Films in Leiden Waarom blijft Leiderdorp buiten grenswijziging? EERSTE-KAMERLEDEN VRAGEN ZICH AF: Wetsontwerp weinig doelmatig van opzet H. SCHOUTEN OVERLEDEN VVSL-bestuur Hervormde Jeugdraad met februari in nieuw onderkomen Bovag-garantie voor gebruikte auto's Fouten In uitbundig versierde Stadsgehoorzaal £y Sikkens viert zilveren oudejaarsfeest Films in museum Volkskerstzang „HELP": EEN VERADEMING LIEFDESPAREN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD Vele leden van de Eerste Kanier is het niet duidelijk waarom Leiderdorp, dat behoort tot de agglomeratie waarvan Leiden de kernfunctie ver vult, vrijwel geheel buiten de grenswijziging van Leiden en omliggende gemeenten is gelaten. Dit blijkt uit het voorlopig ver- ontwerp slag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp voor de grenswijziging van 'LeidenDeze leden vinden het wetsontwerp zoals het nu voor de senaat ligt een weinig doelmatige opzet, hebben. Het is tweeslachtig ran karakter. De aanvaarding dooi de Tweede Kamer van de moties van de heren Elfferich en Aarden heeft geen verbetering gebracht. De senatoren die hier aan het woord zijn, zouden graag vernemen welke plaats Leiderdorp is toebe dacht in het structuurplan voor de Leidse agglomeratie. Het zou voor een goed functioneren van die Leidse agglomeratie doelmatiger zijn, als Leiden in verband met het gebrek aan ruimte in deze gemeente, zou kunnen beschikken over het aangren zende noordelijke deel van Leider dorp. Vele leden van de Eerste Kamer betreuren het, dat de voorbereiding van dit wetsontwerp zoveel tijd had gevraagd, dat de gemeente Leiden zich thans om wille van de voortgang van de woningbouw op eigen grond gebied genoopt ziet zich node bü dit Oud-voorzitter van „Jeniël" Op de leeftijd van 72 jaar is gis teren overleden de heer H. Schouten, oud-voorganger en voorzitter van de voormalige stadsevangelisatie „Je- ruël". Ruim 25 jaar heeft de heer Schouten met grote toewijding zijn krachten gegeven aan het geestelijke werk van deze evangelisatievereni ging, waarin zijn bezielend woord j voor velen een troost en houvast in dit leven was. In verband met dit overlijden wordt dinsdagochtend om half elf in het perceel Zoeterwoudse Singel 21 een rouwdienst gehouden, waarna om half één de teraardebestelling van het stoffelijk overschot op „Rhijnhof" plaatsvindt. Het bestuur van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden heeft zich voor het jaar 19651966 als volgt samengesteld: Heieen Beerman, praeses; Herma Smuling, ab-actis; Thea Dukkers van Emden, quastrix; Marijcke de Vries, 1; Ante Abrahams, asses- leggen en op snelle afdoening ervan aan te dringen. Tegen de achtergrond van de ver wachting, „dat in de periode 1980— 1985 de bouwmogelijkheden in de agglomeratie Leiden vrijwel zullen zijn uitgeput" dwingt de berekening. dat voor ongeveer 40.000 personen in Leiderdorp en slechts voor 30.000 per sonen in Leiden, Oegstgeest en Voor schoten tezamen, nog ruimte kan worden gevonden, tot een vroegtij dig in beschouwing nemen van een bestuurlijke herindeling van het be trokken gebied, welke, op grondslag van een streekplanologische visie, duidelijk het agglomeratiekarakter van het gebied onderkent en derhalve eerder taak en functie van de samen stellende delen tot uitgangspunt heeft dan de strikte ruimtenood van één dier delen, ook al is dit deel de ag glomeratiekern zelf. Ingrijpend gewijzigd j Vele andere leden brachten ten slotte nog de omstandigheid ter sprake, dat door amendering