Gardameer F.Wareman Bied Rust aan de drukke Rijn Zuid-Limburg: Elck wat wils Wout Beroei VEILIG VAKANTIE VIEREN hogerop zoekt Voor wie het De burcht Rheinfels de Rijn De tijd ligrt nog niet zo heel ver achter ons, dat een reisje langs de Rijn een hele onderneming was. Maar in de laatste halve eeuw, waarin de vervoersmogelijkheden elk decennium met sprongen zijn vooruitgegaan, is de klassieke Rijn reis langzamerhand tot de „kleine uitstapjes" gaan behoren: menig een haalt zjjn neus ervoor op of kan er op zijn best enige waar dering voor opbrengen als halte plaats op de weg naar Italië, Grie kenland of andere zuidelijke stre ken! De Rijn is nog wel „toelaat baar" voor kleine vakanties met Tasen en Pinksteren, maar voor de tuig naar een uitgangspunt be geeft, maar dan resoluut de wagen aan de kant zet en de vrije natuur binnenstapt, is, helaas, o zo klein. PLATEAUS l Het grootste wonder der schepping' kunnen toejuichen, mits die trek vogels „de kunst van reizen" ver staan. Ook nu nog juister: voor al nu geldt de oude Romeinse wijsheid van niemand minder dan Plinius <23-79 na Chr.i, dat „wij grote reizen ondernemen om din gen te zien, waarop wij in onze woonplaats geen acht slaan"! Wie die kunst van het reizen wèl ver staat, zal haar doorgaans aan de Rijn hebben geleerd: op een be perkt gebied, waar men oog leert hebben voor het detail. Want daar op komt het immers aan. Voor de „ongeoefenden" is reizen tegen woordig vaak niet anders dan het verslinden van zoveel kilometers, in een auto hangen en de mooiste dingen achteloos aan zich voorbij zien flitsen. Wandelen lijkt een ouderwetse bezigheid en het aantal ..durvers", dat zich wel per voer- Maar is de Rijn daarvoor dan wèl zo geschikt, zal men vragen. Toegegeven, het Rijndal is bijzon der druk en wie de voorkeur geeft aan gezellige terrasjes en genoeg lijke cafeetjes komt er niets tekort. Wie echter de (geringe) moeite neemt de Rijnplateaus te beklim men, leert een ander facet van het Rijngebied kennen. Daarboven, op de golvende „hoogvlakte", waar het graan wuift, de wijnstokken bij duizenden langs de glooiingen staan en de stille bossen op be zoekers staan te wachten, daar ziet men bijna niemand! Neen, dit is geen zin uit een reclamefolder het is een brok eigen ervaring van de vorige zomer. Terwijl duizenden zich in stadjes als St. Goar, Bacha- rach of Rlidesheim met hun knusse straatjes verdrongen, zag men daarboven geen sterveling! ONBEKEND vele landgenoten is het Gardameer een toeristische - trekpleister, waar zij, na een rste kennismaking, gaarne terug- En dit is niet zo verwon- rlijk. Noemde Goethe, die er zelf Vermalen vertoefde, dit Italiaan- bergmeer niet „het grootste der schepping"?. Het is ook niet alleen het grootste, Bh ook één van de oudste meren, tetaan uit een gletsjer. Het is emelshreed 52 km lang, met een rootste breedte (bij Bardolino) 16 km. Diepzeeriuikers maar raden dit niet aan kunnen hun hart ophalen: op het diep- punt bereikt het meer een diep- niet minder dan 376 meter. Belangrijker is echter, dat men met zijn helblauwe leur alle kanten uit kan en de Ijna subtropische natuur hier vol 2n ongekende kleurenrijkdom is. voor Hollandse begrippen >mer, met een heerlijk kli- it, dat het mogelijk maakt om avonds laat op de met rozen oleanaers omrasterde terrasjes [n campari of wijntje te drinken, •n snelle boten af en aan. Door te maken van deze boten ook de oversteek van Torri naar lerno is zeer aan te bevelen de dorpen en stadjes, met typisch zuidelijke sfeer, „vlak de hand". De mooiste vakantietrip, die men kan maken, is wel de tocht de brede autoweg langs het een route \""an ruim 185 km. loopt de weg langs het dar weer door tunnels aan- ht in de rotsen. Men doet an plaatsen aan als Riva, Mal- ssiae, met zijn pittoreske haventje, fcrdone