Adenauer kreeg reeds een, stroom van gelukwensen MATRASSEN LEDIKANTEN Zijn vrees voor „geheim contact duidelijk ontkend Zanger-acteur Jolian Boskamp morgen 75 PTT-tarieven zullen weer omhoog moeten Overlast van sneeuw in Scandinavië en van water in Duitsland Scheveningen weer parel van Noordzee5 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JANUARI 196«HSI 95 ■jr Het Ned. Studenten Orkest I is gisteren in de Ruinekerk te Bergen (N.-H.) begonnen met de repetities voor de komende j jaarlijkse tournee. Hier een groep violisten in volle actie en concentratie. Gedurende drie weken, waarin acht uur per dag gerepeteerd wordt, zal hun mu- j ziek in de kerk klinken. De stu- denten komen uit alle delen i ons land. kunst Speelde 3000 maal Potaseh De acteur Johan Boskamp sr.. j Textiel". „Potaseh en Perlemoer met pseudoniem van Johan Adriaan en Pol!ksch Perlemoer Hölscher. viert morgen zijn 75ste Nog meer toneel- premières In de stroom van toneelpre mières tijdens de jaarwisseling verdienen nog vermelding, die van Gorki's .Vassa Zjeleznova' onder regie van Elise Hoomans door ..Theater" te Arnhem en van Goldoni's ..Kabaal in Chi- oggia" te Nijmegen, onder regie van Max Croiset, eveneens door „Theater". ..Vassa Zjeleznova" is een bewer king van Gorki's ir. 1910 geschreven gelijknamige roman. Br echt ver zorgde de toneelbewerking, maar het werd een zwak en rafelig stuk. Het thema is de ondergang van een rijk, machtig en corrupt redersgezin als beeld van een ondergaande corrupte (Russische en kapitalistische! maat schappij. Josephine van Gasteren speelde de hoofdrol van de sterke vrouw Vassa. die meent alles te kun nen beheersen. Zij deed dit onder de uitermate zwakke regie van Elise Hoomans. waarin een slaapverwek kend tempo de onheilszwangere sfeer moest suggereren. Zij werd tot een vrouw van te westerse allure, die zich slecht thuisvoelde in het cor rupte Russische milieu. Na afloop werd de gebruikelijke nieuwjaarswens vervangen door een concert van het Gelders Orkest on der directie van Peter Erös. Het blijspel ..Kabaal in Chioggia" van de proöuktieve 18e eeuwse Ve- netlaanse toneelvernieuwer, Carlo Goldom werd met een enorm plezier ten tonele gevoerd. Het kabaal ont staat door een heerlijke vrouwenrod del: de thuiswachtende vissersvrou wen en dochters gunnen elkaar het licht in de ogen niet. als een van de vrije vissersknapen in het geding komt. Tenslotte wordt er een moord voorkomen, maar een rechtzaak is niet te voorkomen en hieruit volgen dan tal van dwaze scènes, totdat alles op z'n pootjes terechtkomt en de onderlinge vrede getekend wordt. Hans Croiset zorgde in een spec taculair havendecor voor een voor treffelijke regie. De speelse tekst van Dolf Verspoor gaf ieder de kans van leer te trekken. Het stuk vraagt geen centrale ster. de gehele troep maakte het stuk. Extra lof verdient Onno Molenkamp, die knap de rol van Portunato speel de. ook Margriet de Groot kon veel hulde in ontvangst nemen Harry Welchman - 77 - overleden Harry Welchman, het vooroorlogse idool van de Engelse matinée-voor- stellingen, is gisteren op 79-jarige leeftijd gestorven. Hij maakte zijn toneel-debuut in 1904 en vervulde hoofdrollen in successtukken als ..The student prince", „The desert song". The new moon". The vaga bond king", „Chu Chin Chow" en „The beggar's opera". Mondriaan-expositie uit Toronto komt ook naar ons land Op 12 februari zal in een kunstzaal in Toronto een tentoonstelling van werken van Piet Mondriaan worden geopend. De tentoonstelling zal een volledig beeld