NOORD-YIETNAM ONTKENT Katwijk werkt samen Leiden „De Hoop" kwam vroeg Waterweg binnen Militair bekent Ravage na botsing in Woubrugge Laat K. V.P. in 1967 P.v.d.A. w los? Ds. Bouma herdacht op zee geblevenen Blaffend hondje redt Fries dorp van ramp KRANTENBEZORGER GEVRAAGD LE1DSCU DAGBLAD MAANDAG 20 DECEMBER 1065 Ho Tsji-minli zou de contacten geheim hebben willen houden Prof. La Pira Onze correspondent in Rome meldt dat de Italianen in kwestie prof. La Pira (oud-burgemeester van Florence) en prof. Primicerio zijn. Prof. La Pira heeft er tegenover onze correspondent met de grootste nadruk op gewezen, dat de commu nistische leiders, president Ho Tsji- minh en premier Van Dong, zich in het gesprek op 11 november be reid verklaarden in het belang van hun volk en de vrede met wie en waar dan ook onderhandelingen te beginnen. Die onderhandelingen moesten worden voorafgegaan door een wapenstilstand zonder dat de Amerikaanse troepen Vietnam zou den behoeven te verlaten. La Pira blijft met grote beslistheid volhou den dat het zó is gezegd. Vier punten De onderhandelingen lijken thans verder verwijderd dan ooit. De officiële Amerikaanse positie tegen over net overleg, zoals vastgelegd in de brief van de minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, aan Fanfa- ni luidt dat de belangrijkste bar rière die de gang naar de conferen tietafel verspert, Noord-Vietnams eis is, dat Washington het programma van 4 punten van Hanoi principieel moet aanvaarden. Deze vier punten die door de Noordvietnamezen een wezenlijke samenvatting van de de Geneefse overeenkomst over In- do-China van 1954 worden genoemd, bevatten vooral één struikelblok in Amerikaanse ogen, namelijk punt drie. dat stipuleert dat Zuidvietnams binnenlandse aangelegenheden moe ten worden geregeld in overeenstem ming met het programma van het Nationale Bevrijdingsfront, de poli tieke arm van de Vietcong. Capitulatie De Amerikaanse regering ziet daarin namelijk de eis tot volledige capitulatie voor de communisten, aangezien men dit punt zo interpre- hct „Bevrydingsfront" de Zuidviet- namese legering zou moeten overne men. Dat is onaanvaardbaar volgens Washington, dat overigens ook af wijzend tegenover dit punt zou staan, indien het slechts betekende dat de Vietoong aan de Zuidvietna- mese coalitieregering wil deelnemen. (Van onze correspondent in Washington) Noord-Vietnam heeft nadrukkelijk ontkend dat het via twee Italiaanse hoogleraren Washington zou hebben duidelijk gemaakt dat Hanoi over de kwestie Vietnam wil onderhandelen zonder voorafgaande aftocht van Amerikaanse troepen, maar niemand in de Amerikaanse hoofdstad gelooft de Noordvietnamese ont kenning. Bij het bekendmaken van de con tacten met Hanoi via enige Italia nen, had het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken na melijk duidelijk gemaakt dat de Noordvietnamese president, Ho Tsji- minh, de contacten geheim had wil len houden, aangezien zijn Chinese bondgenoten hem steeds hadden ge adviseerd niet in onderhandelingen met de Amerikaanse „agressor" toe te stemmen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beweert dat de openbaarmaking van de briefwisse ling noodzakelijk was geworden om de onaccurate berichtgeving in de St. Louis Post Dispatch recht te zet ten. Hanoi's ontkenning wordt daarom ln Washington opgevat als het be wijs dat Ho Tjsi-minh niet tegen over de wereld wil erkennen, dat hjj tot overleg geneigd is. Andere kringen daarentegen, bijvoorbeeld binnen de VN, geloven, dat Hanoi's verloochening van de bereidheid tot onderhandelen wellicht ook werd veroorzaakt door de niet-vredelie vende houding van de Amerikanen tijdens de hele periode van