Veldkamp dringt aan op matiging in loongesprek Parijs bereid tot nieuw EEG-beraad Spoedig beslissing over minimumloon ALGEMENE STEUN I d Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Barbertje Mansholt moet echter hangen Brits-Amerikaanse steunpunten in de Indische Oceaan Cognac en griep Hees wijk op stelten Koninkrijks-comité huwelijksgeschenk LEÏDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 DECEMBER 1965 (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet zal vasthouden aan een voorzichtig loonbeleid. De loons verhogingen in de nieuwe c.a.o.'s moeten buiten de gevarenzone blijven, waar het centraal planbureau tegen gewaarschuwd heeft. Minister Veldkamp heeft gisteren in de Tweede Kamer met grote na druk aangedrongen op matiging bij de loonbesprekingen in het bedrijfs leven. Er is grote voorzichtigheid geboden, waarschuwde hij, omdat er een zekere aarzeling is gekomen in de ontwikkeling van onze economie. Daar door loopt zowel de regionale als de nationale werkgelegenheid gevaar. Kamermeerderheid en minister wa- Dr. Veldkamp liet duidelijk blijken, dat het kabinet alles zal doen nimumloon^nie^in^T'contracUonen om de loonsverhogingen buiten de gevarenzone te houden. Daarom mag wor(jen verwerkt Het pro- zullen de nieuwe C.A.O.'s niet alleen afzonderlijk worden bekekenbleem is dat 8 k 9 cao's al een der- maar ook in hun onderlinge samenhang. „Als men ze steeds afzon derlijk bekijkt bestaat het gevaar dat men toch in de gevarenzone komt", aldus dr. Veldkamp. Wachten op advies S.E.R. De minister heeft by het debat I over de begroting van Sociale Za- I ken vry algemene steun voor zijn beleid gekregen. Vooral over de scheidsrechtelijke beslissing van de bewindsman inzake de loonsverho ging voor 1966 was de overgrote meerderheid van de Kamer goed te spreken. Ook met 's ministers beslissing om zelf te komen met een regeling van het minimumloon was de meerder heid van de Kamer ingenomen. De storm, die vooral over dit minimum loon in de Stichting van de Arbeid was ontstaan bleek in de Kamer af gezwakt te zijn tot een zacht briesje. Maar over de vraag, hoe de minister moet ingrijpen zijn de Ka mer en dr. Veldkamp het niet eens geworden. De meeste fracties wilden, dat hij in afwachting van een de finitieve wettelijke regeling een voor lopige zal invoeren, die voor het he le Jaar 1966 zal gelden. Maar dr. i Veldkamp liet zich niet tot een uit spraak verleiden. Hij zei slechts, dat de regering de duidelijke voorkeur van de Kamer in haar overwegin- gen zal betrekken. Als het SER-advies, dat de minister voor zijn beslissing nodig heeft lan- i ger dan drie maanden op zich laat wachten, zal er wel een regeling voor het hele jaar 1966 komen meer dan deze vage toezegging wilde de bewindsman niet doen. Voorkeur Dr. Veldkamp, die met zyn beslis singen over het minimumloon het gevaar loopt de loononderhandelin gen te beïnvloeden (vandaar zijn voorkeur voor een korte regeling bo ven een regeling van één jaar) bleek alleen nog maar wat „elementaire ge dachten" te hebben over de bereke ning en de hoogte van het minimum loon. Maar hij wilde deze nog niet aan de Kamer voorleggen. Ook de Kamer heeft geen duidelijke voor keuren uitgesproken, al was de meer derheid het niet eens met de libe rale spreker Corver, die voorstelde het nu geldende minimum-loon van 110 gulden te verhogen met 6 7 S.E.R. adviseert s Ook invaliditeits verzekering voor zelfstandigen De Sociaal- Economische Raad (werkgevers en werknemers en door de Kroon aangewezen deskundigen) is in overgrote meerderheid van me ning, dat er naast die voor loon trekkende, die vermoedelijk op 1 januari 1967 van kracht wordt een verplichte arbeidsongeschikt heids erzekering moet komen voor zelfstandigen. Deze zou bij een jaar premie van f 175,-- a f 195,-- een uitkering moeten opleveren van f2000 per jaar bfj