LEIDSCH DAGBLAD pr. Fischbock opgespoord Zucht van verlichting gaat door New York ffV Dankzij werk van J Simon Wiesenthal Nog vele dagen winter negerminister in de v.s. Claus ondergronds johnson zal doorgaan met Nederlandse tolken vredesacties \n Brussel opgepakt ZANGZAAD VOOR KOEKOEKSKLOKKEN Kreet vindt navolging PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE N.V. alles Vlieland TEEKENS |0 (Due/ ^yheuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 JANUARI 1966 No. 31770 directeur igoofdred E. A. E. van Dishoeck :dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 "jSazi die Nederland in oorlog Zplunderde in Essen gevonden (Van onze speciale verslaggever) Eén van de belangrijkste Duitse functionarissen ie tijdens de oorlog in Nederland heeft gewerkt li die nooit wegens nazimisdaden is vervolgd 0111- at werd aangenomen, dat hij dood was, blijkt al ijf jaar in Essen te wonen. Het is de voormalige General-Kommissar fiir Finanz und Wirtschaft", r. Hans Fischljöck, die een uiterst teruggetrokken sven leidt als financieel adviseur. fischbock (701 kan verantwoorde- worden gesteld voor de plunde- van Nederland. Hij was een jvende kracht achter het zenden Nederlandse arbeiders naar Ütsland en maakte zich vooral be- eht door de economische maatre- len, die geleidelijk aan de tota- verpaupering van de Nederlandse len moesten bewerkstelligen. De Nederlandse regering doet op ~~rd t ogenblik pogingen om Fischbock. over de Oostenrijkse, de Duitse de Argentijnse nationaliteit be- hikt. uitgeleverd te krijgen. Hoe- el de economische delicten al in 67 zijn verjaard, bestaan er aan langen ,dat hij ook persoonlijke rantwoordelijkheid voor de dood en aantal dwangarbeiders aagt. Zeker tot begin volgende week zeer waarschijnlijk nog langer li ons land in de greep van de ïïst blijven. Tijdens nachtelijke Maringen kwam het deze nacht i noord-oost en zuidoost Neder- nd tot tien graden vorst, maar )k in het westen werd zes tot )ht graden vorst gemeten, meer an in de vorige nachten. Af en ie begint er een sneeuwbuitje, iaar over het algemeen is de Ieeuwval nog van weinig beteke- iis. Wel nadert er via midden- en ost-Duitsland weer een sneeuw- <bied. zodat de sneeuwkans ook j volgende dagen aanwezig blijft torst van acht tot tien graden ag in de komende nachten tij- ns opklaringen worden ver- icht en ook overdag blijft het 'ht vriezen. De Duitse autoriteiten staan waar schijnlijk niet afwijzend tegenover een eventueel Nederlands verzoek. In verband met de zaak Harster heeft thans ook de Duitse justitie voor hem belangstelling. Dr. Fischbock heeft vermoedelijk al voor Kerstmis lont geroken en is voor een vakantie van enige maan den afgereisd naar een wintersport- Oostenrijk. Omdat hij zich zelf blijkens zijn inschrijving in het bevolkingsregister van Essen, als Oostenrijker beschouwt, meent hij kennelijk, evenals dr. Erich Rajako- witsj te kunnen rekenen op de be scherming van de Oostenrijkse justi tie. Belangrijk succes De opsporing van Fischbock bete kent wederom een belangrijk succes voor de Weense nazi-jager Simon Wiesenthal. Eén van zijn medewer kers ontfutselde enkele maanden ge leden aan de eerste vrouw van Fisch bock, die in Wenen een huis naast dat van dr. Rajakowitsh bewoont, de uitlating dat haar vroegere echtge noot als financieel adviseur in Essen had gewoond. Na een onderzoek ter plaatse kon de heer Wiesenthal de Nederlandse justitie van zijn bevin dingen op de hoogte stellen. De naam Fischbock stond allang niet meer op de lijst van nog steeds gezochte oor logsmisdadigers. In zijn huis in Essen op de zeven de verdieping van een