geven van zijn werk De tentoonstelling zal later naar de Verenigde Staten gaan en ook in Ne derland te zien zijn. Mondriaan is in 1944 op 71-jarige leeftijd overleden. erjaardag. Deze in Amsterda: geboren toneelspeler debuteerde in 1917 als zanger bij de opera van Morrison; daarna zong hij operette bij Louis Bouwmeester. Van 1926 tot 1932 was hij direc teur, regisseur en acteur bij het Casino te Rotterdam, daarna ar tistiek leider van ..De Operette- zangers" in het Amsterdamse Carré. Door de Franse regering werd Johan Boskamp benoemd tot ..Officier d'Academie", een onderscheiding voor zijn optre den in Franse komische opera's. Overigens meent hij, dat Pótasch nu maar eens begraven moet worden. Hij gelooft dat liet publiek er thans net zo over denkt. ruim 3000 (Van onze correspondent in Bonn). Een stroom van gelukwensen en geschenken kwam gisteren al binnen ten huize van de Westduitse christen democratische partijleider en oud bondskanselier Konrad Adenauer, die morgen zijn negentigste verjaardag viert. Velen lieten hun felicitaties vergezeld gaan van gedichten, waar in ze de staatsman hadden ver eeuwigd, anderen stuurden per post pakket bloemen, die echter na een lange reis vaak half verwelkt arri veerden. Het gemeentebestuur van Bad Honnef, Adenauers woonplaats, is van plan als huldeblijk de naam van de heuvel in Rhöndorf, waarop Adenauers woning ligt, te veranderen van „Faulerberg" in „Konrad Ade- nauer-heuvel". Morgen zal de staats- munt in München gouden munten in acht verschillende grootten met het portret van de jarige uitgeven. Adenauer is van zijn villa in Cade- nabbia bruingebrand in Rhöndorf te ruggekeerd en voelt zich volgens zijn secretaresse beter dan ooit. Hij staat gereed om duizend feliciterende handen te schudden en naar de toe spraken te luisteren waarvan er vele niet zullen uitblinken door oprecht heid. Nog steeds is de oude Adenauer immers een politieke factor van be tekenis, die elke dag voor nieuwe manoeuvres en moeilijkheden kan zorgen. Velen van zijn politieke vrien den zouden de oud-kanselier op de 5de januari maar het liefst plechtig „abfeiern", een nieuw Duits werk- een j woord dat synoniem is met „door .De middel van feestgedruis aan de dijk zetten'Hf" „Ik heb die rol nu al maal gespeeld. Het gevaar is dat men je geheel met zo'n toneelfiguur gaat vereenzelvigen, dat men denkt dat je niets anders kunt. Daarom ben ik blij als ik in de gelegenheid ben ander genre te spelen, zoals in tiende man" bij Ensemble. zetten". Hiervan is echter geen spra. Johan Boskamp heeft van 1955 totke. Gisteren nog gaf Adenauer een 1962 „Potaseh en Perlemoer" met van zijn beruchte interviews, dit- Johan Kaart gespeeld. Van 1962 af j maal in „Die Welt", waarin hij voor speelde hij deze kluchten met Jan J Blaaser. Halverwege 1965 ging de ac- teur opnieuw een compagnonschap De traditionele intocht van aan met Johan Kaart. In november het Ned. Studenten Orkest, dat van het vorig jaar werd dezereeks gisteren met zijn repetities voor De rol die Boskamp het meestvoorstellingen in „De Kleine Kome- J heeft gespeeld is die van „Potaseh" die" te Amsterdam beëindigd, omdat de komende tournee begon, trok de langzamerhand legendarische j andere toneelgezelschappen het thea- in Bergen (N.