NOG 7 DAGEN Record-omzet in 1965 bij Leidse groenteveiling 23 24 27 28 29 30 31 Mijlpaal in groei dynamisch bedrijf leids soldaat leidse horeca niet eens met voorgelicht zijn arrest Borrel duurder Kerstliederen bij Leidse huisvrouwen Tarieven van N.Z.H. gaan omhoog KNIE LAARZEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 DECEMBER 1966 TWEEDE BLAD I* UW TV, RADIO OF GRAMMOFOON GOEDKOPER! Enkele minuten voor half elf vanochtend stok te de goed-geoliede, inge wikkelde veilingmachine van de Coöperatieve groente-, fruit- en bloe menveiling „Leiden en Omstreken". Even ver stomden het vertrouwde veilingrunioer, het ge praat en het geratel van telefoons. De monotone stem van de vei lingmeester zakte wegde grote klok, de knoppen van de bied-in- stallatie kwamen tot rust: even was er een rustpauze in het voor buitenstaanders volkomen on doorgrondelijke ritueel van een groenteveiling-in-vol-bedrijf. De Leidse groenteveiling bereikte op dat moment een belangrijk punt in haar geschiedenis: voor het eerst sinds de oprichting van de coöperatie in 1929, werd een jaar omzet van twintig miljoen gulden bereikt. In het jachtige, nuchtere wereldje van telers, commissionairs en gros siers houdt men niet van ophef. Heel kort. een toespraakje, een cadeautje en het was weer voorbij het lawaai Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. '«Maandags gesloten. Officiële publikaties openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeenteont vanger op 29 30 en 31 december as. voor het publiek gesloten zal zijn. brak weer los en tomaten, spruiten en aardappelen vormden weer de inzet het onbegrijpelijk biedspelletje. Maar het bereiken van de jaaromzet twintig miljoen gulden is een bij zondere mijlpaal. Het bewijst, hoe deze Leidse coöperatieve veiling zich en kleine veertig jaar heeft ont wikkeld van een simpele aanvoer - plaats, waar groenten aan detaillisten werden verkocht, tot een regionaal voorzieningscentrum voor tuinbouw- produkten van velerlei soort. Het is de veiling overigens wel aan te zien, die groei. Het terrein aan de Veiling- kade in Leiden wordt langzaam maar zeker helemaal volgebouwd: neerzet- hallen, een nieuw grossiersgebouw en andere noodzakelijke voorzieningen werden de laatste jaren gerealiseerd en enkele weken geleden werd de eerste paal geslagen voor een nieuwe neerzethal met een oppervlakte van 4000 vierkante meter. Over vijf jaren beslaat de Leidse groenteveiling een bebouwde oppervlakte van meer dan 25.000 vierkante meter. Geschiedenis In de bestuurskamer van de veiling gelegen boven het water, dat ja renlang de voornaamste aan- en af- voerweg van de veilingprodukten was zetelt de voorzitter van de coöpe ratieve veilingvereniging, de heer B. van Vliet. Een rustige man met een strakke blik, die bezadigd zijn visie over de groei van zijn bedrijf geeft. Als er echter over de geschiedenis van de Leidse veiling moet worden gepraat, wordt de heer Arbouw ge roepen, een man, die in dienst van de coöperatie is sedert de oprichting in 1929 en uit die begintijd nog veel kan vertellen. „Onze coöperatie is eigen lijk ontstaan uit een samengaan van twee veilingverenigingen, die destijds aan de Roommarkt en aan de Hout- De heer B. van Vliet felici teert de koper van de partij an dijvie, waarmee voor de Leidse groenteveiling de twintig miljoen gulden werd volgemaakt. Het was de heer M. Noort van de Mare in Leiden. De partij was aangevoerd door de heer Van der Velden uit Voorschoten. Op de achtergrond de heer Jacobs, de betaalmeester" van de vei ling. (Foto L.D./Kolva&t) markt in Leiden hun werkzaamheden verrichtten", vertelt de heer Arbouw, die enkele maanden geleden konink lijk werd onderscheiden. „Op 31 de cember 1929 werd de eerste steen ge legd voor het gebouw van deze nieu we coöperatie en daarmee was het bedrijf geboren. Er stonden spoedig daarna een