Leidse universiteit stelt een pers-prijs in Molentochten in weekeinde IJS NIET OVERAL BETROUWBAAR J. H. Krooshof wordt inspecteur 1.0. Leidse ANBM zestig jaar Hervormd Leiden moet 365.000 inzamelen Leidse automobilist door de brandweer uit wrak bevrijd Watertoeristen uit Leiden voorgelicht PONDERDAG 20 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Jaarlijkse Dr. M. van Blankenstein-prijs verbetering en stimulering van de voorlichting over universiteit, hogeschool en wetenschap waarvoor het Nederlandse volk «i zich grote offers getroost en als een erkenning voor wat de pers op het terrein van deze voorlichting al heeft gedaan, een u journalistieke jaarprijs ingesteld. Aan deze prijs is met toestem- ming van zijn kinderen de naam van dr. M. van Blankenstein 4 (1880—1964) verbonden. Wijlen dr. Van Blankenstein was een eminent journalist, die interna- J tionaal gezag genoot. Hij studeerde en promoveerde aan de Leidse uni- I versiteit, waarmee hij in weenvil van vele wereldreizen nauw ver- bonden bleef. Dr. Van Blankenstein was tientallen jaren lid van de Uni- versiteitsraad van het Leidsch Universiteits Fonds, in welke hoedanig- ftij o.m. de noodzaak van een stelselmatige wetenschappelijke bena dering van het perswezen met sua M De „Dr. M. van Blankenstein- prys", de journalistieke jaarprijs heeft gepropageerd. van de Leidse universiteit, zal een toegekend aan de journalist van t:i wiens hand de beste beoordeelde pu- blikatie of reeks van beschouwingen o\er het Nederlands academisch on- derwijs in de ruimste zin van dat woord, in de Nederlandse pers is verschenen, resp. wiens redactionele arbeid heeft geleid tot een brede sys- tematische informatie en voorlich- J ting Inzake bedoelde materie. Jour- I nalisten in dienst van Nederlandse eb dag-, nieuws- en weekbladen en van de Nederlandse persbureaus, corres- pondenten en free-lance journalis ten, vaste wetenschappelijke mede- n werkers van de bedoelde bladen, Kunnen meedingen naar de prijs, be- staande uit een penning en een be drag van f 1000,—. Voor toekenning komen in aanmerking Journalistie ke prestaties, die door de journalist of zijn hoofdredacteur bij de jury ï-iT ^n ingezonden, waarop door der- m den de aandacht van de Jury is ge vestigd, dan wel die de jury op eigen initiatief beoordeelt. Jury Het jaar waarover de beoordeling zich uitstrekt loopt van 1 augustus tot 31 juli. De eerste maal dat de prijs zal worden uitgereikt geldt pu- blikaties verschenen tussen 1 sep tember j.l. en 31 juli a.s. Op uitno diging van de Leidse curatoren en senaat heeft lr. A. G. Maris, voor- In Roomburg Schaatsexamen voor Leidse schooljeugd zit ter van de Academische Raad, het voorzitterschap van de jury aan vaard. Hij was gemachtigd een Jury van vijf personen samen te stellen, die evenwel generlei binding met de Leidse universiteit zouden mogen hebben; zulks ter accentuering van het algemeen Nederlands karakter deze academische journalistieke Prijs. Behalve ir. Maris hebben zitting in de jury: de heer D. J. Lambooy, het algemeen Nederlands Pers bureau, mr. dr. M. Rooij, hoogle- in de leer der communicatie middelen aan de universiteit van Amsterdam; de heer A. Scheffer, oud-algemeen chef van de redacties van het Vrije Volk en mr. L. G. A. Schlichting, hoogleraar in de weten schap der politiek en publicistiek aan de katholieke universiteit van Nij megen. Als niet stemhebbend secretaris van de jury treedt op dr. M. Schneider, hoofd van het bureau Pers en Voor lichting van de Leidse Universiteit. Onder auspiciën van de gemeente lijke inspectie voor lichamelijke op voeding zullen morgenochtend en -middag leerlingen van twaalf Leidse lagere scholen op de ijsvloer van park Roomburg schoolvaardigheids- Leiden in 1938, proeven kunnen afleggen. Promoties Leidse Universiteit I Aan de Leidse Universiteit is de I heer A G. Vlasblom, geboren in Leiden in 1927, en thans wonende in Wemeldinge, gepromoveerd