vijftien etages tellend gebouw, heeft Fischbock geen telefoon. In het adresboek van Essen komt dr. Fischbock nog steeds voor met de aangenomen voornaam Juan, die tevens in zijn Argentijnse pas poort vermeld staat. Zijn buren ken nen hem nauwelijks. In het spoor van Seyss-Inquart kwam Fischbock naar Nederland. Op 7 juli 1940 kreeg hij in het „kabinet"' van de rijkscommissaris zijn aanstel ling als „Generalkommissar für Fi nanz und Wirtschaft". Drie miljard mark Reeksen verordeningen heeft Fischbock geschapen om uit Neder land te halen wat er te halen viel. Na een jaar bezetting rapporteerde hij in het geheim de resultaten: aan landbouwprodukten „geleverd" aan Duitsland voor 515 miljoen mark, waarin niet eens de hoeveelheden waren opgenomen die als oorlogsbuit waren beschouwd. Aan ruwe grond stoffen voor 400 miljoen mark, waaronder genoeg industriële oliën en vetten om de behoefte van heel Duitsland voor 3'i maand te dekken. In totaal, meegerekend het goud en de deviezen, voor ongeveer drie mil jard mark. Fischbock, de ervaren nazi, die al betrokken was bij het vier-jarenplan van Göring, dat de Duitse oorlogs industrie op gang bracht, regelde ook hier de arbeidsdwang ten behoeve van ,.de eindzege". De grote razzia's van 1944 ressorteerden onder zijn verantwoordelijkheid en hij schuwde krasse maatregelen niet, als de man nen zich niet wensten te melden en drong erop aan dat voorbeelden zouden worden gesteld. In 1944 was hij inmiddels al rijkscommissaris voor de nrysbeheersing in het hele Duitse rijk geworden. HM verbleef toen voornamelijk in Berlijn. Uit Berlijn reisde hij eens per week met een slaaptrein naar Neder land. Hij nam deel aan de conferen ties in Seyss-Inquarts hoofdkwartier. De hongerwinter met ziin duizenden doden, gevolg van de uitplundering en de steeds slechtere economische situatie wordt Fischbock aangere kend. zo goed als de liquidatie van zo'n 13.000 joodse ondernemingen. Men mag hem een ruim aandeel toe meten in de door Rajakowitsj be dachte financiering van de „Endlö sung" uit joods vermogen, evenals in de overbrenging naar Duitsland, nog op het allerlaatste ogenblik, van fa- brieksinstallaties en voorraden. President Johnson heeft dr. Robert Weaver, een neger, benoemd tot mi nister van Huisvesting en Stadsont wikkeling. Het is de eerste keer dat een neger deel uitmaakt van het Amerikaanse kabinet. De president, die deze mededeling op een persconferentie deed, zei dat e, in net hele land geen geschikter man voor het nieuwe departement is dan de 58-jarige dr. Weaver. De benoeming moet nog door de senaat worden bekrachtigd, maar dat is slechts een formaliteit. Wea ver is sinds 1961 administrateur ge weest van het regeringsbureau voor huisvesting en bouwfinanciering Hij is in die functie benoemd door president Kennedy. Deze had kort voor zyn dood al te kennen gegeven, dat hij Weaver tot minister zou be- Het kabinet telt nu elf leden. Prof. Oud pleit voor hervorming Eerste Kamer De minister van Staat, prof. mr. IJ. Oud. heeft gistermiddag in Rotterdam een pleidooi gehouden voor een hervorming van de Eerste Kamer. Op een lunchvergadering van de ..Maatschappij voor nijver heid en handel" zei prof. Oud o.m. dat corporaties overkoepelende organisaties in het bedrijfsleven, enderwijs en kunst een steeds toenemende betekenis hebben gekre gen. De eerste Kamer zou uit ver tegenwoordigers van die corporaties kunnen bestaan, aldus zei prof. Oud. By verschil van mening moet vol gens hem echter de Tweede Kamer - de politieke vertegenwoordiging de doorslag geven. Aanval op Lindsay niet geslaagd (Van onze correspondent in Washington) De