Leidse scholieren spelen Langendij! Prof. Holmer verliet Leidse Universiteit Leids buschauffeur reed zeer gevaarlijk coldrex Op het welzijn van Leiden en de honderdduizendste LEIDSCH DAGBLAD PAGINA V Y eelzijdige activiteiten tijdens twintigjarig professoraat De Leidse Universiteit heeft met de ingang van het nieuwe jaar een gevoelig verlies geleden door het emeritaat van een van de meest gewaardeerde senaatsleden, prof. dr. A. J. M. Holmer. die twintig jaar lang de leerstoel voor verloskunde en de leer der vrou wenziekten heeft bezet. Prof. Holmer heeft deze functie om ge zondheidsredenen neergelegd drie en een half jaar voordat hij daartoe in verband met het bereiken van de zeventigste verjaardag verplicht zou zijn. Via Utrecht, Groningen en Den Haag naar Leiden Albert Jan Marinus Holmer, op 8 mei 1899 te Almelo geboren, studeer de in de jaren 1916 tot 1922 medi cijnen in Utrecht, waar hy in laatst genoemd jaar het artsexamen afleg de. Hy verwierf zich nadien een ge degen kennis van de ziektekundige ontleedkunde waarna hij zich spe cialiseerde als gynaecoloog. In 1927 verdédigde hij met succes zijn proef schrift „Histologisch onderzoek naar de bouw der galcapillairen mede in verband met de functie der lever cellen". Hy sloot daarmede zijn Utrechtse periode af. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en in de moeiiyke ja- ten 1944 tot 1947 voorzitter van de Gynaecologische Vereniging. Toen hij laatstgenoemde functie bekleed de, had hy Groningen (in 1939) reeds geruild voor Den Haag, waar hij naast zijn praktijk verbonden was aan het Gemeente Ziekenhuis. In het jaar van de bevrijding, op 2 november 1945, werd dr. Holmer hoogleraar te Leiden, een functie die hy aanvaardde met een oratie ge titeld „Beschouwingen over het ver band tussen vorm en functie bin nen het gebied van verloskunde en gynaecologie". Breed terrein In zijn Leidse tijd heeft hij zich op een zeer breed terrein gewogen. Hij was vele jaren een stimuleren de kracht in de Civitas en in het werk van het Leidsch Universiteits- Fonds. In de ontstaansperiode van de Stichting Klinisch Hogeronder- wys te Rotterdam heeft hy aan deze Leidse „nevenvestiging" voor de me dische opleiding zyn volle aandacht gegeven. Hy was voorts decaan van de medische faculteit, werkzaam in de urgentie-commissie en centrale fi guur bij de regeling der coassistent- sc happen. Prof. Holmer is voorts op vele ge heel andere terreinen actief, activi teiten die zeker geen einde zullen nemen bij het neerleggen van het professoraat. Zo is hij een zeer be kend kynoloog. Hy is keurmeester geweest voor vele hondenrassen, voor zitter van de Vereniging van Kyno- logische Keurmeester en secretaris- penningmeester van de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland, en voorzitter van de Hol landse Bulldoggenclub. Voorts is prof. Holmer een zeer verdienstelijk ama teurfotograaf, een liefhebberij welke al evenmin te lijden zal hebben van zijn terugtreden als hoogleraar. De veelzijdige en grote verdiensten van prof. Holmer werden onder meer erkend door zijn benoeming tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Examens kraam- en kinderverpleging By de in „Het Diaconessenhuis" in Leiden gehouden examens, slaagden voor de aantekening kraamverple- ging, de zusters: B. Arrindell, I. de Brabander, J. Jonker, J. Kareis, L. v. d. Kooy, N. Koudstaal, N. Monna, M. v. Mourik, N. Priest, E. Sol en voor de aantekening kinderverple ging, de zusters: L. de Ridder, N. Verbaan en M. Spaanderman. China zal Cuba maar weinig rijst kunnen leveren Premier Fidel Castro van Cuba beeft zondag, na de parade in Ha vanna ter herdenking van het feit dat de Cubaanse revolutie zeven jaar geleden uitbrak, verklaard dat Peking in 1966 50^ minder rijst aan Cuba zal leveren dan in 1965. Dit kwam omdat China te kampen had met een tekort aan rijst en bovendien nog ryst moest leveren aan Noord- Vietnam. Verder had Peking laten