:New York is uitgeput BIJNA EEN MILJOEN AUTO'S PERSTE ZICH DOOR STRATEN DLJET Wilson in Nigeria Wijziging tan advocatenwet Rangloze predikant kreeg veel bijval Wenst Warschau geen bezoek van Paus? Contact in '56 tussen geheime diensten van Bonn en Moskou Chefarine .4" fARlpJSDAG 11 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent in Washington) »ngeveer 870.000 auto's persten'zich gisterochtend door New- straten (een kwart miljoen meer dan normaal) in een ing meer werknemers naar hun werk te brengen dan vorige ®§ek, toen door de stakingen van bussen en ondergrondse heel 11 mensen verstek moesten laten gaan. 'keer is nu werkelijk chaotisch en steeds werkelijk chaotisch en steeds meer Newi/orkers ■den o-ver de busloze en treinarme situatie. Zij ver hun geduld bij het lezen en horen van steeds dezelfde berichten onderhandelingen tussen de transportarbeidersbond en de overheid. hogere kosten te dragen en einde- Hik tot tarief verhoging van bus en ondergrondse zou moeten overgaan om het duurdere loonpakket te kun nen betalen. Een dergelijke tarief - verhoging is evenwel een hoogst onpopulaire maatregel die vooral miljoenen mensen met kleinere in komens zou treffen. Het is begrij pelijk dat de juist gekozen en be- edigde burgemeester Lindsay er voor terugschrikt als eerste belangrijke ambtsdaad zoiets te doen. Iedereen moe foto's van de uiterst vermoei- pas benoemde, burgeeester van York, Lindsay zijn de door de geteisterde inwoners van de- luzenstad ook beu. Tenslotte kost hunzelf 's avonds vaak twee en half uur, voordat zij via taxi, flets of benenwagen kans zien huis te bereiken. Zo i s uitput- werkelijk niet alleen een be- ;ns waardige conditie voor de .eester of de vakbondsleider die in een ziekenhuis ligt. posities van de onderhande- ipartners liggen overigens niet over uiteen als enige dagen In plaats van bijna 200 dollar, liggen thans nog tien miljoen dollar tussen de an de transportarbeiders en aanbod van de overheid. Het ziet uit dat men het eens zal ver een loonsverhoging plus werktijdverkorting, die rond g miljoen meer zal gaan kos- Probleem advertentie spaar plezierigmet IVYLOJVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart ïrieui^ tuiger igeifaking van Surinaamse tte'erkrachten opgeschort grote 1 D e samenwerkende onderwijzers iet Al^aties in Suriname hebben be- litenl^ gemaakt, dat tijdens de bespre- ar a|en met de raad van ministers Newi volledige bereidheid van de re- ingjbg is gebleken om met de haar iver n dienste staande middelen tege- de)1 te k°men aan de wensen van van öftderwyzers, n.l. de toegezegde n fbruggingsregeling zo spoedig {elijk haar beslag te doen krijgen". je staking is voor de duur der be- ikingen opgeschort. Vandaag zijn leerkrachten in Suriname weer maal naar school gegaan. Geld van de staat New York lijkt de stad daarentegen moeilijk te kunnen krijgen, doordat Lindsay's partijgenoot Rockefeller er volgens allerlei aanwijzingen kennelijk wei nig voor voelt Lindsay te hulp te komen en .daarmee het prestige van de burgemeester welliclht te vergro ten. Het touwtrekken zal daarom misschien nog even duren, hoewel een oplossing thans in zicht lijkt. Nieuw Een nieuw element lijkt de hele staking met al haar consequenties voor het dagelijks leven van miljoe nen toch te hebben opgeleverd, na melijk een groeiende ontevredenheid over de vakbondsleiding. Hoewel men algemeen in New York de looneisen van de transportarbeiders zeer re delijk acht (bus- en treinconduc teurs verdienen thans evenveel als vuilnisophalers) heeft men weinig waardering voor het flamboyante, lawaaiige en onnodig dramatische optreden van Quill en diens mede standers. Daar deze