Riviera, met zijn door oleanders en cypressen omrankte boulevard een lustoord waar het goed toeven is en het schiereiland Sirmione, met het uit de dertien de eeuw daterend slot der Scali- gers. Een burcht met zwaar ge- kanteelde muren en vele vierkan te torens Klimaat en cultuur gaan aan dit meer hand-in-hand. Zo zijn er b.v. goede verbindingen met Milaan, Verona (operavoorstellingen), en Padua, steden, die op de ware kunstliefhebbers een grote aantrek kingskracht uitoefenen. En waar om ook niet een dag uitgetrokken voor een bezoek aan Venetië? Hoe wel Riva, Torbole en Gardone Ri viera in het vakantieseizoen hoog genoteerd staan, zijn er rond dit meer gelukkig ook nog wel plaatsjes te vinden, waar de „vreemdelingenindustrie" nog niet de overhand heeft verkregen. Zulk een plaatsje is b.v. Brenzone, niet ver van Malcesine, waar men in het voorseizoen b.v. reeds voor 15 DM voor een volledig pension in comfortabele hotels terecht kan (hoogseizoen 20 DM). En Brenzone vormt geen uitzon dering. In vele, nog niet ontdekte domj es maakt u maar eens een tocht langs het meer treft men (nog) diezelfde rust aan. Prefe reert men echter campings, ook deze zijn in veel variatie langs het meer te vinden. Misschien zien wij ii deze zomer wel temidden van de bloeiende agaven, oleanders, cy pressen en sinaasappelbomen. S. PLATTEEL dxfed kattxp MET 'N SOLIDE TENT VAN «3» Merkwaardig verschijnsel: een stuk prachtige natuur is onbekend en dus onbemind. Niets meer te be leven, zal cïeze of gene zeggen als de bezienswaardigheden van een kleine Rijnstad zijn „afgewerkt". Maar waarom geen wandeling van een paar uur over het plateau van St. Goar naar Oberwesel, om een voorbeeld te noemen. Eerst een sportieve voetreis naar boven van hooguit een half uur, dtan frisse lucht in overvloed, weidse panora ma's over glooiende heuvelland schappen, frambozen en bramen langs stille weggetjes, weglippen- de eekhoorntjes of zelfs reeën in de dromerige wouden, desgewenst een bezoek aan een van de prach tige burchten of romantische ruïnes en tenslotte de afdaling naar een kffllMsoh dorp of kleine stad vol oude huizen. En wie langs de rand van het plateau loopt, kijkt naar beneden op de Rijn met zijn ontelbare vaartuigen, ziet de top van de Lorelei tegenover zich lig gen en komt tot rust in een ver rukkelijke stilte, die desondanks belangrijk voor de echte stads mens! toch niet zo ver weg is van de drukte in het dal. Zo leert men „afstand nemen", men leert er oog te krijgen voor het detail, men spant de spieren zonder zich overmatig te vermoeien en neemt de mooiste dia's mee als herinnering voor sombere winter avonden. Langs de meest bevaren waterweg van West-Europa bewe gen zich duizenden auto's en bus sen, op de rivier zelf is het zo druk, dat er zoals tegenover de Lore lei zelfs „verkeerslichten" zijn aangebracht om de schepen zon der ongelukken die nauwe door gang te laten passeren. Maar bo venop de bergen kan de wande laar weer de krachten opdoen, die hij voor een nieuwe werkperiode nodig heeft. Er is nog verjongende stilte aan de Rijn! C. J. ROTTEVEEL. ier de lof zingen van Zuid- f-i Limburg als vakantieoord of een opsomming geven van de talrijke toeristische trek pleisters, welke dit verste uit hoekje van Nederland heeft te bieden, zou een nutteloze bezig heid betekenen. Een enkel tele foontje of een simpel briefkaar tje naar een van de vele gretige V.V.V.'s is ruimschoots voldoen de: men wordt meteen overgo ten met alle gewenste gegevens. Alle kostelijke kasteeltjes, beto verende beekjes, prachtige pa norama's. plezierige pretcentra en aantrekkelijke attracties worden breedvoerig ten tonele gevoerd. Met naam en toenaam. Met prijzen en openingstijden. Voor elck wat wils. Want in het „bronsgroen eike hout weet men zo langzamerhand maar al te goed, waar