hm a@) 1 il Oost-Duitsland beknot intellectuele vrijheid Dorus terug op t.v. Katholieke partij niet noodzakelijk maar wel nuttig Staking voorhij ew cjióteren Semi-metro wordt wellicht echte metro Dave Berry en Margie Ball bi j Boltini DONDERDAG 13 JANUARI 1960 LEIDSCH DAGBLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Tom Manders zal op zaterdag 22 januari op het Nederlandse televisie scherm als Dorus zijn rentree maken in de eerste uitzending van een nieu we zaterdagavond-serie. „Dorus gaat een straatje om" is de titel van dit rechtstreekse pro gramma uit studio A in Hilversum. Tijdens dit straatje on rus een vrouwelijke, en een dansende agc Vries, Jan Velzenboer i een zeer vreemde dame en de van haar vervreemde echtgenoot iMies Versteeg en Floor Koen), een kiosk houder (Louis Holst), een gemeente werker (Sjef van Leeuwen), een voortdurend passerend en een slechts één maal passerend meisje (Paula Majoor en Trudy Libosan), een mee loper (Ad Hoeymans), twee werkloze musici (duo Van Heelsbergen), een soheermesjeseter (Cornèl), een man met een arm in gips (Johan te Slaa), de dwergpoedel Mizzy, de Sint Ber- nard'hond Dolluf en een slager (Thom Kelling). De muzikale leiding wordt verzorgd door het orkest Frans de Kok. ontmoet Do- ;n mannelijke it (Marjo de Henk Flier), Lastig vliegje De Australische omroeper Howard Ainsworth kreeg dinsdag terwijl hij voor de televisie het nieuws las, een vliegje in zijn keel. Waar schijnlijk met de gedachte „de voorstelling moet door gaan" vrobeerde hij het in sect in te slikken, wat niet gelukte. Ainsworth slikte nog tweemaal, terwijl hij doorlas, en het vliegje verdween door zijn keelgat. De omroeper ex cuseerde zich beleefd voor het incident. Gisteren is hij door zijn werkgever, de Aus tralische omroepcommissie, bevorderd. Première ,,10.32" Op woensdagavond 26 januari gaat in het Lumière theater in Rot terdam de wereldpremiere van de nieuwe Nederlandse speelfilm „10.32" van de Nederlandse Filmproductie Mij. Onder regie van Arthur Drei- fuss werken aan de film o.a. mee Linda Christian, Bob de Lange, Eric Schneider, Wim de Haas en Wim van den Brink. Filmprijs voor Jan Blokker De jury van de Graadt van Rog- genprijs voor de filmkritiek heeft unaniem deze tweejaarlijkse prijs toegekend aan Jan Blokker, filmre dacteur van het Algemeen Handels blad. De heer Blokker zal de prijs op 2 februari tijdens de „Cinemani- festatie" in het Studio-Theater in Utrecht in ontvangst nemen. De Graadt van Roggenprijs, ge noemd naar de in 1933 op 29-jarige leeftijd overleden filmredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant mr. C. J. Graadt van Roggen, is inge steld door de afdeling Nederland van het „Internationaal verbond van filmkunst-theaters" de C.I.C.A.E. •fa De Italiaanse actrice Gina nieuwe film Les Sultansdie in Lollobrigida, rechts, geeft in-1 Parijs wordt opgenomen onder structies aan een Amerikaans directie van Jean Belannoy. fotomodel in een scène in haar I Gina speelt de rol van mode fotografe. Deze opname werd gemaakt in het huis van de hoe- denontwerper Jean Barthet. Structuurconiinissie K.V.P. onlangs gebouwde ueraetung in net gebied van Mag! in noord-Kamtsjatka, het kwik tc graden Celsius onder nul daalde. Les Compagnons en Brigitte Bardot Rendez vous met veel sterren Het maandelijks televisiemaga zine ..Rendez-vous a Paris", dat de NCRV zaterdag 22 januari op Nederland 2 uitzendt, herbergt opnieuw een aantal grote en veel- j besproken Franse sterren. Er treden in op ..Les Compag nons de la Chanson", die een lied over de zeevaart zingen. Michèle