LEIDSCH DAGBLAD SJASTRI Wegenbelasting omlaag Na banket ter viering van overeenkomst niet Pakistan MINIMUMLOON NU OP F. 120.- Aardgasontploffing 3 ernstig gewonden DIEVEN VIEREN INBRAAK MET CHAMPAGNE VS hebben direct contact niet Hanoi gehad IN OKTOBER WORDT OOK HET CONTROLESYSTEEM GEWIJZIGD Correspondenten van VS moeten Indonesië uit Laatste kans op j een prijs ZWENDEL VAN ZAKENLIEDEN Leveranciers roor honderdduizenden guldens opgelicht §uc/ §lu tei/wo Opgericht 1 maart 1880 DINSDAG 11 JANUARI 1966 No. 31767 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Premier Sjastri van India is gisteravond plotseling overleden. 4 De 61-jarige premier bezweek om half twee 's nachts (half negen Westeuropese tijd) aan een hartaanval in Tasjkent, nadat hij Eh enige uren tevoren nog vrolijk en opgewekt een banket had bij gewoond ter viering van de overeenkomst tussen zijn land en Pakistan. 5 Sjastri had inspannende dagen achter de rug. Op 3 januari was hy in Tasjkent, de hoofdstad van de Russische republiek Oezbekistan aan gekomen voor de topconferentie tus- Jlsen Pakistan en India, op uitnodi ging van Kosigin. vei) Ter gelegenheid van het bereikte (akkoord tussen beide landen gaf de i .gowjet-premier Kosigin gisteravond een receptie voor meer dan 300 gas ten. Sjastri, die geheelonthouder, ve getariër en niet-roker was, had lllliilechts mineraalwater en vruchten sap gedronken. Tijdens de receptie Ihad hij nog telefonisch met zijn jnouw Lalita, dochter, zoon en ^^choonzoon gesproken. Omstreeks 12 ^nur ging hij naar bed in de villa, waar het overleg had plaatsgehad. Anderhalf uur later werd hij over- ^^allen door een hevige hoestbui. Hy JKtrompelde zijn slaapkamer uit om -"Vn dokter te roepen. Zijn persoon lijke staf bracht hem weer in bed en waarschuwde zyn lijfarts dr. R. H. Chugh. Hy constateerde om twee mi nuten over half twee plaatselijke tijd geen polsslag meer. Met mond-op- lelfinondbeademing heeft men nog ge- ak»tracht de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. In het uur daarna pgheeft een groep van tien Russische artsen pogingen gedaan de hartslag weer op te wekken maar zy waren overleden staatsman aan boord van een vliegtuig werd gedragen, dreun den kanonschoten over het koude vliegveld. Daarna steeg het toestel op. Sjastri keerde naar India terug om morgen aan de oever van de heilige Joemnarivier op een brandstapel te worden gecremeerd Er heerst grote verslagenheid in India. Sinds van- rruch telen Consternatie Er ontstond grote consternatie toen de dood van Sjastri bekend werd. Russische functionarissen, met een jas over de pyjama, renden in paniek alt het Tasjkent-hotel naar de villa 2 waar Sjastri verbleef. Ook premier Kosigin en de minister van Buiten landse Zaken, Gromiko arriveerden bij de villa. i Kosigin nam in de hal zyn hoed af jpn sprak enkele woorden: „Hij was feen groot man. Een groot humanist van onze tyd. Een man die veel voor kjjn volk wilde doen. Ik wil mijn die pe leedwezen uitspreken tegenover 5 Tiet volk van India." Daarna tekende hij het receptenboek in de villa. u Het lichaam van Sjastri lag opge baard in een kleine slaapkamer naast jde hal. Het was gewikkeld in de groen-wit-oranje vlag van India. Aan rijn voeteneinde stond een bos rode bloemen van een onbekende. Naast j (het bed lag de aktentas van de pre mier, met de stukken die hii na de geslaagde conferentie zou meenemen naar Nieuw Delhi. DS. J. A. EFKHOF BLIJFT IN LEIDEN 'e<" Ds. J. A. Eekhof. hervormd stu dentenpredikant in Leiden, heeft be- r dankt vcor het beroep van de her vormde gemeente in Amsterdam- Zuid. PREMIER SJASTRI f Crematie Vanochtend vroeg is het stoffelyk overschot van