Britten zijn verdeeld kwestie-Rhodesie in Bespreking Johnson- Erhard bleef vaag v FABER Fa. ETEB C. A. VAN DORP EN ZN. - Soekarno niet met Sari naar Japan Ruimte-onderzoek in plaats van nucleaire defensie Boeren in Brabantse Biesbosch zijn boos Sanders zeepfabriek wordt (vTeeieen) verplaatst RUIMTEGEBREK DE OORZAAK FABER DEALER voor OEGSIGEESI G. A. A. NouweilS GEVERSSTRAAT 63b - TELEFOON 51434 - 51338 Ook bil LANGEZAAL bel hele assonintem FABER LANGEZAAL PE KACHELSPECIALIST SINDS 1844 Stille Rijn 3 - Tel. 2654 DEALER LCTDSCH DAGBLAD WOENSDAG Vt DECEMBER IMS BREUK TUSSEN TORIES EN LABOUR EN TUSSEN DE TORIES ONDERLING (Van onze Londense correspondent) Voor het eerst sinds de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring van de Rhodesische premier Smith hebben de Britse partijen zich niet gezamenlijk achter de politiek van premier Wilson gesteld. Ondanks het advies van hun leider Heath niet tegen de olie sancties inzake Rhodesië te stemmen, hebben 48 rechtse Tories dit vannacht in het Lagerhuis toch gedaan. Hier tegenover stonden 26 vooruitstrevende Conservatieven die voor de sancties stemden, ter wijl de rest van de partij zich van stemming onthield (uitslag 276- 48). By een eerder gehouden stem* ming over de motie van wantrou wen tegen het regeringsbeleid inzake Rhodesië stemde een aantal Tories voor de regering uit protest tegen de „onwaardige" politieke manoeu vre van de partijleiding. Deze motie, die uitdrukking wilde geven aan het misnoegen van de Conservatieven over de fiskante poli tiek tegenover Rhodesia en aan de ongerustheid dat de regering mis schien zelfs niet zal terugdeinzen voor militair geweld, werd met 299 272 in het voordeel van Labour be slist. Het was de grootste scheuring in de Conservatieve party sinds de oor log. Een gelyktydige revolte van de rechter-en linkervleugel is uniek. Het was een bittere ervaring voor oppo sitieleider Heath na zyn krampach tige poging de party-eenheid over Rhodesië te bewaren. Acties Heath waarschuwde in zyn rede op hartstochteiyke wijze onder geen omstigheden tot militaire acties te gen het bewind-Smith over te gaan. Men moet eshter wel beden ken dat zyn harde woorden voor een belangryk deel ook door party-poli tieke overwegingen waren ingege ven. Want in de conservatieve La gerhuisfractie gist en woelt het. Steeds meer tones vrezen dat de re gering onder invloed van het Geme- Risico's bij de bodemexploratie Naar aanleiding van de proefborin gen in de Haarlemmermeer, heelt het bestuur van de Haarlemmermeer- polder zich tot de landbouwers ge richt met de mededeling dat grond gebruikers zich terdege moeten reali seren welke risico's het met zich meebrengt wanneer aan de onder- zoekingsploegen gelegenheid wordt geboden om in de landeryen borin gen te verrichten. In de Haarlemmermeer hebben zich by de onderzoekingen explosies voor gedaan waardoor wellen ontstonden, die met grote moeite konden worden gedicht. Zolang de tegenwoordige nebest tot steeds scherper optre- wetteiyke bepalingen niet zyn gewy- den tegen Rhodesië wordt gedreven, zigd, kunnen feitelyk alléén de Ook voor de overgrote solide mid- grondverbruikers toestemming verle- denmoot van de oppositieparty, die 1i-.ua— Wilson steunt, schynt met de olie sancties de grens van het aanvaard bare te zyn bereikt. Formeel gesproken vocht Heath tegen een hersenschim van eigen makeiy, want Wilson heeft ettelijke malen de verzekering gegeven dat er geen militair geweld tegen Rhodesië zal worden toegepast. Hy harhaalc1' gisteren nog eens deze verzekering. Economische sancties zullen pas na geruime tyd gevolgen hebben. Heath is nu bang dat Wilson, met zyn propaganda voor een snelle op lossing van het conflict, zich tot roe keloosheid zal laten verleiden. Hy beeft, als oppositieleider, natuuriyk gemakkeiyk praten. Wilson moet in deze moeiiyke situatie zodanig ma noeuvreren dat de toestand hem niet uit de hand loopt. Tot nu toe ïykt hij daarin op meesterlyke wijze in te zyn geslaagd. Intussen heeft Zambia gisteren laten weten dat het de Verenigde Naties zal vragen troepen naar