Johan Kaart viert zijn 50 jarig toneel jubileum Janine Dacosta had zware taak in Brahms kunst kAleiöoscQQp HET NIEUW ROTT. TONEEL BRACHT TWEE EEN AKTERS Niet komiek cloen maar komiek zijn!'' Israëlische musical komt ui Tilburg ccim©i 'ür LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 JANUARI Op 2 maart an Amsterdam: 99 (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim 1100 mensen zullen woensdag 2 maart 's avonds niet voor de televisie zitten om de voetbalwedstrijd Manchester UnitedBen- fica te zien. Die 1100 zullen in de Amsterdamse Stadsschouwburg verenigd zijn om te kijken naar het toneelstuk .Struisvogeleieren", dat de toneelgroep Ensemble op de planken zet. De Stadsschouw burg zal waarschijnlijk op die voetbalavond het enige theater in ons land zijn dat tot de laatste plaats is bezet. Niet vanwege die „Struisvogeleieren", maar omdat Johan Kaart hierin de hoofdrol speelt, maar omdat Kaart die avond zal worden gehuldigd wegens zijn 50-jarig jubileum als acteur. Als de ondanks zyn 69 jaren de altyd vitale en goedhumeurde Kaart op 2 maart bij de artiesteningang van de Stadsschouwburg aankomt zullen Amsterdamse studenten met brandende fakkels een erehaag vor men voor de jubilaris. Na afloop van cc voorstelling wordt Kaart gehul digd. zoals dat in zo'n geval gebrui kelijk is: door een lange rij spre kers, die overigens reeds hebben aangekondigd zeer kort van stof te zullen zijn. Die avond krijgt de ac teur ook het cadeau dat hem na mens toneelminnend, musicalmin- nend. kortom Kaart-minnend Ne derland wordt aangeboden. Voor wie niet weet hoe hij zijn aandeel als blijk van waardering kan leveren is hier het gironummer van het hul- digings-comitégiro 8000-Amrobank Amsterdam, ten gunste van „Hul diging Kaart". Het erecomité heeft niemand minder dan minister Vro lijk als voorzitter, en het comité van aanbeveling bevat een paar honderd bekende namen uit de theaterwereld. Eerst dramatisch „Hoe hebben ze in 's hemelsnaam die voetbalavond uitgekozen voor een huldigingsavond?", aldus de reactie van Johan Kaart, die moeite had om uit zijn herinnering de stukken op te noemen waarin hy de afgelopen jaren heeft gespeeld. De waarschu wing van zijn toneelspelende ouders „Als je het hart hebt aan het toneel te gaan breken we je benen" heeft hem er niet van weerhouden om op 19-jarige leeftijd als volontair te gaan werken bij de Kon. Toneel vereniging, waar hij in de Amster damse stadsschouwburg zijn debuut maakte als dramatisch acteur in „Mea Culpa". „Na een paar maan den kreeg ik een contract voor f 30 in de maand. Van dat geld moest ik een smoking kopen, een jabot, lubben en lakschoenen. Je moest in die tijd zelf voor je toneelkleren zor gen. Om niet te verhongeren nodig de ik me tegen etenstijd steeds bij allerlei vrienden uit". Kaart heeft onder vele toneeldi recties gewerkt en zelf vele jaren lang met een eigen gezelschap ge speeld. In de twintiger jaren ver klaarden zijn collega's hem voor gek LOF VOOR ILJA EHRENBURCT5 I dat hij met Henriëtte Davids in een I revue ging staan en daarna samen met Buziau optrad. Hy zegt er nu van: „Ik heb er nooit spijt van ge had. De ervaring die ik daar opdeed is mij ten goede gekomen in de Doolittle-rol in My Pair Lady" Nergens voor schamen Johan Kaart is de afgelopen halve eeuw dramatisch acteur en komiek geweest. Radio- en televisieacteur en