een derde tot tweedeide invaliditeit, en van f4000 b(j tweederde en verdere invalidi teit. „Ieder die in Nederland zijn woon plaats heeft en hier te lande, anders dan in dienstbetrekking, een bedrijf op beroep uitoefent", zou hieronder volgens de S.E.R. moeten vallen. Wie niet meer dan gemiddeld één dag per week in eigen zaak werkt en verder in loondienst krijgt vrijstel ling. Wie minder dan drie dagen per Week eigen baas is, kan de helft premiereductie krijgen, met als ge volg een halve uitkering, vrouw en meewei kende kinderen van zelfstan digen kunnen niet in de verzekering. Wel kan de vrouw, als zy de man Waarneemt in de tijd, dat deze in loondienst werkt, als verzekerde ge heel of voor de helft in zijn plaats treden De verzekering zal volgens de SER een revalidatie-regeling moeten be helzen. Enige S.E.R.-leden zijn tegen een verplichte verzekering. Bij de peiling van de mening der zelfstan digen-organisaties had de Kon. Ned. Middenstandsbond zich tegen ver klaard met de mening dat de vrijwil lige verzekering beter kan worden ge stimuleerd. gelijke verwerking van het thans gel dende minimumloon kennen. „Dat zullen we de eerstkomende weken heel goed in het oog moeten hou den", zo waarschuwde dr. Veldkamp. Als dit niet wordt opgelost, kan het een belangrijke barrière zyn voor een wettelijke regeling. Minister Veldkamp heeft de Ka mer beloofd zeer spoedig te beslissen. De. Kamer verwacht de beslissing med-o januari. Mr. Van Lier herin nerde er fijntjes aan, dat het on derdeel volksgezondheid van de be- De Kamer houdt dus nog een greep op dt bewindsman. De begroting zal pas in stemming komen als volks gezondheid behandeld is en dan is de beslissing over het minimumloon al lang bekend. Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat Tien werknemers ontslagen na een wilde staking Bij de radiatoren- en ketelfabriek Wilrad N.V. In Weiteveen zijn gister avond na 'n wilde staking, die de dag tevoren reeds begon, tien werknemers op staande voet ontslagen. De aan leiding hiertoe was het ontslag, dat op staande voet werd verleend aan een van de lassers van het bedrijf. Na onenigheid met de bedrijfchef nam hij volgens de directie een drei gende houding aan, waardoor het onmogelijk werd de man te hand haven. De 29 andere personeelsleden verklaarden zich daarna solidair met de man en legden eveneens het werk neer. Zestien van hen hervatten, na overleg met de directie, reeds gis teren het werk, zes anderen konden, na een nieuwe sollicitalte, die vereist door de directie, gisteren aan de slag. Aan hun aanstelling is de proeftijd van een maand verbon- derzoek worden ingesteld. In zijn commentaar op de gebeur tenissen in zyn bedryf, vertelde de directeur, de heer J. Wildschut, dat naar zyn mening de bevolking in de streek voor een groot deel nog niet typ is voor de industrie. De Wirad is het eerste bedryf van enige omvang, dat zich in Weiteveen heeft geves tigd. Personeel van dochteronderne mingen elders in het land zorgen or, dat het bedrijf kan door draaien. Advertentie MINISTER VELDKAMP matig zijn procent van de komende loonsverho ging. De socialist Van Lier reken de de Kamer voor, dat volgêns een dergeiyk stelsel het minimumloon snel beneden het minimum van de a.o.w. en de bystandswet zou komen. Stewart in ziekenhuis Het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakte gisteren be kend, dat de minister van Buiten landse Zaken, Michael Stewart, in een Londens ziekenhuis is opgeno men. Stewart lydt aan een nieraan doening. Hy zal een behandeling on dergaan waarby het gruis uit de nieren verwyderd zal worden. De toestand van Stewart is overigens meer pUniyk dan ernstig. Een woord voerder voor het ministerie zei, dat Stewart van plan is donderdag weer in zyn ministerie aanwezig te zyn. Hy is 59 jaar. zyn plannen voor een reis door Latyns-Amerika, te