Ongekend lage aanvoer Restauratie-actie voor Leiderdorps dorpskerk Brand in Leidse muziekhandel kostte Waddinxvener het leven Dies-viering van de Leidse Universiteit Prijsuitreiking voor beste tuinen in 1965 Herv. gemeente moet 100.000 opbrengen Leids echtpaar 60 jaar gehuwd PATERDAG 15 JANUARI 1966 IEIDSCH DAGBLAD Slapende door nachtelijke vuurzee verrast Een zeer felle brand heeft vannacht in de binnenstad van Leiden nut gewoed. Van het winkelpand, Haarlemmerstraat 55, zijn de beide etages volledig uitgebrand terwijl ook de inventaris van de winkel - de muziekhandel van de Zwijndrechtse eigenaar Willem de ong geheel verloren ging door het bluswater en andere schade. Eerst nadat de brandweer het vuur onder de knie had, ontdekte men in een vertrekje op de tweede etage de verkoolde resten van ?cen man, die later geïdentificeerd werd als de 23-jarige winkel- Indiende F. K. J. Etten uit Waddinxveen. extra zwaar en langdurig werd in verband met de opruimingsweek. De snelle en felle uitbreiding van het hebben de brandweer gebracht tot de conclusie, dat een brandend oliekacheltje in de slaapkamer oor zaak van de brand is geweest De ouders van de omgekomen bediende zijn woonachtig in Australië. is in de belendende winkels vrl) veel waterschade aangericht. De na- ing heeft tot ongeveer half vier geduurd. Op bijgaande foto een beeld van de blussingswerkzaamheden aan de ach terzijde van het winkelpand. (Foto LD./Holvast) *u« .p«C .51 Uitbreiding voorkomen De brandweer werd om enkele ml- >or twee uur gealarmeerd felle brand in de Haarlem merstraat. Toen de brandweer met 1 Bèroot materiëel enkele minuten later rriveerde, sloegen reeds grote steek- Uui lammen uit de ramen van de voor- I n achterzijde van de muziekhandel. grenzende winkel baande Ie brandweer zich een weg naar de Herziening van Duits strafrecht De Westduitse bondsdag heeft een begin gemaakt met de behandeling de eerste belangrijke herziening het Duitse wetboek voor straf recht in vijfennegentig jaar. Het uitgebreide, ingewikkelde en contro- ersiële wersontwerp terzake vrucht van zestig jaar arbeid van deskundigen kreeg zijn eerste le zing en werd voor verdere behande ling verwezen naar de juridische commissie. Deze zal te worstelen krijgen met de moeilijkste en meest .plosieve kwesties voorgestelde straffen voor abortus zelfs wanneer verkrachting in het spel was, ste rilisatie. overspel, kunstmatige be- bevruchting en homoseksualiteit. De- bepalingen in het wetsontwerp hebben al scherpe kritiek gekregen een liberale groep juristen, art- en sociologen, die vindt dat de regering te zeer vasthoudt aan ou derwetse morele principes. nieuwe strafrechtbepalingen zijn evenals de tot dusver geldende oornamelijk gebaseerd1 op het Fruisische vergeldingsbeginsel de misdadiger moet gestraft worden zijn zonde en niet zozeer principieel gericht op preventieve werking of de bescherming van de samenleving. De voorgestelde straf fen zijn in het algemeen zwaarder dan tevoren. Het wetsontwerp voor ziet in een speciale detentie voor ver- keerszondaars en mensen die kleine- misdrijven hebben begaan, in te genstelling tot „gewone" gevange nisstraf. Kerkelijk Leven Be': 1 EF. KE Vrouwenpolder W. Trlem- stra, Rand. te Meppel. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amelde R. Kok te Alphen aan den Rijn. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rotterdam-Weet F. Mal- lan te veenen Teijlingen te Monnikendam. Geveilde percelen In het Venduhuis der notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. notaris J. C. van Eek te Leiden: Huis Heerengracht 98 98a voor f 13.000,door J. v. Iter son q.q. Huls Hooglandse Kerkgracht voor f 12.000,— door dhr E. v. Rij. Leidse veemarkt in mineur Gaat deur naar Italië weer open De gisteren gehouden Leidse vee markt gaf vrijwel hetzelfde beeld te zien als verleden week. Bij een iets ruimere aanvoer van wolvee en slachtrunderen, bleef deze toch be perkt tot in totaal 537 dieren, een voor de Leidse Veemarkt ongekend laag aantal. De veemarkten, en vanzelfsprekend de handel niet minder, hebben onder het heersende mond- en klauwzeer dan