j Arnaud, één van de grootste ver- i tolksters van het moderne lite rairechanson, de jonge, begaaf de violist Michel Auclair en John nie Halliday. die gefilmd werd bij zijn eerste heroptreden in het Olympia-theater in Parijs, waar- uit hij door militaire dienst ver dwenen was. Brigitte Bardot ver telt voorts in aanwezigheid van I de cineast Louis Malle over de voorgeschiedenis van haar laat- ste film „Viva Maria" en één der Franse modekoningen. André Courrèges ontvouwt zijn revolu tionaire ideeën op het gebied van de mode. De vertegenwoordigers van de leiding der openbare vervoers bedrijven in New York hebben de aanbevelingen aanvaard, die gisteren door een bemiddelings commissie zijn gedaan en eerder door de vertegenwoordigers van de bond van personeel bij de ver voersbedrijven waren goedge keurd. Naar verluidt zullen de voor stellen van de bemiddelaars zes tig miljoen dollar kosten (onge-i veer 210 miljoen gulden). De jwe collectieve arbeidsover eenkomst krijgt een looptijd van twee jaar. De staking heeft in totaal der tien dagen geduurd. NEDERLAND 1 AVRO: 10.25 i 11.00 i 11.05 i Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak. voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Dick van Dyke show NTS-joumaal Peter Nero, pianist Wijlen Edwina Black, tv-spel Interpellatie NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Anneke Grönloh-show 8.40 uur Zuid-Anierika 1965, documentaire 9.20 uur Shirley Booth als Hazel, tv-film 9.45 uur Onze man in Parijs 10.10 uur NTS-journaal. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 10.00 uur Suite van Bach 10.45 uur Sonaten voor orgel I HILVERSUM 2: 6.30 i 8.05 i „Plus minus" Hoewel „thans niet meer gesproken mag worden van de noodzakelijk heid van een katholiek partijver band" is handhaving van een katho liek partijverband een beter alterna tief dan de verspreiding der katho lieken over drie of vier andere par tijen. „Een partij met een grondslag, een doelstelling en een karakter als de K.V.P., blijft, ook in de toekomst, \an wezenlijke betekenis". Aldus de conclusie van de zoge noemde „structuurcommissie" van de K.V.P.die zich heeft beraden over een aantal facetten van grondslag, karakter en structuur van deze partij Het rapport van de studiecommissie is door het K.V.P.-partijbestuur aan vaard. Dit rapport zal uitgangspunt zyn voor de opstelling van een nieuw beginselprogram. tholiek partijverband haar zin en be tekenis heeft verloren. „Zolang de li berale politiek in ons land geinspi- reerd blyft door haar opvattingen over de vrijheid van de autonome mens en de socialistische door een overwaardering van de staatsge- meenschap, is het nuttig en nodig een katholieke partij te bezitten, die de maatschappij ziet als een orga nisch geheel, waarin individu en ge meenschap als twee eigen groothe den in wederzijdse wisselwerking tot ontwikkeling en bloei moeten ko- Onderzoek in Brussel De benaming Benaming de party als Betekenis zegt van mening te zijn, dat de tijd van ..noodzakelijk heid" van een katholiek partijver band „in elk geval voorbij" is. Hier uit mag, naar het oordeel van de commissie, echter geenszins de con clusie worden getrokken, dat een ka- Tieneridool Dave Berry vliegt zaterdag 5 februari naar Nederland om die dag op te treden in het circusgebouw van Toni Boltini in Soesterberg. Dave Barry is gecontrac teerd voor een middag- en een avond-voorstelling. In het bij programma treden op Margie Beatrix-Claus- Amsterdamse vrouwen geven geschenk Na Rotterdam en Haarlem is ook in de hoofdstad door vrouwen een actie ontketendvoor