elefoon voor de dode Gezant van V.S. moet Boeroendi verlaten «OEKSDAG 12 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 [paselijksJ X X X X X Ifopyright Victor OoUance Ltd 1961 li rfe verklaring van dat telefoon- i ijl eigenlijk erg onnozel," zei ze. neb een heel slecht geheugen Jchrikkelijk slecht. Ik ga winke- e gn vergeet wat ik moet kopen, een telefonische afspraak en ÏLt die op het moment dat ik d boom neerleg. Ik vraag mensen m weekeinde te logeren en we zijn thuis wanneer ze arriveren. Af .oe, wanneer er iets is dat ik 'niet vergeten mag, bel ik de (Dtrale, vraag hun me te waar dinnen een paar minuten voor de -d van de aispraak. Het is zoiets ,l,een knoop in je zakdoek, maar ga knoop kan geen belletje laten [jiielen, niet waar?" jmüey keek strak naar haar. Zijn *as droog en hij moest slikken bU kon spreken, jjjn waar was het telefoontje deze Wvoor mevrouw Fennan?" ^eer die charmante glimlach. 'jjat ls net nu juist. Dan ben ik L] vergeten". Miston en kaarslicht. langzaam naar Londen Hf was een tijd geweest dat auto- een ontspanning voor hem (tiende, dat hij in de onwerke- jheid van een lange, eenzame rit b vereachtend middel voor zijn waxde geest vond; dat de ver stoeien* van een rit van een paar ir hem ernstige zorgen deed ver niet #es misschien een van de meer cbtiele kenmerken van de middel- te leeftijd dat hij op zijn manier DK meei zijn geest het zwijgen kon j-'fgen Daar waren nu straffere tregelen voor nodig: op een keer „eerde ntf zelfs in gedachten een ^deling te maken door een Euro- i en de winkels en gebou- te noemen waar hij langs komen, bijvoorbeeld in Bern bij wandeling van de Dom naar de vpersltelt. Maar ondanks de zware Msteiyke inspanning bleven de listen van het heden binnendrin- 4 m en zijn dromerijen verdrijven. Het was Ann die hem van zijn rust 1 htnad beroofd. Ann. die eens het - fen zo belangrijk voor hem had paakt en hem de gewoonte had [(bracht in het heden te leven, [pen zij wegging, bleef er niets leer over. I kon niet geloven dat Elsa tanan haar man had vermoord. Li was haar instinct zich te ver- tdlgen. de schatten van haar leven p te potten en om zich heen de fjinbolen van een normaal bestaan ip te bouwen. Er was geen agressie ^haar geen andere zucht in haar in die tot zelfbehoud. Maai wie kon het zeggen? Wat ïhreef Hesse ook weer? „Vreemd a in de mist te lopen, iedereen alleen. Geen boom kent zijn tour. Ieder is alleen". We weten niets tan elkaar, niets, peinsde Smiley. Hoe dient we ook bij elkaar leven, ruineer we op onverschillig welk rir van de dag op de nacht eikaars depste gedachten peilen dan we ten we niets. Hoe kan ik Elsa Fen- au oeoordelen? Ik denk dat ik haar ki en haar leugens uit angst be- Piip, maar wat weet ik van haar? Mets. Meiidel wees op een wegwijzer. - Daar woon ik. Mitcham. Echt kwaad plekje. Kreeg genoeg van {(meubileerde kamers. Ik heb daar OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR JOHN LE CARRE X X X X XX ,Ja. Drie dagen. Daarom kreeg ik dit karweitje op te knappen. Geen kunst aan; geen complicaties. Geef het maar aan ouwe Mendel, die klungelt het wel voor elkaar". ,Zo. zo. Ik denk dat we allebei te gen maandag niks meer om handen zullen hebben". Hij zette Mendel by Scotland Yard af en reed door naar Cambrid ge Circus. Toen hij het gebouw binnenwan delde, besefte hij dat iedereen al op de hoogte was. Het was te zien aan de maniei waarop ze keken; hun oogopslag, hun houding was een tikkeltje anders. Hij ging rechtdoor naar Mastons kamer. Mastons se cretaresse zat achter haar bureau en keek snel op, toen hij binnen- „Is meneer Maston er?" „Ja Hij