Irna Spoorenberg uitbundige bijval oogst Sliaw - renaissance in geheel Engeland aakzaamlieid tegen forceren geboden Produktie stroom in vele theaters GRANDIOOS SAMENSPEL IN .ER IS 'N MOORD GEPLEEGD' a Nieuwe uitgaven \IADDERAAR I BAMBERG [ROORDEELD BOEIEND TOT LA ATSTE MINUUT Zeventien doden door pokken in n.o. Kongo W revel bij Turken LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 DECEMBER 19«5 VIJFDE BLAD Concert Kunstkring voor Allen' gelden. In leder geval zal zy er goed aan doen, het bijzonder behoedzaam te behandelen en tegen forceren streng te waken. Haar bijzonder muzikale en op de voet volgende partner was Géza Frid, van wie een klankrijke en fantasie volle ondersteuning uitging: een sub tiel pianist, die precies weet, wat het lied vraagt en qua accompagnement toekomt. Zijn volmaakt en briljant spel, vooral in Orthel, dwong terecht grote bewondering af. Dat de mager aandoende klavierarrangementen der operaaria's de oorspronkelijke instru mentatie in genen dele kon doen vergeten, was niet zijn schuld. Erna Spoorenberg heeft bewezen nog steeds tegen vele eisen van een gevarieerde liederenavond opgewas sen te zijn, waarbij ril opgemerkt, dat de vocale kleur en de kinderlijke sfeer in Moessorgsky het beste tot hun recht gekomen zijn. De uitbundige bijval van het audi torium, dat de Stadsgehoorzaal voor I een groot deel vulde, had vanzelf- sprekend twee toegiften tot gevolg: i Mozarts' „Louise" en „Das Veilchen" resp. met veel overtuigingskracht en innigheid gezongen. Met een fraai bloemstuk is de zan geres terecht gehuldigd. H. Franfoise Gilot. de vroe gere vrouw van de befaamde schilder Pablo Picasso naast een van haar schilderijen, bij de ope ning van haar expositie in Mi laan. Zij schildert, zoals Picasso dat deed in zijn eerste periode. Van de schilder heeft zij twee kinderen. De Eenhoorn, door Iris Murdoch, Vert. N. Funke-Bordewtjk. Uitg.! Contact. Amsterdam, Een dwaze maagd, door Ida Si mons. 4e druk. Uitg.: Nijgh Van Ditmar. Den Haag. Het meisje en de Hongaar, door M. Oudehand. 2e dmk. Uitg.: Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Aan de waterkant, door J. Kuypers Het zaad van morgen, door F. de Schrijver. Ganzeveer en kogelpen, door J. Daisne. Het vliegenkotje van de Lei, door L. Roels. Gejaagd door de angst, door J. Flanders J. Ray. Een bloem in het geweer, door G. Durnez. Het geld vroeger en nu, door Dr. J. Baerten. Kroniek der poëzie, door Mamix Gijsen. Vlaamse pockets. Uitg.: Hei deland, Hasselt. Tussen water en vuur, door Innes. De WTede erfenis, door H. Troyat. Leven met een dode, door H. Troyat. Eigen rechter, door H. Clewes. Daantje zou naar school toe gaan, door C. Wilkeshuis. Verschenen ter gelegenheid van het 100-jarig be- fstaan van de vereniging „Volkson- derwijs". j vandaag 11. Nieuw werk van Ne derlandse en Vlaamse schrijvers bij- eengebracht door F. de Bruyn, Jaap Romijn en Oscar Timmers. Zwarte Beertjes. Uitg.: Bruna, Utrecht. Spionage in Siberië, door P. Val- lène. Huwelijksreis naar de zuidpool, door P. v d. Vijver. Maraboe-pockets. CJitg.: Bruna, Utrecht. deze tijd, waarin talloos velen zich. speciaal voor de beeldbuis et een onding als een microfoon in de hand brutaalweg voor geres" uitgeven, zonder de minste notie te hebben van wat locale opleiding en wat daar zo bij hoort (bovenal eruditie!) adt, is het een weldaad weer eens een ware zangeres te horen, ten enkel hulpmiddel van node heeft, om zich in een grote zaal ilaanbaar" te maken. de sopraan Erna Spoorenberg is dat het geval, d alleen beschikt zij over ruimschoots voldoende zangtech- ie kwaliteiten voor het geven van een liederenavond in dat kt is haar kunst van hoge orde ook haar telkenmale van Ijroot inlevingsvermogen getuigende voordracht, gepaard aan «achtige articulatie, wettigt dit ten volle. De componist-dirigent Géza Frid en sopraan Erna Spooren