Zeeland Drenthe St.-Lievens Monstertoren uit 1454, laat Gotisch stadhuis (1554) met toren in re naissance stijl, 's-Gravensteen uit 1358, tempelierenhuis en drie unieke poorten. We duiken het zuiden in. Over de Oos- terscheldebrug, de pont bij Kruiningen of Vlissingen naar Zeeuws-Vlaanderen, nog steeds Zeeland, maar toch ook al Vlaanderen. Het is te merken aan de mensen. Een van de pijlen op de toe- ristenboog van Zeeuws-Vlaanderen is dat Vlaanderen, tochten naar de rijke cultuursteden Brugge en Gent of naar de mondaine badplaats Knokke, waar het rouletteballetje rolt. En Zeeuws-Vlaanderen zelf met het recreatiegebied De Braakman: een bun galowpark waar plaats is voor 70 bun galows, een kampeerterrein, het meer met een oppervlakte van 120 ha., een zwembad, en ongeveer 220 ha. bossen. Hiervandaan uitstapjes naar Hoek, Philippine, Biervliet, Hulst, Axel, Ter- neuzen, Oostburg, Aardenburg en Sluis. Het is maar een selectie, een kleine greep uit een mand vol surprises. Toegevoegd moeten worden: bezoeken aan de Deltawerken, imponerende staal tjes van menselijk vernuft, en de tal rijke mogelijkheden voor de sportvis sers, tochten per auto (Westerschelde- route en Middenzeelandroute) en per fiets. Zeeland heeft veel te bieden. Zeeland wordt langzamerhand steeds beter be reikbaar, Zeeland moet ook zorgen voor voldoende accommodatie. In 1964 waren er in de provincie 83350 slaapplaatsen, als volgt verdeeld: 6800 in hotels en pensions, 8350 in zomerwo ningen, 12.500 in gemeubileerde kamers, 50.450 op campings en nog eens 5250. Dit getal moet groter worden, zeker als het weekeindtoerisme er een beetje kans krijgt. Voor het seizoen is het noodzakelijk dat u reserveert met name als het gaat om een zomerhuisje. Bij het vinden van een slaapplaats, bij het zoeken naar mooie rustige plek ken of fraaie historische gebouwen zal de provinciale WV, Lange Giststraat 23 te Middelburg u gaarne de helpende en leidende hand reiken. Henk de Ridder Alle inlichtingen over de provincie Zeeland: Prov. Zeeuwse WV, Lange Gist straat 23, tel. 01180—3998. ©na wsirfeM @p ft® w®rd@m meer door de afsluiting van de Oosterschelde en het Grevelingen- project, een potentieel recreatiege bied bij uitnemendheid voor zowel Zeeland als Zuid-Holland. Deze keur van mogelijkheden is door de opening in december van de Oosterscheldebrug veel dichter binnen het bereik van de bewo ners van de Randstad Holland ge komen. Het is nu heel goed mogelijk om een lang weekend naar Zeeland te gaan. Binnen twee uur kunt u van Den Haag in Kortgene aan het Veerse meer zijn, kunt u het muffe kantoor hebben ver wisseld voor een jacht, kunt u op wa- terskies voortsuizen over het Veerse Zeeland is er verguld mee met al dat water, dat is waar. Maar Zeeland is zeker zo verguld met zijn prachtige stranden, zijn duinen, zijn bossen en zijn schilderachtig historisch achter land, Zeeland gaat trots op zijn kaars rechte, messcherpe wegen door de ein deloze vlaktes met golvend graan, op zijn dijken met stoere knotwilgen en op zijn verrukkelijke dorpen en steden. Om verliefd op te worden, dat Zeeland. Wie van uitgaan houdt, van dansen en schetterend nachtleven, moet niet naar Zeeland gaan. Wij waarschuwen u eerlijk. Maar de mens met behoefte aan rust en vrijheid, aan frisse zee- en boslucht, aan strandvertier en landelij ke sfeer, hij kan zonder kans op spijt gerust in Zeeland vakantie houden. Want als het regent, mensen, dan is er nog zo veel meer dan het strand alleen. Dan neemt u de bus naar Vlissingen, een stad die u letterlijk alles kan bieden, van het immer boeiende havenleven tot en