vakbondsleiders een rechtbankuitspraak, gebaseerd op twee staatswetten, naast zich neer leggen en desondanks een staking uitriepen, zitten trouwens niet alleen acht van hen in de gevangenis, maar bovendien hangt boven het hoofd van de vakbond, dat zij nog een drastische boete zullen moeten be talen, bijv. van ongeveer 322.000 dol lar per dag, het bedrag dat bussen en ondergrondse dagelijks verliezen door de staking. Aangezien volgens de laatste opga ve de contanten van de vakbond slechts rond 643.000 dollar belopen zou een dergelijke boete hard aan komen. Hard aankomen doet de sta king overigens ook voor duizenden winkeliers, caféhouders, restaurant- bezitters etc. in New York. Welis waar heeft de federale regering steun toegezegd in de vorm van le ningen tegen lage rente en opschor ting van de afbetaling voor uitstaande schulden, maar dat zijn slechts lapmiddelen om directe fail lissementen als gevolg van de sta king tegen te gaan. Verliezen van vele zakenlieden zijn op niemand te verhalen precies zoals vele werkne mers hun gederfde lonen van nie mand terug zullen kunnen krijgea Edgar Faure uit Radicale Partij gestoten (Van onze Parijse correspondent) Edgar Faure, die in het nieuwe kabinet-Pompidou de portefeuille van Landbouw heeft aanvaard, is deswege door de Radicale Partij uit de gelederen gestoten. Het is al de tweede maal dat Faure nu uit deze partij wordt gezet. Een eerste keer overkwam hem dit toen hU in 1956 als premier de Kamer ontbond tegen de zin van Pierre Mendes France, die toen de leider der radicalen was. Zware consequenties zijn van deze verbreking tussen Faure en de radicalen overigens niet te verwach ten. De banden van Faure, die een onafhankelijke figuur is, met de Radicale Partij zijn altijd nogal slap geweest, terwijl de partij onder de huidige politieke verhoudingen ook nog maar bitter weinig invloed mag worden toegedacht. Negerleider door bom gedood In Hattiesburg (Mississippi) is vannacht een brandbom geworpen in het huis van negerleider Vernon Dabmer. De 58-jarige stryder voor gelijke burgerrechten kwam hierbü door verbranding om het leven, ter wijl zijn echtgenote en zyn tienja rig dochtertje brandwonden oplie pen, Het huis werd vernield. Een neger, d'ie kritiek had gele verd op de Amerikaanse politiek in zake Vietnam, mocht gisteren zijn zetel in het parlement van de Ame rikaanse staat Georgia niet inne men. De ambtenaar die de leden de eed afnam zei dat er verscheidene verzoekschriften waren ontvangen om het betrokken parlementslid, dat onlangs werd gekozen, niet toe te laten. Zes andere negers mochten met de blanke afgevaardigden hun plaatsen andjj jyj j-j LunSt minis- ag gj van Buitenlandse Zaken. Ski fochelt op diplomatieke wijze „Th stofje weg op de revers van erJff. D. M. van Thiel Coovels sous-chef directie kabinet en protocol. Het echtpaar Luns hield gis teravond in de Trevèszaal aan het Binnenhof een nieuwjaars receptie. Bij aankomst in Lagos (Nigeria) waar hij de gemenebestconferentie zal bijwonen, heeft de Britse pre mier Wilson gisteravond de hoop uitgesproken dat de leden van het Gemenebest zullen erkennen, dat er de laatste weken in de toestand in Rhodesië grote veranderingen zijn gekomen. Hij zei er niet aan te twijfelen dat Engeland elke beslissing zal ne men die noodzakelijk zal blijken. De britse bewindsman weigerde vragen ts beantwoorden over eventuele door hem te nemen stappen om een eind aan de rebellie in Rhodesië te ma ken. De premier verwacht onder druk te worden gezet, in het bijzonder door de Aziatische en Afrikaanse le den van het uit 22 landen bestaan de Gemenebest. Men zal aandrin gen op militair ingrUpen van Enge land ter demping van de rebellie. Wilson is vastbesloten zich tegen die druk te verzetten. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de advocatenwet. Enkele voorgestel de herzieningen betreffen min of meer principiële kwesties. Eén van deze is de regeling, dat advocaten en procureurs buiten ge gronde redenen hun diensten niet mogen weigeren. Thans bepaalt de wet alleen ten aanzien van procu reurs en wel zonder beperking dat z(j hun diensten niet mogen wei geren. Verder wordt voorgesteld in de advocatenwet de bepaling op te ne men, dat een advocaat, die wegens hchaams- of zielsgebreken niet in staat is tot behoorlijke uitoefening van de praktijk, kan worden ge schorst. De formulering sluit aan op hetgeen reeds geldt voor notarissen, leden van de rechterlijke macht en geneeskundigen. Als het wetsontwerp wordt aange nomen, zullen de titels van advocaat en procureur wettelijk beschermd zijn. Door een wijziging in het Wet boek van Strafrecht zal degene die wederrechtelijk de titel van advocaat of procureur voert, strafbaar zijn. Zware boete voor directie van een Lisser slachterij PAARDEVLEES VERWERKT IN WORST De directie van een slachterü in Lisse is door de economische politie rechter irn Haarlem, mr. J. D. Vink, veroordeeld tot een boete van f. 15.000,- en een voorwaardelyke stil legging van het bedryf voor de tyd van een jaar, omdat in de fabriek in de loop van het vorige jaar hon derd ton paardevlees verwerkt wer den in snjjworst. In zijn requisltor merkte de offi cier van Justitie, mr. J. Wiarda, op, Aartsbisschop Makarios wordt in Lagos, de hoofdstad van Ni geria, door premier Balewa be groet. In Lagos, waar sommige opposi tiegroepen de gedegenheid van de Gemenebestconferentie aangrijpen voor het veroorzaken van ongere geldheden om de aandacht te vesti gen op de politieke onrust in het land, was het gisteren weer onrustig. De politie verspreidde met traangas betogers, die op een invalsweg een grote brand hadden gesticht. Er vie len geen slachtoffers. Oudste Britse (110 jaar) overeleden Mej. Hannah Smith, de oudste in woonster van Engeland, is overle den, drie dagen nadat zij 110 jaar is geworden. Zij overleed in een be jaardentehuis in Sheffield, waar ze de laatste vijf jaar van haar leven heeft gewoond. Vrijdag, de dag dat ze jarig was, is mej. Smith in elkaar gezakt tij dens een thee- en sherry partijtje voor haar medebewoners van het tehuis. Tot die dag was ze elke dag voor de lunch opgestaan. Hoewel ze bijna blind was, toonde ze nog altijd veel belangstelling voor haar omge ving. Vijf Jaar geleden stopte ze met roken. Nieuwe belastingen in Indonesië Volgens ©en uitzending van radio- Djakarta die in Singapore is opge vangen heeft president Soekarno in decreet nieuwe belastingen en heffingen aangekondigd om de eco nomie van het land te versterken. worden douanetarieven voor olie, alcohol en suiker verhoogd. De vennootschapsbelasting wordt met 20 tot 60 prooent verhoogd. De maat regelen zijn onder meer bedoeld om de inflatie tegen te gaan en te voor komen dat de rijken rijker worden, aldus het decreet. Radio-Djakarta if geen verdere bijzonderheden. In de Indonesische hoofdstad hiel den honderden studenten gisteren betogingen tegen de scherp stijgen de prijzen. Zij blokkeerden de weg het bureau van derde vice-pre- Saleh door te gaan zitten of liggen. Daarop begonnen vele beto- mohammedaanse gebeden te zeggen. Militairen, van wie sommige met het bajonet op het geweer, kwamen actie om ongeregeldheden te voor komen maar de betogingen hadden ;n ordelijk verloop. Dr. Saleh, heeft in het weekeinde verklaard voorstander te zijn van reorganisatie van het thans 100 leden tellende kabinet. Hij vond dat aantal