LEIDSCH DAGBLAD Ook Canada betrokken in Taelltis 'aar "du,wtl Johnsons vredesoffensief DERBY FLIM Hanoi noemt stappen van V.S. zinloos en onbeschaamd99 Bij brand zeker 3 kinderen gedood Shell verkoopt alle bezit in Indonesië KNVB BESLIST MAANDAG Boerderij Meerrust - Warmond GROOT NIEUWJAARSBAL (Sud Qii leuwo .Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 No. 31759 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 (per 1 januari 1966) Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 5 VOOR 12 GETROUW aan een jarenlange gewoonte geven wij elders in deze laatste krant van 1965 in een drietal foto-pagina's weer het geen onze stad, ons land en de ge hele wereld in het afgelopen jaar het meest beroerde. Deze pagina's pretenderen geens zins volledigheid, doch de lezers zul len er ongetwijfeld vele beelden in aantreffen van gebeurtenissen, welke in het thans scheidende jaar de bij zondere aandacht vroegen. Wat Leiden betreft waren de voor naamste punten: de goedkeuring door de Tweede Kamer van het wets- I ontwerp tot wijziging van de gemeen tegrenzen in de Leidse agglomeratie, de recente inschrijving van de 100.000ste Leidenaar in de registers van de Burgerlijke Stand en de aan- Ivaarding van het burgemeestersambt door mr. G. C. van der Willigen. Ver melding verdienen ook de menigvul dige bezoeken, welke leden van het Koninklijk Huis dit jaar aan onze stad brachten: Koningin Juliana en Prins Bernhard bij de nationale her denking van de twintigste verjaardag van de Bevrijding in de Pieterskerk, de gehele Koninklijke Familie bij het Lustrumspel „Tyl Uilenspiegel", de Koningin op 26 november bij de her denking van het verzet der Leidse Universiteit, waarbij zij een plaquette van haar Moeder onthulde en ten slotte de Prins voor een bezoek aan de Doelenkazerne ter gelegenheid van Jhet tweede lustrum van de Militaire jj Reclassering Broederschap. Om dan maar niet te spreken van Prinses Margriet, die heel bijzondere relaties aanknoopte met de Leidse student Pieter van Vollenhoven en deswegen veel in onze stad vertoefde. IN het nationale bestel zouden we 1965 willen karakteriseren als het jaar van Claus en Cals. Beiden deden vry onverwachts hun intrede politiek; beider aanwezigheid is tot op dit tijdstip niet helemaal onom streden. Vreemd genoeg vormde bei der verschijning een weerspiegeling van hetgeen ook in 1964 ons land en volk bezighield: de verloving van onze prinsessen en het probleem van ons omroepbestel. Het vorige jaar waren dat de ver loving en het huwelijk van Prinses Irene met prins Carel Hugo en de R.E.M.-zender, dit jaar het engage ment van Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg en het optreden van een nieuw Kabinet als gevolg van de problemen en tegenstellingen in de omroepwereld. Het vreemde is dat 1965 eindigde zoals ook 1964 eindigde: de omroep- kwestie staat nog steeds centraal, al wordt er veel minder over gesproken. De Anti-Revolutionairen eisen snelle indiening van de Omroepwet, zodat zij in 1967 na de verkiezingen zo no dig weer in zee kunnen gaan met de liberalen. Minister Vrolijk heeft on langs laten weten dat hy zyn best doet. Een definitieve belofte kon er niet af. De conclusie is duidelijk: ook in 1966 zal de omroepkwestie een groot deel van onze politiek overheersen. En daaruit blijkt maar weer eens dat het samenstellen van een jaar overzicht bestaat uit het doen van losse grepen. De politiek laat zich niet op een kalenderjaar afronden, maar bestaat uit een aantal steeds weer veranderende zaken, waarover, I in onze democratie, ieder mag den- j ken zoals hij zelf wil. En dat is dan tegelijkertijd een van I de grootte zegeningen van onze vrije wereld, welke niet alleen het geruis loze denken, maar ook het hardop I getuigen toelaat. VOOR het wereldnieuws-in-vogel- vlucht verwijzen wij naar de ommezijde van deze pagina en naar de desbetreffende fotografische I beelden. EN zo staan wij dan weer aan de vooravond van een nieuwe jaar- j gang. Geen menselijk wezen weet i wat 1966 hem of haar brengen zal. Hoe dient onze instelling te zijn tegenover deze onzekere toekomst? I Prins Bernhard heeft op die vraag 1 een voortreffelijk antwoord gegeven