stakingen in New York zijn teneinde. De zucht van verlichting die acht miljoen Newyorkers slaakten was gisteren zo ongeveer hoor baar in heel de V.S. Gisterochtend voor dag en dauw werden overheid en vakbonden het eens over een nieuw loonpakket voor de komende 2 jaar voor 33.000 man personeel van Newyorkse bussen en ondergrondse trei nen. Om 19 minuten over vier daverde de eerste ondergrondse trein over de rails. De werknemers in bussen en ondergrondse zullen in de komende twee jaar totaal vijftien procent opslag krijgen. Uiteraard is dit een hoog percen tage. Het is dan ook niet verwon derlijk dat president Johnson gis termiddag op een plotseling bijeen geroepen kleine persconferentie ver klaarde, dat hij natuurlijk wel blij was, dat de staking voorbij is, maar dat de nieuwe loonovereenkomst de Protest tegen voorrecht voor Frans President Johnson heeft verklaard Ji President Johnson lat hij zal doorgaan met het zenden (tan afgezanten naar buitenlandse loofdsteden voor het voortzetten van lijn vredesoffensief inzake, Vietnam. In antwoord op vragen van journa listen op een persconferentie zei hij dat de vredesactie zal doorgaan zo lang hij president is. De V.S. hebben door middel van isenpersonen bij de Vietcong vre- lesstappen ondernomen, zo heeft het ifficlële Algerijnse persbureau don- lerdag gemeld. Het Zuidvietnamese nationale Bevrijdingsfront heeft de SAmerikaanse voorstellen echter ver worpen. Algerije is een van de wei nige niet-communistische landen vaar het Zuidvietnamese nationale fcmijdingsfront een vertegenwoordi ging heeft. WEERBERICHT Matige vorst Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opklarin gen maar tijdelijk ook enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige wind tus sen noordoost en noordwest. Van nacht en morgenochtend op de mees te plaatsen matige vorst, morgenmid dag lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 JANUARI Zon op: 8.42 uur; $nder: 16.58 uur; Maan op: 2.45 uur', onder: 12.35 u. Hoogwater te Katwijk te 9.56 en 1235 uur; laagwater te 5.30 en 18.02 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Brusselse politie heeft gisteren meer dan honderd Nederlandstalige studenten van de hogere school voor vertalers en tolken in de Belgische hoofdstad aangehouden. De studen ten protesteerden in het openbaar tegen de discriminatie In de school, waar alleen aan de Franstalige af deling een „A-5" diploma kan wor den verstrekt, geldend voor een uni versitair examen. Voor de Neder landstalige studenten is het slechts mogelijk een „A-6" diploma te beha len, dat wordt gegeven na het vol gen van technisch onderwijs. Voor de carrière van de tolken maakt dit uiteraard een groot verschil uit. Aan de school studeren niet alleen 130 Vlaamse studenten, maar ook vijftig uit Nederland, twee uit Suri name en drie uit Indonesië. Het Brusselse gemeentebestuur had een vergunning voor het houden van een betoging tegen de discriminatie geweigerd. Ongeveer zeventig Vlaam se studenten, die zich ondanks dit verbod met borden met opschriften naar het centrum begaven wisten zich op de trappen van het beursgebouw te installeren, waar zij met het roe pen van slagzinnen gelijkheid van de Frans- en Nederlandstalige di ploma's eisten. De politie maakte een eind aan de betoging door tientallen studenten met overvalwagens naar het politie bureau over te brengen. In de haast om een einde aan de demonstratie te maken werd ook een aantal voor bijgangers opgepakt, „Er was zo veel politie op de been", meldde van ochtend een Brusselse krant, „dat buitenlanders de indruk moeten heb ben gekregen van het