Prof. dr. W. van der Woude zaterdag negentig jaar „Sprong" op het ijs Boeiend foto/filmwerk OPRUIMING Begaafd stuurman in zware bezettingstijd UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' Leidse radiohandelaar voor Arnhemse rechter Wilhelmina - expositie in Leidse Academie WOENSDAG 12 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Driemaal rector magnificus Buna een halve eeuw geleden werd dr. W. van der Woude tot Leids hoogleraar in de analytische en beschrijvende meetkunde en de theoretische werktuigkunde benoemd. Midden in de eerste we reldoorlog was men er zich toen nog niet bewust van. dat daarmee een hoogleraar zijn intrede in de sen aai deed. die een wel zeer uit zonderlijke positie zou gaan bekleden en naast zijn wetenschap pelijk werk grote verdiensten voor de Universiteit zou oogsten op geheel ander terrein: als rector maginificus in de moeilijkste bezet tingsjaren van de tweede wereldoorlog. Thans, zaterdag a s., nu voor een belangrijk deel van ons volk ook die tweede wereldoorlog niet anders dan (nabije) geschiede nis is geworden, viert deze markante Leidse figuur zijn negentigste verjaardag: in goede gezondheid, helder van geest en met een blij vende belangstelling voor wat er in zijn Universiteitsstad omgaat. Hij zal op zijn verjaardag uitstedig zijn. Tfjdens diens rectoraat vond het ontslag van de Joodse hoogleraren plaats, gevolgd door de rede van prof. Cleveringa, de studentensta king en de „sluiting" van de Leidse Universiteit. DERTIG JAAR HOOGLERAAR Willem van der Woude werd op 15 januari 1876 te Nijkerk in Fries land geboren en bezocht het gym nasium te Leeuwarden. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen stu deerde hij wis- en natuurkunde, wel ke studie hij in 1908 bekroonde met een promotie op een proefschrift ge titeld ..Over de normalen van een ellipsoide en van een hyperellipsoi- de". Reeds voordien aanvaardde hij in 1902 een leraarschap aan het gymnasium en de HBS te De venter. Hij was tot 1916 als leraar werkzaam. In 1916 werd dr. Van der Woude benoemd tot Leids hoogleraar wel ke functie hij op 17 mei van dat jaar aanvaardde. In de loop der jaren is de benaming van zijn leer opdracht enige malen gewijzigd. Dertig jaar later zou hij aftreden als hoogleraar toen hy tevens (voor de derde maal!» het rectoraat neer legde van de Universiteit, die hij op zo bijzondere wijze had gediend. Z\jn wetenschappelijke arbeid in deze dertig jaren lag geheel op theo retisch terrein. In de jaren van a\jn Leids hoogleraarschap groeide de wiskunde uit van hulpwetenschap lot zelfstandige wetenschapstak waaruit initiatieven voortkwamen, die een stimulans betekenden op uit eenlopende terreinen van de andere exacte wetenschappen. Die zelfstan diger plaats van de wiskunde vond in de naoorlogse jaren onder meer erkenning door de stichting van het Mathematisch Instituut van De Leidse Universiteit. Tot deze ont wikkeling heeft de arbeid van prof. Van der Woude veel bijgedragen. Officieel huldebetoon Kort na zijn afscheid als rector en hoogleraar in september 1964 richtte de toenmalige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen prof. dr. G. van der Leeuw een officieel schrijven van dank en hulde tot prof. Van der Woude voor diens belangrijke diensten, onder moei lijke omstandigheden als rector magnilicus aan de Universiteit be wezen. „Het is voor de Leidse Uni versiteit een zegen geweest. dat iemand, die gelijk gij het algemeen vertrouwen bezit, zo lange tijd ge durende twee periodes, welke buiten gewone eisen aan gezagsdragers stel den. de leiding \an de senaat heeft gehad", aldus dit schrijven. ..Stellig hebt u dientengevolge bijgedragen tot de krachtige en fiere houding van de Leidse Universiteit geduren de de bezettingstijd". Zoals ook uit dit schrijven blijkt, hebben de bijzondere verdiensten van prof. Van der Woude buiten de wetenschappelijke verdiensten gelegen op het terrein van het rec toraat- Zijn normale rectoraat, dat in dertijd nog een hoogleraar op grond van zijn anciënniteit toeviel, kleedde hij in het academische j; 13341935. Niets wees er toen op, dat hij deze functie onder heel wat minder plezierige omstandigheden later nogmaals (en zelfs tweemaal) zou bekleden. Ten tijde van de inval land werd het Leidse rectoraat be kleed door prof. dr. F. Muller, die in september 1940 zijn functie over droeg aan prof. dr. A. W. Bijvanck. Advertentie 4^5* ekt een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER heeft ze. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten Zware taak In september 1941. toen de situa tie uiterst precair was, waren er vele redenen, om de anciënniteit als lei draad voor het rectoraat te laten allen. Op dat moment werd prof. Van der Woude bereid gevonden. nu bijzonder hachelijke taak ten tweede male op zich te nemen: hachelijk omdat gevaar van twee kanten bezworen moest worden, on der omstandigheden die grote per soonlijke risico's meebrachten. De rector droeg een groot deel van de 'woordelijkheid om de (min of meer gesloten) Universiteit zo gced mogelijk, met zo min mogelijk brok- maar in eerste instantie waar- en getrouw aan de principes de moeilijke bezetting te sle pen. Anderzijds moest daarbij ver meden worden, door compromissen op het hellend vlak van de coll&bo- atie te komen. Twee zo tegenstrij dige aspecten der verantwoordelijk heid. dat er een bijzondere figuur uitzonderlijke menselijke be gaafdheden nodig was. om haar te dragen. Prof. Van der Woude nam met grote tegenzin deze taak op, die tot 1943, toen het echt af gelopen was met een werkelijke uni versitaire gemeenschap, met hard nekkige vastberadenheid en grote kunde heeft uitgevoerd. Steun van allen nneer men prof. Van der Wou- rer zijn ervaringen in die moei lijke jaren spreekt, wuift hij iedere zinspeling op de verdiensten, welke hij zich toen verwierf, van de hand: Wy, mijn medewerkers en ik, wa- en slechts spreekbuis. Wij konden daarbij steunen op de overgrote meerderheid van de senaatsleden. Zo •aren zy veelal, dat zij zelf om gevangenschap vroegen, zoals prof. Escher, in wiens plaats op een ge geven moment per ongeluk een an der werd gegrepen. In Vught, waar die remplacant terecht was geko- slaagde Escher er niet in ach ter het prikkeldraad te komen. In en moede ging hy naar de SS in Den Haag Daar lukte het wel r de remplacant kwam niet vry". Zo vertelt prof. Van der Woude voorts over wat anderen deden, hoe anderen de eer van de Universiteit ;n te redden dank zij zware per soonlijke offers. Steeds weer legt hij de nadruk op de algemeenheid van de gevoelens en het verzet in de Leidse Universiteit, en het steekt hem. dat in sommige publikaties de bezettingsjaren <bv. door Warmbrunn in diens „Nederland onder Duitse bezetting"» gesugge- •eerd werd dat het felle verzet slechts uit één faculteit kwam, de juridische. Grote waardering heeft prof. Van der Woude voor zijn medewerkers, van wie hij in het bijzonder noemt de pro-secretaris prof. dr. N. J. Krom en prof. dr. B. A. van Gro ningen, die de felheid van zijn reac ties met arrestatie moest bekopen. En dan bovenal waardering voor de standvastigheid van de echtgenoten van hen, die de ernstigste risico's liepen door hun fier verzet. Zyn eigen echtgenote, die hem eveneens tot grote steun is geweest, heeft Staking hij de elektriciteit in Italië Ongeveer 100.000 werknemers by de Italiaanse elektriciteitsbedrijven zijn vannacht in staking gegaan voor hogere lonen. De aangekordig- de 48-uursstaking werd veranderd in een 72-uursstaking wegens het mis lukken van de onderhandelingen tus sen vakbonden en het Nationale Ita liaanse bureau voor elektrische ener gie. By industrieën en particulieren is erop aangedrongen om het stroom verbruik zoveel mogelyk te beperken om uitvallen van de stroom te voor komen. Men verwacht weliswaar dat de militairen en het toezichthou- Frauduleuze invoer van t. v. - toestellen Justitu De offic Arnhe ren vijf maanden gevangeni straf