ministers, „die hun werk niet juist doen" naar huis moet worden gestuurd. Inbreker kwam schoon schip maken Met de mededeling, dat hij eens grondig schoon schip wilde maken, meldde een 31-jarige machinebank werker uit Bloemendaal zich gis te - bij de politie m Den Helder. De bekende in het afgelopen jaar 7 grote Inbraken in Den Helder te hebben gepleegd. Gezien de bij het inbreken ge volgde methode, het binnenklimmen het dak en het „a la sardine" opensnijden van de brandkasten vermoedde de politie al, dat het hier steeds dezelfde dader betrof. De machinebankwerker had bij de ze- inbraken vele duizenden guldens buitgemaakt. Toen hij 6choon schip kwam maken, was het geld schoon op. (Van onze correspondent) Ds. H. Bartlema, legerpredikant in de school voor militaire ad ministratie te Middelburg, heeft gedurende het weekeinde veel reacties gekregen op zijn besluit geen ster en balk meer te dragen op zijn uniform. SYNODE ZOEKT EEN UITWEG Uiteraard waren deze reacties vrijwel allemaal instemmend, soms zelfs heel enthousiast. Pre dikanten die tegen de handel wijze van ds. Bartlema zijn voe len zich uit collegialiteitsoverwe- gingen vanzelfsprekend minder geroepen hem daarover op zon dag op te bellen. Merkwaardig is dat onder de in- stemmers enkele beroepsmilitairen zijn. Zij kunnen zich de gedachten- gang van dominee Bartlema „ik ben geen militair" heel goed in denken. De Vlissinger predikant zelf werkte zijn ideeën hierover gisteren tegenover ons nog nader uit: „Als verkondiger van het evangelie en als geestelijk raadsman van de militair wens ik geen deel uit te maken van de militaire hierachie. Te spreken van een majoor-dominee, een over ste-dominee en zelfs een kolonel-do minee acht ik potsierlijk. Mijn er varing heeft mij geleerd, dat wij, al was het alleen maar op grond van de getalsverhouding, veel meer te maken hebben met de soldaat dan met het kader. Mij in soldatenkrin- gen daii te presenteren ais een kraag, vind ik onjuist. Die ogen schijnlijke rang die geen rang is werkt vaak remmend op het ver krijgen van persoonlijk contact en on het creéeren van de vertrouwens sfeer, die tussen de soldaat en zijn geestelijk leidsman noodzakelijk is. Ik ben geen militair en dat zijn de legergeestelijken geen van allen. Uit solidariteits- of veiligheidsoverwegin gen ben ig bereid bij oefeningen te vel de en in oorlogstijd een groene overall aan te trekken omdat ik wel begrijp dat het lastig is burgers in militaire vervoermiddelen of kampementen toe te laten, maar verder wens ik ook niet te gaan". Geen massabetoging betoging" zal uitdijen. Hü heeft een aantal „zeer stringente" vragen voor gelegd aan de leden van de sectie krijgsmacht van het breed mode ra men der generale synode en ver wacht daar op korte termijn ant woord op. „Tot zover moet alles rus tig blijven. Aan emotionaliteit heb ben we niets". Althans wat dit laatste betreft vindt hy de hoofdlegerpredikant de sedert I januari in deze functie op getreden da J. DroH aan zijn zyde. Ook deze zei ons: „de zaak is in bespreking. Zy moet echter rustig bekeken worden. Wacht u maar af". (Advertentie) Griepbestrijding met middelen tegelijk! (Van onze correspondent) Hoewel zich de afgelopen twee jaren eigenlijk geen concrete feiten hebben voorgedaan, waardoor de verhouding tussen kerk en regering in Polen slechter kon worden, is toch plotseling sprake van een conflict. Goed beschouwd is dat conflict van zuiver morele en religieuze aard, al uit het zich in het verbod) om kardinaal Wyszynski een reis naar Rome te laten maken en een afkeu ring van de regering in Warschau aan net adres van het hele Poolse episcopaat, dat in een briefwisseling met Westduitse