Valeri Kaplan troef voor titel Anton Huiskes in slechte stemming,.. fe» &Jl N t II II T De Spartaan doet in gooi naar Europese Belgie beker a TEMIDDEN DER KAMPIOENEN SCHENK STEEDS BETER IN VORM NEDERLANDSE ZWEMPLOEG VOOR BREMEN Schaatswedstrijden rondom Leiden Van Eijk blijft winnen Grietje Oosterhof prolongeert titel EUSEBIO WEER IN TRAINING PONDERDAO 20 JANUARI 1066 LEIDSCH DAGBLAD Eddy Verhei jen traint onder leiding van Henk Lamberts Russen ivillen lijn van Antsson en Matoeseivitsj doortrekken Rustdag „En vrijdag:?". „Zoals afgesproken neem je vrijdag een rustdag" repli ceerde Henk Lamberts. „Dan ga ik die dag naar school", zo luidde het Temidden der kampioenen reed gistermiddag op het ovaal van het Deventer ijsstadion de 19-jarige Eddy Verheijen zijn rondjes, geruggesteund door de vroegere coach van de KNSB. de Arnhem se gymnastiekleraar Henk Lamberts. De kampioenen waren de Russen Kositsjkin. de huidige Europese titeldrager Eduard Ma- toesewitsj en de ex-Eitropese kampioen Ants Antsson. Met de door de Russen zelf op het ogenblik als hun grootste fa voriet bestempelde Valeri Kaplan die in het individuele klassement van de anderhalve iveek geleden in Moskou gehouden landenwed- strijd RuslandNoonvegen de eerste plaats bezette, en de reeds 25-jarige als international debu terende Victor Kuzoivkow, profi teerde zij van de ideale omstan digheden, die deze dag bracht: zon, weliswaar wat wind en prima p ijs. Eddy Verheijen, zo van de school banken hij studeert aan de Deven ter kweekschool geplaatst temid den van 's werelds snelste schaatsen rijders. volgde nauwgezet de taken die Henk Lamberts trainer van de Deventer ijsclub en op verzoek nu be last met de coaching van Verheden hem opdroeg. „Je ziet morgen maar, hoe je je (arbeid) verdeelt, 's Morgens weinig, dan doen we 's middags wat meer, of in het andere gevaï, doe je het in de middag rustig aan", zo luidde de in structie die Lamberts zyn pupil na Drie dagen voor de strijd om het Europees schaatskampioenschap in Deventer heeft Ard Schenk zijn vorm gevonden. Woensdagavond bij vijf graden onder nul verraste hij in Trondheim vriend en vyand met sterke tijden. Hy won de 500 meter met ruime voorsprong in 41.5 sec, een van de snelste uit zijn carrière en kwam op de 3000 meter achter stayer Fred An ton Maier (4.29.0) tot 4 min 29.3 sec. In het eindklassement eindigde Schenk dan ook ver voor alle an deren. Cees Verkerk eindigde op de 500 meter op de 4de plaats in goede 42.6 sec en werd derde op de 3000 meter in 4 min 34.0 sec. De utislagen luiden: 500 meter: 1. Ard Schenk (Ned) 41,5 sec; 2. Will- Haugen (Noor) 42.2: 3. Magne Thomassen (Noor) 42.3; 4. Cees Verkerk (Ned) 42,6; 5. Arve Haugen (Noor) 43.3; 6. Fred Anton Maier (Noor) 43.4: 7. Svein Erik Stiansen (Noor) 43.5: 8. Rolf An- dreassen (Noor) 43,6: 9.. Jonny Nils- son (Zweden) 43,8: 10. Per Ivar Moe (Noor) 43.9. 