weten dat het de 800.000 ton suiker, vast gelegd in de ruilovereenkomst tus sen Cuba en China van 1964, niet volledig kon afnemen omdat de sui- keroogst in China bijzonder goed was geweest. Castro liet verder nog weten dat de suikeroogst In 1966 wegens het slechte weer het gestelde doel van 6% miljoen ton niet zou halen. Afgevaardigden uit bijna honderd Afrikaanse, Aziatische en Latijns- amerikaanse landen zijn gisteravond hi Havanna bijeengekomen voor een negendaags debat over de strijd te gen imperialisme, kolonialisme en neo-kolonialisme in de wereld. De ongeveer 500 deelnmers aan deze eerste „driecontinenten-solidariteits- conf eren tie van anti-imperialistische krachten" vertegenwoordigen rege ringen, oppositiepartijen en in som mige gevallen guerilla-bewegingen. De bijeenkomst zal een uiterst-links karakter dragen, veel linkser dan de al enkele malen uitgestelde Afro- Aziatische conferentie in Algiers, waarop alleen vertegenwoordigers van regeringen, en niet van partijen, aanwezig zouden kunnen zijn en on der die regeringen dan nog enkele zeer gematigde. Verjaardagsfeest werd vechtpartij kele buren in de Alexanderstraat in I Leiden. Er werd over en weer veel geplaagd en er werden wat hatelijk- heden uitgewisseld, maar op de ver jaardag van e«i van de betrokken familieleden kwam het tot een ex plosie. Het slot van het ..drama" speelde zich gisteren af voor de Haagse po litierechter. waar terecht stonden een 73-jarige Leidenaar met zyn echtge note. plus zoon en diens echtgenote. Op genoemd verjaardagsfeestje was het erg gezellig en dat bracht het nodige rumoer met zich mee Daar aan ergenden zich de huurlieden in de Alexanderstraat en zij kwamen vragen om rust. iets, dat een tegen overgestelde uitwerking had. Na schelden werden het slaan en in de dagvaarding was dan ook sprake van „mishandeling en belediging". Zoals gebruikelijk in dergelyke zaken werd er geredeneerd in termen als „wei- is" en „nietis", waaruit de officier van justitie en de rechter dan maar wys moesten zien te worden. zy kwa men desondanks tot de conclusie, dat het bejaarde echtpaar zich vrij rustig had gehouden. En zo werd de zoon veroordeeld tot f 25 boete voor mishandeling en de schoondochter tot f 15 wegens belediging. Op de mede deling, dat het nu rustig is in de Alexanderstraat repliceerde de rech ter: „Houden zo". Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig... Maar verkoudheid is meer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! t. Coldre j. Coldre; VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER „DE WISKUNSTENAARS" .V Prof. dr. A. M. HOLMER Dr. Holmer vestigde zich als gy naecoloog in Groningen, waar hij te vens assistent was aan de universi taire vrouwenkliniek. Zijn levendi ge belangstelling voor het werk van anderen en zijn ongeëvenaarde werk kracht, welke hem gelegenheid bood op een breder terrein werkzaam te zijn dan dat van zijn hoofdfunctie, traden reeds toen aan het licht. In 1934 werd hy voorzitter van de af deling Groningen van de Nederlandse De Leidse kantonrechter mr. W. de Koning kon tijdens de zitting van gisteren wel bijzonder weinig waardering opbrengen voor het wangedrag van een 30-jarige buschauffeur uit Leiden. Het voor naamste punt van de tenlastelegging kwam daarop neer. dat de bus chauffeur een personenauto op Rijksweg 4 (na door deze auto te zijn gehinderd» had gesneden om vervolgens zig-zag rijdend te ver hinderen dat de bus werd ingehaald. Vijf getuigen waarbij de chauffeur van de personenauto verklaarden, dat verdachte zich ernstig had misdragen en dat zijn wijze van rijden gevaarlijk was. Verdachte ontkende de tenlastelegging pertinent en zei, dat hij zijns inziens heel normaal had gereden. „Ik merkte wel, dat die auto ach ter mij aanreed, maar ik heb hem niet belet mij in te halen", hield hy dwars tegen de getuige-verklaringen in tot het laatste toe vol. De offi cier achtte het feit, dat verdachte min of meer „met de dood had ge speeld" afdoende bewezen. Hoewel hij ervan overtuigd was, dat ver dachte gezien diens beroep hierdoor zeer gedupeerd zou worden, eiste hij naast een geldboete van f 100 subs. 20 dagen de onvoorwaardelijke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tyd van 9 maanden. Verdachtes raadsman was van oor deel, dat zijn cliënt zich niet opzette lijk had misdragen en achtte vol doende termen aanwezig om vrij spraak te vragen. De kantonrechter wees direct von nis. Afgaande op de getuigen-verkla ringen achtte ook hij bewezen, dat verdachte zich ernstig had misdra gen en wel voornamelijk door „eigen rechter" te gaan spelen. Hij wilde de chauffeur ditmaal nog niet duperen met de intrekking van zijn rybewys en vonniste met f 100 subs. 20 dagen en de voorwaardelijke in trekking voor de tyd van 1 jaar met een proeftyd van 2 jaar. Gevaarlijk Een niet ter zitting verschenen 30-jarige machinist uit Zoeterwoude „Op het nieuwe jaar en de honderdduizendste De echtgenote van de burgemeester, mevr. J. M. M. van der Willigen Reddingius (links) en mevr. G. Jonkervan Barneveld. de moeder van Annette Marlijna. brengen in de Burger zaal van het Leidse Stadhuis een toost uit op 1966 en het jonge geluk. Dit geschiedde na af loop van de gistermiddag gehouden nieuwjaars- zitting van de raad. voor welke vergadering ook de vader en moeder van de 100.000ste ingezete ne waren uitgenodigd. De heer en mevrouw Jonker de laatste nauwelijks een week na de geboorte van Annette weer volkomen tegen alle drukte opgewassen waren deze middag opge nomen in de kring van het College van B. en Wzodat ook zij zeer vele gelukwensen in ont vangst hadden te nemen. (Foto L.D./Holvast) had met zyn auto op Rijksweg 4 a onder Zoeterwoude een gevaarlijke stunt uitgehaald. Uit de verklarin gen van de wel verschenen getuigen bleek namelyk, dat de machinist een voor hem rijdende auto was gaan in halen en wel op het moment, dat zich op de inhaalbaan al een an dere auto bevond. Teneinde een bot sing te voorkomen ging de bestuur der hiervan min of meer „op de rem staan" waardoor zijn auto slipte en in de middenberm over de kop ging. Hij kwam wonder boven wonder met de schrik vry. Verdachte was niet gestopt en had, aldus het proces-verbaal, als reden hiervan destijds opgegeven, dat hy niets van een en ander had gemerkt. „Hij moet de auto op de inhaal baan gezien hebben want het zicht v/as ruim voldoende", waren de ge tuigen daarentegen van mening. De officier was dieze mening ook toegedaan en van oordeel, dat ver dachte derhalve een levensgevaarlijk risico had genomen. Ter correctie hiervan eiste hij zowel een boete van f75 subs. 15 dagen als de onvoor waardelijke intrekking van verdach tes ril bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Het vonnis werd f75 en de voorwaardelijke intrekking van de ry bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 1 jaar. Niet hetaalri Een 53-jarige adjudant van politie uit De Bilt had met zyn auto bij een parkeer-manoeuvre in de voor straat in Noordwyk een geparkeer de auto geraakt. De botsing kwam niet hard aan en de «aak zou met 'n sisser zyn afgelopen als de adjudant de onder togen schaderegeling was nageko men. Hij betaalde de schade, groot f 99 achteraf echter niet en de be nadeelde party maakte er toen dus „politiewerk" van. „Ik raakte hem heel even met m'n bumper en de reparatie van het hierdoor ontstane aeukje kan onmogelijk byna f 100 hebben bedragen", gaf de adjudant als reden van zijn niet-betalen op. De reparatie-nota, die door de ge machtigde van de benadeelde party werd overlegd bedroeg echter wel deeeLjk f 99 en werd door het rechtscollege als zodanig geaccep teerd. Toen de gemachtigde boven dien een vergoeding van de proce dure-kosten vroeg, merkte de offi cier op: „Het komt my voor, dat \prdachte er beter aan had gedaan die f 99 direct te betalen. Hy had zich dan deze strafzaak, de hieruit voortvloeiende boete en