tot j doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op 't proef schrift getiteld „The psysical gill of some adult insects as a respiratory adaptation to aquatic life". Promotor was prof. dr. H. P. Wolvekamp; idem de heer M. C. Planje, geboren in n thans wonende in Leiden, tot doctor in de faculteit der cder dienende krijgen de 1 wiskunde en natuurwetenschappen jongens en meisjes van de overige la- op proefschrift getiteld „Halogeen- gere scholen in de loop van de vol- tetrahydropyranen (onderzoek naar gende week gelegenheid om aan het de conformatie)". Promotor was prof. deel te nemen. dr. E. Havinga. Advertentie de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! De berichten van het Hoogheemraad, schap „Rijnland" over de water lozing bij Katwijk blijken voor de schaatsliefhebbers geen ernstige nadelige gevolgen te hebben. „Rijn land" deelde ons vanochtend mee. dat waarschijnlijk alleen vandaag gemalen zal worden. Indien het water tot een redelijk peil is gezakt, zal men ervan afzien om «morgen opnieuw het gemaal in werking te stellen. In verband hiermede heeft het bestuur vin het raerendistrict 0nze. 5"rr.es|>®ndent besloten zaterdag en zondag een molentocht over 30 en 50 kilometer te houden. Deelnemers kunnen zich vanaf negen uur aanmelden bij: café-restaurant Zomerzorg, Sta tionsweg, Leiden; café-restaurant Bellevue, Steenstraat, Leiden of j Het bestuur van de Spanjaardsbrug in Lel den tot de Heimanswetering in Alphen aan den Rijn door een ijsbreker is gebroken. Ook de Ring vaart is voor een groot gedeelte voor het scheepvaartverkeer vrij gemaakt. Men dient er vandaag en morgen terdege rekening mee te houden, dat het ijs aan de kanten, bij bruggen, duikers enz. door de bemaling dunner is geworden. Bodegraven meldt, dat het ijs in de omgeving van Bodegraven door de waterlo zing de eerstkomende dagen onbe trouwbaar is geworden. Dit is even eens het geval in de omgeving van Stijgend ledental bij T. en P. De afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde kwam gisteravond in het Geref. Jeugdhuis in algemene jaar vergadering bijeen. Na het huishou delijke gedeelte hield de heer F. J. Langezaal, tuinbouwkundig ambte naar aan de Leidse Hortus, een lezing over de befaamde Engelse Kew- Gardens. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. Wetselaar, bleek, dat de afdeling ook in 1965 bijzonder ac tief ls geweest. Het ledental bedroeg eind december J.L 278 vV.j. 260). Het Jaarverslag van de penning meester, de heer C. Sormani, gaf ge zien het batig saldo reden tot grote voldoening en goede verwachtingen voor het komende jaar, hetgeen door de begroting voor 1966 werd beve stigd. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op en had na een schriftelijke stemming tot resultaat, dat de voorzitter met grote meerder heid van stemmen werd herkozen en de heer T. van Egmond de zich niet meer herkiesbaar gestelde vice-voor- satter, de heer H. Griffioen, gaat op volgen. De heer Langezaal voerde de T en P-leden met behulp van kleurendia's mee naar een van de mooiste plekjes in Engeland t.w. de botanische tuin te Kew in het graafschap Richmond. Na de zowel prachtige als historische omgeving van Maidenhead en het Windsor Castle werd een bezoek ge bracht aan de historische tuinen van Hempton Court. Door de prachtige omgeving van deze tuinen werd prin ses Augusta in 1759 geïnspireerd tot het verzamelen van tropische planten op haar privé-domein „Kew-House j welke verzameling later door haar zoon koning George III via zeelieden met tal van nieuwe soorten uit Azië en India werd uitgebreid. „Kew" be schikt thans over niet minder dan ruim 25000 levende planten. De heer Langezaal heeft de maatschappij- leden en interessante avond bezorgd. Het woord van dank, dat de voor zitter tot hem richtte, werd daarom met een langdurig applaus onder streept. De heer G. H. W1. Lignic woonde deze vergadering bij als afge vaardigde