LESDSCH DAGBLAD Deventer verwacht snelle maatregelen van regering 1 Amerikanen gaan niet akkoord met bestand f.1495.- Nieuwe bedrijven steunen Verhelen Laos en Cambodja als infiltratiegebieden lil vrijheid Ir. Vondeling: „Geen sprake van recessie NSU (Sud Qïte, Opgericht 1 maart 1860 "•/OENSDAG 22 DECEMBER 1965 No. 31752 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 (per 1 januari 1966) Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Pakket verlangens aan Den Haag voorgelegd (Van onze speciale verslaggever) Het gemeentebestuur van Deventer heeft dagelijks contact met Den Haag over eventuele economische steunmaatregelen. Beslissingen kunnen elke dag worden verwacht. Wethouder H. Timmer deelde vanochtend op een persconferentie mede, lat B. en W. een pakket van verlangens aan de rijksoverheid heeft voor gelegd. Toegezegd is reeds, dat bij het verlenen van rijksgoedkeuringen roor de bouw van industrievestigingen speciale voorrang aan Deventer tal worden verleend. Minister Den Uyl (Economische Zaken) heeft reeds laten blijken, dat overwogen wordt de getroffen stad tot ontwik- Aam elingskem te bestempelen, waardoor rijkssteun kan trden 'rleend. ragen De directeur van het arbeidsbureau verklaarde vanochtend, dat er na de publikaties over de industriesluitin gen veel reacties uit het hele land waren gekomen voor het overnemen van personeel. „Wij hebben ongeveer 12 a 1500 aanvragen ontvangen. Wij zijn nu druk bezig om de behoefte te Het zo spoedig mogelijk weer toen bezetten van de bedrijfsgebou- e in de naaste toekomst ver- jten worden door andere onderne- ningen. De gemeente voert daarover oprekken met Ankersmit en Vloury. erwaoht niet, dat er zich op- zulke arbeidsintensieve bedry- zullen vestigen. i. en W. hebben het verzoek gediend om zo spoedig mogelijk jjfcsgoedkeuringen te ontvangen voor bouw van 18 nieuwe bedrijven, reeds ingediende aanvrage voor (jksgoedkeuiriing betreft aan bouw Lrag van 12 miljoen gulden. Voor deze bouw is de grond en al verder gereed. Als de ryksgoed- >uringen snel komen dan kunnen de komende jaren uitbreidingsmo- dijkheden tot stand komen voor on- 300 arbeiders. aantal gemeentegrenswijzigingen rond de stad tot stand brengt, om dat Deventer nog maar over enkele hectaren grond voor nieuwe indus trievestigingen beschikt. Tegelijk met dit verzoek heeft men ook gevraagd i om extra woningen te mogen bouwen j voor werknemers. Snel en goed In twee eeuwen niet zó nat (Van onze weerkundige medewerker) Op de vraag, of het de laatste tijd harder records regent dan ivonc regen valt, moet wor den opgemerkt, dat de echte re- jen het nog juist wint. Het jaar 1965, berekend vanaf 1 januari, heeft kans gezien om gemiddeld het hele land het regen- record te breken. Dit over een periode van 115 jaar. De neer- slaghoeveelheid is op 950 mili- gekomen en dit record be droeg tot op heden 941 millimeter het jaar 1960 gemeten. Ook de Bilt zelf deelt in dit zondvloed- achtige record. Daar was het sinds het begin van de waarne mingen, in 1849, in het jaar 1852 het natst met 1045 millimeter, ir tot vandaag staat De Bilt 1965 al op 1134 milimeter neerslag, bijna 100 milimeter bo- het record van 1852. De langste reeks van regenwaarne mingen ons bekend, is die ranaf 1735, waargen-omen ip Zwanenburg en sinds 1841 over genomen in Hoofddorp. In die reeks van meer dan 230 jaar was het jaar 1841 met 1078 millimeter het natst. Wij mogen vaststellen, dat Nederland in 2,5 eeuw een ;t jaar als 1965 niet heeft «■aargenomen. Daar komt nog dat de tophit „Dit is het einde", hierop nog niet van toe passing is, want voordat 't oude jaar op de kalender staat, zijn :r waarschijnlijk nog enkele depressies met de nodige regen gepasseerd, zodat het definitieve jaarcijfer nog niet is bereikt. Uiteraard beschouwen B. en W. in Deventer deze maatregelen voor -1 economische verbetering van de stad j op langere termyn. Op het ogenblik staat men voor het probleem om de getroffen werknemers zo snel en zo goed mogelijk te helpen. Wethouder Timmer memoreerde vanochtend de gang van zaken. Op 9 december hoorde het gemeen