LEIDSCH DAGBLAD ZACHTE LANDING OP DE MAAN Drie van vijf ontsnapte gevangenen weer in cel KIPKROKE Grandioze Russische primeur: Loena-instrumenten zenden stroom (geheime) gegevens Japanse Boeing vermist alles Vlieland In Haarlem uitgebroken Lekker, van Weer sterfgeval in Labour-gelederen (Sue/ teuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 No. 31788 Directeur: B. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze redacteur ruimtevaart) Rusland is er volgens verwachting als eerste in geslaagd, waarne mingsinstrunienten onbeschadigd op de maan te plaatsen. Sinds gister avond 19 uur 45 minuten 30 seconden bestaat er voor het eerst in de ge schiedenis een radioverbinding niet een door mensen vervaardigd instru mentarium op een ander hemellichaam Formidabele stap naar landing van de eerste astronauten Het grandioze Russische succes is de bekroning van een reeks po gingen. die vorig jaar dit historische moment steeds dichterbij brachten. Het is tevens een formidabele stap in de richting van een bemande vlucht naar de maan. Wanneer de Russen hun succes vol ledig weten uit te buiten hebben zij gisteren een comfortabele voor sprong genomen op de Amerikanen in de race naar de maan. Ame rika hoopt eerst in het voorjaar de eerste Surveyor naar de maan te lanceren voor een zachte landing, doch men geeft de eerste po gingen niet veel kans op slagen. Vlak terrein Hoewel de Russen niet nauwkeu rig het tijdstip van de lancering van de Loena hebben opgegeven, kan worden aangenomen dat de vlucht drie etmalen en zeven uren heeft ge duurd. De lancering vond plaats van de basis Baikonoer. De laatste fase van de vlucht werd ook waargeno men door het radioastronomisch sta tion Jodrell Bank in Engeland. het vermoedelijke gewicht van de Loena IX. Weliswaar weegt zo'n ge vaarte op de maan met haar veel geringere zwaartekracht nog geen 250 kg. maar toch was men nog bevreesd, dat een dikke, drijfzand achtige stofmassa eer landing voor al op de vlakke gedeelten van de maan onmogelijk zou maken. Er waren aanwijzingen, dat de Loena VIII in een dergelijke stoflaag was weggezonken, waardoor het radio contact na de landing verloren ging. Thans blijkt, dat de bodem hard ge- Geconstateerd werd, dat de snel- noeg is voor een veilige landing. lemma na groot succes" op pag. 2 op welke pagina wij ook een over zicht geven van alle maanschoten tot dusver. beid van de Loena bij het naderen van de maan 9600 km per uur be droeg. Men kon waarnemen, dat de rem-manoeuvre in 46 seconden werd uitgevoerd en dat de Loena met een snelheid van ongeveer 27 kilometer per uur op de maanbodem terecht kwam in de „Zee der Stormen" ten westen van de kraters Reiner en Ma- Dit gebied zal nog ongeveer veer tien dagen vol zonlicht krijgen, waardoor de batterijen van het in strumentarium opgeladen kunnen worden en de instrumenten gege vens kunnen uitzenden. Daarna volgt een periode van veertien da gen, waarin zonlicht ontbreekt en radiocontact waarschijnlijk veel moeilijker zo niet onmogelijk zal zijn. De Russen hebben niet medegedeeld, hoe lang het instrumentarium zal kunnen blijven werken, noch welke waarnemingen op- de maanbodem zullen worden gedaan. Het gebied waar de Loena is te recht gekomen, is een van de meest vlakke terreinen van de naar de aar de toegekeerde maanzijde. Stevig genoeg Hoewel de Russen nog geen gege vens, die door de Loena zijn uitge zonden, bekend hebben gemaakt, is thans reeds een belangrijk gegeven bekend geworden: de maanbodem stevig genoeg voor de landing v 3 ongeveer 1500 kg, Dat i dan ook het enige gegeven, dat men in het Westen tot nog toe uit het Russische succes heeft we ten te distilleren. Wel heeft men een vloed van radiosignalen opgevangen, doch de „vertaling" daarvan is niet mogelijk wanneer de Russen de „code" van de signalering niet be schikbaar stellen. Lovell, de directeur van Jodrell Bank, meent uit de aard van de sig nalen te moeten opmaken, dat de Loena ook televisieopnamen naar de aarde zendt, maar bevestiging daar van is nog niet verkregen. De Rus sen hebben slechts medegedeeld, dat de instrumenten perfect werken en dat er regelmatig contact met de Loena bestaat. Een Japans straal verkeersvliegtuig met 130 personen aan boord was van ochtend te Iaat tijdens een vlucht van Tsjitose in noordelijk Japan naar Tokio. Functionarissen op het vlieg veld Haneda in Tokio spraken de vrees uit, dat de Boeing-727 (van de All-Nippon Airways) in de Baai van Tokio is gestort. De verkeerstoren Ki- sarazoe aan de overkant van de Baai heeft gemeld nog contact met het - I toestel