LEIDSCH DAGBLAD |Nieuwe stap van Spanje in koude oorlog om Gibraltar ffV Rover na snelle actie gegrepen STOCK Installaties mogen niet als basis van le NAVO dienst doen Kostbare storing Voorzorgscontrole in Spaans gebied, waar bommenwerper viel Verloofden misleiden de pers Geheimzinnige dooi! van een Amerikaanse gevangene in Rusland PIANO OF ORGEL? MOSSEL VERSTEEGE N.V. y&ului/n\ Staphorst straft Vermouth en Brandy ©ud 91 IEMCOn Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 JANUARI 1966 No. 31777 lirecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Madrid) I Spanje heeft een nieuwe stap ondernomen in de .koude oorlog", ■e het met Engeland voert om op korte termijn tot overleg te ■r bmen inzake Gibraltar. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse ''taken heeft namelijk aan alle landen, die zijn aangesloten bij de BAVO, per nota meegedeeld, dat de regering van generaal Fran- tnooit zal goedvinden, dat de militaire installaties en het vliegveld jan de Engelse kroonkolonie Gibraltar als basis van de NAVO lillen worden gebruikt. Om die reden zal geen enkel militair vlieg- hig van de NAVO op weg naar Gibraltar toestemming krijgen om |yer Spaans grondgebied te vliegen. Ook kunnen NAVO-toe- "®|ellen niet rekenen op technische bijstand wanneer zij tussenlan- gen moeten maken op Spaanse vliegvelden. Vervolg op de scherpe rede ran Castiella nota is een vervolg op een rede, die minister Castiella tjjd geleden in de Spaanse ertegenwoordiging over het (bleem-Gibraltar heeft gehouden, deze rede omschreef de minister rechtsgronden volgens welke de souvereiniteit over de rots- it in het uiterste zuiden van het i reeds meer dan 260 jaar het bezit van Engeland is, terug- it. Hjj beriep zich verder op een solutie van de laatste Algemene rgadering van de Verenigde Na- nodigde Engeland opnieuw •n gesprek over de toekomst aan Engeland en de rest van de we reld duidelijk te maken, dat het dit maal ernst wordt in de kwestie-Gi- braltar. Intussen is de toch reeds zeer strenge douanecontrole van Spaanse zijde aan de enige grenspost, die de landtong Gibraltar met het vasteland verbindt, verscherpt. De isolatie van Gibraltar wordt zo lang zamerhand compleet. Door het verbod aan NAVO-vlieg- tuigen om over Spaans grondgebied naar Gibraltar te vliegen, probeert Spanje de kwestie te internationali seren. Reeds heeft minister Castiella in eerder genoemde rede ernstig ge waarschuwd tegen pogingen van En geland om van Gibraltar een offi ciële NAVO-basis te maken. Hij ver klaarde. dat Spanje in het kader van de Westerse verdediging slechts ver bonden is door verdragen met Portu gal en Amerika. „Verder reiken onze overeenkomsten niet en daarom zal Spanje nooit toestaan dat Gibraltar als NAVO-basis wordt ingericht". Hij voegde daaraan toe: „Wij zijn bereid alle consequenties van dit standpunt te dragen" Het vliegveld van Gibraltar is door Engeland aangelegd in de neutrale zone, die tussen de muren van het oude kasteel van Gibraltar en Span je in onderling overleg is vastgesteld. Vanuit dit stuk niemandsland strekt zich de enige landingsbaan van Gi braltar ver in zee uit. Engeland is Het is duidelijk dat Spanje geen I zich ervan bewust, dat dit stuk neu- enkel middel ongebruikt zal laten trale zone Spaans territorium is en van de rotspunt. Tot nu toe heeft Engeland al deze uitnodigingen afge slagen: het weigert onderhandelingen zolang de Spaanse „blokkade" tegen Gibraltar voortduurt. dat Londen, wil het het vliegveld van Gibraltar blijven gebruiken, terdege rekening met Spanje moet houden. Geen enkele internationale afspraak verhindert Spanje de neutrale zone op te heffen en het vliegveld te be zetten. Ongeveer 500 fabrieken in mid- den-Engeland, waaronder vrijwel de gehele automobiel-industrie, hebben gisteren hun poorten moeten sluiten als gevolg van een grote storing bij een gasbedrijf. De „British Motor Corporation" heeft de 50.000 arbeiders bij de 12 fabrieken naar huis gezonden, by Rover" kunnen 3.000 mensen