1 gls'oon voor de dode RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN HET LANDHUIS 58. Nu moeten Rechter Tie en Tsjiao Tai hun handen zien los te krijgen, voordat Pao weer bijkomt. Tsjiao Tai gaat op de grond zit ten en schuift net zolang op en neer totdat hij met zijn gebonden handen het zwaard van Pao te pakken heeft gekregen. Nu zit hij op zijn hurken en houdt het zwaard achter zijn rug recht omhoog. Rechter Tie gaat met zijn rug naar hem toestaan en probeert het koord om zijn polsen op de punt van het zwaard door te snijden. Terwijl hij daarmee bezig is, zegt hij over zijn schouder: „Ik had „Yie" ook liever levend in mijn handen gekregen, maar er zat niets anders op. En Pao is in elk geval de hoofdschuldige en die zal een volledige bekentenis afleggen. Au dat was mijn duim!" Wan neer Rechter Tie zijn handen heeft los gekregen, snijdt hij vlug het koord door, dat Tsjiao Tai's polsen bij elkaar houdt. Nu zijn ze ein delijk helemaal vrij. Tsjiao Tai gebruikt de stukken doorgesneden koord om Pao's handen stevig op zijn rug vast te binden. Dan rammelt hij hem door elkaar, totdat Pao zijn ogen opslaat. Tsjiao Tai zet hem zijn kap weer op het hoofd. „Ik ben heus geen kwaaie kerel, Pao", zegt hij vriendelijk ,„ik wil jou in prima conditie op het schavot afleverenPao kijkt verwezen naar de rechter op. „Wie wie begint hij. Rechter Tie antwoordt ernstig: „Ik ben Magistraat Tie, uw rechter!" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 408. Lang duurde het gesprek, dat Bram met de Vuurkoning voerde. Uitvoerig legde de Koning uit, dat El Presidento een dolle liefhebber was van vuuriverk. Hoe harder de knallen, hoe beter, en hoe meer licht hoe mooier. „Altijd wil hij groter vuurwerk hebben dan andere landen zei de Koning hoofdschuddend. „En mij was al ter ore gekomen, dat hij nu zulke grote stukken vuurwerk heeft laten maken, dat ze door gewoon vuur niet meer te ontsteken zijn. Daarom wilde hij het Oervuur hebben, maar het is te gevaarlijk om dat uit handen te geven". „Hmmmm"zei Bram bedenkelijk. „We moeten El Presidento eens een lesje geven. Misschien mag ik een voorstel doen?" Dat mocht en wat Bram voorstelde werd ook spoedig uitge voerd. De volgende morgen voer het goede schip Kokanje terug, bestuurd door Bram die zich weer als Knoesteveger had vermomd. En achter de Kokanje dobberde de kandelaar met het Oervuur. Tenminste het léék het Oervuur. Maar als je door de kaars heen kon kijken zou je zien, dat het één der Vuurmannetjes was, die zich als Oervuur had vermomd. Er stond El Presidento vermoedelijk een rare verrassing te wach ten Geen vuurwerk op Drakesteyn Prinses Beatrix en Claus von Amsberg temidden van familie en vrienden de jaarwisseling gevierd en in kasteel Drakesteyn. Naar Duits gebruik werd er „Sylvesteravond" ge vierd. Een aantal van de genodigden, die naar Drakesteyn waren gekomen, heeft vorige week ook deelgenomen aan de drijfjacht in de bossen bij paleis Het Loo. Vele gasten van het verloofde paar logeerden in het Kasteel De Hoge Vuursche. Van de koninklijke familie was Prinses Christina de enige, die oud en nieuw niet in eigen land vierde. Zij was naar de wintersport. Tot diegenen, die het feest in Drakesteyn meemaakten, behoorden de Koningin, Prins Bernhard, Prin ses Irene en haar echtgenoot, Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, de heer Von Hohenberg, een vriend van de verloofde van Prinses Beatrix, Prins Richard zu Sayn Wittgenstein Berleburg en graaf Caspar von Oeyenhausen en diens echtgenote. De Koningin en Prins Bernhard begaven zich omstreeks kwart over twaalf weer naar paleis Soestdijk. De jongelui zetten het feest daarna voort. Er werd in de tuin van kasteel Drakesteyn wellicht door het slechte weer geen vuurwerk ont stoken. Behulpzame man mishandeld Een man, die zaterdagmiddag op de Kanaalweg in Delft twee vech tende kinderen wilde scheiden werd door jongens zodanig mishandeld, dat hij zich met een gebroken neus- beentje onder doktersbehandeling moest stellen. De 40-jarige heer Lan der zag, dat een jongen een klein meisje sloeg, terwijl een andere jon gen stond toe