te hebben gehad en het toe- lil COde stemming te hebben gegeven tot lan den, waarna het contact verloren ging. Het toestel had om 11 uur Ned. tyd op Haneda moeten landen. Goedaardige iiifluenza- epidemie Vooral in het westen en ln het noorden van ons land heerst in ver scheidene plaatsen een soort griep, die volgens de hoofdinspectie van de volksgezondheid naar alle waar schijnlijkheid influenza B is. De ziekte, die van de goedaardige soort in tegenstelling met de zoge naamde A-griep die een wat kwaad aardiger verloop heeft», draagt hier en daar een epidemisch karakter en heerst vooral onder de jeugd. In vele plaatsen zijn de school klassen door de influenza-B gedeci meerd. In sommige plaatsen is een kwart to een derde van de school kinderen ziek. De ziekte heeft zich nog niet to iet gehele land uitgebreid. De hoofdinspectie van de volksgezond heid verwacht, dat de epidemie, die enige weken geleden is ontstaan, in februari zal aanhouden, zy ves tigt er overigens de aandacht op, dat het optreden van influenza B in aeze tyd van het jaar als een nor- naai verschijnsel is te beschouwen. VOOR POES EN HOND VOORDELIG, GEZOND Zuiver, rood kopvlees. geen slacht afval, handig verpakt. 250 gram diepvries 0.65 500 gram diepvries 1,10 Voor honden van groot tot klein, voorgekookte, gesneden pens. 500 gram 0,55 Diepgevroren, kant en klaar. ONZE BLIKVLEES-RECLAME 3 blikjes vis en vlees 1,47 2 grote blikken vlees 1,45 2 grote blikken zuiver Argent, paardevlees 1,79 Voor verantwoorde voeders. weet heeft De maan. zoals wij die van de aarde af zien. De plaats waar de Loena-lX thans staat en waar nemingen verricht, is met een kruisje en een pijl aangegev De Loena staat in de ..Zee der Stormen", een vlak terrein waar op nog veertien dagen lang zon licht vallen zal. waardoor ieder geval gedurende die tijd de instrumenten nog voldoende energie zullen hebben om gege vens uit te zenden. Nieuwe Rijn 50 Tfn 208 24 (01710) Gelukwensen President Johnson heeft zijn Rus sische collega Podgorni gelukgewenst. Ook de leiders van het Amerikaanse ruimtevaartprogramma hebben hun grote waardering voor de Russische prestatie geuit in boodschappen aan hun Russische collega's. In het wes ten heeft men de hoop uitgespro ken, dat de Russen alle verkregen gegevens bekend zullen maken, maar is zeer twyfelachtig of dit ge beuren zal. Men zie daarvoor „Di- Vijf qedetineerden ontsnapten gistermiddag uit de gevangenis i vier anderen staan buiten." Hy de Harmenjansweq in Haariem. Drie van hen zijn alweer jdwong de heer 06 Vries enkele terug in hun cel. Een 27-jarige IJmuidenaar Jcwam gisteravond vrijwillig terug. Hij had geen kans gezien om voorlopig onder te duiken". Een 24-jarige Amsterdammer werd vanvacht om half drie in de om geving van zijn woning door twee politiemannen in de kraag gevat. Zij zagen hem lopen en herkenden hem. Hij ging gewillig mee naar het politiebureau. te koken en hem vijftig gulden te overhandigen. Om ongeveer half elf zag de spoorwegman, toen de in dringer een van de te hete eieren onder de kraan afkoelde, kans om de kamer uit te vluchten en de deur op slot te draaien. Communistische gevangenen neergeschoten Negenenveertig communistische ge vangenen zyn doodgeschoten toen zy uit de gevangenis van Rembang, op midden-Java, trachtten te ontsnap pen. Dit is vandaag meegedeeld in een bulletin van het Indonesische leger. De ontsnappingspoging zou zyn ondernomen toen een tweehonderdtal gevangenen buiten de gevangenis aan het werk was. De vluchtenden sloegen geen acht op de waarschu wingsschoten van de bewakers, aldus het bulletin. WEERBERICHT Weinig verandering Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselyk enige motregen of regen. Matige, aan de kust krachtige zuid- westelyke wind. Aanhoudend zacht Weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 FEBRUARI Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 17.09 u.; onder: 8.43 u Hoogwater in Katwyk te 2.51 en 15.09 uur. Laagwater te 11.04 en 23.29 uur. Met een symbolisch gebaar het lev gen van }mn olielam pen boven de baar brengen Belgische mijnwerkers in Zwart berg een laatste groet aan de 27-jarige Jan Latos. die tijdens de incidenten van maandag het leven verloor Derde bedreigt Amsterdammer Ook een derde uitbreker heeft zich gemeld bij de politie. Eveneens een Amsterdammer <26>. Hy bezorgde de spoorwegman Wim de Vries (28» en- Dit nummer bestaat alt 18 pagina's Bij buren belde hij de politie. Maar I toen deze arriveerde en het blok wo- kele angstige uurtjes. Toen de heer j ningen omsingelde was de gezochte De