musicalster en zelfs filmster. Hy had belangrijke rollen in 12 Nederlandse films, en speelde 1600 maal de rol van Perlemoer in het successtuk „Potasch en perlemoer" en 895 maal Dcolittle in My Fair Lady. In alle vijftig jaren van zijn loopbaan heeft hij nooit een cent subsidie gehad. „Maar nu eet ik er eindelijk van mee", merkte hij op, doelend op de gastrol die hy by Ensemble vervult. Een grief van Kaart is dat velen neerkijken op het kluchtspelen. „Je behoeft je in ons vak nergens voor te schamen. Kijk naar Cor Ruys. een man die naast prachtige rollen ook flutrollen heeft gespeeld. En ook die deed hij prachtig. De kunst bij kluchtspelen is dat je als acteur niet komiek moet doem. maar komiek moet zijn. Het is jammer dat er in deze sfeer te weinig aan opleiding wordt gedaan". LUSTRUM SCHOUWBURG Een Israëlische musical die in het land van herkomst reeds 400 succesvolle voorstellingen heeft gehad is door de toneelgroep En semble gekozen om de feestelijke viering van het vijftigjarig be staan van de Tilburgse Schouiu- burg extra luister bij te zetten. De musical is geschreven door de uit Duitsland afkomstige Is raëlische en om zijn humor be kende Sammy Gronemann, die enkele jaren geleden is overleden. Zijn musical, die voor het Neder lands is bewerkt door ir. Jan Sta rink en krijgt de titel Koning Salomo en de schoenlapper'De muziek is geschreven door Alex ander Argov, een in Israël ivonen- de Rus. Ook in Rusland geboren, maar sinds 1934 in Israël verblijvend, is de regisseur Emanuel Bunim. die naar Nederland is gekomen om het stuk met het gezelschap van Ensem ble in te studeren. Bunim. die vast verbonden is aan het Israëlische to neelgezelschap Teatron Kameri heeft gisteren in Amsterdam een toelich ting gegeven op Gronemann's muzi kale blijspel, dat een brug slaat tus sen de oude bijbel en het moderne IOHAN KAART i folder van het huldigings comité schrijft Wim Sonneveld over Kaart: „Hij is een van de acteurs die héél Nederland kent. Hij is een 1 Sonneveld schrijft ook: „Daarom van de acteurs die bij zyn collega's Heb ik, toen ik voor Higgens in My grote bewondering afdwingt. Hy is j Pair Lady werd gevraagd, de rol ge- een geweldig acteur, zelfs in een accepteerd op voorwaarde dat hij slecht stuk. Hy is een geweldig col- Doolittle zou spelen", lega. zelfs na 700 voorstellingen. Hy „Daar ben Ik een beetje kapot heeft tonnen verdiend voor de ver- van", zei Johan Kaart. „Want dat makeljjkheidsbelasting!" 1 heb Ik nou nooit geweten CONCERT KUNSTKRING Maar het lukte voortreffelijk Voor het ,,Kunstkring"-concert in de Stadsgehoorzaal was Ingrid Haebler, geëngageerd. Deze bleek verhinderd, maar kon op korte termijn waardig door Janine Dacosta vervangen worden. Deze 42-jarige pianiste is een Middelburgse franqaise, d.w.z. Nederlandse door haar huwelijk met de oud-Leidenaar mr. F. Adriaanse, wiens naam als uitnemend violist in academische kringen nog klank behouden heeft. De auteur Ilya Ehrenburg, die beurtelings geloofd en gelaakt is door de Sowjetrussische-crltici, werd gisteren warm geprezen door de „Prawda" ter gelegenheid van zyn 75-ste verjaardag. Het blad concentreerde zich vooral op het werk van Ehrenburg tijdens de tweede wereldoorlog toen hU een warm propagandist was die de Sow- jet-soldaat en de strijd van het va derland tegen nazi-Duitsland ver heerlijkte. Wel zegt de „Prawda" dat