veilinggebouw, enkele pakloodsen en een „fustgebouw". (Fust betekent zoveel als: verpak king, kisten). Het veilingbestuur stond sedert de oprichting onder voorzitterschap van de heer C. van Vliet, die pas in 1954 werd opgevolgd door zijn zoon, de huidige voorzitter. Tot de Tweede Wereldoorlog leidde de jonge coöperatie een vrij gezapig bestaan, maar nauwelijks was de oor log voorbij of een krachtige ontplooi ing nam een aanvang. De volgende cijfers illustreren iets van de explo sieve groei van de jaaromzetten: 1930 1 miljoen gulden 1940 1,5 miljoen gulden 1950 6 miljoen gulden 1960 13 miljoen gulden 1964 18 miljoen gulden 1965 20 miljoen gulden „Komt allen tezamen", „Nu zijt wellekome" en „Stille Nacht". Deze en andere bekende kerstliederen werden gistermiddag in het St. An- tonius Clubhuis gezongen. De Leidse huisvrouwen hielden er hun laatste bijeenkomst in het jaar 1965. De bijeenkomst stond in het teken van Christus' geboorte en was dus extra feestelijk. Het huisvrouwen koor onder leiding van Truus Mas sa ar-Van Driel verleende medewer king en ook mevrouw A. E. C. de Geus-Eggink uit Oegstgeest werd be reid gevonden om het kerst feest (met declamaties) op te luis teren. De presidente van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Leiden, mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed, bracht ln haar ope ningswoord de blijheid van het kerstfeest tot uitdrukking, waarna het huisvrouwenkoor het fraai ver sierde podium betrad. De kerstge schiedenis werd in een reeks liede ren, die door het koor en de zaal af wisselend werden gezongen, ver haald. Mevrouw De Geus sprak de verbindende tekst en mevrouw Doorn-Blok zat achter de piano. La ter op de middag droeg mevrouw De Geus gedichten voor, o.m. van An ton van Duinkerken. Adema van Scheltema, Jan. H. de Groot en de jonge, Zuidafrikaanse dichteres Eli zabeth Eibers. Ook las zij voor uit Annie Salomons' boek „Verhalen uit het Verre Oosten". De sfeervolle middag werd beslo ten met het gezamenlijk zingen van het „Ere zij God". Opmerkelijk .Bijzonder opmerkelijk", aldus de heer B. van Vliet, „is de ontwikkeling mze coöperatie in die jaren door maakte van kleinhandelsveiling tot regionaal voorzieningscentrum. Een opvallende ontwikkeling in het vei lingswezen is ook het vervagen van de grenzen tussen typische zomer groenten en typische wintergroenten. Vrijwel het hele jaar door en in de toekomst wordt dat nog duidelijker worden er op de veiling alle soor ten groenten aangevoerd". De heer Van Vliet schrijft dat toe aan de sterk verbeterde teeltmethoden, die oor zullen gaan zorgen dat er binnenkort de hele winter door toma ten, komkommers, sla en andere zo mergroenten vers aan de veiling wor den aangevoerd. Dat brengt voor het Leidse veilingbedrijf een toeneming de werkzaamheden met zich mee, is duidelijk. „Onze dienende taak wordt groter, gecompliceerder", zo omschrijft de heer Van Vliet het en daarom is het veilingbestuur (B. van Vliet, C. G. Meijer en B. Slappendel ïen het dagelijks bestuur) voort durend in de weer met het treffen maatregelen en het maken van plannen om in staat te blijven die dienende taak naar behoren te ver richten. Ponskaart Zo wordt in april van het volgend jaar een geheel nieuw veiling-admi nistratiesysteem in gebruik genomen. De hele administratie wordt geme chaniseerd: de veilingklok maakt ha het bod een ponskaart waarop alle noodzakelijke gegevens betreffende de koop worden vermeld, waardoor een enorme tijdsbesparing wordt verkre gen. Dan is er de in aanbouw zijnde enorme neerzethal, die het mogelijk maakt nog meer gebruik te gaan ken van het „blokken", een vorm veilen van grote partijen groenten zonder dat alles langs de veilingtafel moet worden gevoerd. De veiling krijgt dus een ander gezicht, zowel uiterlijk als inwendig. Een var veranderingen, die vooral bijdragen in de wijziging van het uiterlijk, is de wijziging in de wijze van transport, die zich aan het voltrekken is. „Vroe ger geschiedde 90 tot 99 procent de aanvoer per boot; op het ogenblik is dat niet meer dan twintig procent. De rest komt (en gaat) per as", ver telt de heer Van Vliet. Over prijzen nu en in de toekomst laat de heer Van Vliet weinig los: „Lage prij zen zijn niet in het belang van onze leden, hoge prijzen werken verwar rend op de markt". Toekomst Over de mogelijkheid om de toe komstige veilinghallen voor andere doeleinden te gebruiken (sport, ziekfestijnen, etc.)