Kans op kleuren- t.v. bij huwelijk Koning Feisal zon akkoord over Jemen onmogelijk achten Plannen voor Engelse industriesteden in de zee voor Newcastle Iedereen geeft ander schuld DINSDAG 4 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. VOOR GENODIGDEN (Van onze A'damse correspondent). De kans bestaat dat een aantal genodigden en de internationale pers bij het huwelijk van Kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg de primeur krijgen van de Nederlandse kleurentelevisie. De Rijksvoorlich tingsdienst bestudeerd op het ogen blik een op haar verzoek door Phi lips over de mogelijkheid hiervan uitgebracht rapport. In verband hiermee wordt nu overwogen de huwelijksplechtig heid in de Westerkerk per kleuren televisie via een gesloten circuit uit te zenden naar hotel Krasnapolsky. Genodigden voor wie in de Wester kerk geen plaats is en vertegenwoor digers van binnen- en buitenlandse pers, zouden daar dan de inzegening van het huwelijk in al haar kleur kunnen volgen. In elk geval zullen in de Wes terkerk tv-camera's het gebeuren re gistreren voor de genodigden die het van hun plaats slecht kunnen vol gen. Zij zullen alles op monitors kun nen gadeslaan. Van een kleuren- tv-uitzending naar Amerika, via de satelliet Early Bird, is geen sprake. Dit in ver band met technische moeilijkheden en het tijdstip van de huwelijksin zegening. In de VS is het op dat moment zeer vroeg in de ochtend. Joost de Draayer- fanclub vraagt zendmachtiging De Joost de Draay er-fanclub uit Amsterdam heeft bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk haar definitieve aanvraag voor een zendmachti ging op het derde radionet inge diend. „Mocht ons zendtijd worden i toegewezen, dan willen wij daar mee het voortbestaan verzekeren van de activiteiten-van Radio Ve ronica's disc-jockey Joost de Draayer (J. W. van Kooten) in zijn positie als Nederlands popu lairste disc-jockey"zo deelt zijn fanclub ter toelichting mee. Zij heeft haar aanvraag ingediend omdat de positie van Joost de Draayer „ernstig in gevaar komt, gezien de ondertekening van de conventie van Straatsburg vorig jaar en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor Radio Veronica en haar disc-jockey" Met één a twee uur zendtijd per week is de fanclub tevreden. De fanclub zal haar aanvraag intrek ken als Joost de Draayer door een andere omroep, oud of nieuw, icordt aangetrokken en daardoor zijn voortbestaan als disc-jockey verzekerd is. (Van Nieuwjaar? redacteuren) toespraken, ont- zijn dezer dagen aan de orde van de dag. Ook in omroepkringen wordt in de dagen na de jaarwisseling altijd hardop de balans opgemaakt. En dit jaar was er echt wel reden het glas wat hoger te heffen dan an dere jaren na de aanzienlijke sala risverbetering, welke kortgeleden een feit is geworden. Al het personeel van de N.T.S. kwam gisterochtend bijeen. Meer dan dui zend personen, dlie elkaar de hand drukten en die wensen wisselden. De N.R.U. deed het gistermiddag in het Hilversumse hotel „Gooiland" nog eens dunnetjes over. De voor zitter van de Radio Unie. mr. A. B. Roosjen dook daarbij nog even te rug in het oude jaar: „Een periode van vele verrassingen". Het einde van die verrassingen was, dat de „omroepkwestie" nog steeds sle pend is. De N.R.U. in nieuwe stijl is Klacht Televizier Europ ese commissie Het weekblad Televizier heeft op grond van het „Verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden" 'n klacht ingediend bij de Europese commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg. De klacht richt zich te gen ae Nederlandse staat en heeft betrekking