in Amerika stikt zijn autowrakken Statussymbool van Ford GT 40 PR g_\ Combinatiewagen van Trabant ELISABETH BAS garantie Waarom niet een gasaansteker met een wereldnaam? Strooizout dat veel minder roest verwekt Levensverzekering op aandelenbelegging Mgr. Bekkers over de geboorteregeling )fl TWEEDE KAMER OP KERSTRECES Oscar-4 ontdekt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 t wit it*<»gen» wagens, wielen en wal - er - zo - bij - komt Verlaten auto's in de straten umlnium. lood en weinig voorko- lende metaalsoorten, die worden ge- ruikt om het staal te legeren. )e nieuwe ovens, die een straal i zuivere zuurstof gebruiken om koolstof uit het gesmolten staal branden, doen hun werk binnen ikele minuten. Daarom is er geen |d genoeg om de legeermetalen van ,et staal te scheiden. Dit blijft on- liver. Niet rendabel Het welvarende Amerika stikt in zijn autowrakken. Het land- ichap is bezaaid met autokerkhoven. Schroothandelaren willen Ijeen oude auto's kopen, maar soms wel voor niets innemen. Ver aten auto's staan in de straten. Er was een tijd, dat de schroothandelaren graag oude auto's wil- (Jen hebben, zelfs als ze niet meer te repareren waren. Ze betaalden dan zo n 15 dollar voor. Maar dat is nu allemaal veranderd. Het komt door de tore spysver- ering van de nieuwe zuurstofovens er staalfabrieken. Vroeger werd het esmolten staal urenlang in open rens gekookt. Dat betekende, dat iet schroot van de autowrakken bij iet gesmolten staal kon worden ge- aegd en er voldoende tijd was om e metalen, die niet van staal wa aruit te verwijderen. In auto- hroot zit altijd wat koper, zink, Dat betekent, dat de markt voor autoschroot zwaar is gekelderd Daarom is het nauwelijks rendabel voor een schroothandelaar om een oude auto te kopen, hem tot een kubus samen te persen en aan de fa brieken te verkopen. Deze toestand heeft bergen oude auto's doen ont staan. De federale regering heeft gelden ter beschikking gesteld om bomen om de autokerkhoven te planten. Enkele steden eisen er hoge omheiningen omheen. Maar vele ou de karretjes worden rustig en in overtreding met de wet in de stra- gen VRn de steden achtergelaten. Ais de eigenaar er de nummerborden af haalt, kan hij nooit opgespoord wor den. (Advertentie) Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat Stewart beter, Von Hassel ziek De Britse minister van Buiten- ndse Zaken, Michael Stewart, Is illedig hersteld en zou vandaag werk hervatten. De minister t een behandeling voor nierste- ondergaan. De Westdultse minister van De- usie, Von Hassel, is gistermiddag et longontsteking opgenomen ln militair ziekenhuis in Koblenz, was nog maar enkele uren tevo- met Bondskanselier Erhard en nister van Buitenlandse Zaken :hröder teruggekeerd van een be an Amerika. "PARAAT" ,Kauw« Er zijn al veel pogingen gedaan om •n bestemming voor de wrakken te vinden. Een veelbelovende ontwikke ling is een „kauwer", die de auto in kleine stukken maalt. Dan gaan er magneten overheen en deze halen er het ijzer en staal uit, maar laten het koper en het lood achter. Een riotel aan de kust, dat tot de ont dekking kwam, dat zijn strand zo langzamerhand wegspoelde, legde een beschermende dijk aan van oude auto's. Zij werden met staaldraad in een lange rij langs het strand vast gelegd. De wind werd gebroken en de wrakken vormden een zandduin, die het strand beschermde. De stad Buffalo in de staat New York, heeft diverse scheepsladingen oude auto's in het ondiepe water van het Erie- meer laten storten. Hierdoor vormde zich een haven voor kleine vissen, v/et weer