Vries gisteravond om acht uur 1 alweer verdwenen. Hij was door het dr trap op liep naar zijn zolderka- raam van de zolderkamer op het mertje aan de Zeeburgerdijk in dak geklommen en via een andere Amsterdam werd hij gevolgd door woning weer naar beneden gegaan, een onbekende man. Deze drong de i Hij verdween spoorloos, maar van kamer binnen, greep meteen een mes middag meldde hij zich bij de politie en zette dat de heer De Vries op de in Amsterdam. Twee man zyn nu keel. „Hou je koest. Ik ben een van J voortvluchtig, ce vyf uit Haarlem ontsnapten. De De vyf uitbrekers waren met nog enige anderen tewerkgesteld in een |van de oude gedeelten van het ge- v vangeniscomplex. Zy hebben gebruik genjaakt van de theepauze om zwaar harmonicagaas te verbreken en een raam stuk te slaan. Er was geen be waker bij de mannen in het werk vertrek een zeer bedompte ruim te, die binnenkort wordt gesloopt. De mannen waren bezig met het nieten van boekjes. Met de tangen, die daar- by worden gebruikt, hebben zy het gaas doorgeknipt. Door een stoel op een tafel te zetten konden zij by het Labours meerderheid, in het Brit se Lagerhuis, die na de regerings overwinning in Huil tijdelyk vier heeft bedragen door de dood van het conservatieve lid mevr. Edith Bitt, is teruggelopen tot drie door dat in de afgelopen nacht de 71-ja- rige Labour-afgevaardigde voor Fal mouth is overleden. Hoewel Falmouth als een zoge naamde wankele zetel te boek staat (Labours meerderheid beweegt zich even onder de 3000) moet gezien de ervaring in Huil het niet moeilyk de regeringsparty zyn om deze zetel te behouden. De „Daily Mail" en de „Daily Te legraph" hebben vandaag de resul taten gepubliceerd van opinie-pei lingen die door twee bureaus na de tussentydse verkiezingen in Huil zyn verzameld. Volgens de „Daily Mail" die de „National opnion poll" aanhaalt, zou Labour thans 14.8 pro cent meer stemmen krygen dan de conservatieven. Voor de verkiezin gen in Huil bedroeg dit percentage 13.6. De Britse premier, Wilson, heeft, naar van gezaghebbende zyde is meegedeeld, voorlopige plannen op gesteld voor het uitschrijven van algemene verkiezingen in maart mogelijk de 24ste. Een definitief be sluit is echter nog niet genomen. Wilson zou zyn plannen zondag aan het kabinet en leiders van de Labourparty voorleggen. Een duide- ïyke aanwyzing voor een keus tus sen oktober of een vroeger tydstip ontbreekt vooralsnog. Vele vooraan staande ministers en leden van het bestuur van Labour vinden dat ver kiezingen in maart de party de bes te kansen bieden. komen. Ze hielpen elkaar op weergegeven, handhaaft de meerder- het platte dak. Dat bevindt zich on- i beid voor Labour op zes procent. geveer 2'- meter boven de begane I grond. Zij sprongen naar beneden en kwamen zo terecht in de brandgang aie evenwydig met de Harmen- jansweg loopt. Vandaar zyn ze over een bijna drie meter hoge muur naai de vrüheid geklommen. Drie van hen werden bij het over de muur springen gezien door een chauffeur uit Santpoort. De man volgde met zyn wagen de mannen, die in de i.ehting van het station liepen, maar door de drukte verloor hy hen uit het oog. Hy reed toen naar litiebureau. Om vier uur kwam zo" de eerste melding binnen. De politie nam onmiddellyk contact op met het huis van bewaring, waar men ove rigens nog van niets wist. Bij appèl bleek, dat vyf mannen waren verdwenen. De politie bracht meteen veel manschappen op de been. patrouilles rukten uit, uit- gangswegen werden afgezet, signale menten verspreid en foto's in de loop van de avond doorgegeven. Staatslening van f 250 miljoen Het Ministerie van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 6]/$% Staats lening groot f 250 min. tegen een koers van 99^%. Op de lening zal de eerste vijf jaren geen af lossing plaatsvinden. Daarna, dus te beginnen op 15 maar! 1972, zal aflossing geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen Versterkte of algehele delging i de eerste 10 jaren niet toege staan. De rente gaat in op 15 maar! 1966. De coupons verschijnen jaarlijks op 15 maart. Uit het Leidsch Dagblad van f 5 Februari 1866: i De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan J. J. Flippo alhier vergunning verleend tot het aanleggen van een schroefstoomboot- dienst van Leiden langs den Haarlemmer meerpolder naar Amsterdam. De leden der Brusselsche balie zullen aan den Koning gratie verzoeken voor 2 arme kinderen van 14 en 11 jaar die wegens het stelen van 4 J appelen veroordeeld zijn tot J 5 en 4 jaar gevangenisstraf, j

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1