Waarom sloop u tijdens de uitvoering van 'Carmen' naar de koffiekamer op zondag 16 januari? HUNTER Vrouw in het zand 10.32" 1=3 Furie in Bahia VEEL GRIEP IN UTRECHT Leidse Limburger kan liet kraken niet laten Remloze vrachtwagen raast over druk plein LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Fascinerende Japanse film CAMERA „De vrouw in het zand' '(Suna no on na) van de Japanse regis seur Hirosji Tesjigahara is een fascinerend en intrige rend werkstuk. De film boeit niet in de laatste plaats dank zij een meestal flitsen de. altijd makkelijk te volgen verhaaltrant en plaatst tegelijkertijd de toeschouwer voor een paar raadsels, waarover deze na afloop rustig kan nadenken. Met weinig kans overigens om op die vragen een afdoend antwoord te vinden, want er zijn in deze film waarin het sym bool (en niet alleen het zand als zodanig) een hoofdrol speelt tal van zaken die op drie, vier manieren kunnen worden ge ïnterpreteerd. Wie de moeite neemt om te puzzelen, zal tot de merkwaardige conclusie komen, dat elk van die interpretaties aannemelijk is. Het lijkt ons niet waarschijn lijk, dat Tesjigahara één bepaal de uitlegging voor ogen zou heb ben gehad. Eerder lijkt het zijn bedoeling de toeschouwer zijn eigen associaties en gevolgtrek kingen te laten maken en „er van mee te nemen" wat van zijn gading is. Tesjigahara leidt ons in een volstrekt absurd wereldje. Een leraar, die insekten verzamelt, raakt in een verlaten kuststreek gevangen in een huisje, dat in een heel diepe zandkom is gele gen. Dorpelingen halen de touw ladder waarlangs hij is afge daald weg om hem tot een nieu we taak te dwingen: het assis teren van een weduwe, die 's nachts urenlang bezig is met scheppen om te voorkomen dat het huis onder zand bedolven wordt. Als haar huis door het zand wordt verzwolgen, zullen de andere huizen van het dorp volgen. De leraar is opstandig, probeert enkele keren te vluch ten, maakt de vrouw verwijten, begint dan toch een verhouding met haar en komt tenslotte tot iets dat men berusting zou kun nen noemen. Indrukwekkend, deze film „met dubbele bodem": een grimmig sprookje, waarin alledaagse rea liteiten betekenisvol zijn inge past. ,De verzamelaar'1 TRIANON „De verzame laar" beleeft in het theater aan de Breestraat zijn tweede week. De film geeft op boeiende en be klemmende wijze het verhaal weer van een mensenschuwe jongeman, wiens enige harts tocht het verzamelen van vlin ders is. Zolang het by vlinders blijft is hij geen gevaar voor de samenleving, maar het wordt wat anders als hij zijn verzamel woede op menselijke objecten gaat botvieren. Een kunstzinnig, fantasierijk en levenslustig meis je (allemaal eigenschappen die de „verdorde" verzamelaar niet bezit) wordt het slachtoffer van de maniak. Zeer knap spel van de beide hoofdrolspelers in een film, die met betrekkelijk een voudige middelen is gemaakt. L1DO Liefhebbers van James Bondfilms kunnen nu ook terecht bij de Franse imi tatie daarvan: „Furie in Ba hia" (OSS 117), eeru film in hetzelfde genre, maar niet zó overdreven. Dat de hoofdpersoon Fre derick Stafford, terzijde ge staan door de schone, blonde Mylène Demongeot. altijd overwinnaar in de strijd blijft tegen zijn talrijke tegenstan ders, met wie hij telkens weer knokpartijen op leven en dood heeft uit te vechten, be grijpt een ieder. Ook in deze film wordt ge moord, dat 't een lieve lust is. Er komt zelfs een hele troep In dianen aan te pas, die één voor één voor de byl gaan, maar op zichzelf is dat niets byzonders, want in de boeken van Aimard en Karl May gebeurt dat ook al aan de lopende bank. Misschien maakt dat alles echter visueel een veel diepere indruk, vooral op labiele figuren Intussen is ook deze spionage- film er een, waarin de spanning ontzaglijk hoog wordt opgevoerd. En daarbij vertoont zij allerlei zaken, die typisch bij de James Bondfilms horen: luxe-hotels, luxe-stranden. luxe-auto's, waarvan er één in brand vliegt, om de haverklap