een attractie voor de vis sers opleverde. Ingenieus Een ingenieus voorstel kwam van een lid van het conres uit Penn sylvania. Hij stelde voor om de oude auto's tot blokken samen te persen en ze te gebruiken om er verlaten kolenmijnen mee te vullen. Ze zou den niet alleen de bovengrond voor verzakken behoeden, maar in geval van oorlog zouden zij als aanvullen de ijzermijnen kunnen dienen: de auto's zouden dan slechts behoeven te worden opgegraven om tot grana ten te worden gesmolten. Maar deze incidentiële voorzieningen lost het to tale probleem niet op. Amerika dreigt in zijn auto wrakken te stikken. volsap zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse Verandering in decoratiebeleid De Oostduitse Trabant, onlangs het 10.000ste exemplaar in ons land werd afgeleverd, heeft er thans een tweede model bij gekregen in de vorm van de combinatiewagen: prijs f3875. Technisch is hij gelijk aan de sedan, die voorwielaandrijving heeft, en uitgerust is met een luchtgekoel- de, dwars-voorin geplaatste 594 cc motor, die 23 DIN-pk levert en de wagen een topsnelheid geeft van 100 km/u. De duroplast buitenbekleding, een kunststof die niet onderhevig is aan weersinvloeden, maakt hem uitste kend geschikt voor het overnachten in de buitenlucht. Wie geen hoge rijprestaties van een wagen verlangt, maar een auto ziet als een middel om zich gemakkelijk te verplaatsen, vindt in de Trabant combi een ruime wagen, die dank zij zijn grote bagageruimte nu ook geschikt is om grotere gezinnen op langere reizen een redelijk comfort te bieden. Met een kruissnelheid van 80 km/u blijft ook de geluidshinder bin nen aanvaardbare perken. (Van onze parlementaire redactie) Er is misschien een verandering in het decoratiebeleid op komst. De door het kabinet-De Quay ingestelde com- missie-Houben heeft onlangs rapport over mogelijkheden om het beleid te veranderen uitgebracht. Een werk groep van zes ministers heeft uit het rapport een aantal voorlopige conclu sies getrokken die binnenkort aan de regering zullen worden voorgelegd, zo deelde premier Cals gisteren in de Tweede Kamer mee. AEG "fjl-j SILVER MATCH FIRST CLASS Als de wegen glad worden door sneeuw of ijs rukken meteen de zand- of pekelwagens uit om het slipgevaar voor de weggebruikers in het algemeen, maar voor de automo bilisten in het bijzonder, te beperken. Uit veiligheidsoverwegingen zijn deze strooiwagens welkome verschij ningen op de weg, maar aan de an dere kant hebben veel automobiiis- tene en hekel aan deze pekelstrooi- ers, want het natte zout is één der grootste roestverwekkers aan de car rosserie. De Duitse automobielclub ADAC, die de door strooizout aan de motor voertuigen toegebracht schade op de Duitse wegen heeft getaxeerd op honderden miljoenen DM, heeft daarom twee jaren geleden een zeer prijzenswaardig initiatief genomen door een prijsvraag uit te schrijven voor het samenstellen van een strooizout, dat in aanzienlijk min dere mate de auto's aantast. De resultaten van deze prijsvraag zijn thans bekend geworden en het bïeek, dat zeven van de ingezonden strooi middelen aanzienlijk beter wa ren dan het tot dusver toegepaste strooizout. De hoofdprijswinnaar kwam zelfs uit de bus met een menstelling, waarvan de roestwer- fcing slechts het vijfde deel bedraagt van normaal strooizout. De prijs hiervan bedraagt slechts 2 £l 3 DM méér per 100 kg. De prijswinnaars konden met totaalbedrag van 25000 DM r huis gaan en de ADAC heeft de sultaten beschikbaar gesteld aan het Duitse ministerie van Verkeer in de hoop, dat het ministerie een der nieuwe vindingen zal gaan toepas Per 1 juli 1966: Risico rust op polishouders Zoals op 16 december is bekendgemaakt bereiden levensverze keringmaatschappijen. die lid zijn van de Ned. Ver. ter bevorde ring van het levensverzekeringswezen, de invoering voor van levensverzekeringen op basis van belegging in aandelen. In het K.R.O.