4 Ovaties gasten Russische Gehoorza :T£VVI/)> ROSJDESTVENSKY (DIRIGENT) jTI/M DOULOUCHANOVA (SOPRAAN) Te lang durende Sjostakowitsj ut Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis- een goede baan! Schanclaal-Barka roept nog meer vragen op kuPCT kaleiöoscoQP Excelsior Noordwijk Laurens van der Hoef nam afscheid Olympiade van 1972 speelt reeds rol in Oostenrijkse politiek ^WOENSDAG 19 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD o xt [)p 19 maart 1964 maakten wij kennis met <le Russische gast- en rasdirigent Cennady l\osj- stvensky, die erin slaagde in luttele jaren een ^nomenale carrière op te bouwen, o.a. als leider uil het Symfonie-Orkest van Leningrad. Zijn roem i, hóe jong ook eerst 35 in Europa zowel als Imerika reeds rotsvast gevestigd. Op zijn vorig concert met het Residentie-Orkest jok hij de aandacht door een uitzonderlijke belich- jng op Tsjaikowskv's Vijfde Symfonie: ditmaal ted hij het door zijn pregnante en indrukwekken- t uitbeelding van Beethovens' „Leonore"-ouver- ire no. 3 waarbij men bij de imposante inzet al jirect constateert: „Dit is het". »n orkest wordt onder zijn hand slag tot het hoogste niveau .iroerd: er ontstaat een welhaast •loofwaardige eenheid, de con- Üwerkingen zijn fel meeslepend daarbij toch ook volkomen van- fgprekend, de ganse ouverture, in de dramatische verwikkeling opera reeds in klank wordt iengebald, staat met het be ide trompetsignaal op de ach- rond als uit marmer gebeiteld jrü. Het Residentie-Orkest voegde zich der de exacte en dwingende l ggtje met een enkel flitsend baar speelt Rosjdestvensky alles r! zowel naar geest, kleur klank tot in détail naar zijn lenties, waarbij het leek alsof een owe Beethovenwereld oprees. 1 lelden hebben wy daarbij zulke Brinnige pianissimi van dit orkest Uien beluisteren: het is tóch waar, dirigent die het in zyn macht t(t, „wonderen" kan verrichten. Stralende sopraan -4 in Richard Strauss De kennismaking met de zo juist Rusland gearriveerde sopraan a Doulouchanova beantwoordde I elk opzicht aan de hooggestemde wachtingen. Een stralende sopraan een formidabele omvang, een [iSjflumlneus en warm getint geluid. ermalen zelfs ook een opvallend |)|f timbre producerend. Haar keuze was op de „Vier letzte leder" van Richard Strauss uit gevallen. Wie met zulk een eatlef sterk melodisch vermogen, d milmaakt harmonisch „afscheid van leven" nemen kan, is intens te hen tiljden. Deze liederen op teksten van ligfermann Hesse en Von Eichendorff, wijzen de onverflauwde schep- agskracht van Strauss, die reeds zijn jonge jaren de liedkunst vol umen machtig was en in wiens ziel het einde van zijn leven, de fan- nog even ongebroken als weleer welde. Stem en orkestrale kleur nl ta tot een onverbrekelijk geheel 1 tworden, ook qua sfeer wist Strauss, over het absolute meesterschap eschikte, de gevoeligste en innigste Haren te raken. Zara Doulouchanova's faam als der meest vooraanstaande zan- ^Jtressen van de Sowjet-Unie is haar J D|etw(jfeld terecht vooruitgegaan: prachtige glanzing en ronding dit tot in perfectie geschoold rcftrrun, dat zelfs in de hoogste ïfionen niets van die weergaloze nzing verliest, leende zich voor- ffelyk voor deze Straussliederen, jraarvan de doorzichtige orkestratie r superieur en in grote eenheid met lï zangeres door het R.O. verklankt r* zoveel milder aandoet dan in (vroeger werk. De uitbundige byval, welke haar deel viel, sprak boekdelen: haar zang was dan ook tot een volledige triomf uitgegroeid. Strauss