premier Sjastri op een affuit van het Russische leger door de straten van Tasjkent naar het vliegveld gebracht. Als slippendragers fungeerden president Ajoeb van Pa kistan en premier Kosigin. Toen de Het minimuminkomen van f. 120 per week geldt met ingang van het loontydvak, waarin 10 januari 1966 valt. Dit blykt uit de gisteren door het College van Ryksbemiddelaars vastgestelde beschikking inzake het minimuminkomen voor het jaar 1966. Volgens deze beschikking zal dit minimuminkomen gaan gelden voor alle volwaardige mannelyke werk nemers van 25 jaar en ouder in een volledige dienstbetrekking. Indien echter in een in 1965 geldende c.a.o. of loonregeling een minimumin komen van f. 110 was gegarandeerd, dan geldt de verplichting ten aan zien van dezelfde leeftydsklassen als waarvoor het minimuminkomen van f. 110 gold. Gebouw in Maastricht grondig vernield de ial| (Van onze Roermondse correspondent) Voor de tweede maal in een paar maanden tijds ^eeft zich aan de I ICabergerweg in Maastricht een aardgasontploffing voorgedaan. Drie ^personen werden ernstig gewond. ^Gistermiddag richtte de ontploffing, die gepaard ging met hevige knal- en hoge steekvlammen, een «I. i WEERBERICHT til< Matige vorst E) Het KNMI in De Bilt verwacht van tik heden- tot morgenavond: Overdryvende wolkenvelden met op ik enkele plaatsen wat lichte sneeuw Krachtige tot matige wind tussen 15 oost en noordoost. Aanhoudend lich te vorst, in de nacht en ochtend hier Wen daar matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). 12 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.53 urn- Maan op: u.; onder: 11.48 u I Hoogwater in Katwyk te 7.08 en 19.30 uur. Laagwater te 2.57 en 15.24 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's enorme ravage aan in de kantoren van de Drankhandel Maas en Jeker. Van drie lokalen werden de muren ontzet, kwamen grote stukken uil het plafond naar beneden en spleten de vloeren open. Directeur Th. Hameleers (31) die met chauffeur J. Valk (28) in zijn kantoor sprak, sprongen, evenals de boekhouder J. Klein (26) en zijn assistente mej. A. Merken (19), die in een aangrenzend vertrek aan het werk waren, door de vernielde vensters naar buiten. Alleen de as sistente bleef ongedeerd. De direc teur liep een shock op, de chauffeur en de boekhouder kregen brand- en sny wonden. Zy werden in een zie kenhuis in Maastricht opgenomen. De gasleiding die voor de drank- r.andel onder de stoep loopt, moet tydens het weekeinde zyn gebroken. Het gas heeft zich een uitweg gezocht naar de open ruimte onder de kan toren Hoe het daar tot ontploffing kwam is niet bekend. Het gebouw is zrt grondig vernield, dat het ge heel moet worden afgebroken. Een begin van brand kon door snelle hulp van bedryfsbrandweren uit de omgeving worden bedwongen. Op 10 september van het vorig jaar werden twaalf mensen gewond toen zich een gasontploffing voor deed in een aan dezelfde weg gele gen rubberfabriek. Britse inbrekers die in het weekein de altijd het bedryvigst zyn, heb ben voor 350.000 gulden aan nerts gestolen by een diefstal die gisteren aan net licht kwam toen de bont zaak weer openging. De winkelier zei dat de inbrekers by de keuze van hun buit blyk had den gegeven van een zeer goede smaak en „waar ik ook ontstemd over ben is dat zy een fles champag ne geopend hebben om de geslaagde overval te vieren". De werkwyze by deze inbraak roept herinneringen op aan de bekende Franse film „Rififi chez les hemmes". De inbrekers verschaften zich toe gang tot het kantoor van een book maker op de benedenverdieping en boorden in het plafond een gat om de bontzaak op de eerste etage te be- Het was de vierde grote