Rho- Export Britse officiële kringen schatten dat Rhodesië door de sancties van 29 landen 51 miljoen pond sterling per jaar aan inkomsten uit buitenlandse handel zal derven, waarvan byna 36 miljoen pond aan de inkomsten uit tabak. Verleden jaar bedroegen de totale Rhodesische exportinkom sten 130 miljoen pond. De Rhodesische regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat zy een school zal oprichten voor de oplei ding van zoons van stamhoofden en andere inheemse leiders voor admi nistratieve en bestuursfuncties. Voorts stelde de regering een bedrag van één miljoen gulden beschikbaar voor leningen ten behoeve van de bouw van scholen voor inheemsen. In Amerika DIT JAAR NEGEN MILJOEN AUTO'S De Amerikaanse automobielcon- oems hebben vorige week, 'n nieuwe produktierecord gevestigd de 9.000 000ste automobiel van het jaar rolde van de assemblageiyn. Het oude record 7.942.132 automo bielen in één Jaar, werd in 1955 ge vestigd. Dat record werd in novem ber al verbeterd. De stemming op do automarkt biyft uiterst willig. Frederic O. Don- ner, president-commissaris van Ge neral Motors, verwacht, dat de ver kopen van personen- en vracht auto's in 1966 de 10.8 miljoen stuks van dit jaar zullen bystreven. Meisje gewond Een 22-jarig Leids meisje ls van ochtend gewond geraakt by een ver keersongeval op de Haarlemmerweg. Het meisje kwam met haar fiets uit de Raamstraat, toen zy by het oversteken van de Haarlemmerweg door een auto werd geschept. ZU kreeg een enkelfractuur en moest door de E.HD. naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. tot het verrichten van onder zoekingen in hun landerijen, aldus het polderbestuur. Willem Mudde cantor organist in Den Haag Willem Mudde, hoofdleraar koor- iirectie en hymnologie aan de kerk- muziekafdeling van het Utrechts mirlrlfl I Conservatorium is met ingang van AiscnriKminaei j apr|| 1966 benoemd tot cantor- leu andere ls een beperkte opera- «g-J ^vangeliach-Lutharee tie. waarmee Wilson Smith destijds Kerk ,n Den Hase' als afschrikmiddel bedreigde in geval Dr. (honoris causa) Willem Mudde de Rhodesische regering de voor I (54), studeerde orgel bij Jan Zwart Zambia bestemde elektrische stroom en specialiseerde zich in de kerkmu- van de Karibadam zou afsluiten. Wil son had in privé Heath van het ka rakter van deze operatie op de hoogte gesteld en was dan ook hoogst verontwaardigd over Heaths on voorzichtige aanval. Temeer daar de Rhodesische censuur nagenoeg alleen kritiek op de Britse regering zou doorlaten en een verdraaid beeld van de werkelyke stemming in En geland zal geven. De verdienste van Heaths rede was dat hy nadruk legde op een positie ve verzoenende houding tegenover Rhodesië en op de noodzaak om on danks alles de deur open te houden voor een zo spoedig mogelijke her vatting van de onderhandelingen met degenen die daarvoor tezynertyd in aanmerking zullen komen. Voorwaar de daartoe is dat de Britse regering in details de nodige denkbeelden uit werkt voor een aanvulling op de grondwet van 1961 en deze voorstel len op een of andere manier aan Rhodesië voorlegt. ziek en haar vernieuwing. Hy bezocht de Hochschule flir Kirchenmusik in Beriyn. Na de tweede wereldoorlog stichtte hy de Lutherse werkgroep voor kerkmuziek. In 1947 richtte hy het Utrechts Motetgezelschap op. In 1950 gaf hy het tydschrift „Musica Sacra" uit. Hy organiseerde in 1955 het eerste internationale Lutherse congres voor kerkmuziek en was gastdocent aan de Valparaiso Uni versity (V.S.), die hem een ere-pro- motie aanbod. Rncwrliikp Stand LEIDERDORP Geboren: Leentje, d.v. C. Kagenaar en R. J. Teske. Ondertrouwd: A. J. M. jr en I. Langbroek. 19 jr. Vélden. 32 Jr. en E. van Getrouwd: H. en G. Boer, 21 jr. J. L. Th. Laan. 32 jr. en Th. M. A. Bi W Moraal. 29 Jr. en J. R. Zuidervaart, 22 Jr. B J. Koolstra. 24 jr. en E. A. M. van Engelenburg. 24 jr. M. D. Haul- lussy, 30 Jr. en A. Wassink. 