LEIDSCH DAGBLAD Fabrikanten zijn boos op vakbonden Honderdvijftig doden in overstroomd Rio TL 1Kb Paard middelpunt van een unieke affaire Caransa naar Amerika Woningzoekende stopt hongerstaking Enorme koopjes in onze foto-opruiming Foto-Ciné Jan Wolfslag Opgericht 1 maart 1860 fcjpsciiw' WOENSDAG 12 JANUARI 1966 No. 31768 directeur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Verkoop lakens en slopen I (Van onze Amsterdamse correspondent De federatie van werkgevers ti het meubileringsbedrijf heeft je N.V.V.-metaalbedrijfsbond opheldering gevraagd over en actie, waarbij deze bond par leden tegen sterk geredu- jeerde prijzen textielgoederen ils lakens, slopen en plaids aan- iedt. De federatie maakt hier bezwaar jgen, omdat bij deze bevoordeling fit het oogpunt van ledenbinding" de fetailhandel omzeild wordt. In haar Cgaan schrijft zij om., dat de vak- tganisaties niet langer werknemers- laA r t Weer gesprek ve$i werkgevers werknemers De federatie noemt de acties zoals die van de metaalbedrijfsbond ab normaal en gevaarlijk. Als ze op gro te schaal toegepast worden, dan kan het omdat de kleinhandel uitge schakeld wordt leiden tot volledi ge ontwrichting van het bedrijfs leven, aldus de federatie van werk gevers in het meubileringsbedrijf. Van de zijde van de NW-metaal- bedrijfsbond vernemen wij, dat het aanbieden van artikelen tegen gere duceerde prijzen reeds twee jaar gaande is. Thans is deze actie uitge breid tot alle bij het NVV aangeslo ten bonden. Ieder lid ontvangt een chequeboekje op grond waarvan be paalde artikelen gedurende vyf of keer per jaar kunnen worden ge kocht. De verkoop geschiedt door middel van Coöp-Nederland. De af gelopen zomer was het alleen nog de metaalbedrijfsbond, die verstrekking artikelen tegen lage prijzen voor leden mogelijk maakte. Men heeft onder andere reistassen beschikbaar gesteld. De voorzitters van de drie vakcen- ;n de vier werkgeversvereni- zijn vandaag bij elkaar ge- >m te trachten de discussie lover heit probleem van het toekennen Jyan de voordelen aan georganiseer eer: weer op gang te brengen. Aan fcerknemerszijde hèeft men redelijke hoop, dat er een vorm zal worden tevonden, dat het overleg inzake de Iwestie georganiseerden-ongeorgani- luerden, dat op het ogenblik is ge- Bokkeerd, zou kunnen worden her- Verkeerde auto gedemonteerd L. dl! Een A'damse correspondent) .eui ~E vergissing van een mon er gisteren de oorzaak vai r. P. Tromp in de Van Don Jelaarstraat in Amsterdam haar kort de omgeving van een ga- ige geparkeerde auto met de motor dit bedryf terugvond. Toen mevr. Tromp op een gegeven poment wilde wegrijden, bleek haar wagen verdwenen. „Nee mevrouw, lie kan hier niet zijn", kreeg zij des gevraagd bij de garage te horen. Tot haar grote schrik ontdekte zij, toen Hj het bedrijf inliep, dat haar auto p wel stond en nog wel voor kroot deel was gedemonteerd. De irzaak bleek een fout van een n Deze had de opdracht gekregen auto van hetzelfde merk en ilfde kleur als die van mevr. Tromp binnen te halen. Het contact sleuteltje had toevallig gepast, zodat e monteur niets van zyn vergis ing had bemerkt. Bij het uit elkaar alen van de auto was intussen aantal gebreken aan het licht lekomen. Mevr. Tromp heeft de ge- 'genheid te baat genomen om •ictieplaten te laten vernieuwen. Muur van Statenzaal gestut De muur van de Statenzaal van Brabants eeuwenoude Pro vinciehuis, die op instorten stond zoals wij gisteren in een deel van de oplage nog konden melden is in de loop van gis teren gestut. Zware balken en palen ondersteunen nu de muur die grote scheuren vertoont (zie foto links). Het kostbare meubilair en de kroonluchters uit de Statenzaal, die thans