De kerk ANWB Caravans RECHTS: STREKEN waar men zich An ders uit en dat is langs de wegen te zien. ONDER: PROTESTANTSE dienst in een piepklein r^dzaaltje van een zeer overwegend r.-k. dorp. LINKS: ARCEN EN VELDEN, èn protes tanten. IN het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag hangt een kaart van Europa, die, hoe meer het jaar vordert, er al bonter en bonter gaat uitzien met rode, groe ne, gele, blauwe en met een rood kruis getooide speldjes. Al deze spelden stellen stuk voor stuk de gevallen voor die in de loop van het jaar door de alarmcentrale van de bond zijn behandeld. Rood voor gerepatrieerde beschadigde voertuigen, groen voor gerepatrieerde onbeschadigde voertuigen, geel voor na zenden van geld, blauw voor nazenden van onderdelen en rood kruis voor gere patrieerde zieken. Elk jaar krijgt de kaart een kleuriger aanzien, want in 1965 werden er niet minder dan 4000 dossiers afgewikkeld tegen 3200 in 1964. Het beschouwen van de nu volgeprik- te kaart van 1965 leert ons vele dingen over de lotgevallen van de ANWB-leden, die in het afgelopen jaar op reis zijn gegaan en die (natuurlijk tot hun spijt) een beroep moesten doen op de alarm centrale van de ANWB. Aan de dichte concentratie van spel den is duidelijk te zien, dat de slag ader" waarlangs de Nederlandse toeris ten zich naar het buitenland begeven, de autobaan Arnhem—Bazel is. Vergelijking met andere jaren maakt duidelijk, dat steeds méér mensen steeds verder van huis gaan in de vakantie. Ter hoogte van Karlsruhe ligt de aftakking, waar langs de toeristen zich naar Oostenrijk en Zuid-Slavië bewegen. Andere concen traties van spelden bevinden zich in Zwitserland en rond de Italiaanse me ren. Een verdere zich duidelijk afteke nende lijn van pechgevallen loopt via Dy on en Lyon naar de Franse Rivièra en naar Spanje, hoofdzakelijk naar de Costa Brava. In de verst afgelegen vakantiedoelen overheersen de gele speldjes, wat bete kent, dat toeristen daar aan het einde van hun financiële Latijn waren geko men en om geld moesten seinen. Veel van die gele speldjes ziet men dan ook aan de Costa Brava en in Madrid. Het aantal gevallen, waarin onderde len moeten worden nagezonden, blijft vrijwel constant, het verstrekken van technische adviezen neemt af. Wat de aard van de pech betreft, die toeristen in het buitenland achtervolgt: bij ongeveer 60% van de ongelukken gaat het om totaal gestrande voertuigen. Het valt daarbij op, dat in bergstre ken mechanische mankementen voor een belangrijk deel worden veroorzaakt door de koeling, de remmen en de overbren ging van de auto's. Dat wijst erop, dat velen de bergen intrekken, die nog abso luut geen ervaring hebben met het berg- rijden. Daarom: stel u terdege op de hoogte van enige hoognodige, maar niet moeilijk te leren regels, als u met de auto de bergen intrekt. Op de autobanen gebeuren de meeste ongelukken door gebrek aan concentratie bij de bestuur ders, mensen die misschien fn het gewo ne leven veel in de stad rijden en daar wel móeten opletten. In Frankrijk con stateren de technici van de ANWB veel mankementen aan de wielophanging als gevolg van het feit, dat langs de we gen als afbakening dikwijls stenen ran den zijn aangebracht, die door planten groei worden overwoekerd en waar men bij het uitwijken dan met de wielen te genaan botst. Wat de zieken betreft en de mensen, die door ongevallen als het breken van armen en benen worden ge troffen, deze vindt men het meeste in de bergen en aan de meren en de Mid dellandse Zee. Men maakt daar dan óf een ongelukkige val, óf wordt getroffen door een hartaanval bij baden in te koud water of verblijf aan een te warm strand. H. A. Winckel EN NU eens een heel ander chapiter: kerkgang. Een bijlage als deze snijdt allerlei zaken aan, van reisnecessaires tot en met reisdocumenten, en wijst u de weg binnen allerlei streken; maar in dat zo ruime onderwerp toeris me" vindt ook die kerkgang een plaats. Een bijzondere plaats, zelfs. Daar is allereerst