dat is de uitzondering een nachtclub toe. Of u buigt zich in Mid delburg over miniatuur-Walcheren, een reuzenmaquette, groot 700 vierkante me ter, met wegen, havens, dijken, duinen, meer dan 200 markante gebouwen en schepen en 100.000 dwergboompjes, struiken en plantjes (zo iets als Madu- rodam, ja). In dezelfde stad: het stad huis, de abdij, de poorten en de markt dag op donderdag, een show van Zeeuw se klederdracht. Wat een rijke verscheidenheid aan mo gelijkheden biedt Schouwen u niet. Schouwen, waar u in het hoogseizoen urén over het strand kunt wandelen zonder een ander menselijk wezen te ontmoeten. Grootste trekpleister in het achterland is Zierikzee, stad met een sterk historisch karakter; in 849 om wald tegen de Noormannen. Zierikzee: De woorden wor- gegild over het prachtige van Zeeland. De vogels roe- het, de koeien loeien het, de zeggen het, sommigen, er zakelijk of planologisch bij zijn luid en hardop, an- de boer, de tuinder en de iets zachter en soms iets De kreet drong door in het nabuurland: de Antwerpse jachtclub neer rond het Veerse meer de liefhebbers in Noord- bestaat een levendige voor deze contreien, het grootste water van Europa: de in Zeeuws-Vlaanderen, ha. water, uitbundige gele tot zeilen en kanoën; het meer, 2 km. lang, nu omgeven door de jachtha- Veere, Kortgene, Wolphaarts- plaats biedend aan honderden en in de toekomst: de tot- andkoming van het Zeeuwse OVERBEKEND, blijvend aan trekkelijk: het hunebed te Rolde VOORBEELD van onverganke lijke (Drentse) kracht: de have zathe Laarwoud te Zuidlaren. Alle inlichtingen over de provincie Drenthe: Prov. Drentse VVV, Markt 20, tel. 05920—4324. kam ®m& d® sftilft® v®rrk®p®m HET zwaarst wegende verkoop argument van de provincie Dren the is de stilte. Die is er in zo goed als alle delen nog te vinden. Neem de moeite om van de toe ristenplaatsen en vakantiecentra een kwartier, twintig minuten door te stoten en het wonder geschiedt: er is geen mens meer te zien, zelfs niet in het hoogste hoogsei zoen. Dan bent u alleen met de uitgestrekte bossen, de kleurechte heidevelden, het plotseling opdui kende wild en de geheimzinnige vennen. Onmiddellijk na die door de stede ling wild begeerde rust, komt de ver rukkelijke variatie in het landschap: niet al maar bossen, die wel eens een benauwend effect kunnen hebben, maar net op tijd een stuk bouwgrond (een es) of een dorp, waar de imponeren de Saksische boerderijen zwaar en ver moeid rond de landelijke brink staan te dromen, óf e#»n hunebed, een ha vezate of een kudde schapen op de heide. Juist op het moment, dat u honger of dorst krijgt is er een herberg of een tot restaurant omgebouwde boer derij, waar u zich heerlijk kunt laten verwennen. De minnaar van het mu seum komt in Drenthe ook volledig aan zijn trekken, want de resultaten van de talrijke opgravingen staan her en der voor iedereen te kijk. Stilte en rijke verscheidenheid. Een derde charme. Waardoor u na een eerste bezoek al volledig voor Drenthe gewonnen bent is het gemis aan bordjes Verboden Toe gang. De 22.000 ha. bos. de 21.000 ha. woeste grond en wat er daarna nog aan hectares overblijft, zonder dat iemand u dit verhindert kunt u er voor niets in rijden, lopen of fietsen. Bij de strafkolonie Veenhuizen staan ze wel, die beruchte bordjes. Maar wat heeft u daar nu te zoeken. Rijden, lopen en fietsen. Het mag dan nog steeds heerlijk rustig zijn in dit gewest, alle delen zijn zeer goed be reikbaar. Er is 150 km. verhard rij wielpad (het streven is gericht op 400 km), in 1960 was er 2400 km weg, waar van de kwaliteit varieert van zeer goed tot goed