tebestuur van de plannen van Anker smit. Tevoren had men niets verno men. Na dit bericht heeft het ge meentebestuur een extra vergadering aan het probleem gewijd. Men voerde overleg met Texoprint, eigenares van Ankersmit, over de regelingen en had onmiddellijk contact met staatssecre taris Bakker (Economische Zaken) over steunmaatregelen. Terwijl men hier nog mee bezig was werd men „overvallen" door de sluiting van Vloury. „Het was een niet te herstellen slag voor Deventer. Wij staan nu voor het opvullen van het gat in ons industrie patroon". Op het ogenblik aldus de wethouder, is er in Den Haag inter departementaal overleg over de situa tie. Over de noodsituatie by Davo zei hij. dat de gemeente deze berichten uit de krant had moeten vernemen. Men wist wel, dat er liquiditeits moeilijkheden waren. Overigens heeft Moordzaak-Houten Ook vrouw van slachtoffer gearresteerd in onze Hilverstïmse correspondent) peilen, zowel bij de aanvragers, als bij de getroffen werknemers. Er zijn nogal veel aanvragen waaraan w$j niet kunnen voldoen, omdat de beroe pen op een ander vlak liggen. Onze eerste indruk is toch wel, dat een groot deel van het personeel her plaatsing kan krijgen in andere be drijven. al zullen er voor sommigen vervelende aspecten aan deze over plaatsing kleven omdat zij bijvoor beeld moeten verhuizen. Het moei lijkst is de situatie voor de 50 k 60- jarigen. Wy zijn echter over het ge heel wel enigszins optimistisch". Geen paniek Van een paniekstemming in Deven ter is geen sprake, zo zei wethouder Timmer. Gevraagd werd verder hoe te han delen met buitenlandse werkkrachten. Hier is de werving voor de gewesten Deventer en Zutphen van stopgezet. De reeds gevestigde buitenlanders vallen hier niet onder. In totaal zijn in Deventer 550 buitenlanders werk- Prins Andrew, de vijfjarige op j brengen aan de kermis, waar hij na jongste zoon van Konin- o.a. in een kinderbusje reed. Op j ------ - - - - T1//.„Lol gin Elizabeth heeft, zoals andere de foto kindereneen bezoek mogen met een prins Andrew (links) vriendje De toegang tot eenzame vuur torens is vaak moeilijk, zoals voor de echtgenote van de vuur torenwachter Peter Visser, toen zij. na een vakantieverblijf op het vasteland, met haar kinderen te rugkeerde naar Maatsuyker, bij de'zuidwestelijke hoek van Tas- manië. Dat moest, omdat de zee beuren. Nadat vorige week een 37-jarige korporaal was gearresteerd verdacht J van de moord op een 44-jarige Hil- versummer, die in een sloot in Hou- I ten dood werd gevonden, is de politie t vanochtend overgegaan tot de arres- tatie van de 36-jarige echtgenote van J het slachtoffer. j De vrouw, afkomstig uit Medan was reeds eerder door de politie ver- I hoord. Zü wordt verdacht van mede- plichtigheid bij de moord op haar echtgenoot. De vrouw heeft bekend. Het slacht offer is niet, zoals werd verteld, I tijdens een handgemeen om het leven gekomen, maar blijkt in zyn j slaap te zijn verrast en met een vijzelstamper in koelen bloede door de luchtmachtkorporaal te zijn ver- moord. Het slachtoffer werd als een sta-in-de-weg beschouwd voor de 1 verhouding tussen de beide verdach- ten. Samen maakten zij het plan j hem uit de weg te ruimen. Terwijl de man lag te slapen, liet de vrouw de 1 korporaal binnen. De vijzelstamper lag al voor hem klaar. Het slacht- j offer moet op slag dood zijn geweest, want niemand heeft horen gillen. 1 Het gehele verhaal, dat de korporaal j voor de politie heeft opgehangen, blijkt dus verzonnen. Hij heeft een j auto gehuurd om zich van de dode te ontdoen. Onderweg heeft hy de stamper in het water gegooid. WEERBERICHT ONBESTENDIG Het KNMI in De Bilt verwacht van den- tot morgenavond: overwegend &ar bewolkt met nu en dan regen, övankelyk matige later krachtige, de kust wellicht harde wind tus- zuidwest en zuid. Dezelfde tem- foturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 DECEMBER 8.47 uur; onder: 16.31 uur. aan op: 9.40 uur; onder: 16.43 uur. ^fcwater in Katwyk te 3.32 en 15.44 laagwater te 11.35 en 23.55 uur. t nummer bestaat uit 20 pagina's Amerika zal geen kerstbe stand in