diefstal die in het afgelopen jaar tydens het weekeinde gepleegd is. ochtend elf uur Westeuropese tyd ligt zyn lichaam opgebaard in Nieuw- Delhi. Het Russische vliegtuig met het stoffelyk overschot van premier Sja stri kwam om tien uur Westeuropese tijd in Nieuw-Delhi aan. Toen de kist uit het toestel werd gedragen snikten vele toeschouwers. De politie had de handen vol om te verhinderen dat de menigte zou doordringen bot het vliegtuig om de gestorven leider van dichtby te kunnen zien. Müj oenen Aan het hoofd van de rouwende menigte stond de Indiase wysgeer en staatsman-president, Sarvepalli Rad- jakrisjnan, vice-president Zakir Hoessain, de nieuwe (tydelyke) pre mier, Nanda en zijn kabinet, de drie leiders van de strijdkrachten en di plomatieke afgevaardigden van alle buitenlandse missies in India. De menigte op het vliegveld was slechts een deel van de miljoenen die zich langs de 11 km lange route naar het huis van Sjastri hadden opge steld. Premier Kosigin is vandaag aange komen in de Indiase hoofdstad ter bijwoning van de crematie Koningin Elizabeth zal zich laten vertegen woordigen door graaf Mountbatten, de laatste onderkoning "an India voordat het de onafhankelijkheid verkreeg Engeland wordt vertegen woordigd door de waarnemend pre- miei George Brown De Amerikaanse delegatie naar de crematie van Sja stri is vannacht uit Washington ver trokken. Zii staat onder leiding van vice-president Hubert Humphrey en bestaat verder o.m. uit de minister Washington maakt bekend: De minister van Binnenlandse Zaken van India Nanda (67) is in Nieuw Delhi voorlopig als nieuwe premier beëdigd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het bestuurscomité van de Indiase Congres-party zal vry- dag byeenkomen, korte tyd later gevolgd door een vergadering van de parlementsfractie tydens welke een opvolger voor premier Sjastri zal worden gekozen. In overeenstemming met de gang van zaken na de dood van premier Nehroe, in 1964, zal pre mier Nanda in functie blyven totdat de party een nieuwe lei der kiest of besluit hem in functie te laten. Het Witte Huis heeft gisteren meegedeeld dat Amerika in rechtstreeks contact is geweest met Noord-Vietnam als onder deel van president Johnsons vre despogingen. Dit is door de perschef van het Witte Huis, Moyers, aan de pers meege deeld. De kwestie kwam ter sprake naar I aanleiding van de reis naar Hanoi I van drie Amerikanen, die by hun terugkeer hebben meegedeeld dat er geen contacten bestaan tussen de Amerikaanse regering en de Noord- vietnamese. „Deze mensen zijn onvol ledig ingelicht", aldus Moyers. Op de vraag of er dan directe contacten zyn geweest, antwoordde Moyers dat dit inderdaad het geval is geveest. van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en twee oud-ambassadeurs in Nieuw- Delhi. Wanneer het parlement ak koord gaat met de nu door staatssecretaris Hoefnagels (Fi nanciën) ingediende voorstellen, zal de wegenbelasting per 1 oktober 1966 omlaag gaan. Te vens zal de controle anders eenvoudiger worden. In de thans ingediende motorrij tuigenbelastingwet wordt het mi nimumtarief voor personenauto's niet meegerekend de 65 opcen ten ten behoeve van het Rijkswe genfonds verlaagd van 1/8 tot 35 gulden. Dit tarief wordt bil 251 kg I/O gul den en bij 551 kg 1/S gulden om daarna, overeenkomstig het be staande tarief op te klimmen met 8 gulden per 100 kg. Het minimumtarief voor vracht auto's is verlaagd van f 72,— tot f20,wat het minimumtarief is, dat thans in de praktyk bestaat voor driewlelige bestelauto's en carriers. Dit tarief wordt by 121 kg f30,— by 251 kg f 40,— en by 551 kg f 54,— om daarna met f9,per 100 kg op te klimmen en by een