d'Oro EEN OASE VAN RUST IN DE SCHADUW VAN MAJORCA ZWEMMEN, VI. BRINKS Sran'ej gulden midden lusten drukke ncorden en warme zuiden ger! Het vriendelijke Villanueva Y Geltru, waar behalve een schilder achtige visserswijk en een oeroud fort, zandstrandjes, okerkleurige rotsen en olijfbomen te vinden zijn, is merkwaardig genoeg minder be kend. Voor wie van ruimte en rust houdt, is Calafell met zijn kasteel uit de twaalfde eeuw een heerlijk vakantie-oord. Er is in dit eenvou dige badplaatsje een wijd strand en kampeergelegenheid te over. Tarragona Bent u echter geïntereseerd in overblijfselen van" de Romeinse en de vroeg-Christelijke tijden, slaat dan uw tenten in Tarragona op, dat in geschiedkundig opzicht tot de in teressantste steden van Spanje be hoort. Daar is in de eerste plaats de eeuwenoude Paseo Arqueólogica met de reusachtige cyclopische muren aan de ene kant en het schitteren de uitzicht over het wijde, golvende landschap aan de andere kant. Bezienswaardig is verder de ka thedraal, een typisch voorbeeld van de zogenaamde overgangsstijl in Spanje. Deze kerk, deels romaans, deels gotisch, is gebouwd op en naast de resten van een Jupiter- tempel en een moskee. Een bezoek aan het Romeins amfitheater, het paleis van keizer Augustus en het archeologisch museum is eveneens aan te bevelen. Van groot historisch belang is het Romeinse aquaduct, enkele kilometers buiten het gast vrije provinciestadje, dat uit de tijd van keizer Trajanus dateert. Voor toeristen, die niet in de his torie van Tarragona geïnteresseerd zijn, is er in elk geval een prachtige, hooggelegen zee-promenade en een gezellig strandleven. Frivool Als vrolijke vakantieplaats wel licht boven het ruïnerijke Tarra gona te verkiezen is Sitges. Wan neer U in dit enigszins frivole oord logeert het aantal hotels is hier legio heeft u altijd nog de moge lijkheid om op een wat bewolkte dag een tocht naar het oude cul tuurstadje te maken. Er gaat vrijwel elk uur een trein die richting uit. maar houdt u voor al rekening met vertragingen van één tot drie kwartier. (Dit laatste geldt ook voor de „rapido's", die naar Barcelona rijden). Sitges is een romantisch plaatsje, dat zowel door buitenlanders (En gelsen als door de aristocratie van Barcelona wordt bezocht. De straat jes, die Andalusisch aandoen, zijn er schilderachtig nauw, de huisjes stralend wit. De bloemen, die de De stroom toeristen, welke van april tot oktober Majorca overspoelt, wordt met het jaar groter. Dat is natuurlijk geen en kel bezwaar voor de vakantiegan ger, die er van houdt mensen om zich heen te hebben. Menigeen vindt het internationale geroeze moes juist een van de attracties van dit Spaanse eiland, vooral in ae avonduren, als men na een dag luieren in de zon druk verbroe derend de bloemetjes buiten gaat zetten. talloze kleinere inhammen en kre ken met strandjes, die heerlijk be schut liggen tussen rotsen en bo men en waar de kans op een ont moeting met andere badgasten ge ring is. By het zwemmen doet men er wel verstandig aan niet al te dicht in de buurt van de rotsen te komen, waar zich veel krabben op houden. De hotels huren af en toe een plezierbootje, waarmee hun gasten een trip rond het eiland kunnen maken. Men kan ook een dagje met een Menorquinse visser de zee op gaan, wat weinig of niets kost. MUURTJES Het Menorquinse landschap is afgezien van de kustlijn met z'n soms indrukwekkende rotsformaties en heldere kreken niet uitgespro ken mooi. En toch zal het de toe rist boeien. Het weinig vruchtbare binnenland met hier en daar een heuvel en af en toe wat geboomte, wordt doorsneden door duizenden muurtjes, ongeveer dezelfde die men in Bretagne en Cornwall ziet. gemaakt van los gestapelde stenen die ter plaatse zijn gevonden. Ze dienen om te voorkomen, dat het üunne laagje aarde op de rotsige bo. dem door de noordenwind de zee in wordt geblazen. Zelfs om al leenstaande bomen zijn ronde muurtjes gebouwd. PREHISTORIE Nog merkwaardiger dan de muurtjes en oneindig veel interes santer zijn de prehistorische over blijfselen, waarvan er een paar honderd over