-H.) grote belang- kluchten ..Potaseh en Perlemoer in ter hadden besproken. stelling. In het midden met slap- I pe hoed de dirigent Jan Brussen. de zoveelste maal waarschuwde voor het gevaar dat de wereld in het alge meen en de Bondsrepubliek in het bijzonder bedreigt. Adenauer ziet geheime afspraken tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, waarvan de inhoud ver borgen blyft, en isolationistische ten- denzen in Amerika, die de veiligheid van Europa bedreigen. Hoewel dit alles uit de mond van de oude heer van Rhöndorf niets nieuws is, slaagt Adenauer er steeds weer in elk van deze talloze inter views tot stof van zenuwachtige jour nalisten en politici te maken. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Bonn verklaar de gisteravond, dat Adenauers vrees voor onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de V.S. achter de rug van de Westduitse regering om vol komen ongegrond is. Bezoek aan Parijs Bron van de grootste nerveusiteit in Bonn is overigens het a.s. be zoek van Adenauer aan zyn oude vriend De Gaulle in „strict particu liere sfeer" op het buitengoed van de Franse president in Colombey-les- deux-Eglises. De Gaulle had Ade nauer via diens Franse uitgever Ha- chette uitgenodigd en het bezoek vindt plaats kort voor de reis van kanselier Er hard naar Parijs, die daarmee voor de zoveelste maal ziet hoe de oud-kanselier hem het gras voor de voeten wegmaait of in elk ge val met de eer gaat strijken en voor tijdig een vinger in de pap steekt. Een voorlopige troost is, dat de 90- jarige partijleider op het eerstkomen de partycongres de voorzittershamer zal overgeven aan een opvolger. Tot ieders grote opluchting heeft Ade nauer zowaar uit zichzelf in zijn af treden toegestemd. Maar wie zal deze opvolger zyn? Niemand maakt zich illusies, dat de oude gewiekste stra teeg niet al de registers nen zal opentrekken om in de keus van deze opvolger alle mogelyke in vloed uit te oefenen. Intussen blyft Adenauer voor een zogenaamde .gro te coalitie" pleiten, een samengaan tussen CDU-CSU en de sociaal-de mocraten, om in deze slagorde „de grote op ons toekomende problemen" op te lossen. Howel volgens Adenauer natuurüjk een CDU-politicus deze grote coalitie zou moeten leiden, is dit in zyn gedachtengang in geen geval Ludwig Erhard. In deze trant sprak de oud-kanselier zich in bedekte termen in het recente in ter- vier in „Die Welt" nog eens uit. voor de feestelijke gelegenheid op diens oude plaats aan het hoofd van de ministerstafel in het „Bundes- kanzleramt" te nodigen, en wel te midden van alle ministers natuur lijk voor zover nog in leven die hem in de loop van zijn 14-jarige ambtstyd hebben gediend. Twee hun ner, de oud-ministers Heinemann en Stammberger. zijn inmiddels tot de SPD overgegaan en bevinden zich dus woensdag als sociaal-democraten in een christendemocratische kabinets vergadering! Een nog levende oud-minister, die beslist zal ontbreken is de oud-minis ter van Landbouw Heinrich Lübke, de huidige bondspresident. Een man die net als Lübke graag 'n geldig ex cuus zou aanvoeren, maar er geen heeft, is de minister van Buitenl. Za ken Schroder, eens Adenauers won derkind en kroonprins, maar later zyn felste tegenstander op 't terrein van de buitenlandse politiek. Al ja renlang spreken beide mannen niet meer tegen elkaar Moeilijkheden De voorbereiding van de verjaar dagviering is met grote protocolaire moeilijkheden gepaard gegaan. De meeste staatsorganen wensten Ade nauer alleen als voorzitter van een politieke party te beschouwen en voor eerbetoon aan een „nationale figuur" voelden ze niets. Daarom zal presi dent Lübke geen staatsontvangst voor Adenauer aanrichten, maar hem in Bondsdagpresident Gerstenmaier schreef geen feestelijke zitting van de®" bondsdag uit, maar slechts een ont- g< vangst