LEIDSCH DAGBLAD i Conflict nu onafwendbaar Prijsbewaking scherper Urenlang vergeefs gesprek (Vierdaags bestand in Vietnam begonnen HAAK DREES GETUIGE VOOR BEATRIX Amateurs ijsvrij SAMEN I Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 JANUARI 1966 No. 31775 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Laatste poging tot een akkoord mm totaal mislukt ik de 2.15 (Van onze Haagse correspondent) Het laatste sprankje hoop, dat tot gisteren n«g bestond op een vreedzame landelijke rege ling van het georganiseerden—ongeorganiseerden probleem, is gedoofd. Het gesprek daarover in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers- en werknemersorganisaties is mislukt. Acties om uitkeringen voor vakbondsleden lijken nu onafwendbaar. De voortekenen wijzen er op dat die het eerst bij de A.K.U.-vestiging in Emmen (4200 werknemers) zullen plaatshebben. punt geld voor vakbondswerk aan de wensen van de vakbeweging tegemoet zijn gekomen, de vakbewe ging meent het op het andere punt dat vari uitkering aan georgani seerden ie moeten uitvechten. Hij zei hierover voorts: „De vakcentra les zijn er erg ongelukkig mee, dat er juist hierover een conflict moet komen. Ook niet alle bonden zijn Urenlang is gisteren in de Stich ting van de Arbeid het probleem be sproken. Beide partyen kwamen met voorstellen om een uitbarsting van bet conflict te keren. De werkgeversorganisaties stelden nor, dat de uitkeringseis zou wor den losgekoppeld van de c.a.o.'s en dat er opnieuw in een rustige sfeer ten gesprek zou worden gevoerd, zy konden de vakcentrales echter niet bijvoorbaat een voor hen bevredi gend resultaat in het vooruitzicht stellen. Deze weigerden daarop de .koevoet" van de c.a.o.-onderhande- lingen uit handen te geven. Onaanvaardbaar De vakcentrales stelden voor het bezwaar van discriminatie tegenover de ongeorganiseerden, dat van werk geverskant veelvuldig is geuit, weg te nemen door uitkeringen aan met pensioen gaande vakbondleden niet uit een bvdrijfs- of branchefonds te verstrekken, maar via fondsvorming met ondememingsgeld bij de vak centrales, die dan al hun leden ge lijkelijk daaruit zouden laten delen. Maar ook op deze wijze bleven de uit keringen voor de werkgeversorgani satie onaanvaardbaar. Hun woordvoerder, ir. J. Bosma, zei: „Er is overal beweging aan de gang, bij de A.K.U. in textiel, in de confectie. Dat wordt door de werkge vers niet onderschat, wy hebben echter heö voorstel van de vakbe weging afgewezen, omdat wy zien, dat er, gezien de stemming in werk- geverskring ,op die basis geen reële oplossing inogeiyk is". De heer Bosma zei, dat hy het persoonlyk onredelyk vond dat, nu de werkgeversorganisaties op één Mr. M. H. van Boven, voor zitter van net Ned. Kath. Werkge versverbond gaf als zyn mening: „Deze zaak heeft een byzonder over dreven belangstelling gekregen by bepaalde bonden. Zy heeft vrel ver troebeld in het centraal overleg in verhouding tot wat zy waard is". In Vietnam is gisteren een wa penstilstand van vier dagen be gonnen ter gelegenheid van het boeddhistische nieuwjaar. Maar een half uur na het begin van het bestand viel een Vietcong-een- heid van onbekende sterkte een Astronautenkapje in op de mode. Haak met Neveda wol een warm «Aatronautenkapje"... in één uur klaar! Kosten f. 4,50. Materiaal: Neveda SireneTripla. SIRENE TRIPLA U kunt dtt model O HOI aanvragen bd NEVEDA. POSTBUS 300. LEIDEN. Sluit 2 postzegels van 18 el bQ. (Advertentie) SIRENE TRIPLA alle kleuren. „DE NIJVERHEID", Haarlemmerstraat 4042 WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar be wolkt met voornamelyk in het zui den van het land enige sneeuw of Ijzel. Krachtige tot matige oostelijke wind. Matige tot lichte vorst. JOpgemaafct om 11.