het verschijnsel dat wie vijftig weken 's jaars geen stap binnen kerkmuren zet, wèl bereid is om in die twee andere weken, de vakan- tietijd, een kerk te betreden; al was het maar voor een bezichtiging. Een door een vermaard kunstenaar in een Frans dorp ontworpen modernistische kapel; de Westminster Abdij met het graf van Thomas Hardy en van Be- vin en van de onbekende soldaat en van. of de Bossche Sint Jan. Dat betreden heeft niets met devotie te maken; hoéft het althans niet te heb ben. Maar wel geheel in het vlak van zondagswijding en christentraditie ligt bij voorbeeld de spectaculaire kerkgang die men tegenwoordig zomer na zomer kan waarnemen in een Zuidlimburgs dorp als Vaals. Daar kerkt in herfst en winter en lente een kleine schare hervormden in het oude kerkje; en daar kerkt in de zomer een tien- of twintig- of dertigvoudige schare in dat zelfde kerkje èn in de iedere zondag morgen welwillend afgestane katholieke zaal aan de overzij van de straat. Daar in Vaals zit dan hervormde naast bap tist naast gereformeerde naast remon strant naast noemt-u-ze-maar. Thuis, in de woonstad, gaat men èls men gaat naar de kerk van het eigen hokje (en slechts bij een uitzonderlijke gele genheid kijkt men even over de schei dende schutting heen); maar hier, in het massa-vakantieoord Limburg, zijn de schuttingen gesloopt en is er telkens weer een zomer lang haast lètterlijk sprake van één heilige, algemene, christelijke kerk. Doch zelfs al blijven de schuttingen staan, zelfs al blijft men kerken binnen de eigen kring, dan is dat soms mo- HET raadhuisje van Arcen. gelijk gemaakt door opvallende bewij zen van over-de-schutting-heenkijken van. .andersdenkenden". Neem nu eens een vakantieoord als het rustige, slapende Arcen en Velden in Midden-Limburg. Samenstelling van de bevolking: percentage rooms- katholieken ligt tegen de honderd (lees Ondergang" en ge weet dat er eens één Joods gezinnetje woonde); het lutte le beetje procenten dat resteert bestaat uit wat buitenkerkelijken en een ver dwaalde protestant. Arcen ressorteert onder de hervorm de gemeente van Blitterswijk bij Ven- ray; dat ligt tien kilometers en een veerpont vér aan de overzij van de Maas. Tja, de hervormde gemeenten van ons land moeten in zo'n a-protes tantse streek ook de verspreide geloofs genoten organiseren; en dan zijn, zoals hier, de mazen van het net weieens héél wijd. Er is kerk in Arcen, iedere zondag avond; iedere zomer-zondagavond is er hervormde dienst in. de raadzaal van het vriendelijke raadhuisje. Dat is te danken aan het gebaar van een weliswaar burgerlijke, maar hier geheel -en-al met de letters R.-K. doordrenkte overheid. Een overheid die naast de WV-foldertjes, de lieve bossen en een vennetje of wat. de komers uit het noorden en midden en westen nog iets méér wil bieden. Van twintig kilometer verder komt een ouderling (die in deze streek ver zeild raakte als douaneman); uit Blit terswijk rept zich een organist naar het raadhuis, met zo'n de-lach-opwekkend- opvouwbaar-orgeltje; heel uit Nijmegen komt een dominee. En de hotels, de campings en de pensions brengen een schare van vijftien kerkgangers en nog drie kerkgangertjés op de been. Min der dan twintig uit een toeristische zo- merbevolking van enkele duizenden. Maar goed: je moet ook wéten van die raadhuisdiensten, je moet er naar ge- vróógd hebben: men kan moeilijk van de Arcenaren verwachten dat ze ook nog eens iedere boom beplakken met een op wekking tot protestants kerkbezoek. Elders ligt dat eenvoudiger. Als ge bij voorbeeld van Venlo naar Nijmegen „buitenom" (door de Duitse grensstreek) rijdt, dan staat daar aan de rand van iedere bebouwde kom een helder bord waarop de missen en de „evangelische" diensten staan vermeld: iedere zondag zó-en-zó-laat. Een uniforme bekendma kingsmethode, waar men een convent van kerken of een oecumenische raad achter vermoedt. Misschien komt er eens een tijd dat de Nederlandse lichamen van die aard (in samenwerking met