buiten de zittingszaal. De Bundenvehr weigerde Adenauer jcU tot ere-commandant van een batal- jon te benoemen en besloot tot het®" minder verbindende eremoniëel van een taptoe. De posteryen wilden geen speciale Adenauerpostzegel uitgeven en be- 1 perkten zich tot een byzonder post- J stempel op 5 januari, dat alleen door het hoofdpostkantoor van Bonn zal worden gebruikt. Vergeefs probeerden de CDU-be- stuurders vervolgens gedaan te krij gen dat hun voorzitter in de „orde pour le Mérite" zou worden verhe- Tt ven, die in 1842 werd ingesteld enfeo door president Heuss tot nieuw leven werd gewekt. Maar de kanselier van de orde weigerde de onderscheidingaa aan Adenauer uit te reiken, omdat ze alleen „voor wetenschappeiyke pres- I taties" wordt verleend. De minister voor Cultuur van Nordrheinland-Westfalen weigerde een van de nieuwe universiteiten naar Adenauer te noemen. De in meerderheid socialistische stadsraad van Keulen weigerde een voorstad van Keulen met de naam van Ade- Jj nauer die eens burgemeester van de stad was te tooien. j klei En by dit alles komt dan nog, dat de gelukwensers niet meer wisten, l c wat ze de jubilaris moesten aanbie- s I den, omdat deze alles al eens gekre- et. gen heeft. Het CDU-bestuur heeft ird een oplossing gevondenZe biedt kk Adenauer 90 flessen wijn van zyn Ijk ie kring 128 personen op I eigen jaar aan. Ze zyn uiterst kost- dei diner uitnodigen. baar. want ze stammen uit 1876! jut mg (Van onze Haagse correspondent) „Wa de toekomst geen tiging in de loonkostenstijging kan worden bereikt, zullen wij reke ning moeten houden met een reeks opeenvolgende tariefsverhogingen. ISO 000 O danken is aan het saldo overige ba ten en lasten van ongeveer 62 mil joen. dat buiten de eigenlyke exploi tatie wordt verkregen. ?rv' itk Grote coalitie In Bonn maakt men er zich al vro- k over, dat er op 5 januari toch ts van een grote coalitie zal zyn. Kanselier Erhard heeft namelyk het telefoondienst werden nieuwe aansluitingen ge- m.r het zojuist begonnen jaar zijn maakt, maar de netto-groei kwamUlt an ook weer verhogingen te ver- nog niet boven de 100.000 ten gevol- en( achten". Dit zei prof, ir. G. H. Bast, j ge van de te geringe expansie in zyn kun- directeur-generaal van r.T.T., giste- voorgaande jaren. De wachtlyst ren onder meer tijdens zijn nieuw- nam toe van 130.000 tot ruim 150.000. jaarsrede tot het personeel. In 1966 zal een uitbreiding aan num- jj, Prof. Bast zei verder, dat het beeld ™ercapaciteit worden gerealiseerd. rk van de financiële uitkomsten over Een meer stygen van de ni cie laatste jaren het beste is aan te wachtlijst wordt eind 1968 verwacht. cr duiden door een lijn met een neer- I n gaande tendens, omdat de loonkos-re ten racér stygen dan de produkti- n i viteit. Een neergang, die telkens door tarief verhogingen wordt onder broken, waardoor de iyn doet den ken aan een guirlande. De laatste officieële verwachting is de herziene raming voor 1965. Ten opzichte hiervan ontwikkelden de financiële uitkomsten zich ongun stig. zodat vernacht wordt, dat het totale bedrijfsresultaat rond 35 mil joen ongunstiger zal uitvallen en on geveer 60 miljoen zal bedragen. Daarby merkte prof. Bast op, dat het exploitatieresultaat van alle be- dryfsonderdelen tezamen op enkele niüjoenen verlies uitkomt, BUURMAN MET MES GESTOKEN denkbeeld opgevat de oud-kanselier positieve totaalresultaat geheel te Tito Schipa in Italië begraven Duizenden belangstellenden hebben gisteren m Lecce in zuid- Italië de begrafenis van de uit deze plaats afkomstige