de voor stellen, zoals zij aanvankelijk luiden, nogal ingrijpend zijn gewijzigd. Zy vroegen naar aanleiding daarvan meer in het algemeen of, naar het oordeel der regering, een ingrüpende amendering van een ontwerp tot grenswijziging niet tekort kan doen aan de bij de gemeentewet aan de gemeenten gegeven waarborgen om ter zake van voorstellen tot grens- wijzigingen te worden gehoord. Hotel - Café - Restaurant SEINPOST NOORDWIJK AAN ZEE Over enkele maanden zal de Hervormde Jeugdraad zijn vleugels breder kunnen uitslaan: in februari hoopt men het voormalige wijk- gebouw ..Levendaal" in gebruik te nemen. RUIM 350 JONGEREN OP STAP Reeds lang kampt de Jeugdraad, die thans nog is ondergebracht in het gebouw ,Jn den Moriaen", met een groot ruimtegebrek, hetgeen een bredere aanpak van het werk in de weg staat. Daarin komt thans ver andering. Zodra de verbouwing gereed is heeft de Jeugdraad voor al zijn acties de beschikking over modern ontmoetingscentrum voor de jeugd. Een centrum, waarin zondags ook de jeugdkerk thans nog in de aula van het gymnasium zal worden gehouden. Behalve een grote socië teitszaal, administratielokaal en een spreekkamer voor de jeugdpredikant, is er ook een gezellig ingericht ver trek, dat de leiding beschouwt als een „Open Huis", waar de jeugd dagelijks van vier tot zes uur terecht im b.v. een plaatje te draaien, dagelijks onmoetingscentrum, i veel venvacht. Voor het echter zover is, moet. er in .Levendaal" nog zeer veel worden opgeknapt. De financiële consequen ties daarvan komen ten dele voor re kening van de Jeugdraad. Zo zal men moeten zorgen voor de inrich ting (o.a. meubilering en stoffering) van het gebouw. Met het oog op de hoge kosten, die hieraan verbonden Het voormalige wijkgebouw ..Levendaaldat wordt inge- richt als centrum voor de Her- j vormde Jeugdraad. (Foto L.D./Holvast) zijn, is de Jeugdraad enkele maanden 1 geleden gestart met een grote loterij. waarvoor reeds 25.000 loten zijn ge- plaats. Eenzelfde aantal moet nu nog aan de man (vrouw) worden ge bracht. Ruim 350 jongeren zullen in de komende dagen de stad systema tisch bewerken teneinde het resul taat van deze actie zo hoog mogelijk op te voeren. Met ingang van het nieuwe jaar zullen bij de Bovag aangesloten auto mobiel- en garagebedrijven een ga rantiebewijs kunnen gaan afgeven Geachte redactie, Bij deze wil ik U wijzen op een paar kolossale fouten in het artikel van Remco Campert van woensdag J.l. Ik heb hier het originele „gehei me" rapport van de Duitse Binnen landse Veiligheidsdienst voor mij lig gen, waarin staat vermeld, dat er, in plaats van 14.163, 14.613 paperclips zijn „overleden" bij het telefoneren. Verder zijn er 3.196 gebruikt als „pipe- cleaner", hetgeen de heer Remco Campert niet vermeldt. Na optellen en aftrekken houd ik er 6.910 over zonder opgaaf van redenen. Hoe U aan 7.000 overgeblevene komt is mij een raadsel, want dit zou een totaal geven van 9.444. Ik hoop dat deze fout zo snel mogelijk zal worden ver beterd, omdat Nederland nu een totaal verkeerd beeld heeft gekregen van de Duitse paperclip-gebruiker, hetgeen zeer ernstige gevolgen kan hebben. Jaap van Beelen, Rijnmond 67, Katwyk aan Zee. (Advertentie) Een blik in 1966. een volkomen nieuwe collectie GORDIJNSTOFFEN uit diverse Europese landen. Graag zullen wij U adviseren, hoe U deze exclusieve stoffen 't beste kunt toepassen in Uw eigen interieur. BULTHUIS BOTERMARKT 23 De Leidse Stadsgehoorzaal trilde gisteravond en vannacht van het feestrumoer. Wie geregeld in