te kijken. Hij scheidde de kinderen, waarna drie jongens hem aanvielen en een van hen hem met een stok op de neus sloeg. De man heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De politie is thans op zoek naar de drie jon gens, die bekend zijn. Huurwaarde van eigen woningen vastgesteld Voor de inkomstenbelasting en de premieheffing over het jaar 1965 gel den met betrekking tot de vaststel ling van de z.g. economische huur waarde van nieuwbouwwoningen en de afschrijving daarop de volgende „vrije sector"-woningen: De huurwaarde van woningen in de vrije sector wordt gesteld op 150% van de huurwaarde die geldt voor de heffing van de personele belasting voor het jaar 1965/1966. Premiewoningen voor de vaststelling van de huurwaar de van premiewoningen gelden de volgende percentages: woningen gereedgekomen in: 1959 of eerder 100% van de huurwaarde per sonele belasting 1965/1966; in 1960 105%, in 1961 110%, in 1962 115%, in 1963 125%, in 1964 135%, in 1965 140%. Voor de heffing van de loonbelas ting over 1966 kan de geldswaarde van het genot van nieuwbouwwonin gen in het algemeen worden gesteld op voor een vrije-sectorwoning of een premiewoning, gereedgekomen na 1961: op het bedrag van de huur waarde volgens bovenstaande nor voor een premiewoning, gereedge komen na 5 mei 1945 doch vóór 1962 op 110% van de huurwaarde perso nele belasting 1965/1966. en elektrische tandenborstels, waarbij ik dan nog niet eens spreek van de eigen auto die voor elke aanpakker in het verschiet ligt. Een aantrekkelijke verzekering dekt zowel bedrijfskneuzingen als kaalhoofdigheid en oorsuizingen. En het pensioen is zo lokkend, dat menigeen de tijd bijna niet af kan wachten Als u nu even hier uw handtekening zet, is uw kostje gekocht en uw toekomst ge maakt!" Zelfs Joris was bij het vernemen van deze vooruitzichten opge klaard, en Panda zei tevreden: „Zo zie je nu maar hoe mooi dat tegenwoordig allemaal gaat. Joris. En opzichter, u zult wel geen klachten over hem hebben. Maar mócht er soms ooit iets zijn, dan hoeft u mij maar op te bellen en ik maak het wel in orde. U moet weten dat ik de Officiële Toezichthouder ben van deze meneer". DAGELIJKS P 4 ND A EN DE GRUBBEL 2687. „Voor keiharde werkers, die vooruit willen komen, ligt hier een schitterende toekomst", verklaarde opzichter Vanondere, die Joris Goedbloed blijkbaar graag als havenarbeider aan wilde werven. ,jMen moet zorgen dat men er ook bij komt om spelender wijs een mooi vak te leren. De dagtaak begint pas om zeven uur 's morgens, niet meegerekend de vijf nachten in de week dat er doorgewerkt moet worden, maar die worden natuurlijk ruim extra betaald, terwijl er regelmatig koffie wordt verstrekt in een prettige omgeving met leuke muziek. Het loon valt altijd mee en voor door zetters zijn er premies en interessante spaarregelingen. Menige flinkerd kan zich na verloop van tijd een eigen huis aanschaffen, een televisie, een radio een wasmachine, theezeefjes, tomatenmesjes (Copyright Victor Gollancz Ltd 1981) 2 2 2 2 2 2 „Een anonieme brief, waarin be- eerd werd dat hij in Oxford lid ui de Partij zou zijn geweest. Een iutineverhoor met toestemming van directeur van de veiligheids- enst". (Fernan kan zich niet beklaagd ïbben, dacht Smiley, hij wist dat m gunstig over hem zou rapporte- n. Er was niets verkeerds, werke- I B k niets) B „Ben je erg scherp tegen hem ge- B eest Smiley? Was het een onvrien- B ïüjk gesprek, vertel me dat eens?". -leve hemel, het is net of hij bang Fennan moet ons wel het hele ibinet op het dak gestuurd heb ree, het was een bijzonder vrien- ►lijk onderhoud; we mochten el- lar -vel geloof ik. Om eerlijk te D|n, in ben mijn boekje in zeker [zicht te buiten gegaan". „Hoe. Smiley, hoe?" „Wel ik heb hem min of meer ver- ■ld dat hij zich niet bezorgd hoefde i maken" „Wat heb je?" „Ik neL hem gezegd dat hij zich I let bezorgd moest maken; hij was ïnnelijk een beetje overstuur, en larom zei ik dat". „Wat heb je hem gezegd?" ,,Ik lieb hem gezegc* dat ik geen 10 )lmachten had en onze Dienst al J fenmin: maar ik zag geen reden aarom we hem nog verder lastig judcn vallen." 