paffende revol vers exploderende granaten, verdovende injecties en niet te Scène uit ..Vrouw in het zand'' Held Ursus REX Ze zijn er in vele ma ten en soorten, die sterke man nen van de film. Zij luisteren naar illustere namen als Tarzan. Simson, Hercules en in een wat modernere uitvoering zyn er Eddy Constantine, James Bond. Geheim agent OSS 117 en The Saint. Met hun imposant figuur en hun talrijke heldendaden vullen zij al dan niet gekleurd zo'n anderhalf uur het witte doek. In het REX-theater is de ze week ook zo'n held te zien. Het is er één uit het „verleden", Ursus. Hij overwint in de rol prent „Ursus in the land of fire" (Ursus in de Vuurvallei) met zijn blote handen vele tirannen en bevrijdt de onderdrukten. Daarbij helpt hij ook nog een lieve, mooie prinses haar troon terugwinnen. Deze door Giorgio Simonnelli geregisseerde film wijkt niet veel van het gebrui kelijke patroon af, maar is door de vele gevechten en vlotte op aamen het aankijken alleszins waard. En Fury. Claudia Mori en Luciana Gilli vertolken de hoofdrollen. V) Eindelijk gered Mylène Llemongeot en Frederick Stafford in ..Furie in Bahia". vergeten fiere mannen en mooie vrouwen, die ieder hun rol spe len in deze naar de roman „Der nier quart d'heure" van Jean Bruce vervaardigde fantastische „moord"-film. Het ingewikkelde verhaal la ten wij voor wat 't is: het komt er op neer, dat de beide hoofd personen elkaar na grenzenloze emoties in de armen kunnen sluiten, Juist vóór het moment, dat „zij" in de kokende en brui sende torenhoge waterval dreigt te storten Deze film speelt zich af in de werkelijk wonderbaarlijk schil derachtige omgeving van Rio de Janeiro en In die stad zelf, waartegen onze badplaatsen vol komen het onderspit moeten delven. Het is op zichzelf al een genot dit alles te zien en als er dan nog een groep niets en niemand ontziende gangsters bij komt, tegen wie Stafford het moet op nemen, nu, dan verzekeren wij U, dat U zich by dit opwindende verhaal geen ogenbük behoeft te vervelen. Frederick Stafford, de held in dit fameuze geheel, heeft al tweemaal eerder onder de regie van André Hunebelle in verha len van Jean Bruce van zich doen spreken. Deze keer, gooit hij er. zo mo gelijk nog een schepje bovenop! LUXOR Een nieuwe Neder landse speelfilm krijgt als pro- dukt van vaderlandse bodem al tijd meer aandacht dan hij eigenlijk verdient. Zo is het ook met „10.32" al kan men deze thriller van een Amerikaanse regisseur (Arthur Dreifuss) met een vrijwel Amerikaanse hoofd rolvertolkster (Linda Christian) nauwelijks Nederlands noemen. Maar woensdag is deze jongste boreling van de Nederlandse Filmproduktie Maatschappij met de nodige fanfare en champagne in de openbaarheid gekomen. En sinds gisteren draait hy op vijf tien plaatsen in ons land. Ne derlands dus en daarom krygt hy veel belangstelling. Na een lijnrechte flop als ,.Sp uit elf" en een bij na-flop als „Plantage Tamarinde" is „10.32" een ver ademing. Een thriller, die zich kan meten met de middelmaat van datgene, wat we week in week uit aan buitenlandse pro- dukties te zien krijgen, maar ook niet meer. Het gegeven is accep tabel. Dreifuss heeft het op glad geroutineerde wijze in beeld gebracht mede dankzij goede fo tografie van Eddie van der En den. Maar er is kennelijk kort sluiting geweest tussen de Ame rikaanse regisseur en de Neder landse acteurs, van wie alleen Bob de Lange tot een aanvaard bare creatie komt. De anderen zyn in de goede bedoelingen blij ven steken. Zy spreken niet, maar zeggen een dialoog op. Vooral Linda Christian heeft met dit euvel te kampen. Haar zwakke uitbeelding stoort te meer omdat haar rol zo centraal in de handeling staat. Men moet het doen met het verhaal tje en de spanning, die Dreyfuss wel tot het einde toe weet vast te houden. Daardoor is hij nog net onderhoudend. Eric Schneider en Linda Christian in „10.32 Beslist niet op zaterdag STUDIO Van de speelse humor, die het Frans-Israëlische filmpje „Beslist niet op zater dag" heeft te bieden, kan men nog een week genieten in het kleine theater aan de Steen- straat. Voor de regie tekende Alex Joffé. Hoewel wij zyn licht voetige vormgeving kunnen be wonderen. de humor is toch in de eerste plaats te danken aan de acteur Robert Hirsch van de Comedie Frangaise. die op groot se wyze zeven personen, onder wie één vrouw, uitbeeldt. Vuilnisemmers staan j te lang buiten Vele Leidenaars laten hun vuilnis emmer te lang bulten staan. Dit Is de conclusie van de Leidse j politie, die de laatste tijd een ver scherpte controle op de handhaving van de betreffende bepalingen houdt. Gisteren bijvoorbeeld, werden niet I minder dan 67 processen-verbaal op- gemaakt. Klaver jascompetitie In de klaverjascompetitie van de 1 Federatie van Leidse Klaverjasver- enigingen werden weer enkele wed- j strijden gespeeld. De uitslagen zien er als volgt uit: Eerste klasse: Groenoord 1T. en i Dl 176%-170%; P.vJI. 1MDS 1 170-150: 4. Azen 1SLF 1 163-156; j Sportief 1— AWS 1 176-146; Zaalberg i 1—T. en D. 1 161-170; PvH 1—SLF 1 140-187; Sportief 1Groenoord 1 154- 175; MDS 1—T. en D. 1 152,^-1741^ Groenoord 1—SLF 1 168-150; Tweede klasse: T. en D. 3T. en D. 2 172 -186*4; MDS 2—Groenoord 2 164-166; 4 Azen 2Sportief 2 149- 183%T. en D. 2—Sportief 3 174-159; MDS 2—T. en D. 3 167-176; SLF 2— Sportief 2 160-145 4 Azen 2—T. en D. 2 165-170; MDS 2—Sportief 3 146-177 T. en D. 3-Sportief 2 170-158; Groen oord 2—SLF 2 152-171. Standen: eerste klasse: Groenoord 1 11-1841%; MDS 1 10-1652%; SLF 1 10-1652%; PvH 1 10-1593; T. en D. 1 9-1555%; Zaalberg 1 9-1512%; Sportief 1 9-1501% 4 Azen 1 9-1456: AWS 1 9-1396; Tweede klasse: T. en D. 2 10-1762% MDS 2 10-1653%; T. en D. 3 10-1637; Sportief 2 10-1634%; Sportief 3 9- 1509%; Groenoord 2 9-1444; SLF 2 8- 4 Azen 2 8-1286%. Wij weten het, om een Hunter op te steken. Maar wélke was het? Hunter mét of Hunter zónder filter? Was het een Hunter zónder filter? Dan genoot u van de lekkerste American King Size, die er is. Stak u een Hunter mét filter op? Dan proefde u niet het filter, maar alleen geurige tabak. Hoe het zij, u hebt op 16 januari L het beste merk gerookt, dat voor uw geld te koop is. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is de heer J. van der Linden, geboren in Vlaardingen en thans wonende in Leiden, gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift ge titeld „On the foundations of classi cal statistical physics". Promotor was prof. dr. P. Mazur. De promotie ge schiedde cum laude; idem de heer A. Wittich, geboren in Balik Papan en thans wonende in Leiden, tot doctor in de faculteit der genees kunde op proefschrift getiteld „Expe- i i t rimental studies on auditory a dap- J BURGERLIJKE STAND Twintig jaar oj) zijn strafblad. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctexamen Ned. recht de heer E. M. Jaeger (Delft). Op de christelyke nationale school in Kamerik by Woerden zyn van morgen 123 van 232 leerlingen wegens b-griep niet verschenen. Twee leerlingen zijn inmiddels in verband met complicaties in een zie kenhuis opgenomen. Een jongen heeft longontsteking, een meisje een ontsteking in het voorhoofd. De griep openbaarde zich het eerst by leerlingen van de hoogste klas en bereikte daarna de lagere klassen. In de hoogste klas zyn op het ogenblik nog slechts drie van de 34 kinderen ziek. De onderwijzer van een van de twee eerste klassen zag vanmorgen echter slechts drie van zijn 18 leer lingen. Volgens de arts die de kin deren behandelt is de griep op zich zelf niet kwaadaardig men ziet geen aanleiding voor een tijdelijke sluiting van de school. Ook elders uit de provincie Utrecht komen er berichten binnen over een vrij groot absentiïsme door ziekte. VAN LEIDEN GEBOREN Robertua Johannes, zn van J. G. Zandvliet en L. E. M Wijdeveld; Mo- I nique Ellzabetn Maria, dr van T. H A. Henslng en C. O. M. Devllee; Jacob Cornells, zn van J. Dijkhuizen en G. van DuiJvenvoorde. Marco, zn