LAARZEN MEE VOOR WANDELING OVER j j j TORQUAY DE VENEN WONDERLIJK GEBIED VLAK OVER DE GRENS Tekst en foto's Wim J. F. Zandvoort de boswachterijeit rnn De duinen zyn een geschikte zoetwaterscherm onder de dui- over een lengte van maar liefst plaats om er uit de wind in de nen op peil te houden. Sinds negen kilometer ten noorden van zon te liggen zo denken de men daarmee is begonnen, zijn deze badplaats uitstrekt en ove- meeste mensen over onze na- er ook veel meer vogels: mantel- rigens het gemakkelijkst te be- tuuriyke zeewering, en daarmee meeuwen, meerkoeten, wilde reiken ls via Noardwykerhout. doen ze enorme brokken na- eenden, kieviten en futen. Voor wandelaars is dit gebied tuurschoon langs de vaderland- Staaitsbosbeftieer heeft in dit een waar dorado, want duin en se kust schromelijk tekort Na- &ebled vÜf wandelroutes uitge- bos (voornamelijk loofbomen) luurlUk. luieren In een duinpan ,twe *Lbu1?rt„van„?che- ;™rdtn doorben door tiental- i. veningen en drie bxj het Wasse- len paadjes. J? ding, maar de unieke slag. Uit eigen ervaring Ook hier heeft Staatsboebe- duingebieden tussen bchevemn- kunnen wij de Ganzenhoekwan- heer wandelroutes uitgezetdrie gen en Noordwtfkerhout b.v. ver- deling aanbevelen, waarvan het stuks. De mee6te variatie biedt dienen wel wat actiever bezoek: beginpunt tegenover het Was- de Houwaardenduuiwandelmg ze zijn het waard te voet èn uit- senaarse hotel Duinoord ligt. De (waarvoor men als beginpunt voerig te worden verkend. Ganzenhoek is een sterk bebost het parkeerterrein aan het eind duingebied. De route, aangege- van de Duindamseweg in N'hout Zulke verkenningstochten ven door paaltjes met gekleurde kan nemen): bossen, duin, een kunnen onverwachte taferelen koppen, voert de wandelaar over grote recreatieplaats met zand- opleveren. Zoals dit: grillig ge- pittoreske zandpaadjes door een duinen voor de jeugd, picknick- vormde meertjes in lage duin- „wildernis" van dennen en loof- banken en zelfs een schuilhut kommen, omringd door riet, met bomen. Er zijn meer soorten vo- Het is een ruim vyf kilometer in de naaste omgeving een be- gels dan elders in de duinen: lange wandeling, die ook no<* groeiing van struiken en boom- ook nachtegalen, roodborstjes, langs de rand van duin en veld pjes die men normaal in der- vinken, houtsnippen en een en- voert, met inbegrip van een fan- gelijke ooi-den niet aantreft, kele wielewaal. Verder zijn er tastisch gelegen uitziohtduin Tientallen van dergelijke water- veel eekhoorns. Op z'n drie kilo- Wie graag wat meer wil we- partyen vindt men in de bo6- meter lange tocht komt de wan- ten over de beide boswachte- wachterij Wassenaar, 1317 hec- delaar ook nog een uitzichtduin rijen, kan zich het beste de tare duin tussen Soheveningen en picknickbanken tegen. Voetspoorkaar ten 13 en 14 aan- w [deete vrij toegan- Geheel vrij toegankelijk (en schaffen Dat zijn gedetailleerde kelUk). Ze hebben hun ontstaan daarom voor velen waarschijn- plattegronden met beschrijving te danken aan water uit de ri- lijk aantrekkelijker) is de bos- verkrijgbaar by de ANWB en de vier de Lek, dat naar dit gebied wachterij Noordwyk. een 690 VW S in Wassenaar en Noord- wordt gepompt om het zgn. hectare groot gebied, dat zich wijk. r en noordwijk Het Kruis der verloofden aan het voetpad naar Hockai, waar in 1871 twee jonge mensen de dood 'vonden in een sneeuwstorm. Een beekje in het bos tussen Baraque Michel en Hockai. MEET the sun in Torquay" is een slagzin, waarmee de bad plaats Torquay aan de Engelse zuidkust vakantiegangers probeert te trekken. De opstellers ervan appelleren daarmee aan het verlangen van de toerist naar zon en warmte. En in het als kil, nat en winderig bekend staande Engeland neemt deze bad plaats dan ook een bevoorrechte positie in. Torquay ligt namelijk in een beschutte baai de Torbay en het vrij hoge heuvelland schap van Cornwall en Devon zorgt er voor, dat maar weinig de pressies van uit de Atlantische Oceaan kunnen doordringen. Dat levert voor Torquay en een groot gedeelte van de kust in die buurt een wat gunstiger klimaat op dan voor de rest van de Engelse zuidkust en met een beetje goede wil kan men het zelfs als sub tropisch omschrijven. Dat subtropische beeld wordt door de plaatselijke VW's en hotelex ploitanten langs dit deel van de kust. maar al te graag aangegre pen voor advertentiecampagnes. De spaarzame palmbomen worden met veel zorg in leven