18 Jr. (Van onze correspondent in Washington) Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft niet meer dan vage instemming kunnen krijgen met het principe, dat West-Duitsland en andere be langstellende NAVO-bondge- noten een passende rol bij de nu cleaire defensie moeten spelen. Dat was een van de weinige resultaten van de tweedaagse besprekingen in Washington van de Westduitse regerings leider met president Johnson. Niet alleen vermeldt het slot communiqué geen details over een mogelijke oplossing voor de nucleaire samenwerking bij de Westelijke bondgenoten, maar zelfs bevat het niets concreets inzake nader overleg over de atoomwapenkwestie. Slechts werd gesproken over voortzetting van de discussie tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten en andere ge- interesseerden over regelingen waarbij bondgenoten, die geen kernwapens bezitten, een aan deel in nucleaire defensie kunnen krijgen. Erhard met grote nadruk de West- I aui!,»e wensen naar gelykwaardige deelneming in een multilaterale kernwapenmacht naar voren I bracht, zich niet wil vastleggen op een project dat spanningen binnen het Atlantische bondgenootschap en I ook met de Rusoen belooft te ge- Johnson heeft aan het probleem - Vietnam voorlopig genoeg en ïykt in te zien dat aan het vraagstuk van kemdefenste in elk geval nog lang gedokterd moet worden, aange zien er geen overeenstemming be staat, eigeniyk zelfs nog geen in- zicht over een mogeiyke vorm van dergeiyke samenwerking. Weliswaar hooi t men in Washington geregeld j spreken over een compromisplan, vol gens het welk zes Amerikaanse plus vier Britse atoom-onderzeeërs ge- I meenschappeiyk bezit van de aan de NAVO-kemmacht deelnemende lan den zou worden, en waarbij alle partners een rol zouden krijgen in planning en bevelvoering over een duikbootmacht. Daarby zou echter de Amerikaanse president een veto behouden. Maar de Britten ïyken hiervoor maar weinig te voelen en gisteren lukte het Erhard kenneiyk niet pre sident Johnson op een dergelijk plan vast te leggen. Daarentegen hadden de Amerikanen wel succes met hun doeleinde de Westduitse re gering steun voor de Vietnam-poli- tiek te ontlokken. Erhard stelde zich in een rede voor de National Press Olub volledig achter Johnsons Viet- nambeleid, verklaarde dat de bonds republiek beter dan welk land ook, de Amerikaanse politiek kon begrijpen omdat de Westduitsers in het afge lopen jaar ook offers aan de muur en langs het prikkeldraad hadden moeten brengen en trok de parallel nog door met de bewering dat vrij heid in Duitsland dezelfde was als in Vietnam, zodat toegeven op het ene front een nederlaag op het an dere zou betekenen. Zolang een der wereldmachten een systeem blijft hebben, dat geweld als politiek middel niet verwerpt, biyft de wereldvrede in gevaar. Als concreet resultaat leverde de ontmoeting Johnson-Erhard, die overigens in een vriendelijke kerst sfeer plaatsvond, een afspraak op om projecten voor ruimte onderzoek gezameniyk uit te voeren. Vooral de zon en de planeet Jupiter zouden de Amerikanen graag samen met de Westduitsers exploreren en dit aan bod leek Erhard en de zijnen bij zonder te bevallen. Niet alleen kan de Westduitse elektronische industrie daardoor interessante opdrachten krygen, maar ook betekent de ruim tevaart deelneming aan het modern ste wetenschappelijke onderzoek op belangrijke gebieden, waarvoor de Duif wrs hun prestigegevoel zeker zul len voelen stijgen en enigszins het idee zullen verliezen dat zij tweede rang NAVO-bondgenoten zyn. Staatsgreep in Dahomey Generaal Soglo, bevelhebber van de strydkrachten in de zuidwestelyke Afrikaanse staat Dahomey, heeft vandaag besloten persoonlyk de macht in het land in handen te nemen. Het parlement, de plaatse- lijke raden en de politieke partyen zullen worden ontbonden. Soglo ver klaarde de grondwet buiten werking. Hy zei, dat de vervanging van het staatshoofd door de voorzitter van het parlement, vorige maand, de ge moederen weer had opgezweept en het land naar een catastrofe leidde. De buitenlandse politiek zou geen verandering ondergaan. Het is de tweede maal binnen een maand en de derde maal in twee jaar, dat het leger ingrypt om een politieke crisis te vermyden. (Van onze .Bredase correspondent) De boeren in de