LEIDSCH DAGBLAD Kans op storing aardgas tot minimum beperkt Labourtriomf in Huil KIPKROKE flV Veronica minder n trek T.V. uit Gothenburg op losse schroeven Over vier weken KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LECH BOUWVAKKERS NU BOOS OP 06ELLIEFHEBBERS, ROEDMATERIAAL... VONDELING Zaterdag geen voetbal Lekker, van alles Vlieland „LEUGENS OVER ZUIDAFRIKA'S GEVANGENISSEN' PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. ,»ericht 1 maart 1880 VRIJDAG 28 JANUARI 1966 No. 31782 ofdreöacteur: J. Brouwer ^teur: E. A. E. van Dishoeck (Van onze Hilversumse correspondent) jongste radiozender, Hilversum 3, chünt de slag te gaan winnen oor de Nederlandse omroepen. Iet aandeel van de Hilversumse enders in de totale radio-beluiste- ing steeg van 50 procent vóór de omst van Hilversum 3 tot 68 irocent nadat deze zender op 11 frtober in de lucht is gekomen, ■rdoor daalde het aandeel van de vorige zenders (de buitenlandse enders en Radio-Veronica) van ,ijna de helft van de totale radio- eluistering tot een derde. Veronica o is becijferd, raakte zo'n kleine 00.000 luisteraars kwijt, ie metingen hebben alleen betrek- ing op de luisteruren tussen 10 iur 's ochtends en 6 uur 's avonds pdurende de periode november - lecember 1965 en voor Hilversum alleen op F.M. Metingen van de uisterdichtheid van Hilversum 3 ,p de middengolf 240 meter (sinds januari) worden reeds verricht, maar de resultaten hiervan zijn iog niet geordend en verwerkt, m verwacht dat Hilversum 3 nog neer van andere zenders gaat af knabbelen, nu men deze zender ook op de middengolf kan beluis- eren. Deze gegevens zijn het esultaat van het „continu-pro- jrogramma-onderzoek", dat Into- nart in Hilversum In opdracht van de N.R.U. en de N.T.S. uit- roert. NTERNATIONALE SCHAATSBOND EEFT TOESTEMMING GEWEIGERD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Gasbewakingscentrumwordt binnenkort in gebruik genomen (Van onze Haagse correspondent) De Gasunie kan na drie jaar voorbereidingen nu spoedig het „gasbewakingscentrum in gebruik nemen, dat wordt onderge- ZjCh ^ezc week bracht Hotel i het gebouw van de Gasunie i Scheveningen. hydraatverstopping, Tot op lieden wordt de druk, met- zal men dat onmiddellijk opmerken peratuur en doorstroomsnelheid om en zal het soort antivries, dat wij de paar uur gecontroleerd. Maar gebruiken nog werkzaam zijn. Toen I zelfs in die paar uur kunnen ernsti- Rotterdam die ge stagnaties het voormalige Palace hydraatverstopping voordeed. den wij te laat gewaarschuwd hielp de antivries niet meer". Langs elektronische weg worden dan elke minuut gegevens overge- j bracht over druk, temperatuur en doorstromingsnelheid van het aard- Hydraten zyn verbindingen gas, van in de toekomst ruim 10 regelstations in het gehele land. Dank- water en koolwaterstof, waarop zij deze gegevens zal de Gasunie dan mogelijke storingen kunnen ..zien 1 kans bestaat als de temperatuur aankomen" en onmiddellijk maatregelen treffen, waardoor stagnatie in i de leidingen daalt tot ongeveer 4 gra de aardgaslevering tot een minimum wordt beperkt. den of lager. De hydraatgroeiingen z'-en er uit als sneeuw, die de buizen Onmogelijk kinnen verstoppen. Het liefst legt de u J Gasunie dan ook leidingen als geen I „Een stagnatie, zoals die zich bij I kans op vorst bestaat, maar om de De plaatsing van de apparatuur j Rotterdam voordeed, zal vermoede- steden te kunnen bedienen, worden is in volle gang. Over vier weken Ujk niet meer mogelijk zyn". al- zal de Gasunie de eerste gegevens dUS jr a. H. Kloosterman, directeur erkele weken de centrale in Scheveningen in werking is gesteld, gegevens beschikken". aldus ir. Kloosterman. „*"n dat geeft toch wel enige zekerheid". kunnen aflezen, waarna technici nog enkele weken nodig hebben om de apparatuur af- en bij te regelen. De nieuwe centrale in Schevenin gen