heeft zij op een aangrij pende wijze de hoogste eer betoond! Sterk pleidooi Na de pauze was het woord aan de Russische onuitputtelijke „veelschrij ver" Dimitri SJostakowitsj, wiens Tiende Symfonie hij -schreef er intussen al 13 hier voor het eerst klonk. Met Sjostakowitsj is het een merkwaardig en eigenlyk teleurstel lend geval: wij zouden wel eens wil len weten hoe hij componeren zou. indien hij zich niet naar de regels der Sowjetregeerders moest voegen. Dat Sjostakowitsj ook anders kan, heeft hij herhaaldelijk bewezen, maar dan was het steeds de Prawda of een ander die hem verma nend dan wel bestraffend op de vingers tikte. De eindeloze lengte van Sjostako witsj, breed opgezette symfonieën is spreekwoordelijk. Dat is nu wéér het geval, uitgezonderd het compacte en indringende tweede deel (Allegro). Ook in deze monumentale symfonie, zijn, naast een nationale inslag, weer veel reminicentles voorhanden aan westerse componisten, dikwijls tot vervelend wordens toe, hoewel toe gegeven moet worden, dat dank zij de boeiende, gespannen, zelfs meer malen fascinerende reproduktie van Rosjdestvensky en het orkest, deze symfonie over vele zwakke, meer malen zelfs lege plekken heen ge haald werd. Met een briljante climax als grandioos besluit van een In menig opzicht ongetwijfeld com- Kathleen Norris -honderd romans- (85) overleden Kathleen Norris, schrijfster van bijna 100 populaire romans, is giste- or ren 'n de woning van haar zoon, dr. Frank Norris gestorven. Zij is 85 jaar ftworden. Een week geleden was mrs. lorris in een coma geraakt J .Mother", haar eerste roman ver- Kheen in 1911. de laatste „Through a glass darkly" kwam in 1959 uit. Omdat zij een onverbetelijke na volgster der romantiek was hebben °e recensenten Kathleen Norris Dooit au serieux genomen, ofschoon *1) wel eerbied hadden voor haar Vakmanschap. ZU zei dikwijls: „Ik neem de recen- ook niet serieus". ..Ik heb geen kennis van de don- 5e., machten welke de moderne Khrijvers fascineren" zei mrs. Norris onlangs in een vraaggesprek. „Ik V00r mensen met eenvoudige i behoeften en beweegredenen, omdat r w daar zelf van houd". Madrid krijgt een Egyptische tempel Spanje is een van de eerste landen geweest, die enkele jaren geleden ge hoor hebben gegeven aan het ver zoek van de Unesco om de historische kunstschatten uit de Egyptische oud heid te redden van verdrinking in het Nassermeer, dat achter de Assoe- andam zal ontstaan. Als dank voor het werk van Spaan se archeologen in de Nubischvallei, heeft de Egyptische regering Spanje nu de tempel van Debod geschonken. Deze tempel, die in 1960 door Egypte werd afgebroken als eerste van de 23 monumenten die gered zullen wor den voor het stijgende water van de Nijl, zal opgebouwd worden op een centrale plaats in de universiteit van Madrid. De tempel van Debod is een van de kleinste in de vallei van Nubië en werd in de achtste eeuw vóór Christus gebouwd door Koning Azak- beraman. ten tijde van de verove ring van Egypte door Nubië. Ned. Operastichting: „Le nozze di Figaro" Na de opera „Wozzeck" van Alban Berg zal de Ned. Operastichting „Le nozzo di Figaro" van Mozart gaan opvoeren. In de Stadsschouwburg te Amsterdam worden vier voorstellin gen gegeven en wel op vrijdag 28 ja nuari, zondagmiddag 30 januari, vrij dag II februari en zondagavond 13 februari. In Den Haag worden in de Kon. Schouwburg voorstellingen ge geven op woensdag 2 februari en woensdag 16 of vrijdag 18 februari. De muzikale leiding heeft