tenorzan ger Tito Schipa bijgewoond. Zijn stoffelijk overschot was uit New York. waar hij over leden is, overgebracht. Tijdens de begrafenistocht lieten luid sprekers op het hoofdplein een opname horen van het Ave Ma ria, gezongen door Schipa zelf. Voorlopig is Tito Schipa be graven op het kerkhof, maar de gemeente is van plan een mauso leum voor hem op te richten. Expositie werken van Pino Bozzolini In Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, wordt zaterdagmiddag 8 Januari om 4 uur een expositie ge opend van schilderijen, aquarellen en pastels van de Italiaanse schilder Pino Bozzolini. De Haagse gemeenteraad heeft gisteren ingestemd met het plan om Scheveningen weer de „parel van de Noordzee" te maken: een müjoen gulden werd gevoteerd om een stuk van de strandweg „De promenade", zo attractief voor vakantiegangers en dagjesmensen in te richten, dat er aantrekkeiyke zaken komen, ter- wyi toch in de nodige rust. be schermd tegen weer en wind door pergola's, kan worden genoten van het steeds wisselende zeegezicht. Wethouder mr. A. Dankelman zei te hopen de rente en afschrijving van deze uitgave terug te kunnen verdienen door verhuur van kiosken en ruimte voor reclamedoeleinden, en door meer opbrengsten aan verma- keiykheidsbelasting. Tevens is er aan gedacht het geheel zo in te rich ten. dat het nozemprobleem beter in de hand kan worden gehouden. Het gebeurde de laatste jaren herhaal - deiyk, dat de Haagse jeugd relletjes veroorzaakte, waaraan de politie krachtdadig paal en perk moest stel len. Menige vakantieganger knoopte daaraan de conclusie vast, dat hy voor zyn rust beter een ander oord kon zoeken dan Scheveningen. Volgens wethouder Dankelman is het de bedoeling, dat door het plaat sen van een overdekte tribune-ach- iige ruimte en dekt podium weer concerten en an dere uitvoeringen zoals volksdansen, kunnen worden uitgevoerd. Hy deel de mee, dat het Wellicht mogeiyk is, het luxestrandbad te verplaatsen, zo dat het bereikbaar is vanaf De Pro menade Ook zyn er plannen om een zeezeilvereniging in het leven te roe pen. De club uit Noordwyk is be reid dit Haagse initiatief te steunen. Advertentie Grote keuze - Lage prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 111 Scandinavië heeft te lyden van zware sneeuwval. In Noorwegen en Zweden ligt een dik pak sneeuw. Het verkeer is volkomen ontwricht. Treinen kunnen zich niet door de vaak drie meter dikke sneeuwlaag ploegen. Op de bijzonder gladde we gen zyn vele auto's geslipt waardoor ongelukken onvermydelyk waren. In de Oostzee moesten ysbrekers wor den ingeschakeld om vaargeulen vrij Een 51-jarige havenarbeider uit de ;hc hoofdstad heeft vannacht zyn bo- 'au venbuurman, de 33-jarige taxichauf- feur D. J. v. d. Spek met een mes in ooi de rechterarm en de borst gestoken. ,ee: De havenarbeider had by de politie or geklaagd over het tumult, waarmee ,aa bij het latere slachtoffer een ver- ij jaardagsfeestje gepaard ging. e Daarop waren twee agenten ter- jn( plaatse verschenen. Nadat deze de yt. rust meenden te hebben hersteld en Sj0 het perceel verlieten, hoorden zy een ^y hevige kreet. De havenarbeider bleek rel alsnog het recht in eigen hand ge- }m nomen te hebben. cei Het slachtoffer is ernstig gewond tie in het O.L. Vrouwe Gasthuis opge- nomen. De dader is door de politie jn5 aangehouden. )pi Dp 3f Vliegtuigbotsing boven Sumatra 34 doden Ter aanvulling van een eerder be richt over een vliegongeluk boven Djakarta, kan worden medegedeeld, dat op nieuwjaarsdag twee Dakota's van de Indonesische