zeer doorzichtig is ge worden (zie foto hieronder) zijn naar veiliger oorden gebracht. De rijkgevulde provinciale bi bliotheek werd in haar geheel verhuisd en enkele vertrekken in het Provinciehuis moesten in verband met het instortingsge vaar eveneens worden ontruimd. Sommige muren vertonen scheuren van meer dan een hand breedte, tarnen zyn uit de sDonningen gedrukt en 'e pu blieke tribune in de statenzaal hangt scheef. De statenzaal en omgeving is voor het publiek ge- De val van het water van de Binnendieze een riviertje dat gedeeltelijk onder de statenzaal doorloopt, wordt als oorzaak van de moeilijkheden gezien. Afgezien van het feit of res tauratie mogelijk is, zullen de Staten van Brabant toch niet lang meer vergaderen in de riai twe ge leden gaven zy hun goedkeuring aan een plan tot de bouw van een nieuw provinciehuis van 30 miljoen gulden. Het wachten is nog steeds op de rijksgoedkeu- PRIJS BEREKEND PER HOEFNAGEL (Van onze Groningse correspondent) ..De grootste paardemop aller tijden", zoals de zaak nu al ge noemd wordt, begint serieuze vormen aan te nemen als (amateur) pikeur-caféhouder Roel Hamming van de ..Gouden Zweep in Groningen vrijdag voor de rechtbank een civiele procedure aan spant tegen zijn collega Bosklopper. kastelein van ..Bellevue Inzet in deze unieke affaire is een bedrag van ruim een half miljoen gul den. de prijs die Bosklopper aan Hamming zou moeten betalen voor diens paard Coryphee R. H. Wat de transactie zo uniek maakt is de wijze waarop de prys tot stand zou zyn gekomen. Niet de kwaliteit van de draver maar het aantal na- i gels in zyn hoefbeslag was bepa lend voor de som die de koper er r zou moeten neerleggen. Bosklopper ontkent overigens dat er j van welke transactie dan ook spra ke is geweest. Volgens Bosklopper. behalve kastelein ook nog beroeps pikeur en handelaar in paarden, heeft Hamming het hele verhaal uit zijn duim gezogen. Hamming op zijn beurt beweert echter dat ze het wel degelijk over de verkoop van Coryphee R. H. eens zijn ge worden. Hij wenste Bosklopper aan de gemaakte afspraak te houden en heeft daartoe een advocaat in de arm genomen die de zaak vry- dag bij de Groninger rechtbank aanhanging maakt. De transactie zou enkele weken ge leden tot stand zijn gekomen aan de tafel van de „Gouden Zweep". Vooral slachtoffers in de krottenbuurten Honderdvijftig doden, zeven honderd gewonden en meer dan zeshonderd gezinnen dakloos: dat is de balans tot dusver van de ramp, die de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft getroffen. De zwaarste regenval sinds 1886 veroorzaakte aardverschui vingen en instortingen. De scha de wordt op vele tientallen mil joenen guldens geschat. Het re gent nog steeds en voor de ko mende twee dagen wordt nog meer slecht weer verwacht Sinds 1 januari is meer dan 250 mm regen gevallen, bijna het dubbele van het normale totaal van de gehele maand! Velen zijn het slachtoffer geworden doordat de primitieve optrekjes ach ter de luxueuze wijk Copacabana door rotsgesteente werden bedolven. Zo viel een stuk graniet van twee- Zien brandweerman in Rio be vrijdt een vrouw, die bedolven was onder de puinhopen van haar huisje, dat instortte door de hevige storm en regens. ."g Keukenhof wordt 31 maart geopend Het bestuur van de Stichting [jtlLKeukenhof" in Lisse heeft besloten lU#|de bloemententoonstelling op donder- InWdag 31 maart voor het publiek te 1 18* openen. liCBf- /ijlt WEERBERICHT Lichte vorst spfl Het KNMI in De Bilt verwacht 'Bolheden tot morgenavond: verander - 94 ui tewolking met plaatselijk enkele sneeuwbuien, matige aan de Wad- NSif denkust tijdelijk krachtige noordoos- telijke wind. In de kustprovincies j lichte