LEIDSCH DAGBLAD Artsenconflict leidt tot val van Belgisch kabinet Foto's van maanbodem van prima kwaliteit STOCK FLIM PRESIDENT JOHNSON NAAR HONOLOELOE Koning Boudewijn en minister Spaak in ongelegenheid Russen zwijgen nog! Vermouth en Brandy Jongetje stikt bij brand 150.- of meer al75iaar tHoogeHuys I Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 No. 31789 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 President Johnson is vandaag naar Hawaï vertrokken voor drie dagen van besprekingen met Ngoejen Van-thieoe, het staatshoofd van Zuid-Vietnam en Amerikaanse topfunctiona rissen uit Saigon. De Ameri kaanse president, die dinsdag avond in Washington wordt te rugverwacht, zal in Honoloeloe overleg plegen met o.m. de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse commandant in Vietnam, generaal Westmore- land, en met premier Ky. Ook admiraal Sharpe. de Ameri kaanse bevelhebber in de Stille Oceaan zal aanwezig zijn. In Honoloeloe tullen zowel mili taire als niet-militaire vraagstukken ter sprake komen. President John son deelde gisteren mee, dat men geen wijziging van de Amerikaanse politiek in Vietnam mag verwach ten en evenmin, dat er een beslis send ogenblik voor dat land is aan gebroken. Johnson wordt vergezeld door de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie, Landbouw en gezondheid, ■j Onderwas en Sociale voorzieningen. [5 Met de Vietnamese leiders zal van gedachten worden gewisseld over on derwas, volksgezondheid en land- bouw in Zuid-Vietnam en over het pacificatie-program. De aanwezigheid van de Ameri nd kaanse ministers Freeman en Gard ner. resp. van Landbouw en van So ciale Zaken, weerspiegelt, aldus pre- )0„ sident Johnson, zijn eigen verlangen in te gaan op recente verklaringen Hl van premier Ky, waarin aangedron gen wordt op vorderingen op het R gebied van onderwijs, gezondheids zorg en landbouw en Zuid-Vietnam. President Johnson zei verder over de openbare mening inzake de her- '•W vatting van de bombardementen op Noord-Vietnam, dat opiniepeilingen ,QI aantonen, dat ongeveer 70 procent van het Amerikaanse volk de bom- bardementspauze goedkeurde „en ik denk, dat een zeer groot percentage de hervatting van de bombardemen ten goedkeurt". Hij was ervan over tuigd geraakt, dat alle mogelijkhe den om Hanoi aan de conferentie tafel te krijgen door middel van zjjn „vredesoffensief" uitgeput zijn en dat hy besloten had „ande re wegen te volgen", in welk ver band hij in het bijzonder de Ver enigde Naties noemde. De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Kreisky, heeft gereageerd op de oproep van Paus Paulus tot bemiddeling van de neu trale landen in het Vietnam-con flict, zo heeft het Oostenrijkse mi- nisterie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hjj heeft daarover con- II tact opgenomen met Zweden en Zwitserland, dit in het geloof dat een gemeenschappelijke actie meer kans van slagen heeft, zo werd van Pde zijde van het ministerie meege deeld. i> (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische regering is gisteravond afgetreden omdat zij het medische vraagstuk niet tot oplossing kan brengen, aldus deelde de onderminister van Buitenlandse Zaken. Fayat mede. Binnen de ministerraad waren .onoverbrugbare meningsverschillen" gerezen inzake het conflict tussen ziekenfondsen en geneesheren. Deze regeringscrisis had aan het begin van deze week reeds ge dreigd, toen bij de moeilijkheden met de artsen, die al weken slepende waren, plotseling ook de ongeregelheden in de Lim- brugse mijnstreek kwamen. Toen deze laatste opgelost leken en de mijnwerkers waren gerustgesteld, verwachtte men algemeen, dat ook het artsenconflict wel in het reine zou komen. Dit is dus niet mogelijk gebleken. Koning Boudewijn heeft het ontslag van het kabinet-Harmei in beraad gehouden. Kabinet-Harmei pas half jaar aan liet bewind legen. Het Belgische Koningspaar zou dezer dagen een officieel bezoek aan Denemarken brengen en daarna zou minister Spaak, die eerst met het Koningspaar mee naar Denemarken zou gaan, naar Moskou reizen. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat deze bezoeken thans zullen moe ten worden uitgesteld. Koning Boudewijn zou vandaag zijn raadplegingen beginnen met het ontvangen van de voorzitters van Kamer en Senaat. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij een niet in de actieve partijpolitiek betrok ken persoonlijkheid met een infor matieopdracht zal belasten. In de tijd welke deze nodig zou hebben om zijn rapport uit te brengen zou dan het bezoek aan Denemarken van dinsdag tot en met vrijdag a.s. toch kunnen doorgaan. Tenslotte is tot uiting gekomen, dat de dokters in elk geval het z.g. „rem geld" van dertig franken wensten (het verschil in de werkelijke door de patiënt te betalen kosten en het geen hij terugkrijgt van de zieken fondsen). De socialistische zieken fondsen waren hiertegen, maar de hun vakbonden. Het kabinet-Harmei is ongeveer zes maanden aan het bewind ge weest. Op 23 mei van het vorige jaar werden nieuwe verkiezingen gehou den, maar pas op 27 juli kon de nieuwe premier de regering defini tief voorstellen. Het was een coali tie-kabinet dat zestien katholieke en twaalf socialistische ministers telde. Reeds direct na de verkiezingen hadden de liberalen laten weten dat zij alleen bereid zouden zijn samen met de CVP aan een regering deel te nemen en in géén geval met de so cialisten. Dit besluit heeft toen de kabinetsformatie aanzienlijk ver traagd. De nieuwe regering had reeds dadelijk met interne moeilijkheden te kampen toen de CVP-minister van Financiën, de oud-premier Eyskens (hij was minister-president tijdens de stakingsdagen van 1960-1961 en stond mede als gevolg daarvan niet in de gratie bij de socialisten) met zijn dringend noodzakelijke plannen voor een financiële sanering en dientengevolge ook met nieuwe belastingen kwam. Zo goed en zo kwaad als het ging heeft men een half jaar doorgesukkeld: reeds in ok tober 1965 waren er nieuwe moeilijk heden tussen de ziekenfondsen en de artsen. Zowel voor de Koning als voor de minister van Buitenlandse Zaken Spaak komt de crisis hoogst onge- Weer-foto's van Essa I Essa 1, de eerste operationele weer- sa telliet van de wereld, heeft vrijdag voor de eerste maal uitstekende foto's van de weerstoestand op aarde ge zonden. De foto's zijn ter publikatie vrijgegeven in een persconferentie, die de Amerikaanse vice-president Hubert H. Humphrey aangreep om woorden van lof te spreken over de Russische maanlanding. De Essa 1 werd donderdag gelan ceerd. De eerste foto's omvatten een deel van het Caraibische gebied, het eiland Santo Domingo en een deel van Cuba. Verder zijn foto's ontvan gen van een met sneeuw bedekt deel van het Zuidpoolgebied. Toon Hermans bouwt aan srijn sliow Verkeerd beeld De millitaire theoreticus generaal P. Melnikow schrijft in het Russi sche legerdagblad „Rode Ster", dat vele Russische bevelhebbers er ten onrechte bij manoeuvres van uit gaan, dat zij de vijand zullen ver slaan, waardoor de troep een ver keerd beeld krijgt „van het ingewik kelde en destructieve karakter van de moderne oorlogsvoering". f De kamermeisjes van het Hil- tonhotel kregen zelfs geen kans i om stof af te nemen of het bed op te maken in kamer 1026. De hotelgast, die daar de laatste 4 weken huisde, leefde het leven t van een kluizenaar. Het was Toon Hermans, die zich geheel van de buitenwereld had afgesloten om te kunnen werken aan zijn nieuwe show, die deze maand in première gaat. Temidden van de geheel of glazen met half lege flesjes Engeland ontrafelt code en zorgt voor sensatie: t geheel of half beschreven vellen f papier om zich heen ontving hij daar onze speciale verslaggever f voor een exclusief interview, dat v wij geven op pagina 2 van ons r bijvoegsel „LD-Extra". jt Advertentie Een van de vier foto's, die gis teravond in Jodrell Bank in En geland werden ontvangen van de Russische Loena-lX. Er zijn vele vrij scherpe uitsteeksels uit de sponsachtige bodem op te zien. Pas wanneer een reeks fo to's vergelijkende studies moge lijk maakt, zullen de details kun nen worden geïnterpreteerd en kan worden bepaald, op welke schaal de foto's gemaakt zijn. Is die schaal van één foto bekend, dan kan deze daaruit veelal ook voor de andere foto's worden af geleid. Terwijl de Russen zich nog in stilzwijgen hullen over de gege vens die het maanlaboratorium Loena-IX geregeld uitzendt, heeft men in het Engelse radio-astronomische centrum Jodrell Bank de ..code" ontrafelt van de seinen, waarmee foto's werden overge bracht, zodat een deel van de in Engeland ontvangen signalen zonder hulp van de Russen in foto's kon worden omgezet. ..Foto's van verbazingwekkend goede kwaliteit, de meest sensationele, die ooit in Jodrell Bank zijn opgevangen", aldus de directeur Sir Bernard Lovell. Zij laten vele details zien, onder meer stukjes maanstof zo groot als kiezelstenen. De interpretatie van vele de tails zal eerst mogelijk zijn, wanneer een serie foto's vergelijkend bestudeerd kan worden. ROTSIG EN SPONSACHTIG hulp van een telefoto-apparaat van een krant, in allerijl opgetrommeld er. verbonden met de reusachtige radiotelescoop, de foto's van de op het maanoppervlak rustende Loena uitgewerkt. De uitzending van het Russische maanschip duurde een uur, waarbij drie duidehjke foto's WEERBERICHT ZACHT MET REGEN (Van onze