de geëiste kosten van het proces bespaard". Hy eiste hierna een boete van f25 subs. 5 dagen en vroeg de toewyzing van het schadebedrag en vermelde kos ten. „De schade kan onmogelyk f 99 hebben bedragen", bleef verdachte in zijn laatste woord volhouden. De kantonrechter vond inzake de overtreding, dat „de sop de kool niet waard was" en legde de adjudant een boete van f 12.50 op. Gezien de schade vond hij de reparatiekosten absoluut niet te hoog en wees de f 99 toe. Daar h(j vervolgens de kos ten van de procedure op f 75 be paalde. zal de adjudant als gevolg van rijn non-betaling destijds thans aan extra kosten f 87.50 moeten neertellen. Eeuwfeest schouwburg De achttiende-eeuwse Neder landse letterkundige Pieter Lan- gendijk, in wiens blijspelen het Hollandse realisme van de gou den eeuw zijn kracht weet te be houden, is vooral bekend gewor den om ,,Het Wederzijds Huwe- I lijksbedrog". Voor de opvoering, die een aantal leerlingen van middelbare scholen in Leiden en Oegstgeest gistermiddag ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan I van de Leidsche Schouwburg- vereeniging in de Leidse Schouw I burg gaf. was Langendijks ..De I Wiskunstenaars of 't Gevlugte Juffertje" uitgekozen, i Dit klassieke kluchtspel van de Nederlandse toneelliteratuur werd geregisseerd door de heer J. C. Bar- I telsman. die na een in september van het vorige jaar gehouden „auditie", waarvoor zich veertig scholieren I meldden, met het instuderen is be- gonnen. De heer Bartelsman, die als dramaturg voor geen kleintje ver- I vaard is, zag zich in dit geval voor een moeiiyke opgave gesteld. Het heeft hem ongetwyfeld veel geduld gekost om de elf „uitverkoren" jon gelui te doen inleven In Langendyks ruw-komische karikaturen. Des te jammer was het dat het scholieren - elftal geen kans zag om de jubileum voorstelling tot een succes te maken. Zeker, de tekst, die op zich zelf al een nauwgezette studie vereist, zat er by de meesten wel behoorlyk in. Maar en dat is vooral by een boertig stuk als „De Wiskunstenaars" van wezenlyk belang het „elftal" kwam van deze tekst niet los. Boven dien trachtten enkele spelers de voerlui by voorbeeld! elkaar al grimassend te overschreeuwen, zodat hun tekst door deze geforceerdheid nauwelyks te verstaan was. Verder was de scène met de twee kyvende wiskunstenaars wat al te lang uit gesponnen. Gelukkig stond hier een vrij beweeglyke mise-en-scène en een voortreffelyke kostumering te genover. Niettemin heeft Langendyk, ook al ging het om een schoolvoor stelling. een betere opvoering van zyn kluchtspel verdiend. Enfin, het was zoals één van de spelers na af- Een laatste aanwijzing van de regisseur vierde van links) voordat het doek voor de toneel- minnende scholieren opgaat. (Foto L.D./Holvast) loop van het stuk tot de regisseur zei: „U heeft ons er in elk geval doorheen gehóald". Aan deze voorstelling werkten leer lingen mee van het Rembrandt- Lyceum. het Sted. Gymnasium, hec Chr. Lyceum, hét Rynlands Lyceum en het Bonaventura Lyceum. Een extra applaus kreeg aan het eind van de middag Netty Blanken, oud- leerlinge van de Louise de Coligny- h.bs., die op het allerlaatste ogenblik vandaar het .spiekbriefje" een der aangewezen spelers moest ver vangen. Het toneelfestyn werd be sloten met een thé-dansant in dc koffiekamer van de Schouwburg. Morgenmiddag is er een tweede schoolvoorstelling, dan echter onder auspiciën van K. en O. Zoekt U een gouden armband of collier or f70.- en f100- of f300.- heeft ze. Grote keuze in alle pryzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten Na dc opvoering van ..Dekoffiekamer van de Schouwburg Wiskunstenaars" van Pieter een thé-dansant. Langendijk was er voor de leer- De brandweercommandant had hngen uit de hoogste twee klas- hiervoor bij hoge uitzondering sen van de middelbare scholen j toestemming gegeven Leiden en Oegstgeest in de '(Fo„ LD,HolvMt)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3