vorst elders lichte tot matige NGd vorst. i i (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 JANUARI "F Zon op: 8.43 uur; onder: 16.54 uur Wir; Maan op: 0 05 uur; onder: 12.03 uur n- Hoogwater in Katwijk te 7.58 en 20.23 flï uur. laagwater te 3.42 en 16.08 uur. 25# e bf Dit nummer bestaat rit 18 pagina's duizend kilo op een barak, waar veel kinderen het slachtoffer werden. Wa ter en modder staan op sommige plaatsen twee meter hoog en belem meren het bergingswerk. In de wijk I Urca, aan de voet van het bekende „Suikerbrood", zijn twee huisjes door neervallend gesteente verpletterd. Een groot gedeelte van de stad is van elektriciteit verstoken. Enige ziekenhuizen, waaronder een kraam vrouwenkliniek, hebben via de radio een beroep op de elektriciteitsmaat schappij gedaan om de stroomvoor ziening zo snel mogelijk te herstellen. Zij deden dit via de radio omdat het telefoonverkeer ernstig gestoord is. Intussen heeft de gou\|srneur van Rio de noodtoestand afgekondigd en een bedrag van 10.000 dollar ter be schikking gesteld om de ramptoe- I stand het hoofd te bieden. De fe derale Braziliaanse regering heeft de hulp van het leger aangeboden om de vermoeide politie- en brandweerafde- I lingen af te lossen. Bosklopper, aldus het verhaal, ver klaarde by die gelegenheid op zoek te zyn naar een geschikte draver, waarop Hamming gezegd zou heb ben dat hy er nog wel een voor hem had Bosklopper had het maar voor het uitzoeken. Nog voor Bos klopper zijn keus bepaald had wa ren ze het al eens over de prijs, lij zou één gulden voor de eerste hoefnagel betalen, voor de tweede twee gulden, voor de derde vier en zo vervolgens. Om zeker te zijn van een juiste keus werd besloten er een onpartijdige deskundige by te halen. Het middernachtelijk uur was intussen al verstreken maar pikeur en vee-expediteur G. van der Wal bleek bereid voor 250 gul den uit zyn bed te komen. Geluk Stamtafel IN DEN HAAG Met twee adviseurs is de Amster damse handelaar in onroerend goed M Caransa gisteren van Schiphol naar New York vertrokken om daar poolshoogte te nemen van de nieuw ste snufjes van het Amerikaanse ho telwezen. Hy zal in New York gaan uitzoe ken of Amerika op hotelgebied nog nieuwe computer-systemen heeft ge vonden voor de boeking van hotel gasten. Naar bekend heeft burge meester Van Hall reeds de eerste paal geslagen voor het nieuwe ho- an 17 verdiepingen, dat Caran- sterdam laat optrekken. „Ik hoop na te gaan hoe de Amerikanen hun gasten het kleine menu aan een toonbank voorzetten. Tenslotte wil ik zien of zij het daar met relatief minder personeel afkunnen dan wij hier". Na een dag of vijf vertrekt het gezelschap vervolgens naar Phi ladelphia voor een bezoek aan een aldaar pas geopende parkeergarage, Caransa als voorbeeld wil nemen r de zijne onder het plantsoen het Rembrandtsplein. „Mijn ga- ïage wil ik uitsluitend voor kort par- keerders bestemmen. Er zullen 150 i auto's Ingaan en er moet voor een constante, langzame doorstroming worden gezorgd. De Amerikanen i kunnen met dat bijltje vermoedelijk beter hakken, dan wij hier in Euro pa. Ik wil hen dus wel als voorbeeld nemen. De moeilijkheid is natuur lyk hoe in zo'n garage opstoppingen te voorkomen". De keus viel tenslotte op Coryphee R. H. De koper had geluk want het dier miste één hoef. terwijl aan de 21 nagels die de resterende hoe ven zouden moeten bevatten er één ontbrak. Terug in het café sloegen de mannen aan het rekenen. Ze kwamen aan een totaal van f 524.288. Volgens Hamming een zeer redelijk bedrag voor een paard als Coryphee, volgens anderen ech ter teveel. Bosklopper ontkent in tussen welk paard dan ook van Hamming te hebben gekocht. On der het motto „Hamming kan me nog veel meer vertellen" weigert hij dan ook het bedrag te betalen. Van der Wal zegt zich evenmin iets van een nachtelijke transactie te her inneren, zodat voorlopig alleen de verklaring van Hamming overblijft. Daarmee gewapend heeft de ad vocaat nu een dagvaarding naar Bosklopper gestuurd. Wat daar precies in staat wil hij niet vertel len. Dat kan ik niet doen zegt hij, want de zaak berust nu onder de rechter. Ik kan u alleen zeggen dat het verhaal zoals het nu verteld wordt niet helemaal juist is. Het zal nog wel even duren voor de rechtbank tot een uitspraak komt. De zaak wordt voorlopig alleen maar op dz „rol" geplaatst, zoals dat heet. Dat betekent dat de ad vocaat zijn conclusie van eis in dient waarna de advocaat van de tegenpartij 14 dagen bedenktijd vraagt. Die veertien dagen zullen wel uitlopen tot een half jaar en wellicht zal het nog langer duren eer de wereld weet of Coryphee R. H. inderdaad verkocht is aan wie en voor hoeveel. Advertentie i Van Haagse correspondent- Enkele huizen werden haar aange boden. Maar ze kreeg geen woonver gunning. ..Het geval- mevrouw Nieuwenhui- zen is een erg moeilyk geval", zegt wethouder Hylkema, „En natuurlijk zullen wij helpen. Maar er zijn méér helaas gevallen, die De Haagse mevrouw M. M. Nieu- wenhuizen is gestopt met haar hon gerstaking. Ze hield het zes dagen vol. „Ik eet geen hap meer voor ik een huis heb", zei ze vorige week woensdag. Enkele huizen zijn haar erge gevallen aangeboden, maar het gemeentelijk nog erger Zyn. Die'uiterete nw'dgê- ureau voor ce uisves ing weiger vauen gaan voor". De gemeente wi »a. de noodzakelijke vergunning. we] vergunning geven voor een zei Een arts van de G.G. en G D. zou aan8ebracht huis. maar dan moet haar hebben gezegd, dat h ij zou zor- huis ook precies passen bij het dat alles in orde komt. „We la- I ur?entiegeval. ons niet dwingen door demon-1 stranten", is daarentegen het stand punt van de wethouder van Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting, de heer G. W. Hijlkema. Mevrouw Nieuwenhuizen (28) met haar drie kinderen René 5Wibe (4) en Peter (2) woont in by haar broer. Daar slapen nu vier volwas senen en zes kinderen op één ka mertje. Drie van de zes kinderen zyn ziek „Tien mensen op één kamertje, dat kan zo niet langer", besloot mevrouw Nieuwenhuizen. Om een oplossing te forceren ging ze woensdag in hon gerstaking. Donderdag demonstreer de zy met een spandoek op de trap pen van het stadhuis. Een politie agent stuurde haar weg. BLOEMENCORSO BOLLENSTREEK OP 23 APRIL Het Bollenstreek-bloemencorso zal dit jaar op zaterdag 23 april worden gehouden. Er zullen veertig praal wagens aan deelnemen. De bloemens toet zal vertrekken van de Warmonderdam in Sas- senheim en via Lisse en Sassenheim naar Bennebroek ryden. De terug tocht gaat 's middags langs dezelfde route. Het kinder corso wordt zaterdag :vj april georganiseerd en de Elfesta- bloemenfeesten zullen worden gehou den op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 april. Voor goed auro-onderhoud BOEKEN - PAPIER - CAMERA'S - STATIEVEN SCHERMEN, enz., enz. (Verkoop onder garantie) Breestraat 123 - Haarlemmerstraat 102 (9ucJ ?)Ut teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 12 Januarij 1866: f Te 's-Hertogenbosch heeft 1 zich in de stallen der kava- f lerie een ziekte onder de j paarden voorgedaan. Twee zijn reeds bezweken. Men noemt die ziekte daar influ- enza". a Met diep leedgevoel deelen a wij het verlies mede van on- a zen veelgeachten Burgemees- ter, Mr. D. Tieboel Siegen- f beek. Ruim 7 jaren was hij f Burgemeester en had den leeftijd van 60 jaren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1