de ANWB, waarom niét: tussen die hon derdduizenden bondsleden zitten mis schien haast evenveel kerkelijk-georgani- seerden als automobilisten. ook ons land op deze wijze bewegwijzeren, heel bescheiden. Het is een wat curieuze zaak, die kerkgang in de vakantie; we hebben wat landgenoten die uit principe niet op va kantie gaan omdat ze dan het woord zouden missen van die schijnbaar al leenzaligmakende predikant; de overgro te meerderheid, die geen last heeft van zo'n misverstand, heeft het wat eenvou diger. De rooms-katholieken kunnen uiteraard overal terecht: hun eredienst mag vaak een zeer duidelijk stempel van plaatselijke gebruiken hebben gekre gen, tóch is de basis altijd die éne, we reldomvattende, róómse. Hetzelfde geldt de Joodse landgenoten, alsmede de nóg spaarzamer in aantal zijnde, maar wis en zeker bestaande Islam-belij- ders uit ons midden. Maar de protestan te hebben het lastiger: zo goed als zij de hokjes en de schotjes in hun woon stee (denken te) kennen, zo verdwaald en onzeker zijn zij zodra ze elders een dienst willen gaan bijwonen; en dat hoeft niet eens héél ver weg te gebeuren. Zij hebben echter de ene, grote troost dat de Bijbel die de vreemde predikant voor zich heeft liggen toch altijd zo om en nabij dezelfde is als de Bijbel thuis; zo om en nabij, want er z ij n ten slot te verschillende talen, er z ij n ten slot te vertalers en vertalers, er z ij n ten slotte versies en versies (waarmee we uitsluitend „zienswijzen" bedoelen, en niét een verbastering van „versjes", ook al is dat hier toevallig op z'n plaats). Kortom: de vakantie hoort te zijn vrijheid, en frisse neus ha len, en andere dingen zien. Degeen die thuis kerkganger is, doet er goed aan dat ook te laten slaan op zijn kerkgang-elders; en degeen die thuis geen kerkganger is?: die mag best eens in de vakantieweken over de schutting kijken die hém van de kerken scheidt. Loek Elfferieh Zó KUNT U OOK uw vakantie doorbrengen, als u er tenminste in slaagt net zulk een rustig plek je te vinden als de bezitter van deze Franse „Star"-caravan! Het auto-bezit groeit nog in een hoog tempo en doe het aantal mensen, dat de gebruikt om op vakantie te Mocht u óók tot deze geluld behoren, dan doet u er goed een aantal zaken in het houden, die niet veronachtzc mogen worden wilt u niet onaangename verrassingen |y te staan. Hier volgen zij: Laat uw wagen drie weken voor vertrek gro controleren, doorsmerei olie-verversen. Koop (ten minste) res; lampjes, een ventilateu- en olie voor verversen vullen. Neem een fles gedistil water mee om de accu te zorgen. De cellen moeten onder de vloeistof blijven. Een bandenspanningsmet nuttig, want de banden m: vooral niet te zacht wo gereden. Overschrijd nooit het voo wagen toelaatbare ge* Heeft u veel (kampeedbag denk dan aan een licht hangwagentje. Belast in de bergen uw niet te zwaar door in hoge versnelling te Schakel tijdig terug, óókb dalen. Rem niet langdurig bij ht dalen. Beter kort maar krot Controleer vaak de waters in de radiateur. Gaat het koken, laat het éérst rusti koelen. Neem nooit risico's, voorc bij het rijden in het buitei Verzeker u en uw reisge voor f 0,25 per ongevallen en ziekte ei bagage voor hetzelfde b tegen diefstal of verlies, Bent u lid van ANWB of bestel dan tijdig reis kredietbrief en een beschrijving. Koop daarnaast een o autokaart van het te bezo land. Stel u op de hoogte benodigde visa en pap' die sommige landen vragen. Vergeet vooral uw „gr kaart" niet, want anders geen land u toe. Aanh wagens en caravans hierop worden bijgeschft Een goede en pech-vrije H.A teek ®r ®®ms ®p snift Sim s®5ia k®ft@l ®p wi®!