toen hij in zijn kersttoespraak tot j het personeel in Paleis Het Loo stel de dat de mensen tegenwoordig niets goeds meer kunnen verwachten, al leen maar narigheid. „De tendens, de mode eigenlijk" aldus Z.K.H. .schynt zich niet te richten op het licht, maar op de duisternis. Men moet een open oog hebben voor alles, maar niet speciaal voor de kwade Lichte gevechten Het Witte Huis heeft gisteren melding gemaakt van een nieuwe presidentiële vredesmissie inzake Vietnam, ditmaal naar Canada: McGeorge Bundy, de speciale assistent van president Johnson voor zaken, die de nationale veiligheid betroffen, vloog woensdag in het geheim naar Canada voor een ontmoeting met premier Pear son. Dezelfde dag keerde Bundy nog naar Washington terug. Pearson had zijn instemming betuigd met de huidige Amerikaan se pogingen om tot een vreedzame oplossing van het Vietnamese conflict te komen. Hij had zijn algehele steun aan het Amerikaanse streven toegezegd. Harriman bi j Tito en Goldberg bij De Gaulle In de Amerikaanse hoofdstad ge looft men, dat president Johnsons vredesgezanten Harriman (Warschau en Belgrado), Goldberg (Rome en Pa- rijs) en Bundy (Ottawa) een uit veer tien punten bestaand program voor vredesonderhandelingen over Viet- nam hebben meegenomen. Hierin zou o.m. de *»ereidheit' der Ver. Staten tot onderhandelingen zonder voorafgaan- de voorwaarden vermeld zijn, alsmede I de bereidheid tot het voeren van on derhandelingen op basis van de Ge- neefse akkoorden over Indo-China van 1954 en 1962 In dit laatste ak koord is de neutraliteit van Laos vastgelegd. President Johnson zou ook willen nagaan of de internatio nale controlecommissie, waarin India, Polen en Canada vertegenwoordigd zijn. bereid is toezicht te houden op een bestand in Vietnam. Het eerstvolgende nummer van l dit Blad zal verschijnen op f f maandag 3 januari a.s. f Onze kantoren zullen op nieuw- f jaarsdag gesloten zyn. f dingen, welke men om zich heen bij anderen ziet of denkt te zien. Het is inderdaad realistisch zijn ogen niet te sluiten voor het kwaad, maar dan moet men ze toch in de eerste plaats wyd openzetten voor het goede, dat er óók altyd is, als wij het tenminste willen zien. Wat van ieder onzer ver wacht wordt zijn daden. Misschien kan onze persoonlijke bijdrage maar klein zijn. Dat geeft niet. Maar ook een poging slechts kan de weegschaal ten goede doen doorslaan". Wy achten deze woorden van Prins Bernhard niet alleen bijzonder ver standig, maar ook ten volle waard ze ter harte te nemen en in de praktijk van ons dagelijkse leven in toepas sing te brengen. In die zin wensen wij al onze rela ties, medewerkers zowel als lezers en adverteerders een blijmoedige en ver trouwensvolle oudejaarsavond. Moge het komende jaar de recht vaardiging brengen van dat gemeen schappelijke vertrouwen in een betere en blijdere wereld met betere en blijdere Amerika's reizende ambassadeur Harriman is na zijn besprekingen in Warschau waar hij overleg pleegde met de minister van Buitenlandse Zaken Rapacki en partijleider Go- moelka gistermiddag naar Belgra do vertrokken voor overleg met pre sident Tito. Harriman is ook reeds deze zomer in Joego-Slavië geweest, waar hij tot tweemaal toe gesprek ken met Tito voerde. Ditmaal zou Harriman de Joegoslavische president inlichten over de Amerikaanse hou ding inzake de strijd in Vietnam en hem op de hoogte hebben gesteld van het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam, waarmede Wash ington de stap heeft gezet die Joego slavië en andere niet-gebonden lan den noodzakelijk achten voor het be ginnen van onderhandelingen. Harri man zou vanmiddag naar Washing ton terugkeren. De permanente afgevaardigde van Amerika bij de V.N., Goldberg, die al contact heeft gehad met Paus Paulus, heeft gisteren ook een gesprek ge had met Fanfani de zojuist afgetre den Italiaanse minister van Buiten landse Zaken. Goldberg sprak verder nog met president Saragat en pre mier Moro. Gisteravond vertrok hy naar Parijs, waar hij vandaag door president De Gaulle in het Elysée zou worden ontvangen. Radio-Hanoi heeft vandaag de Amerikaanse stappen om tot vredes onderhandelingen te komen „zinloos" genoemd zolang niet eerst de Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam vertrekken, „waar met behulp van dollars een bewind van ledepoppen in stand wordt gehouden". Alle mooie woorden van Johnson, aldus de radio, over eerbiediging van de akkoorden De speciale afgezant can de Amerikaanse regering. Auerell Harriman. neemt afscheid van de Poolse onder-minister van Buitenlandse Zaken. Wienie- wicz (l.) na besprekingen over pogingen de strijd in Vietnam te beëindigen. van Genève, het houden van vrye verkiezingen in Zuid-Vietnam en de uiteindelijke hereniging van noord en zuid zijn „een onbeschaamde poging om de openbare mening een rad voor ogen te draaien". Waarschijnlijk vier, maar zeker drie kinderen zijn vanmorgen om het leven gekomen by een brand in een woning aan de Bottelseweg in het Brabantse stadje Goirie. Van de twaalf bewoners van het huis (ouders en tien kinderen) wordt er nog één vermist. Men heeft de ouders en zes kinderen uit het huis weten te red den, maar politie en brandweer wis ten bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet of alle kinderen thuis waren, toen de brand uitbrak. De^ ouders zijn volkomen overstuur en kunnen geen inlichtingen geven. De moeder is in een shocktoestand naar het ziekenhuis gebracht. In de puinhopen van het volkomen uitge brande huis heeft men de stoffelijke resten van drie kinderen (11, 10 en 2 jaar) gevonden. Omstreeks negen uur vanmorgen werd de brandweer gealarmeerd door voorbijgangers, die toen reeds de vlammen uit het dak zagen slaan. Toen de brandweer arriveerde, stond het gehele huis reeds in lichterlaaie. Er was geen redden aan. Het huis werd bewoond door de heer J. Sper wer, muziekleraar en zijn gezin. Eenheden van de Vietccng hebben vandaag twee voorposten onder de vcet gelopen, die tot taak hadden het dal naar de Vietnamese provincie hoofdstad Qoeang Ngai af te grende len. De aanval kan een inleiding vor men voor een grote aanval op het belangrijke Qoetng Ngai zelf. Over levenden hebben verklaard dat ook alle belangrijke verdedigingsstellin gen van het distriotshoofdkwartier te Minh Long. 25 km van Qoeeng Ngai. door de V etcong ziin genomen. Voor zover bekend zijn geen regeringstroe pen uitgezonden voor een porng om Minh Long te heroveren De Vietcong heeft vandaag kort na middernacht een aanslag met kneed- bommen gepleegd op twee gebouwen in Dalat. die in gebruik zyn bij Ame rikaanse militairen. Een Amerikaan werd gedood, een tweede wordt ver mist. Tien Amerikanen en een Zuid- vietnamees liepen verwondingen op. Dalat ligt op de hoogvlakte. 250 km ten noordoosten van Saigon. Vijf Vietconglerten wisten de schildwach- ten te passeren. De daders ontkwa men. Het is de eerste keer dat de Vietcong in Dalat actief is. Zuidvietnamese troepen zijn van daag een offensief tegen de Vietcong begonnen in de streek Dong Xoean, 360 km ten noorden van Saigon. Vol gens de eerste berichten doodden zij dertig Vietcongstrijders. De verliezen aan de Zuidvietnamese zyde zyn niet bekendgemaakt. De operatie wordt voortgezet. D. i03-jarige Ole Sholberg en zijn 101-jarige Otila, zullen woensdag in hun huis in Fergus Falls 'Minnesota' de tachtigste verjaardag van hun huwelijk vie ren. President Johnson is voor nemens het bejaarde bruidspaar een felicitatiebrief te zenden. ..We leven nog altijd gelukkig" j zei mevr. Sholberg met zachte j stem tegen verslaggevers. ..We hebben i7i al die jaren nooit echt ruzie gehad". De bejaarde echte- j lieden zijn geimmigreerd uit Noorwegen. Sholberg hoort en j ziet slecht en zijn energiek ge zicht is sterk geaderd. Als jongen va?i 15 jaar placht Ole elke dag bijna 26 km te lopen om de post op te halen. Zijn ou ders woonden zeer afgelegen. Op een dag vond Ole een kortere weg, die hem lanos een landhuis voer de. waar Otila Hill in het veld wilde bloemen plukte. Op 5 jan. 1886. zeven jaar na hun eerste kennismaking traden zij in het huwelijk. De zes dochters en twee zoons van het echtpaar zullen de 80-jarige bruiloft meevieren. Zoon Julius heeft zelf vorig jaar zijn 55-jarig huwelijks feest gevierd. Voor 400 miljoen gulden De Kon. Ned. Shellmaatschappij heeft al haar bezittingen in In donesië verkocht aan de Indonesische regering voor 110 miljoen dollar (plus minus 400 miljoen gulden). Volgens de desbetreffende overeenkomst die gisteren in Dja karta getekend is, wordt 10% van dit bedrag contant betaald: de rest wordt in vijf jaar afgelost. De verkoop van de Shell omvat olieraffinaderijen en velden op Sumatra, Oost-Borneo en Oost-Java. vestigen of het in de telegrammen uit Indonesië genoemde bedrag juist was, doch er lijkt geen reden om aan de juistheid te twijfelen. By zakelijke transacties past het niet. om sentimenteel te zyn, maar menig oud B.P.M.