bisschoppen een po ging heeft gedaan tot wederzijds be grip en verzoening. Men vraagt zich af, waarom War schau heeft gemeend zijn afkeuring te moeten uitspreken over een poging tot wederzijds begrip. Wat echter bij een conflict tussen kerk en staat in dit land bovendien moet worden bedacht, is dat het een doorn in het oog van de communis tische party moet zyn dat het Poolse volk (alle atheïstische propaganda ten spUt) zo religieus is gebleven. Het is dan ook begrijpelijk, dat de regering In Warschau niet graag zou zien dat de Paus een bezoek aan Polen brengt ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van het chris tendom in het land, een bezoek waar over naar men vermoedde kardi naal Wyzynskl in Rome wilde gaan praten. Tijdens een bezoek van de Paus zou de gehele wereld kunnen zien hoe religieus het Poolse volk is ge bleven en hoe weinig invloed de communistische ideologie daar heeft gehad. Dit schijnt ook de reden te zijn geweest waarom de regering in Warschau kardinaal Konig uit We nen een visum voor een tweede be zoek geweigerd heeft. Zijn eerste be zoek was uitgegroeid tot een geweldi ge religieuze demonstratie. Uiteraard zou een bezoek van de Paus tot nog grotere demonstraties leiden en om dit te T.oorkomen, gebruikt de rege ring blijkbaar alle voor de hand lig gende middelen. Het conflict met de bisschoppen is opzettelijk zozeer op geblazen, dat een bezoek van de Paus op het ogenblik onmogelijk wordt. Interview in „Der Spiegel De Westduitse en de Sowjet- russische geheime diensten heb ben volgens de bondsregering in 1956 tweemaal contact met elkaar gehad, waarbij het ge sprek echter „politiek volkomen zonder resultaatbleef. Hiermee bevestigde de Westduitse regeringswoordvoerder Von Hase de mededelingen van de voormalige lui tenant-kolonel van de Russische ge heime dienst Karpow, die het West duitse tijdschrift „Der Spiegel" gis teren publiceerde. Karpow had in een gesprek met de Moskouse correspondent van „Der dat, gezien de hoge rundvleesprijs het verwerken van paardevlees in de worst een voordelige zaak voor het bedrijf is geweest. Hij eiste een boete van f. 25.000.- en een jaar voorwaar delijke stillegging van het bedrijf. Uit het verhoor is gebleken, dat het paardevlees via een importeur in Rotterdam betrokken werd uit Argentinië. Spiegel" verklaard dat hij in de herfst van 1956 in opdracht van het opperbevel van de Russische troepen in Oost-Duitsland met een Westduit se luitenant-kolonel had gecon fereerd over de mogelijkheden van een Duitse hereniging. Dat contact was tot stand gebracht door 't hoofd van de Westduitse geheime dienst, generaal Gehlen. Volgens Karpow zijn daarbij de volgende punten ter sprake ge komen: een rechtstreeks gesprek tus sen Bonn en Moskou, een neutrale gordel in Europa, een herenigd Duitsland tot de Oder/Neisse, na tionale strijdkrachten, geen commu nistisch stelsel. Karpow zei tijdens het interview, dat hij alle eisen en onderwerpen die Oost-Duitsland be troffen van de hand had gewezen onder verwijzing naar de Oostduitse souvereiniteit. In Oost-Berlijn Von Hase heeft meegedeeld dat het eerste gesprek met de Russen al op 9 december 1955 op het Russische hoofdkwartier in Oost-Berlijn plaats had. De Westduitse onderhandelaar de gewezen luitenant-kolonel Von Bonin. De Russen hebben het initia tief tot het onderhoud genomen. De Russische onderhandelaar heeft Von Bonin aangeboden voor de Russische geheime dienst te gaan werken. Von Bonin die toen al niet meei staatsdienst was, heeft dit volgens Von Hase aan de Westduitse gehei me dienst gemeld. De regering in Bonn had pas in januari 1956 vi het gesprek gehoord. Van het tweede onderhoud, op en 9 september 