Weer Nederlandse versie van Amerikaanse musical a Massaler dan „My Fair Lady" DE N.M.B. GEEFT 5°/ Werkweek van 40 uur en vier weken betaalde vakantie ew gióteren Getuige in affaire Ben Barka slaat hand aan zichzelf DINSDAG 18 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Fiddler on the roof' wordt ,Anatevka' (Van Amsterdamse correspondent) Lex Goudsmit, Johan Boskamp en Jenny Arean zullen de hoofdrollen vervullen in een nieuwe musical, die op 21 december van dit jaar in Theater Carré in Amsterdam in première gaat. Het wordt de Nederlandse versie van de succesvolle Amerikaanse musical „Fiddler on the roof", die in de vertaling de naam „Anatevka" zal krijgen naar de plaats van handeling, een armelijk Russisch dorpje omstreeks de eeuwwisseling. De tot dusver voornamelijk in de wereld van de filmexploitatie bekende Paul Kijzer en de voetballer-acteur-zanger Hans Boskamp zijn de produ cers, die in hun speciaal voor deze musical opgerichte N.V. Petraq vol doende financiële ruggesteun zeggen te hebben om het avontuur te wagen. Zelf geloven zij onomstotelijk aan het succes dat ..Anatevka'' zal hebben. Hoewel zij zich over de produktiekosten niet uitlaten, zal deze musicaldie meer medewerkers telt dan My Fair 'Lady, minstens .100.000 gulden gaan kosten (de Amerikaanse produktie vroeg IfiO.OOO dollar De heer Kijzer verzekerde ons, dat Theater Carré met zijn 18n<> zit plaatsen drie maanden achtereen uitverkocht zal moeten zijn om althans de onkosten terug te verdienen. Dat wil zeggen dat er 280.000 bezoekers moeten zijn geweest er er aan winst kan worden gedacht. Carré-directeur Karei Wunnink, die in het verleden een bittere er varing heef* gehad met de overal elders zo succesrijke musical „Sound of music" zegt van het nieu we initiatief: „Ik vind het bijzonder dapper van Kijzer en Boskamp en wat ik tot dusver heb gezien is, dat zij hun teken op een zeer deskun dige wijze voorbereiden". Ontroerend Het p'an cm de musical in Ne derland uit te brengen ontsproot acht maanden geleden in het brein van Hans Boskamp. Hij vroeg Paul Kij zer met hem samen te werken en hij dacht daarbij aan een goedkope pro duktie me; een zeer beperkt aantal medewerkers. Paul Kijzer ging de voorstelling van „Fiddler on the roof" in New York zien en was zo opgeto gen, dat hij erop stond van de Nederlandse bewerking een getrouw de kopie van de Broadway musi cal te maken. „Het is een zeer men selijk verhaal en erg ontroerend. Het iis amusement, maar het heeft het niveau van „Porgy en Bess" en „West Side Story". Als wij de show in Carré net zo brengen als die welke thans is te zien in het Impe rial Theater in New York dan moet het wel een succes worden". „Fiddler on the roof" of zoals de musical in Nederland zal heten „Anatevka" is door Joseph Stein ge schreven naar verhalen van de Ame rikaanse joodse schrijver Sholom Aleichem. Het stuk speelt in het dorpje .Anatevka" waar Tevje, een melkboer, de hoofdfiguur is in een joodse gemeenschap. Hij houdt vast aan tradities en botst hierdoor nog al eens niet de buitenwereld. Hij heeft bovendien vijf dochters, die hem grote zorgen geven. „Anatevka" heeft welluidende mu ziek gekregen van Jerry Bock. De choreografie van de Amerikaanse uitvoering was in handen van de befaamde Jerome Robbins, die o.m. de West Side Story creëerde. Medewerkers -fa De oude rot in het vak Jo han Boskamp is ook in deze mu sical van de partij. dragen de liedjes van de musical in het Nederlands te vertalen. De tekst van de aiaiogen wordt vertaald door Pauls echtgenote Anny Kijzer. De Chagall-achtige decors en de kos tuums worden precies gekopieerd van de Newyorkse uitvoering en dit zal gebeuren o.l.v. Johan Greter en Cor Hezernans. Hugo de Groot is be reid gevonden de muzikale leiding op zich te nemen en is nu reeds be gonnen met de hoofdrolspelers zangon-ierricht te geven. Als