LEIDSCH DAGBLAD Staalconflict in de VS Niet nog meer gastarbeiders Wilson wenst nieuwe Geneefse conferentie REGERING IN WASHINGTON WIL GEEN VERHOGING VAN PRIJZEN Vrees voor inflatie Sjastri en Ajoeb braken het ijs Goud op Walcheren VAKBEWEGING: MEER WIND „Represaille van Moskou" Binnenkort oproep tot Kosigin Rotje in oog ontploft ZERMATT DOOR EEN LAWINE GEÏSOLEERD Vervoersstaking kost New York miljoenen ,0jLS LÓci^mi n (9uc/ ^ïlteitivo Opgericht 1 maart 1880 DINSDAG 4 JANUARI 1966 No. 31761 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 f (Van onze correspondent in Washington) De jaarwisseling heeft president Johnson geen rust gegund. Hij Is namelijk verstrikt geraakt in een worsteling met één van Amerika's grootste staalbedrijven: Bethlehem Steel Corp. Op Oudejaarsdag kondigde dit bedrijf een prijsverhoging aan van een onderdeel van zijn produktie van 114 tot 119 dollar per ton. De strijd heeft intussen fellere vormen aangenomen, omdat Beth lehem steun kreeg van een ander groot staalconcern, Inland Steel. Hoewel het soort staalprodukten, dat bij de prijsverhoging is betrok ken slechts zeven procent van de totale nationale staal-produktie uit maakt, kwam de regering in Wash ington toch onmiddellijk in actie. Zij heeft de prijsstijging als inflationair aangemerkt. De regering-Johnson meent ken nelijk dat wanneer men geen halt toeroept aan de eerste schoorvoeten de prijsstijging in de zo uiterst be langrijke staalindustrie weldra een lawine var- verhogingen van allerlei utaalprodukten zal volgen. Dat de prijzen van de staakprodukten de af gelopen jaren nauwelijks zijn opge lopen. lijkt de regering geen argu ment te vinden om ditmaal een oogje dicht te doen voor de manoeuvre van „Bethlehem". Veeleer lijkt Johnson het gevoel te hebben dat dit staalbe drijf weinig reden heeft voor hogere prijzen gezien het feit dat in de eerste De leiders van India en Pakistan zün vandaag in Tasjkent bijeengeko men in een poging het conflict tus sen hun landen te regelen. Het was de eerste ontmoeting van president Ajoeb en premier Sjastri sinds hun landen in september met elkaar in oorlog kwamen over Kasj- nen in een „neutrale villa" in de buitenwijken van Tasjkent bijeenge komen. Ajoeb brak het ijs door op Sjastri toe te lopen en deze een hand toe te steken, die de Indiër daarop drukte. De Russische veiligheidsmaatrege len waren zo streng, dat de journalis ten op enkele duizenden meters van de plaats van de bijeenkomst werden geweerd. Premier Kosigin begroette beide officiële delegaties en begeleidde hen vervolgens naar een conferentiezaal op de tweede verdieping. De besprekingen worden gevoerd aan een grote ronde conferentietafel. Kosigin was vergezeld van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Gro- miko en zijn minister van Defensie maarschalk Malinowski. Men gelooft dat Kosigin een eigen vredesplan achter de hand heeft in dien het overleg tussen Sjastri en Ajoeb dreigt te mislukken. Een Indiase militaire delegatie is gisteren naar Lahore in Pakistan ge gaan voor besprekingen met Paki staanse bevelhebbers over weder zijdse troepen terugtrekkingen. De bijeenkomst wordt gehouden op uit nodiging van de vertegenwoordiger van de VN en is de eerste sedert de gevechten om Kasjmier in september werden stopgezet. Beide partijen zul len afwisselend in Lahore en Amrit- sar, in India, bijeenkomen. negen maanden van 1965 de netto winst 28% hoger lag dan in de ver gelijkbare periode van 1964 en maar liefst 83% hoger dan in 1963. Het is merkwaardig dat „Bethle hem" nu de steun heeft gekregen van Inland Steel omdat juist dit be drijf in 1962, toen president Kennedy het met de staalindustrie aan de stok had over de prijzen, als enig groot staalconcern niet mee deed met de verhogingen en toen dus de re- geringslijn trok. Actie De federale regering heeft in middels een grootscheepse actie op touw gezet om andere staalconcerns er van af te houden het voorbeeld van .Bethlehem" en „Inland"te vol gen. Zij zet bovendien druk achter deze actie door de overheidsbestel lingen voor de in prijs verlaagde produkten alleen nog te plaatsen bij maatschappijen die nog geen verho gingen hebben aangekondigd. De minister van Defensie, McNa- mara. kondigde gisteren ook een der gelijke politiek aan voor