3000 meter: Fred A. Maier 4 29.0: 2. Ard Schenk 4.29.3: 3. Cees Verkerk 4.34.0; 4. Svein Erik Stiansen 4.34.2; 5. Per Ivar Moe 4.34.5; 6. Jonny Nilsson 4.36.6. Eindklassement: 1. Ard Schenk 86.383; 2. Fred A. Maier 88,233: 3. Cees Verkerk 88.267; 4. Magne Tho massen 88.867; 5. Svein Erik Stian sen 89.200; 6. Per Ivar Moe 89.650; 7. Jonny Nilsson 89.900. heijen, die zich niet zo gemakkelijk uit zijn evenwicht laat brengen. Zelfs niet door de Russische grootmacht, die op zijn baan is neergestreken. Eerst afzonderlyk. daarna in for matie, reden de Russen hun trai ningsronden, meer als ontspanning dan als werk. Maandagavond nog te leurgesteld over de kwaliteit van het ijs: .De baan was toen echter nog niet klaar" aldus directeur Berg- ström tonen de Russen zich steeds meer enthousiast over de kwaliteit van de ijspiste. Zij hebben het naar hun zin. hier in Deventer en in hotel Hoog Holten op de Holterberg, waar echter nog vele lege kamers wachten Verheijen (links) traint inten sief op de Deventer ijsbaan, waarbij coach Lammers rechts nauwgezet toeziet. op de andere ploegen. Want behalve de Russen zyn nog slechts de ..klei ne" afvaardigingen van Frankrijk. West-Duitsland en België gearri veerd. Konstantin Koedrjawtsjew, de 53- jarige coach van de Russische schaatsploeg sinds jaar en dag, ging gistermiddag met een gerust hart met Henk Lamberts mee naar Arn hem om zich aan een Hollandse dis te scharen. „De jongens vermaken zich best en lopen niet in zeven slo ten tegelijk aldus de coach, de rust zelve, die er toch niet zo gerust op is. dat één van zijn ploegleden de lyn zal doortrekken, die Antsson in breken. De Zweed Siggen Ericsson (1959), de Noor Knut Johannessen (1959 en 1960) en diens landgenoot Nils Aaness in 1963. Het was niet zo bevreemdend, dat Eddy Verheijen toch wel enigszins geïmponeerd was door dit geweld. „Maar, je ziet het. ook zij maken fou ten", zo riep Henk Lamberts hem toe, toen zij samen hun baantjes trokken, dan in de schaduw Van de Russen, dan weer in hun gezichtsveld. De Russen mikken dus op Valeri Kaplan, de 22-jarige legerofficier en de jongste van de ploeg, die dit sei zoen met 2.10,4 en 16.07,5 zyn per soonlijke records op de 1500 en 10.000 meter scherper stelde. Op de 5.000 meter bleef hy in Perm 2.1 sec. van zyn beste persoonlijke prestatie (7.51,7) verwyderd. En met zijn 41,7 sec. over de 500 meter benadert hij al dicht zijn recordtijd van 41,5 sec. Is na de ervaring met Antsson in het vorige seizoen het vertrouwen in Matoesewetsj enigszins getaand? Antsson zelf wyt zijn minder goede prestatie in 't vorige seizoen aan gro te veranderingen in zijn persoonlijk leven, waarvan het belangrijkste was het huwelyk met de Russische film ster Tiyu Kivi. Matoesewitsj is kort geleden getrouwd en wel met de dochter van de eens fameuze Mos- kouse voetballer Kwasjnin. De waar heid is en de cyfers liegen er niet om dat Matoesewitsj tot heden nog niet heeft kunnen imponeren. Van Viktor Kuzowkow, die plotse ling door de Russen op het interna tionale toneel werd geplaatst, be hoeft de concurrentie weinig te vre zen. Zijn prestaties van dit seizoen: 43,5, 2.13,6, 8.03,4 16.22,8 boezemen geen ontzag in. Noch bij de Noren en de Nederlanders, noch bij de Rus sen zelf. En toch is hij daar ineens. In het sprookje „geheime wapens" gelooft niemand meer en daarom be schouwt men algemeen zyn verkie zing als een presentje voor trouwe Voor de internationale zwemwed- stryden. die zaterdag 29 en zondag 30 januari in het 25 meter-bad in Bremen worden gehouden, zal