gewicht van 751 kg en hoger het thans bestaande ta rief te volgen. Motoren De driewielige motorrytuigen, thans begrepen in het tarief van de tweewielige motorrytuigen, zyn over gebracht naar de vierwielige motor rytuigen (tariefklasse voor personen auto's c.q. voor vrachtauto's), onder gelyktijdige verlaging van de minima voor die beide tariefklassen. In het tarief voor de motorrijwie len en scooters is de zgn. duotoeslag van f 5,verwerkt. De toeslag van f 13,50 voor een zyspanwagen komt te vervallen. Het minimumbedrag aan belasting voor tweewielige mo torrytuigen is gesteld op f 15,het maximum op f 40,—. Nu bedraag het minimumtarief f 10.—. terwyl geen maximum is gesteld. Geschat wordt, dat deze tariefswyzigingen er op zul len neer komen, dat de Staat per jaar f 400.000 minder wegenbelasting zal ontvangen. Controle Het wetsontwerp voorziet verder in een andere wyze van controle op de betaling, die op het ogenblik gebeurt door belastingambtenaren langs de weg. die een motorrijtuig laten stop pen en dan om de belastingskaarten vragen. Volgens het voorgestelde con trolesysteem wordt de voldoening van de belasting aangetekend in een centraal betalingsregister. By con trole op de weg neemt de ambtenaar de kentekens op, eventueel door deze te fotograferen. Hierna wordt door middel van het betalingsregister na gegaan of voor het desbetreffende motorrijtuig tydens het ryden op de weg de belasting was voldaan. Voordelen Hierdoor wordt oponthoud op de weg voorkomen. Voorts kunnen de belastingkaarten in het algemeen vervallen. De ambtelyke werkzaam heden, gemoeid met de afgifte van deze kaarten, worden daardoor over bodig en het publiek behoeft niet langer in de ry te staan voor het af halen van de kaarten. Bovendien zal een einde komen aan het grote aan tal bekeuringen wegens overtreding van het bestaande voorschrift dat tijdens het rijden op de openbkre weg de belastingkaart by het motorrijtuig aanwezig moet zyn. Ook de straf zaken wegens het niet betalen van de belasting zullen tot het verleden gaan behoren. Volgens het nieuwe systeem, dat staatssecretaris Hoef nagels voorstelt zal voortaan, inge val van het rijden zonder betaling van de verschuldigde belasting, na- heffing met verhoging plaats hebben. President Soekamo van Indone isië heeft de uitwyzing gelast van alle Amerikaanse correspondenten uit Indonesië. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat de Indonesische president de eer ste vice-premier en minister van Puitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, opdracht heeft gegeven de maatrege len uit te voeren. President Soekar- no zou hebben verklaard dat hij tot de onderhavige stap is overgegaan omdat hy niet kon toestaan, dat Indonesië een gebied zou worden waar Amerikaanse correspondenten zich aan gevaarlijke speculaties te buiten gingen. Geschenkconiité naar Soestdijk Het dagelyks bestuur van het Co mité Nationaal Geschenk is gister middag door Koningin Juliana en Prins Bemhard, in aanwezigheid van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, in paleis Soestdyk ont vangen. De delegatie bestond uit de bestuursleden mr. Jonkman, mr. Van Thiel, mevrouw Stof fels-van Haaften en de heer De Koster. De delegatie heeft de koninklyke fami lie verslag uitgebracht van de tot dusver verrichte werkzaamheden, zy maakte van de gelegenheid gebruik zich nader te informeren over de wensen van het prinseiyk paar. Het gesprek duurde byna anderhalf uur. Uit goedingelichte kring in Wash ington word vernomen dat het di recte contact tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam geen posi tief communistisch antwoord op pre sident Johnsons vredesoffensief