zijn mini sterie, dat tot de belangrijkste klan ten van de staalindustrie behoort. Maar het moest wel iedereen opval len dat deze maatregel aanzienlijk minder krachtig uitviel dan tijdens de strijd tussen de regering en de alumium- en koperindustrieën. De minister van Defensie maakte toen de prijsverhogingen ongedaan door belangrijke voorraden van de over heid op de markt te brengen. Iedereen kükt intussen met span ning uit naar hetgeen de staalreus U.S. Steel gaat doen. Als deze grootste producent „Bethlehem" en „Inland" volgt dan wordt de regeringspositie, die overigens door het Congres ge steund lijkt, lelijk ondermijnd. T wijf el (Van i Vlissingse correspondent) Op het Zeeuwse eiland Walcheren, om precies te zijn in Serooskerke, hangt de 'figuurlijke» vlag uit. Boer Piet Christiaansen heeft gisteren namelijk bij het bewerken van een stukje grond een schat aan gouden munten gevonden, die over een groot gebied lagen verspreid. De verraste boer waarschuwde onmiddellijk bur gemeester Kam, omdat de grond ge meente-eigendom is. Deze liet daar op de grond afzette. De munten, meer dan tweehon derd. die alle in een uitstekende staat verkeerden, zijn vermoedelijk zo'n 350 jaar geleden in een stenen Kruik begraven. De gemeente Seroos kerke had het stukje grond ruim een jaar geleden in eigendom gekregen en een daarop staand krotje afge broken. Boer Christiaansen mocht de grond daarop gratis verbouwen. Vermoedelijk is het kruikje door de intensieve bewerking van de grond gebroken en zijn de munten door de regenval van de laatste tijd naar boven gekomen. Op de beelde naren staan onder meer Philips II, Koning Jacobus van Engeland en Sint Joris met de draak. De waarde van de goudvonst kon nop niet worden vastgesteld, even min wie als eigenaar hiervan moet worden beschouwd. De opvatting van de raad van Nederlandse werkgeversverbon den, dat zowel de werving als de spontane toeloop van buiten landse arbeiders zonder meer moet blijven gehandhaafd, is voor de Nederlandse vakbewe ging volstrekt onaanvaardbaar. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen heeft deze mening kenbaar gemaakt aan de Neder landse regering. Dit deelt Ruim Zicht, het officiële orgaan van het Nederlands Katho liek Vakverbond, mee. Het overlegorgaan heeft ook de aandacht gevestigd op de toenemen de moeilijkheden op het gebied van de huisvesting en de maatschappe lijke begeleiding van de gastarbei ders en op de onzekerheden die er gegeven de massale ontslagen van de WEERBERICHT heden- tot om het vries- ;n overwegend wind. Later De Bilt verwacht vi morgenavond: Aanvankelijk droog lijk mist, temperatuur punt tot lichte vorst zwakke veranderlijke half tot zwaar bewolkt met mogelijk enige neerslag, temperatuur om het vriespunt en matige of vrij krachtige wind uit zuid tot oost. (Opgemaakt om 11.16 uur). 5 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 14.43 u.; onder: 7.07 O. Hoogwater in Katwijk te 1.19 en 13.39 uur. Laagwater te 9.34 en 21.53 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Sowjet-Unie heeft gisteren de eerste secretaris van de Westduitse ambassade in Moskou dr. Alois Mertens. laten weten dat hij bin nen vier dagen het land moet verla ten wegens „onwettige activiteiten" Een woordvoerder van de Westduit se ambassade in de Russische hoofd stad zei dat er „vanzelfsprekend" geen illegale activiteit was geweest. Volgens hem is dr. Mertens uitgewe zen ait represaille voor de uitwijzing van Bar soek ow, een diplomaat ver bonden aan de Sowjetrussische-am- bassadc in Bonn, die vorige maand do Bondsre.publiek moest verlaten omdat hij betrokken was bij een ge val van militaire spionage. De 44-jarige dr. Mertens werd drie maanden geleden door het Russische regeringsblad Izwestia er van be schuldigd, dat hij anti Russische propaganda verspreidde en gegevens verzamelde voor de r.