de Amster damse bouwondernemer-makelaar J. van Weelden op het standpunt ge steld, dat het gezin van de 25-jarige vrachtwagenchauffeur Hans Looy niet in de woning Glorianlslraat 22 tweehoog mag omdat de status van chauffeur niet in overeenstemming Is met cie van de overige bewoners van het huis. Dit zün onder anderen een expediteur en een commissaris van politie. Gedeputeerde Staten hebben de vordering van de woning voor het gezin Looy door de gemeen te Amsterdam vernietigd. De afdeling woonruimte van de Amsterdamse Dienst Volksshuisves- ting wees de woning (huur f 91.20 per maand» medio vorig jaar aan de heer Looy. De eigenaar weigerde hem en zijn gezin echter toegang tot de woning en tekende tegen de vor dering. die hierop volgde beroep aan. Gedeputeerde Staten zeggen in de argumentering van hun beslis sing, dat de heer Van Weelden in zijn recht staat als hij huurders zijn woning uitzoekt, die bij de tus van de overige bewoners passen. De gemeente Amsterdam heeft hier- bij niet voldoende rekening gehou- den. Verder zeggen GS. dat de com- j missaris en de expediteur het zeer onprettig zouden vinden als het ge- j zin Looy bij hen in huis kwam. De 1 twee betrokkenen hebben dit echter ontkend. De gemeente Amsterdam is veront waardigd over de beslissing van G.S. „Het is onbegrüpelijk", zegt de chef van de dienst volkshuisvesting, mr. J. de Vries. „Amsterdam houdt geen rekening met standverschil. Als G.S. van stand willen spreken moeten zy zeggen dat een expediteur en een commissaris van politie in deze wo ningen met deze lage huren eigen- lijk ver beneden hun stand wonen. Verwachten zij. dat wij vcor de nu leegstaande woning een tweede com- zoeken?". Marktberichten brieksedammer 2 59. middelbare 2 64. Goudse volvette 2.80. Handel kalm BOSKOOP. 4 febr, Forsythea 1 50-51, ld. komen Na een ziekbed van enkele maan den is in de afgelopen nacht in het Sint Franciscus ziekenhuis in Rot terdam op 55-jarige leeftRd overle den de staatssecretaris J. J. F. Borg- houts van Defensie (koninklyke luchtmacht). Ridder Militaire Wil lemsorde. in de tweede wereldoorlog in de stryd tegen de bezetter bekend als „Peter Zuid", o.m. gewestelyk sabotagecommandant zuid en oprich- ter van de stoottroepen. Op 13 juli 1965 is hy door de j Koningin als staatssecretaris beëdigd. Hij volgde in die functie luitenant- generaal W. den Toom op, die de eerste staatssecretaris voor de Ko- ninklijke Luchtmacht is geweest. Avond voor K. en 0. 3 30-33, ld. per bos 105, i_. per tak. Mahoniablad 651 Wilgenkatjes 46 per bos, Cy- 5.10. Cl 3.20-4.50. C2 2.9 Hl peen per kist 1.70, boerenkool 2C gelekool 49. rodekool 45-79 spru Al 126, A2 56-98. B2 20-31. knolseld ld. 2 64-77, ld. stek 20-57. spruiten 21- h 76. andijvie 91 alles per'kilo, sla B 15- c 18. ld. C 6 p. St.. stoofsla 80-1.00 per kist, spruiten export 89-1.05 per kilo. RIJNSBURG, 4 febr. Am. Anjers: f' wit gemiddeld 23-30. v. 18-33 per 100. lange Eerde 165. 50. Krelage 140-150. Copland 190-200. I Apeldoorn 200-225. Star 80-115, Pre- n 140-150. Kar. Bellona 170-18 White Sail 150-165. Narcissen: 105-110. Golden Harvest 115, Insurpas-i Om wereldtitel zwaargewicht Clay-Terrell Het ziet er naar uit dat er toch een gevecht gaat komen om de we reldtitel in het zwaargewicht tussen Cassius Clay en Ernie Terrell. De promoters in Chicago hebben het gevecht vastgesteld op 29 maart. Ernie Terrell wordt door de Wereld Boks Associatie als officiële kampioen erkend, maar deze organisatie heeft slechts in twee staten zegkracht. In de overige staten staat Clay op de hoogste trede in de bokssport. Een gevecht tussen deze twee „kampioe nen" zou definitief een einde maken aan dit geschil. Mr. H. Evelein opende gisteravond de K. en O.-avond in „Irene" waar voor grote belangstelling bestond. In het byzonder waren veel jongeren aanwezig. De bekende acteur Hans Tiemeyer sprak over modern toneel, in aansluiting waarop leerlingen van de 2e klasse van de Arnhemse toneel school. waaraan de heer Tiemeyer als leraar verbonden Is, opvoerde „De Verhuizing" geschreven door Lode- wük de Boer. „Kan men", aldus Hans Tiemeijer, „wel spreken van modern toneel?". Bij primitieve volken kwam de ge hele gemeenschap bijeen. Enkelen maakten zich los en gaven hun voor stelling" en allen beleefden de strijd, de overwinning en de nederlaag. In het moderne toneel wordt die oer vorm aangepast aan onze tijd. De toeschouwers moeten in het spel ge loven en een gevoel van bevrüding krijgen. Of dit by de opvoering van het stuk van de Boer het geval was is twijfelachtig, daar men na ds vooc* stelling uit de mond van toeschou wers vernam dat er meer een geval van „beklemming" dan van „bevrij ding" sprake was. Tiemeüer meent dat voor toneel eigenlyk geen schouw burg nodig is. Het spel hoort thuis midden in het publiek. „Modern" to neel is het zoeken en experimenteren tot een gezamenlijk beleven. Het op gevoerde spel probeerde de toeschou wers in een bepaalde ban te houden. Af en toe was de zaal volkomen duis ter als afsluiting van een scène en overgang naar een andere. De leerlingen van de Arnhemse to- j neelschool lieten voortreffelijk spel zien. Of deze vorm van toneel op den j duur ingang zal vinden blijft een vraag. Immers de regie hebben zij zelf in handen. Dwang van één regis seur blijft achterwege, omdat men van de gedachte uit gaat dat naast de auteur ook de acteur het publie' iets te zeggen heeft. Over spel en tr neelopvatting werd aan het eind ve de avond gediscussieerd. Hans Ti meijer ging uitvoerig op alle vragt Groenteveiling: waspeen BI 41-43, Al 36-40. A2 25.50-38, boerenkool 35- 63, spruiten 40 per 100 kg Morgen in Leidse Hout B0SL00F BATAVEN De Leidse vereniging De Bataven opent morgen welhaast traditie getrouw het atletiekseizoen in Lei den met een bosloop in het Leidse Hout. Het eerste startschot valt oir. 12.000 uur voor de meisjes A, die 85; meter lopen. Het programma ziet ei verder als volgt uit: 12.10 uur dame& 1260 meter; 12.20 uur jongens B 1260 meter; 12.35 uur jongens A 2355 1 meter: 12.55 uur heren 4275 meter. Ie. Geen internaat bij Indonesische school Van het plan om naast de Indo nesische school, die in april a.s. vat Scheveningen naar Wassenaar za worden overgebracht, een groot in ternaat voor de leerlingen te bouwen zal moeten worden afgezien. B. er W. van Wassenaar hebben op he: verzoek om daartoe vergunning K verlenen, afwijzend beschikt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4