ook ernstig te lijden. Het valt Traditioneel programma in ere hersteld Dit jaar wordt de dies natalis van de Leidse Universiteit weer op en rond de achtste februari gevierd, in tegenstelling tot vorig jaar toen de viering werd gecombineerd met het lustrum in de voorzomer. Het weekeind voor oud-alumni omvat voort niet al leen colleges op zaterdag 5 februari, maar tevens bijeenkomsten op zondag. Eervorig jaar was van dit zondagse programma afge- Van 2-8 februari De diesviering begint eigenlijk reeds op woensdag 2 februari met de eerste toneelvoorstelling, bedoeld voor de gehele universitaire gemeen schap, om 8 uur in de Schouw burg. Onder auspiciën van het Leids Universitair Toneel Akkoord wordt onder regie van Eric van Ingen op gevoerd „Een maan voor de misdeel- den", geschreven door E. O.'Neill in de vertaling van Jan Houtman. De volgende voorstellingen vinden plaats op donderdag 3 (speciaal voor studenten), vrijdag 4 (wetenschap pelijke staf) en zaterdag 5 februari, de officiële voorstelling be- Misbruik fonds voor armen in de V.S. Het programma tot bestrijding van Voer.* de armoede in de Verenigde Staten taiia^van president Johnson ondervindt ïowel van Republikeinse als van E nocratische zijde scherpe kritiek, ag: Afgevaardigde Ayres uit Ohio 14 f lijn republikeinse collega's in Vr? commissie voor arbeidszaken bewe- be wij zen te beschikken dat «r op schandalige wijze misbruik laakt van de fondsen bestemd r hulp aan de armen. Zij vroegen maatregelen van het congres ten tinde het armoedeprogramma een zonde basis te geven. Volgens hen schikt een van de voornaamste uit- Tot i*oerende organen, het bureau voor gelijke kansen, over de slechtste ad ministratie sinds mensenheugenis. De democratische afgevaardigde I?owell, die voorzitter van genoemde >ie is, streeft intussen naar irziening van het programma. Hij verlangt dat er meer nadruk oioet worden gelegd op het verstrek ken van werkgelegenheid voor ar men en werklozen. Jaarlijks inenten van varkens bepleit Het hoofdbestuur van de Gelder- hndse Maatschappij voor Landbouw heeft zich uitgesproken voor het preventief inenten van varkens te gen mond- en klauwzeer. Nu worden de dieren pas ingeënt, wanneer er in de buurt een besmettingshaard Is, Volgens de Geldersche maatschappij gj ïou de Inenting steeds moeten ge schieden van november tot april, omdat dan het virus het sterkst is. Nederland heeft ruim drie miljoen varkens en het Inenten van al deze dieren zou jaarlijks zes tot acht mil joen kosten. Maar de overheid heeft, kö gevolge van de mond- en klauw- ^repidemie, momenteel al meer dan 25 miljoen gulden uitgekeerd slachtvergoedingen. Met ingang van vandaag is In het ^der van de bestrijding van het mond- en klauwzeer één aaneenge sloten gebied aangewezen, waarbin nen en waaruit het vervoer van var kens is verboden. Het gebied omvat de provincies Overijssel, Gelderland Limburg, alsmede het zuiden Drenthe en het oosten en midden in Noord-Brabant. achterzijde van het brandende ge bouw, zodat het vuur aan twee zijden met zeven stralen kon worden gepakt. Aan vakelij ks bestond er groot gevaar voor uitbreiding, niet alleen naar andere panden aan de Haar lemmerstraat maar teven naar hui zen aan de Apothekersdijk. Door grote hoeveelheden water ook op de omgeving van het vuur te werpen, kon de brandweer deze gevaren be zweren om daarna de brand zelf te grijpen. In minder dan veertig mi nuten was de vuurzee bedwongen, doch de schade bleek zeer groot te zijn. Eerst na controle van de enorme ravage ontdekte men in een kamer tje op de tweede etage van het uit gebrande magazijn de verkoolde menselijke resten. Waarschijnlijk maar daaromtrent staat niets met zekerheid vast is de aanwezigheid van de winkelbediende, die het slachtoffer werd, tevens de oorzaak v. d. brand geweest. De bediende ver bleef wel meer des nachts in het ge- improviseerde slaapvertrekje in het magazijn. Vermoedelijk heeft hij dit maal hier nachtrust willen zoeken na „Onze Tuin" viert gezellig feest Ieder jaar worden op de feestavond van „Onze Tuin", een onderafdeling van de Woningbouwvereniging „Ons Doel", de prijswinnaars van de beste voor- of achtertuinen bekend ge maakt. Een deskundige jury (de he ren Joh. Jonker, P. Verver en N. de Leeuw) heeft voor 1965 de heer J. Brouwer, Snouck Hurgonjestraat 25 Leiden, het hoogste aantal punten toegekend. De heer Brouwer komt hierdoor een jaar in het bezit van een door het „Leidsch Dagblad" be schikbaar gestelde wisselbeker. In de goed gevulde zaal van „De Kleine Burcht" kregen de vlijtige „bloemisten" een goed verzorgd pro. gramma voorgeschoteld. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer P. Verver, brachten „De André' Tonny Heinen (conferenoier), Louis Hermans en de „Ricardo's" uit Den Haag een vlot programma ten tonele. Met conferences, schetsjes veel muziek oogstte het gezelschap veel succes. Dit alles werd gebracht onder het motto „een avondje uit". De heer Joh. Jonker reikte vervol gens met een toepasselijk woordje de prijzen uit. 1. J. Brouwer (wisselbeker „Leidsch Dagblad" en medaille, beschikbaar gesteld door het oud-jury-lid, de 90- jarige J. Mater) 81 punten; 2. J. van Hoven, Meerburgerstraat 5 (77%); 3. J. v. d. Meijden, Lindestraat 19 f76) 4. H. de la Court, Kanaalstraat 10 (74); 5. J. Sintein, Boshof 14 (72»; 6. M. IJzerman, Pioenstraat 30 (71%); 7. G. Gressie, Pioenstraat 25 (70%); 8. J. Bontje, Leliestraat 23 (70) Verder waren er 15 personen, aanmerking kwamen voor een tweede prijs en 16 voor een derde prijs. De prijzen bestonden in hoofdzaak uit textiel - goederen. >1 Beroep op alle hervormden onder motto M min Z is Nul zocht zal worden door oud-alummi 1 genodigden. Op zaterdag 5 februari zullen zeer vele oud-alumni naar Leiden komen de traditionele colleges, die fa- culteitsgewijze worden gegeven door I-eidenaren en oud-cives over actue le wetenschappelijke vraagstukken en ontwikkelingen. Eveneens facul- teitsgewijze worden tussen de colle ges door gemeenschappelijke lunches gehouden. Voor alle deelnemers is des mid- igs een algemene bezichtiging van het Provisorium op het programma gezet. Dit verbouwde fabriekscom plex aan de Schelpenkade omvat thans het Gaubius Instituut voor fy sische chemie, het Rijksherbarium, het Laboratirum voor Biofysica en de practicumzaal voor natuurkunde. De bezichtiging wordt ingeleid door de bouwcurator lr. M. L. Kalff in de filmzaal van de Academie. Deze inleiding zal echter niet gevolgd kun- worden door die theologen en oud-almuni van de literaire facul teit, die hun „eigen" programma ge heel afwerken. Laatstgenoemden volgen dan nog een college, eerstge- noemden nemen dan nog in het Rijksmuseum van Oudheden de re sultaten in ogenschouw van de Leidse opgravingen in Jordanië. Zo als gezegd vindt des avonds de of ficiële toneelvoorstelling plaats. Het programma voor zondag 6 fe bruari begin om 12 uur met een bij eenkomst van de Christen Studenten Raad in het Groot Auditorium, waar prof. dr. L. J. van Holk zal speken ever „Oecumene na het concilie". Na een algemene lunch in de Stadsge hoorzaal wordt om kwart over drie eveneens in de Stadsgehoorzaal daarom wel moeilijk onder de gege ven omstandigheden iets positiefs omtrent de handel te kunnen vermel den en het blijft afwachten hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Bij alle sombere berichten omtrent de vee- en vleeshandel doemen er echter ook weer enkele lichtpuntjes op, waarvan als eerste kan worden vermeld, dat de veemarkt van 's-Her- togenbosch weer is vrijgegeven voor het vervoer van levend vee naar de noordelijke gewesten. Voorts gaan er geruchten, dat er onderhandelingen gaande zijn met Italië om de grenzen weer open te stellen voor de invoer van vette kal veren, een artikel, dat in Italië goed gewild is. Het is te wensen, dat deze tekenen een begin van normalere toestanden inluiden. Vette koeien De korte aanvoer had tot gevolg, dat de handel vlug verliep, waardoor deze afdeling al heel vroeg was ge ruimd. Hoewel in de achter ons liggende week de afname iets terugliep en de prijzen een gedrukte tendens ver toonden, werden de dieren gisteren op de Leidse veemarkt vlug en goed prijshoudend verkocht. De vanuit het zuiden te verwach- zullen de komende gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten er zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. het studium generale gehouden. Spre ker is ditmaal de eredoctor van de Leidse Universiteit dr. H. R. van Feekeren over archeologische opgra vingen in Thailand. Deze beschou wing over de Deens-Nederlandse prehistorische expositie wordt opge luisterd door dia's en de vertoning van een film. Het zondag-programma wordt be sloten door een gemeenschappelijke thee in de Stadsgehoorzaal, opgeluis terd door studentenliedjes, te bren gen door een combinatie van de To neelvereniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden en het Leids Che misch Studenten Cabaret. Op de eigenlijke dies natalis, dins dag 8 februari, spreekt de rector magnificus prof. dr. J. Dankmeijer de traditionele rede uit om twee uur in de Stadsgehoorzaal. De door de kerkvoogdij benoemde financiële restauratiecommissie van Hervormde Gemeente is deze week een grootscheepse actie be gonnen onder alle hervormden van Leiderdorp om in de komende jaren periodieke bijdragen (kwartaal, half jaar of jaar) te verwerven voor de restauratie van de dorpskerk. Zoals men zal weten, werd de to il van de hervormde kerk onlangs neergehaald. Hij was bouwvallig ge worden en drukte bovendien scheu ren in de muur. De kerkvoogdij wil spoedig met het herstel beginnen. Architect P. van der Sterre uit Lei derdorp heeft het plan al klaarge- Eerst moet de gevel waaraan de toren heeft gestaan worden geres taureerd. Dan volgt de bouw van een toren op het dak (dakruiter) waarmee het historische beeld van deze uit 1620 daterende kerk wordt hersteld. Deze torenbouw maakt res tauratie van de middenbeuk van de kerk noodzakelijk. Het orgel moet ook al vernieuwd en ten slotte over weegt men herindeling van de kerk, waarbij alle hokkerige banken zul len worden verwijderd. Rijk, provincie en burgerlijke ge meente zullen subsidiëren, maar voor de Herv. Gemeente zelf zal een be drag van f 100.000 voor de uitvoe ring van dit omvangrijke program ma resteren. Nu heeft Leiderdorp maar één hervormde kerk en dus verwacht de uit drie man bestaande restauratiecommissie, dat alle her- In een deze week door het gehele dorp verspreide circulaire wordt ge zegd. dat niet de grootte van de bij drage het belangrijkst is, maar wel de serieuze overweging dat men hier aan wil geven. De vele honderden hervormden moeten dit bedrag in de komende jaren toch met elkaar kun nen opbrengen. Niemand behoeft daarvoor boven zijn vermogen te ge- Volgende week en de week daarop zal een team van medewerkers de antwoordkaarten ophalen. Men hoopt, dat ze alle klaar zullen liggen opdat de actie snel kan verlopen. De commissie zal zich later ook nog tot andere categorieën van belangstel lenden richten, maar zij meende, dat eerst een beroep op de gehele herv. gemeente zelf moest worden gedaan. Want naast het dorpsbelang, dat het behoud van deze kerk vordert, ls het in de eerste plaats haar zaak! De gehele actie, die wel enkele jaren zal duren, staat onder het motto M. min Z is NuL De M duidt op Monumentenzorg, de Z op de zorg van de kerkvoogdij. Subsidies en de eigen bijdrage van de herv. gemeen te zullen deze restauratie financieel tot nul moeten reduce» en. Het doel is dus: een schuld vrije gerestaureer de dorpskerk. week wel van invloed op de prijzen worden. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien: van f3.30 tot f4.10 en f 4.50; prima kwaliteiten boven note ring tot plm. f4.70; worstkoeien van f3.— tot f 3.30. Vette kalveren Met een aanvoer van 31 dieren. as deze nog te ruim voor de bin nenlandse vraag, voornamelijk ook omdat het aanbod elders ruimer is. Ondanks alles moeten de mesters tot het opruimen van hun dieren over gaan, daar zij anders te vet worden. Ook gisteren zagen we geen of wei nig beste dieren. Met alle factoren tegen, verliep de handel dan ook traag met stevig gedrukte prijzen. Notering per kg levend gewicht: van f2.70 tot f3.