Claus bekeek Schiphol Kleurentelevisie Advocaat nam stappen in zaak - v. d. Lubbe Dorus wil je een stuk kaas uit het vuistje WOENSDAG 19 JANUARI 1966 PAGINA 5 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. „We draaien niet ver achting langs de zwart-wit kanalen" Wat gebeurt er als de gezins televisie wordt omgebouwd om ook kleur te ontvangen? In mijn huis (vertelt Bob Thomas van Associated Press» is de kleuren- t.v. splinternieuw. De kerstman heeft er een op afbetaling gele verd. Maar het was niet alleen de kerstman, die er mee te maken had. De aandrang om kleuren - t.v. te nemen was al maanden lang merkbaar en werd sterker naarmate er meer kleur en an tennes op de daken in de buurt verschenen. Thuis zeiden ze: „Wat zou dat mooi in kleuren geweest zijn", en deze losse op merkingen groeiden tot krach tige aanbevelingen. De grote stuwers van de Ame rikaanse economie de tieners voerden de kwestie op tot een kersthoogtepunt. Ze waren niet meer thuis te houden en gingen bij anderen kijken. Het ant woord hierop was dus: zelf een kleuren-t.v. kopen. Het resultaat is. dat we veel meer naar de t.v. kijken dan vroeger. Herinnert u zich nog die eerste dagen van de gewone t.v., toen we allemaal door alles wat er maar op de beeldbuis verscheen gefascineerd waren, zelfs door de testbeelden? Zo gaat het nu ook met de kleur. We draaien met verachting langs de zwart-wit kanalen en concentreren ons op kleur. Alles wat maar kleur is. zelfs de re clame. Plotseling is de reclame interessant geworden. Het oor blijft zich verzetten, maar het oog is verrukt van de kleuren gamma's. Heel mooi zyn de glim mende nieuwe auto's die over de wegen snellen en sommige ad vertenties. Oude shows verschijnen in ni-euwe vermomming. Plotseling zie je waarom Bonanza zo popu lair is. De muzikale oefeningen van Dean Martin en Andy Wil liams hebben zich met een paar lichtjaren verbeterd, hetzelfde geldt voor oude films, en men ergert zich niet meer aan de commerciële filmpjes, als ze maar in kleur zijn. Dit is natuurlijk allemaal maar tijdelijk. Het oog gaat er aan wennen, en we zullen op nieuw versuft raken door de eentonigheid van de shows. Maar intussen aldus Bob Thomas. Melina Mercouri trouivt met Dassin De Amerikaanse filmregisseur Jules Dassin en de Griekse actrice Melina Mercouri zullen binnen enkele weken in Lausanne trouwen. Dassin is 53. Eén van zijn bekendste films is ..Du rififi chez les hommes". In de film „Nooit op zondag" was Dassin niet alleen regisseur, maar ook de tegen speler van Melina Mercouri, die nu Sedert ongeveer tien jaar werkt Dassin voornamelijk in Europa. In 1948 maakte hij in de Verenigde Staten ..Naked City". Beiden hebben zich tijdelijk geves- gd in Lausanne. In Parijs is het bitter koud Eén uur t.v.- ki jken genoeg voor een kond Honden kunnen vals worden als zij teveel naar de televisie kijken, zo heelt de gezondheidsdienst van de Amerikaanse staat Oregon in haar wekelijks bulletin meege deeld. De gezondheidsdienst publi ceerde de bevindingen van een Westduitse studie, toen zij ver klaarde dat voor een hond een uur televisiekijken per dag genoeg Bij de studie is komen vast te staan, dat poedels die drie a vier uur per dag kijken, een gebrek aan eetlust gaan vertonen. De parkieten kregen koorts als zij vijf uur per dag keken. Eev. woordvoerder voor de ge zondheidsdienst verklaarde dat de studie is gemeld in een serieus vakblad van dierenartsen. NEDERLAND 1 KRO 7.05 uur Mrs. America, mevrouw A. Buehner (34 jaar), moeder van het de koudste 18de i zes kinderen, kwam gistermid dag op Schiphol aan voor een kort verblijf in ons land. Zij kreeg een fikse bos tulpen ter januari in Parijs sedert 1873. Het vroor er 13.6 graad celsius. Verwacht wordt dat er vrijdag een einde aan de koudegolf zal komen. groeting. Mevrouw Buehner is verkozen tot de meest re pre sen- 1 tatieve huismoeder van de staat Utah (V.S.). Zij zal o.m. een rondtrip door Europa maken. Op eigen initiatief en raar eiaen kosten IJzeren Hein President Johnson blijft me boeien. Onlangs mocht ik u op deze plaats al berichten over het aantal gasten, dat hij per jaar ontvangt, op andere plekken in deze krant ivordt u regelmatig op de hoogte gehouden over zijn po litieke bedrijvigheden en nu lees ik weer, dat hij tussen de bedrij ven door ook nog tijd vindt om zich bezig te houden met het huishoudboekje van het Witte Huis. Een tijd geleden al draaide de president hoogstpersoonlijk lich ten uit, waarvan hij vond dat ze geheel ten onrechte brandden. En hij vermaande zijn personeel een beetje minder slordig om te sprin gen met elastiekjes en paperclips. Nu heeft de president dan in de I gaten gekregen, dat heel ivat van I' zijn dienstauto's voor doeleinden worden gebruikt, die weinig met dienst te maken hebben, maar al les met buitenambtelijke genoe- I gens. Op zijn eigen resolute wijze heeft hij daar een einde aan ge- maakt door veertig van de hon- derd dienstauto's af te schaffen. >1 Ook het feit, dat er veel en oji- I nodig getelefoneerd wordt is niet I aan de alziende blik van de pre sident ontsnapt. Daarom heeft hij een systeem van toezicht voor zijn ondergeschikten ingesteld de telefonistes dienen voortaan de uitgaande en binnenkomende gesprekken te noteren, ivant an ders wee hun gebeente. Als ambtenaar moet je voortaan in I het Witte Huis behoorlijk op je qui-vive zijn, dat is duidelijk. De president krijgt meer en meer weg van een strenge directeur van een middelbare school voor wiens onverwachte binnenkomsten de klas niet alleen de leerlingen bang zijn, maar ook de leraren Maar hij heeft gelijk, ik weet er alles van. Mijn huis is natuurlijk I niet te vergelijken met het Witte Huis (mijn huis is donkerbruin maar dat neemt niet weg, dat ik op kleinere schaal in mijn directe omgeving van tijd tot tijd pogin gen onderneem bezuinigende maatregelen in te voeren. Ik schijn echter de autoriteit van president Johnson te missen. Als ik hoogstpersoonlijk een lamp uitdraai, gaat hij even later als door toverkracht weer branden. Ook is er een stijgende lijn te be speuren in het verbruik van pa perclips en elastiekjes (om over de punaises maar niet te spre ken), terwijl ik ze toch de hele dag van de vloer loop op te rapen en in speciaal daarvoor aange schafte doosjes deponeer. En sinds ik boven de telefoon een briefje heb gehangen, ivaarop precies staat hoeveel het kost om één minuut van België naar Ne derland op te bellen, is het appa raat bijna de hele dag bezet. De prijs scheen iedereen namelijk hard mee te vallen. Ik zal me er bij moeten neer leggen: wat bezuinigen betreft is de Amerikaanse president kenne lijk een IJzeren Hein, terwijl ik op dit punt meer weg heb van een slappe Tinus. REMCO CAMPERT. (Van i correspondent in Bonn). De advocaat van de broer van Ma- nus van der Lubbe, Arthur Brandt, heeft op eigen initiatief bij de tweede grote strafkamer van het Landge richt in Berlijn om een rehabilitatie na de terdoodveroordeling van Mari- nus