niet het werk en „Jaguar" is ge- deeltelyk getroffen. Er is premier Wilson en minister van Handel Jay hulp Een woordvoerder van het bestuur ran de gasfabrieken zei dat de sto- •ing op zyn vroegst maandag zal :iin verholpen. jr Een employee van het Voor- schotense gasbedrijf liep ver wondingen op aan gelaat en handen bij een hevige explosie in een compressorhuisje. Door on bekende oorzaak explodeerde het huisje vannacht om drie uur. toen de gashouderbediende voor de bediening van de apparatuur in het gebouw was. Glasscher ven en steenbrokken vlogen tien- ta.ien meters in het rond. Van de woning van de gashoudersbe- diende. die op circa twintig me ter van het vernielde compres sorhuisje ligt. werd een aantal ruiten vernield. Rijksrecherche en arbeidspolitie stellen een on derzoek in. De gaslevering in de gemeente Voorschoten onder vindt geen stagnatie. (Foto L.D./Holvast) Crane Nederland staakt deel van prodnktie Venlo Drane Nederland N.V. zal binnen- rt de produktie van kleine sani- ire toestellen en stapel-koperwerk haar Venlose bedryf stopzetten, ïdat daarop reeds geruime tijd rlies wordt geleden. Door dit be- vj lit wordt iets meer dan de helft n de totale produktie in de fabriek Venlo getroffen. Een en ander zal or een deel van het personeel een jtslagaanzegging tot gevolg heb- By Crane in Venlo werken in 1 ongeveer 275 mensen. Met de toonden zyn oriënterende be- ikingen geopend, die de volgende ik worden voortgezet, zo deelt de n Crane Nederland mede. WEERBERICHT 10RGEN REGEN EN HARDE WIND Greep in kas van een Amsterdams kantoor (Van onze A'damse correspondent) Een sch°l, afgevuurd onder de neus van kassier W. van Koperen (68), en een forse greep in een open staande geldkist, leverden gistermid dag in het kantoor van het uitzend bureau Manpower aan het Rokin in Amsterdam een 35-jarige boek binder ijlings In garage In een poging de mannen, die hem volgden te misleiden, liep de over valler vervolgens op de O.Z. Voor burgwal een garage binnen. De heer Swaalef had hem echter in de ga ten en vcigde hem ook daar. Nadat 13.000 gulden op. Zijn I hij uit de garage telefonisch de po- aezette vlucht werd echter litie had gewaarschuwd, kon de overvaller, die zich voordeed als een van de monteurs, tenslotte op zijn aanwijzingen worden gegrepen. De man had het pistool, waarin nog 5 patronen zaten, en zyn buit nog op zak. In april vorig jaar werd het uit zendbureau Slotermeer in Amster dam-west het slachtoffer van een overval. De dader daarvan, wiens sig nalement geen overeenkomst ver- eenkomst vertoont met dat van de nu gearresteerde overvaller, ging er toen met ruim 10.000 gulden van door. Hy is nog steeds spoorloos. De Amsterdamse politie zoekt verder nog steeds naar René José André Lam- brechts (27; die door Manpower uit gezonden bij de Sociale Verzekerings bank werkzaam was, en deze bank in september voor ongeveer 4 ton lich ter maakte. Prinses Beatrix en Claus von Ams- berg, die zoals bekend een skivakan tie doorbrengen in het Zwitserse Gstaad, heoben gisteren de voor hun chalet verzamelde persvertegenwoor digers op een dwaalspoor gebracht. Door een raam aan de achterzyde wisten zy ongemerkt te verdwynen, waarna zy rustig op een helling in de omgeving konden skiën. De onge veer twintig journalisten en foto grafen bleven inmiddels voor het landhuisje posten. De Spaanse autoriteiten hebben gisteravond meegedeeld, dat ploegen artsen en verpleegsters begonnen zyn met een voorzorgscontrole van Spaanse inwoners van drie gebieden waar een Amerikaanse bommenwer per die atoombommen aan boord had maandag neerstorftte na een botsing in de lucht met een tankvliegtuig. Zy zeiden, dat alle controles tot nog toe een negatief resultaat heb ben opgeleverd. De ploegen werken in Garrucha, Cuevas de Almanzora en Vera, kleine gehuchten langs de Middellandse Zee verydeld door het kordaat optreden van Manpower-manager F. Swaa lef (37) cn diens assistent P. van Wees (35). Slechts luttele minuten na zyn brutale gewapende overval werd de dader aangehouden in een tegenover het stadhuis aan de O.Z.