de Ita liaanse dirigent Piero Bellugi, de regie is van Sandro Sequi en de décors en kostuums zijn van Anna Anni en Fiorella Mariana. Verder werken mee: het versterkte Ned. Kamerorkest en het Ned. Ope rakoor. Koordirigent is Cor Olthuis. De bezetting is als volgt: Figaro Heinz Blankenburg, Susanna Ma rilyn Tyler, doctor Bartolo Pieter van den Bèrg, Marcellina - Mimi Aarden, Cherubino Cora Canne Meijer, Gravin Almaviva Maria van Dongen, Don Basillo John van Kesteren. Antonio Gerard Krake, Don Curzio Simon van Tri'um en Barbarina Nelly Morpurgo. positorisch knap werkstuk met moei zaam bevochten inzinkingen. Toch kunnen wy ons geen sterker pleidooi voor deze symfonie denken dan dat van Rosjdestvensky, wiens beheersing van het orkestapparaat, dat hij volledig naar zijn hand zette, zich ook in Sjostakowitsj magistraal en veelvuldig explosief manifesteerde. Dat de componist intussen niet tot Arthur Miller heeft virusinfectie De Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller is gisteravond per zie kenauto van zijn hotel in Brighton naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens vrienden lijdt hy aan een virusinfectie. De 50-jarige Miller logeerde te Brighton in verband met de Lon- dense première van zijn stuk „Inci dent at Vichy". Van Brighton uit had hij naar zijn huis in Parijs zullen terugkeren. Verwacht wordt dat hij ongeveer een week in het ziekenhuis zal moeten blijven. Dr. Jos Vandervelden - 81 - overleden Te Bloemendaal is op 81-jarige leeftijd overleden dr. Jos Vandervel den, bekend Vondel-kenner en ver taler van een aantal werken van Hugo de Groot uit het Latijn. Dr. Vandervelden promoveerde in 1939 tot doctor ln de rechtsgeleerdheid op het proefschrift: „Staat en recht bij Vondel". Hij werd in 1955 in Mün- chen onderscheiden met de Hugo de Groot-medaille van de internationale Grotiusvereniging voor de vernieuw ing van het internationale recht. De begrafenis zal plaats hebben vrijdag om 12 uur op het r.-k. kerk hof in Bloemendaal. Drie nieuwe balletten bij Ned. Dans Theater In opdracht van het Ned. Dans Theater ontwerpen drie choreografen van het gezelschap nieuwe balletten welke nog dit voorjaar in eerste uit voering zullen komen. Hans van Ma nen maakt een dubbel-pas de deux op muziek van vier orkest-preludes van Henry Baraud met décors en kostuums van Roger Chilloux Benjamin Harkarvy. die samen met Hans van Manen de artistieke leiding van het gezelschap voert, ontwierp een ballet voor 13 dansers op muziek van de Zwitserse componist Armin Schibler <Musik für ein imaginaires Ballett, een concert voor klavecimbel en orkest». Job Sanders die zojuist een nieuwe instudering van Strawinsky's „Dan ces concertantes" heeft voltooid, ont werpt thans een ballet op muziek van Charlie Mingus voor zes dansers in décors en kostuums van de EngeLe ontwerper John Law. Koninklijk bezoek bij Fiesta Gitana Prinses Beatrix en haar ver loofde. de heer Claus von Ams- berg. Prinses Irene en Prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven hebben gisteravond in de Stadsschouwburg in Utrecht een voorstelling bijgewoond van het Spaanse dansgezelschap "Fiesta Gitana". Na afloop werden alle leden van het gezelschap aan de Ko ninklijke gasten voorgesteld. Gennady Rosjdestvensky en Zara Doulouchanova na het concert. (Foto L.D /Holvast) de „nieuwlichters" behoort, die de muziek tot nu toe ongekende impul sen kunnen geven, is overduidelijk gebleken. Voor de interpretatie evenwel onbezwaarde