EIDSCH DAGBLAD OPSTAND IN NIGERIA i Industriebonden blijven bereid tot schikking flfV PREMIER BALEWA IN HANDEN VAN GROEP REBELLERENDE MILITAIREN Vermoord Topfiguur Russisch ruimtevaartprograiii Koroljew overleden Bijzetting in Kremlin-muur Strenge vorst JL Leiding aardgas verstopt G|AD+ZOUT=VEILIG Staking dreigt FAMILIE WIL REVISIE VAN DOODVONNIS VAN DER LLBBE PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. teumo pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 JANUARI 1966 No. 31772 •ecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaat, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Rebellerende militairen in de Afrikaanse staat Nigeria hebben jit weekeinde gepoogd een staatsgreep te ondernemen. Volgens Ie laatste berichten zijn zij daarin niet geslaagd. De regering van Nigeria heeft gisteren de macht in handen gelegd va'n loyale tgereenheden, onder leiding van de 41-jarige generaal-majoor fonsi, om de rebellie neer te slaan. Tijdens de ongeregeldheden zijn •egionale premiers vermoord, rwijl de federale eerste-minister Aboebaker Balewa, ontvoerd l en zich nu vermoedelijk in Vst-Nigeria bevindt. Radio-Lagos 'e hoofdstad van het land) is en en in bezit geweest van een PREMIER BALEWA Er zyn aanwijzingen dat de op- indige actie begon, toen een groep ïge officieren onder leiding van (joor Nzoegoe had vernomen, dat centrale regering van plan wu het leger te gebruiken om een ie te maken aan de ongeregeld- en in west-Nigeria. Er was nogal at ontevredenheid in het leger over wijze waarop de regering in Lag-:s gebeurtenissen in dat gebied be- andelde. Sinds vorig jaar oktober in west- Nigeria verkiezingen werden gehou den heerst er reeds een gespannen toestand in het land. Tijdens en na de verkiezingen kwamen toen 153 personen bü ongeregeldheden om het leven. De verkiezingen werden ge wonnen door de door het noorden gesteunde Nigeriaanse Nationale democratische partij. De oppositie beweerde toen dat bij de verkiezin gen was geknoeid. De loyale troepen zouden gister avond de toestand in Lagos en In oost-, middenwest- en west-Nigeria meester zijn, terwijl de muiters grote gebieden in het overwegend moham medaanse noorden (met Kadoena, de belangrijkste plaats in dat district) beheersen. Kano. de tweede stad in dit gebied, is echter weer in handen van de gezagsgetrouwe troe pen. In Kadoena werden premier sir Ahmadoe Bello en zijn echtgenote door de muiters gedood en zes noor delijke ministers zouden gevangen worden gehouden. Ook brigade generaal Admoelagoen, de bevelheb ber van de eerste brigadfe en zijn echtgenote zijn doodgeschoten. In westelijk Nigeria werd He regionale premier, Akintola, in de De leider van het Russische ruimtevaartprogramma prof. Sergei Koroljew is op 59-jarige leeftijd plotseling na een operatie over leden. Zijn naam was tot dusverre angstvallig geheim gehouden, hoewel hij drager was van de hoogste Russische onderscheidingen. Hij werd steeds aangeduid als de .hoofdontwerper". Het over lijdensbericht was ondertekend door een reeks hoge Sowjet-leiders, onder wie partijvoorzitter Brenznjew en premier Kosigin. Koroljew, die lid was van het pre sidium van de Russische Akademie van Wetenschappen, was de ontwer- p Mn p Rooetnik, het ruim- (Van onze weerkundige medewerker). De temperatuur is vannacht in et zuiden tot zeer lage waarden m Klaald. Zuid-Limburg -16. Eind- -15, Volkel en Woens-l recht -13 graden Celsius, Gilze Tijen -12 graden Celsius. Elders i Nederland vroor het 6 tot 9 ni\raden. In grote delen van West- en Mden-Europa luas het eveneens 1 ter koud. Innsbruck -25, Erfurt graden, Aken -14 graden. In Jt hele land ligt nu sneeuw. Het ieest bij de Friese Afsluitdijk, melijk tot 15 centimeter. Een depressie, die west-Frank- \jk en een andere depressie, die horwegen nadert, zullen de ko- nde dagen de strijd met de É'st aanbinden met eerst een nemende wind. Deze eerste ift van de iveek zullen deze imvallen op de vorst nog geen wees hebben. In gebieden waar iet opklaart, kan het 's nachts tpnieuio streng vriezen, met katselijk mistvorming. >-gpf WEERBERICHT AANHOUDENDE VORST Het K.N.M.I. verwacht van heden- H morgenavond veel bewolking met Üaatselijk hchte sneeuw en hier en - daar opklaringen Op enkele plaatsen Hist. Zwakke wind, maar aan de lust matige zuidelijke wind. Matige, plaatselijk strenge vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 JANUARI Zon op: 8 39 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 6.3C uur; onder: 13.