-televisieprogramma dat het niet al te lang meer zal „Brandpunt" heeft mgr. W. NL Bek- uitblijven. De zekerheid heb ik ech- kers, bisschop van 's Hertogenbosch, I ter niet, want ik zit zelf niet in de gisteravond op desbetreffende vragen 'commissie en heb er weinig contact l»ük gegeven het te betreuren, dat mee. Ik hoop alleen, dat de per- de Rooms-Katholieke Kerk zo lang so-onsgemcenschap in liefde in al zijn aarzelt met het accepteren van de j consequenties doorzien wordt. Dan is levensverzekeringmaatschap pijen hebben lange tijd geaarzeld om maatregelen te nemen, die in direct verband staan met de geldontwaar ding en wel om twee redenen: hun ransel moeten hebben. Levensverzekeringen op aandelen- basis kunnen echter niet worden be- geboorteregeling. Hij herinnerde er aan, dat het concilie het huwelijk heeft omschreven als de „persoons gemeenschap in liefde". „Als men deze omschrijving aan vaardt. als de essentiële formulering van het huwelijk", zo zei hij, „dan verlaten wij het vroegere standpunt, dat de voortbrenging van kinderen ais enig groot doel inhield". Uit het antwoord „de persoonsgemeenschap in liefde" volgen enorme consequen ties, maar die kunnen voor Jantje en Marie heel anders zijn dan voor Piet je en Nellie. Op de vraag of de kerk dan nog wel het recht heeft de wegen en de middelen, die voor de geboortebeper king noodzakelijk zijn, aan te geven antwoordde mgr. Bekkers dat de kerk er goed aan zou doen in dit op zicht heel voorzichtig te zijn met het antwoord: tegen. Hij wilde deze kwestie zelf meer zien in het licht van het medische terrein. Nadat mgr. Bekkers gezegd had: „Wij moeten leren de gewetensvolle eigen verantwoordelijkheid te dra- antwoord mogelijk". Advertentie 1. omdat een wezenlijke oplossing van het vraagstuk der geldont waarding op het gebied van le vensverzekering niet bereikbaar is bij gebrek aan werkelijke waar devaste beleggingen. 2. omdat iedere poging om op dit schouwd als waardevaste of wel- ^en werc^ hem gevraagd vaart vaste verzekeringen. Het beleg- ^erk dan 2011 herrie maakt i gingsrisico bij deze verzekeringen rust geheel op de polishouders. Er was van een getrouwde katho lieke vrouw een brief binnen geko men, die er zich over beklaagde, dat ze door de geboorte van vele kin deren lichamelijk zo sterk achteruit was gegaan en dat over het grote vraagstuk in de katholeike kerk slechts mannen mochten beslissen en terrein iets te ondernemen de j sterdam gehouden persconferentie, dan meestal juist priesters, die zelf het vaderschap niet ervaren. Fractiewaarde gelijk aan een gulden gulden doet Het levensverzekeringbedrijf heeft een weliswaar beperkte maar toch blijvende vraag bij een klein deel van het publiek naar levensverzeke ringen op basis van aandelenbeleg |tot het besluit heeft geleid. Met de Verzekeringskamer is overleg ge pleegd. De levensverzekeringen op basis van aandelenbelegging zullen wor den ingevoerd per 1 juli 1966. Bij alle ging waargenomen. De maatschap- I maatschappijen zal op het fractiepolis tmet risicodragende be- I legging) naast de guldenspolis (met niet-risocodragende belegging) in Het is nog niet te laat. Geel een PLATENBON oi geef een plaat A Het ligt niet ln het voornemen voor lc maatschappijen