verwacht u. Hij is al leen. Klopt u maar en ga naar bin nen". Maar Maston had de deur ge opend en riep hem al. Hij droeg een zwart jasje en een gestreepte broek. Nu begint het feest, dacht Smiley. Ik heb geprobeerd met je in con tact te komen. Heb je mijn bood schap niet ontvangen?" zei Maston. „Dat heb ik wel, maar ik kon u toch niets vertellen". „Ik begrijp je niet goed". „Wel, ik geloof niet dat Fennan zelfmoord gepleegd heeft ik denk dat hij vermoord is. Dat kon ik door de telefoon niet zeggen". Maston zette zijn bril af en keek Smiley stomverbaansd aan. „Vermoord? Waarom?" „Wel, Fennan schreef zyn brief gisteravond om half elf. wanneer we de tijd op zijn brief als juist aan nemen". ..Nu en?" „Wel, om vyf voor acht belde hij de centrale op en vroeg om half negen de volgende morgen gewekt te worden". „Hoe weet je dat in 's hemels naam „Ik was daar vanmorgen toen de centrale belde. Ik nam de telefoon aan, omdat ik dacht dat het de Dienst was". „Hoe kun je nu beweren dat Fen nan om dat telefoontje gevraagd had?" (Wordt vervolgd» (Advertentie) Sanatogen het versterkend middel voor jong en oud voor lichaam en geest. Neem het elke dag! Actie ten bate van vluchtelingen Koningin Juliana, of minister president Cals, zal maandagavond 31 januari via radio en televisie een actie van een maand inleiden, die onder de titel „Be'zegel hun vlucht" zal worden gevoerd ten bate van het ICEM-vluchtelingenvervoer. De „Ne derlandse stichting tot steun van het ICEM-vluchtelingenvervoer" zegt hierover: „De stroom van vluchtelin gen groeit de laatste jaren dermate snel aan, dat er in het vervoer ern stige vertragingen optreden. De ge volgen hiervan betekenen voor de betrokkenen een onvoorstelbaar men selijk lijden. Het welvarende Westen mag niet toestaan, dat dit lijden voortduurt of zelfs nog verergert". De P.T.T. zal gedurende februari twee zegels ten bate van het vluch- telingenvervoer uitgeven. Deze post zegels zullen een oproep van Konin gin Juliana „Brengt hen naar veili ge haven", alsmede haar handteke ning in facsimile dragen. De stich ting heeft zich verder met enkele suggesties tot het bedrijfsleven ge wend. Verder begint op 1 februari een door alle omroepverenigingen ge adopteerde wedstrijd, getiteld „Ma rathon" met hoofdprijzen van maxi maal een ton. P \NDA EN DE GRUBBEL 87—24. Joris Goedbloed week zover achteruit als zijn be-perkte woonruimte hem toestond, want uit het door hem ontvreemde fruitkistje klonken knerpende geluiden die hij zeker niet van een Mbanga-Wanga vrucht verwacht zou hebben: en ook de handjes, die van binnenuit ijverig doende waren het deksel verder open te duwen, droegen weinig bij tot zijn gemoedsvrede. „Aimij, wacharme!" prevelde Joris terwijl hij zijn merg voelde verkillen. „Welk een gewetenloos iemand moet die opzichter zijn; hij beloofde mij kostbaar fruit, en thans ben ik opgesloten met een eng gedrocht, dat elk ogenblik uit zijn doos kan komen Help! lang stelde in Joris was Panda, maar die kon hem niet vinden. Hij had al menige vuilnisbelt en openbare stortplaats bezocht, maar nog steeds zonder succes; en aangezien inmiddels de avond begon te vallen, werd hij moedeloos van zijn vergeefs gespeur. „Ik ga nog ééntje verder", dacht hij, „maar dan geef ik het op. Dan zal ik de politie moeten waarschuwen. Och, och, ivat treurig toch Maar de volgende, en laatste afvalbewaarplaats, die hij bezocht, was toevallig geen vuilnisbelt, maar een autokerkhof; en daar viel het hem op dat uit de overblijfselen van een bus een vaag lichtje straalde dat op bewoning wees. „Héééé begon hij; en daar werden zijn gedachten onder broken