begin nen 1 januari, biyven ongewyzigd. V.V.D. wil bezuinigen op uitgaven emigratie (Van onze parlementaire redacteur) De liberale fractie in de Tweede Kamer wil bezuinigen op de uitga ven voor emigratie. Mevrouw Stof- fels-Van Haaften (VVD) diende gis teren by het debat over de begroting van Sociale Zaken een motie in, waarin wordt voorgesteld de ver schillende voorlichtings- en aanmel dingsorganen in te krimpen en de subsidies aan de emigranten te ver vangen door voorschotten. Minister Veldkamp (Sociale Za ken) deelde de Kamer mee. dat er niets meer te bezuinigen valt op de emigratlepost. Sinds 1962 is de subsi die al tot het uiterste minimum be perkt. De motie, die vandaag in stem ming wordt gebraoht, in kansloos. De meeste fracties hebben zich er gis teren al tegen uitgesproken. (Van onze Parijse correspondent) In een officiële verklaring, die gisteren in Parijs wereldkundig werd gemaakt, heeft president De Gaulle de uitslag van de pre sidentsverkiezingen van zondag tgelegd als de beslissende be vestiging van zijn opvatting, dat de Fransen de soevereiniteit voor zeven jaar nu weer geheel aan hem hebben overgedragen. Hij noemt zich in dat communi qué de rechtstreekse vertegen woordiger van het Franse volk". Gisteren hield de Franse rege ring haar eerste zitting na de herverkiezing van De Gaulle als staatshoofd en vanochtend zou, naast de uitslag van zondag, de Europese crisis een der voor naamste punten van bespreking zijn. Het is wel zeker dat de uitnodiging van de vijf aan Frankrijk, de strijdbijl nu na zes maanden eindelijk weer te be graven door president De Gaul le zal worden aanvaard. Met Luxemburg als plaats van sa menkomst kan Parys, dat bezwaren heeft tegen Brussel waar in juli de crisis uitbrak, zich verenigen. De voorgestelde datum van 13 januari komt de Fransen daarentegen wat minder goed uit, omdat dan de nieu we regering nog maar nauwelijks ge ïnstalleerd zal zyn. Op 8 januari moet premier Pompidou constitu tioneel immers het ontslag van zyn kabinet by het staatshoofd indienen. Parys heeft intussen een scheutje water in zyn wyn gedaan door nu af te zien van de eis, dat de byeen- komsl slechts als overleg tussen re geringen zal worden beschouwd, dat maar indirect met de Europese ge meenschap verband zou houden. En ook ten aanzien van het pynlykste knelpunt, de afschaffing van het vetorecht op 1 januari, zyn de par tyen wat dichter tot elkaar gekomen. In Parys gelooft men dat er een soort gentlemans-agreement in de lucht hangt, waarby de zes landen elkaar zouden beloven dat voor be paalde vitale kwesties elk land over zijn veto-recht zal kunnen biyven bescnikken. In die zelfde geest kan dan ook de rol van de Europese Commissie wat duideiyker worden. Met betrek king tot de huidige leden van die commissie zyn alle obstakels daaren tegen nog niet uit de weg geruimd, al eist Parys nu niet onmiddellyk meer het hoofd van de voorzitter, prof. Hallslein (die de Fransen op langere termyn niettemin toch wel graag zouden zien verdwynen). Die ver- dwyning zal echter, zo neemt men hier aan zyn beslag kunnen kry- gen. wanneer het presidentschap de Europese Commissie by toerbeurt door de verschillende leden kon den vervuld. Daarentegen schijnt de persoon van de vice-voorzitter, de N e d i a n d e r dr S. L. Mansholt voor rijs onaanvaardbaar te blyven. Men neemt het Mansholt in de Franse hoofdstad bijzonder kwalyk, dat hy tydens de crisis niet na liet generaal De Gaulle met alle schuld te bela den en men ziet daarom nauwelijks meer een basis voor redelyke sar werking met deze Nederlandse oud minister van Landbouw. Het lijkt trouwens niet uitgesloten dat de Fransen dr. Mansholt zullen laten boeten voor de rol, die minister Luns en het Nederlandse parlement «n de voorgeschiedenis van deze Euro pese crisis hebben gespeeld. Men herinnert zich, dat een els