een huwelijks geschenk voor Kroonprinses Beatrix en Claus von Amsb^rg. Tydens een vergadering van het contactorgaan voor vrouwenorganisaties in Amster dam (COVA) is een voorlopige werk groep gevormd, die zich met deze aangelegenheid bezig zal gaan hou den. De plannen zijn vooralsnog vaag. De initiatiefneemsters willen voorlopig nog anoniem blijven. Zij zijn bevreesd voor anonieme tele foontjes en het bekladden van mu ren en deuren. Het is de bedoeling, dat begin fe bruari. nadat contact is opgenomen met de diverse Amsterdamse vrou wenverenigingen, een definitieve werkgroep wordt gevormd. Men heeft de echtgenote van burgemeester Van Hall gevraagd het erevoorzitter- schap van deze werkgroep op zich te willen nemen. Daarna zal men tot officiële inzamelingen overgaan. Over de vorm van het geschenk moet nog een beslissing genomen worden. Als adviseur hierbij zal optreden dr. S. Levie, de directeur van de ge meentelijke musea. Ball uit Leiden en haar combo, de Jay Jays (ex-Jumping Jewels), en enige nog door impresario Herman Batelaan te engageren artiesten. Circus- directeur Toni Boltini kocht drie jaar geleden een klein cafeetje in Soesterberg, omdat het by dit zaakje behorende terrein plaats bood voor winterstalling van zijn circuswagens. Hij werd al spoedig overstelpt door nieuwsgierigen, en 't cafeetje is inmiddels uitgegroeid tot een vooral bij tieners geliefde dan cing. waar op zondagen byna 2000 bezoekers tegelyk amusement vinden. Op het terrein verrezen berglood- sen en werkplaatsen, waar het cir cusmateriaal in de wintermaanden voor een nieuw tournee gereed wordt gemaakt. Vorig jaar bouwde Boltini hier een houten circusgebouw. Met het optreden van Dave Berry wordt dit cn'cusgebouw op 5 februa ri in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling hier elke maand een ar tiest te presenteren (in maart Ada- mo». en de ruimte te gebruiken voor repetities v Katholieke Volkspartij wordt in het rapport van de commissie „niet in alle opzichten juist" genoemd. Op grond van een aantal overwegingen echter is de commissie tot de con clusie gekomen, dat op dit moment geen wijziging in de benaming van de partij moet worden aangebracht. Een fusie tussen K.V.P., de A.R.P. i de C.H.U. is, aldus de studiecom- issie, niet haalbaar. Het zou, zo wordt gezegd, ook geen goede weg tot het doel zijn, „ook al niet omdat zulk een fusie een zekere ballast van het verleden van het begin af met dragen". toont zich in het rapport geen voorstander tot het ne men van een initiatief om in ons land te komen tot een algemeen christelijke partij, een Nederlandse C.D.U. De zogenaamde semi-metro waar aan in Brussel wordt gewerkt zal naar alle waarschijnlijkheid spoedig worden gewyzigd in een echte me tro. Semi-metro is het woord dat men in de Belgische hoofdstad gebruikt voor tunnels, waarin de stadstram op bepaalde plaatsen langs een helling onder de grond verdwijnt om er na enkele honderden meters weer uit te komen. Sedert 1958, het jaar van de grote Expo, bestaat zo'n semi-metro o.a. bij het Brusselse zuid-station. Uit recente studie met betrek king tot het Brusselse verkeer is ech ter gebleken dat het wel eens nuttig zou kunnen zijn reeds thans op het traject van het oosten naar het wes ten van de stad direct een normale metro te laten lopen. Dat betekent natuurlijk dat er dan geen hellingen behoeven te worden aangelegd. In afwachting van een definitieve be slissing is het werk aan die hellin gen tijdelijk stilgelegd en dat heeft in Brussel heel wat sensatie gewekt. Men heeft reeds gesproken van on- Men werkt sinds