Neder land door de volgende zwemsters en zwemmers zijn vertegenwoordigd: Dames: 100 en 200 m. vrije slag: Toos Beumer. Ina Mulder (GZPC> en Mirjam van Hemert <VZC VI.); 100 en 200 m. rugslag: Bep Weeteling (Nereus); 100 m. vlinderslag: Ada Kok (De Futen): 200 m. vlinderslag: Ada Kok en Corry Mulder (Merwe- de100 en 200 m. schoolslag: Klenie Bimolt (GZPCi. Betty Heukels (PSV) en Wilmy Klieverink <OZPC>; 200 m. wisselslag: Betty Heukels en Toos Beumer. Heren: 100 m vrije slag: Jan Jis- koot (IJ) en Bert Sitters (IJ): 200 m vrye slag: Dick Langerhorst (HZPC) en Bert Sitters (IJ); 400 m. vrije slag: Dick Langerhorst: 100 en 200 m. schoolslag: Hans Spijkerman <BZZ>; 100 en 200 m. rugslag: Henry van Osch (ZCG>; 100 m. vlinderslag Jan Jiskoot; 400 m. wisselslag: Jan Jis- koot. De ijshockey wedstrijd tussen HIJS. Den Haag en Luik. die gister avond in de Hou trusthal in Den Haag werd gespeeld, is geëindigd in een 52 zege voor HIJS. De tussen standen waren 11, 30, 11. Noren voorspellen Nederlandse overwinning in Deventer maar. Het in Oslo verschijnende dagblad Verdens Gang heeft een Nederlandse schaatsoverwinning voorspeld op de Europese kam- pioenschappen in Deventer ..De Nederlandse kansen werden nog verder versterkt door de schaatswedstrijd te Bergen in het Krohns- 1 minde Stadion dinsdag aldus het blad. 1964 en Matoesewitsj in '65 begonnen, maakten een zeer sterke indruk nadat ïeeds eerder Boris Shilkow j Zullen op eigen ijs sterke kansheb- (1954-, Evgeny Ghrishin (1956), Oleg bers zijn voor de Europese titel. De Gontsiarenko (1957 en 1958), Victor prestaties van de twee Nedferlanders Kositsjkin (1961) en Robert Merkoe- waren veel beter dan de prestaties low (1962) de Europese titel behaal- van onze jongens (de Noren) dit den. seizoen." De Nederlandse coach Anton Huiskes was dinsdag in een slechte stemming, ondanks de prestaties van Sinds 1954 de Russen zich in de 1 Schenk en Verkerk. In een interview strijd gingen mengen gelukte het met een Noorse krant zei hy niet te slechts drie rijders hun superioteit te kunnen aanvaarden, dat de 19-jarige „Ard Schenk en Cees Verkerk scholier Eddy Verheijen is gekozen als vyfde man van het Nederlandse team voor Deventer inplaats van Peter Nottet. Slechts drie „Het is onmogelijk de prestaties van Verheijen en Nottet van dit sei zoen te vergelijken. Verheyen heeft eenmaal de achtminutengrens op de vijfduizend meter doorbroken en dat was op een hooggelegen baan onder ■deale omstandigheden. Nottet heeft iie grens tweemaal gebroken, waar van de laatste maal te Hamar giste ren bij 22 graden vorst. Naar mijn (Van onze schaatsmedewerker) SCHIPLUIDEN Jan van der Hoorn uit Ter Aar heeft in het Westland zijn Elfsteden-reputatie weer wat opgepoetst. Van der Hoorn, die in 1956 met Jeen Nauta. Anton Verhoeven. Aad de Koning en Manus Wijnhout het „Verbond van Vrouw buurt" sloot en in Leeuwarden op een gedeelde eerste plaats beslag legde, toonde gistermiddag in de 100 km lange wedstrijd rond Schiplui den nog steeds tot de sterkste Ne derlandse lange afstandrijders te be horen Met een kleine achterstand op Ligthart uit Warmenhuizen ging hij als tweede over de eindstreep. BENTHUIZEN Jac. van Eijk heeft gisteravond