op 1 november de repetities beginnen zullen de Amerikaanse regisseur Richard Altman en de choreograaf Tom Abbjtt naar Amsterdam komen om de medewerkenden te coachen. Het orkest dat „Anatevka" zal be geleide wordt 24 man sterk. Op het toneel zyn niet minder dan 64 mede werkers nodig, waarvan de voor naamste rollen reeds zijn geënga geerd: Lev Goudsmit. Johan Bos kamp, Jenny Arean, Diana Dobbel- man, Bonnie Bierman, Louise Ret tich, Manned de Graaf, Huib Rooy- mans en Lex Sc hoorei. Hun aantal zal worden uitgebreid tot 24 actri ces en acteurs. Het ballet zal be staan uit 18 dansers en 6 danseres sen. maar omdat er enkele Russi sche dansen in voorkomen zullen de meeste dansers in Engeland, waar een ruime keuze is, worden gecon tracteerd. De rest van de medewer kers zyn figuranten, die zich goed moeten kunnen bewegen en vooral moeten kunnen zingen. Kostbaar De montering van de musical is kostbaar en omvangrijk. Er wordt gewerkt met twee draaitonelen, om dat slechts weinig theaters over een zeer groot toneel beschikken zal men niet het gehele land bereizen. Er zal zo lang mogelijk in Carré worden gespeeld in de hoop. dat de liefhebbers naar Amsterdam komen. Daarna zal worden bekeken of er wellicht nog in Nijmegen, Tilburg en Rotterdam zal worden gespeeld. Schrijver Joseph Stein was giste ren in Amsterdam om de woorden van de producers te onderstrepen. „Inmiddels draait de musical ook al zeven maarden in Israël, in Tel Aviv en verder zyn de rechten voor de vertoning al verkocht naar En geland, ce Scandinavische landen en Australië. Met Zuid-Amerika lopen er onderhandelingen". Jenny Arean. die nog on langs tegen ons zei. dat zij zo graag in een musical zou optre den. ziet haar wens in vervulling gaan. de vrouwelijke hoofdrol in „Anatevka" ACTIEPROGRAMMA I.C.V.: De heer J. A. C. Alders, vice- voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond en twee de voorzitter van de Europese organisatie van het „Internatio naal christelijk vakverbond" heeft gisteren in Utrecht het ac tieprogramma met betrekking tot de sociale politiek binnen de EEG van de Europese organisa tie van het I.C.V. bekend ge maakt. Enkele belangrijke punten hieruit zijn: het bevorderen van een regio naal ontwikkelingsbeleid, het op heffen van elke discriminatie bij de huisvesting van migrerende ar beiders. volledige gelijkberechtiging van de vrouw in het arbeidsproces, verlenging van de leerplicht tot zestien jaar, een gecoördineerde aanpak van de inkomensverdeling, een verkorting van de arbeidstijd tot veertig uur per week en ten minste vier weken betaalde vakan tie per jaar. Het opheffen van belemmeringen voor het vrije verkeer moet gepaard gaan met een spoedige harmonisatie van de sociale wetgevingen en het so ciaal beleid. Tevens meent het I.C.V. dat aan de emigrerende werknemers binnen de EEG een statuut als Euro pees werknemer moet worden ver leend, dat kan leiden tot een vergro ting van de democratische rechten van deze werknemers. De heer Alders verklaarde, dat hij verwacht dat een aantal punten uit het ICV-program op korte termijn verwezenlijkt zal worden. Als voor beeld noemde hij de veertigurige werkweek, die binnen een jaar of twee. drie, zou kunnen worden inge- Premier Smith: „Rhodesië krijgt nog altijd olie" Premier Smith van Rhodesië heeft gisteren in een tv-vraaggesprek ge zegd dat er ondanks het embargo nog steeds olie Rhodesië binnenkomt. Hij wilde niet zeggen van waar en hoe. De premier zei in antwoord op een vraag dat hij bereid is met Engeland te onderhandelen. Een van de voor waarden is evenwel, dat Rhodesië onafhankelijk blyft. De Britse hoop om Rhodesië door economische sanc ties op de knieën te krijgen, noemde Smith ijdel. „Naarmate de tijd ver strijkt zullen wij sterker worden, zo zei hy. Hij vertrouwt dat het land aan elke druk weerstand kan bieden. Gevraagd