een jaar aan een geschiktheid van de ondergrond en nieuwe semi-metro die van het Ro- j metrotunnels te kunnen dragen, van bert-Schumannplein, waar de nieuwe financieringsmoeilijkheden, van het gebouwen van de Europese gemeen- goedkoper zijn van een mono-rail schappen als paddestoelen uit de j en dergelijke. In werkelijkheid gaan giond verrijzen, naar het centrum i alle werkzaamheden voor de eigen van de oude stad loopt. Tegen 1970 lijke tunnel gewoon door maar wacht zou die tramtunnel gereed moeten men even met die voor de beide uit zijn. Men had gedacht er nog een i einden. In elk geval is het iedere in- jaar of 15 gewone tramstellen door te jwoner van Brussel wel duidelijk dat ..Plus minus" ontleent zijn belangwekkendheid niet aan het raadspelletje van de vier Ne derlands sprekende buitenlan ders die onze statistische ge woontes moeten voorspellen. Het zijn de cijfers zélf die tellen, plus de gesprekjes eromheen zoals bv. met Ab Visser over Ja mes Bond. Het bleek dat 26% van de Nederlanders wel eens iets gelezen of gezien hebben van James Bond. De belangrijk ste politieke gebeurtenis vond men (wat het binnenland be treft) de kabinetscrisis, en wat het buitenland aangaat de oor log in Vietnam. De meeste zorg schijnen we aan ons huis-binnen te besteden, de minste zorg aan onze auto. (De keus ging verder nog tussen het huis-buiten, de kleding en het lichaam). Iedere inwoner van Nederland gebruikt per jaar 870 gram toiletzeep, de Duitser behelpt zich met. 880 gram, de Engelsman met 1.350 gram (daarom ruiken ze alle maal zo lekker!), alleen de Bel gen eindigden ruimschoots onder ons, met hun schamele 710 gr. In 60% van onze huizen is een badgelegenheid (meestal een douche) in de Engelse huizen is dat 82%, meestal een bad. En tenslotte: 11% van onze bevol king kocht voor 1 januari een van de duurder wordende goe deren. „Attentie" blikkelijk aan dat het aan ons lag. peccavi dus. Gelukkig over ..Attentie" een mening. Het was, coals we van Houwaart gewend zijn, weer een ..sociale" afleve ring, met aandacht voor de slui ting van de Belgische mijnen en de onvoldoende compensatie maatregelen van de Belgische regering (Belgische kranten stel len de Nederlandse regering ten voorbeeld aan hun eigen kabi net), en met een reportage over iet mond- en klauwzeer, waar bij ook minister Biesheuvel nog sven om de hoek kwam kijken. Hij had dat al eerder op de avond gedaan op Nederland il in „Achter het nieuws" van de VARA. dat collegiaal verwees naar „Attentie" van anderhalf uur later, waarin hetzelfde on derwerp nog wat uitvoeriger zou worden bekeken. „Tim Frazer" Tenslottte nog een goedkeu rend knikje naar „Tim Frazer". De veronderstelling dat het een serie van 18 afleveringen betrof, blijkt achteraf een misverstand te zijn geweest. Het betreft twee feuilletons, met echter dezelfde voofdpersoon Het tweede avon tuur begon vorige week in een ras-echt Amsterdam, een ont roerende belevenis, die de VARA ertoe bleek te hebben aange spoord om terug te komen op vet besluit geen korte inhoud /an het voorafgaande meer te teven. We kregen die korte in- 1 voud nu, en dat was goed. m lllinillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimfi 17.50 Sportrubr. 18.10 Amus.. laten ryden en dan later door hoging van de perrons enz. de mo gelijkheid voor een normale metro, zoals die verleden jaar in Milaan werd geopend, te scheppen. i Boeren en burgers oorspel (42). 2040 Samen thuis: steravond Samen progr. 22.00 Klavecimbelrecital: klass. muz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgel concert: klass. muz. 23.15 Weerwoord: iniek van kunst en stijl van leven. .45 Klass. pianomuz. 