aan zijn zegereeks voortgeborduurd De sterke Hazers- woudenaar veroverde met veel machtsvertoon het clubkampioen - schap korte baan in Benthuizen. Dik Mets was in de finale kansloos. Leen de Ruiter stelde door een overwin ning op Arie Schellingerhout zijn derde plaats veilig. Mathijs van Be- veren eindigde als vyfde. Duidelijk HAZERSWOUDE (Rijndyk) Op de baan van de IJsclub aan de Ryn- dyk in Hazerswoude heeft de talent volle Joop Wolvers uit Woubrugge gisteravond een nationale korte baanwedstrijd voor junioren (t/m 18 jaar) gewonnen. Wolvers toonde zich in de eindstrijd duidelijk de meerde re over Bron Waddinxveen) en Van der Werff (Alphen a d Rijn). Bui telaar Woubrugge i greep voor Van der Hulst Zoeterwoudede vierde plaats. HOOGMADE De nationale kop pelwedstrijd voor junioren, die gis teravond op de verlichte baan op De Does is verreden, is in een over winning geëindigd voor Nico van Wieringen en Ton van der Pouw Kraan. De uitslag luidt verder: 2. Aat van Goozen-Jan Pouw; 3. Ge rard van Goozen Gzn -André van der Pouw Kraan: 4, Gé van Goozen Czn.- Henk van Rijn. KOUDEKERK De afvalwed- strijd, die de IJsclub 't Torentje op de LageXvaardse Wetering organi seerde, is geheel door ryders uit Haarsteeg beheerst. J. Letels zege vierde vóór P. van Heeswijk. Ook de derde prys ging naar Haarsteeg: C. Wilkelmus. ARDSCHENK Scherp ATLETEN UIT LISSE TRAINEN HARD Kansen op ereplaats (Van sportredacteur) Op korte baan Grietje Oosterhof is er woensdag in Dokkum zonder enige moeite in geslaagd haar nationale kortebaan- titel te prolongeren. Zij was veruit de sterkste van de 30 deelneemsters. De uitslag werd: 1. Grietje Lukkes- Oosterhof (Wolvega)2. Rinske Seinstra (Warrega); 3. Boukje Spcror (Garijp); 4. mevrouw Dubben—Beet- jer (Emmercompascum)5. An6 6chut (Apeldoorn). In Arlon. een klein Belgisch plaatsje in het zuiden van de Ardennen op een steenworp afstand van de Franse en Luxemburgse grens. za\ een viertal atleten uit Lisse de Nederlandse kleuren verdedigen tijdens het Euro pese crosskampioenschap voor clubs, dat zondag 23 januari wordt gehouden. Het zijn Piet Beelen. Bert Smit. Wim van Gerven en Arie Meeuwisse. die onder leiding van coach Jan van Heek een gooi doen naar deze Europa Cup. „We hopen er op stille tjes natuurlijk een plaats je op het schavot te verove ren Het wordt eigenlijk alles of niets. Wanneer er al leen Westeuropese landen komen, maken we een goede kans. Komen ze ook van ach ter het gordijn, ja. dan wordt het de vraag Stil zitten vier atleten voor zich uit te kijken, denkend aan een succesje in Arlon bij het Europese crosskampioenschap voor clubs. En dan plotseling „wanneer Volt uit Vught ver leden jaar vyfde kon worden, moet er voor ons toch wel wat meer inzitten". Piet Beelen 23 jaar, klein, kortharig Bert Smit 23 jaar, de langste van het kwartet, blond Wim van Gerven 24 jaar, donker en Arie Meeuwisse met zijn 20 jaar de jongste hebben het er de Hij leverde verder scherpe kritiek op de leiders van de schaatsbond. „Al meer dan twee jaar ben ik verant woordelijk voor de training van de schaatstop. Allicht dat ik weet wat ze waard zyn. Ondanks dit feit is mijn aanbeveling voor de samenstel ling van de ploeg terzijde