Ehren- burgs creatieve werk „zich niet in een rechte lijn ontwikkeld heeft en dat dit de complicaties van het tijd perk weerspiegelt". Dit slaat kennelijk op de in 1963 gepubliceerde memoires van Ehren burg, waarin hij zegt dat hij en zijn tijdgenoten de misdaden van Stalin gekend hebben, maar dat ze er hun mond over gehouden hebben. Dit wekte destijds de woede op van Chroesjtsjow. Deze zwoer dat hl) niets van Stalins misdaden afgewe ten had toen deze nog leefde. De publikaties van de memoires werd daarna twee jaar onderbroken. Vorig jaar heeft Ehrenburg ze be ëindigd. De hoofd-opgave waren de Handel- Variaties met slotfase van Brahms. Deze behoren tot de onbetwiste mees terstukken van ..Meester" Johannes. Brahms kón variëren Haydn-varia- ties voor orkest!» omdat hy alle ka rakteristieke wendingen van een uit gelezen thema wist los te wikkelen en te ontwikkelen, zo dat iedere variatie een onafhankelijk nieuw leven leidt en niettemin organisch aan dt cyclus verbonden blijft. Een sterke impuls j heeft dit werk gedragenzijn ge hechtheid aan Clara Schumann, en de kleine vormen afgezien van de minder toegankelijke fuga pasten j zo écht bij de beide Schumanns. Deze 25 variaties zijn een spel met j de vormen, een compromis voor j Brahms. Brahms leeft van tegen-1 polen: hem lokte Wenen om zich van de zwaarmoedige Hamburger in hem te bevrijden, hij is romanticus, maar wil de klassieke tradities voorzetten. Was de concertgeefster daarvan doordrongen? Op plekken, die harts- tocht en verheviging verraden, kwam haar neiging naar voren om vernuch. terd te versnellen en daardoor de poëtische dictie te breken, een euvel vooral van haar eerdere 1ste Chopin- ballade. Deze variaties vragen om een klaarheldere, vitaal geladen ner gens harde toon. een toonkleur die evenzeer gevoeligheid openbaart als gevoelens verheimelijkt. Dit is Janine Dacosta overigens vrijwel steeds voortreffelijk gelukt en door het con stante in het coloriet van de toon heeft zy ook de eenheid in de veel heid gerealiseerd. Brahms fuga is berucht moeilijk. Janine excelleert juist in het aller moeilijkste, in wat de gehele inzet van de concentratie vereist. In het watervlugge wordt zij fameus: in Mouvements van Debussy, in Etude in As (1. 2de serie) en „zwarte toet- sen"-Etude in Ges van Chopin. En in de twee toegiften: Rondo in C uit Weber's 1ste Sonate «geschreven als een Perpetuum Mobile) en Jeux d'Eau van Ravel. Dat werd heerlijk glijdend „jeu perlé" door een uiterst willige, verfijnde vingermotoriek. De beide Chopin-Ballades 1 en 4) deden soms de vraag naar de inter pretatiekunst stellen. Aan 19de eeuw- se excessen, leed zij niet (rubatd, af fectaties enz.). Maar wij meenden zeker niet, dat het ridderlijk vertel lende ballade-karakter als gerijpte dichterlijkheid in ongeschonden zangkracht is doorgekomen. Volledigheidshalve dienen wij nog de aanvangsstukken mede te delen: Reflets dans l'Eau en Hommage a Rameau van Debussy zich Inspeelde. Natalia Orlowskaja weer in ons land Op Schiphol arriveerde gisteren middag de Russische choreografe Natalia Orlowskaja uit Moskou, die opnieuw gedurende enige maanden als pedagoge aan „Het Nationale Ballet" verbonden zal zijn. Mevrouw Orlowskaja werd op Schiphol opge wacht door mevrouw Sonia Gaskell, directrice van „Het Nationale Bal let, en enkele solisten. Het is de tweede keer dat Natalia