naar de mogelijkheid van devaluatie van het Rhodesische pond, zei Smith dat die maatregel niet wordt overwogen. Kleurenfilm over Leger des Heils Drie uur lang hebben 25 vrouwe lijke en mannelyke soldaten van het Leger des Heils gisteravond de sner pende vrieskoude getrotseerd ten be hoeve van opnamen voor de eerste kleurenfilm, die over het werk in ons land wordt gemaakt. Het decor voor deze openluchtbijeenkomst vormden de karakteristieke geveltjes en tafe relen aan de Oudezyds Voorburgwal in Amsterdam, die in een zee van kunstlicht baadden. Keer op keer moest d<e eenvoudige scène worden herhaald, want regisseur Joop van Essen was niet snel tevreden. En toen eindelijk het sein tot inrukken werd gegeven, waren de soldaten tot op het bot verkleumd. De rolprent wordt vervaardigd door Safari-films en zal een draaitijd van 35 minuten hebben. De film moet begin 1967 gereed zyn en zal dan door het ge hele land op propaganda-avonden worden vertoond. Blijft Duitse filmschat in Bondsrepubliek? (Van onze correspondent in Bonn) Onderhandelingen zijn aan de gang over het lot van Duitslands speel- filmvoorraad uit de jaren 1919 tot 1945 en van 1956 t/m 1962. Hieronder zijn 900 geluidsfilms en 1000 stomme films uit de glansperiode van de Duitse filmindustrie. In het derde ryk was alles wat met films te maken had verenigd onder de mammoetorganisatie van de Ufi- films, een holdmg-company van o.a. de Ufa. Na ineenstorting van Duits land werden lichamen als deze door de geallieerden tot liquidatie gedwon gen. De liquidatie van de Ufi is in middels nog steeds niet ten einde. In tussen werden de speelfilms in 1963 opgekocht door het uitgevershuis Bertelsmann in Gütersloh (de week- journaals, documentaires en propa gandafilms van de Ufi kwamen in de naoorlogse jaren allen in het Bundes- arch'ef in Koblenz). Uitgever Sieg fried Mohn van het huis Bertels mann knoopte onderhandelingen aan met de Amerikaanse firma Seven Arts. die wel iets in de filmschat zag. Maar het ministerie van Binnen landse Zaken in Bonn greep in, dat op dit terrein bevoegd is. Op initia tief van het ministerie zal nu worden gepoogd een stichting in het leven te roepen, die de films beheert. Deze stichting zal door het overkoepelende oreaan van de Duitse filmindustrieën worden opgericht. Niets is echter nog zeker, zolang men het nog niet over de prijs eens is geworden. De firma Bertelsmann zou voor zijn historische voorraad volgens geruchten 9 miljoen mark willen hebben 7.01 uur 8.55 uur 10.40 i 10.45 i 11.15 i VARA: Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak. voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-jo urnaal Achter het nieuws, actualiteiten Simon Carmiggelt Z-cars,tv-film Viermaal „eindsprint", toneelstuk NTS-journaal Teleac, tv-cursus Sluiting. I NEDERLAND 2 NCRV: 10.10 1 10.15 i 10.45 i NTS-journaal Dieren kijken Haal je kijkgeld terug Eén op de tien, documentaire 't Is grijs, cabaret Attentie, actualiteiten NTS-journaal Kerkelijk programma Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: Triomf voor Marijke v. d. Lugt in „Elektra" De sopraan Marijke van der Lugt heeft gisteravond een triomf behaald in de Rotterdamsche Schouwburg in de voorstelling van de opera Elektra van Richard Strauss door het opera gezelschap van de Stedelijke Opera uit Munster. Zij heeft de titelrol alles gegeven, waar deze om vraagt, zowel in vocaal- als dramatisch-expressief opzicht. Marijke van der Lugt. die zowel in het binnen- als buitenland grote suc cessen heeft geoogst, droeg in de eer- i ste plaats deze opvoering, welke op eminente wijze geleid werd door de dirigent Reinhard Peters. Haar pres taties waren van internationaal for maat en werden gekenmerkt door een aangrijpende allure. Het is wel te betreuren, dat een kracht als zij in het eigen land slechts zelden de gelegenheid krijgt zich