luchtvaartmaat- schappy Garoeda boven zuid-Suma- tra met elkaar in botsing zyn ge komen en neergestort. In totaal 34 I personen dertien passagiers en I vier bemanningsleden in elk toestel verloren hierby het leven, aldus een officiële mededeling in Djakarta. Beide vliegtuigen waren onderweg van Djakarta naar Palembang, een i afstand van ongeveer 450 km. zy waren vier minuten na elkaar vanaf het vliegveld Kemajoran opgestegen m zouden elkaar ten zuiden van ^alembang inhalen. Toen dit gebeur- ie stak er plotsing een storm op, aldus burgerluchtvaartfunctionaris- sen in de Indonesische hoofdstad. Alle slachtoffers bezaten de Indonc- I sische nationaliteit. te houden. In Stockholm zijn ruin 1000 sneeuwruimers aan het werk ge zet. In Denemarken zyn honderden auto's in de sneeuw achtergelaten, sommige treinen rijden niet. De laag ste temperateur werd in Karasjok in noord-Noorwegen gemeten. Het was daar 43 graden celcius onder nul. De zware, aanhoudende regenval dreigt in het zuiden en westen van West-Duitsland nieuwe over stromingen te veroorzaken. Het peil van de Ryn, dat al sinds vyf weken boven de vyf meter ligt. in nu tot 6 meter gestegen, waardoor tussen Koblenz en Andernach geen scheep vaart mogelijk is. De autoveren bij Linz en Andernach zijn gestremd. Verscheidene wegen zyn onbruikbaar. De Wezer en de Main zyn buiten hun oevers getreden. De Moezel heeft we gen onder water gezet in de buurt van Trier. De Neckar en de Lahn hebben een kritiek peil bereikt. Ook de Saar is sterk gewassen en heeft by Saarbrücken een hoofd verkeersweg overstroomd. Intussen doen als gevolg van he vige regenval van de laatste tijd op vele plaatsen grondverschuivingen op grote schaal voor. Dit is o.m. het ge val by de badplaats Bad Vilbel in Hessen, waar de spooriyn Frankfort- Kassei wordt bedreigd en in de omge ving van de Saarlandse plaats Kör- prich, waar 10 tot 15 miljoen kubieke meter aarde naar een dal schuift. Tussen Trier en Luxemburg is de grote verkeersweg door een grondver schuiving geblokkeerd, terwyi de „wandelende wynberg" in Nittel aan de bovenloop van de Moezel, die eind december een gevaarlyke toestand had geschapen, weer in geweging dreigt te komen. Ook tweede testmateh j ■j een draw 3 Dank zij centuries f J t van Walters en Burge Dankzij een prachtige century van de 20-jarige Doug Walters heeft Aus- tralië in de tweede testmatch tegen Engeland in Melbourne een draw kunnen bereiken. Ook de eerste test- match eindigde onbeslist. Walters scoorde il5 runs en had een groot aandeel in de vijfde wicket- stand van 198 in 194 minuten met Peter Burge, nadat Engeland in de morgenuren regelrecht op dë zege leek af te stevenen door in korte tyd drie wickets achter elkaar te nemen. Walters, die 155 runs scoorde bij zijn debuut in testcricket in Brisbane verleden maand speelde eer zeer solide innings en voltooide de cen tury in 231 minuten. Hy is de tweede Australiër die in zyn eerste twee test- wedstryden de honderd heeft bereikt. Biss Ponsford presteerde dit als eer ste in 1924—'25. Walters partner aan het vyfde wic ket, de 33-jarige Burge, scoorde 120 runs in 255 minuten. Hij sloeg daarby 12 vieren. Australië ging kort voor tyd all out voor 426 runs. Engeland had de eerste innings afgesloten met een totaal van 558, Australië was niet verder geko men dan 358. Engeland had in de tweede innings dus 226 runs moeten maken om de overwinning te beha len, doch beschikte over slechts en kele minuten speeltyd (5 voor 0).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6