-k. orga nisatie „Opus Dei", hetgeen dr. Mer tens inmiddels had tegengesproken. afgelopen weken, ten de werkgelegenheid blijken te be staan. Medio augustus 1965 heeft het overlegorgaan van de drie vakcen tralen de aandacht van de regering al gevraagd voor het toenemende aantal buitenlandse werknemers in de Nederlandse samenleving. Het overlegorgaan heeft de rege ring thans laten weten, dat het drin gend gewenst is, het bestaande toe- latings- en werkvergunningsbeleid in het bijzonder met betrekking tot de zogenaamde spontane toeloop in nadere overweging te nemen. Het wenst meer en beter overleg tussen overheid, werknemers en werkgevers. Het overlegorgaan acht het daarom gewenst, dat een officiëel overleg orgaan wordt aangewezen of ge creëerd. Voor vele industriëlen is de inmen ging van de regering zonder meer reeds verwerpelijk, maar tot nu toe werd veel van Johnson geslikt, om dat iedereen iedereen moest toegeven dat de Verenigde Staten een onge kend lange periode van hoogconjunc tuur beleven. Twijfel lijkt thans echter de over hand te krijgen in het licht van de Vietnampolitiek, die dreigt een voel bare belasting van het Amerikaans economisch leven te worden. Ander zijds is juist de strijd in Vietnam voor Johnson reden extra op zijn hoede te zijn voor inflationaire ver schijnselen want met de oorlogs machine op volle toeren, de werk loosheid op een record laag niveau en de productiecapaciteit vrijwel totaal benut, is inflatie een verre van onwaarschijnlijk gevaar. Een groot deel van Fries land gaat gebukt onder ernstige wateroverlast. Hier een beeld uit Ouwsterhaule aan het Tjeuke- meer. waar men het meer dan 2\Zj meter gestegen water met zandzakken uit het achterland tracht te houden Ook de Britse eerste minister Wilson is actief inzake Vietnam: hij zal een persoonlijke oproep tot zijn Sowjetrussische collega Kosigin richten voor een geza menlijk vredesinitiatief. De da tum daarvan is nog niet bekend, maar de Russische zaakgelastig de in Londen. Wasew, is giste ren in een gesprek met Wilson door deze reeds op de hoogte gesteld van de komende bood schap. De Britse premier zou van mening zijn, dat de kwestie- Vietnam het beste geregeld kan worden door een soort Geneef se conferentie. Engeland en de Sowjet-Unie hebben het voorzit terschap gedeeld van de Geneef se conferentie, die in 1954 be sloot tot de verdeling van Viet nam. Volgens politieke zegslieden in Londen zou Wilson de Sowjetrus sische ambassadeur hebben medege deeld, dat zijn land zonder enige restrictie achter het vredesoffensief van president Johnson staat en dat het hoopt, dat de Russen hun com munistische partners in het oosten kunnen bewegen dit offensief halver wege tegemoet te komen. Wilson zou geen rechtstreeks beroep op Kosigin willen doen om een conferentie bij een te roepen, maar hij zou streven naar een gesprek over de voorwaar- j den waarop een dergelijke conferen tie gehouden kan worden. Zoals be kend zal Wilson op 21 februari een bezoek aan Moskou brengen. President Johnson heeft gisteren een gunstig rapport uit het Verre Oosten gekregen van vice-president Humphrey, maar ook opnieuw een afwijzende reactie van Noord-Viet- nam. Humphrey deelde journalisten in Washington gisteren mede. dat hij de leiders van vier Amerikaanse bondgenoten (Japan, de Phi lippijnen Formosa en Korea) een lijst met veertien punten had gegeven. Die veertien punten variëren van John sons aanbod voor onvoorwaardelijke besprekingen tot Amerika's bereid heid Zuidoost-Azië te helpen by de economische wederopbouw Hum phrey heeft helaas geen tekenen De 45-jarige aannemer A. van Nieu- wenhuizen uit Belfeld is door een rotje zo ernstig aan zijn linkeroog gewond geraakt op oudejaarsavond, dat het oog in het St.-Josephzie- kenhuis in Venlo moest worden Vlak voor het naar bed gaan van zijn zoontje, had de heer Van Nieuwenhuizen enkele rotjes ont stoken. Twee werkten normaal, maar toen het derde brandend werd weggeworpen, keerde het door onverklaarbare oorzaak terug, drong door het ooglid van de heer Van Nieuwenhuizen en ont plofte vervolgens met het nood lottig gevolg. Pastoor gewond In 't Brabantse plaatsje Heeze raak te de pastoor Th. Versteegde ge wond toen een gillende keukenmeid met ander vuurwerk in zijn hand ontplofte. De pastoor had enige kinderen gewezen op het gevaar lijke speelgoed en hun gevraagd hem het vuurwerk te geven. Ondertussen wierp één van de kin deren wat vuurwerk weg, het ver anderde van richting en belandde precies in de met vuurwerk gevulde handen van de pastoor, die daar door aan zijn beide handen ver wondingen opliep. waargenomen, die wyzen op enige belangstelling van de communisten voor vredesoverleg, zo zei