berg drinken een kopje koffie in de pauze van het concert van gisteravond. (Foto LX)./Holvast) „Lucio Silla", met nog zó klaar voor getoverde coloraturen, dat iedere operazangeres er haar om mag be nijden. Wij kunnen niet beoordelen of de lichte scherpte en schrilheid, welke zich in de hoogste regionen meerma len openbaarde speciaal in de wat moeizaam geproduceerde trieste De- bussy-aria (Air de Lia), waarby zich dan tevens een te hinderlijk vi brato voegde, een gevolg was van feit, dat Erna Spoorenberg Modegril of noodzaak? Het jaar 1965 zal in de geschiedenis van het Britse toneel waar schijnlijk worden geboekstaafd als het jaar van Shaw, want in dit kortgeleden haar liederenavond voor jaar hebben stukken van George Berhard Shaw, die in 1950 op »i. - - - ,000 pond sterling aan ninder dan de waarde Éenrecitals waren eertijds aan je van de dag: tegenwoordig :met een lantaarntje te zoeken, en, die een dergelijke onnoe- 2 zware en veelomvattende op- jf zich durven nemen. Spoorenberg durft en kan het in Moessorgsky's intieme htamer-cyclus", waarin deze ae vrijgezel het kinderleven zo schetste, vocaal even in- leratom bouwt kernreactor krijgen over een onder- „Athene" met een ver van 10 kw thermisch. De wordt door N er atoom ge- naar een ontwerp van het Centrum Nederland. Voor is in totaal ruim 4.5 mil- Ifllden uitgetrokken. wordt, dat begin vol- Jiaar met de bouw zal worden Aan Neratoom neemt een |«ntal industrieën deel. ziekte moest uitstellen, of dat dei r - jaren reeds hun invloed op haar Engelse schouwburgen opgeleverd, weinig overigens nog bijvoorkeur in het mid- van zijn nalatenschap na aftrek van successierechten, denregister glanzend materiaal doen Dit betekent, dat zijn erfgenamen, de National Gallery van Ier land, het British Museum en de Kon. Academie voor dramatische zijn geniale scheppingskracht, in del V. mnrkunst ongeveer 10.000 pond aan royalties zullen krijgen, vijf ernstige doch op den duur te mo- rvAi l notome Rilke-liederen van Léon Or thel (1943) of in de aria's uit Debus sy's „L'Enfant prodigue" en Mozarts tiem als ragfijn geïnterpreteerd, in drie van Debussy's vijf „Ariettes oubliées" (van 1888), met de meester- componist al op een voorpost van Bovendien hebben deze begunstig- TSVA i den aanzienlijk geprofiteerd van de KAIP.IOOSI^JGIk film „My fair lady", die is gebaseerd I op het toneelstuk „Pygmalion" van Daverende lachsalvo's ..Er is een moord gepleegd'' (Busybody)blijspel-thriller in drie bedrijven van de Engelse auteur Jack Popplewell bezit alle kwali teiten om een vrolijke avond te waarborgen. De dialoog is door spekt met humoristische en vaak geestige vondsten, de bouw ver raadt de kundige vkman die de mogelijkheden van het toneel be kwaam weet uit te buiten en de intrige is. zonder de werkelijkheid al te veel geweld aan te doen. boeiend tot de laatste minuut omdat de knoop, zoals een rechtgeaarde thriller betaamt, zich eerst op het allerlaatst ontwart. „De Haagse Comedie" gaf gister- aantrekkelijke blijspel, waarin de avond voor K. en O. een tot in de werkster van een kantoor, mevrouw puntjes verzorgde opvoering van dit Piper, zéér tegen de zin van hoofd range jongeman is in de 'Stad Bamberg wegens het be- Ovan gebouwen met antise- leuzen en het omgooien en van grafstenen op de begraafplaats van de stad ,j kW tot een verblijf in een tongenis van minimaal an- -n maximaal drie jaar. Het van de werkloze tandtech- ^oitzik in de zomer van dit '*te een golf van antisemiti- .