gezamenlijk een centraal beleggingsdepot in het leven te roepen. De maatschappijen weten nog niet of de fractiepolis een grote omvang zal gaan aannemen. Zij zullen heel voorzichtig en verantwoord te werk gaan en er geen speciale propagan da voor maken. Zelfs zijn de maat schappijen thans geneigd te zeggen dat het niet zo'n vaart zal lopen, zodat ook niet te voorspellen valt in hoeverre hiervan een goede sta biliserende invloed op de Amster damse effectenbeurs zal uitgaan. Het gemiddelde verzekerde bedrag bij de levensverzekeringmaatschappij is niet groter dan f 12.000 tot f 13.000 en dat is niet de categorie die in aanmerking komt voor fractieverze kering, dus voor de risicodragende sector met belegging in aandelen. Mocht het plan aanslaan dan zal het volgens de maatschappijen pas uitermate langzaam doorwerken en niet de effectenbeurs in een klap een ander aanzien kunnen geven. „Ik ben geneigd tot deze schrijf ster te zeggen: „U hebt eigenlijk groot gelijk", zo ging mgr. Bekkers voort. „In het huwelijk zijn het de man en de vrouw zelf, die het prak tisch moeten beleven. Hun antwoord is evenveel, misschien soms meer waard, dan wat andere wetenschap- arrein zou den willen verkondigen. Vooral als pastoor combineer ik zo graag de we tenschap met het praktische leven, dat voortspruit uit mensen die eerlijk tegenover het leven staan". De laatste vraag die mgr. Bekkers werd gesteld luidde: „Is er naar wat er gebeurd is tijdens het concilie nu nog een dialoog mogelijk". Mgr. Bek kers meende van wel, nu de pause lijke commissie nog aan het werk is. Hij zei er benieuwd te zijn hoe de uitspraak uit zou vallen. .Denkt u dat dat antwoord spoedig te ver wachten is en dat dat gunstig zal uitvallen"?, zo vroeg Ed van Wester- loo van de Brandpunt-redactie-staf „Ik moet eerlijk bekennen, dat het antwoord heel lang op zich laat wachten, maar ik heb er toch nog wel vertrouwen ln en lk geloof ook, Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat Advertentie Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK Beroepen te Weesp (3e pred.pl.) C. J. Langhout te Brakel. GEREF. KERKEN Beroepen te Ga&stmeer c a. W. Hor- llrtgs. laatstelijk pred. te Glessenburg- Nederhardlnxveld te Rotterdam- Charlois (vac. W. Baas) H. J. Bavlnck te Heemstede. Bedankt voor Hilversum (vac. dr. F. H. von Meyenfeldt) J. Le ver te Vla&rdlngen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hardlnxveld-Glessenburg G. Schipaanboord te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERKEN Ze?st*ankt VO°r M Baan te (Van dond. 23 dec. t/m woe. 29 dec.) PROF. A. KUENZI OVERLEDEN Prof. Adolphe Kuenzi, voorzitter van de federatie van protestantse kerken in Zwitserland, is op 67-Jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Prof. Kuenzi was de eerste leek die aan het hoofd stond van de Zwitserse protestantse kerken. Gedu rende de lange tijd dat hij voorzitter was, heeft hij Zwitserland op ver schillende Internationale congressen vertegenwoordigd en was hij lid van de uitvoerende commissie van de Wereldraad der Kerken. Kerkelijke spanningen in Zuid-Afrika Ondanks de visum-weigering aan twee Nederlandse journalisten, die voor IKOR en het Convent van Ker ken een televisie-documentaire zou den maken over de kerkelijke span ningen in Zuid-Afrika. wordt op tweede kerstdag, 's avonds van half acht tot acht uur (Ned. 1), tóch een uitzending over dit onderwerp ge bracht. Filmopnamen over het veelrassige Christelijke Instituut van ZuideUjk Afrika, waarop de strijd zich toe spitst, werden dezer dagen uit Zuid- Afrika