gevraagd. Marinus werd deze maand 32 jaar geleden door het nazi bewind onthoofd, omdat hij de aan stichter zou zijn van der Rijksdag brand. De enige nog in leven zijnde broer van Marinus, de heer J. M. van der Lubbe, die op Schiphol werkzaam is, had weliswaar tien jaar geleden in samenwerking met zijn raadsman Brandt verzoek tot revisie van het vonnis gedaan, maar hü kreeg toen te horen dat de termijn verlopen was. Nu zijn door een nieuwe wet, het ..Bundesentschadigungsschlusz- gesetz" van 23 september 1958, derge lijke termijnen met betrekking tot nationaalsocialistische zogenaamde gerechtelijke uitspraken, opgeheven. Dat advocaat Brandt van deze nieu we wet en in zijn naam gebruik had gemaakt, was de heer Van der Lubbe in Amsterdam echter geheel onbe kend. Hij juichte de stap overigens wel toe. Dr. Brandt, die op het ogen blik met vakantie in Lugano is. be vestigde dat hij op eigen initiatief ge handeld had. Hij draagt ook zelf de kosten van het proces en van alle procedures in het geval van Marinus van de Lubbe's rehabilitatie. Hitier en vestigde zich in de V.S., waar hij ook een advocatenpraktijk begon. Hij werd Amerikaans Staats burger en i-s dit nog. In 1953 keerde Brandt naar Berlijn terug, maar hij hield zijn praktijk in Amerika aan. Een groot deel van deze praktijk be staat uit gevallen van slachtoffers van het nazi-regime. De oplossing van het geval-Van der Lubbe be schouwt Brandt als een „ideale op gave" bij de bewijslevering van de misdadigheid van dit bewind. Amerika onderschept Russische raketten De American Broadcasting Com pany heeft bericht dat de VB. de afgelopen twee jaar boven de Grote Oceaan Sow jet militaire en ruimte vaart-raketten onderschept hebben. Jules Bergman, de redakteur we tenschappen van de ABC. zei dat de Sowjet Unie dit wist en dat Moskou hiertegen nooit openlijk geproteseerd had. Bergman vertelde dat de Nike Zeus afweerraket „dicht genoeg bij kwam om de Russische raketten uit de ruimte te blazen". De Russische ra ketten, landden na een tocht over Siberië in de Stille Oceaan. Bergman zei dat de Nike Zeus ra ketten ook met succes gebruikt zijn tegen Amerikaanse Titan en Atlas proefraketten die op de Grote Oce aan gelanceerd waren. Biddag voor regen in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika is gisteren een bid dag gehouden voor een einde aan de langdurige droogte en hittegolf in het land. Sedert het begin van het jaar heeft het nog niet geregend en de dagtemperaturen liggen rond de 33 graden celsius. Honderdduizenden stuks vee zijn reeds gestorven en de weidegronden verdrogen tot stof- poelen. De regering heeft in de grote ste den strenge beperkingen op water gebruik gesteld. In sommige steden zijn de reserves maar toereikend voor acht weken. Zuid-Afrika zal bijna twee miljoen hl mais invoeren, hoewel het land in normale jaren mais exporteert. Niet alleen in kerken, synagogen en moskeeën is er om regen gebeden, maar ook in fabriekskantines. De kerken in Johannesburg waren vol en de straten verlaten. In Kaapstad werden gebedsdiensten bijgewoond door premier Verwoerd, president Swart en andere leidende figuren. Ook Gomoelka in Boedapest De leider van de Poolse communis tische partij, Gomoelka, is gisteren onverwacht in Boedapest aangeko men voor overleg met de Hongaarse partijleider Kadar en andere hoge functionarissen van partij en rege ring. Vorige week verbleef de Roe meense premier Maurer vier dagen in Boedapest voor geheime bespre kingen. Gomoelka