te laten horen „Inburgeren" „Inburgeren" is een NTS-serie die min of meer abstracte be grippen (de ondertitel luidde „Wikken en wegen") wil con cretiseren met behulp van men sen. Het is (zou men kunnen zeggen) een soort belangwekken de Teleac-uitzending. waarin de problemen vry wetenschappelijk aan de orde worden gesteld, maar „onwetenschappelijk" wor den geïllustreerd aan de hand van incidentele interviews die model moeten staan voor het hele begrip of de hele groep (rechtspreken, rechters). Hoog tepunt van deze uitzending was het interview dat Hedda van Gennep (die onbevangen de goe de vragen stelt) met de Am sterdamse politierechter mr. R. de Waard had, vlak nadat deze de rechtszaal was uitgestapt. (Hij had zyn toga nog aan). Mr. De Waard is vooral bekend ge worden om zijn (nogal forse) straffen tegen de jongelui die by het „Lieverdje" op het Am sterdamse Spui niet of te laat gevolg gaven aan het politiebe- vel om door te lopen, straffen waarbij 'n week gevangenisstraf geen uitzondering waren. Mr. De Waard zei nu, dat hy het eigenlijk erg betreurde deze straffen te hebben moeten op leggen. niet omdat hy ze on juist vond (de noodzaak tot krachtig optreden bestond) maar omdat de strafbedreiging vooral in dit geval moest worden waar gemaakt terwille van het goede functioneren van het gezag. Mr. De Waard noemde het onver standig om verdachte verstek te laten gaan. omdat de rechter soms een veel lagere en mildere straf oplegt, dan hy zelf, uit het dossier, verwacht had te zullen geven, als hy de verdachte ?n de rechtszaal ontmoet. Het is belangrijk dat de rechter als mens tegenover mens te horen krygt onder welke omstandig heden de verdachte tot zijn ver grijp is gekomen, omdat hij dan pas een rechtvaardig en ver standig oordeel kan vellen (wie mr. De Waard wel eens aan het werk heeft gezien kan bevestigen dat deze belangstelling voor alle achtergronden inderdaad bij hem bestaat, en geen mooisprekerij voor de televisie is). De com puter als rechter, die onbewo gen, objectief en louter afgaand op de feiten recht spreekt, noemde hij uit den boze (even als trouwens de juryrecht spraak» omdat in het eerste ge val het menselijke element te weinig, en in het tweede geval bij gebrek aan ervaring het menselijk element te veel gaat meespreken. .Europees panorama' Op Nederland II trok „Euro pees panorama" de aandacht. Een soort sociale rubriek, waar uit we op een interessante wijze veel te weten kwamen over ze den en gewoonten in andere landen, dit keer niet in Afrika of Azië gesitueerd, mear in Europa; de positie van de wer kende vrouw in Rusland in ver gelijking met de man (ten eer ste» en met de vrouw in andere landen (ten tweede) en de daad werkelijke hulp die Zweden biedt aan de ongehuwde moeder, wa ren twee van de onderwerpen die kort maar concreet behan deld werden. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiiimmMii VOOR DINSD iags Radiomagazine gebracht door Th n Jaap Brand, onder I van oabri de Wagt. 18.30 R.V.u.: Wljs- j gerig perspectief: het logisch poslvitls- me. door N van Gelder, mm.v. Jacq. I Besangon. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19 30 Metropole ork en solist: amusjnuz. 20 05 Radiokoor met orkestbegeleiding: gewijde muz. 20.20 Omroepork. Om 7.30 Nws i. 7 45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8 30 Nws. 8.32 Lichte muz 9 00 V. d. zieken 9 35 I Waterstanden. 9.40 V d. vrouw. 10.10 Klass. liederen. 10 30 Morgendienst. lichte gram. 13.30 Ou Parijse correspondent) 0 op de nieuwe termijnspaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f. 