0B „Is dat alles?" Smiley zweeg even; zo had hij lasten nog nooit meegemaakt, zo ■einif zelfverzekerd als nu. „Ja, dat is alles. Absoluut alles". Dit vergeeft hy me nooit. Waar lyft hij nu met zijn bestudeerde alm tv zijn crème overhemden en lverkleurige dassen, de dure lun- aes met ministers?) „Hij zegt dat twijfelde aan zijn loyaliteit, dat jn carrière bij buitenlandse zaken aar de bliksem is, dat hij het achtoffer is van betaalde verklik- ers" „Wat heeft hij gezegd? Hij moet n»ttergek geworden zijn. Hij weet lat hij een schone lei heeft. Wat wil lij nog meer?" „Niets. Hij is dood. Heeft van- om half elf zelfmoord ge- Hij heeft een brief achter voor de minister van buiten zaken De politie heeft een diens secretarissen opgebeld en toestemming gekregen de brief opener; Toen brachten ze ons op Er zal beslist een onder komen. Smiley, je bent er toch heel zeker van, he?" waarvan?" laat maar. Kom hierheen je kunt." had hem een hele tijd gekost een taxi te krijgen. Hij belde standplaatsen, maar kreeg antwoord. Tenslotte antwoord de standplaats op Sloane Square, wachtte bij het raam van slaapkamer met zijn overjas tot hij de taxi zag voor- hem denken aan de in Duitsland, deze spanning in het holst nacht. Cambridge Circus liet hij de een honderdtal meters van van het gebouw stoppen, t gewoonte, deels om zijn ge- wat te ordenen voor Mas- met zijn vraag zou beginnen. Hij liet zijn kaart zien aan de van de wacht en liep lang- door naar de lift. De officier van de dienst begroette met grote opluchting, toen hij lit de lift stapte, en samen liepen e de lichtcrème gang door. „Maston is Sparrow gaan opzoe ten op Scotland Yard. Er wordt over geheibeld welke afdeling de zaak moet behandelen. Sparrow zegt de Speciale Dienst, Evelyn houdt vol de CID en de politie van Surrey weet natuurlijk helemaal niet wat haar overkomt. Kom een kop koffie drin ken in mijn luisterrijk kantoor. iDe komt wel uit een flesje, maar is toch niet zo slecht. Smiley was blij dat Peter Guil- lam die nacht dienst had. Een be schaafde, bedachtzame man, die zich gespecialiseerd had in satellietenspio- nage. het type van de vriendelijke, behulpzame geest, die altijd wel een dienstregeling en een zakmes bij de hand hc-eft. „De Speciale Dienst belde om vijf over twaalf. Fennans vrouw was naar de schouwburg en vond hem pas toen ze alleen om kwart voor elf thuis kwam Ze belde tenslotte de politie. „Hy woonde ergens in Surrey." „In Wallis ton, maar net buiten het stadsdistrict. Toen de politie arri veerde, vonden ze op de grond naast het lijk een brief voor de minister van buitenlandse zaken. De inspec teur belde de commissaris die zich met de officier van dienst van bui tenlandse zaken in verbinding stel de. Tenslotte kregen ze toestemming de brief open te maken. En toen had je de poppen aan 't dansen." „Vertel verder". „De directeur van Personeelszaken van buitenland belde ons op. Hfj wilde het privé-nummer hebben van de adviseur. Zei dat dit de laat ste keer was geweest dat de Inlich tingsdienst zich met zijn mensen be moeid had, dat Fennan een be trouwbare en bekwame ambte naar was geweest, en zo kwekte hij nog een tijdje door „Dat was Fennan ook". „Hy zei dat de hele zaak duide lijk aantoonde dat de Inlichtingen dienst de minister uit de hand was gelopen, dat het Gestapomanieren waren, waarvoor geen verontschul diging te vinden was, enzovoort Ik gaf hem het nummer van de adviseui en draaide het op het an dere toestel, terwijl hij nog door raasde. Door handig manoeuvreren kreeg ik Maston aan de lijn op het zelfde ogenblik dat de verbinding met buitenlandse zaken "verbroken werd. Ik vertelde Maston het nieuws. Da: was om tien voor half een. Tegen één uur was hy hier in staat van uiterste opwinding, hy zal tegen morgenochtend aan de minister rapport moeten uitbrengen." Ze zwegen een tijdje, terwijl Guillam koffie-essence in de kopjes goot en er kokend water bij deed uit de elektrische ketel. (Wordt vervolgd i IndeHobaho-hallenfeLisse van 3 t m 7 januari Geopend: dinsdag - woensdag - donderdag 922 uur, vrijdag 9—18 uur.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15