„Dat zou ik graag willen, maar kyk maar eens om U heen: er Is nooit ruimte vrij". Inder daad, overal over het hele veiling terrein zijn ook op de dagen dat er niet wordt geveild tientallen mensen druk bezig met laden, lossen, sorteren, verpakken en nog veel meer. Er zijn veel exporteurs bij: 30% van de omzet van de Leidse veiling gaat naar de detaillist, 70% komt vooi kening van de export. Toch zal de veiling in de toekomst het karakter van een regionaal voorzieningscen trum blijven behouden, een ontwikke ling die alleen maar gunstig kan worden genoemd, zo blijkt uit onlangs verschenen artikel in het blad „Groenten en fruit", orgaan het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland. Daarom gaat de coöperatieve vei ling „Lelden en Omstreken" door met het (op het ogenblik) omzetten van ongeveer een ton per veilingdag, met het verwerken van vier tot zesdui zend posten per dag en met het bij houden van de jongste ontwikkelin gen in dit dynamische bedrijf. De mijlpaal van vanochtend zou wel eens binnen enkele jaren kunnen worden overtroffen door een nieuwe record omzet... (Van onze Haagse correspondent) Vreemde escapades haalde een 20- jarlge soldaat uit Leiden in mei en I juni van dit jaar uit toen hij nog on der dienst was. Op 27 mei liep hij in Amsterdam in het uniform van lui tenant rond en gaf een valse naam op, toen een wachtmeester van de marechaussee hem zjjn naam vroeg. Twee dagen later deed hij dit in Lelden nogmaals. Toen werden zijn vergrijpen ook ernstiger. Op 19 juni hy in Alphen aan de Rijn van zijn vader een portefeuille met f 1020 weg en ging ervan door met diens auto. Op 21 juni verongelukte hij met de wagen in Nijverdal, waarbij bleek, dat hij geen rijbewijs had. Door al deze feiten veroor deelde de Krijgsraad hem tot een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan één voorwaardelijk, drie boetes van f 25,- en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Gis teren stond hij, omdat hij in appèl was gekomen, voor het Hoog Mili tair Gerechtshof in Den Haag, waar de advocaat-fiscaal het gedrag van de beklaagde zeer slecht noemde en ter wille van de maatschappelijke vei ligheid onmiddellijke in arrest stel ling vorderde, benevens bevestiging van het krijgsraad vonnis. De be klaagde, die geen raadsman had, zei nu als administratieve kracht in het Wllhelmina-Gasthuis in Amsterdam te werken en het derhalve niet eens te zijn met de in arreststelling. Bo vendien vroeg hij een hernieuwd psy chiatrisch onderzoek. Het hof besliste, dat hij niet in arrest zou worden ge steld en dat de uitspraak op 11 janu ari zal volgen. De borrel wordt een dubbeltje duurder. Terwijl gistermiddag leden van de af deling Leiden van de Horeca over de komende veranderin gen in deze bedrijfssector praatten, bereikten vertegenwoordigers van het bedrijfsschap Horeca en het ministerie van Economische Zaken overeenstemming over deze prijsverhoging per 1 januari. De heer Timmermans uit Amsterdam deelde de Leidse horeca-afdeling mee. dat een overzicht van de nieuwe prijsbeschikking begin volgende week aan alle leden ivordt toegezonden. de 1 gulden per verstrekking den verhoogd met 10 cent boven de nu toegestane prijs. De prijzen voor gedestilleerde dranken van 1 gulden en rneer per verstrekking kunnen worden