werd vergezeld door pre mier Cyrankiewicz, een secretaris van het centrale partijcomité, Klozsko en andere hoge functionarissen. Men zou spreken over de kwestie-Vietnam, vraagstukken betreffende de inter nationale communistische beweging en de Pools-Hongaarse betrekkingen. Onlangs werd in Warschau een Pools-Hongaars handelsverdrag on dertekend, dat voorziet in een uit breiding van de onderlinge handel met 70 procent in de komende vijf jaar. Teleao, tv-cursus Nieuws in het kort. NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Franse les 7.35 uur Sportprogramma 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Brandpuntpost 8.50 uur Piste, variétéprogramma 9.35 uur Galerij 10.30 uur Epiloog 10.35 uur NTS-journaal 10.40 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VPRO: 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 8.01 uur The Grafters, documentaire 8.40 uur Extra, actualiteiten 9.00 uur Het brood van mün jeugd, speelfilm 10.30 uur NTS-journaal 10.35 uur Sluiting. VIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: en óteren Viermaal Eindsprint" Hij heeft niet eens een overjas Angst voor geelzucht Ouders houden kinderen thuis „Ik kan nog geen bepaalde gericht heid van zijn belangstelling ontdek ken". Dit zei de secretaris van Claus von Amsberg, mr. J. C. van Schelle, gistermiddag na afloop van het werkbezoek van de aanstaande echt genoot van Kroonprinses Beatrix aan de luchthaven Schiphol. Hij ontkende geruchten, dat Claus von Amsberg een hoge functie bij de KLM zou krijgen. „De heer Von Amsberg moet zich eerst nog een goede indruk van alles hier in Nederland vormen. Pas daarna zal hü zich in bepaalde zaken kunnen gaan verdiepen", aldus mr. Van Schelle. De heer Van Schelle deed zün mededelingen tijdens een kort ge sprek met een aantal persvertegen woordigers. Dit was het eerste sinds zijn benoeming tot secretaris van de heer Von Amsberg, waarin, zij het aarzelend, ook diens persoon ter sprake kon komen. Van i Arnhemse correspondent) De absentielijst van de school met de bijbel in Harskamp is de laatste dagen nogal gegroeid, doordat ver scheidene ouders hun kinderen thuis houden uit angst voor de geelzucht epidemie, die nu al bijna een maand op de school heerst. „Er waren gis teren vijftig absentiegevallen", zo vertelde het schoolhoofd, de heer J. C. den Dunnen. Volgens hem is het aantal kinderen met geelzucht sinds verleden week onveranderd: 27. Van de overigens 23 thuisblijvers zouden er, volgens het schoolhoofd, „Een stuk of tien" de griep hebben. Der tien moeten dus uit angst zijn thuis gebleven. De onderwijsinspectie heeft intussen meegedeeld, dat dit verzuim niet als onwettig zal worden aange tekend. Men acht de angst van de ouders gezien de ouderwetse hy giënische toestanden in de school volkomen terecht. Om enige verbe tering in die toestand te brengen, heeft de heer Den Dunnen verleden week al een automaat met celstof- handdoeken besteld. Het apparaat er echter nog niet. Publiciteit Mr. Van Schelle zei verder, dat de heer Von Amsberg alle publiciteit zijn voorgenomen huwelijk „met begrip, en als het onredelijk is met ergernis", nauwkeurig volgt. Als dagbladen, waaruit Claus von Ams berg zijn dagelijkse informatie put, noemde de heer Van Schelle drie confessionele kranten. De Volks krant, Trouw, De Tijd en dan De Telegraaf. Verder krijgt hij via de Rijksvoorlichtingsdienst knipsels. De heer Von Amsberg heeft nog geen plannen om zelf te gaan vliegen. Dankzij