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.57 en 13.17 r, laagwater te 9.02 en 21.26 uur. bestaat uit 16 pagina's rm SERGEI KOROLJEW Momenteel het zal velen reeds opgevallen zijn doen zich bij de levering van aardgas in Leiden enige moeilijkheden voor, welke hedenmorgen zijn ontstaan in verband met een verstopping in de toevoerleiding van de Gasunie. Personeel van de S.L.F. en de Gasunie stelt alle pogingen in het werk om deze verstopping op te sporen en het ongerief te verhel pen. Verbruiker van aardgas in Leiden er. omgeving zijn thans circa 14.000 woningen op dit gas aangesloten wordt aangeraden onregelmatigheden in de gastoe- voer terdege in de gaten te hou den. Blijkt de gastoevoer te stag neren, dan dient de hoofdkraan afgesloten te worden. Aanbeve ling verdient het om deze voor zorgsmaatregel in ieder geval in de komende nacht te nemen. (Advertentie) teschip van de eerste ruimtevaarder Gagarin en de latere ruimteschepen Wostok en Woschod. Tevens had hij een leidende functie bij het ontwer pen van de raketten voor ruimte- vluchten. Koroljew heeft onlangs een opera tie ondergaan voor het verwijderen van een gezwel in de endeldarm, doch hij was tevens lijdende aan slagaderverkalking en aandoeningen aan de longen. Voor Koroljew wordt een uitvaart voorbereid, die slechts ten deel valt aan de hoogste persoonlijkheden in de Sowjet-Unie. Zijn stoffelijk over schot werd vandaag opgebaard in de „zaal der zuilen" bij het Kremlin op dezelfde plaats, waar in 1953 het stof felijk overschot van Stalin opge baard stor.'d. Koroljew zal worden verast en zijn as zal morgen worden bygezet in de muur van het Kremlin aan het Rode Plein. Koroljew maakte nooit reizen naar het buitenland zoals Sedow en Bla- gonrarow, die de leiding hadden van Russische delegaties bij vele interna tionale ruimtevaartcongressen. hoofdstad Ibadan vermoord. In de Nigeriaanse federale hoofdstad, Lagos, was het gisteren rustig. De nacht tevoren waren drie personen gedood die geen gehoor gaven aan bevelen van militairen om te stop- De federale premier en diens minister van Financiën, Okotie Eboh, zouden door de rebellen naar Calabar zijn gebracht om hen te dwingen met Awolowo te onderhandelen, die in 1963 gevangen werd gezet wegens egen de regering. Vei 'VOi'1 pa". -*7 Ondanks nood toch brood als tenminste in deze voor de dieren barre tijden de mensen een beetje gul zijn met voedsel zoals hier op de foto. Ondanks scherpe verwijten aan werkgevers op A.B.C.-congres llll!lllllll!lllll!l!lllllll!lll!ll!llllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Utrechtse correspondent) De Nederlandse vakbeweging wil tot het uiterste gaan om te voorkomen, dat zij met de onder nemers verwikkeld raakt in een voor beide partijen schadelijke strijd om uitkeringen aan bonds leden. Dat is de indruk na het demonstratief congres, dat de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale. de bij hef NVV aangeslo ten industriebond, afgelopen za terdag in Utrecht heeft gehou den. De heer Willemse, voorzitter van de ondernemingsraad van de A.K.U. in Arnhem, waar de uitkerings kwestie in een kritiek stadium is ge- (Van onze correspondent in Bonn) Een broer van Marinus van der Lubbe, de Nederlander, die 32 jaar ge'edcn door de nazi's werd terecht gesteld, heeft bij de tweede grote strafkamer in West-Berlyn een ver zoek om herziening van dit vonnis laten indienen. Hjj heeft de Duitse advocaat dr. Brandt in de arm ge nomen om zün zaak te behartigen. Dr. Brandt meent dat heropening van deze zaak thans mogelijk ge worden is dankzij een nieuwe veror dening van de Bondsregering. Het vonnis van 1934 wordt nu beschouwd als gebaseerd op een onwettig decreet van Hitier. Marinus van der Lubbe, een 25- jarige in Berlijn werkende Neder landse metselaar, werd beschuldigd van het stichten van de brand, die het Rijksdaggebouw verwoestte en indirect leidde tot de machtsoverne ming van Hitier. Het vonnis van toen is gebaseerd op een verklaring, dat Van der Lubbe zich als enige ver dacht ophield in de omgeving van het gebouw, toen de brand werd ont dekt. Van der Lubbe zou toen heb ben gezegd zijn daad „uit protest" te hebben gepleegd. Van der Lubbe, die zich als een half debiele gedroeg en tijdens het proces niets zei, ging ook zwijgend de dood in: zijn vier metgezellen Van der Lubbe