met aftrek, waarvan tw maanden voorwaardelijk Doetinchem en een 34-jarige ra diohandelaar uit Leiden. Een 38-jarige expediteur uit Em- dend personeel de stroomlevering tegen een 43-jarige chauffe kunnen handhaven, maar er zullen geen reparatie- en onderhoudsploe gen beschikbaar zyn om storingen te verhelpen. De staking breekt uit op een ogen blik waarop Italië te kampen heeft merich, tegen w met een koudegolf. De staking is j uitgeroepen door alle vakbonden, zo wel de communistische als de niet- communistische. Tot de verlenging is besloten om de eisen meer kracht bij te zetten. bi] de geëist, werd op verzoek van zijn ver- i dediger tydens de zitting door de rechtbank heeft giste- rechtbank op vrye voeten gesteld. De drie verdachten zouden zich hebben schuldig gemaakt aan frauduleuze invoer van tweehonderd televisie-toe stellen en enkele radiotoestellen ge durende de periode januarioktober 1965. Het totale bedrag aan ontdoken invoerrechten wordt geraamd op geëist maanden Derde rectoraat Het ning ?en byzonder grote voldoe- prof. Van der Woude ge- mei 1945, direct na de be vrijding onder de moeilyke omstan digheden van de wederopbouw het rectoraat weer op zich te kunnen nemen 'voor de derde maal dus, een dit in september 1945 tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina te kunnen overdragen prof. Escher, over wie wy reeds Familieberichten (ontleend aan andere bladen) Geboren: Van Eek Duymaer-Van Twist-Öchullng, dr. Hapert; Weur- Den Haag; 43 jr., Den Haag; E. M. Palies, 79 jr., Haarlem; M. van Manen, m 64 jr.. Heemstede; I 64 jr., IJsselmonde. schreven naar aanleiding van zyn hardnekkige pogingen om zyn vrij heid te verliezen. Hy droeg toen een waardigheid over, die vooral door zyn eigen werk een extra in houd had gekregen. Ongetwijfeld zullen hem uit brede kring gelukwensen bereiken wanneer hy zaterdag zyn negentigste verjaardag niet thuis viert. De gedachten van zeer velen zullen dan uit gaan naar de benarde ty- den, waarin Van der Woude zirh een voortreffelyk stuurman be toonde. Indonesië roept delegatie uit Havanna terug Indonesië heeft zyn officiële dele gatie van de „anti-imperialistische" drie-continentenconferentie in Ha vanna teruggetrokken, aldus minis ter van Buitenlandse Zaken or. Soebandrio. Tot deze maatregel is besloten naar aanleiding van de aanwezigheid op de conferentie van een niet-officiële Indonesische dele gatie, die eerder op Cuba was aan gekomen en weigerde zich aan te sluiten by de officiële afvaardiging De niet-officiële onder leiding v£ Officieren uit San Domingo Zes leiders van de rebellen-strijd krachten in de Dominicaanse Repu bliek zijn gisteren naar diplomatieke posten in het buitenland vertrokken. •Van Straaten, zn. Den Haag: Zy waren de eersten van de 30 offi- Woestenenk-Evers, dr. Emmeloord. eieren der verschillende groepen in Overleden: M. L. Wagenaar Hum-J de april-rebellie, die door de voorlo- melinck-Lehmann. vr., 90 jr., Wasse- I pige regering met buitenlandse mis na ar N. D. C. Brusse, vr., 31 jr.. sies zijn belast om een ernstige na- Den Haag; C. A. Hoogeveen. vr.. 87 tionale crisis te voorkomen. De lei- jr., Den Haag; G. E. W. Müller. mn., j dende figuren van de „constitutions - listische" groep, de kolonels Caamano en Arache, zijn nog niet vertrokken. Verwacht wordt echter, dat zij wel dra zullen gaan. Drie avonden opengesteld voor geïnteresseerden Met ingang van hedenavond zal het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit gedurende drie avonden 7 uur tot half tien toegankelyk zyn voor niet-academici. Deze open stelling is gearrangeerd om de gehele Leidse burgery (en buitendien iedere andere belangstellende) gelegenheid te geven, het portret-reliëf van Ko ningin Wilhelmina in ogenschouw te nemen, dat op 26 november j.l. in deze zaal is onthuld door Koningin Juliana. De bezoekers aan het Groot Audi torium zullen daar echter in de ko mende dagen niet alleen het portret reliëf, vervaardigd door de beeld houwster