weerkundige medewerker) De felle kou In Scandinavië en Rus land heeft deze week enkele malen getracht een uitweg te vinden, naar midden en West-Europa. De vorstgrens is daarbij tot dichtbij Hamburg en Berlijn gekomen, i maar inmiddels weer tot Dene marken en Polen teruggedreven. Het is deze kou niet gelukt uit te breken, hetgeen wij danken aan een grote depressieactiviteit. Daar mee is februari van start gegaan, met als gevolg boven-normale temperaturen. Wel bereikt ons vandaag uit het j zuld-westeai weer een regenfront en ook morgen zullen we het niet] droog houden. De zuidwester wind wordt sterker en daarbij versterkt zich ook tijdelijk weer de aanvoer van zachte lucht, waarin de tem peraturen in een groot deel van ons land weer tot boven 10 graden kan stijgen. Dit nummer bestaat uit tfi pagina's binnenkwamen. Een vierde foto was van slechte kwaliteit. De beelden tonen een dunne laag stof, rotske gels van mogelijk drie tot ter hoog en vlekken die de neuskegel van een raket zouden kunnen zijn. Op een van de foto's, die gister avond werden gepubliceerd, is een met rotsen bezaaid landschap te zien. De bodem lijkt sponsachtig. Op welke schaal de foto's echter zijn genomen is nog niet duidelijk. *3 Overal in de wereld, overal in Nederland ÏÏM de échte Italiaanse - bij slijterij en horecabedrijf yvrimooTvi (Van onze Bossche correspondent). De 10-jarige Leo van de Boom uit het Brabantse Berlicum, die leerling is van het internaat „Huize Assisie" in Udenhout is bij een binnenbrand op het pensionaat om het leven ge komen. De jongen speelde op zijn ka mer met lucifers, waardoor zijn speel goedkastje vlamvatte. In het kleine vertrek, waar op dat moment niet werd geventileerd, is de jongen door verstikking om het leven gekomen. Het brandje zelf was snel geblust. De materiële schade bedroeg slechts een paar honderd gulden. Bij een brand in een autowasge- bouw van de „Zuidooster Autobus diensten" in Gennep zyn gisteren twee personeelsleden, een veertig jarige en een 22-jarige man, die een touringcar aan het schoonmaken wa ren, ernstig gewond, zy zijn in een ziekenhuis in Nijmegen opgenomen. De brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, ontstond in de touringcar, die geheel uitbrandde. Het wasge- bouw werd gedeeltelijk vernield. De schade wordt geschat op f 60.000,—. Verbaasd Lovell toonde zich er verbaasd over, dat de Russen de frequentie waarop de signalen werden uitge zonden bekendgemaakt en de stan daardmethode voor het overseinen van foto's gebruikt hadden. Hjj zag dit als een mogelijke aanwijzing dat zij graag wilden dat het Britse ob servatorium met zün uiterst gevoe lige telescoop de beelden eveneens re gistreerde. „De Russen schenen ons in de gelegenheid te hebben gesteld deze foto's te ontvangen zonder het ons te vragen", zo verklaarde hij Terwijl over de gehele Westerse wereld de Engelse foto's werden ge publiceerd verschenen de Russische ochtendbladen vandaag zonder één enkele foto van de Loena Heeft onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. voor Uw oude T.V.. Meevaller Op Kaap Kennedy verklaarden Amerikaanse ruimtevaartdeskundi gen. dat de maanfoto's een onver wachte meevaller kunnen vormen I voor het Amerikaanse programma om een man op de maan te brengen. Het zou bijzonder interessant zyn wanneer de in juni door Amerika te I lanceren „Orbiter". die om de maan zal cirkelen en van een hoogte van veertig km foto's zal nemen, opna men zou kunnen maken van hetzelf de gebied waar zich nu de Loena IX bevindt. Door een vergelijking van ;de Russische en Amerikaanse foto's jzou men aanzienlijk meer te weten kunnen komen omtrent het maan oppervlak, zo werd opgemerkt. In Tuscon verklaarde een van de leiders van het Amerikaanse Ranger- j project, dr. Kuiper, dat uit de foto's valt op te maken dat de maanbodem ruwer is dan werd verondersteld en met een soort lava is bedekt, waaruit scherpe punten omhoogsteken die te vergelijken vallen met de ijsnaalden die by krachtige wind en zeer lage l emperatuur op een bevroren meer worden gevormd. Uw oude T.V zonder 2e programma. Bij aankoop van PHILIPS T.V terug 150, —of meer 842,—. vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE TEL. JSS00 LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING (Sue/ teuwo Voor de betrekking van Directeur der alhier op te richten broodfabriek hebben zich 280 personen aangemeld, waaronder ook eenige dienst doende en rustende predi kanten. De Gemeenteraad verloor weder een lid door het over lijden van den heer Sanuel Jacob le Poole in den ouder dom van 66 jaren. Hij was fabrikant van de Oudste Leidsche fabriek van grijnen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1