van d< Nederlandse Kamer het beheer ovei het Europese landbouwfonds aan d« assemblee van Straatsburg op te dra gen, mede de oorzaak van de crisis werd waarop de Franse regering zich, In elk geval by wyze van alibi, her haaldelijk dankbaar heeft kunnen beroepen. Advertentie Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat Brokken van kunstmanen in Spanje Spanje is kennelyk gebombardeerd door delen van Russische ruimte vaartuigen of uiteengevallen raket ien, zo hebben Spaanse technici in Madrid meegedeeld. Zy maakten melding van de vondst van drie zware metalen bol len die Russische kentekenen droe- die op zes december by Se- villa zyn neergekomen. Er zyn ver der stukken metaal gevonden in Ba- dajoz in Westelyk Spanje. De drie metalen bollen die de te rugkeer in de dampkring hebben doorstaan, waren niet beschadigd ien van een brandvlek op een ie bollen. De voorwerpen wa- kenneiyk gemaakt van een titanium-achtig metaal en wogen ongeveer 33 kilogram per stuk. De Britten en de Amerikanen zyn onlangs overeengekomen militaire steunpunten op te richten op Alda- bra en Diego Garzia. Groot-Brittan - nië beschikt reeds over Gan als mi litair steunpunt. Het eiland Gan be hoort tot de Maldiven, welke eilan dengroep in 1965 onafhankeiyk werd. In nauw verhand met de plan nen voor militaire steunpunten staat het Britse voornemen een nieuwe kolonie in het leven te roepen on der de naam van Brits Indisch Oceaan-gebied. Deze nieuwe kolonie zou omvatten: de Tsjagos-eilanden (waarvan Diego Garcia het belang- De Tsjagos-eilanden behoren thans administratief tot Mauritius, dat in 1966 onafhankeiyk wordt. In ruil voor de afstand van de Tsja gos-eilanden zou Groot-Brittannië aan Mauritius 8.4 miljoen dollar be talen. De eilanden Desroches. Far- quhar en Aldabra maken thans deel uit van de Seychellen, een Britse be zitting. De regering van India heeft reeds laten weten, dat zy sterk gekant is tegen de Brits-Amerikaanse plan nen voor het oprichten van militai re steunpunten in de Indische Oceaan. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden: DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk» seplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.B. Op vrydagavond 24 en 31 dec. geen kennismakingsavond in Den Haag Haagse politierechter Dat een 32-jarige plaatwerker uit Valkenburg een paar cognacjes te gen de griep had genomen, daar kon de officier van Justitie by de Haag- politierechter vrede mee hebben, doch dat na de cognac de plaatwer ker achter het stuur van de auto as gaan zitten, dat was toch wel •n heel kwade daad. De gevolgen waren er dan ook lar, want de plaatwerken laveerde met zyn voertuig over de weg. In café in Katwyk had hy vier glazen bier en drie cognacjes naar binnen geslagen. Helemaal duideiyk. welk nut de biertjes tegen de griep hadden, werd het niet. behalve dan dat verdachte verklaarde gewooniyk alleen maar bier te drinken. Daar waren dan nu de drie cognacjes by gekomen, die hem om zo te zeggen de das had den om gedaan. Meteen toen de politie hem aan hield vanwege het slingerend ryden, verdachte met z'n hoofd voor over op het stuurrad gevallen, zo suf hy. „Dan was u wel ver weg", constateerde de officier van Justi tie, hetgeen niet kon worden ont kend. „Wanneer je zoveel drank op hebt, dan ben je als een gieter en mag Je niet achter het stuur van een auto gaan zitten", luidde de conclusie van officier, die een week gevangenis straf en ontzegging der rijbevoegd heid gedurende acht maanden eiste. De rechter wilde er rekening mee houden, dat het voor de eerste maal dat verdachte Iets dergehjks overkwam en er geen ongelukken zyn gebeurd, zodat hy veroordeel de tot een geldboete van f 100,-: twee weken gevangenisstraf voorwaarde- lyk met proeftyd van 3 jaar en voor waardelijk ontzegging der rijbevoegd heid gedurende 8 maanden, eveneens met