23.55-24.00 Nws. het openbare vervoer niet al leen iets, maar zelfs heel veel moet worden gedaan wil zy beantwoorden aan de verkeerseisen van een wereld stad. Boeren Partij. Spr. 18.20 Uitz. de heer L. J. Harmsen. secretaris de Boeren Partij. 18.30 Licht ork. 18.55 V. d. kleuters. 19.00 Gesproken brief. Esro-satelliet De Europese Organisatie voor Ruimteonderzoek (Esro) zal in de lente van 1967 vanaf Spitsbergen zijn eerste wetenschappelijke satel liet lanceren, zo heeft de Noorse raad voor wetenschappelijk en in dustrieel onderzoek woensdag mee gedeeld. In dat jaar zullen twee satellie ten van elk 70 kg gelanceerd wor den. Het nieuwe onderzoekstation in Aalesund is nog in aanbouw. Deze winter blijven er slechts zes man voor de uitrusting zorgen. In het voorjaar gaan 60 arbeiders en een dozijn technici naar Spits bergen. Zij zullen de werkzaamhe den voortzetten. Sociale onrust in België (Van onze correspondent in Brussel) In verscheidene sectoren van het Belgische economische en weten schappelijke leven zijn symptomen van enige sociale onrust. In de Gazet van gisteren kon men een adverten tie lezen waarin 250 onderzoekers en technici van het Belgisch atoomcen- trum nieuwe betrekkingen vroegen. Die advertentie is waarschijnlijk ge/et om er de aandacht op te ves tigen dat zU niet tevreden zijn met het beleid var de fabriek. Deze 1 ad namelijk aangekondigd dat ongeveer 80 man zou moeten worden ontsla gen uit bezuinigingsoogpunt. Boven dien zou men de arbeidscontracten van een ander deel van het perso neel, die voor onbepaalde tijd waren aangegaan, willen wijzigen in con tracten met een maximumduur van drie jaar. Ongeveer 75 procent van het personeel heeft bevestigend ge reageerd op een door de vakbonden gedane aanzeg tot staken. De sta king zou op 11 februari ingaan. Het personeel van de Belgische banken heeft eveneens een staking aangekondigd om kracht bij te zet ten aan zijn eis tot salarisverhoging. Het personeel van de grote waren huizen in Luik zal zaterdag niet wer ken. De eisen zijn hier een verho ging van het basis-salaris met tien procent, een dertiende maand sala ris als tantième en een werkweek van 40 uur. Honecker (mogelijke opvolger van Vlhricht) in actie I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord: meditatie. 7.15 Lichte gram. (7.30-7.32 Nieuws; 7.45 KNAC ANWB wegeninformatie). 7.55 Overweging 8 00 Nws. 8.10 Lichte gr. (8.30-8.32 Nws.). 840 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.05 Verzoek- progr. voor oudere luisteraars. 1100 V. d. zieken. 11.40 Lichte gram. 12.00 Argelus. 12.03 Licht ens. 12.27 Meded licht progr. 13.10 Lichte gram. 13.55 V. d. vrouw. 13.45 Musiësta: gevar. muz.progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.35 Hoorn en piano: klass. muz. 17.00 V. d. jeugd. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws.. ochtendgym. en strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7 30- 7.35 Van de voorpag.) Lichte gram. (v> De Oostduitse minister van Cultuur Bentzien is gisteren af gezet bij een ingrijpende kabi netswijziging. die de climax vormt van een campagne om de onrust onder de intellectuelen in het land te bezweren. Bent zien is van zijn post ontheven omdat het ..leidinggevende or gaan van het ministerie niet lan ger in staat was zijn taken te vervullen en ernstige fouten heeft toegelaten" zo meldt ADN het officiële Oostduitse persbu reau. Bentzien wordt opgevolgd door de 53-jarige Gysi, die naar wordt aan genomen een hardere lijn voorstaat tegen