gehouden, want naast het vaak heel mooie weer, kan het langs het oostelijke deel van de zuidkust ook aardig „spo ken" Torquay is een mooie stad in1 een prachtig landschap. De smalle kronkelende, maar uitste kend berydbare wegen verrassen de toerist in haast elke bocht met een prachtig vergezicht. Een van de meest opvallende verschijnselen gedurende de zomermaanden in Torquay is de afwezigheid van buitenlanders. Dit gedeelte van En geland sclnjnt vrywel onontdekt door de schare vakantiegangers, die elk seizoen Europa tot in de verste uithoeken overspoelt. Dat is om ver schillende redenen erg plezierig. De prijzen zijn in Torquay zelfs in de duurdere hotels redelijk aangepast aan de niet zo ruime Engeise beurs. Van een echte „toe- risteneultuur" is nauweiyks sprake. De stad is duidelijk ingesteld op bezoekers uit het eigen land en dat demonstreert zich onder meer in de uitgebreide mogeiykheid tot het be oetenen van de meest uiteenlopen de gokspelletjes. Torquay geeft een heel oud ha ventje dat by eb bijna droogvalt en dat voornamelijk wordt ge- bruikr voor de pleziervaart. De ha ven ligt helemaal vol met jachten We zijn nu al weer enkele jaren heel gelukkig met de vrije zaterdag. Van de extra ochtend wordt een goed gebruik gemaakt, al is het maar om wat bij te verdienen. We hebben niet de indruk, dat veel welvaartgenieters het lange weekeinde zien als een korte vakantie. Maar waarom de deur vrijdagmid dag niet op slot voor een trip, die niet meer dan zestig uren kan duren? Reisdoelen als Deltawerken Waddeneilanden. Maastricht, Veluwe en Twente zijn ook buiten de zomermaanden de moeite van een reis meer dan waard. Heel bijzonder zijn maar even over de grens, op 50 km van Maastricht de Hoge Venen in België. Een zeer wonderlijk stuk natuurschoon en dat nog wel naast de deur. Een Frans gedicht prijst dit stukje aarde aan. In houterig Nederlands: Of de lente hen wekt met zijn groenende loten, of de zomer hen zengt met koperen zon, of de herfst hen kleurt met gloed van okers, of de winter hen laat inslapen onder zijn grote witte mantel, mooi zijn de Venen altijd. Het gebied via Breda en Has selt maar 200 km van Rotterdam is vooral uitgestrekt en verlaten, woest en ook uitdagend. Goed uit gangspunt voor avontuurlijke ont dekkingstochten in Eupen, dicht bij een forse stuwdam. Het Wener congres wees de kleine stad in 1815 toe aan Pruisen. Na de Eerste We reldoorlog werd het Belgische grondgebied er mee uitgebreid. De inwoners spreken Duits. Westelijk van Eupen ligt de Vesder-vallei, oostelijk het grote geheimzinnige Hertogenwald, waar tussen eeuwenoude bomen everzwijnen en troepen herten zwerven. De laatste wolven werden uitgeroeid in 1870. Zuidelijk, tussen het vermaarde Spa en de Duitse grens strekken de Hoge Venen zich uit. Hoogste punten zyn Baraque Michel <675 m) en Signal de Botrange (694 m). langzame glooiingen verbergen het hoogteverschil voor het grootste deel. Elk Jaargetyde verandert het gezicht van de verlaten streek. Ho ge dennen, niet buigend onder de striemende storm, schynen in het najaar Grieg te spelen, 's Winters ongerepte zuiverheid door een dik ke laag sneeuw zonder sporen, die moesrassen en gaten verraderlijk toedekt. Het voorjaar legt een ta pijt van kleine bloempjes. En in de zomer kleurt de heide donker. Gelend gras en hooischelven ver zachten de woestheid. KRUISEN MOERASSEN Nu reizen de Belgen uit deze streek met de buurtbus, maar vroe ger moest men by gebrek aan goede wegen zich wel te voet verplaatsen. Hier en daar vertel len sobere houten kruizen, dat vroeger een verdwaalde reiziger de dood vond. Aan een voetpad naar Hockai staat het Kruis der verloofden. Januari 1871 doodde een sneeuw storm Francois Reiff van Baston ge en Marie Solheid van Xhoffrais. Bij de ontdekking van het lijk van het meisje zag men in haar japon een hriefje gestoken: Marie is zoeven gestorven en mijn einde is nafcy". en zeilschepen, maar het biykt heel moeiiyk er eentje te huren. Wel ls or de mogelijkheid om per kleine rondvaartboot een tocht door de baai te maken, te vissen op haaien of over te steken naar het kleine vissersdorpje Brixham aan de andere zyde van de Torbay. Een overtocht, die u beslist moet ma ken, want Brixham is een byzon- der scniiderachtig plaatsje, waar Nederlanders steeds worden ver rast door het aantreffen van een standbeeld van Prins Willem III. stadhouder van Nederland en ko ning van