geeft dubbele zekerheid, omdat i in de districten noord- midden-, en zuid-Nederland de gegevens al apart j worden afgelezen. Bovendien wordt 1 de druk van het gas op ongeveer 400 andere punten gecontroleerd. de Gasunie. „Wanneer be- toch leidingen in de winter ge legd, als de kans op hydraat vorm ing groot is. „Dit brengt een risico met zich mee', aldus ir. Kloosterman". Koningin Juliana. Prins Bernhard. Maar mei het nieuwe Bewakings- Prinses Margriet en mr. P van Vol- centrum zullen wy meteen kunnen lenhoven zijn vanochtend per vlieg- optreden als een begin van verstop- tuig voor een wintersportvakantie ping wordt geconstateerd, zodat zelfs j vertrokken naar Lech am Arlberg. in de winter een stagnatie zoals bij Prinses Beatrix en Claus von Ams- X Max Koot maakte kortge leden deze foto van Prinses Bea- j trix. die maandag haar 28ste ver- j jaardag viert. - door de Zweedse televisie toege- ttgie rechtstreekse integrale tv- uitzendingen van de wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats in Gothenburg volgende maand, gaan waarschijnlijk niet door. De internationale schaats bond heeft zyn toestemming voor rechtstreekse uitzendingen gewei gerd. gelopen woensdag werd bekend dat de wedstrijden integraal op het Nederlandse scherm zouden komen. afspraak met de Zweedse ichaatsbond hierover is schriftelijk •evestigd. Gisteren nog heeft de S'TS met de Zweedse televisie con- act opgenomen en gedaan weten krijgen dat de tv-uitzendingen _vf minuten eerder beginnen, stermiddag heeft de internationale ichaatsbond ingegrepen: de toe- (emming wordt geweigerd op pond van een overeenkomst die de 3-delige kanariebroedkooien vanaf f 11,65. oedblokken voor parkieten en grote arkietensoorten. Machtige keuze, nestkastjes voor tropische vogels vanaf 1,24. Open- en gesloten touwnestjes, broedkastjes 0,65. lestmateriaal; sisal. veren, kokos, katoen, vanaf 0,25 ITRAKS IS HET ZOVER. KOOP TIJDIG, KOOP NU. organiserende vereniging gemaakt zou heben met een aantal Neder landse reisbureaus die in totaal 5000 kaarten voor de wedstrijden hebben opgenomen. De afspraak zou zijn dat er geen directe televi sie-uitzendingen zouden komen. De Nederlandse reisbureaus ontkennen pertinent dat er een dergelijke af spraak zou zijn. Er is zelfs over tv- uitzendingen niet gesproken. „Uit de lucht gegrepen.", noemde van ochtend een vertegenwoordiger van een Rotterdams reisbureau de me dedeling van de internationale schaatsbond. Gebleken is. dat de Noorse reisbu reaus een dergelijke afspraak heb ben gemaakt bij de afname van kaarten voor de Noorse schaatssup- porters. Een vreemde afspraak, want de directe tv-uitzendingen zijn alleen voor Nederland, langs een gesloten circuit, en kun nen dus niet in Noorwegen worden ontvangen. Overigens houdt de N.T.S. zich aan de afspraak en gaat zij door met de voorbereidingen voor de reportages. De voorzitter van de NTS. de heer Schiittenhelm. zou zich vandaag in verbinding stellen met de vertegenwoordigers van de Zweedse televisie om ophel dering van de kwestie te krijgen. De N.T.S.-voorzitter heeft zün Zweedse collega verzocht eventueel in deze kwestie te bemiddelen. Zo nodig zal de heer Schiittenhelm zelf naar Zweden gaan. (Van onze A' damse correspondent) De opmerking van minister Von deling (Financiën) dat hij de 25 j procent meer loon. die de bouwvak- I kers vragen, een „schandelijke over- I vraging" vindt, en het beleid van de betreffende bonden een slechte beurt, is in vakbondskringen slecht ontvan gen. De voorzitter van het N.V.V.