- Voorburgwal gelegen garage. Verbluft kwa Om ongeveer kwart de dader het kantoor binnen. By kassier van Koperen gekomen trok hy zyn pistool. Vlak onder diens neus loste ny een schot, dat zonder iemand te verwonden in een muur terecht kwam. Terwijl de kassier, overdonderd door dit geweld, werke loos toekeeic, deed de man een greep in een openstaande geldkist. Met 13.000 gulden in coupures van 25 nam hy hierop de benen. Manager Swaalef en zijn assistent Van Wees, fan onze weerkundige medewerker) die m het kantoor bezig wa de Waddenkust kwam het ren namen, gealarmeerd door het in de nanacht iets boven nul en schot, direct maatregelen. Van Wees de vorst uit het gehele trapte een ruit in om voorbygangers verdreven. Door het wegvallen te waarschuwen en Swaalef zette de M de wind en een kleine afkoeling achtervo'g.ng in. Hij rende achter de ptstond er in de meeste provincies overvallei de Wydelombardsteeg in, pst, hier en daar met motregen. direct geassisteerd door een straat agent on een voorbyganger. Hoewel Een actieve depressie bereikt van fond zuid-west-Engeland en komt orgen dicht by ons land. Hierdoor de weersomstandigheden morgen in Deventef, by de schaatskam- Gfifloenschappen, minder gunstig dan Er kan ons een regenfront treiken bij een tot krachtig of hard de wind tussen zuid-oost en [Mogelijk, dat de nieuwe depressie t ten zuiden van ons passeert. In t geval zal de vorst heel dicht Dij i land blyven. Maar trekt de de- toch naar de Noordzee dan 'I de vorst ook na morgen geen kans ons land terug te ko- wordt verder boven tar het vanmorgen nog f tot acht graden vroor, terugge- 23 JANUARI .33 uur; onder: 17.11 uur. op: 09.59 uur; onder: 18.54 uur. Hoogwater in Katwijk te 04.30 en uur. Laagwater te 00.26 en 12.42 nummer bestaat uit 20 pagina's de agent zyn pistool trok zette de dader zyr; vlucht voort. Op een par keerterrein by de lommerd gleed de overvaller echter uit. By zyn val ver loor hy vyn buit. Zyn achtervol gers met zyn pistool bedreigend zag hy echter kans het grootste deel van het geld weer byeen te graaien en verder te vluchten. Slechts 27 brief- 25 moest hy achterlaten. Kassier Van Koperen kan na de hachelijke momenten weer lachen. ■fa Manager owaatei geen moment en ging rover aan. Met succes. 64 km ten noordoosten van Almeria. Inmiddels gaan 100 man voort met een nauwkeurig onderzoek van het afgesloten gebied waarin de wrak stukken van de twee toestellen zyn neergekomen. Het intensieve zoeken en de tal loze berichten en geruchten schy- nen méér nieuwsgierigheid dan vrees op te wekken in het gebied waar het ongeluk heeft plaats gevonden. In Almeria, waar het zomers weer is, schynt het tragische ongeluk vergeten. „Toen ik de eerste dag na het ongeluk naar de markt ging sprak iedereen er over, nu wordt er helemaal niet meer over gerept, zelfs niet over de atoombom, zei de huisvrouw. De Spaanse regering maakt zich er evenmin veel zorgen Rhodesië negeert koninklijk besluit De Rhodesische regering heeft pla teren geweigerd een besluit van Ko ningin Elizabeth van Engeland te er kennen, dat de doodstraf voor de ne ger Lazarus verandert in levenslang. De man werd veroordeeld wegens po ging tot brandstichting. Donderdag werd in Londen bekendgemaakt dat de Koningin gratie had verleend. In Salisbury werd verklaard dat „dit een politieke stap is die de Rho desische regering in verlegenheid moet brengen. Het is jammer dat de Britse regering opnieuw getoond heeft bereid te zijn de vorstin in de politiek te verwikkelen". De 27-jarige Amerikaan Newcomb Mott, die vorig jaar november tot anderhalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hy de Sowjet- Unie via de Noorse grens illegaal zou zijn binnengekomen heeft de hand aan zichzelf geslagen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. Mott maakte een eind aan zijn leven toen hij per trein \an de gevangenis in Moermansk raar een andere plaats werd over gebracht. waar