1956, was de Bonds regering wel van te voren op de hoogte gesteld. Von Hase zei dat Bonn de Westelijke bondgenoten on verwijld over het contact heeft inge licht. Volgens Von Hase moet men wan trouwend zijn als een officier van de Russische geheime dienst een in terview geeft. Het zag ernaar uit dat de Russen wantrouwen willen zaaien tussen de Bondsregering en haar bondgenoten en tweedracht tussen Westduitse regeringsorganen. Officieel is men in Bonner rege ringskringen van mening dat Kar- pows onthullingen ook een poging zyn om de aandacht af te leiden van de pubükaties van de zogenaamde „papieren van Penkowski", de Rus sische meester-spion die in 1963 zou «Un terechtgesteld. Over dit on derwerp gaat het gesprek tussen Karpow en de correspondent van „Der Spiegel" ook grotendeels. Kar pow noemt de „papieren van Pen kowski" in dit gesprek „een falsifi catie en een vuile zaak". De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. MMIHiir Kerkelijk Leven NED. 11EUV. KERK Beroepen te Waddlnxveen (3e pred.- r, w Breugem te Achterberg, ïaar O" Kate I Aangenomen i Jhterberg. Oudorp en Veenhui- Eenrum naar in den Broek te Nieuwland en Ooeterwijk. GEREF. KERKEN ^Aangenomen Soestdljk M. Wll- Gouda. Bedankt voor Rotterdam-Char- Scheveningen Abcoude B. Bouma) E. P. Bosma veen (6e pred.pl.) W. Bos 1 CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Haarlem-Noord C. Lang broek te Veenendaal en J. P. Versteeg te Wormerveer. Bedankt voor Zwaag- westelnde P. van Zonneveld te Benne- Brug slaan - vrede dienen De aartsbisschop van de Poolse stad Wrocklaw, BoLeslaw Kominek, heeft gisteren in een gesprek voor de Westduitse televisie aangedrongen en Duits-Pools gesprek, ondanks alle moeilijkheden. Hij zei dat het Poolse episcopaat met zijn boodschap aan de Duitse bisschoppen slechts een verandering van de Poolse houding jegens Duitsland en omge keerd heeft willen bewerken. Over de Oder/Neisse-grens was niet ge rept De kerk wilde slechts een brug slaan en de vrede dienen. De Oaeervatore Romana heeft gis teren geschreven, dat het verbod van de Poolse regering aan kardi naal Wyszynski om deze week naar Rome te reizen niet te rechtvaardi gen lijkt. Het Vaticaans© orgaan sprak de hoop uit, dat de commu nistische autoriteiten in Warschau nog van gedachten zouden veran deren. IR. H. G00TENAAR KAMEROEN Ir. H. Goote, die Oi samenwerking met het bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersband door de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk werd benoemd tot zendingsarbeider om uitgezonden te worden voor agrarisch voorllchtingswerk in dienst van de Evangelische Kerk van Kameroen, zal zondagmorgen in de kerkdienst in Wageningen worden uitgezonden. De heer Goote zal deze maand zijn stu die aan de Zendlngshogeechool te Oegstgeest beëindigen om begin fe bruari naar zijn arbeidsterrein in de omgeving van Douala (Kameroen) te vertrekken. Kaashandelaren willen „kaas met gebreken" graag inleveren De Nederlandse kaashandelaren willen opnieuw met het produktschap voor zuivel in Den Haag de mogelUk- heid bespreken voor een regeling, waarbij kaas met bepaalde struc tuurgebreken, die daardoor onge schikt is voor de export, tegen een redeiyke prys kan worden ingeleverd by het voedselvoorziening* in- en verkoopbureau voor zuivel Dit blijkt uit een telegram, dat het bestuur van de Federatie van ver enigingen van kaashandelaren heeft toegezonden aan het produktschap. Het produktschap voor zuive heeft vorige week het besluit genomen geen inleveringsregeling voor „kaas met gebreken" mogelijk te maken. In het voorjaar van 1965 was er wel zo'n regeling.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7