Brabantse Bies- bosch zyn bbos. Boos op minister Süurhoff, die weigerde om zich per soonlyk op de hoogte te komen stel len van de gevolgen van de over stromingen in de afgelopen weken. Boos op het Ryk, dat tot nu toe niets heeft gedaan voor de agrariërs in dit buitenlandse land, die dit jaar voor minstens vier miljoen, gulden schade hebben geleden door het ver- den JBerg, 24 ^Jr- r» jr. Dit is een opname van Ratna Sari Dewi, Soekarno s derde vrouw, van wie een dagblad in Koeala Loempoer (Maleisië) gis teren heeft verklaard dat zij een communistische spionne is. Zij zou optreden als bemiddelaarster tussen Soekarno en de PKI. Het Indonesische leger heeft al enkele malen voorkomen dat zij naar Japan vluchtte, aldus het blad ,waar reeds een huis in gereedheid zou zijn gebracht. De Indonesische ambassade in Tokio heeft van daag officieel tegengesproken dat Soekarno met zijn derde vrouw in Japan gaat wonen. Naar de directie ons hedenmorgen bevestigde ,zal een deel van het be- Irijf der N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieën-fabriek voor- leen Sanders en Co, gevestigd aan het Levendaal, in de loop van het vol gend jaar naar Vlijmen worden overgebracht. De oorzaak van deze verplaat sing moeten worden gezocht ln het gebrek aan ruimte, zowel in de onmid- deliyke omgeving van de bedryfspanden als binnen een economisch- redeiyke afstand. Het betreft hier de afdeling, waar de spuitbussen en haarlakken worden geproduceerd, een afdeling, welke de laatste jaren een sterke ontwikkeling heeft doorgemaakt en die dan ook dringend uitbreiding behoeft. Waar ook de afdelingen parfume rieën en cosmetica aan een gezonde groei onderhevig zyn, was de meest voor de hand liggende oplossing de verplaatsing van de eerstgenoemde afdeling, waardoor ook voor de sectie parfumerieën, enz. de mogelykheid tot expansie werd geschapen. In het be dry f te Vlymen zullen on geveer honderd personen werkzaam zyn, waarvan alleen de staf uit Lei den afkomstig is. De overige arbeids krachten zullen ter plaatse worden gerequireerd. loren gaan van de bieten- en tarwe oogst. Boos op de Bredase V.V.V., die op tweede kerstdag een rond vaart in verwarmde boten organi seert door het getroffen gebied. „Wy zyn geen toeristische beziens waardigheden, maar mensen, die meer schade hebben geleden dan wie ook in de afgelopen weken. Laten ze ons maar financieel steunen in plaats van uit sensatiezucht hier te komen kyken", vertelde ons één van de boeren uit het overstroomde land, dat meer van de wateroverlast te ïyden heeft gehad dan in 1953 by de beruchte watersnood. De eerst komende jaren blyven de boeren in de Biesbosch constant in gevaar le ven. omdat dit uitgestrekte gebied by hoogwater als reservoir dient, dat het omliggende land van overstromingen moet vrijwaren. Pas als de deltawer ken in 1970 ver genoeg zyn gevor derd en eb en vloed niet langer vry spel hebben in dit unieke recreatie gebied zullen de boeren zich weer veilig voelen. In de gisteren in Geer- truidenberg gehouden vergadering van het waterschap „De Brabantse Biesbosch" lieten de ingelanden er geen twyfel over bestaan, dat er zonder meer van een ramptoestand moet worden gesproken. Ze eisten van het Ryk, dat de schade door de jongste overtromingen integraal door de overheid moet worden ver goed. Voorzitter, ir. De Vos wees er op. dat in tien jaa^ tyd het water in de Biesbosch reeds 23 maal de gevarengrens van 2.50 meter boven N.A.P. te boven is gegaan. Hy zei voorts alsnog een onderhoud met de minister van Verkeer en Water staat te zullen aanvragen. FABER Centrale Verwarming Een gezellige "moederhaard", dia da bron la van -aan volwaardige Centrale Verwarming door het gehele hulel Beetaande achooreteen bruikbaar. Beduidend goedkoper dan kleeeleke C.V. Vraagt oma uitvoerige kleurenfolder. FABER gaeverwartnlng op elk gebied. HERENSINGEL 7 - LEIDEN - TELEFOON '>09P8 AANGESLOTEN BIJ DE BOND VAN C.V.-BEDRIJVEN (C.V.B.) i.« ERASMUSSTRAAT 64 ROTTERDAM Tel. 010—245691 CENTRALE VERWARMING GASHAARDEN GEVELRADIATOREN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4