verhoogd naar rato van de verhoging van de inkoopsprijzen, die voortvloeit uit de voorgenomen ac cijns- en omzetbelastingverhoging. Voor bier zal de prijsverhoging 2 cent per verstrekking bedragen. In de praktijk zal de nieuwe bierprijs echter hoger blijken te liggen, om dat de afrondingsmogelijkheid wordt verruimd, waardoor alle prijzen op vijf cent kunnen worden afgerond. De verwachting is dan ook, dat de bierprijs voor verstrekkingen bene de gulden met vijf cent zal stij gen. Op de vergadering van Leidse horeca-leden, die gistermiddag restaurant „Zomerzorg" werd gehou den werden deze prijzen nog niet genoemd, maar de heer Timmer mans gaf wel een vrij uitvoerig zicht van de nieuwe regeling. Ook de nieuwe drankwet werd uit de doeken gedaan. Een punt, dat de mening van de heer Timmers tot voldoening stemt, is de betere status die de exploitant van horeca-bedrij- ven in deze nieuwe wet krijgt. „Van kroegbaas werden wij caféhouder, nu worder we van caféhouder klei ne ondernemer, middenstander", al dus de heer Timmermans, die der nog wees op de vele andere din gen die de bond bereikt heeft in de zestig jaar van haar bestaan. De vergadering in „Zomerzorg" stond PIERROT JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 Meer dan DERTIG processen-verbaal Automobilisten „op de bon" Meer dan dertig automobilisten kregen gisteravond tussen zeven en negen uur een proces-verbaal, omdat zij hun wagens ln de binnenstad ver keerd hadden geparkeerd. In verband met de openstelling van enkele winkels gedurende de avond- i is het ln het centrum van Leiden drukker dan gewoonlijk. De NZH riet zich genoodzaakt per 1 januari haar tarieven op nieuw aan te passen aan de algemene economische en financiële situatie. GEEN VERHOGING VAN STADSRIT Op de interlokale lijnen zullen zo wel het basistarief als de omreke ningsfactoren voor de meer-ritten- kaarten en abonnementen worden herzien. Het kilometertarief gaat van 3,5 naar 3,6 cent met een vaste aan slag van twintig (nu zeventien) cent. Zes-retourenkaarten worden voort aan berekend op basis van acht in plaats van 7,5 keer de enkelereis- prijs, een maandabonnement gaat 28 (thans 26) keer de enkele-reis kos ten. Op de stadsdiensten in Leiden (en Haarlem) blijft de prijs van het en keltje met overstapmogelijkheid on gewijzigd op 35 cent. De zes-ritten-kaarten worden ech ter een dubbeltje duurder en kosten voortaan fl,75. De zes-retourenkaart gaat f2,65 (was f2,30) kosten, de zes-retourenkaart voor scholieren f 1,75 in plaats van f 1,55. De maand abonnementen worden f1,50 duur der, waardoor het abonnement op één lijn of twee aaneengesloten lijn gedeelten f 12,50 en een maanabon- nement voor het gehele stadsnet op f 15,komt. Het scholierenabonne ment gaat van f8,50 naar f9,75. Meer materieel en personeel Behalve de normale wijzigingen in het conjunctuurpatroon, zoals die in loonkosten en stijgingen van mate riaal prijzen tot uitdrukking komen, liggen aan deze tariefherziening nog een aantal factoren ten grondslag zoals de financiële consequenties van de volledige invoering van de vijf daagse werkweek, welke Juist bij een vrijwel continu werkend vervoerbe drijf zwaar wegen, de loonstijgingen welke uitgaan boven de ontwikkeling welke aan het begin van dit jaar werd verwacht en de doorwerking van de op 1 april 1964 ingevoerde hogere motorrijtuigenbelasting. Als bijzonder element moet echter de on gunstige verkeerssituatie worden ge noemd. welke de NZH dwingt meer materieel en personeel op de weg te brengen om de frequenties en de re gelmaat in de dienstuitvoering te handhaven. Het is duidelijk dat deze extra bussen met haar bemanningen, welke bij een gunstiger verkeersbeeld niet nodig zouden zijn, een relatief zware last op de exploitatie vormen. Bovendien dwingt de verlangzaming van het verkeer de NZH tot het aan schaffen van zwaardere motoren om