van het hoofdbestuur. Acad. examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand.examen Egyptische taal- en letterkunde de heer R. Vos (Haarlem)kand.examen Duitse taal- en letterkunde de heer J. H. Ritzen (Sinteren L.). Eervolle benoeming voor Yoorschotens schoolhoofd De heer van de openbare Parkschool in Voorschoten, is bij Koninklijk Besluit van 6 januari j.l. be noemd tot rijksinspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amsterdam. H. Krooshof, hoofd (handenarbeid), maar ook met de pen. Hij heeft vijf boekjes geschreven in de serie „Levend Land. Bronnen-1 boekjes voor het onderwijs", een uit- gave van Luctor N.V. in Baarn. Te vens was hij achttien jaar corres pondent van het Leidsch Dagblad. De heer Krooshof heeft nimmer zijn werkterrein alleen binnen de school muren laten zijn, maar begaf zich veel daarbuiten. Zo is hij ondermeer secretaris van de Voorschotense com missie tot wering sohoolverzuim en comitélid van het Voorschotens Ca rillon. In deze laatste „ere-functie" wist hij de schooljeugd van alle scho len enthousiast te maken door mid del van oud-papieracties, die maar liefst twee klokken voor het Voor schotens Carillon opleverde. De nieuwe inspecteur werd in De venter geboren op 15 oktober 1914. Na de rijkskweekschool in zijn woon plaats te hebben bezocht, vervulde hij tussen 1933 en 1938 in diverse plaatsen tijdelijke functies. Van 1938 tot 1 januari 1941 was hij zelfstandig kwekeling met akte aan de bijzondere neutrale school in Helmond. Tot 1 september 1943 onderwijzer aan de openbare lagere school Hugo de Grootstraat in Delft. De heer Kroos- i hof zal waarschijnlijk 1 maart ver- huizen naar Amsterdam. café „De Woelige Baren" in Roe- lofarendsveen. In Alblasserdam zal zaterdag de der de serie molentochten worden verre den met afstanden van 35, 45, 55 en 90 kilometer. Det startplaatsen zyn: Alblasserdam, Streefkerk, Groot- Ammers, Goudriaan en Bleskens- graaf. Het bestuur van het Merendistrict heeft nog geen beslissing genomen over eventuele merentochten. Als men er morgen in slaagt een baan uit te zetten, zullen er volgende week eveneens tochten over de plassen worden gehouden. De Provinciale Waterstaat heeft be richt, dat het ijs op de Oude Rijn de ysclub „Nooit- gedacht" in Waddinxveen heeft be sloten. wegens het slechte ijs op de Petteplas, de baan voorlopig te sluiten. Hedenmorgen is de verloofde van Prinses Margriet, mr. P. van Vollenhoven andermaal in de Leidse Anna-kliniek voor Orthoaedie opgenomen. Er zal worden onderzocht hoe de breuk in zijn been zich heeft her- steld. Wordt alles in orde bevonden, dan zal het gipsverband worden vervangen door zgn. „loopgips". De heer Van Vollenhoven hoopt over enkele dagen de kliniek te kunnen verlaten. (Poto LD./Holvast) Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan houdt de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie op zaterdag 5 februari een receptie. Deze wordt gehouden in gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 84 in Leiden van drie tot vijf uur 's mid dags. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Margaretha I., d.v. I. J. J. Werk en De Leidse Hervormde Gemeente i de wijkgemeenten ingeleverd. In deze heeft voor het jaar 1966 naar nieuwe weken moet dan ook door een groot egen gezocht by haar financiële aantal hervormden veel werk verzet Eind vorig jaar is het besluit ge nomen by wyze van proef op elke eerste zondag van de maand slechts één collecte tijdens de diensten te houden in plaats van drie. Daarnaast wordt dan een collecte na het ein digen van de dienst gehouden voor bijzondere doeleinden. Thans heeft zij een wijziging ge bracht in de organisatie van haar verwerving van vrijwillige bijdragen. Deze vormen het hoofdbestanddeel van de kerkelijke inkomsten. Tot nu toe geschiedde deze actie centraal van de zijde van de kerkvoogdij, wel iswaar de laatste jaren met hulp van vele vrijwillige