ontvangen. Direct na het bekend worden van de visumweige ring begonnen relaties van het IKOR in Johannesburg en omgeving de opnamen te maken. Oa. richt de Zuidafrikaanse predikant ds. C. F. Bevers Naudé zich rechtstreeks tot de Nederlandse kijkers. Dit mobiele monster is de "tailor-made" Ford, zoals de ex clusiefste (en duurste) Ford wordt genoemd, die ooit in En geland is geproduceerd. De prijs ligt om en nabij de zestigduizend gulden en daar komt dan nog een dikke duizend gulden belas ting bij. Maar daar heeft men dan ook wel iets aparts voor. Om de aë rodynamische lijn niet te breken, hebben de ontwerpers de kop lampen en de richtingaanwijzers in de carrosserie geplaatst ach ter Perspex schilden. De ruiten wisser, die slechts één arm heeft, houdt de gehele voorruit schoon. Bestuurder en passagiers hebben een half achterover liggende houding. Maximum-snelheid 250 kilometer per uur. Benzinege- bruik één op vijf. Dz bedienings- apparatuur wordt individueel aangepast. Volgens de Ford- directeur is deze Ford GT „een statussymbool in optima forma". (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer Ls vanmiddag aan het kerstreces begonnen, dat tot 25 januari zal duren. Aan het slot van de vergadering deelde kamer voorzitter Van Thiel in zijn tradi tionele kersttoespraak mee, dat de Tweede Kamer zich zal moeten be zinnen op een versnelling van de begrotingsbehandeling. Dit jaar is de Kamer er niet in geslaagd om voor kerstmis alle begrotingshoofdstukken af te handelen. Afhandeling van de hele begroting voor Kerstmis zal slechts mogelijk zijn als alle hoofdstukken worden voorbereid in openbare commissiever gaderingen. Wellicht zal het nodig zijn ook de maandagavond als ver gaderavond in te schakelen. Direct na afloop van het kerstreces zal de Tweede Kamer zich met dit probleem bezig moeten houden. Opvallend was, dat mr. Van Thiel in zijn toespraak indirect nog eens herinnerde aan de uitdrukking van minister Vondeling: „De kraan is dicht en mag niet meer lekken". Mr. Van Thiel noemde deze uitlating nietj maai- sprak slechts van een „vluch tige dreiging" ten aanzien van het gemeen overleg, dat uit het koffertje van Prinsjesdag te voorschijn zou zyn gekomen. Gelukkig is het slechts bij een vluchtige dreiging gebleven, constateerde hij. „Naar mijn per soonlijk oordeel is het gemeen over leg tussen de regering en Staten-Ge- neraal volledig tot zijn recht geko men". aldus mr. Van Thiel. De tweede Kamer heeft nog zon der hoofdelijke stemming de begro tingen van Algemene Zaken en van Binnenlandse Zaken aangenomen. De fractie van de VVD stemde tegen het salaris van staatssecretaris Wes- terhout van Binnenlandse Zaken, omdat tij hem als een overbodige bewindsman beschouwt, die alleen ter wille van de politieke krachten verdeling ln het kabinet Cals is be noemd. Gisteravond tussen 18228 uur cn 19.50 uur hebben twee Duitse radio stations, de D19-Ar in Noord-Duits- land en de D10-Vb (de sterrewacht in Bochum), de Oscar-4 ontdekt, waarmee tot dusver geen verbindin gen tot stand waren gebracht. De Oscar-4, een door Amerika gelan ceerde kunstmaan voor communicatie tussen radio-amateurs, zou een baan beschrijven tussen 195 en 32000 kilo meter van het aardoppervlak en heeft exact een omlooptijd van 560 minuten. Een Zwitsers station, de Hb9-Rg, uit de omgeving van Zürich. heett via de communicatiesatelliet een be richt uitgezonden dat zwak, maar verstaanbaar, is doorgekomen, waar mee de bruikbaarheid van de satelliet is bewezen. Advertentie Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13