hy. Intussen is ambassadeur Harriman naar de Perzische hoofdstad Teheran gevlogen om de Sjah te spreken. Voordien had hy een gesprek met de Pakistaanse president Ajoeb Chan Vandaag werd hy in Cairo verwacht voor een onderhoud met president Nasser. De Amerikaanse onder-mi nister Williams is naar Kenia gevlo gen na een ontmoeting met Keizer Haile Selassie in Ethiopië. Vervolg op pagina 2 Prins Rainier en prinses t?ra- cia van Monaco brengen met hun kinderen een wintervakantie door in Schönried. Zwitserland. Deze foto toont prinses Caroline met haar jongere zuster prinses Stephanie op de slee. Ongeveer zesduizend buitenlandse wintersporttoeristen kunnen Zermatt niet verlaten doordat vandaag een lawine op het station van dit Zwit serse plaatsje is terechtgekomen. Er werd niemand gewond, doch de sneeuwmassa bracht schade toe aan de stationsgebouwen. Een gedeelte van Zermatt kwam zonder elektrici teit te zitten doordat enkele kabels braken. Het treinverkeer aan de voet van de Matterhorn is tijdeiyk stopgezet met het oog op nieuwe lawines. Duizenden bleven thuis Het ochtendspitsuur in New York is gisteren verlopen zonder de ver keerschaos waarvoor men vreesde met het oog op de staking bü het openbaar vervoer. Veel bewoners van de buitenwijken gaven gehoor aan het advies van burgemeester I.indsay, liever thuis te blijven dan met de eigen auto naar het werk te gaan. Miljoenen anderen begaven zich per taxi, op de fiets, liftend of te voet naar hun werk. Het verkeer op de hoofdwegen naar Manhattan werd al vroeg druk, maar later werd het normaal voor een werkdag. Newyorks bussen en ondergrond se treinen werden op Nieuwjaars dag stilgelegd. De vakbond van het gemeenteiyk vervoerspersoneel, 35.000 leden tel lend, kondigde de staking af om kraent by te zetten aan eisen inza ke een loonsverhoging van dertig procent en een vierdaagse werkweek van tweeëndertig uur. Deze eisen werden zondagavond drastisch af gezwakt, maar de directeur van het gemeentelyk vervoer bedryf, ging daar nie» op in. Het gebaar van de vakbond was volgens hem niet te goeder trouw. Stagnatie Hel merendeel van de warenhui zen was ondanks het grote aantal thuKhlyvers open. Niettemin zal de staking het Newyorkse bedrijfsleven naar schatting 150 miljoen gulden per dag kosten. Zo moest een aantal restaurants de deur Tesloten houden by gebrek aan personeel. De twee grote effecten beurzen van de stad gingen op de normale tyd open maar de katoen en wolbeurzen bleven dicht. By de Newyorkse banken ontstond enige stagnatie Het is de eerste volledige staking by het Newyorkse openbaar vervoers- oedrijf in zyn driehonderdjarig be staan. Tot het laatste ogenblik heeft niemand willen geloven dat het zo ver zou komen. In de dertig jaar dat hy aan het hoofd staat van de vakbond van vervoerpersoneel had Michae) Quill steeds de uiterste maatrege. vermeden. Na werktyd ontstonden grote op stopping doordat iedereen tegeiyk naar nuis wilde. Alle bruggen en tunnels waren verstopt met per sonenauto's die zich de stad uit wor stelden. De meeste mensen die nog aan het werk gegaan waren, had den gebruik gemaakt van taxi's of particuliere wagens en moesten op dezelfde manier terug. De voornaam ste verkeersader naar het hart van de stad. vooral de wegen naar de voorsteden, waren afgestampt vol. De wagens reden er bumper aan bum per De leider van het stakende New yorkse vervoerspersoneel, Michael Quill, staat voor de keus de staking te beëindigen of de gevangenis in te gaan. Rechter Geiler van het hoogge rechtshof heeft Quill en acht andera vakbondsleiders beschuldigd van minachting van het hof door niet te voldoen aan een bevel waarby de staking wordt verboden. Quill ver scheurde voor de televisiecamera's 'n document, dat volgens hem dit sta kingsverbod inhield. op UW SChR.lltje niet duur «re/ heerlijk l Uit het Leidsch Dagblad van 4 Tanuarij 1866: i Een vrouw uit de volks- klasse te Zutphen werd door t haar schoothondje in de lip r gebeten. Spoedig vertoonden t zich d verschijnselen der watervrees en overleed de on- gelukkige. Het dolle hondje i afgemaakt. (Advertentie) Photogra- phie. C H van Amerons, Pa- pegrach Vermindering van ''riis. Een dozijn photogram- t 7jl^n 15,Een half dozijn t m- is J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1