krachten. In 1966 is de bydrage-actie wyks- gewyze geregeld onder mede verant woordelijkheid van de kerkeraden van de acht wijkgemeenten die onze stad telt. Willem. L. W. J. Quis C. P. Eradus brand. Johannes M.. Imthorn. Edwin F.. Alle gemeenteleden hebben dezer Maanen. j dagen van hun wykpredikant een brief ontvangen, met het verzoek naar vermogen bij te dragen. Invulformuleren worden vanaf volgende week door vrijwilligers op gehaald en bij centrale adressen in Helj. Janette M.. E. E. Hille- G. Geus en Plas worden. Het by het kerkelijk werk betrek ken van een groot aantal vrijwillige krachten brengt tot uitdrukking het steeds groeiende gevoel van mede verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij alle kerkleden. Natuurlijk wordt gehoopt, dat de actie er is voor 1966 een tekort van ruim f. 65.000 geraamd finan cieel een succes wordt. Niet minder dan f. 365.000 moet op deze wijze worden bijeengebracht om de reke ning van de kerk sluitend te doen zijn. De algemene loon- en kosten stijgingen hebben ook het kerkelijk budget beïnvloed. De organisatoren van de actie ver trouwen er echter op. dat alle kerk leden een deel van hun eigen meer dere inkomsten voor de kerk afzon deren opdat geen tekorten onstaan en vooral om meerdere lasten uit hoofde van nieuwbouw in verband met de stadsuitbreiding op te kun nen vangen. Zo spoedig mogelijk hoopt men het totaalresultaat van deze actie bekend te kunnen maken. Advertentie ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. De eervolle benoeming van de heer Krooshof hij wordt de eerste in specteur die deze functie bereikt als hoofd van een l.o.-school betekent verlies voor Voorschoten. Ruim 22 jaar is de nieuwe inspecteur hoofd van de Parkschool. Sedert zijn aan stelling in Voorschoten op 1 sep tember 1943 heeft hij mede gezorgd, dat het onderwijs zich aanpaste bij de groei van Voorschoten. Zijn be langstelling is altijd in het hijzonder uitgegaan naar de expressievakken. Mede daarom werd hij reeds 10 jaar geleden benoemd tot lid van de exa mencommissie „handenarbeid l.o.". Sedert 1956 is hij rijksgecommitteerrie voor het vak handenarbeid by de examens tweede leerkring van kweek scholen. De heer Krooshof is mede-oprich ter geweest van de neutrale kleuter school, die na een tweetal jaren werd overgedragen aan de gemeente en thans de openbare kleuterschool heet. Hij heeft initiatieven genomen om te komen tot stichting van een open bare u.l.o.-school in Voorschoten en twee nieuwe openbare lagere scho len. Zijn functies in het onder'vijs zijn: hoofd van de Parkschool; leraar En gels aan de avond-u.t^. van het „M.S.G." in Leiden; rijksgecommit- 'beerde bij de eindexamens tweede leerkring van kweekscholen en exa minator handenarbeid l.o. De nieuwe inspecteur was niet al leen steeds vaardig met de handen Familieberichten (ontleend i andere bladen) Geboren: Plate-Bertels, zn„ Oss; Van Spall-Brouwers. dr., Den Helder; Eljsvogel-Stebna, zn„ Badhoevedorp. Overleden: L. J. van Hengel, vr., 69 jr. Den Haag: M. H. ter Kuile, mn., 70 jr.e Enschede: R. C. J. van den Elsakker. mn.. 55 jr., Haarlem; W. P. Nuyten. mn.. 83 jr., Haarlem; E. Tonkes. run.. 62 Jr., Utrecht; J. Milhado-v. d. Kar. vr., 79 jr., Am sterdam; P. F. Snethlage. mn., 78 jr., Heemstede; J. van der Velden, mn.! 82 jr., BloemendaalO. E. Lehr, mn 69 jr., Driebergen. I GEDEELDE EER Een lezer vestigt onze aandacht op een bericht, gepubliceerd in ons Blad van mei 1964, waarin melding wordt gemaakt van de redding van de (toen) 3-jarige Jac. Boot uit het wa ter van de Oude Vest. De hier boven bedoelde lezer komt daartoe door de foto, welke wij dezer dagen plaatsten en waarop de heer A. Th. M. van Veen staat afgebeeld als de redder van de jeugdige drenkeling, voor wel ke daad hy alsnog wordt gehuldigd. Uit ons eigen bericht van mei 1964 blykt evenwel dat de eer het drie jarige jongetje van de dood te heb ben gered niet uitsluitend toekomt aan de heer Van Veen, doch voor een deel evenzeer aan de destijds 46-ja rige C. Rijsbergen uit de Greven- straat. Deze zag het ongeval gebeu ren. sprong geheel gekleed te water en smaakte het genoegen het kind, zij het in bewusteloze toestand aan de wal te brengen. Hier begon de rol van de heer Van Veen, die onmiddel lijk mond-op-mond-behandeling toe paste, waarna de levensgeesten te rugkeerden. Wij menen derhalve dat er alles zins reden is om ook de heer Rijsber gen In het eerbetoon te betrekken. DIA-AVOND N.R.V. In tegenstelling met de bekende N.R.V.