door een geluid, dat alleen maar een hulpkreet kon zijn. (Mm sfopen...! Doezastraat 5 - Leiden De Amerikaanse gezant in Boe roendi, Donald Dumont, en twee van zijn medewerkers is maandag be volen het land binnen vierentwintig j uur te verlaten. De maatregel houdt geen verbre king van de diplomatieke betrekkin gen in. Ook een Griekse ambassade employé is persona non grate ver klaard. In de uitwijzingsnota staat dat het koninkrijk Boeroendi 'n politiek volgt van niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere landen en verlangt dat anderen, „en in het bijzonder de diplomaten van bepaalde landen", zich ook aan deze ïegel houden. Alleen wanneer aan deze voorwaarde wordt voldaan zal de regering van Boeroendi de geloofs brieven van volgende Amerikaanse schapsgebied, ligt tussen Kongo en Tanzania. De Verenigde Staten hebben Boe roendi gewaarschuwd voor de gevol gen die het uitwijzen van de Ame rikaanse ambassadeur op de betrek kingen tussen beide landen zal kun nen hebben. De economische hulp van de V.S. aan Boeroendi beliep in het vorige jaar ongeveer een half miljoen dol lar. voornamelijk ten behoeve van de aanleg van een wegennet. Als antwoord op bovengenoemde maatregel heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gis teren de ambassadeur van Boeroendi gelast het land te verlaten. De Ver enigde Staten hebben tevens gepro testeerd tegen de uitwijzing van de Amerikaanse ambassadeur en twee leden van zijn staf uit Boeroendi. Dit RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN HET LANDHUIS 66. Tsjiao Tai neemt mevrouw Yie en haar zoontje dadelijk mee en na enig zoeken bereiken ze Rechter Tie weer. Samen gaan ze naar het landhuis terug, en staaji ze weer in Pao's slaapkamer, bij de geheime deur. De rechter kijkt bezorgd naar mevrouw Yie. ,.U bent doodmoe, mevrouw. Gaat u zich nu eerst maar eens rustig wassen en verkleden. Dan neemt u uw zoontje mee naar de keuken, en daar „Nee", onderbreekt mevrouw Yie hem „zodra ik me verkleed heb, wil ik gaan zien hoe vader het maakt!" „Weet uw vader van wat er hier gebeurd is, mevrouw?" vraagt de rechter. „Neen, gelukkig weet hij niets, edelachtbare. Pao is pas begonnen nadat vader geheel blind is geworden en het bed moest houden". Rechter Tie knikt. Dit heldert het laatste punt op, waarover hij nog in twijfel had verkeerd. Hij neemt Tsjiao Tai mee naar de bin- nenplaats, die nog grauw in de ochtendschemering is. Als ze onder de lantaarn voor de grote hal staan, zegt de rechterMaal een fakkel uit de stal en klim op het dak van het poortgebouw. Daar geef je het sein voor de soldaten in het bos. Als de ruiters hier zijn, breng je ze naar het dal en laat je ze al die koelies inrekenen. We zullen ze later wel verhoren. Dan ,£)aar komt iemand aan!" zegt Tsjiao Tai. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE POK 416. Langs de geheimzinnige Vuurberg voer het goede schip Kokanje met de stroom mee en wind in de zeilen. „Zouden ze ons daar nu zien?" vroeg Karo zich af. Het antwoord werd hem ogenblikkelijk gegeven. Want boven op de berg versche nen reusachtige handen van vuur, die naar Bram en de andere op- vuur had gespeeld was El Presidento door de gebeurtenissen mes het Oervuur totaal veranderd. De mannen, die eens het Oervuur voor hem stalen, liepen nu als brandwachten door de straten. Nie mand mocht een kachel aansteken, niemand mocht zich zelfs het vuur uit de sloffen lopen. Wie het toch deed, kreeg onverbiddelijk de brandslang op zich gericht. Sijmen en de andere belastingbetalers hoefden nu geen geld meer

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17