geschoven. Een schaatser die nog nooit gewon nen heeft van een van de zes die in Noorwegen hebben getraind, is nu in de ploeg opgenomen. Hij (Verheijen) had hierheen ge stuurd moeten worden na zijn goede prestaties te Madonna di Campigüo en dan hadden we een selectiewed strijd kunnen houden. Ik kreeg be richt dat hiervoor geen tijd was en nu is hy rechtstreeks in de ploeg gestopt. Dit is voor my onaanvaardbaar. Onder zulke omstandigheden kan ik deze baan niet blijven volhouden. Ik heb een contract van vier Jaar met de KNSB. maar ik wil mijn ontslag, zelfs al wint er een Nederlander in Deventer", aldus Huiskes in het interview. Op laatste weken vaak met elkaar en met coach Jan van Heek over gehad. Over die wedstrijd in Arlon. Op het eerste gezicht één uit hun vele buitenlandse wed strijden, maar toch Nog sneller Dag-in-dag-uit zijn ze op de baan. de weg, het strand of in de bossen te vinden. In straf tempo lopen zij voort zonder iets te zeggen. Soms alleen, soms gezamenlijk. Eén doel hebben zij echter gemeen: het moet nog sneller, nog harder gaan. Vier jaar lang zo'n vijftien tot twintig kilometer per avond. Vaak wat meer; zelden minder. Het is de „tol", die betaald moet worden om zich een plaatsje aan de top van de Nederlandse atletiek te verwerven. Het is de harde keerzijde van de schijn wereld van „fijne buitenlandse reisjes". Beelen, Smit, Van Gerven en Meeuwisse, het sterke cross- kwartet van de amper vier jaar bestaande vereniging De Spartaan (inmiddels de groot ste atletiekvereniging in Ne derland weet dat de in spanningen niet opwegen tegen de buitenlandse (een- dags)reizen. De vier taaie knapen uit de Bollenstreek doen het er ook niet voor. Zij gaan 's avonds na hun werk (hoe kan het anders dan in de bollen) met een ander doel aan hun training; zy willen hoger komen op de ladder, die naar topprestaties leidt. Maar. hoe vreemd het op het eerste gezicht ook lykt, het zyn uitgezonderd voor Bert Smit niet de crossprestaties waar voor in de eerste plaats keihard wordt „gewerkt". Piet Beelen zegt het ronduit: „Het baanseizoen is voor mij belangryker. Er zit meer span ning in en je hebt records. Neem nu die 10.000 meter. Dol graag wil ik onder de toptijd van Hein Cujé komen. Verleden jaar was ik er in Brussel vrtf dicht bij. Wanneer ik over enige maanden onder de 29 min. 43 sec. van Cujé zou komen, vind ik dat fantastisch Ook Wim van Gerven (800 en 1500 meter) n Het team van De Spar taan. dat zondag in België aan de start komt. Van links naar rechts: Wim van Ger ven. Bert Smit. Arie Meeu wisse. coach Jan van Heek en Piet Beelen. (Foto L.D./Holvast) Arie Meeuwisse zien in het goede training voor het baanseizoen. Vertrouwen Ondanks hun voorliefde voor de baan ziet oud-tienkamper Jan van Heek sinds septem ber trainer van De Spartaan de wedstrijd om het Europees crosskampioenschap in België met vertrouwen tegemoet. „Want," zo zegt hy, „ze mogen dan de baan belangryker vin den, zodra ze het startschot hebben gehoord geven ze alles Dat is al meer duidelijk gewor den. En, vergeet niet, zij willen op dat platform. Daarvoor gaan zij naar Arlon. Nergens anders Portugals en Benfica's sterspeler Eusebio da Silva Ferreira. meestal kortweg met