onderdrukken van een kleine opstand in de hoofd stad regeringsrichtlynen voor niet- infla- tionaire loonsverhogingen (3,2 pro cent) verre overtrof. Niet alleen Johnson, maar ook andere waarne mers leken zich bovendien af te vra gen waar het extra-geld vandaan moet komen. Algemeen werd reeds gesproken over een verhoging van tarieven bij bussen en ondergrond se, hetgeen miljoenen Newyorkers in hun portemonnee zouden voelen. De enige uitweg leek daarom een voorstel van gouverneur Rockefeller van de staat New York, dat beoogt 350 miljoen staatsgelden meer dan tot nog toe aan de stad New York te geven. Een genereus gebaar dat de gouverneur niet voor niets juist aankondigde op het moment, dat el ke Newyorker voelde aankomen dat cie loonsverhoging uit zyn zak be taald zou moeten worden als niet een of andere goede geest zou bij springen. De negen in hechtenis ge nomen leiders van de Newyorkse vakbond, onder wie de zieke voorzit- te Quill, zyn intussen in vrijheid ge steld. Zwak Iedereen is overigens ervan over tuigd dat de staking een betreurens waardige demonstratie van partijpo litiek en zwak vakbondsleiderschap was. Het is nu wel duidelijk dat het neerleggen van het werk (wat New York en zijn inwoners tussen het half en het heel miljard dollar heeft gekost) voor een groot deel mede ten doel had de nieuwe Republikein se burgemeester Lindsay politiek in het nauw te brengen. Dat bleek bijvoorbeeld gisteren nog toen de vakbondsleider MacMahon er plotseling de nadruk oplegde dat gedurende de 12-jarige ambtsperiode van de Democraat Robert Wagner nooit een staking had plaatsgevon den. Dat kwam, volgens MacMahon omdat Wagner een burgemeeste met ervaring was". Een poging om Lindsay als actionaire „big business" Republi kein aan de kaak te stellen verloop van de staking is evenwel mislukt. Daaraan twijfelt niemand. Lindsay is bij zyn bemiddelings pogingen en tenslotte ook bij zyn vrij harde aanpak van de vakbonds leiders trouwens gesteund door sena tor Robert Kennedy en zelfs door de leiding van het verbond verenigingen. Claus von Amsberg heeft een tweedaags werkbezoek aan de Staatsmijnen in Limburg giste ren afgesloten met een onder gronds bezoek aan de staatsmyn Emma. Hy werd daarbij verge zeld door myndirecteur ir. K. J. H. Jordaans (rechts). De heer Von Amsberg daalde om tien uur af en zag tegen half één zwart van het kolen gruis het daglicht weer. De laatste 200 meter legde hij krui pend op handen en voeten af in de nauwelyks één meter hoge pijler. Na een lunch in het kas teel Hoensbroek keerde hij naar paleis Soestdijk terug. In zyn bagage droeg hij als aandenken aan zyn bezoek een deken van honderd procent nylon, een pro- dukt van grondstoffen van de Staatsmijnen. De trip naar Limburg was het eerste werkbezoek van Claus von Amsberg aan de Nederlandse grootindustrie. Zijn volgende be zoek zal waarschijnlijk van Schiphol zyn. In februari onder breekt hij zijn reeks werkbezoe ken voor een korte wintersport vakantie met Prinses Beatrix in Zwitserland. De heer Von Amsberg heeft volgens zijn secretaris, mr. C. J. van Schelle, le kennen gegeven, dat hij dit soort studiebezoeken onk na het huwelijk nog lange tijd denkt voort te zetten. Buit f 450,— Jongens deden greep in kas van station Voor sluitingstijd gisteravond heb ben enige jongelui een overval ge pleegd in de hal van het Amstel- st&tion in Amsterdam. Ze sloegen een z.g. spreekrozet (de ronde ope ning in het loketraam) in en deden een greep in de kas. Volgens de lokettist werd het geld. een bedrag van ca. f 450 gestolen door twee jongens. Hy had tegen twaalf uur zyn plaats achter het lo ket