een proeftyd van 3 Jaar. (Van onze Bossche correspondent) Baron Van den Bogaerde van Ter- brugge bewoner van het Hees- wykse kasteel en drager van de trotse titel „heer van Heeswyk" heeft zich biyicens ingezonden stukken in een Brabantse krant boos gemaakt over het feit, dat de gemeenteraad van het dorp zyn fiat heeft gegeven aan het voorstel om Dinther en Hees wyk tot een gemeente samen te voe gen zonder hém de „heer van Heeswyk" in de plannen te ken nen. De baron, twee raadsleden die tegen het bewuste voorstel hebben gestemd en enkele Heeswykse nota belen hebben nu een actiecomité in het leven geroepen, dat naar het zegt 90 procent van de handtekeningen van alle Heeswijkse stemgerechtigden heeft verzameld. Deze handtekenin gen staan op een petitie, die aan de Koningin en aan de minister van Binnenlandse Zaken wordt gestuurd om kracht by te zetten aan de ver langens van het 2000 inwoners tel lende dorp om zyn zelfstandigheid te behouden. De gemeenteraad van Dinther sprak zich unaniem uit voor samenvoeging van beide gemeenten. In Dinther bestaat dan ook geen enkele aversie tegen de plannen. In Heeswyk echter heeft de raad ken nelyk een andere mening dan het volk óf en diverse inwoners van dit Brabantse dorp suggereren dat de bewoners ondertekenen de petitie maar. omdat ze de notabelen niet voor het hoofd willen stoten. De pas toor van Heeswyk die in de hele kwestie strikt neutraal ls heeft zelfs gemeend zyn parochianen van de kansel te moeten manen tot rust en nuchterheid. Zo gespannen zijn de gemoederen in Heeswyk op ddt ogen blik. (Advertentie) Het is nog niet te laat. Geef een PLATENBON of geef een plaat In alle delen van het koninkrijk zullen gelden worden ingezameld om aan Prinses Beatrix en Claus von Amsberg ter gelegenheid van hun huweiyk een geschenk aan te bie den. Ter overkoepeling van de ac tiviteiten in de drie landen van het koninkrijk ls een koninkrykscomité gevormd. De drie ministers-presiden ten zyn erevoorzitters van dit comi té. Voorzitter en leden zyn de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka- r, van de Staten van Suriname de Nederlandse Antillen, alsmede de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man, die de oudste commissaris der Koningin is. Het nationale comité ln Nederland, dat zyn werkzaamheden reeds ls be gonnen, wordt geleid door de heren r. A. Jonkman en mr. F. J. F. m Thiel, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de heer J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge- secretaris, en dr. M. W. Hol- trop. president van de Nederlandsche Bank. penningmeester. Het uitvoerend comité wordt voor gezeten door mevr. mr. J. M. Stof fels- van Haaften, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. Voorzitter van de werkgroep Inzamelingen is de heer S. v. d. Ploeg, lid van de Twee de Kamer voor P. v.d. A. Svrlsche regering afgetreden De 8yrlsche regering ls gisteren afgetre den Ze werd op 23 september gevormd ls dus drie maanden aan het be wind geweest. Advertentie Het is nog niet te laat. Geel een PLATENBON ol geef een plaat Nederlandse apparatuur voor satelliet Het Nederlands Instrumentarium voor de meting van elektriciteit ln de kosmische straling dat in de satel liet Ogo-E zal worden geplaatst ls volledig goedgekeurd en aanvaard. Iht vertelde ons prof. dr. A. H. Wap- stra, hoogleraar in de experimentele kernfysica aan de Technische Hoge school te Delft, na zyn terugkeer uit Amerika. Prof. Wapstra die reeds ge ruime tyd werkt aan dit instrumen tarium, toonde zich bijzonder en thousiast. „Er gaan ln de Ogo-E niet minder dan 24 instrumenten mee. Elk instrument moet aan een serie strenge eisen voldoen, van gewicht, volume, hoeveelheid benodigde elek triciteit enzovoort. De meeste instru menten moesten dan ook worden herzien.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11