heeft opgeleverd De Amerikaanse regering acht haar streven naar een vreed zame oplossing echter allerminst mis lukt. Het zal dan ook met worden beëindigd, aldus deze kring. Ofschoon de regering niet wil mee delen waar het contact heeft plaats I gehad meent men in bepaalde krin gen te weten dat een Amerikaanse diplomaat een korte byeenkomst met een Noord Vietnamese vertegenwoor diger heeft gehad en hem toen een boodschap met het Amerikaans* aan bod om aan de conferentietafel plaats te nemen, heeft overhandigd. De communist zou de boodschap aan vaard hebben, een daad die in scherpe tegenstelling is tot de weige ring van Hanoi van vorig Jaar mei om een boodschap, die via de Britse regering was verzonden, te accep teren. Morgen om 13 uur sluit de inzendingstermijn voor i oplossingen van onze tien- j delige kerstprijsvraag, waar- voor wij prijzen per puzzel ien prijzen voor zoveel moge lijk goed oplossingen uit loofden, in totaal 69. Nog nooit hebben wij op de dag voor de sluiting van de inzendingstermijn zo wei nig oplossingen ontvangen als thans het geval is: Uw kans om alsnog een prijs in de wacht te slepen door te zorgen dat Uw oplossingen morgen tijdig in ons bezit zijn. is dus groter dan ooit. Neem die kans waar! De vinders van de goud schat in Serooskerke houden de gouden rijders, dubloenen en du katen scherp in het oog bij de taxatie, door de directeur van het Haagse Koninklijk penningkabi net, dr. H. Enno van Gelder tweede van rechts). Links naast hem kijken boer P. Chris- tiaanse en zijn vader met argus ogen toe en geheel rechts zit knecht Arie die zich met goud De taxatie geschiedde gisteren in een Middelburgs bankiers huis. De waarde van de ruim 700, gevonden munten schat dr. Van Gelder op twee ton. Elders delven eveneens zeer verdienste-1 leest u er meer van. lijk heeft gemaakt. (Van onze A'damse correspondent De Amsterdamse recherche heeft onder leiding van hoofd inspecteur W. van de Voort, de jacht geopend op een groep Ne derlandse zakenlieden die sinds februari vorig jaar een aantal Belgische, Duitse en Italiaanse leveranciers voor enkele hon derdduizenden guldens hebben opgelicht. Zij namen textielgoe- deren op zonder te betalen. De politie is de zwendelaars op het spoor gekomen na een aanklacht van Belgische leveranciers Voor een aantal van de leveranciers hebben de praktyken van de Nederlanders reeds tot een fallli^sementaanvrage geleid. De tex- tielzwendelaars werkten onder de dekmantel van een firmanaam. De politie heeft hun namen -eeds kun nen achterhalen. De mannen zijn voorlopig nog spoorloos. Onvindbaar De zwendelaars deden hun aan kopen onder meer op naam van goed bekend staande Belgische bedryven. Zy gaven hierby adressen op in Am sterdam. Alkmaar en Bergen (N.H.). Een Amsterdams expeditiebedrijf vervoerde de goederen naar Neder land. Eerst vroegen de zwendelaars kleine monsterzendingen die zy prompt betaalden. Hierna werden de orders groter en bleef betaling uit. De aanklacht van de Belgische le veranciers werd gedaan nadat één van hen, na herhaald aandringen op betaling, by een onderzoek tot de ontdekking kwam dat de kopers en de goederen die hy geleverd had, op het door hen opgegeven adres on vindbaar bleken. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Januarij 1866: In het jaar 1865 is te Kat- tendijke in Zeeland, tellende f een bevolking van ongeveer f 400 zielen geen enkel sterf- genial geweest. Gerrit de Bock is 40 jaar f als bediendf werkzaam in de f boekenwinkel van firma H. f Visser, op den hoek van de Langebrug en de korte Dief- f steeg. Een voorrecht der ver- melding waardig.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1