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 9.06 uur; onder: 16.35 uur Hoogwatêr te Katwyk te 3.17 en 1528 uur. Laagwater te 1120 en 23.47 Dit nummer bestaat ait 20 pagina's L en een toeristische bylage. voorpost van de regeringstroe pen bij Hoeé aan. Volgens een militaire woordvoerder in de Zuidvietnamese hoofdstad schond de Vietcong het bestand ook door vier aanvallen op Viet namese buitenposten bij Saigon. Gisteren, kort voor het begin van het bestand, hebben Vietcong- strijders een onbeschermde wijk plaats voor vluchtelingen bij Tam Ky overvallen en 33 perso nen gedood. Het was een ware slachting, aldus een Vietnamese woordvoerder. President Johnson heeft van enkele landen het verzoek ontvangen de pauze bij het bombarderen van Noord Vietnam te verlengen, o.a. van En geland, Frankryk en Japan. De be doeling van deze landen is de vredes onderhandelingen alle kans te geven tot een goed einde te komen. Intus sen heeft de Amerikaanse president het Congres verzocht om 12.7 miljard dollar extra voor defensie-uitgaven, hoofdzakelijk ter financiering van de oorlog in Vietnam. Hierdoor za! het mogelyk zijn nog 113.000 man onder de wapenen te brengen en nog 24.000 man burgerpersoneel in te schakelen. In zyn boodschap aan het Congres zei president Johnson, dat Amerika wat het resultaat van het huidige vredesoffensief ook moge zijn zijn vredespogingen onvermoeid zal blij ven voortzetten. „Wfl zullen op alle deuren blyven kloppen", aldus de president. Intussen blijft Peking voortgaan de Russen te verwyten, dat zy Noord- Vietnam nauwelijks enige hulp ver leent. Op de conferentie in Havanna zouden de Russen, aldus een oorres pondent van het persbureau Nieuw China, hebben gepoogd de hulp aan Vietnam te kanaliseren via een in ternationale organisatie. Daarmee zou Moskou een poging hebben on dernomen Noord-Vietnam het recht te ontnemen rechtstreeks van andere landen hulp te ontvangen, maar deze poging is mislukt. Levensbelang Werknemersvoorzitter A. H. Kloos zei, dat hy in het geheime voorzit- I tersoverleg van vorige week niet de indruk had gekregen dat het voor stel van de vakcentrales „zo'n krank zinnige gedachte" was. Voorzitter Mertens van het Ned. Kath. Vak verbond had zelfs verwacht dat de werkgeversafgevaardigden er zo uit voerig meo hun achterban over zou den hebben moeten spreken, dat men aam een centraal gesprek erover woensdag nog niet eens toegekomen zou zyn. De heer Kloos: „Ik vrees, dat con flicten in de bedrijfstakken nu on- vermijd'elyk zyn geworden. By de AKU. waar de directie de lonen bui ten de bonden om wil verhogen, staat daardoor het levensbelang van de vakbeweging op het spel. Dan vraagt men om moeilijkheden". Bij de A.K.U. ULTIMATUM LOOPT TOT MAANDAG Ook de laatste door enkele by de A.K.U.-c.a.o.'s betrokken werknemers bonden belegden personeelsvergade ring heeft zich gisteravond eenstem mig geschaard achter het beleid van besturen en eventueel te stellen ulti matum, indien de A.K.U.-direetie niet tot nader overleg bereid is. Deze vergadering in Emmen werd door ze ven a achthonderd werknemers be zocht. De bonden hebben inmiddels telefonisch aan de A.K.U.-direetie la ten weten, dat indien voor maandag 24 januari om twee uur geen oplos sing is gevonden, zij de zaak niet meer in de hand kunnen houden. Alleen namens de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale werd meege deeld, dat wordt gehoopt dat by nieuwe onderhandelingen overeen stemming zal worden bereikt. Een actie wordt door de C.B.C. voorlopig niet wenselyk geacht. De directie van de A.K.U. heeft vanmorgen de by de A.K.U.-c.a.o.'s betrokken werknemersbonden tele grafisch laten weten, dat zij de bon den verantwoordelyk stelt voor de gevolgen van arbeidsonrust. De tekst van het telegram luidt: „Wy namen kennis van uw mededeling, dat de vakbonden niet kunnen instaan voor handhaving van de arbeidsrust in Emmen. Wy moéten u échter verant woordelyk houden voor alle gevolgen van uw propaganda, ook wanneer u de zaak uit de hand loopt". Dr. W. DREES PRINS ASCHW1N oetuige LADY ELIZABETH ANSON bruidsmeisje Prinses Beatrix heeft voor haar huweiyk op 10 maart als getuigen gekozen: Prinses Alexandra van Kent, die vorig jaar in het huweiyk trad met de Britse zakenman Angus Ogilvy, mevrouw Renee Smith-Roëll, een in Canada wonende vriendin