-filmavonden, had het bestuur van de afdeling Leiden van deze vereniging het gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal eens over een andere boeg gegooid. Leden die er hun hobby van maken om van hun vakantietochten ook dia's te maken, waren uitgenodigd om deze avond een keuze uit hun collectie te vertonen. Het waren er velen. Ook was de oogst zeer ge varieerd. Een Jury beoordeelde deze avond de dia's op scherpte en com positie. Over het algemeen werden fraaie dia s vertoond, welke by velen de herinnering aan een prachtige vakantiereis opriepen. Aan het einde van de bijeenkomst maakte de heer M. Blitz de uitslag bekend. Zij luidt als volgt: 1. Ir. P. de Gruyter (Oegöt- geest»; 2. mevr. G. Mulder (Leider dorp) 3. mevr. Drossaert Lulofs Tresling (Oegstgeest). Een frontale botsing op de Witte Singel in Leiden tussen een personenauto en een bestelwagen is voor de twee bestuurders, een 57-jarige Leidenaar en een 29- jarige O eg stg eestenaar, betrekke lijk goed afgelopen. De botsing het ongeluk ge beurde gistermiddag omstreeks kwart over vier had tot gevolg, dat de Oegstgeestenaar uit de be stelauto werd geslingerd en de Leidenaar met zijn benen tussen de voetpedalen van zijn wagen beklemd raakte. De bestuurder van deze perso nenauto werd door -de brandweer uit het wrak bevrijd, nadat eerst de ontkoppelingspedaal was los gezaagd. Hij had enkele snij- wondjes in het gelaat opgelopen en klaagde over pijn in arm en been. De leden van de kring Den I Haag-Leiden en omstreken van j de Unie van Watertoeristen zijn gisteravond uitvoerig voorgelicht over het nieuwe vaar-reglemcnt, dat niet alleen voor de binnen- j vaart, maar ook voor deze steeds I groeiende groep van watertoeris ten van groot belang is. De chauffeur van de bestelwa- Het nieuwe vaar-reglement komt in gen kivam er met enkele snijwon- de plaats van het oude Binnen Aan- den in het gezcht eveneens rede- varings Reglement. De heer 't Hart, lijk goed af. j oud-directeur van de school voor de Van de bestelauto werd de lin- binnenvaart in Amsterdam gaf aan kervoorzijde vernield en het rech- de hand van enkele artikelen uit het terportier uitgerukt. nieuwe reglement een uitvoerig over- De personenauto werd, zoals uit zicht van de regels, die nu op het wa- bovenstaande foto duidelijk blijkt, ter gelden. Het nieuwe vaar-regle- onherstelbaar beschadigd. ment is niet van kracht voor de Wes- ter-Schelde, de grote rivieren als Waal, Rijn en Lek en het Eem-Dol- (Foto L.D./Holvast) lardgebied. Daar blijft het oude bin nen aanvaringsreglement van kracht. Na een omschrijving van wat onder „kleine vaartuigen" moet worden ver staan (schepen met minder dan 15 kubieke meter verplaatsing» besprak de heer 't Hart één van de belang rijkste niebwe regels: kleine vaartui gen moeten te allen tyde de ruimte laten aan andere vaartuigen, mogen deze niet. hinderen in de vaart en tij dens het manoeuvreren. Vroeger hadden alle vaartuigen (althans in theorie) gelijke rechten. Verder legde de heer 't Hart de nadruk op „waak zaamheid" en ..goed zeemanschap", factoren, die onontbeerlijk zijn voor een goede gang van zaken in het steeds drukker wordende verkeer te water. De bijeenkomst van water toeristen, die in restaurant Zomer zorg In Leiden werd gehouden stond onder leiding van secretaris C. Dor reboom.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3