en voor de wandelaar zijn er paden in overvloed. De automobilist wordt bij zijn speurtocht door de pro vincie gedienstig geholpen door de ANWB die vier routes heeft uitgestip peld langs de beslist mooiste plekjes. Het zijn de Hondsrugroute, de Beek- en Brinkroute, de Middenveldroute en de Noorderveldroute. De fietsers het fietsenverhuurbedrijf is in deze provin cie een bloeiende zaak worden zeer verwend, want voor hen zijn er zeker wel 15 routes. Wie over Drenthe schrijft, moet over hunebedden schrijven. U weet dat ze bestaan, want dat leerde u op de la gere school, maar een confrontatie met deze geweldige begraafplaatsen uit de oudheid is heel wat anders dan een dorre alinea in het geschiedenisboekje. Op een na bevinden alle 54 hune bedden van ons land zich in Drenthe en die ene in Noordlaren, ligt er dichtbij. Er zijn hunebedjes, die met 12 keien nog geen lengte van zes meter halen, maar er zijn er ook, die veertig zwerf stenen tellen en bijna 25 meter lang zijn. Het grootste hunebed ligt bij Bor ger met stenen van meer dan 20.000 kg. Overigens is het hunebed van nu slechts het stenen skelet van het oor spronkelijke monument. Vroeger waren de openingen tussen de zware keien hoe zijn ze ooit op hun plaats gekomen dichtgestopt met kleinere stenen en was het hunebed verborgen onder een heuvel van zand en zoden. Een voor beeld daarvan treft u aan tussen Schoon oord en Noord Sleen. Het vredige en boeiende karakter van het Drentse land wordt ook geaccentu eerd door de honderden grote en klei ne vennen, idyllisch gelegen tussen don kere dennen en sparren of een harmo nieus geheel vormend met een golven de paarse zee van bloeiende heidestrui ken. Een van de attracties ervan is de rijkdom aan platen: veenmossen en -bessen, lavendelheide, zonnedauw, been- breek, wollegras en niet te vergeten de dopheide met haar roze bloempjes. De dierenliefhebbers raken bij deze vennen ook niet uitgekeken. Wist u, dat Drenthe van alle provincies verreweg het grootste aantal kolonies van de kap- en kokmeeuw telt. In één adem met vennen en hunebedden noemen we de schapen. Drenthe heeft nog vier schaapskudden, bij Exloo, Westerbroek, Ruinen en Havelte. Op de schaapskooi en staan de vertrek- en aankomsttijden van de kudden aangegeven. Het is zeer goed mogelijk, dat u op uw wandelin gen een kudde tegenkomt. De inventaris van Drenthe is hiermee nog lang niet opgemaakt. Er zijn veel spartelvijvers, waar het in het seizoen zeer druk is er is overvloedig gelegenheid om paard te rijden, en op het Zuidlaarder- en het Pa- terswolder meer kunnen watersporten worden beoefend. Drenthe is bij uitstek geschikt voor de gezinsvakantie en het presenteert zich ook als zodanig. Er zijn geen geweldige pretparken, er is ook hoegenaamd geen avond- en nachtleven. De slaapaccommodatie zal in de ko mende jaren met 40.000 plaatsen worden uitgebreid. Thans zijn er 25Ö0 pension bedden, 25.000 slaapplaatsen op cam pings en 2500 hotelbedden. Het tekort van ntf schept de noodzaak voor reserveringen, lang van te voren. Ondanks de uitbreidingen, ondanks dat elk jaar steeds meer toeristen Drenthe ontdekken, zal er voor de komende ja ren nog voldoende ruimte overblijven. Het volgende cijfer dient als illustratie: Terwijl elke Nederlander in zijn eigen land voor recreatie ongeveer 450 vier kante meter ruimte ter beschikking heeft, heeft elke Drent 967 vierkante me ter. Schril hiertegen af steekt het Haag se cijfer van 25 vierkante meter. Het is dus volkomen duidelijk, waar wij, Hagenaars, naar toe moeten gaan. H. de R.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 27