hij de rest van zijn straf zou moeten uitzitten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse ambassade in Moskou ver zocht „aan te dringen op volledig onderzoek naar de omstandigheden von de dood van Mott en zo spoe dig mogelyk verslag uit te brengen", zei de woordvoerder. Mott. afkomstig uit Sheffield in Massachusetts. werkte voor een Amerikaanse uitgeverij toen hy een bezoek bracht aan noord-Noorwe- gen. Tydens het proces zei hy, dat hij verdwaald was en geen onwet tige bedoelingen had gehad. Deson danks werd hij tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een beroep werd vorige maand verwor pen. Mott had destyds gezegd dat hy het over hem uitgesproken vonnis onrechtvaardig achtte. Zijn Russi sche advocaat had om clementie verzocht. Twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Mos kou zullen zo spoedig mogelyk naar Kirow (800 km ten noord-oosten van Moskou) gaan, waar zich het stof- felyk overschot van Mott bevindt. De moeder van Mott gelooft dat dc Russen haar zoon vermoord heb ben. Haar zoon was niet het type om zelfmoord te plegen. „En", zo zei ze, „hoe zou hij in een trein, terwijl hij bewaakt werd door Rus sen. de hand aan zichzelf hebben kunnen slaan?" Haar argwaan is nog versterkt door dp mededeling van een functionaris \an de Russische ambassade in Was hington, dat hij niet wist of he stoffelijk overschot van haar zoon wel naar de V.S .gebracht zal kun nen worden. Al Ie goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970' Den Haag. (Advertentie) (Van onze Zwolse correspondent) Staphorst heeft in de nacht van donderdag op vrijdag weer op de eigen manier zijn grote veront waardiging getoond over de on trouw van één van zyn jeugdige ingezetenen. Tot een echt „volks gericht", waarbij de schuldige op een mestkar door het dorp wordt gereden, is het niet gekomen. D«> betrokken jongeman bleef voor zyn rechters onvindbaar. De jeugdige Staphorster, een 26- jarige boerenzoon staat op het punt van trouwen met een 22- jarige dorpsgenote, met wie hij reeds vele jaren is verloofd. Zijn dorpsgenoten kwamen er echter achter, dat de bruidegom tot voor kort zeer intieme betrekkingen had onderhouden inet een andere, 20- jarige dorpsschone. En zo iets neemt Staphorst niet. In de yzige kou en beschermd door de duisternis sleepte kort na mid dernacht een grote groep jongelui karren en wagens door het dorp en bracht meer dan 30 van deze voertuigen naar het erf van de boerderij, waarop de bruid met haar ouders woont en waar de bruiloft zou worden gevierd. Een groot aantal boerenkarren beland de ook op het erf van de vader met wiens dochter de bruidegom zyn door de dorpsgemeenschap ge wraakte betrekkingen had onder houden. ongeregeldheden waren. Toen zij uitrukte reed plotseling een auto in snelle vaart weg. Het „waar schuwingssysteem" van de Stap- horsters werkte uitstekend, want bij aankomst op de dorpsweg iedereen verdwenen in de lichte nauwe zijstegen va Staphorster hoofdstraat. Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Italiaanse bij slijterij en horecabedrijf Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. Advertentie niet duur wel heerlijt Gisteren zijn de wagens, vele zwaar beschadigd waren suc cessievelijk terug gehaald. Er zou den zo'n 100 man by het gericht betrokken zijn geweest. Of de politie er ooit in zal slagen de schuldigen op te sporen blyft vooralsnog een grote vraag. Want heel Staphorst zwijgt en een aan klacht zal wel nooit worden inge diend. liaiauiiaH VOLAUTOMATISCHE leutus Uit het Leidsch Dagblad van J 23 Januarij 1866: Z.M. heeft benoemd tot t hoogleeraar in de medische J faculteit aan de Hoogeschool J alhier, Dr. A. Heynsius, hoog- J leeraar aan het athenaeum te Amsterdam. J Op de Parijsche tentoon- stelling van 1867 zal worden ingezonden een cachemire shawl, die 5 ellen lang f en iy2 el breed is. rie jaren heeft men aan de vervaardi- f ging daarvan op het weefge- touw besteed.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1