op artikel 10 van het ver drag. Dit artikel bepaalt o.m.: een ieder heeft recht op vrijheid van meningsuiting. Dit recht omvat de vrijheid een mening te koesteren en de vrijheid om inlichtingen of denk beelden te ontvangen of door te ge ven, zonder inmenging van over heidswege en ongeacht grenzen. De Nederlandse staat is op grond van het verdrag verplicht aan alle Nederlanders en klle Nederlandse ondernemingen deze vrijheid van meningsuiting te verzekeren. Deze plicht heeft de Nederlandse staat volgens de klacht van Televizier ge schonden door de Auteurswet i9i2, zoals die door de Hoge Raad is uit gelegd, te handhaven. ACTIE-TOLTÉN AFGESLOTEN De radio-actie voor de wederop bouw van het Chileense dorp Toltén, dat in 1960 tijdens een aardbeving volledig verdronk, is met succes af gesloten. Het nieuwe dorp, Nueva Toltén. beschikt thans over honderd geriefelijke huizen, enkele winkelpan den en een wijkcentrum. Met de be woners zijn contracten gesloten voor afbetaling van de koopsom in ter mijnen, verdeeld over 23 jaar. De actie Toltén werd in 1960 op initiatief van de VPRO ingesteld en door alle Nederlandse omroeporgani saties gesteund. In totaal werd er toen een bedrag van ongeveer 1.4 miljoen gulden bijeen gebracht. een tijdelijke instelling. Maar er is nu uitzicht op een wettelijke rege ling. Men wacht daarop sinds 1947. Mr. Roosjen vond, dat er dus reden was voor optimisme en verheugemis. Velen konden uit Gooiland meteen doorlopen naar de Honingstraat, waaraan de studio's van grammo foonplatenmaatschappij Phono gram zijn gelegen. Daar werd de jaarlijkse instuif gehouden, waar op talloze artiesten elkaar kussen, de hand drukken, complimenteren, bewonderen en benijden. „Ieder een" was er in het zaaltje, dat eigenlijk te klein was om alle ge nodigden te bevatten en waarin de temperatuur steeg met het aantal gasten. Vele fotografen liepen er rond om plaatjes te schieten. Daarbij wer den (zie foto) Ramses Shaffy, Mie- ke Telkamp, Ronnie Tober, Conny van den Bos, Johnny Lion en Roh de Nijs op een rijtje gezet om met een glas in de hand alle bewonde raars een voorspoedig 1966 te wen- President Nasser zou het bestand hebben geschonden De royalistische minister van Voor lichting van Jemen, Mohammed al Wazir, heeft Egypte beschuldigd van schending van de wapenstilstand 5- overeenkomst, welke een einde maak te aan de burgeroorlog tussen repu blikeinen en royalisten in Jemen. Tijdens de conferentie in Harad, Avaar verdere besprekingen inzake uitwerking van de overeenkomst werden gehouden, waren 6.000 Egyp tische militairen ten noorden van deze plaats geland. Verder waren er in Jemen twee scheepsladingen Rus sische en een schip met Chinese wapens voor de republikeinen aan- (Van onze Londense correspondent) In Engeland zijn plannen in de maak voor de bouw van kleine in dustriesteden in de Noordzee. Een groep ingenieuers en architecten in het noord-oostelijke industriegebied Marguerite Higgins (45) overleden De bekende Amerikaanse oorlogs correspondente uit de tijd van de Koreaanse strijd Marguerite Higgins is gisteren na een langdurige ziekte in Washington overleden. Zij was 45 jaar. Zij vertegenwoordigde in dertijd in Korea de „New York He rald Tribune", waarin zij nadien kroniekschrijfster was. Later schreef zij o.a. voor Newsday, een blad dat in een van de voorsteden van New York verschijnt. Marguerite Higgins was in Hong kong geboren uit Amerikaanse cuders .Zij was getrouwd met de ge pensioneerde luitenant-generaal van de luchtmacht William Hall en had twee kinderen. Z(j publiceerde ook enkele boeken, zoals „Report