lessen en de vele gesprekken, die hij in het Nederlands voert, heeft hij intussen volgens de heer Van Schelle opmerkelijk goed Nederlands leren spreken. Zelf spreekt mr. Van Schelle vaak ook Nederlands met hem. en een enkele keer Engels. „Mijn Duits is zo slecht, dat hij heeft gezegd: spreek jij maar Engels", voegde hij hier aarzelend aan toe. De VARA zorgde gisteravond voor een voortreffelijk program ma. Allereerst de plotselinge in las van een filmpje over de pestvogel, een dringende actua liteit. omdat deze vogel maar eens in de zoveel jaar in ons land gesignaleerd wordt. Dan .Achter het nieuws", waarin Ed van Westerloo van KRO's Brandpunt een interview had met mevrouw Gandhi, de doch ter van Neihroe die intussen de cpvolg&ter van Sjascri is ge worden Vervolgens Simon Carmiggelt. die zijn meester werkje ..Rolschaatsen" voorlas. Eigenlijk kan alleen Carmiggelt zijn verhalen goed voorlezen, zoals een gedicht door de dich ter zelf moet worden voorgele zen. omdat deze alle klemtonen, stiltes en haperingen die niet staan afgedrukt, toch in zijn tekst verwerkt heeft en ze het beste kent. ..Z-cars", de nieuwe, door de VARA in Engeland aan gekochte serie, blijkt een voltref fer. en levensecht. Het hoogtepunt van de avond kwam daarna: „Viermaal Eind sprint", een Engelse documen taire waarin de schrijver en ac teur Peter Ustinov de opvoerin gen van zijn stuk „Eindsprint" met elkaar vergeleek, zoals die in Londen. Berlijn. Zurich en Den Haag tot stand waren geko men. Twee dingen waren jam mer Ten eerste het feit dat Bob de Lange er wat bekaaid af kwam, waardoor ook de voor stelling van De Haagsche Come- die temidden van de buitenland se concurrentie geen sterke in druk achterliet. Ook was jam mer, dat we Ustinov niet zelf als „Sam Old" aan het werk za gen In april 1962 speelde hij bij de première in Londen niet al leen dezelfde hoofdrol als Bob de Lange, maar voerde hij ook de regie Blijkbaar zagen we nu een tweede opvoering, na die eerste van 1962. Het was een in teressante en leerrijke documen taire. vooral ook dankzij het ta lent van Ustinov om zoiets op een zinnige manier aan elkaar te praten. De ondertiteling was echter niet altijd even zinnig. Er was ook nog een fraaie ver taalfout: de Berlijnse regisseur zei in 'het Engels dat Duitsland geen ..capital" «geen hoofdstad dus» meer had. Dat was vertaald met: Duitsland heeft geen geld meer (das Kapital»! k iSDAG 19 Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang lederen, 18.20 Pianorecital lek. 1830 Het Spektrum 19.30 Op Het Leg< .50 Wereldpai praatje 19.35 Het Leg< 8 10 Lichte gr. solist modei des Heils- nlng. AVRO: 8 00 Nw ama: weke- (8.25-830 De groenteman) 8 45 Mor- „wfÜ~ gen wijding 9 00 Fragmenten In de pauze: 20.35-20.50 in Algeri. 9.40 Lichte 21.45 v. d. kleu 15 Avondoverdenking. 22.30 ze :ital: klass. muziek. er kind pedagogische j n v Mptropole orkest er 55-24 00 Nws. 1 ie Nws. 22.40 Pianorecital 22.50 Rondom he etherleergang. 23 ngsolisten. 12 27 Meded l tuinbouw. 12.30 T dinsdag Jl.i. 15.20 Uitz. Zuid-Molukke: Kamsteeg Vraaggespre I met lr. J. 18 30 VARA's Popshow 8 20 I Pianorecital: klass. aer i Utrechts houtblazers trio: mod. mus de i 16.00 Nws 16 02 Antieke wortels va: nu_ modern bijgeloof, lezing 16 20 Sopraa: solisten. 19.0 9 .30 i kind. 19.10 istieke staalkaart. plano mod Jeugd. 