Abraham de toeristische mosterd haalt. Heel het land en heel het volk zijn in de zomermaanden ingesteld op de trek uit oost, west en noord. Er draait een volledige toeristenker- mis met de obligate hoedjes, FOTO BOVEN: Oude rotswoningen GeulenHouthem bij Valkenburg. stokjes, toeters, schreeuwers en lawaaischoppers. Ze schijnen erbij te horen. Centrum van het luid ruchtigste vermaak is Valkenburg. Buiten het seizoen een verrukkelijk gelegen plaatsje, maar in de hoog tijdagen een dorado voor de va- kantieslurpende lolbroeken. En dan dus tevens een oord, dat moet wor den gemeden door degenen, die minder zijn gesteld op de kakofo nie. die daar wordt geproduceerd. Let wel: Valkenburg is Zuid- Limburg niet, al domineert het he laas te veel als luidruchting een- met REIS ACCESSOIRES van ESS<?> Benzinestation HAAGWEG LEIDEN Wij hebben voor U: tankdop met slot, ventilateurriem, gevaren driehoek, pechlamp, sleepkabel, reserve can, set reservelampjes, reisapotheek, wegenkaarten van alle Europese landen. Laat Uw vakantie niet bederven door gladde banden. Voorkom risico's door ze tijdig by ons te laten vervangen. Ook leveren wij accu's, blikjes olie, enz. Desgewenst stellen wij voor U een pakket reserveonderdelen samen inhoudende bougies, contactpunten, ventilateurriem, waterslang. De ware toerist is een -ijke vagebond. A- Prachtig meer Ruige bosseit WatervuUen Grotten a Leer thuis FRANS, ENGELS, DUITS, SPAANS, ITALIAANS of een andere taal SPREKEN en VERSTAAN GRATIS^ <5 t. EP 17J cm dige inlichtingen. AdL. (Op verzoek proef- band 9* c/s i.p.v. proefplaat) 28 TALEN OF GELUIDSBAND f 10.- p. maand IlMGUAPHONE u i Haarlem, Nwe Gracht 88, telef. 1 94 10 IBON OP BRIEFKAART PLAKKEN M M ANTWOORDKAART MACHTIGING 3015 AMSTERDAM Van alle Joegoslavische va kantiecentra zijn Du- brovnik en Bied wel de be- bekendste, ofschoon zij zeker niet reclame lopen voor het échte Joego slavië. Bied is voor het land van Tito zo ongeveer wat Zandvoort en Stheveningen voor Nederland zijn: trekpleister voor toeristen met alle luxe van dien maar daardoor een wat geflatteerde voorstelling van zaken gevend. Wil men een blik werpen in het authentieke Joego slavië, dan dient men verder naar het zuiden te gaan. Bied heeft als toeristenoord voor delen die men elders, in welk land dan ook, beslist niet heeft. Dat oerdeel is niet van ons afkomstig, maar van een oude, doorgewinter de Engelse reisleider. De (verwen de) vakantieganger treft er de fijn ste hotels aan en, ondanks de dui zenden toeristen, toch ook nog d e ruimte. Bovendien is het er naar onze maatstaven gerekend betrekkelijk goedkoop. Wie erva ring heeft opgedaan in het dure overvolle zuiden van Frankrijk, het door de toeristen bijna platgelopen Italië of een per ongeluk zonnige dag op onze stranden heeft door gebracht, die weet wat dit alles be tekent. Bied is gelegen aan een groot, zij het afzienbaar meer met daarin een heel klein eilandje. Rondom het meer staan zeer grote hotels (met, tussen haakjes, uiterst correcte bediening) en het geheel is omgeven door hoge bergen. Een zeer schilderachtig tafereel. Wat die ruimte betreft: wie er niet voor voelt dagenlang in de zon te bakken, kan volop wandelen. Al na een kilometer lopen staat men in een woeste, schitterende natuur, waarin men slechts sporadisch een huis en mensen tegenkomt. Dat is zeker voor een Nederlander, die onze lawaaierige welvaart gewend is. een verademing. Geen bordjes „verboden toegang" met artikel zo trum. Maar op korte afstand reeds van dit bruisende en brullende middelpunt zijn de rustige hotel letjes en lieflijke pensionnetjes te vinden. Vandaaruit kan men na tuurlijk het cliché-vertier zoeken in de afgestampte eethuisjes en drukke café's, maar het hoeft niet. Te voet, op de fiets, en per bus komt men al even gemakkelijk