^derijen in West-Duitsland 'Jongen werd op 29 juli na 3rtorig onderzoek gearresteerd. •4 verklaarde voor de recht- k hy zyn daden betreurde Rschaamde. In hem was een el tegen de joden ontstaan, ■^ijk door de wijze waarop ^ddels overleden vader be- ^was. Deze had in de oorlog -tenaakt van de SS en was uit gevangenschap te- Ook het ontslag dat J fo juli 1963 door zijn werk- aangezegd, had naar zijn •tot zijn haat tegen de joden togen. to Wasserman en Joris Diels vis een moord gepleegd". (Foto LX)./Holvast) inspecteur Baxter, begint de lakens uit te delen en dit. ondanks diens tegenwerpingen weet vol te houden totdat zij tenslotte de schuldige weet te ontmaskeren. Met het oog op de tweede voorstelling die vanavond plaats vindt, moeten wij het hierbij laten. De alzydig bekwame rasartieste Ida Wasserman speelde met bewon derenswaardig gemak de rol van mevrouw Piper, de vrijmoedige, pien tere volksvrouw die niet alleen de grote mond van de hoofdinspecteur resoluut wist te snoeren maar er tevens in slaagde haar logische ge volgtrekkingen ingang te doen vin den. De droge Engelse humor wist zij niet alleen raak te lanceren maar met haar onuitputtelijk reservoir aan technische hulpmiddelen tref fend te onderstrepen. Een grandiose prestatie waarmee zy deze thriller boven zyn instrinsieke waarde wist uit te heffen. Het dient gezegd dat zij door Joris Diels. de bulderbast van een hoofd inspecteur, die naast haar ook nog een zware verkoudheid te bestrijden had. bekwaam werd opgevangen, zo dat beiden tot opvallende staaltjes van perfect samenspel konden komen. Dat bij een in de puntjes verzorgde voorstelling ook de bezetting van de kleinere rollen goed moet zijn be wezen Paula Petri als Claire Marshall. Anne Marie Heiligers als Marian Selby. Annie Oostveen als Vickie Reynolds en Carl van der Plas als Richard Marshall, Dolf de Vries als rechercheur Goddard en Manfred de Graaf als Robert Westerby. De regie van Erie van Ingen ken merkte zich door een vlot speltempo, beweeglijke mise en scène en de juiste blyspeltoon. Alfred Pleiter leverde de perfecte vertaling. Tijdens het spel klonken vaak daverende lachsalvo's, die aan het slot door langdurige bijvalsbetuigin gen werden overtroffen. Namens K. en O. bloemen voor de dames. B. H. Shaw en die het grootste gedeelte van het jaar in het Londense West Eind heeft gedraaid in volle zalen. Het grootste succes is evenwel ge weest de heropvoering van „Too true to be good",, welk stuk op een tour nee door de provincies, tijdens het Festival te Edinburgh en in twee Londense schouwburgen dit jaar 64.000 pond heeft ingebracht. Deze produktie heeft alls records gebroken zowel voor het stuk als voor de schouwburgen, waarin het is op gevoerd. Artistieke bevrediging Maar niet alleen de meest bekende stukken van Shaw zyn dit jaar weer opgevoerd. Enkele van de weinige stukken, die naar men meende voor goed op de plank waren gezet, zyn afgestoft en aan een geestdriftig pu bliek gepresenteerd. Tot de dit jaar opnieuw opgevoer de stukken van Shaw behoren „Wi dowers houses", „Mrs. Warren's pro fession", „The devil's disciple", „Cap tain Brassbound's conversion", „Man and superman", „Getting married", „Fanny's first play", ,,St.-Joan", The apple cart" en „Too true to be good". Kleine toneelgezelschappen in het centrum van Londen hebben bevon den dat heropvoering van stukken van Shaw hun niet alleen artistieke bevrediging maair ook meer dan hun gemiddelde inkomsten opleverde. Ook provinciale gezelschappen wen den zich tot Shaw in de hoop dat hy de verliezen geleden bij het opvoeren van minder grote schrijvers, gedeel telijk zal goed maken. aren kan zijn op de keukendrama's en de •onsmakelijke stukken, waarmede En geland het grootste deel van een sei zoen is opgeknapt geweest. Deze waar nemers hopen, dat de Shaw-renais- sance een teken is, dat het Britse to neel op de drempel staat van een periode van werkelijk verlangen naar ernstige stukken, die tevens elegant zijn. In noordoostelijk Kongo is een nieuwe pokkenepidemie uitgebroken. Er zijn reeds 17 personen om het leven gekomen. Het centrum van de epidemie ligt in Kasenji, een ha venstad aan het Al bert meer bij Boenia. Autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid hebben de politie ge vraagd te helpen het reizen tussen Boenia en Kasenji te verhinderen. Boenia is de hoofdstad van de pro- vinei Kibali-Itoeri. Kasenji ligt on geveer 30 km van Boenia. In juni is in hetzelfde gebied ook een pokkenepidemie uitgebroken, die 500 levens heeft geëist. In deze pro vincie komen vaak pokken en pest voor. Gev Plannen om de Shaw-remaissance te doen voortduren zijn er in over vloed. Voor het Londense West Eind wordt een opvoering in een sterke be zetting van „You never can tell" voorbereid en Peter Bridge, die het seccesrijke „Too true to be good" voor het voetlicht heeft gebracht, is voor nemens een even schitterende „Get ting married" op het toneel te zet ten. Het Mermaid Theatre overweegt een opvoering van „The philanderer". Het grootste gevaar van deze re naissance is. zegt Bridge, dat de markt overvoerd kan worden met Shaw. De beheerders van zijn nala tenschap smeden natuurlijk het yzer als het heet is en zullen elke vergun ning geven, die wordt gevraagd, zo lang maar niet twee schouwburgen in dezelfde stad vergunning vragen om hetzelfde stuk terzelfder tijd voor het voetlicht te brengen. Verlangen naar ernstige stukken Niemand kan deze renaissance at- I doende verklaren. Vele schouwburg magnaten schryven haar gedeeltelijk I toe aan een modegril, anderen me nen. dat zy een noodzakelijke reactie GEORGE BERNARD SHA W Bittere grapjes in Ankara over de kwestie-Cyprus (Van onze correspondent in Athene) Maximale vV doening op Cyprus, gemengde gevoelens in Griekenland en grote teleurstelling in Turkije. Zo kunnen de reacties worden samenge vat op de in de V.N.-Assemblee aan genomen resolutie, die voor Cyprus volledige soevereiniteit en onafhan kelijkheid bepleit en op alle landen een beroep doet „zich te onthouden van elke inmenging en de soeverei niteit. eenheid en onafhankelijk heid van de republiek Cyprus te res pecteren". In de Turkse hoofdstad Ankara waren het natuurlijk vooral de op positiebladen. die zich roerden. „Cy prus verloren, alles verloren", aldus een van de koppen. Maar ook in regeringsgezinde kringen is men teleurgesteld. Men maakt in Turkije bittere grapjes over het allegaartje van Bondgenoten dat Turkije in de Al gemene Vergadering heeft gesteund. Afgezien van Perzië, zijn dat Ame rika, Albanië en Pakistan, drie lan den met zeer uiteenlopende stand punten in de kwestie-China, die el kaar nu vinden in de Cyprische kwestie. Over de houding van Amerika, die intussen voor de Turken natuurlijk een lichtpunt is, is ook in Grieken land het laatste woord nog niet ge sproken. De regering stelt de uit komst van de stemming in New York maar voor als een groot suc ces voor de diplomatie van Grieken land en Cyprus samen. De Griekse regering is het overi gens niet ontgaan dat de resolutie zich uitspreekt tegen élke vorm van interventie in Cyprus' zaken. Daar bij is stellig ook begrepen een even tuele poging van Athene om de FTnosis". de aansluiting by het Griekse moederland, door te dryven. Troepenmacht De pro-Turkse houding van Ame rika wordt in Athene vooral toege schreven aan het feit dat Grieken land zich onwillig toont zyn grote en kostbare troepenmacht op Cy prus terug te trekken, terwyi de re gering intussen Koning Constantyn een hoogst ongebruikelyke brief heeft laten schryven aan president Johnson, waarin hy om 35 miljoen dollar vraagt. Johnson heeft ln zyn antwoord veertien miljoen dollar aan veevoer toegezegd, hetgeen hier de nodige hilariteit heeft gewekt. De wrevel, die nu by de Turken tegen de VN heerst, zal het mis schien moeilyk maken spoedig een opvolger te vinden voor de overleden bevelhebber van de VN-strydmacht cp Cyprus, Thimaija. Deze spanning doet zich voor nu de Veiligheidsraad juist weer heeft besloten de VN macht nog drie maanden op het eiland te houden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9