Zuid-Vietnam in acht nemen zoals is voorgesteld door de Vietcong, zo heeft een Ame rikaanse militaire woordvoerder vandaag in Saigon bekendge maakt. De operaties zullen op kerstdag doorgaan als op elke andere dag. Wij worden voor 365 dagen per jaar betaald en het is onze taak te vechten, ver klaarde hij. Zoals bekend stelde de Viet cong onlangs in een radio-uit zending voor in de nacht van de 24ste op de 25ste alle gevechts handelingen voor twaalf uur te staken om de militairen de gele genheid te geven kerkdiensten bij te wonen. Volgens het Chinese persbureau Nieuw China heeft een hooggeplaat ste Noordvietnamese functionaris verklaard, dat de Italiaanse prof. l.a Pira „een volkomen onjuiste weer gave" heeft gegeven van zijn gesprek met de hoogste leiders in Hanoi, die „niets hebben gezegd over onderhan delingen met de V.S." en ook nie mand hebben gevraagd bij de Ameri kaanse autoriteiten tussen beide te komen over dit vraagstuk. Twee deserteurs uit het Noord vietnamese leger, de 34-jarige luite nant Boei Van-dieoecon en de 30- jarige officier Ngoejen Qoei-nga, hebben gisteren op een persconfe rentie in Saigon gezegd, dat zy met hun regiment langs een nieuwe weg door Laos in Zuid-Vietnam waren binnengekomen. De weg is speciaal aangelegd voor verplaatsing van ge regelde troepen. Tijdens de gevech ten rondom Plei Me waren de Noord vietnamese strijdkrachten bevoorraad uit het naburige Cambodja. Na een verblyf van vier dagen in de noordoosthoek van Cambodja waren de mannen de grens van Zuid-Vietnam overgetrokken. Zij hadden geen enkele Cambodjaanse militair of militaire installatie ge zien. Tevoren was hun gezegd, dat het Cambodjaanse leger hen vrien delijk zou ontvangen, maar dat zij moesten oppassen voor Cambodjaan se opstandelingen, die hen aan de Zuidvietnamezen zouden uitleveren. Het meest bevreesd waren de Noordvietnamese bevelhebbers voor de aanvallen met de grote B-52- bommenwerpers, die veel schade aanrichtten. De groep verplaatste zich alleen by daglicht door dicht oerwoud, waar zij niet vanuit de lucht konden worden waargenomen. Tijdens de gevechten bij Plei Me werden zij van vlees en ryst voorzien uit een kamp in Cambodja. Waar dit kamp ligt konden zij niet zeggen. Cambodja swelt gevaarlijk spel De Sowjet-Unie heeft gisteren nieuwe verdragen voor technische en economische hulp aan Noord-Viet- nam gesloten. Nowikow, een Rus sische vice-premier, zei dat het Kremlin Noord-Vietnam in het verleden hulp in het militaire, het economische en het politieke vlak heeft verleend, dit nog doet en dit ook In de toekomst zal biyven doen. Het orgaan van het Sowjetrussi- sche ministerie van Defensie, Rode Ster, schreef gisteren dat het lucht ruim boven Noord-Vietnam wordt bewaakt met behulp van in Rusland vervaardigde raketten en vliegtuigen. Ofschoon dit in het Westen algemeen bekend is, was het de eerste maal dat de Russische krantenlezers hier van op de hoogte werden gesteld. De Vietcong in Vietnam wordt be wapend door Noord-Korea, aldus onthulde een autoriteit in Pjongjang gisteren. „De regering van de Noord- koreaanse volksrepubliek heeft steun en bystand verleend, en zal dit blij ven doen, aan het broederlyke Zuid- vietnamese volk, aldus verklaarde de voorzitter van de commissie voor steun, Kim, die sprak op de vyfde verjaardag van het „Zuidvietnamese Bevrydingsfront", de politieke afde ling van de Vietcong. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren laten weten, dat de Verenigde Staten de onafhankelykheid en de soeverei niteit van Cambodja zullen blyven erkennen en gekant zyn tegen uit breiding van de oorlog in Zuidoost- Azië. Het ministerie liet daar echter op volgen, dat de Amerikaanse mili taire bevelhebbers, waar zij zich ter wereld ook bevinden, de bevoegdheid hebben om die maatregelen te nemen die voor de zelfverdediging en be scherming van hun troepen nood zakelijk zijn. Dit betekent, dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Viet nam uit zelfverdediging over de Cambodjaanse grens mogen vuren. Acht Weense leken-rechters heb ben gisteren de vroegere Vlaamse SS-officier