of a woman combat correspondent", „News is a singular thing" en „Red plush and black bread". Subsidie gevraagd voor optreden van de Beatles De „promotor" Lagor Waard heeft het gemeentebestuur verzocht om subsidie, opdat de Beatles in Den Haag kunnen optreden tegen een prijs, die tieners kunnen betalen. Hij is van plan ook subsidie aan te vra gen bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, opdat ae tieners in het gehele land voor ongeveer vier gulden per per soon een voorstelling van de Beatles kunnen bijwonen. Lagor Waard zegt niet in te zien, waarom het Holland Festival wel van overheidswege wordt gesubsidi eerd, terwijl het voor hem vast staat, dat duizenden reikhalzend uitzien naar een gelegenheid om de Beatles te zien en te horen. De tie ners kunnen echter geen f 12,50 per persoon betalen. (rond Newcastle) is bezig met stu die-ontwerpen voor een drijvend in dustrieel complex met woonwijken voor een bevolking van 10.000 per- I sonen, ter grootte van Tees-Side, het industriële ontwikkelingsgebied aan de monding van de rivier de Tees. Men acht het mogelijk deze indu- I striële stad op een serie vlotten te j bouwen. Caissons onder water, waarin door gasturgunes lucht zal worden gepompt, moeten er voor zor gen aat de vlotten vast blijven lig gen. Deze turbines kunnen ook ener gie en warmte voortbrengen voor de industrie op dit kunstmatige eiland dat oeschermd zou dienen te wor den door transparante koepels van plastic met luchtdrukregeling. De verbinding tussen het eiland en het vasteland zou bij goed weer per Hovercraft (luchtslede) kunnen worden onderhouden, en door on derzeeërs bij slecht weer. Bij de uitvoering van d'it project zouden zich geen grotere technische problemen voordoen dan die waar door men zich gesteld ziet bij de bouw van de Kanaaltunnel De kosten zullen hoog zijn, maar te vergelijken met het bedrag van 1.0C0 000 (10 miljoen gulden) per duizend inwoners, dat thans wordt uitgegeven voor de bouw van nieuwe steden. De reden voor dit fantastisch lijkende maar door deskundigen rea listisch geachte plan, is om de in dustrie zo dicht mogelijk bij de ener giebronnen te brengen, in een tijd dat land en zuivere lucht steeds schaar - Reeds eerder heeft een overheids- archltect het denkbeeld geopperd van de bouw van een stad op „stel ten" voor 20.000 mensen voor de kust van Durham. Deze stad, welke i zelfs torengebouwen van 30 verdie- i pingen zou kunnen bevatten, zou door een speciaal aan te leggen dijk met het vastel and moeten worden i I Aierbonden. I gekomen, hetgeen eveneens in strijd was met de wapenstilstandsovereen komst. Op de conferentie in Harad konden republikeinen en royalisten geen overeenstemming over de vor ming van een voorlopige regering bereiken. De royalistische tenlandse Zaken van Jemen Sjami, deelde mede, dat de republikeinen de Chinezen hadden benaderd voor hulp indien de Egyptische troepen tegen het einde van dit jaar het land geheel hebben verlaten. Hij zei dat er op het ogenblik ongeveer 3.000 Chinese technici in Jemen zijn die helpen bij de aanleg van wegen en de bouw van een textielfabriek in De royalistische mening dat de strijd in Jemen weer zal oplaaien indien de Egyptische troepen in het land blijven, aldus Sjami, die eraan toevoegde dat Koning Feisal van Saoedi-Arabië ervan overtuigd raakt, dat een vreed zame regeling met president Nasser van Egypte niet mogelijk is. Zoals bekend kwam aan de burgeroorlog een einde door de overeenkomst van Djeddah, die op 24 augustus door president Nasser en Koning Feisal werd getekend. Saoedi-Arabië steunt de royalisten, Egypte