schryvers en andere kunste naars die in de afgelopen week door de partyleiding scherp zijn gekriti seerd. Waarschynlyk zullen andere leden van de party hiërarchie op cul tureel gebied de weg van de 39-jari ge Bentzien volgen. Zijn staatssecre taris, Witt, heeft reeds toegegeven dat hjj fouten heeft begaan. Sedert Bentzien in 1961 aan het bewind kwam was het culturele le ven steeds verder geliberaliseerd. Autoriteiten werden belachelyk ge maakt en scepticisme werd de grote node. Weekbladen verschenen met pin-up meisjes op de voorpagina. Het laatste jaar werden de dogmati ci in de party echter weer sterker. Tenminste vier films, die de party- lijn negeerden", werden uit de rou latie genomen. Ook werd op maat regelen aangedrongen toen een aan tal vrijmoedige romans in de boek winkels verscheen. De beslissende slag kwam vorige maand van de zyde van Honecker, die de leider is van de party-dog matici en de mogelijke opvolger van partijleider Ulbricht. Honecker be klaagde zich erover in een verga dering van het centrale partijcomi té, dat zelfs de Oostduitse televisie „buitenlandse en verderfelijke stel lingen verspreiden. alsmede on kunstzinnige samenraapsel die tevens sterke pornografische ele menten bevatten". Het voornaamste doelwit van Ho necker was een jonge communisti sche chansonnier, Biermann, die een der belangrijkste exponenten van de skeptisehe groep is in de oostduitse literatuur. Biermanns va der is door de nazis vermoord by een actie tegen communisten. En kele van zijn verzen zyn de afge lopen herfst in West-Berlijn gepu bliceerd. In berichten uit Oost- Berlijn wordt gezegd dat zijn bun dels daar in de zwarte handel wor den verkocht tegen tienmaal de nor male prijs. 9.00 Te land i Maak ding. VARA: 10.00 Schoolradio" 1020 Romantische ork.werken. 11.00 Nieuws. 1102 Leren lezen van Kaboel tot Ka meroen. documentair progr. 12.00 Llch- meroen. documentair progr. 12.00 Lich te gram. 12.27 Meded t!b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12 40 Elektronisch orgelspel. AVRO: 13 00 Nws. 13.10 Radiojourn. 13.30 Mezzo sopraan en plano: Liederen over oor log en verdrukking. 14.00 Belaardconc. I 14.15 B(1 de tijd en bij de thee. gevnr. progr. 15.35 Licht ens, VPRO: 16.00 Nws Aansluitend: Van de andere 1 kant: ervaringen van een arts 16 15 Gouden eeuw van Frankrijk (H), le zing. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwR- I gierige kinderen 1649 V d leugd. 1730 Muz. aanwinsten. 17.50 Act. Hilversum III. FM 11.00 Nieuws 11 02 Lichte gram 12 00 Nws. 12 02 Lichte ork muz 12 30 Instr ens. en zangsollsten. NRU NCRV: 13.00 Nws event act. 13 02 Zuid klanken 13.30 Hoogte- - Porgy and Bess. MISSIONARIS VERONGELUKT De 28-jarige franciscaner missie pater Max Brenninkmeijer. af komstig uit Lichtenvoorde, is giste ren in een ziekenhuis in Hydera bad in Pakistan overleden aan de ge volgen van een ongeluk, dat hem met zijn motor overkomen was. Pa ter Brenninkmeijer was sinds augus tus 1963 In de missie in Pakistan werkzaam. Lloht platenprogr. 17.0„ 18.00 Gevar. platenprogr. mobllisten. (deel IV). 21.15 Enigma- De bar het meisje. TV-fllm 22 05 Welvaart 66: lachen of huilen?, documentair progr. 22.30 Zo is het toevallig ook NTS. 23.10-23.15 h-' kort. NCRV: 20.01 Dieren kijken, progr. over dieren. 20.20 Literair kljk- schrlft. 20.50 Koningsgambiet: Ont waarding van een kroon, de eerste drie bedrijven van Richard de Tweede, ko ningsdrama van William Shakespeare (BBC-produktle)21.50 Attentie: act- rubriek. 22.05 Dagsluiting. NTS: 22.10- 22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5