het tijdverlies ontstaan door het tel kens stoppen en weer optrekken zo goed mogelijk te compenseren. Deze zwaardere motoren vergen grotere uitgaven in aanschaffing en gebruik. Overigens zal men er rekening mee dienen te houden dat de huidige vlottende economie de NZH zal dwin gen tot periodieke tariefherzieningen. Oudejaarsavond geen bussen na 9 uur Zoals reeds vele jaren gebruikelijk is zullen op Oudejaarsavond op alle NZlI-lijnen, zowel de interlokale als de stadslijnen in Leiden, geen bus sen rijden. De diensten die tot en met 21.00 uur van de beginpunten vertrekken, zullen volledig worden uitgevoerd. Dit geldt eveneens voor de NS- busdienst Amsterdam—Den Haag. De laatste bussen van 1965 op deze Uin vertrekken om 20.45 uur van Amsterdam-Musschenbroekstraat en om 21 00 uur van Den Haag-De Sa- vornin Lohmanlaan. mm Horeca", de heer W. F. Buys. Advertentie Reeds vanaf 34,90 Breestraaf 165-167 Kerstbijeenkomst van Bijzonder Kerkewerk Voor bewoners van logementen, al leenstaanden en ook voor gehandi capten wordt zondagmorgen (Twee de Kerstdag) in gebouw Jan Vossen - steeg 17 een bijeenkomst gehouden uitgaande van Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente. De predikant voor Bijzonder Ker kewerk (Open Deur-werk) dr. P. L. Schoonheim Hoge Rijndijk 14a, zal gaarne bijdragen voor het kerstfeest voor alleenstaanden in ontvangst nemen. Vooral cake en sigaren zijn welkom. Voor kofie wordt door de beheerder van het gebouw gezorgd. Wie wil bezoekers ryden? De bijeenkomst op Tweede Kerst dag begint om half elf en eindigt om streeks kwart voor twaalf. Een pad- vindstergroep heeft medewerking toegezegd. Er is samenzang, een ver haal, een eenvoudige traktatie. Helaas is het vanwege de hoge kos ten niet mogelijk deze keer de be zoekers een gehele dag te ontvangen. Hoewel Bijzonder Kerkewerk ook dit jaar weer veel financiële steun, ook van niet-kerkelij ken, heeft ontvan gen houden de inkomsten geen ge lijke tred met de gestegen onkosten. Zo bleef ook de collecte in de Mare- kerk zondagmiddag na de Cantate dienst beneden de verwachting. Er waren vijfhonderd bezoekers. De op brengst van de collecte bedroeg f 419.47. Bijzonder Kerkewerk zal ook hier dus een tekort van enkele hon derden guldens moeten opvangen. Hopelijk zyn onze lezers die j.L zondag het prachtig uitgevoerde Magnificat van Bach mochten be luisteren alsnog bereid een bijdrage voor Bijzonder Kerkewerk giro dr. P. L. Schoonheim 36 33 34 te ge ven? Hun bijdrage komt mede ten goede aan het kerstfeest voor loge mentbewoners en alleenstaanden. Ook zonder persoonlijke uitnodi ging is men daar welkom. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: dr. L. F. Bernini, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst by de Anthropogenetica: drs. P. L. J. Cor- nelissen, tot wetenschappelyk amb tenaar le klasse in tydelyke dienst by de Natuurkunde: R. T. de Jongh, arts, tot wetenschappelyk medewer ker le klasse in tydelyke dienst bij de Microbiologie: H. Matt ie. arts, tot wetenschappelijk medewerker le klasse in tydelyke dienst bij de Far macologie; drs. H. C. Meyer, tot we tenschappelyk ambtenaa. in tijde lijke dienst by de Natuurkunde; drs. R. Muylwijk, tot wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst bij de Natuurkunde: drs. N. J. A. v Ouden hoven, tot wetenschappelijk ambte naar in tydelyke dienst by de Psy chologie; mej. drs. E. Pees. tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tydelyke dienst by de Genetica; dr. G. W. Rougoor, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tydelyke dienst by de Sterrekunde; drs. C. van Ryn, tot wetenschappelyk ambtenaar le klasse m tydelijke dienst by de Natuurkunde: drs. M. A. Wes. tot we tenschappelyk ambtenaar in tyde lijke dienst bij de faculteit der lette ren (oude geschiedenis).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3