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wend u voor inlichtingen over deze 5°/o-rekening en de overige spaarmogelijk- heden, 3'/2 en 41/2°/o,tot een van onze 190 vestigingen, waar u zich thuis voelt! i NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank t Van Georges Figon, de Franse gang ster die sinds eind oktober door de politie werd „gezocht" in verband niet de politieke moord op de Ma rokkaanse oppositieleider Ben Barka, heeft gisteravond de hand aan zich zelf geslagen. Figon had de afgelopen weken verscheidene interviews gegeven over de ontvoering van en de moord op Ben Barka. waarvan hy getuige en vermoedelijk ook medeplichtige was geweest. De politie was, volgens eigen zeggen, het spoor al die tijd by ster; dit in tegenstelling dus tot de pers. Onder de steeds zwaardere druk van de openbare mening en de po litieke oppositie had de politie gis teravond eindelijk het Parijse adres ontdekt, waar Figon sinds enige tijd een atelier bewoonde. In plaats van zich te laten arresteren heeft Figon. na eerst ook nog een mislukte ont vluchtingspoging te hebben onder nomen, de voorkeur geve l de dood ge- Terwyl rechter Zollinger zyn po gingen voortzet om alle politie-amb tenaren en andere hoge functiona rissen te ontmaskeren die allen het fyne van de affaire Ben Barka wisten zonder de justitie die infor maties door te geven, is nu aan een andere hoge magistraat opdracht ge geven uit te zoeken waarom Figon de hand aan zichzelf kan hebben geslagen. Over zijn beweegredenen tast men nog in het duister ofschoon het dui delijk is dat Figon een der sleutels van het mysterie in handen had. Het schandaal Ben Barka waar over het laatste woord in elk geval nog lang niet is gezegd, zal ook de regering en de minister van Bin nenlandse Zaken, Frey, in het bij zonder, nog heel wat kopzorgen ge ven. Na Lecanuet heeft nu ook de voormalige kandidaat voor het pre sidentschap, Francois Mitterrand, scherpe vragen aan de regering ge steld. 21.30 Orgelconcert: moderne uziek. 21.55 De zingende kerk: loog. 22.45 Disco-rendez-vi Indonesisch 00 Boeren en hoorspel (deel 42) (herh. van dond 13 Jan. Jl 14.30 Klass. pianomuziek. 15.10 Mod. gram. IC.50 Bijbelvertelling v. d. jeugd. 16 00 V. d. Jeugd. 17.00 Five o'clock, cabaret. 17.10 Lichte gram. 17.50 Overheidsvoor lichting: Den Haag aan de lijn. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgym en soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. en re portages (7.30-7.35 Van ae voorpag praatje). 8 00 Nws. 8.10 Lichte gram. en reportages. 9 00 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw, 9.05 Weens Filharm. ork.: klass muziek. •el. 12.22 Voor het platteland. dat... godsd. praatje. 22.30 Nws Act. 23.00 Venster op de heden- ;se muzie, muz. lezing. 23 40 Zang- VOOR WOENSDAG 19 JANUARI SOS-ber. 7.10 Twee jongetjes door ijs gezakt en overleden Twee jongetjes zyn gisteren over leden. nadat zij in Losdorp (gemeen te Bierum Gr.) door het ijs waren gezakt. De 6-jarige P. Mos verdronk en de eveneens 6-jarige P. Olinga, die ook door het ijs zakte, werd in ernstige toestand naar een zieken huis in Groningen gebracht, waar hij later overleed. De jongens waren na schooltijd het ijs opgegaan. 12.27 Meded. Jeugd. (Om 16 00 Nws.) 17 00 Voor zieken. 17.30 Promenade ork.: amus,- muzlek. Hilversum III. FM NRU KRO: 9.00 Nws 9 02 Licht ge- var. platenprogr 10 00 Nws 10 02 A"' 10.05 Betty: licht platenprogr. II Nws 11.02 Act 11 05 Licht muziekpro- -- --2.02 platenprogr NRU AVRO:' 15 00 voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VPRO 17 00-17 35 V d kind. NTS: 1830 Teleac- Studlevoorf (les 2) 19 00 Nws. In het kort 19 01 Klaas Vaak. 19 05 Franse les (les 16 en herh les 15) KRO: 19 35 Van on sportredacteur. NTS: 20 00 Journaal 20.50 Piste, gevar progr. 21 35 uaieni. een progr. over kunstzinnige en kun stige zaken 22.30 Epiloog NTS: 22 35- 22.40 Journaal. Nederland II: NTS: 20 00 Nieuws In het kort. VPRO: 19 01 The Crafters documentaire film 20 40 Extra 21 00 Het brood van mdjn Jeugd, Modern Art Film. NTS: 22.30-22.35 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5