contact via de Italianen. In plaats van een Amerikaanse demonstratie, waaruit zou blijken dat werkelijk naar een vreedzaam gesprek wordt gestreefd, heeft Wash ington de afgelopen maand niets anders gedaan dan de oorlog in Vietnam uitbreiden, aldus deze krin gen. Maar sommige kenners van de Vietnamese materie geloven, dat de Amerikaanse regering punt drie al leen maar heeft aangegrepen om onderhandelingen, die men militair gezien thans onnodig en ongunstig zou vinden, te kunnen tegenhouden. Zij herinneren er namelijk aan dat ..het programma van het Nationale Bevrijdingsfront", door Leductho, de voorzitter van een delegatie van de Noordvietnamese communistische partij, in Parus als volgt werd ge definieerd: vrede, onafhankelükheid, neutraliteit en democratie. Indien de Amerikanen oprecht geintererseerd zouden zyn in vreed zaam overleg, aldus deze kenners, zouden zy Hanoi's vierpuntenpro- Op gebied van arbeidsbesparende bouw van scholen Voordat een begin gemaakt kan de worden met de behandeling van de ontwerp-begrotingen 1966 van de ge meente en de gemeenteUjke takken van dienst krügt de gemeenteraad van Katwük, die dinsdagmiddag om half drie büeen komt, nog vier andere voorstellen te behandelen. Het bestuur van de hervormde scholen In IvatwUk aan Zee is in het bezit van een urgentieverklaring voor de bouw van een zevenklassig schoolgebouw in de Hoornespolder. Door B. en W. is met idem de afgifte van de beno- de'biuw gramma kunnen aanvaarden. Daarbij dient men te vermelden dat men het programma van het Nationale Be vrydingsfront waarover punt drie spreekt, opvat volgens de definitie van Leductho. Zuidvietnamese regeringstroepen hebben een poging van anticommu nistische bergbewoners, de z.g. „Montagnards" om een onafhanke lijke s»taat te stichten in vjjf Vietna mese provincies, neergeslagen, zo hebben legerofficieren gisteren in Pleikoe meegedeeld. Bjj de opstand kwamen 32 regeringsfunctionarissen om het leven. Gisteravond, enkele minuten voor middernacht, heeft de Vietcong met mortieren en zware automatische vuurwapens een aanval gedaan op een wyk van Saigon. Drie mortier granaten werden afgevuurd op een afgelegen deel van een wyk die voomameiyk door Chinezen wordt bewoond. Van goed ingelichte zijde is vernomen dat er geen slachtoffers zyn gevallen. Het was de eerste keer sinds het begLi van de Vietnamese oorlog dat de Vietcong mortiervuur tegen de hoofdstad gebruikte. De Zuidvietnamese regering heeft besloten aan een aantal gevangen genomen Noordvietnamese militai ren amnestie te verlenen, zo meldt het Zuidvietnamese persbureau. De militairen zullen kunnen kie zen tussen repatriëring en vestiging in Zuid-Vietnam. Moordzaak-V alk de 37-jarige verdachte in de moord zaak-Valk (Houten), de korporaal der eerste klasse S. P., justitieel ar rest aangezegd. De auditeur-militair van de krijgsraad Den Bosch zal de verdachte vervolgen wegens doodslag of poging daartoe. Het verhoor op details dat in het weekeinde is voort gezet, nu in aanwezigheid van de marechaussee, heeft de reeds beken de feiten bevestigd. De korporaal heeft bekend dat hij op 1 december by een vechtpartij Valk heeft neergeslagen. In paniek verstopte hy het Lichaam in de tuin ondier planken. De volgende middag vervoerde hy de inmiddels overleden man in een auto naar de omgeving van Houten en ontdeed zich van het stoffelijk overschot door het in een sloot te gooien. De vraag, aldus de politie-autori- teiten, bhjft open of het slachtoffer direct dood is geweest tengevolge van de opgelopen .verwondingen bij de vechtpartij, of later in de nacht is overleden. Er is ook bekend geworden, dat Valk op de avond van de 1ste decem ber van huis is