het eiland verspreid liggen. Men vindt er talayots, tau- las en navetas, gebouwd door vol keren uit het Stenen of Bronzen tijdperk. Een tayalot is een kleine piramide van losse stenen: de best bewaarde staat in San Clemente. Een taula bestaat meestal uit een grote staande steen, een paar meter hoog. met daarop een grote liggen de steen. Taulas hebben in de pre historie vermoedelijk gefungeerd als offerplaatsen; qua vorm zijn ze te vergelijken met de Stonehenge in Engeland. Een naveta is een ge bouw. dat de vorm heeft van een omgekeerd schip. Beroemd is de Naveta d'es Tudons in de buurt van Ciudadela, die door de Menor- quinen wordt aangeprezen als „het oudste bouwwerk ter wereld". Het is opgetrokken uit logge, vierkante stenen en telt twee verdiepingen. Officieel mag niemand er in. maar men kan een discrete gids treffen Zwervend over het eiland stuit men ook op resten van vroeg-chris- telyke basilieken en Moorse forti ficaties. Wie er van houdt in het verleden te vorsen, vindt op Menor- ca heel wat van zijn gading. het land van El Cid en Carmen, wordt als va kantieland steeds popu- Vooral de Costa Brava noorden en de Costa del in het zuiden profiteren ïd^van. D plaatsjes als Tossa en Llo- le Mar staan in het zomer- meer Duitse auto- me^en geparkeerd dan in Kat- en Noordwijk. En in het lu- Amerikaans georiën- !e Torremolinos zijn de ho- het gehele jaar bezet, ie naar het (betrekkelijk) nfikope Spanje wil, maar de ïl pisachtige drukte van de Brava verafschuwt en de ldpkust wat al te warm vindt, nu vast gaan sparen voor (zonnige) vakantie aan de |ta d'Oro. kt is langs deze gouden kust- Jpk. die zich ten zuiden van Bar- fca over een afstand van enkele Berden kilometers uitstrekt, niet pnik als in de overige Spaanse intie-oorden aan de Middel- e Zee en het is er niet zo on- Iglijk warm als in Andalusië. lendien zijn de prijzen in dit deel [Spanje gematigder dan in het r gecultiveerde gebied ten noor van de Catalaanse hoofdstad |bet exclusieve zuiden. Stel een mtie aan de Costa d'Oro echter l te lang uit. want ook hier tonen de hotels en de bungalows paddestoelen uit de (droge) pd te verrijzen. De Spaanse re in de sterk groeiende mdelingen industrie zeer veel ziet, stelt al geruime tijd grote (gen beschikbaar ter onder- ng van bouwprojecten in deze B ontdekte" kuststreek. [fesersdorp )1 wat plaatsen aan de Costa zijn als vakantieverblijf uiter- geschikt. Het langgerekte Cas- ■fels bijvoorbeeld, dat sedert 'le jaren door een nieuwe weg Barcelona is verbonden, maar karakter als vissersdorp voor belangrijk deel heeft behouden, '|dt ruimschoots kampeergelegen- De omgeving is bosrijk, het id bijzonder breed, de tempera- P" vrij mild. Een ideaal oord voor r *P<>rtief ingestelde vakantiegan- gietijzeren balkonnetjes het hele jaar lang opvrolijken, zorgen voor een bond decor. Als „Carmen" ooit verfilmd zou worden, zouden de buitenopnamen hier gemaakt moeten worden, ook al speelt het bekende operaver- haal zich in nog zuidelijker streken af. Sitges zowel voor de ouderen als voor de jongeren, biedt zeer veel strandvermaak. Het strand loopt heel gemakkelijk in zee af, zodat kleine kinderen zonder enig gevaar in het lauwe, helderblauwe water kunnen rondspartelen. Op de kilo meters lanfee zee-boulevard, aan het eind waarvan een standbeeld van El Greco en een voor de badplaats karakteristiek kerkgebouw staat, is het vooral 's avonds heerlijk wande len. Het uitgaansleven in Sitges is even bruisend als de champagne, die in de talrijke cafeetjes rijkelijk vloeit (voor zesendertig cent heeft u een vol glas Er zijn gezellige nachtclubs en dansvloeren in de openlucht, waar avond aan avond flamenco-shows ten beste worden gegeven. Het Casino Prado La Chunga, de Lefaamde zigeunerdan seres, treedt er wel eens op is heel gerenommeerd, „El Retiro" als trefpunt voor danslustigen niet minder bekend. Excursies Er zijn van Sitges uit tal van boeiende excursies te maken, de meeste per bus. Onvergetelijk is een trip naar Montserrat, een grillig ge vormde berg. zestig kilometer ten westen van Barcelona, waarop een