Robert Jan Verbelen vrij- gesproken van het tenlaste gelegde, i In enkele van de zeven gevallen achtte men hem wel schuldig aan medeplichtigheid aan moord, maar de meerderheid van de jury was van mening dat Verbelen onder grote j dwang zou hebben gehandeld en de bevelen niet kon trotseren omdat hy anders zelf door de Duitsers zou zijn doodgeschoten. Verbelen is in 1947 voor een Bel gische rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. In 1954 verkreeg hy de Oostenrijkse nationaliteit. zonder dat men in dit land toen iets van zyn verleden af wist. (Zie ook elders in dit nummer) (Van parlementaire redactie) Er Ls geen reden voor bezorgdheid over de ontwikkeling van onze econo mie. De orderpositie is gunstig en de lopende rekening van de betalings balans vertoont een overschot van een half miljard gulden. Er gluurt allerminst een recessie om de hoek. Integendeel, de economie kan de be- grotingslast heel goed dragen. Dat zei minister Vondeling (Fi nanciën) vanmiddag in de Eerste Kamer in antwoord op de pessimis tische beschouwing, die de anti-revo lutionaire senator Zijlstra. gisteren had gehouden over de labiele econo mische positie, waarin ons land z.i. is komen te verkeren. (Men zie elders). „Onbewezen", noemde de minister de stelling van de senator, dat het per spectief thans aanzienlijk slechter zou zijn dan begin van het jaar. Er is volgens minister Vondeling een redelijke kans. dat de heer Zyl- stra het ook deze keer weer eens niet bij het rechte eind heeft gehad. De minister herinnerde eraan, dat pro fessor Zijlstra de situatie wel eens vakei minder juist heeft beoordeeld. Hij citeerde de A.-R.-senator uit de handelingen van de Kamer van twee jaar geleden: de economie zou zich ook toen op het scherp van de snede hebben bevonden. De afzetmoeilijkheden. waarmee sommige bedryven te maken hebben, komen volgens dr. Vondeling alleen voor in enkele specifieke bedrijfstak ken. De sluiting van bedrijven in De venter en Twente is meer een kwes tie van fusie wegens overcapaciteit dan gebrek aan rentabiliteit. De mi nister ging akkoord met de stelling van professor Zylstra, dat de loon vorming wederom moet worden geba seerd op de stijging van de produkti- viteit. „Ik hoop dat werkgevers en werknemers dat met ons zullen in zien", aldus de bewindsman. (De zitting duurt voort) Wegens hogere huur ook de A.O.W. omhoog Echtparen, die van de a.o.w. trekken en a.w.w. genietende wedu wen met kinderen krijgen over 1966 f 90 meer uitkering ter compensa tie van de huurverhoging van 1 ja nuari. Van ongehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen gaan de jaarlijkse a.o.w.- en a.w.w.-uitkerin- gen met f 78,— omhoog. De huur- compensatie voor invaliditeitsrente- trekkers wordt als volgt verhoogd: klasse a f 84,— per jaar, klasse b f 72,— en klasse c f 64,—. De we zenuitkering en kinderby slag en zul len worden verhoogd overeenkomstig de ontwikkeling van de loonindex. Met deze voorstellen van minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft de Sociaal-Economische Raad zich in een advies verenigd. Evenals bij vo rige huurverhogingen is er by de berekeningen van uit gegaan, dat voor tweederde tot driekwart van de bejaarden, die in huurhuizen wonen, de verhoging ten minste even groot moet zyn als de huurstyging. Als grondslag is genomen een huurver hoging van 10 procent. ZWITSERS TRANSISTOR ORGEL wint elke vergelijking- in vorm, toon, registratie èn prijs. Komt u maar kijken, luisteren en spelen bij MOSSEL&VERSTEEGE NV. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. nu nog beperkt leverbaar, v.a. f 4650, teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 22 Dec. 1865: Voor eenige tijd heeft de onder-koning van Egypte te Parijs pantoffels besteld voor al zijn vrouwen van zijn ha rem, die hem elk paar 25000 frs. kosten. De Mecklenburgsehe schoolmeesters zijn meestal handwerkslieden, dikwijls ook koetsiers, hoveniers, enz. Hun inkomen is in den regel zoo erbarmelijk, dat het op verre na niet dat van een dagloo- ner bereikt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1