hulde! Blijde zangavond van „Lenteklokjes" in Sassenheim I Terwijl buiten de winter heerste, j klingelden in de Geref. Kerk in Sas senheim „De Lenteklokjes". Dit welbekende meisjeskoor gaf on der leiding van haar eminente diri gent Dirk van Vliet en met de pre- ciese begeleiding van de Leidse pia niste Ada van der Bent een zeer ge slaagde uitvoering. Om alle 38 gezongen liederen te bespreken is natuurlijk onbegonnen I werk. Hoewel de woorden zeer tra ditioneel zijn, deed de melodie van „Hollands Lied" van Van Ramshorst het goed. Zo ook het marslied „Kop Op" van Herman Stenz, dat fris werd i gezongen. Het andere lied van Her man Stenz „Voorjaar" werkte door King sterk syncopische melodiebewer king zeer suggestief. Van de dirigent Dirk van Vliet hoorden we een heel goede compositie: „Een leuke Vent" Een uitstekend lied voor kinderkoren. Twee oude volksliedjes: .Daar was laatst een meisje loos" en .Al onder de weg van Moldegem" werden voor treffelijk gezonden, vooral het ca non isch gezette eerste lied. Ook voor het Frans schrikken de ït terug. De uitspraak was .Heigh Ho" van Franck i in het zeer fijnzinnige van Van As. r het kinder lied was de compositie van G. de Marez Oyens: ,De stoker en de ma chinist". Heel leuk werd ook „De Sprinkhaan I op Urk" van Paul <?hr. van Westering gezongen. kend en eenvoudig zijn wil en op vatting over te dragen op 140 kin deren. Daardoor was het mogelijk in het afgelopen jaar drie eerste prijzen te bemachtigen op concoursen. Ook werden vijf van de gezongen num mers bekroond. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Of vul onderstaande coupon Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onz® wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- seplein 39 LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Adres Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE „Nu is er niemand meer die de waarheid kan vertellen" Uit dit alles blykt dat het meis jeskoor „De Lenteklokjes" recht van bestaan heeft en alle mogelijke steun Ad. Int. Met de uitvoeringen van gisteren en heden van het Noordwijkse fanfare korps „Excelsior" (in „Roval") neemt de Beverwijkse kapelmeester Laurens van der Hoef afscheid van zijn orkest. Sinds 1949 was hy eraan verbonden. In 1950 leidde hij het naar het eerste concours in de afd. Uitmuntendheid. Weldra werd dat 1ste prijs. In 1955 volgde ere-afdeling, twee jaar nadien superieure. Uiteraard werd hij door de voorzitter om zijn staat van dienst gehuldigd. Dat de papieren thans lager noteren ligt aan de noodzaak van vernieuwing. Niet minder dan zeven jeugdige leden konden met naam en toenaam worden gepresenteerd. Inplaats van doorzichtiger wordt het rond de verdwijning van en de moord op de Marokkaanse oppositie leider Ben Barka nog duisterder. Nu ock de voornaamste getuige (en ver moedelijke medeplichtige) van het drama, Figon. dood is, heeft de rech ter van instructie Zolinger, tevens zyn belangrijkste informateur ver- Volgens justitiekringen was Lopez, de voornaamste verdachte, teneerge- slagen toen hij van de zelfmoord van Figon hoorde. „Nu is er niemand meer die de waarheid kan vertellen. Heel wat mensen moeten zich nu wel opge lucht voelen", zo zou hy hebben ge zegd. In de broeierige atmosfeer die de affaire -Barka zo zwaar maakt, is het bericht van Figons zelfmoord aanvankelijk bijzonder sceptisch op genomen. Inderdaad kon men zich afvragen waarom Figon zelf een eind aan zijn leven zou hebben ge maakt. terwijl hij bij zijn