in de vrije natuur, waar men zelfs in het dan zo dichtbevolkte Limburg nog wel stille plekjes kan vinden. Per auto gaat het wat minder makkelijk. De automobilist, die tij dens een rit door het inderdaad heerlijk afwisselend Limburgse landschap naar een prettig pick nickplekje zoekt, zal moeite heb ben een opening te vinden in de eindeloze prikkeldraadheggen. O ja, op het grandioze zuidoostelijke gedeelte van de door de ANWB uitgestippelde Mergelland-route zjjn die plekjes er weL Maar zo- velen hebben die al ontdekt, dat de auto's er bijna bumper aan bum per staan en het parkeerprobleem met enige overdrijving doet den ken aan hartje msterdam. Maar voor de autorijdende va kantiegangers zijn er wel andere mogelijkheden, als ze wat verder willen kijken dan de kaart van Zuid-Limburg lang is. Want dan kan het pensionnetje in Beek of Houthem, het hotelletje in Gulpen of Schln-op-Geul of het hotel in Slenaken of Noorbeek een prachtig uitgangspunt vormen voor uitstap jes naar België of Duitsland. De grens is immers zo dichtbij en de douane nauwelijks merkbaar. En achter deze gemakkelijk te nemen hindernissen liggen de bossen open en vrij te wachten. Natuurlijk kan men ook daar de toeristische trekpleisters bezoeken, waarheen de Limburgse onderne mers bussen vol vakantiegangers transporteren. Maar men kan ook op eigen gelegenheid de schoonheid van het Belgische Ardennengebied of het Duitse Eifelgebergte ont dekken. Als men zo de balans opmaakt van wat Zuid-Limburg heeft te bieden, dan moet men tot de con clusie komen, dat er van alles is. Voor de man die de toe-ter en het hoedje als het summum van va kantievreugde ziet, ligt daar Val kenburg. Hij zal er vooral in de avonduren talloze naamloze geest verwanten tegenkomen. Maar voor degenen, die ver van dit gevoel de stilte, de natuur en de eenzaamheid willen adoreren, zelI er met enige moeite nog wel een afgelegen privé-tempel zijn te vin den. En daartussen in ligt een zee van mogelijkheden. Want we zeiden het alin Zuid-Limburg is voor elck wat wils. KOOS POST veel van het Joegoslavisch straf- recht, geen parken die met passer en liniaal zijn aangelegd. geen bungalows, geen hoge flatgebouwen, geen zorgvuldig geposteerde vuil nisbakken om papiertjes in te wer pen, neen, het ruige land met bos sen en weggetjes, waarvan men met geen mogelijkheid kan zeggen waar ze uitkomen. Automobilisten zullen er dan ook goed afin doen nimmer de asfaltwegen te verlaten. Ruimte, ruimte, dat is er nabij Bied in overvloed. Het enige probleem is eigenlijk het geringe vertier in de avonduren. Er is één aftandse bioscoop en er is soms iets te doen in het grote Casino, maar dat is dan ook alles. Vier kilometer van Bied af lig gen de watervallen van Vintgar. Die moet men beslist bezoeken, want zij zijn van een wondere schoonheid. Langs de aan twee kanten oprijzende rotswanden heeft men over een afstand van 1500 meter een houten jJlatform gemaakt, waarover de toerist tegen betaling van een belachelijk kleine som een prachtige wandeling kan maken. Een kleine 50 km van Bied ligt een werkelijk grote stad: Ljublja na. Wie denkt daar eens gezellig te kunnen winkelen, vergist zich ontzettend. Het is een grauwe, op je humeur werkende plaats met treurig slecht verzorgde winkel- etalages (een gebrek in vele com munistisch geregeerde staten). Nog verderweg ligt P os toj na met zijn prachtige, miljoenen jaren oude grotten. Met een miniatuur-treintje rijdt men door de koude verlichte galerij pn en men kan er verder uren lang wandelen onder leiding van gidsen. Het is een merkwaar dige sprookjeswereld met de grillig ste vormsels. RUUD PAAUW HEEFT U MET VAKANTIE IN UW AUTO KLI PPAN a VEILIGHEIDSRIEMEN A Agent voor Leiden en omstreken: HEKLA-LEIDEN C.V.i.o.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 29