de Stadsgehoorzaal komt, bijvoorbeeld voor concerten, zou wat onwennig hebben gekeken: zo totaal anders za gen de gangen en trappen, de grote zaal, de foyer, de kleine zaal en de koffiekamers eruit. De aangebrachte versiering maakte het Gehoorzaal complex tot een ideale ruimte om feest te vieren. Tussen gisteravond aciht uur en vannacht twee uur hebben ruim 600 medewerkers van Sikkens in Sassen- heim met hun even zovele partners het traditionele oudejaarsfeest ge vierd. Het was het vijf en twintigste, tevens het grootste en misschien ook wel het meest geslaagde. Er waren zoveel programma-onderdelen, dat men een ruime keus had. Geen zin in I het Quintet van Jan Morks? Dan I naar de grote zaal waar het Byzan tijns Koor uit Utrecht optreedt. En zo j was er voortdurend keus te over. De Griekse dansgroep Pegasus in troduceerde de Sirtaki, een van de drieduizend Griekse volksdansen. Sil via Gentil zong Franse chansons en Nederlandse cabaretliedjes en Rexls toonde zich Nederlands „enige clown". Zigeuner Jeno Nemeth was er met zijn zigeunerkapel, maar ook John Kristel met zijn septet, de zan geres Conny Vink en de zanger Lou van Ma aren. Ook het jazz en show- orkest „The South Jazzband" uit Tilburg was present en het Quintet van Jan Morks, dat al eerder op een oudejaarsfeest van Sikkens optrad. Nieuw voor Sikkens waren „The Shepherds", de populaire vocale groep, bestaande uit Helen, Nico en John Schaap. De pianist Joop Stok- kermans was deze avond ook te gast, „Pretmaker" Will Zutphen en het orkest van „ZZ en de maskers" ont- mige gevallen ook bij de aankoop van gebruikte auto's. Er is een grens belegd bij een prijs van f 2500. Garantie wordt verleend voor een gebruik van 10.000 km met een maximum van drie maanden, grens van f 2500 is er een. die praktijk naar voren is geko- iaar ook een die uit de bus is gekomen na gesprekken met onaf hankelijke instanties zoals de ANWB. De instelling va!n het garantiebewijs, zo zegt de Bovag. moet worden ge zien als een maatregel in het kader van de steeds toenemende afzet van gebruikte auto's, ze dient mede ter regulering van de nog steeds toene mende handel, (volgens schattingen van de R.A.I. werden in 1965 een half miljoen gebruikte auto's ver handeld). Het garantiebewijs heeft in hoofd zaak betrekking op zogeheten „ver borgen gebreken", maar gaat in som- verder. braken evenmin. Het was eer feest, uitstekend voorbereid een bijzonder prettige sfeer. Advertentie gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten er zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Wanneer over de uitvoering garantie verschil van mening mocht ontstaan tussen koper en verkoper dan kan de koper „in beroep gaan" bij het secretariaat van de Bovag ln Den Haag. Van maandag 27 december tot en met vrijdag 31 december zyn er dage- j lijks om 2 uur filmvoorstellingen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. I Films zullen worden vertoond over land en volk van Suriname, Turkije, Afrika, Amerika. Griekenland en Zuidoost Azië. Kinderen onder 12 jjaar slechts toegang onder geleide. In een gedeelte van de oplage ver meldde het Leidsch Dagblad giste ren. dat de traditionele Volkskerst zang donderdagavond om kwart voor acht zou beginnen. Dit is onjuist: de Volkskerstzang in Leiden begint vanavond om kwart voor acht op het Stadhuisplein. Richard Lester maakte bruisende Beatle-film TRIANON Engeland noemt hem Richard („The Knack") Lester. Die naam werd in en kele maanden een begrip in de filmwereld en wie ..The Knack" heeft gezien, kan be amen dat deze jonge regis seur (33) een indringende, spirituele en bruisende wijze van films maken heeft ont dekt. Voeg de faam en 't ta lent van de Beatles bij de faam en het talent van Ri chard Lester en er ontstaat een film als „Help", deze week (en waarschijnlijk nog wel wat langer) te zien in het Leidse Trianon-theater. De Beatles, daar draait na tuurlijk alles om in deze film en het verhaal is in feite onderge schikt gemaakt aan deze vier Li- verpoolse idolen. Richard Lester heeft er echter voor gezorgd, dat „Help" geen Beatle-plaat met wat losse stukjes film er omheen is geworden. Integendeel: het zuiver filmische, het beeld, speelt een bijna overheersende rol. al zal dat de bezoeker, die als ras echte Beatle-fan alleen maar oog en oor heeft voor de zeven (uitstekende) liedjes van de Beatles, waarschijnlijk ontgaan. Richard Lester zegt in zijn films als het ware tegen de mensen: „Toe, wees nu eens niet zo se rieus, zo zwaar op de hand. Doe eens dwaas, lach eens" en dat is de grote kracht van een film als „Help": een verademing na de wrevel, de beslommeringen en het zwaar-op-de-hand-zijn. za ken die het afgelopen jaar de mensen het leven zuur maakten. Gewone klinkklare nonsens (een van de Beatles is bijvoorbeeld een poosje net zo groot als een luciferhoutje), volkomen dwaze beeldmontages (tijdens een lied je verschijnen de vier jongelui af en toe dwars op het filmdoek) en een typisch Engels „understa tement" zijn in staat om de toe schouwer anderhalf uur lang alle zorgen te doen vergeten. Voor het jonge pubhek <en dat gaat de komende weken het Trianon-theater bevolken) is het zonder meer een festijn oog in oog te zitten met de Beatles, om ze hun topnummers te horen zingen. Ouderen kunnen er le ren. dat de Beatles niet zo onbe- De Beatle schaafd zijn als zij wel denken „Help is een verademing, een verkwikkend slot van een jaar, dat om mr. G. B. J Hil- terman te citeren „geken merkt werd door de steeds toe nemende wrevel in het kielzog van de welvaart". „Ta ras Boel ba' CAMERA Het epos „Taras Boelba" van de grote Russische ichrijver Nikolai Gogol handelt aver de lange en wrede oorlog, die vier eeuwen geleden in Zuid-Rusland woedde tussen de vrijheidslievende Kozakken en de opdringende Polen. Echt wel een onderwerp dus, dat de man nen in Hollywood alle gelegen heid biedt voor prachtige staaltjes massaregie. Die zijn er dan ook voldoende in de film. waarin het romantische verhaal van Gogol nog verder is gero mantiseerd, met het gevolg dat Kozakkenleider Taras Boelba, hoofdpersoon in het oorspronke lijke werk. wat naar de achter grond is geschoven ten gunste van zijn zoons Andri (Tony Curtis) en Ostap (Yul Bryn- ner). Een vrijmoedige bewer king dus. Hoe men daar ook yver moge denken, het resul taat is in elk geval beziens waardig en spannend. STUDIO Cynisch en sinis ter is, onder de fascinerende regie van Mai Zetterling en haar echtgenoot David Hughes, in de film „Liefdesparen" „Alskande Park", de bewogen levensgang geschilderd van drie vrouwen, die ieder een kind moeten krij: gen. ZU zijn opgegroeid ln een decadente en verdorven Zweed se z.g. „eerste kring" en plukken van de invloed daarvan de bit terste vruchten. In een ziekenhuis in Stock holm wachten zij de geboorte af: de reacties op het komende gebeuren zijn totaal verschillend. Door middel van talloze flash - blacks, welke meermalen aan deze film een verwarrend karak ter geven, wordt de voorgeschie denis van deze vrouwen afge