basiliek is gebouwd, gewijd aan de Zwarte Madonna. Even befaamd als het beeld van deze madonna, is de Escolania, een muziekschool waar knapen (door monniken) worden opgeleid in het ten gehore brengen van liturgische gezangen. Verder moet u een bezoek aan de kloosters Poblet en Santas Creus brengen, want wat u hier aan mid deleeuwse bouwkunst ziet, is uniek in Europa. Dan zijn er nog de diep onder de grond gelegen champagne kelders van Codorniu in San Sa- durni de Noya, waar u het bruisen de vocht mag proeven. Dit is name lijk bij de excrrsieprijs inbegrepen. Mocht u een dagje Barcelona „doen", vergeet dan vooral niet de weg naar Pueblo Espagnol op de Menorca is vanuit Barcelona per vliegtuig (een uur vliegen) en per boot (ruim twaalf uur varen» be reikbaar. In beide gevallen is de plaats van aankomst de hoofdstad Mahon, kleiner dan menige Hol landse provincieplaats, maar wel sfeervol en gezellig, vooral in de avonduren. Mahon ligt uiterst rechts op 't eiland aan 'n prachtige natuurlijke haven. Uiterst links ligt de vroegere hoofdstad Ciudadela, waarvan vooral de oude witte bin nenstad met zijn vele arkaden erg pittoresk is. Een mooi plaatsje is Fornells in het noorden, dat aan een zeer diepe kreek ligt. Menorca is een heerlijk vakantie oord voor wie wat .primitiviteit' op de koop toe neemt. Mondain avond vertier is er vrijwel niet. De meeste wegen zijn abominabel slecht en de meeste vervoermiddelen huur auto's en bussen stokoud. Maar voor menigeen heeft het ook z'n bekoring in zo'n rammelend, half open autobusje over de stille Me norquinse landweggetjes te hobbe- - len en het gevoel te hebben in de eerste helft van de twintigste eeuw te leven. Maar er zijn ook trouwe Major ca-gangers die alleen voor het eiland zelf en zijn verrukkelijk (subtropisch) klimaat komen en daar het liefst in alle rust van ge nieten. Het wordt deze categorie toeristen zoetjesaan te vol op Ma jorca. Toch hoeven ze niet veel ver der te gaan om de drukte te ont vluchten: vijftig kilometer naar het oosten ligt Menorca, het de naam zegt het al kleinere broer tje van Majorca. Klein is Menorca in verhouding tot Majorca zeker: het is nog geen vijftig kilometer lang en krap twin tig kilometer breed; de oppervlakte bedraagt slechts 668 vierkante kilo meter. Desondanks is er in hartje zomer volop ruimte voor wie rust zoekt. Want de grote massa vreem delingen, die uit het noorden naar de Balearen zakt. laat dit eilandje links'liggen. Daar zal mettertijd wel verandering in komen, maar op het ogenblik is het toerisme op Menorca nog geen industrie. De accommodatie is er dan ook naar: er zijn op het hele eiland slechts drie of vier grote hotels terwijl er op Majorca alleen in Palma al honderden staan). En de prijzen zijn navenant: middenin het sei zoen kan men in een goed hotel terecht voor een tientje per dag, de maaltijden en de fooi inbegrepen. Menorca vraagt dus weinig (van uw portemonnee), maar heeft veel te bieden. Wie wil zwemmen en zonnen, heeft de keus: er zijn grote zandstranden en baaien met bad hokjes en meestal wel een pittoresk restaurant in de buurt, er zijn ook -fa Op deze pagina's vijf foto's van Menorca. waarvan de meeste voor zichzelf spreken. Rechts bovenin: zelfs om de bomen zijn muurtjes gemaakt. Op de foto daaronder de Naveta d'es Tudons. f A f Wie zijn huis niet ver- i laat en vergeet het ganse a met zovele wonderen ge- 4 vulde land in ogenschouw a f te nemen, die gelijkt een a t kikvors in een waterput. a (Pantsjatantra). f f 4 Montjuich te vragen. U ziet daar alle Spaanse bouwstijlen verenigd. Heeft u aan het eind van uw va kantie een vijf tien daagse, geheel verzorgde reis naar de Costa d'Oro behoeft niet veel meer dan vierhon derd gulden te kosten nog geld over, dan kunt u voor zestig gulden een vliegtochtje naar Majorca ma ken. Of U daar aan toe zult komen is een andere kwestie, de gouden kust zelf biedt immers al zo veel moge lijkheden. die tijdens uw verblijf in dit mooie deel van Spanje zeker be horen te worden uitgebuit. P. C. ROSIER

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23