Orlowskaja, die in Moskou verbon den is aan het Bolsjoi Theater, naar Amsterdam komt. In 1963 en 1964 gaf zij reeds aan „Het Nationale Bal let" lessen in de klassieke Russische techniek, terwijl zij toen voorts het zo succesvolle Anna Pawlova Her denkingsprogramma instudeerde. Aan „Het Nationale Ballet" zijn nu twee pedagogen voor de klassieke Russische training verbonden. Sinds oktober is als leraar namelijk ook geëngageerd de Finse danser Leo Ahonen, die Jarenlang in Moskou en Leningrad een leraarsopleiding volg de en o.m. een prijs won op het Ballet Concours 1965 te Varna in Bulgarije. leven. „De muziek uit de bijbelse tij den is verloren gegaan, maar Argow heeft iets gecomponeerd dat de illu sie geeft dat het zo geweest moet zijn." Aldus de heer Bunim. „De me lodieën liggen prettig in het gehoor en in Israël worden zij door iedereen geneuried en gefloten. Ik heb echter gemerkt dat de Nederlandse acteurs wel enige moeilijkheid hebben met de oriëntaalse klanken". De eerste maart is de dag dat het eerste lustrum van de schouwburg 1 wordt gevierd. De hoofdrol in „Ko- I ning Salomo en de schoenlapper" heeft Ramses Shaffy, die een dub- belrol brengt, want hij is zowel Sa lomo als de schoenlapper. De moe der van de Koning wordt gespeeld door Mary Dresselhuys, de vrouw van j de schoenlapper door Jenny Arcan en de maitresse van de Koning door Adèle Bloemendaal. Er zijn 20 rollen j plus een balletgroep van 10 personen en een orkest van 8 man. Willy Caron kreeg contract in Keulen In aansluiting op een eerder ver- j •chenen bericht dat de in Amster- i dam woonachtige 30-jarige Venlose tenor Willy Caron in september I waarschijnlijk naar Keulen vertrekt, om daar te gaan werken aan de opera, deelde zyn secretaresse ons I mede dat Caron thans inderdaad een contract heeft gekregen van de di- rectie van de Keulse opera. Festival werkende jeugd in Tilburg Mr. M. Vrolijk, minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk zal het vijfde festival voor de werkende jeugd, dat van 18 t/m 22 mei in Tilburg zal worden gehouden, openen. Aan dit festival zullen naar verwacht wordt circa 500 jongens en meisjes van 16 t/m 23 jaar deelne- Naast gesprekken met kunstenaars zullen avondvoorstellingen plaatsvin den o.m. door het operagezelschap Forum uit Enschede („Oh, myn pa pa"), het Brabants Orkest, de Ned. Comedie en het Ned. Danstheater. De sluitingsbijeenkomst vindt volgens traditie plaats in het Natuurtheater in Oisterwijk. raglan ""m44s,, onder de prijs comelroglan. Chi^ Fijnafges tem cle voors telli ng Massamoord De politie van Rlo Verde, ln de Mexicaanse provincie San verbrande jen bende zijn ontvoerd, volgens vermoord. Onder zouden door De bekende Amerikaanse auteur Tennesee Wiliams (1914) schreef in 1953 een drietal éénacters waarvan "Something un spoken". (door Nel Bakker vrij vertaald als ..Een jaar voor iedere roos"waarin hij de verhouding schetst van twee vrouwen die de middelbare leeftijd achter zich hebben. De energieke, zelfbewuste en financieel onafhankelijke Cornelia Scott heeft vijftien jaar geleden een secretaresse, Grace Lancaster, in dienst genomen die. volgens haar eigen woorden, de lentezon in haar huis bracht. Er heeft zich een ver houding tussen hen ontwikkeld die Cornelia er toe bracht haar ieder jaar een rode roos te schenken. De vyftien rode rozen vertegenwoordi gen voor de werkgeefster de dank baarheid voor wat Grace haar schonk, wat haar werkzaam leven bekroonde en voltooide. De lijdzame Grace voor wie eerzucht en strijd slechts klanken zijn, wordt zich be wust. dat héér leven te weinig in houd heeft. Deze verwijdering tussen beide vrouwen laat zich aanvoelen maar blijft onuitgesproken. Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft gisteravond voor K. en O. met Rie Gilhuys als Cornelia en Enny Meunier als Grace een in alle op- spaar plezierigmet zichten fyn afgestemde voorstelling deze éénacter gegeven, waarbij l|T J B i IT B 1 de gevoelens die hen verbond, W V J 1 ondanks de uiteenlopende karakters, I" fVI^TWl doorlopend merkbaar bleef. Piet van -*-^1 -■- 1 ^5 der Meulen toonde met deze opvoe ring zijn bekwaamheid als regisseur. T' jnet gTfltis waardezegels van 15 en 25 ct. Maar, en dat is een voor het toneel, ook deze éénacï geeft volop gelegenheid tot uitbee den. Daarvan hebben Elly van St lenburg en Hans Culeman op v treffelijke wijze een dankbaar bruik gemaakt onder de bekwar regie van Leo de Hartogh. Ook mevrouw Stekelenburg fraaie bloemen in ontvangst nerr.?: JANINE DACOSTA (Foto LD./HotVMt) Concours zangkoren amateurs in Arezzo In Arezzo (Italië) wordt van 25 tot 28 augustus een internationaal concours voor amateur zangkoren gehouden. Aan dit vierde concours „Guido d'Arezza" kunnen deelnemen gemengde koren (15-40 of 24-40 le den». mannenkoren en vrouwenkoren <15-3* leden). Uitgeloofd worden prijzen tot een totaal bedrag van circa f20.000. „Ach arme Fred" („Alas poor Fred» van de Engelse schrijver James Saunders toont ons een bejaard echtpaar dat hevig aan aderverkalking lijdt, wat bij mevrouw Pringle bedenkelijk op geestelijk in fantilisme lijkt. De auteur noemt zich een navolger van Ionesco en dus moeten wij er naar raden of de op geworpen onderwerpen wezenlijke herinneringen van lang voorbije tragische gebeurtenissen zijn, of dagdromen als gevolg van minder waardigheidscomplexen (Advertentie) vraag vooral om de DUET-spaarkaart HULDIGING VA SONIA GASKELI Donderdagavond a.s. zal tijdens» gala-voorstelling van Het Natiom) Ballet in de Stadssschouwburg Amsterdam mevrouw Sonia Gaski gehuldigd worden, teneinde het te gedenken dat zij 20 jaar gele voor het eerst een aantal dansers groep aan het Nederlandse pub presenteerde en sindsdien als leidsk van achtereenvolgens Ballet-Ree en Het Nederlands Ballet ei Het Nationale Ballet de ontwikkel van de danskunst in Nederland hoge mate heeft helpen bevorder® Voor deze huldiging heeft zich ere-comité gevormd, waarin zit hebben: minister-president mr J L. Ch. Cals, mr. M. Vrolijk (minii voor Cultuur, Recreatie er schappelijk Werk), mr. J. Klaas» commissaris der Koningin in de p vincie Zuid-Hollandmr. F. J. Kft nenburg (commissaris der Koniflf in de provincie Noord-Holland), p G. van Hall (burgemeester van sterdam), W. Thomasse i (bur? meester van Rotterdam) en Jhr. C. J. A. de Ranitz (burgemeester Utrecht). Voorts is een zeer groot hi# gingscomité samengesteld. Voor de huldigingsvoorstelling een aantrekkelijk programma sams gesteld. Hierna volgt de eigenlijke huü ging, waarby Sonia Gaskell tal fl geschenken worden overhandigd. Na afloop van de voorstelling b in de grote foyer van de Stad schouwburg gelegenheid de jubö resse te feliciteren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4