de republikei- Feijenoord-Ajax (Van onze Haagse correspondent) Waarom wordt de wedstrijd j Feijenoord Ajax nu eigenlijk niet op een ander tijdstip ge- I speeld dan gewoonlijk, zodat uit zending van deze belangrijke competitiewedstrijd mogelijk was geworden? Het komt tenslotte hierop neer. dat iedereen een an der de schuld geeft. Het bestuur van Feijenoord zei I ons gistermiddag: „Ajax wil niet op i een ander tijdstip spelen". Ajax, d.w.z. de heer M. Bremer, voorzitter van de sectie betaald voet bal, geeft echter een andere lezing. „Het is helemaal niet zo. dat wij niet op een ander tijdstip willen spelen, maar wij hebben wel de eis gesteld, dat wij een verandering in tijd vroegtijdig zouden moeten welen. Welnu, wij werden ongeveer twee weken geleden benaderd door de NTS, maar daarna hebben de tele- laten horen. Wij hebben die eerste keer tegen de NTS gezegd: „U kunt met ons alle kanten uit". Feijenoord wilde echter niet op zaterdag spelen en daar kan ik inkomen, omdat vele toeschouwers in verband met hun werk dan niet zouden kunnen komen kijken. Wij hadden de NTS als ter mijn gesteld een beslissing voor nieuwjaar. Toen ei- gisteren echter neg geen enkel uitzicht bestond, dat de zaak inderdaad op korte termijn voor elkaar zou komen, hebben wij de knoop doorgehakt en gezegd: Wij houden vast aan zondag 2 uur. Bui- tenstaandei-s vinden het misschien overdreven van Ajax", aldus de heer Bremer, „dat wij toch wel enige dagen van tevoren willen weten waar we aan toe zouden zijn, maar na tuurlijk verkeren onze spelers voor een dergelijke wedstrijd in spanning. Ik wil geen onrust hierover tot kort voor de wedstrijd en daarom hebben wij gisteren gezegddan maar niet. Volgens mij is alles te wijten aan de slappe houding van de NTS. Het is ook niet de financiële kwestie waar op is afgesprongen. Daarover was nog niet eens gesproken". Van de zijde van de NTS was het commentaar: „Wij waren by wijze van spreken klaar. We hadden al ruimte gemaakt in het programma en nu wil Ajax toch om 2 uur spe len. Voor latere uitzending hebben wij althans wat de hele wedstrijd betreft geen interesse. We zullen nu met flitsen in Sport in Beeld moeten volstaan.. Maar de deur staat nog wijd open. Als Ajax op haar be slissing terugkomt, willen we alsnog de hele wedstrijd uitzenden". Feijenoord op haai beurt vindt de bovenstaande verklaring van Ajax „onzin". De hele zaak was afhanke lijk van de KNVB en de bond kon omdat er in het bestuur over moest warden gesproken niet eerder dan gisteren een beslissing nemen. Daar op heeft de hele zaak gewacht en het is dus niet juist de NTS de schuld te geven. Ajax heeft echter gisteren de plannen doorkruist door eenvoudig „nee" te zeggen. Ajax kan bovendien moeilijk de NTS de schuld geven, omdat wij uiteindelijk alleen met de televisie te maken hadden". Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal HuAvelijksvoorAvaarden, tv-spel Ooggetuige, documentaire Zuid-Afrika De methode Wanninger, komische politiefilm Attentie, actualiteiten NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 VPRO: NieUAVS in het kort. NTS Patrouillewagen 54, tv-film Cabaretkroniek Openhartig, documentaire Les deux amis, tv-film NTS-journaal Kerkelijk programma Sluiting. f UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: I HILVERSUM 2: „Het hertejong" De regisseur van „Jody en het hertejong", Clarence Brown, staat in de filmhistorie voor namelijk bekend als regisseur van Gretha Garbo, met wie hij vijf films maakte, te weten „The flash and the devil", „A woman of affairs", „Anna Christie", „Anna Karenina" en „Marie Walewska". In zijn overige films spreidde Brown vooral een dra matisch en episch talent ten toon, bijv. in „The rains came", „Intruder in the dust" (van 1949) en ook in de film die we gisteren te zien kregen, „Jody en het hertejong", naar de on verbiddelijke bestseller „The yearling" van Margorie Kinnan Rawling". Gregory Peck en Jane Wyman, met Claude Jarman jr. als Jody vervullen de hoofdrol len. In 1946 kwam de film ge reed, hij was gisteren dus precies 20 jaar oud. Het was misschien een wat sentimentele, maar toch ook een hartverwarmende en ontroerende film. „Flipper-" Ik heb gelezen dat de opmer kelijke geluiden die „Flipper" uitstoot geen verzinsel van de producenten zijn om het lieve dier te vermenselijken en een stem te geven, maar dat dol fijnen wel degelijk in staat zijn allerlei geluiden uit te brengen, die met het blote oor gehoord kunnen worden. „Flipper" is van §j alle series op de televisie, een §1 van de beminnelijkste, maar ook p een van de slechtste, vooral door P het gebrek aan variatie. Des- s alniettemin schijnt het een van P die series te zijn die bij de NTS 1 de meeste post in het laatje p brengen. Verfrissend operaatje De opera „II segreto di Susan- P na" (wat „Het geheim van Susanna" betekent, maar om duistere redenen vertaald werd 1 met het oubollige „Susanna ver- |j bergt iets") is als verhaal een P niemendal, anderzijds een ver- P frissend operaatje. met Henk 1 Smit als uitblinker. Minder 1 enthousiasme mocht de docu- mentaire over studietoelagen en P studiemogelijkheden verwerven, alhoewel er veel informatie in g werd verstrekt op een eerlijke g De Doelen I Minder briljant was helaas de rondgang door de Doelen-con- g certzaal, het pronkstuk van g Rotterdam, nog volkomen leeg 1 wat geen toekomstbeeld hoeft te zijn, hoewel De allure van g het gebouw had een minder jj gemakkelijke, minder conven- tioneler, dynamischer aanpak g verdiend, een filmisch „epos", p met de statistische gegevens ff eventueel k la Godard ertussen g door geprojecteerd. Bij de tijd foon gebracht door Theo Eerdmajis e Jaap Brand, onder redactie van Gab de Wagt. 18.30 R.V.U.: Nieuwe wetei daags radiomaga: foon f Jaap lijk.e gegevens i ),19 19.30 Koorzang: kerstliede- Nederlandse 21.30 Kerkorgelconc.: Oui muz. 2155 De zingen k: muzikale mogelijkheden in ei nieuwe liturgie. 22.15 Zie. ik maak s les nieuw, een cursus over geloofslevi en godsd vorming. 22.30 Nws. 22. Epiloog. 22.45 Lichte gram. 23 55-24 II. 18.55 Voor an: Indonesisch progr. 19 35 Parijs, r. 1 gitaristen. 20 00 Nws. 20.05 Howland in Holland: geestelijke stromingen ln Neder- 21 40 Viool ass. muziek. 22.25 Ik geloof, dat... izlng. 23 40 Licht lnsl 7.10 Dagopening herh S06-ber. svrouw. 10.10 Mod. gram. andaag ook morgen. 4.25 KI ass, pia- Buitenveen. hc notrio 14 55 ft belvertelllng v. d. Jeugd. 16 00 Voor Jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje 17 1 Overheldsvoorllchtin 17.50 nnighe- handlge Sociale Zaken VARA 7 00 Nws ochtendgvn Tijd lied 7.23 Lie) atje 735 Lichte t b v land- e hvav-n^indV^ De ravage na de explosie i het ketelhuis van het chemi sche bedrijf Chefaro aan de Kil- kade in Dordrecht. Bij de ont ploffing werden zes personeels leden gewond. Er ontstond brand. Nederland 1: KRO: 17.00-17 45 V d kind NTS 19 00 Nws in het kort 19 01 Klaas Vaak 19 05 Franse les des 14 en herh les 13) AVRO 10 35 Zoo Zoo Drogr over dieren NTS ^0 no Journaal en weeroverz AVRO: 20 20 AVRO's Televizier 2100 The Saint TV-film 21 50 AVRO-danstest '66 NTS ederland II: NTS: 20 00 Nieuws ln

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5