van B. van den Akker en A. W. M. Maas; Janna Maria, dr van P. J. Meijer en J Sentel; Bob, zn van H. Re nee en C Hanno; Paulus Johannes Theodorus, zn van J. H. Hoogenboom, en C. A. M. Nederhoff; Marck William, zn van L. Pleijsier en J. D. Vink; Deslrée Cecilia Maria, dr van C. M Schmidt en C. M. Meerpoel; Willem Johannes Nlcolaas, Kroft. x W. N. J. Vreeken A. ONDERTROUWD P. van Berge Henegouwen en J. M. C. Koreman; I. Csapo en G. Klerk; A. C. Joosse en J. Stlgter; D. de Jager en M. Verbaan; H. J. M. J. Kortmann en J M. G. Belt; J Lasschuljt en A Looij; J. H. van Rooden en C. M. van Dijk; D. A. van 't Riet en J. I. Rljs- dam: L. J. M. Kanters en L. Otto: E. M. Boucher en A. P. M. Koster; B. J P. Crul en H. E. van Brussel. GETROUWD N. Sungur en A. H. M. Prins; J Freke en A. M. Sloos: C. van Tol en T. Blok; W. F. Heruer en J. A. A. NIJssen; J. van der Linden en J. H Nagtegeller; H. Stokkel en P. van der Blom. OVERLEDEN A. A. Bréchet, 80 jr. w.v. I. E. J Geelen; L. Apon, 51 jr, man; J. van den Oever. 8 Jr. dochter; P. Smit, 40 Jr. e.v. F. A Wouters; J. de Lange. 75 Jr, w.v. I. Luljmes; A. J. Schoneveld, 75 jr, man; A. van den Berg. 73 Jr, man; D. T. van Nlekerk, 18 Jr. zoon; L. H. J M. Beuk, 17 Jr, zoon. Geen slachtoffers in Arnhem bij zeer hachelijk avontuur (Van onze Arnhemse correspondent) Er gebeuren nog wonderen. Gistermiddag in Arnhem, 's middags om drie uur, toen een met 12 ton bomen geladen trekker met opleg ger remloos over het Velperplein raasde, nog wel op de rijbaan voor tegenliggers en desondanks niemand gewond werd. Dat twee auto's licht werden beschadigd is te verwaarlozen. Voor de Leidse Limburger met ongeveer twintig jaar gevange nisstraf op zijn strafblad en nog dertig maanden aan diverse voorwaardelijke straffen wist de officier van Justitie bij de recht bank in Den Haag nauwelijks een straf te bedenken. De officier vroeg verdachte, een 43-jarige koopman. ..moet het een jaar zijn. of acht jaar? Ik weet het niet meer". Hij hield het maar op twee jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest. De koopman kan kennelyk het kraken van brandkasten niet laten, al doet hy dat dan ook op een bij zonder primitieve manier. Gewoon lijk gebruikt hy daarvoor een breek ijzer of een zware hamer. Zo stond hy in de nacht van 19 op 20 augus tus van het vorige jaar in een fa briek aan de Ryndijk in Leiden op de achterkant van een brandkast te mokeren. Hy was zo verdiept in zijn geliefde bezigheid dat hy niet eens merkte, dat de politie op het lawaai afkwam en min of meer by ver rassing werd hy gearresteerd. Oude liefde Voor de rechtbank bekende ver dachte nog twee inbraken, één is Doesburg, waar zyn keuze weer op een brandkast was gevallen en één in Helmond, waar hy een kast open brak. In beide gevallen bedroeg de buit enkele honderden guldens. „En hebt u op dit moment echt niets meer op te biechten", drong de offi cier aan. De politie van diverse plaatsen bleek namelijk nogal eens by verdachte in het Huis van Be waring op bezoek te zyn geweest. Nee. verdachte wist nu niets meer. De officier constateerde dat de Leid se Limburger na alle zware straffen, waaronder één van acht jaar, even het goede pad was opgegaan, maar het liep plotseling weer mis, toen zijn oude liefde voor het kraken van brandkasten weer boven kwam. De raadsvrouwe, mevrouw N. J. Nanning-Groenemeyer, wees op de moeilyke levensomstandigheden van haar cliënt en pleitte er voor hem nog een kans te geven. Uitspraak op 10 februari. (Advertentie) Familiebezoek De hoofdrol in dit goed afgelopen avontuur speelde de 21-jarige Teunis Bom uit Middelhamis. sedert twee jaar als chauffeur werkzaam bij de houthandel Langkamp in Wierden. Hy was onderweg van Nieuwleusen naar het Brabantse Mill en had de route Zwolle-Apeldoorn-Arnhem ge kozen. De Apeldoornseweg in Arnhem heeft enkele hellingen. Toen Bom met zyn zwaarbeladen auto de laatste helling voor de stad had genomen en aan de afdaling begon, schakelde