- bouwbedrijfsbond, A. Buis, neemt de bewindsman zijn. tijdens een stu dentendispuut in Amsterdam ge maakte opmerkingen, bijzonder kwa- lijk. „Het heeft in het land veel be- l roering gewekt," aldus de heer Buis. Ook Amsterdams wethouder voor i Financiën, de heer W. Polak is boos op minister Vondeling. Gisteren heeft hy scherp gereageerd op diens op dezelfde bijeenkomst gedane uitla ting. dat hij er in beginsel niets voor voelde om Tietjerksteradeel minder uit 's rijks kas te geven, omdat Amsterdam meer zou moeten heb ben en dat de hoofdstad duidelijk moet aantonen, dat zij het moeilij ker heeft dan kleinere gemeenten. „Dit wekt", aldus de wethouder „Voor my een beetje de indruk alsof in Amsterdam op een bijzon dere manier geld over de balk wordt gesmeten". „Dr. Vondeling heeft gezegd, dat de studie van de gemeentefinanciën een onderontwikkeld gebied is. „De ze opmerking is juist. HOE juist blijkt mede uit zijn eigen uitlatin gen" aldus de heer Polak. De wethouder legde er sterk de na druk op, dat het nooit de bedoeling van de grote gemeenten is geweest op een of andere manier geld af te dwingen dat aan andere gemeenten toekomt. „Zy hebben alleen ge vraagd om een eigen rechtvaardig deel om hun taken in het kader van het Nederlands geheel naar behoren te kunnen vervullen" aldus de heer Polak. Meerderheid in Lagerhuis iets groter (drie zetels) De belangrijke tussentijdse ver kiezingen in het Lagerhuisdis trict Noord-Huil zijn door La bour royaal gewonnen. Bij de al gemene verkiezingen in oktober 1964 bedroeg Labours voor sprong 1181 stemmen, thans 5351. Dit is bijna een vervijfvou- diging. Het in 1950 gevormde district is tot vijftien maanden terug altijd een wankele conservatieve zetel geweest, maar kwam bij de algemene ver kiezingen in handen van de socia listen. Nu was de zetel weer vacant ge komen door het overlijden van een Lebourafgevaardigde. De conserva tieven hebben hun stemmen tal thans weten te handhaven; de libe ralen zijn de grote verliezers. Hun stemmental daalt van 7570 bij de algemene verkiezingen tot 2945 stem men. Het grootste deel van de ze stemmen verhuisde kennelijk naar Labour. O (Van onze sportredactie) Woodburne, verzamelde 33 stemmen weg gaat (zelfs niet terwijl de antt-Labourkandidaat Russell Eckley 35 stemmen ont ving. de (jen in het Laf huis nu als volgt is: Labour 315, conservatieven 302, liberalen 9. Er is één vacante zetel, omdat gisteren het conservatieve lid mevr. Pitt is over- Labour bezit thans (tijdelijk» een meerderheid over alle andere partij en van 4. Mevr. Pitt vertegenwoor digde een veilige conservatieve zetel, zodat de komende tussentijdse ver kiezing in haar district geen veran dering zal teweegbrengen. De theorie dat Labour by de gra tie van de liberalen regeert en dat vele liberale kiezers daarom uit pro test daartegen zouden overlopen naar de conservatieven, is in elk geval in Huil onjuist gebleken. Precies het omgekeerde is daar gebeurd. Juist om een terugkeer van een conserva tieve regering te verhinderen, hebben grote aantallen liberale kie zers waarschijnlijk op Labour ge stemd. j De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft vanmorgen besloten het zaterdagvoetbal In verband met de zeer slechte toe stand van de terreinen in zijn ge heel af te gelasten. Over het al dan niet doorgaan van het ama teurprogramma (zondag) en het betaalde voetbal is nog geen be slissing genomen. Voor de ama teurs ziet het echter zeer somber uit. Wilson Op beslissende ogenblikken stro men de kiezers in Engeland bijna altijd naar de beide grote partijblok ken. De onafhankelijke kandidaten hebben er nu dan ook weinig van terecht gebracht. De pacifist Richard i Gott, van wiens activiteiten wel het een en ander had vei er. die zelf op 1000 stemmen gehoopt, kreeg er slechts 253 en de voorstander van de Labourregering en vervanging van geld door een systeem van kredietkaarten. Keivin Het percentage stemmen dat gis teren naar Labour ging, is het groot ste bij een speciale verkiezing sinds Wilson in 1964 premier werd. Als men de uitslag van Huil overbrengt op het gehele land betekent dit dat Labour na een nationale verkiezing met een grote