had kort voordat h\J naar Duitsland ging. contact met de communistische partij gehad wer den vrijgesproken. Van der Lubbe werd tot de dood met de bijl veroor deeld. Dr. Brandt weet nog niet of deze zaak, die hij in de afgelopen tien jaar in samenwerking met J. M. van der Lubbe heeft voorbereid, zuiver formeel voor het gerechtshof zal komen of dat het een grootscheepse juridische aangelegenheid zal wor den Hij hoopt op het laatste, omdat hij wenst dat de naam van Van der Lubbe van elke blaam gezuiverd i wordt. komen, zei daar: „Als er dinsdag van de directie geen duidelijke uitspraak komt, zullen wjj demonstreren in I hoeverre de vakbeweging nog strijd- j Volgens hem lijkt het er na het (geheime) voorzittersoverleg tussen werkgevers er werknemers van vo rige week woensdag nog niet op, dat de impasse in de kwestie van de uitkeringen aan vakbondsleden is doorbroken. Principieel A. DE BOON En tweede voorzitter A. de Boon van het N.V.V. „Het gehele N.V.V. staat erachter, ook financiëeL Dat is ook het geval met de beide andere vakcentrales". Maar uit de met „als redelijk pers pectief bluft ontbreken" en „dit is geen oorlogsverklaring aan de Neder landse werkgevers" doorspekte toe spraken bleek duidelijk, dat de vak bonden de deur op een kier biyft houden voor overleg. Volgende week Een deur, die zij pas zal sluiten, als zij met haar prestige in de kou komt te staan. Dat kan óók deze week al gebeuren. Maar ingewijden verwachten, dat het dan nog niet voor volgende week tot een onherroe pelijk stakingsparool zal komen. De bestuurders willen de kans op eer dere wilde acties zoveel mogelijk te gengaan. Op het congres deed de heer De Boon een scherpe aanval op de hou ding van de centrale werkgeversorga nisatie in het centrale overleg. „De werkgeversorganisaties zijn innerlijk verdeeld. Toen het over het n muminkomen ging, werd door iemand van werkgeverskant in het overleg een idee gelanceerd. Toen diegene bij de voortzetting van het gesprek, een week later, ziek was, zeiden de ande ren: „Ja. dat is nu vervelend. Wij weten niet hoe hij aan dat idee is gekomen". „Het standpunt van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond is ken nelijk afhankelijk van het standpunt van één man, concludeerde de heer De Boon. (Advertentie) In het Zwitserse wintersport centrum Gstaad, waar Prinses Beatrix en haar verloofde een vakantie gaan doorbrengen, ge niet mevr Kennedy met kinderen John en Caroline de sneeuw. Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970' Den Haag. A.B.C.-voorzitter Liefaard zei: „Het gaat de werkgevers niet om de uit keringen zelf. maar om het feit, dat zij vinden, dat er maar eens moet worden gestopt met het inwilligen van verlangens van de vakcentrales. Er zijn mensen die de zaak in werk geversbijeenkomsten principieel stel len, met veronachtzaming van de consequenties. Als de A.K.U. nu denkt, dat zij niets riskeert als groot concern, zeggen wü, dat er grotere veldheren zijn geweest die zich ook hebben vergist". Er werd uit de vierhonderdkoppige vergadering, onder wie zich ook bondsbestuurders uit andere bedrijfs takken en van andere vakcentrales bevonden, adhesie betuigd door o.m. vertegenwoordigers van de georgani- seerden in de Maastrichtse aarde werkindustrie en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, waar vorig jaar evenals bij A.K.U. fondsen door de bonden werden afgedwongen. Telegrafisch betuigden georganiseerde werknemers van Van den Bergh en Jurgens (Uni lever) hun solidariteit. Geen commentaar De werkgeversorganisaties willen nu nog geen commentaar geven op de uitlatingen, die de vice-voorzitter van het NVV en de voorzitter van de bij deze vakcentrale aangesloten ABC zaterdag op een demonstratief con gres van de ABC in Utrecht hebben gedaan. De hele zaak komt woensdag aan de orde in de Stichting van de Arbeid en wij willen ons niet nu al vastleggen, zo wei slechts meegedeeld. (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 17 Januarij 1866: Dingsdag voormiddag had op de begraafplaats aan het einde der Groenesteeg de be- 1 grafenis plaats van het stof- felijk overschot van wijlen Mr. Daniël Tieboel Siegen- beek, burgemeester van Ley- j den. Talrijk was de menigte, die zich aldaar bevond. Koningin Victoria heeft den heer J. H. Simpson, uit vinder der chloroform, ver heven tot de waardigheid van baronet.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1