van Prinses Beatrix, Prins Aschwin zur Lippe-Biesterfeld, broer van Prins Bernhard, en dr. W. Drees. Dr. Drees was gisteravond aange naam verrast, dat hy als getuige is gevraagd en hy waardeert dit bewys van vertrouwen byzonder. Dr. Drees is de oudste minister van Staat en oud-premier. De nu byna 80-jarige staatsman is in de naoorlogse periode nauw verbonden geweest met de ont- w ;kelingen van het Koninkiyke Huis. Daardoor is er een persoonlyke verhouding gegroeid tussen hem en de koninkiyke familie. Vlak voor het goedkeuringsdebat kwam de terugge trokken levende dr. Drees in het nieuws om in een exclusief interview jin ons blad de keuze van de Prinses te verded'gen. Zyn standpunt, dat getuigde van de befaamde bezadigd heid van de staatsman, heeft toen veel indruk gemaakt. De getuigen van Claus von Ams- i berg zyn Freiherr Julius von dem Bussche Haddenhausen. een oom van de bruidegom, graaf Ferdinand von Bismarck f35), Freiherr Johann Christian von Jenisch (45), beiden vrienden van Claus en prof. jhr. dr. F A. M. Alting von Geusau. I De Nederlandse getuige van Claus von Amsberg. de 31-jarige Tilburgse hoogleraar Alting von Geusau heeft rrinses Beatrix vluchtig leren kennen tijdens zyn rechtenstudie in Leiden. De contacten met het Koninklyk Huis werden nauwer aangehaald na zijn huweiyk met mej. A. M. J. F. Houbep. De familie Houben is zeer bevriend met de koninkiyke familie. De heer Houben was commissiaris der Koningin in Limburg. Tussen Claus von Amsberg en de Tilburgse hoogleraar is snel 'n vriendschap ge groeid. In de afgelopen maanden zyn de banden steeds hechter geworden. Als bruidsmeisjes züllen fungeren Prinses Christina, zuster van de bruid, Prinses Christina van Zweden, de zuster vin de bruidegom, Chris tina von Amsberg, Lady Elizabeth Anson, jonkvrouwe J. E. Loudon en jonkvrouwe J. E. Röell, de laatste zyn vriendinnen van Prinses Beatrix. Bruidskinderen zullen zyn. Carolyn Alting von Geusau. dochtertje van jhr. en mevrouw Alting von Geusau- Houben, Joachim Jencquel, zoontje van de heer en mevrouw Jencquel- j von Amsberg en neefje van Claus, l Markus von Oeynhausen Slerstorpff zoontje van graaf en gravin Garspar ven Sierstorpff (in hun huis leerde het paar elkaar kennen) en Daphne Stewart Clark, dochtertje van mr. en mrs. Stewart Clark-Loudon, vrienden van de koninkiyke familie. Iz maakt door het Huis Li nette 's-Hertogenbosch. De japon is in overleg met Prinses Beatrix ontwor den door mevrouw Bergé-Farwick, die met de leiding van Linette is be last, door welk modehuis ook de ja ponnen van de bruidsmeisjes en de bruidskinderen worden verzorgd. Drie Christina's bruidsmeisjes PRINSES CHRISTINA VAN ZWEDEN bruidsmeisje PRINSES CHRISTINA bruidsmeisje CHRISTINA VON AMSBERG bruidsmeisje Prins en verloofden vertrokken Vanmorgen in alle vroegte is van het vliegveld Soesterberg de rege- rings-Friendship vertrokken met aan boord Prins Bernhard, die enkele da gen gaat doorbrengen in Marokko bil zijn moeder. Prinses Armgard. Zij verblijft al enkele dagen in Marok ko. Het ligt in de bedoeling van de Prins op 27 Januari weer in Neder land terug te keren. Daags daarna zullen Koningin en Prins vertrekken voor een korte vakantie in het Oos tenrijkse Leoh. Eveneens aan boord bevonden zich Prinses Beatrix en Claus von Ams berg. Zij hebben het toestel in Zu rich verlaten, voor een vakantiever blijf van een week in Gstaad. Het verloofde paar wordt vergezeld door de heer en mevrouw Bisohoff van Heemskerck-Telders en door mej. M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van Prinses Beatrix. Molentochten t I in weekeinde Bij aanhoudende vorst zullen i a.s. zaterdag en zondag in de f I omgeving van Leiden de zgn. t Molentochten over 30 en 50 km j worden gehouden. Voor nadere f i bijzonderheden zie pagina 3 van dit Blad. t Duurte steeg met 5.2 procent Man doodgevroren in autowrak (Van onze Rotterdamse correspondent) In een autowrak langs de spoorlijn achter het groothandelsgebouw in Rotterdam is een man dood aange troffen. Het bleek