Th. van der Pant bewonde- Lezingen in Oudheden In het Ryksmuseum van Oudheden in Leiden wordt het komende voor jaar een serie archeologische lezingen gehouden. Op 1 februari spreekt prof. J. Vergote (Leuven) over Strabo's beschrijving van Egypte. Dr. W. C. Braat spreekt op 22 februari over de opgravingen van Bellalis Maior (Tu nesië) en prof. dr. H. T. Waterbolk uit Groningen spreekt op 15 maart over de kopertyd in Zuidoost-Euro pa. De stedelijke nederzettingen m Germania Inferior zyn het onder werp van een lezing van prof. dr. J. E. A. Th. Bogaers uit Amersfoort, die hy op 29 maart houdt. Op 3 mei ten slotte spreekt prof. W. B. Emery uit Londen over „The latest discoveries in Saqqara". SOCIAAL KLIMAAT IN NEDERLAND f 26.000. Vele leden van het Prot. Chr. Werkgeversv> bond en de Holl. Kath. Werkgevers vereniging troffen elkaar gisteren in Rest. Van der Heijden aan een ge- zamenlyk diner. Vooraf hield drs. Cnossen, secretaris van het Prot. Chr. Werkgeversverbond, een lezing over „Het sociale klimaat in 1966 in Nederland". Uitvoerig besprak spre ker de vele moeilykheden. welke zyn ontstaan door het afbreken van de S.E.R.-onderhandelingen, nu één "ge sprekspartner (werknemer» zich heeft teruggetrokken. Het samenzijn stond onder leiding van resp. de voorzitter van de Rynlandse Club. de heer D. J. van Herwaarden en de voorzitter van het district Leiden van de Holl. Kath. Werkgeversver- delegatie staat I eniging. de heer P. A. de Jong. Ibrahim Isa. De radio- en televisietoestellen werden in de vrachtauto van de Duitse expediteur een koelwagen - over de grens gesmokkeld. De Leidse handelaar, die in finan ciële moeilijkheden verkeerde, was uit geldnood op de voorstellen van de ex pediteur ineegaan. De Duitse expedi teur. die schuld ontkende, werd in vryhéid gesteld omdat hy al meer de Rynlandse Club dan vyf maanden in voorarrest heeft secretaris van de Afro-Aziatische Dölf/.0ri0ri0VWWvC!|:0 solidariteitsorganisatie. die haar zetel DCI OCJM IieXpO^llK Cairo heeft, de officiële groep onder die van generaal Latief Hen- draningrat. Deze heeft opdracht ge kregen, naar Indonesië terug »e keren, terwyl de Indonesische am bassade in Havanna het paspoort van de leden van de niet-officiële delegatie heeft ingetrokken. De am bassade zal tevens de organisators van de conferentie meedelen, dat de groep van Isa niet bevoegd is Indo nesië te vertegenwoordigen. Burgemeester mr. G. C van der Willigen van Leiden opent op don derdag 3 februari in de tentoonstel lingszaal van de Boerhaavezalen. Vrouwenkerksteeg 12 in Leiden een beroepen ten toonstelling. Deze ten toonstelling werd beschikbaar gesteld door het directoraat -generaal voor de arbeidsvoorziening op initiatief van de Commissie Studie- en Beroe- penvoorlichting Leiden en omstreken. doorgebracht. Zyn vrachtauto werd verbeurd verklaard. Uitspraak over 14 dagen. Advertentie Mooie OVERJASSEN KOSTUUMS SPORTCOLBERTS PANTALONS OVERHEMDEN WEEKE1NDSHIRTS VESTEN PULLOVERS Breestraat 152-154, Leiden ren. maar tevens het wandtapyt, dat vervaardigd is naar een schilderij van Koningin Wilhelmina, en dat de zaal al een reeks van jaren siert. Bovendien is een kleine expositie in de zaal ingericht, die betrekking heeft op de relaties tussen onze vroe gere Vorstin en de Leidse Academie. Deze relaties zijn talloos naast het ere-doctoraat, dat haar in 1925 werd verleend en een zeer directe band vormt. Deze bescheiden expositie omva' ■n aantal unieke voorwerpen, ge schriften en foto's, ook met betrek king tot het verzet van de Univer siteit in de jongste wereldoorlog, een verzet dat gestimuleerd werd door de bezielende woorden van de verban nen Koningin en door haar na de bevrijding gehonoreerd met een veel vuldig bezoek aan de Sleutelstad en andere blyken van blyvende belang stelling. De tentoonstelling is inge richt door de conservator van het Academisch Historisch Museum, drs. Th. J. Meyer. Twee hevig geschrokken meis jes stapten gisteravond uit deze auto op