Engeland, die in dit haventje in 1680 aan land ging om binnenlandse moeilijkheden op te lossen. Ir de haven ligt een ge trouwde kopie van het schip, waar mee Prins Willem destijds de over tocht maakte. Verder kunt u in Brixham zoals langs by na de geheie zuidkust genieten van oesters, mosselen, vis en garnalen, die in tientallen kraampjes vers worden aangeboden. Van Torquay naar Brixham kunt u ook over land. Langs de baai loopt een kronkelende, vry brede weg met aardige dorpjes, waarvan er één Paignton een aantal uitstekende campings heeft. Torquay heeft zelf geen camping en voer tent- of caravanbezitters is er maar één oplossing: naar Paign ton. Maar daar staan ze dan ook voortreffeiyk op slechte vyf kilo meter afstand van Torquay. Eén van de beroemdste bezienswaardig De Engelse zuidkust heeft geen stranden. Op deze foto is duidelijk de rotsachtige structuur te zien, die overigens het baden niet verhindert. heden van deze stad ligt even bui ten het centrum op een hoge heu vel. In dc steile rotswand langs de kust hebben oermensen duizenden jaren geleden gangen en gewelven uitgehakt en tekens nagelaten. Elk uur kan men voor een ryksdaalder rondgeleid worden in deze „caves" die de moeite van een bezoek be slist waard zyn. Torquay heeft een goea winkel centrum. waar Nederlandse toeris ten kunnen ontdekken dat het da gelijkse leven in Engeland niet zo heel duur is. Een goede warme maaltyd hoeft niet meer te kosten dan vyf of zes gulden,. Nationale dranken: 's middags thee, 's avonds bier (van 40 cent tot een gulden per glas). Sterke drank is by na twee maal zo duur als in Neder land. Er zyn diverse dancings in Torquay, waar men tot 's avonds elf uur terecht kan. Na elven en dat is typisch Engels is er geen mogelijkheid meer voor vertier ten zij men weet binnen te dringen in een besloten club, waarvan er di verse (goede) zyn. Dat „besloten" valt e*-g mee: voor één of twee shilling kan men zich aan de in gang inschryven als lid en dan Het gewelfde plateau ls bedekt door een dikke laag klei. die het water niet door laat sypelen. Hier door ontstonden moerassen, ven netjes en venen met heide, biezen en pluis De wandelaar doet er goed aan voor een tocht over de vaak trillend golvende bodem laarzen mee te nemen. Merkwaardig is het, dat de grond in het dal vaak droog is en op de hoogten kletsnat. Be halve onafzienbare heidevelden hebben de Hoge Venen vele kleine en grote bossen met sparren, den nen. beuken, eiken en berken. Tus sen de hoge stammen glinstert het heldere water van miniatuur beekjes. Herkenningspunten zyn er by- na niet. Het enige wat men zon der kompas verdwaald kan doen, is naar het hoogste punt lopen. Door het geringe verschil in ni veau, de vele grote bossen en moe rassen is dit bij nacht echter een byzonder moeiiyke opgave. Het kwyt raken van de goede weg is bepaald niet een onmoge lijkheid. Vooral els stormen en regens de Venen somber en angst aanjagend maken. Gelukkiger was tegen het einde van de achttiende eeuw Michel Schmitz. Verdwaald in de eindeloze donkerte beloofde hy terwijl een herige storm door de dennen gierde een schuilplaats te zul len bouwen voor latere lotgenoten. De man hield woord en liet een schuurtje, een paar stallen en een optrekje neerzetten. Sedert 1827 luidde er by onty zonder ophou den de klok. Later werd een licht sein aangelegd. Het boerderytje brandde af, maar nakomelingen bcuwden op dezelfde plaats de gastvrye herberg Baraque Michel, dicht by het kapelletje van Ftsch- brxh. waarvan het klokje by stormweer reddend roept. Men kan er voor een billyke prijs uitgelezen gerechten bestellen zoals „poulet chasseur". De herberg is dan ook een ontmoetingspunt van vele Ja gers. De Venen zyn niet alleen een uiterst merkwaardig natuurgebied, maar ook een uitdaging. De ge lukkige mens, tevreden met de we reld en zichzelf, zal rondwandelen met een hart vol biyheid en dank baarheid of ontroering. kan men tot twee of drie uur "s nachts dansen en consumpties gebruiken tegen redelyke pryzen. Tip voor automobilisten: de rit Londen Torquay (ruim 500 ki lometer) is in één dag te maken. De wegen zyn goed, maar we ra den u aan om niet 's nachts te rij den. In de duisternis werkt het linkse verkeer vaak verwarrend en vooral als de vermoeidheid een rol gaat spelen is er kans op brokken. MARIUS VAN RIJN DE „SUBTROPEN" AAN ZUIDKUST VAN ENGELAND J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25