zijn eerste naam aangeduid, is weer in training. De Portugese kampioen heeft enige weken tussen hoop en vrees ge leefd. toen het er naar uitzag dat Eusebio, zojuist uitverkoren tot Europa s beste voetballer van het jaar 1965, niet in staat zou zijn de belangrijke Europa Cupwedstrijd tegen Manchester United te spelen. Eusebio kwam op 9 januari in de thuiswedstrijd tegen Academica ln botsing met de doelman van de tegenpartij. Buiten bewustzijn werd hy naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreesde een zware hersen schudding, maar alles Is achteraf meegevallen. Eusebio gedroeg zich op de eerste training nog wat voorzichtig, maar algemeen wordt verwacht dat hy zondag a.s. de roodwitte kleuren van Benfica zal verdedigen. Voor de kwartfinales van het Europees bekertoernooi speelt Benfica op 2 februari ln Manchester tegen de United. nieuw LEIMUIDEN Herman Blom heeft zonder al te veel inspanning op een baan nabij de Bilderdamse Plas het clubkampioensohap van Ex celsior opnieuw op zijn naam ge schreven. Jan Koot eiste na een spannende strijd met Gerrit de Vries de tweede plaats voor zich op. Een ringrijderij voor paren werd een zege voor J. van Tol F. Kort. Het paar G. de Vries'N Roos werd tweede, terwijl G. van Tol en A. Noordman met de derde prijs gingen strijken. NIEUWE WETERING De ring- steekwedstryd voor (oudere) dames is gisteravond door mevr Hogeboom gewonnen. Mevr. Van Mastwijk ein digde vóór mevr. Van Hamer als tweede. De vierde plaats was voor mevr. Kortekaas. Er bestond voor deze ringrijderij veel belangstelling. NOORDWIJK Herman Zuider duin en Frans van Bohemen hebben gisteravond het officieus kampioen schap van Noordwyk voor koppels op hun naam gebraoht. Op de fraaie Kogo-baan toonden zij zich veruit de sterksten. Een afvahvedstrijd voor de jeugd eindigde in overwinningen voor Marja van Schoeten en Ben Kaptein. De uitklagen luiden: koppelwed- strijd: 1. Zuiderduin-Van Bohemen; 2. Vogelaar-Alkemade; 3. De Groot - Van Duivenvoorden 'gevallen); 4. Van dei- Klugt-Hulsebosch (geval len). Afvalwedstrijd (meisjes): 1. Marja van Schooten: 2. Dora Wij- nands; 3. Annemarie Passchier. Af valwedstrijd (jongens)1. Ben Kap tein; 2. Edward van der Holst (ge vallen): 3. Peter Wassdorp; 4. Leo Zonneveld. Veteranen TER AAR Onder overweldigende belangstelling is gistermiddag in Ter Aar een afvalwedstrijd voor vetera nen (boven 40 jaar» verreden. De crack uit de jaren '40 Wim Vermeu len (Ter Aar) bleek het nog niet verleerd te zyn en kwam vóór Jan van der Hoorn en Jaap Kortenhoeven de „oude rot" uit Loosdrecht zegevierend uit de stryd. De Alphe- naar Van Ommen verwees Ouwer- kerk uit Aalsmeer naar de vyfde plaats. VOORHOUT Henk Hoekstra heeft gistermiddag voor eigen publiek in Warmond de districtsschoolwed- stryd (korte baan) gewonnen. Jos Valentyn uit Ter Aar moest met 0 7 sec. achterstand met de tweede plaats genoegen nemen. De uitslag luide: 1. H. Hoekstra (Warmond) 20.5; 2. J. Valentyn (Ter Aar) 21.2: 3. C. Boere (Woubrugge) 21.5; 4 A. van der Geest (Oud Ade) 21.8; 5. S. van der Pouw Kraan (Hoogmade) 21.9; 6 P. Lansing (Leiderdorp) 22; Anne marie van Heusden 22.9 (eerste meis-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7