Puntenparade Kruiswoordraadsel Hoeveel verschillende stukken? RfiKttttmmer^eidsch^Dagblad Vrijdag 24 december 1955 PUZZEL 1 Lijnenspel uit het dagelijks leven Bijgaande tfen foto's geven een lijnenspel, zoals dat in het dagelijks leven te vinden is. Men onderkent dit lijnenspel niet altijd, doordat de foto's op een ongebruikelijke wijze genomen zijn. Merendeels zijn het namelijk sterke vergrotingen, andere foto's geven slechts een detail van iets, dat U in zijn geheel veel makkelijker zoudt herkennen. Wat stellen deze tien foto's voor? Als antwoord kan niet goedgekeurd worden bv. ..een tekening" of .stukje van een huishoudelijk artikel" en dergelijke algemene vaagheden, waaruit wij niet kunnen opmaken, of U de foto inderdaad herkend hebt. De oplossing geven in de volgorde van de lettering, dus A, B. C etc. ing of spiegeling in elkaar kun- nen overgaan. Als voorbeeld hebben wij een stukje van wille- keurige vorm en grootte ge tekend (A) en door een pijl aan gegeven, hoe het door draaiing in hetzelfde vlak over gaat in het stukje B dat weer door spiege ling (hetgeen hetzelfde is als draaiing nadat het „uit het vlak is gelicht, dus draaiing in de ruimte in plaats van in het vlak) in het stukje C. Dergelijke stuk ken worden in deze puzzel gelijk geacht, dus zon stukje zou in de verdeling, zoals die gevraagd is, niet meer dan éénmaal mogen voorkomen, dus óf A, óf B óf C, niet meer dan één. Als voorbeeld van een ver deling, zoals wij die van U vra gen, hebben wij de figuur in drie stukken van gelijke oppervlakte (elk stuk 56 driehoekjes) ver deeld, welke drie stukken alle van verschillende vorm zijn. Dat zijn de lijnen, die wij van een aantal puntjeslijnen gemaakt j hebben, waarover wij het eerder reeds hadden. Maar verdeling in een veel groter aantal verschillende stuk- ken van gelijke oppervlakte is mogelijk. Hoe groot is het maxi mum aantal even grote stukken van verschillende vorm, waarin de figuur verdeeld kan worden en hoe is die verdeling? Er zou den meerdere oplossingen mo gelijk zijn wanneer we niet te vens als voorwaarde stelden, dat de lijnen, waarmee wij de figuur reeds als voorbeeld in drieën verdeelden, alle gebruikt moe ten worden om de gezochte op lossing te tekenen. Dus die lijnen moeten gebruikt worden bij de verdeling in zoveel mogelijk even grote stukken van verschillende vorm. Hoe moet de figuur worden verdeeld? PUZZEL 3 PUZZEL 4 I»*» ver9cbjklng,. bestaande uit een complex van vermenigvuldigingen, optellingen, een deling en een aftrekking, zijn alle cijfers door punten ver vangen Hoe vreemd dit ook lijken moge, er is slechts één manier mogelijk om op de punten zodanige cijfers te plaatsen, dat de vergelijking en alle onder delen daarvan kloppen. Iedere punt moet door een cijfer worden vervangen Geen cijfers mogen worden geplaatst waar geen punten staan. Voorts mag het cijfer 0 niet het linker cijfer van een getal zijn. dus ook niet als getal van 1 cijfer voorkomen. Voorts moet er rekening mee worden gehouden dat be werkingen tussen haakjes eerst moeten worden uitgevoerd, dat vermenigvul digen vóór delen gaat, vermenigvuldigen en delen vóór optellen en aftrekken gaan en dat optellen en aftrekken moeten geschieden in de volgorde waarin de bewerkingen staan vermeld. Enfin, dat zijn normale rekenkundige regels. Kunt U de enige oplossing van dit „puntige" probleem vinden 1 Verticaalt 1. schittering 2. soort 3. stootwerktuig 4. titel 5. bijwoord 6. half verbrande kool 8. voertuig 9. deel van het geraamte 10. aantal 11vaststellen van aantal 14. tijdelijke bergplaats 17. muil 22. geoxydeerd metaal 23. laten zien 25. onverstandig 27. opening 28. soort 29. bijna 31. kostbaar sieraad 32. boom 33. gewoon 34. deel van het lichaam 36. durf 39. uitgave 43. steen 44. beschadiging 46. voertuig 47. tijdsduur 48. korrelige substantie 50. vogel 52. deel van het hoofd 54. voertuig 56. verlichtingsartikel 57. persoonlijk voornaamwoord PUZZEL 2 Bijgaande figuur is door stip pellijnen in 168 gelijke driehoek jes verdeeld. Enkele stippellijnen zijn als lijnen doorgetrokken, waarover straks meer. Het gaat er om, deze figuur langs de stippellijnen te verdelen in zoveel mogelijk stukken van allemaal VERSCHILLENDE VORM maar gelijke oppervlak te, dus alle stukken bestaande uit een gelijk aantal driehoekjes. Stukken worden gelijk van vorm geacht, wanneer zij door draai- Horizontaalt 1plotseling 1 7. scheur (i 12. zonderling 'I 13. tocht j 15. traditioneel gebruik 16. behoeftig 1' 18. doordrenkt 'j 19. geluidsapparaat 20. in het jaar des Heren (afk.) 21. muziekterm j 24. laatst verstreken (afk.) 26. dier |i 27. ongebonden 28. bedorven i| 30. ivoren 32. voegwoord 33. als vertegenwoordiger van 1 35. vervelend ij 37. dier 38. lengtemaat 40. deel van het lichaam f 41. afrastering 1] 42. deel van een schip 45. familielid Jl 47. vogels 1 48. niet anders 1' 49. vaartuig 1] 51. energie 'i 52. huishoudelijk voorwerp |l 53. muziekstuk I 55. tocht J 57. luchtstroming 'l 58. vreselijke ziekte 'f 59. erge narigheid

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 22