een ogenblik verlaten om zyn handen te wassen. Toen hy terug kwam zag hy de jongelui net weg- vak- liepen. Politie en spoorwegrecherche 'stellen een onderzoek in. Glaasje op? Laat u rijden!'"' Kind gestikt tussen spijlen van een bru tr Het 7-jarige meisje Tjitske Fled- derman uit Schagen is gistermiddag gestikt, toen het tussen de spylen van een brug terecht was gekomen en zich niet meer kon bevrijden. Het meisje wilde op weg van school naar huis even het ys van de „Lange Sloot" proberen en liet zich daartoe onder de laagste stang van de brug leuning omlaag zakken. Zij kon echter niet met de voeten by het ys en ze bleef met de kin op het beton nen brugdek hangen. Enige kinderen, die het zagen ge beuren. realiseerden zich niet, dat het meisje in levensgevaar verkeerde. Toen enkele volwassenen even later de brug passeerden, bleek het kind al te zyn overleden. Advertentie Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. verkopen wy niet Wél de beste vogelzaden voor de gehele vogelwereld: alle soorten extra geschoond en van uitgekiende sa menstelling. Voor kanaries behalve de gebruike- lyke samenstelling óók zoetzomer- raapzaad voor TE VETTE kanaries 1,25 per kg. Tropisch gemengd zaad met 70'7 Senegal-gierst. dus met extra zachte bast 1,10 per kg. Parkietenzaad met vei 0,77 per kg. Voor vryblyvend advies vakmensen naar Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 1710) '«Maandags gesloten. (Van onze Nijmeegse correspondent) Wat generaties van ernstige drankbestrijders niet is gelukt, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer bereikt met een gelukki ge gedachten flits. De moderne en tolerante oproep: Glaasje op? Laat u rijden!" heeft uit het ge hele land een bijval gekregen die alle verwachtingen heeft over troffen. En dat bepaald niet al leen van de zijde van het taxi bedrijf. Tijdens een gisteren in Nijme gen gehouden bijeenkomst van milletzaad het Verbond voor Veilig Verkeer I kwamen legio telegrammen bin nen van carnavalsverenigingen die adhesie met de actie betuig den. Ze beloofden het voorbeeld te zullen volcen van de Nijmeegse zottenvereniging „De blauwe schuit", die vorige week na af loop van een feest, haar vermoei de doch vrolijke gasten per auto bus naar huis liet brengen. Bij de verkeersbond zijn hon derden aanvragen van caféhou ders binnenoekomen voor een af fiche ter nndersteunina van de actie. In Den Bosch zullen tijdens de grote carnavalsoptocht snoep jes worden rondgestrooid die het bekende opschrift dragen. Een brouwerij laat glazen vervaardi gen die met het nieuwe opschrift zijn getooid. Een platenmaat schappij zal nog voor carnaval een toepasselijk lied populariteit trachten te geven. Bij al die goede wil van de zijde van de carnavalsverenigingen en andere belangstellenden, kon de verkeersbond gisteren zelf nfet achterblijven. Na afloop van de vergadering in Nijmegen stond er een autobus klaar voor alle goed willende bezoekers, die wilden er kennen een bescheiden glaasje op BIJ ENORM LAGE J Uit het Leidsch Dagblad van 15 Januarij 1866: te hebben Januarij 1866: In Koorioegen de tem- bonbonnière niet duur wel heerlijk 4 peratuur bijzonder zacht; 4 Drontheim heeft men tot op f heden geen spoor van vorst 4 4 o/ sneeuw bespeurt, te Chris- i 4 tiansand bloeijen de rozen- i 4 boomen zeljs in de open 4 4 lucht. 4 4 'Advertentie) Verruilen, f 4 Men verlangt een zeer net 4 i Huis waaraan eene vrije Boe- t t renxconing met alle gemak- 4 I ken te verruilen, voor een 4 grooter Huis, mits op goede Winkelstand. Adres letter t f W.W. boekh Schreuder. 4

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1