het ijs van een brede sloot in LeidenZuidwest, ter hoogte van de Chr. Technische School. De jongedames werden door de duisternis misleid, toen zij met hun wagen de Cesar Franckstraat afreden. De meisjes merkten te laat op, dat deze straat doodloopt. De politie heeft later op de avond aan het einde van de Cesar Franckstraat, slechts door een grasberm van de sloot gescheiden wordt gehouden, schrikhekken geplaatst. De meis Joop Pieëte hij K&O's Filmclub 16 jes liepen bij hun „sprong op het i waarbij een personenauto totaal ijs" geen letsel op. De auto werd werd vernield. Persoonlijke onge- licht beschadigd. lukken deden zich ook hier niet Op de Zijlsingel had in de afge- voor. lopen nacht een slippartij plaats, I (Foto L.D./Hoiva»t) Concert Arditokwintet Het Arditokwintet, bestaande uit Rien de Reede (fluit). Rob Visser (hobo», Sjef Douw es (klarinet», John Hostard (fagot» en Peter Hoekmeijer (hoorn» zal zondagmiddag as. te half drie een concert geven in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Mede werking verlenen de sopraan Thea Ekker-Van der Pas en Tom de Ligt (contrabas) Het programma vermeldt werken van F. Danzi, H. Andriessen, J. Ibert, A. Diepenbrock en L. v. Beethoven. De naam Joop Pieëte is in Leidse film- en fotokringen een begrip, maar ook nationaal en internationaal heeft deze cineast-fotograaf een goede naam. De leden van K. en O's Filmclub 16 hebben gister avond in de Jacobazaal in Leiden kunnen ervaren, hoe Joop Pieëte zich die faam verworven heeft. Over het onderwerp „De fotografie in de film" hield hij een boeiende lezing, waarbij hij vaak indruk wekkende staaltjes technisch kunnen demonstreerde. Byzonder veel indruk maakte by- voorbeeld zyn „Lentesymfonie in klank en kleur", een programma, dat een soort tussenvorm tussen fotogra fie en film bleek. Met twee elkaar overlappende projectoren werden zoals Joop Pieëte hetzelf uitdrukte „variabele spanningen opgeroepen, waardoor beeldverdringingen en kleurv er schuivingen nieuwe beelden van ongekende kleur en schoonheid ontstaan". Joop Pieëte ging uitvoerig in op de verschillende technieken, die hy by zyn experimenten met licht en geluid gebruikte. Zo liet hy in zyn dia-reeks „Images" het gebruik van het polarisatieeffect zien. iets, dat tot verrassende resultaten leidde. Na de pauze vertoonde Joop Pieëte enkele korte films, waarin hy zyn verdien sten als cineast overtuigend bewees. In die film overheerste het fotogra fische volkomen, zoals by voorbeeld In „Afscheid van een zomer", waarin willekeurige landschapsopnamen in een boeiende volgorde werden vast gelegd zonder dat er sprake was van een scenario of iets dergelyks. Samen met de indringende muziek vormde deze film een lyrisch geheel. Het filmpje ,.Muota"-nationaal en inter nationaal bekroond gaf een even lyrisch beeld van het aanzwellen van een Zwitsers bergstroompje. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Stephan Paul. bergen; Antoinette Hendrlka Johanna Petrus Wilhelmus. i Dijk. OVERLEDEN Kruijswtjk. 79 jr. achler; A. Duindam, 49 Jr, Leidse raad bracht bezoek aan Ende«eest C B. en W. van Leiden en de leden van de raad hebben een bezoek ge bracht aan de psychiatrische inrich tingen Endegeest. De geneesheer- directeur. dr. C. P. J. Stotyn. de wnd. geneesheer-directeur, dr. J. F. Cal jé en het hoofd van de Economische en Administratieve Dienst, de heer J. Beekman hielden een inleiding over het werk en de exploitatie van die inrichtingen. Tydens een daaropvolgende rond leiding werd een bezoek gebracht aan een der afdelingen voor vrouweiyke patiënten, een paviljoen voor man nelijke patiënten. de afdeling arbeidstherapie. de centrale keuken en het ontspanningsgebouw. Koninkrijksstatuut JongerenpaiTemeut komt r bijeen. Op deze vergadering zal het Ko- ninkrijksstatuut aan de orde worden gesteld. De betreffende nota wordt verde digd door George Hewitt, die als Ko ninkrijksminister zal optreden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3