-er zal het betreu ren dat de band die „zyn" maat schappij nog altyd verbonden hield met Indonesië, thans voorgoed is doorgesneden. Het is voor Indonesië te hopen dat het land evenwél bij de olieproduktie en verwerking zal als de groep, die aan de wieg WEERBERICHT Nu en dan regen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder 16.39 uur. Maan op: 13.04 uur; onder: 1.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.49 en 22.21 uur, laagwater te 5.20 en 17.49 (2 januari 1966): Hoogwater te 10.50 en 23.24 uur, laagwater te 6.26 en 18.53 uur. (3 januari): 11.50 uur. 7 33 en 19.57 uur). De minister voor Oliezaken, gene- raal-majoor Ibnoe Soetowo, die het akkoord voor Indonesië getekend heeft, verklaarde dat de Shell de verkoop in het buitenland zal ver zorgen en dat de buitenlandse em- ployè's kunnen blijven. Hij zei dat deze „revolutionaire stap" mogelijk was geworden door de „coöperatieve houding" van de Shell Voor de Shell tekenden de direc teuren J. P van Reeven en L. van Dongen, alsmede O. C. Fischer van de overzeese Shell. o Sinds twee Jaar treden de olie- j onterjeid was. (Red. L.D.I) maatschappijen in Indonesië op als aannemers van de staatsoliein dustrie. Eerder dit jaar heeft de Shell haar distributiefaciliteiten in Indonesië aan de Indonesische regering over gedragen. De overeenkomst, welke thans is bereikt, houdt in dat zowel de op- spormgswerkzaamheden., de winning en de verwerking van aardolie in In donesië voor de groep verloren gaat. Op de totale produktie maakt het niet zoveel uit. De jaarlijkse produk tie van de Bataafse Shell in Indo nesië kwam uit op 68.000 barrels per dag, wat gelijk staat aan 3.4 mil joen ton per jaar. De totale produk tie van de groep over de gehele we reld bedraagt 2.569.000 barrels per dag, of 128Vz miljoen ton. Uit een vat zo vol gelaten, mist men vijf, zes druppels niet. Voor de effectenbeurs zal de eerste reactie ongetwijfeld zijn dat de koers voor Koninklijke oploopt. Per saldo is f 400 miljoen voor het concern geen kleinigheid. Een woordvoerder de Koninklijke kon ons niet be- Goede voornemensJ Hoewel zulks technisch enige t moeilijkheden met zich mee- brengt, hebben wy toch besloten gevolg te geven aan een meer- malen tot ons gericht verzoek f om voortaan de pagina's van ons l Blad te nummeren. f Wy vertrouwen dat deze maat- regel, welke met ingang van maandag a.s. wordt ingevoerd, de leesbaarheid van ons Blad wederom ten goede zal komen, f De Directie, f Feijenoord-Ajax (Van onze correspondent) De belangryke competitiewedstrijd FeyenoordAjax, die was vastgesteld voor zondag 9 januari, en allang is uitverkocht, zal waarschijnlijk die zondag pas om 18 uur beginnen en dan per televisie worden uitgezonden. De KNVB zal hierover maandag a.s. een beslissing nemen. Aanvankelijk was het plan de wed strijd zaterdag 8 januari te spelen, maar hiertegen zyn diverse bezwaren ingebracht. Advertentie bestaat uit 32 pagina's ZATERDAG 1 JANUARI TOT 4 UUR 's NACHTS. Met medewerking van het bekende kwartet van Fred Jaspers. NIEUWJAARSDAG 's middags DANSEN (Advertentie) TELE VIS I E vanaf f 695. vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26500 Advertentie BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. m. g. Uit het Leidsch Dagblad van i' i 2 Januarij 1866: Vrijdag en Zaterdag woed de te bonder een vreeselljke stor n, vergezeld van regen, hagel en onweder. Door de politie alhier zijn aangehouden de personen, die in der nacht van 19 op 20 December onder Oegstgeest zich door inbraak met ver- zwarende omstandigheden, i van enig geld enz. hebben a meester gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1