arrestatie hoogstens een aantal jaren gevange nisstraf riskeerde, een bestaan achter de tralies, dat hij uit ondervinding al had leren kennen. Daarentegen was het wel duidelijk geworden dat heel wat hogeren lagergeplaatste ambtenaren het grootste belang had bij Figons zwijgen en verdwijning konden hebben gehad. Gistermiddag heeft echter de pro cureur der republiek met stelligheid verklaard dat Figon zich niettemin zelf en vrijwillig in de dood heeft gestort. den rond de dubbele tragedie van Ben Barka's en Figons dood bestaan om de openbare mening steeds he viger te verontrusten. Een aantal linkse schrijvers, geleerden en poli tici heeft gisteren een comité Ben Barka opgericht, dat zich ten doel stelt de waarheid aan het licht te biengen. Nu men algemeen de indruk heeft dat de regering geen kans ziet om die waarheid te onthullen krijgt men een beeld van de toestand dat doet denken aan eerdere politieke schan dalen Dreyfuss. Stavisky, de af faire-Piastra. die de derde en de vier de republieken indertijd in discredlet hebben gebracht. De socialistische ex-kandidaat voor het president schap Defferre heeft gisteren zelfs verzekerd dat de Gaullistische Vijf de Republiek aan het wankelen zou kunnen worden gebracht indien het Franse volk alle mysteriën rond de ze nieuwe affaire eens zou doorzien. President De Gaulle heeft zich gisteren officieel gemengd in de kwestie Ben Barka. Het staats hoofd ontving eerst procureur-gene raal Robert en vervolgens pre mier Pompidou. Eerder was al be kend geworden dat De Gaulle op dracht had gegeven, de zaak tot de bodem uit te zoeken. Met het oog op de jongeren-in lyving diende het programma licht en eenvoudig te zijn. Maar het had z'n gezellige en sympathieke trant. In het eerste korte marsje van Meis ter bleken maat, ritme en nuance ring ln orde. „Scull-Pope's" Trombo- r.esto the Fore" braoht nieuwe wel luidendheid. De voorzitter dacht wel. dat het korps met het jonge bloed naar een rooskleurige toekomst toe- marcheerde. By Lortzlng's „Klompendans" zat de vertelling er wel in. We hoorden fragmenten met muzikale geladen heid en passages met aantrekkeiyke kleuring. „Excelsior" ls aan het 45ste be staansjaar toe en als intermezzo noemde de voorzitter de namen op van de jubilarissen van het jaar: 40- jarigen. 30. 20 en 10-Jarigen; een zelfs één met zowel 45 korps- als be stuursjaren. Daarop paste Cori's „Entrée de Concours", een marsje met een goedkoop verloop, gevolgd door de volbloed romantiek van Iva- novie's „Donauwellen". Er straalde warmte uit de vertol king. die echter vlotter voortgang verlangt. Na de Donau verscheen „Doorn roosje", iets liefs uit-oude-doos dat goed tot z'n recht kwam. Het einde werd de „Sjoukje Dijkstra Mars" van de Noordwijker Arie Westgeest. genoeglijk, met vertrouwde klanken en goed gespeeld. Nog deelde de voorzitter mee. dat thans de 253ste winteruitvoerings- avond aan bod was geweest (inclu sief de verdubbelingen» en dat „Ex celsior" vorig jaar 34 maal in het openbaar was opgetreden: voor Sole Mio, gouden bruiloften, corso, enz. en ook „voor de centen". De begroting 1966 belooft 6750,- op te zullen slok ken. De drumband met majorettes (maitre J H. Heemskerk, instructeur J. H. Groen» werd vervolgens voor het voetlicht gehaald, voorzien van het jongste en allerkleinste lid, log zonder uniform. Die uniform moest komen uit de loterij tydens de pauze. De drumband deed het weer best. Maitre Heemskerk had ook een rol als „geheimzinnige figuur", maar dat