meerderheid zou terugkomen. Maar het is bekend dat Wilson niets voelt voor vervroegde verkiezingen (althans niet voor oktober) omdat grootste gedeelte van zyn erkiezingsprogramma wil uitvoeren, acht I bovendien hoopt hy op succes by I zyn komende reis naar Moskou en n rip i °P een goede afloop van het conflict Rhodesië. weet heeft «uwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) VEERBERICHT Plaatselijk mist Het KNMI In De Bilt verwacht van den- tot morgenavond: zacht en aar bewolkt weer met plaatselijk ïtregen of mist. Zwakke tot matige kielijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 JANUARI Zon op: 8.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 11.24 u.; onder: 0.45 u. Hoogwater in Katwyk te 8.00 i 2021 uur. laagwater te 3.39 en 16.06 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De nieuwe Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, I temidden van een groep leden Delhi heeft deelgenomen I van de Naga-stam, die in Nieuw viering van Republiekdag. In Huil hebben de Britten de bevestiging gekregen dat de blunders die ongetwyfeld door Labour zyn gemaakt, de tyd nog niet ryp heb ben gemaakt voor een nieuwe con- servatieve regering. Er heerst in Engeland het gevoel dat de regering- Wilson de problemen niet uit de In Durban is de 40-jarige oud- lector Harold Strachan gisteren ver oordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf wegens meineed en het veroorzaken van onjuiste bericht geving over de toestanden in de Zuidafrikaanse gevangenissen. Str.i- chan had woensdag gezegd niet schuldig te zyn aan het ten laste gelegde Vorig jaar waren in de „Daily Mail" drie artikelen versche nen. die een verslag zouden zyn van zyn ervaringen tydens een gevange nisstraf van drie jaar. die hem wegens sabotage was opgelegd De rechter zei by de uitspraak, dat Strachan op een handige manier onbeduidende feiten had gebruikt om daar een bouwwerk van leugens mee op te trekken. Het was volgens hem duidelijk dat Strachan was aange moedigd zijn artikelen te publiceren en dat hij daarbij was geholpen. Zijn eigen verantwoordelijkheid werd daar echter niet minder door. zei hij. I Hangende een beroep tegen het devonnis werd Strachan tegen borg- I tocht vrygelaten. Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970' Den Haag. Ontslagen door uitblijven van reclame-t. r. (Van i -medewerkster) De reclamebureaus Van Maaxien en Prad in Amsterdam en Nijch en Van Dittmar in Rotterdam hebben in to taal 36 jonge personeelsleden moeten ontslaan, omdat de invoering van de reclame in de televisie ncj steeds op zich laat wachten. „Hei gaat hier om een op zichzelf gezonde sanering", zo merkt de heer J. Roomer, adjunct directeur van het bureau Var. Maa- nen op. „Als we tevoren hadden ge weten. dat de reclame in de t.v. niet voor het einde van 1966 zou kunnen komen, hadder we ze nooit aange trokken. Nu hebben we ze weer laten gaan. omdat vooral de post salarissen een zware druk op ons budget geeft en omdat we te weinig voor ze te doen hebben". Er liggen namelyk nog veel re clamefilmpjes, die al verjaard zyn. Sommige reclamebureaus, zoals Lin- tas. dat byna uitsluitend voor Uni lever werkt, hebben a. vyf jaar func tionarissen in dienst, die bezig zyn met het vervaardigen van reclame filmpjes Soms zelfs voor produkten, I die al verdwenen zyn van de markt. (Sue/ QTieuiva Uit het Leidsch Dagblad van 29 Tanuarij 1866: De Asser Courant zegt we derom: Al de gevederde land verhuizers komen de eén na de andere ueder binnen onze landpalen. Hier en daar staat een ooijevaar op één been en bekfjkt het kikvorschenland. t Volgens het ingekomen I rappor' van den directeur- generaal der Engelsche pos- terjjen bedroeg het totaal ier afgegeven brieven 680 millioen. van welke alleen te Londen 170 millioen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1