schilderd en daarbij komt letter lijk van alles te pas. wat U zelf maar moet gaan zien, als U daartoe lust gevoelt. De drie vrouwen: Agda. Adele en Angela zyn drie totaal uit eenlopende typen: van sensueel en hysterisch, tot vurig-idealis- tisch. Zij leven overigens in ecu wereld, waarin iedereen zien ongelukkig voelt. Daarvan geeft deze film dan ook een keihard, veelal schokkend beeld. Mai Zetterling. die reeds naam maakte met enige waardevolle documentaires en de in Venetië bekroonde korte film „War Game", verdient bewondering om de knappe en originele wijze, waarop zij ook deze film naar eigen scenario regisseerde, een wereld, waarin de mannen het voor het zeggen hebben en de vrouwen van hen het tra gisch slachtoffer worden Er gaat van deze gebeurtenis sen een diep deprimerende in vloed uit, weinig passend in de sfeer van Kerstmis wste kleurenfilm ..Help Pronkstuk van de familie LUXOR „Het pronkstuk van de familie" is één van die films, waarin de Amerikaanse komiek Jerry Lewis zich volop kan uitleven. Zoals gebruikelijk bedient Jerry zich van de forse, ongeslepen humor, die soms nog wat „vooroorlogs" aandoet. In ..Het pronkstuk van de familie" krijgt een ongeveer 8- jarig meisje een allervreemdst karweitje in handen geduwd, waarmee haar overleden vader haar door middel van zijn testament heeft opgeknapt. Het meisje dient uit haar vier ooms een nieuwe vader te zoeken. Een hachelijke onderneming en voor de heren ln kwestie een fascine rend zaakje, omdat de gelukkige tevens de erfenis van vele mil joenen kan Innen. Het meisje gaat bij iedere kandidaat twee weken doorbrengen om hem op zijn vaderlijke kwaliteiten te beproeven. Het zijn stuk voor stuk zeer schilderachtige figu ren (allen uitgebeeld door Jerry Lewis). De enige steun voor het meisje komt van een stoethaspe lige chauffeur, maar zij dopt haar boontjes als het op een keus aankomt toch zelf. Ondanks het bizarre gegeven een gemoedelijke film, hoewel lang niet zo goed als de onlangs in Leiden vertoonde „O. moeder wat een broeder", waarin Le*is wat meer verhaal bracht. Een tikje hinderlijk is dat het meisje is voorzien van een tekst en slimheidjes, waarover volwassen tekstschrijvers vermoedelijk vele nachten hebben wakker gelegen om ze uit te denken. Sluikhandel in meisjes REX „Sluikhandel in meisjes" (La traite des blan ches). die deze week in het theater aan de Haarlemmerstr. wordt vertoond. pretendeert meer te zijn, dan zij in werke lijkheid is. In deze door Geor ges Combret geregisseerde rol prent werden beslist geen nieu we gezichtspunten aangeroerd inzake de „handel in meisjes". Georges Combret heeft in .Sluikhandel in meisjes" geheel langs de reeds gebaande wegen in deze tak van de filmkunst gewandeld. Hij laat een door vaar ouders onbegrepen meisje n verkeerde handen terecht ko nen. waardoor zy in „het even" verzeild raakt. De mo- -aal vergeet Combret ook niet. .vant het meisje komt hier na- Aiuriyk tegen in opstand. Maar hoe weinig origineel het ïegeven ook is, de film als ge- ieel is toch wel boeiend. Voor- namenlij k. omdat er vrij veel ac te in het verhaal zit en de loof drol vertolkers Magali Noël en Paul Guers zich goed 3Ü de situaties weten aan te My fair lady LIDO Zoals was te ver wachten zal de filmische verste van „My fair lady" met Audrey Hepburn (met de van Julie An drews geleende zangstem) en Rex Harrison in de hoofdrol len ook tijdens de kerstdagen in iet theater aan de Steenstraat oiyven draaien.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3