®m OP de Europese kampeerter reinen heeft zich de laatste ja ren een merkwaardige evolutie of liever gezegd, hebben zich twee evoluties voltrokken: die van de gewone, klassieke tent naar de bungalow en die van de tent of de bungalow naar de caravan. Het is adembe nemend ieder jaar opnieuw te moeten ervaren, dat het aantal campings alweer groter is gewor den, dat zij alweer voller zijn en dat het gebruikte kampeermate- riaal weer mooier, geraffineerder en praktischer werd. De kampeerplaatsen van Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië en Zwitserland zijn als evenzovele showrooms van de produkten van tentenfabrieken en cara van-industrie. Met het toenemen van de welvaart stappen hoe langer hoe meer kampeer ders over naar de caravan, die wél ge deeltelijk als een status-symbool moet worden beschouwd, maar die toch ook zeer bepaalde voordelen biedt boven de tent Wie wel eens gezien heeft, hoe een tentkampeerder in bet halfdonker be zig was zijn linnen huis op te slaan met alle moeilijkheden daaraan verbonden, weet wat wij bedoelen. De caravanbe- zitter rijdt het kampeerterrein op, zoekt zich een plaats, draait de caravan-poot jes uit en moeder de vrouw kan de pan nen op het vuur zetten. Juist, dat be doelen wij: het gemak, dat volgens het spreekwoord de mens dient, speelt hier een grote rol. Om dan nog maar riet eens te spreken van het opzetten of af breken van een tent in de regen. Het klinkt ongeloofwaardig, maar Ne derland is na Engeland gezegend met de grootste caravan-dichtheid: op iede re 26 auto's is er één caravan! Hoewel het trekken met de caravan langs Europa's dreven zeker niet van romantiek ontbloot is, moet de begin ner toch wel duidelijk gemaakt worde" dat niet iedere willekeurige auto iedere caravan zonder gevaar kan trekken Er bestaat een zeer bepaald verbano tussen gewicht van trekwagen en cara van, terwijl het vermogen van de motor natuurlijk ook een grote rol speelt. Daarom: mocht u aanvechtingen voelen een caravan te kopen, vraag dan eerst inlichtingen bij de ANWB, die haarfijn kan vertellen tot welk caravan-gewicht u gaan kunt. Ga daarna kiezen tussen de vele tien tallen merken en typen caravans en vouwwagens, die in ons land te krijgen zijn. De caravan-tentoonstelling in de RAI van 24 februari tot 6 maart biedt een goede gelegenheid. Ga na, waarvoor de wagen moet die nen: hoofdzakelijk voor grote reizen of meer voor kleine reizen. Wegligging is in het eerste geval belangrijker, dan in het tweede. Let goed op een praktische indeling en bedenk wél. dat een (afge meten naar het aantal mee te nemen personen) te kleine wagen tot ontevre denheid kan leiden, want zij willen toch allemaal wel een makkelijk zitplaatsje hebben Wat het slapen aangaat, kinderen vin den het veel leuker als het reisdoel be reikt is, in een eigen tentje te slapen. Als de keus eenmaal bepaald is, schaf dan meteen een aan de caravan te be vestigen buitentent aan, dat vergroot de leefruimte met 100% en geeft veel ge mak. Bedenk óók, dat bij een caravan zoals overal elders de waarheid „alle waar naar zijn geld" opgaat. Een eenvoudi ge, maar degelijke uitgevoerde wagen zal het beste voldoen en gaat bij eer goed onderhoud zeker 15 jaar mee. Het rijden ermee is véél makkelijker dan het lijkt. Na enige oefening (denk erom: óók in het achteruitrijden) kan iedereen met de combinatie goed uit de weg. Op reis schenkt het rijden in een gelijkmatig tempo, niet harder dan 80 km. de meeste voldoening en men schiet er vlugger mee op, dan men denkt. Natuurlijk moet ook de caravan WA worden verzekerd en bijgeschreven op de „groene kaart", anders blijven de grenzen dicht. Wil men in alle gevallen gedekt zijn, sluit dan ook een casco-ver zekering tegen schade aan de wagen en tegen diefstal. Bovendien kan men nog een persoonlijke WA-verzekering nemen voor het hele gezin (nog geen 20 per jaar) die bovendien de schade dekt, die de losgekoppelde caravan zou kunnen aanrichten. Slechts enkele Europese landen (waaronder Frankrijk) vragen nog een carnet of triptiek, zodat de pap rompslomp niet ól te groot is. Ten te: wegenbelasting betaalt men vil 60-dagenkaart. Als alle formaliteiten vervuld de caravan is geladen naar de a zingen van de fabrikant, ligt de voor u open. Het hotel volgt 1 het wiel! H. A. Wi»i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 24