— en f3.25. Gebruiksvee De matige dan verleden week. Bij een rustige stabiele handel bleven de melk- en kalfkoeien goed prijshoudend. Ook de handen in varekoeien, voornamelijk middensoorten en enkele jonge die ren, verliep redelijk met weinig prijs- verandering. De vraag was iets beter en waren goede koeien goed te plaat sen. „Onhandelbare" koeien daaren tegen zijn nog steeds moeilijk te ver kopen. Notering: melk- en kalfkoeien van f 1000.— tot f1275.— en f1400.— enkele prima dieren boven notering tot f 1500.A f 1600.varekoeien van f 725 tot f 1000 en f 1375.—; een enkel best dier tot plm. f 1450. Wol vee Als gevolg van de winterse weers omstandigheden, gaf de wolvee-af deling, welke i.vjn. de kleine aanvoe ren voorlopig op de varkensafdeling is teruggetrokken, een grotere aan voer te zien dan verleden week. Met het aanvoercijfer van 227 die ren, dat onder „gezonde" omstandig heden in deze tijd van het jaar meer dan het tienvoudige zou moeten zijn. is de toestand wel getekend. Nog was de aanvoer meer dan over compleet in verhouding tot de bin nenlandse vraag naar lamsvlees. Door gebrek aan plaats en ruimte i.v.m. het winterse weer, moeten de boeren echter wel tot ruimen overgaan, met gevolg dat de aanvoer weer hoofd zakelijk bestond uit vette schapen en slechts enkele kleine koppeltjes vette lammeren, aan te merken als „op- Bij de slechte vraag verliep de han del flauw tot traag en noteerden de vette schapen plm. f 50. minder dan verleden week. Notering: vette schapen van f85. tot f95.tot f115.vette lamme ren geen notering, enkele beste lam meren werden verkocht voor plm. f4,per kg geslacht gewicht. Varkens (buiten de markt) Van de handel in varkens, welke moeilijk blijft, kan nog steeds geen juist beeld gegeven worden. Naar vernomen werd, gaf de handel in varkens voor de fokkerij weinig of geen prijsverandering te zien, al thans niet hier in het westen. Zoals in de verwachting lag liepen de prijzen voor slacht varkens vanaf het begin van de week tot plm. 10 cent per kg levend gewicht omhoog, terwijl aan het weekeinde een prijs stijging tot plm. 15 cent per kg levend gewicht werd verwacht. De prijzen in de achter ons liggende week bewogen zich voor lichte slacht- varkens tussen de f 2.— tot f 2.06 en f 2.10 en iets meer per kg levend ge wicht en voor slachtzeugen tussen fl.65 tot fl.75 per kg levend ge wicht. Wéér viert een Leids echt paar zijn diamanten bruiloft. Op maandag 24 januari her denken namelijk de heer en mevrouw H. Philippo-Groe- neveld het feit, dat zij zestig jaar geleden in Leiden in het huwelijk traden. De bruid is 79. de bruidegom 80 jaar. Het echtpaar, dat al negen jaar een bejaardenhuisje aan de Boshuizerlaan (no. 22) be woont, heeft acht kinderen (zes zoons en twee dochters) zeventwintig kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. De heer en mevrouw Philippo zullen de bruiloft met hun kinderen op vrijdag 21 ja- nuari vieren in een „honk" f aan de Rooseveltstraat. „Ik f verwacht wel zestig mensen", zegt de bruid, die nog vrijwel geheel zelfstandig voor haar huishoudinkje zorgt. De brui degom is al bijna vijftien jaar gepensioneerd. H\j heeft negenenveertig jaar als wol sorteerder bij een Leidse tex tielfabriek gewerkt. De bur gemeester en zijn echtgenote hebben de vorige week zater dag een bezoek aan 't bruids paar gebracht. (Foto L-D./Holvaat) Advertentie PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede* ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE 01ENSI VOOR N55EHEER El KREDIETWEZEN SliDüUISL LEIDER, POSTBUS <60. TEL 28271 A. de Wolff veertig jaar typograaf In restaurant v. d. Heijden had donderdag een feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het feit, dat de heer A. de Wolff veertig Jaar geleden in dienst trad van de N V. Drukkerij v/h Batteljee Terpstra. De heer De Wolff (54). die zich heeft opgewerkt van leerling-hand- zetter tot voorman van de machine- zetterfj, werd toegesproken door en kele leden van de directie, door colle ga's en bekenden, onder wie de b^jna 80-jarige mevrouw Braggaar—v. d. Does. Men liet het niet alleen bij woor den, want de jubilaris ontving van de directie een enveloppe met inhoud en van ztfn collega's enkele fraaie gee schenken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3