de 82-jarige P. J A. Rijnaarts uit Gouda te zyn. Hy heeft vermoedelyk de nacht in de auto doorgebracht. Men neemt aan dat hij door bevriezing om het leven is gekomen. Het vroor 's nachts 8 tot 10 graden. (Van onze Haagse correspondent) I Uit een nota over het prysvcrloop in 1965, die minister Den Uyl (Eco nomische Zaken) aan de Tweede Ka- mer heeft gezonden, blykt dat het I indexcijfer van het levensonderhoud vorig jaar met 5,2 procent is geste hen. Dat is iets boven de wegens de slechte zomer verhoogde grens (van 14'-2 naar 5 procent), die de minis- l ter zichzelf had toegestaan. De be- 'windsma.i die de stijging naar be neden afrondt, trekt er de conclusie uit. dat de gemaakte ramingen hier zijn overschreden. Volgens de nota steg ende prys- indexcyfers van agrarische produk- ten en vis vorig jaar met 7,3 pro cent, van produkten uit agrarische grondstoffen met 4,2 procent, van overige industriële produkten met 2,1 procent, huren 4,7 procent, over heidsdiensten 7.5 procent, particulie re dienstverlening 6.3 procent, vry- willige verzekering w.o. ziekenver- zekering 7.4 procent. Uit het feit, dat de prysontwik- keling onder de druk der grote las tenverzwaring niet hoger is uit gevallen, mag worden geconcludeerd, dat het bedryfsleven in grote trek ken aan het gevoerde prysbeleid me dewerking heeft verleend, aldus mi nister Den Uyl. Sinds het begin ven dit jaar heeft het departement van Economische Zaken geen beweging der pryzen over een breed front, maar vrijwel- uit sluitend doorwerking van verhoogde indirecve belastingen geconstateerd, die by elkaar de duurte met 0,7 pro cent doen siygen plus 1 procent extra door de huurverhoging. Voorts (Advertentie) BIJ TEEKENS ELKE OCHTEND KERSVERS Rookworstjc *KE 0,49 noemt de minister nog de sty ging van de tvoodprys als factor, die het indexcyfer verhoogt. Hy zegt „Hoewel de afgelopen weken nog niet is gebleken dat de grenzen van de prysgedragsregels werden overschreden, heb ik de eco nomische controledienst opdracht gegeven de prijsbewaking over een breed front te verscherpen". Intussen heeft het C.B.S. mede gedeeld, dat het landelyk prysin- dexcyfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofd arbeiders van medio november tot dio december '65 een styging te van 122 tot 123. voor alle schoolfeestjes nl&t duur wel heerlijk De KNVB en de afdelingen hebben al het amateurvoetbal dat voor za terdag en zondag was vastgesteld, afgelast in verband met de gesteld heid van de terreinen. Ook alle wed- stryden van het betaalde jeugdvoet bal gaan niet door. Elfstedentocht niet voor einde van januari Als het flink doorwintert en er een reeks nachten met ten minste 10 graden vorst komt, dan zal de Friese Elfstedentocht voor het eerst na 1963 weer eens kannen worden gehou den. Maar eerder dan voor één van de laatste dagen van januari of begin februari zal het zeker niet zijn. f De route is door het afstromen van j J water en de sneeuwval van de vorige j f week nog volkomen onbetrouwbaar J en er zal nog heel wat moeten ge- j J beuren eer de ijsvloer de 10.000 deel- J nemers, die ook deze keer weer ver- f wacht mogen worden, kan bergen. 1 NATUURLIJK - GEZELLIG f Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wy plaats tot 50 pers. m ons gezellig restaurant op de lste etage. Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtydlg. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 (§uc/ Qllt teumo Uit het Leldsch Dagblad van 4 20 Januarij 1866: De arrondissementsrecht- f bank te Amsterdam heeft den heer Douwes Dekker, als schrijver bekend onder den naam van Multatuli, bij ver- stek veroordeeld tot een cel- J lulaire gevangenisstraf van 15 dagen, wegens het toe- brengen van slagen aan 2 personen. In den gemeenteraad van 's Bosch is het minimum voor f het belastbaar Inkomen be- f paald op f300. De meerder- held begreep dat een tim- mermans- of metselaars- knecht, die f 5 per week ver- dient, dikwerf 's winters arm- lastig wordt. j

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1