presteerde hij in „De boemelende Be driegers", de klucht na de pauze van Gerard van Dijk. v. Comité leklm jfopea...! Doezaslraat 5 - Leiden (Van onze Weense correspondent De Olympische Spelen van 1972 zullen een rol spelen bij de ver vroegde algemene verkiezingen die op 6 maart in Oostenrijk wor den gehouden. De kandidatuur van Wenen voor het herbergen van dit grootse sportgebeuren, is n.l. een van de grote knelpunten tussen de huidige coalitiepartijen, de (Katholieke) Volkspartij en de socialisten, die straks tegenover elkaar zullen staan. Laatstge noemden zijn voor, maar de KVP meent, dat de financiële positie van de schatkist niet toelaat, zich de geweldige kosten van een Olympiade op de hals te halen. By de regeringscrisis ln de afge lopen herfst, was het ook al de be groting die de narigheid veroorzaak te. De Volkspartij eiste toen een ra dicale bezuiniging by de onder de socialistische minister van verkeer ressorterende spoorwegen, waarvan de kosten elk jaar stygen. De re gering struikelde toen over een te kort van een half miljard schilling op de begroting. De K.V.P. wyst erop. dat de Olympische Spelen Oosten rijk zeker 3 miljard zullen gaan kos ten de socialisten evenwel voe ren aan dat het gaat om een zaak van groot nationaal belang en zy beschuldigen hun tegenstanders er van. het plan alleen uit politieke overwegingen te hebben getorpe deerd. Het is overigens maar een van de vele aanleidingen die de coalitiepar tijen de laatste tyd hebben aange grepen om elkaar te ïyf te gaan. Hun leiders hebben al in maanden het woord samenwerking niet meer ln de mond genomen. In hun plaats heeft president Jonas dezer dagen echter gewezen op de noodzakelijk heid daarvan. Hoe het op het ogen blik met de Oostenrykse politieke verhoudingen is gesteld, kan men echter veel duidelyker afleiden uit het optreden van de aartsbisschop van Wenen, kardinaal König, dieniet onder stoelen of banken heeft ge stoken hoe hy over het gedrag van de politici denkt. In zyn jongste boodschap zei hy: „Men kan onmo gelijk in de wereld over vrede spre ker en tegeiyk in eigen huis de klei ne wangedrochten van haat. lasten en leugen kweken". Met deze woorden heeft de kardi naal, die tevens de sleutelfiguur ls in de relaties van de kerk met de nlet-gelovigen achter het yzeren gordyn, by de bevolking de sympa thie gewonnen, die de politici allang hebben verloren Bij de laatstge houden opiniepeiling werd hy uitge roepen tot „man van het afgelopen Jaar". Hamlet als opera Een Sow jet-componist heeft van Shakespeare's Hamlet een opera in twee akten gemaakt. De nieuwe opera zal voor het eerst dit najaar opge voerd worden in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. De componist. Alexel Machav&rianl (50), heeft 8 jaar geleden de muziek gecomponeerd voor een ballet ge baseerd op Othello. Stipendia voor beeldende kunstenaars De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiyk werk heeft, op voorstel van een door hem op advies van de Raad vooi de Kunst ingestel de commissie voor het verlenen van stipendia aan beeldende kunstenaars, aan de heren W. L. Bouthoorn, kunstschilder te Den Haag, L. van de Bundt, beeldend kunstenaar te Ryswyk, A. E. van Eyck, architect te Loenen a. d. Vecht, A. Hammacher, fotograaf te Milaan en N. H. M. Tummers, beeldhouwer te Heerlen, een stipendium verleend. Het is voor de eerste maal dat sti pendia aan beeldende kunstenaars worden toegekend.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11