17.00 Voor de III. FM NRU VARA: 9 00 N\ Programma Over het verdere programma van de heer Von Amsberg zei mr. Van Schelle, dat geprobeerd wordt nog werkbezoeken aan de Rotterdamse havens en aan de Heidemaatschappij te realiseren. Nog deze week vertrekt Claus de heer Von Amsberg met zijn ver loofde voor een wintersportvakantie naar Gstaad. De bedoeling is, dat hij begin februari terugkeert. Deze werk bezoeken zullen pas daarna kunnen plaats hebben. Voor na het huwelijk staan ook nog een aantal werkbezoeken op het programma. Het doel hiervan zal. meer dan tot nu toe het geval was. buiten de Randstad liggen. Op de vraag, waarom de heer Von Amsberg bij zijn werkbezoek aan de luchthaven geen overjas droeg, maar ondanks de 7 graden vorst met een colbert genoegen nam, antwoordde de heer Van Schelle tenslotte: „Het is niet koud. Ik doe het zelf ook. Het heeft". Amsberg. geflan keerd door de luchthavendirec teuren mr. J. C. H. A. van Sta- pele (links) en S. de Mul voor het nieuwe in aanbouw zijnde stationsgebouw met verkeers toren. Het vroor zeven graden, doch de toekomstige prins gemaal droeg geen overjas. is gemakkelijker, want je hoeft 20.05 Trammelant in Loe- Pro£T21:9? Soc gram 10.00 Nws 10 02 Gevi le ne- progr. 11. - - kegel- platenprot competitie. 22.15 Ik loop door het land. licht progr 22 30 Nws. 22 40 Act. 22 50 Melodieën-Expres Klass en mod. kamermuz. 23 55-24 00! 13 23 Lichte ork.r I Tango-rumba orkest en zangsolisten. r'OON PLATEN PROGR AM MA 14 32 Lichte gram 15 00 Nieuws. 15 02 DRAADOMROEP Licht Dlatenprogr ekprogr. 4e IUn i ..Der Op gen. Orkest Hermann Hagestedt; Post im Walde iSchoffer). T Neugebau neval in V .Die Puppenfee' lann Hagestedt: nt" (Millöcker). Sandor Kónya, Franz Ingeborg Hallsteln. Herta Nws 16 02 Lichte gram. 17 02-18 00 Gevi Talmar. Kathe Schwedowsky, Koor Orkest o.l.v Franz Marszalek; An der PresselFrans Willy Neuge- Orkest Franz Mat ich Gott (Nesslei llmesbergi guayos; Ay Nlkol: Orkest Hermann Ha- Me siento fellz (del Paraguayos Orkest Rai (del Parai La Para: Merengue sl? lArfïï Moreflo, Move Street imón Argueso; Eh, Figues na). Los Paraguayos; (Gulnn), Hank Garland Gary Burton, Joe Benjamin Best) Id.; On green Dolphii Washington). Nancy Wils Joe George Shearing Quintet; Oh look me now (Bushkin). id; The nearn of you (Carmlchaelid You there (Walter), ld I cover the wat (Green). Cannonball Adderlev, Rlcl Gershwin Orkest Richard Hay: A foggy day lymi love before (Loesser). ld s Wonder ful - They can't take that away from me (Gershwin). Anita O'Day, Oscar Peterson. Herb Ellis. Rav Brown. Milt Holland; Old devil moon (Lane), id; We'll be together again (Fischer), id Them there eyes (Tracy), Id. VOOR DONDERDAG 20 JANUARI Hilversum I. 402 m. KRO: 7 00 Nws. 7.10 Het levende woord 7 15 Lichte gram (7.30-7.32 Nws 7 45 KNAC ANWB wegeninfor matie). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr (8.30-8.32 Nws 8.40 V d. huisvrouw 9 35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10 00 Aubade: gevar mu- ziekprogr 11.00 V d. zieken. VPRO: 11.45 Noordzeefestival 1965 Jazz under 12.10 Leven op het land. le zing. 12 27 Mede* door agrarisch Ik geloof, dat hij zelfs geen overjas J^30 Nws. 1340 Deze TELEV vrouw. NTS: 18 30 Teleae Pech weg (les 1) 19 00 Nieuws in het korl 19.01 Klaas Vaak 19 05 De Verrekijkei internat, jeugdjournaal 19.15 Show, %V-7ünv NTS: NCRV20.20 Zonder vaste verblijf ge- 19 35 De Lucy 0.00 Journaal. TV-spel 2145 Concertgebouw- 22.45 Journaal II: NTS 20.0 film 20.30 Achter O'Brien, advocaat. 1 deren., of (I). NTS: 22.05-22.10 Journaal Advertentie

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5