hij van de vierde in de derde ver snelling terug en remde wat bij om vaart te minderen. Door rem Hij schrok niet zo weinig, toen hij ontdekte, dat hij door de rem trapte en alleen nog maar kon sturen. De wagen met een 120 pk dieselmotor kreeg allengs meer vaart. Van 40 werden het 50 van 50 naar 60 kilome ter per uur. Halverwege de helling merkte Bom, dat de wagen ging slin geren en neiging toonde om te kan telen. Alles wat hy kon doen was een dubbeltonige claxon in werking te stellen. Met loeiend geweld kwam hy omlaag. Overal zag hij angstige ge zichten. Honderden mensen stoven van de weg, wielrijders zochten hun heil op de trottrirs, automobilisten repten zich om vry baan te maken. Dwars door zes rode stoplichten ging de wilde tocht. Heel kalm vraagt Uw sigaren- Verdachte woont nu eigeniyk in Limburg, maar zo nu en dan komt hy voor familiebezoek naar Leiden. Dat bezoek benut hy dan meteen om zijn oude liefde, het kraken van brandkasten, te botvieren. In de nacht van 28 op 29 april drong hy een betonfabriek binnen. Daar kreeg hy de brandkast weliswaar klein, maar de geldelyke resultaten waren nihil. Verder deed hy nog een poging een brandkast open te hameren in een garage. Dat leverde f 1470 op. Een andere specialiteit van verdach te was het boren van gaatjes in deuren met spanjoletsluiting. Daar door wist hy diverse woningen in Leiden en omgeving binnen te drin gen, waar hy diverse kleine bedra gen wegnam. Gelukkig bleef de jonge chauffeur heel kalm. Een agent van politie op het Velperplein het drukste punt van Arnhem hoorde de wagen aankomen en zette het verkeer stop. Bom zag. toen hy het plein opkwam een mogeiykheid de Imkerrijbaan te I kiezen. „Als ik gewoon was blyveti1 doorryden", vertelde hij ons vanmor gen, „was ik tegen auto's en wielrij ders opgebotst en waren er tientallen doden gekomen". Intussen zag Bom kan® de wagen in de tweede versnel ling te brengen, waardoor toen de helling ten einde was, de wagen overigens pas na honderden meters tot stilstand kwam. Teunis Bom had een bijzondere prestatie geleverd en ongelofelyk geluk gehad. „Een avontuur als gisteren hoop ik nooit meer te beleven", zei hy. „Nee, echt angstig ben ik niet geweest. Daar had ik ook geen tyd voor. Al les speelde zich in een korte tyd af en alles waaraan ik dacht was: hoe kom ik er zonder brokken door". En dat is hem dan ook gelukt. Wonder boven wonder. Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat I8L Zeer grote keuze Op het »raveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. OPENBARE LEESZAAL „REUVENS" Twee nieuwe filialen in voorbereiding D In de gisteravond gehouden ver gadering van de Raad van Bystand van de Openbare Leeszaal en Biblio theek „Reuvens" en de daarop ge volgde jaarlijkse ledenvergadering werden de jaarverslagen en de voor lopige begroting 1966 goedgekeurd. De voorzitter, mr. p. j. Teebaal bracht dank aan het gemeentebe stuur, dat de instelling steunt op een wyze. welke zijn wettelijke verplich tingen verre te boven gaat. De prettige samenwerking met de r.-k. openbare bibliotheek in het ge- meenschappelijke filiaal in het Hout- kwartier heeft geleid tot een streven i naar verbreding van de basis tot sa- j menwerking. Dit heeft geresulteerd in de toekomstige vestiging van nog twee gemeenschappelijke filialen, nl. in Leiden-Zuidwest (hoek Churchill- laan-Van Beinumstraat) en in Lei den-Noord (Sumatrastraat). Beide filialen zullen worden ondergebracht in aldaar te bouwen u.l.o.-scholen, welke respectievelijk eind 1967 en begin 1968 gereed zullen zijn. De voorzitter kon mededelen dat de Ryksinspectie aan deze plannen be reids haar goedkeuring heeft gege ven. Nadat nog enige mededelingen wa ren gedaan over de voorgenomen nieuwbouw aan de Pieterskerkgracht j en de inrichting van een muziek bibliotheek. werden tot leden van de kascommissie benoemd de heren N, I J. Zimmerman en drs. J. Charité,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3