gegaan na een onbe langrijke ruzie met zyn vrouw. De man was 's middags van de fabriek gekomen en had geklaagd over maagpijn. Hy had trek in bier. Hy wilde echter nog meer drinken, wat de vrouw onverstandig vond en daar op ontstond een conflict. Valk. liep kwaad de deur uit. Er is door de verdachte onder meer gezegd, dat Valk redenen zou hebben gehad hem te ontmoeten. Een ernstig verkeersongeluk (twee gewonden en drie vernielde perso nenauto's) vond gistermiddag, om streeks 12 uur, plaats op de grens van de gemeenten Woubrugge en phen aan den Ryn. digde rijksgoedkeuring hiervoor be pleit. Helaas bleek toen, dat reali sering van de bestaande plan nen voor de scholenbouw in Katwük voorlopig niet mogeiyk zal zün. In haar bouwprogramma heeft de regeling een belangryke plaats toe gedacht aan arbeidsbesparende bouw. Een en ander impliceert, dat wan neer scholen worden gebouwd vol gens een arbeidsbesparende bouw methode in plaats van in traditione le bouw, mag worden gerekend op een beduidend sneller tempo by het verlenen van rijksgoedkeuring. Dit betekent ook, dat de bouw deel moet uitmaken van een serie, waarin zes urgentieverklaringen zyn ingericht. Dit is voor Katwijk alleen niet mo gelijk. Daarom is contact gezocht met het gemeentebestuur van Leiden, dat zich bereid heeft verklaard de eerst volgende school van de in die ge meente lopende serie in Katwük te doen bouwen. Wanneer te zijner tyd Leiden met de bouw van een nieuwe serie scho len wil beginnen kan Katwük daar in straks waarschyniyk ook twee urgenties inbrengen. Door deze sa menwerking zal Katwük in de toe komst drie systeemscholen kunnen beschikken. Door de besturen der hervormde scholen en de Vereniging voor Chr. Onderwijs op Gereformeerde Grond slag in Kat wyk aan Zee is alle me dewerking voor de verwezeniyking van dit plan toegezegd. Voor de eer ste te bouwen hervormde school, die aan de Parsstraat is geprojecteerd, zal de gemeente Leiden de ryksgoed- keuring aanvragen. Hoewel de kosten van de school momenteel nog niet kunnen worden geraamd, verzoeken B. en W. de raad reeds thans een rond krediet van f. 350.000,— beschikbaar te stellen, rt. dat de communisten eisen dat omdat de mogehjkheid bestaat, dat De voorzitter van de Party van de Arbeid, dr. J. Tans uit Maas tricht. heeft zaterdag in Heerlen een groot gedeelte van de Limburgse vol doening over de jongste industria liseringsnota voor zün partij opge ëist. „Dat er nu eindelük iets voor Limburg is gebeurd, kan op reke ning van de deelneming van onze party in de regering worden ge schreven. Voor Limburg is een ver der samengaan van KVP en PvdA heel belangrijk", zei hy en hy liet er onmlddeliyk op volgen „maar er is een stroming, ook in Limburg om terug te keren tot een coalitie van WD en KVP. Ik heb er alle reden voor om te veronderstellen, dat dit in 1967 al eens zou kun nen gebeuren". „Voorzitter drs. W. Schmelzer van de Tweede-Kamerfractie van de KVP schreef op 16 december jl. in een Haags dagblad, dat hy vertrou wen in het huidige kabinet heeft. Dat betekent, zo schreef de heer Schmelzer, allerminst dat de huidige politieke samenwerking na 1967 moet worden voortgezet". De party- voorzitter sprak op de jaarvergade ring van de gewesteiyke federatie Limburg van de PvdA in Heerlen. Ook de leider van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer, drs. G. Ne- I derhorst, was voor deze j aarverga- I dering naar Heerlen gereisd. Uit- voerig lichtte hy nogmaals de pro blemen toe die in Limburg zyn ont staan door de crisis in de kolen - industrie Over de jongste regerings nota zei hü o.a.: „Ik vind het moe dig van de regering, dat zy de werknemers en de middenstand van Limburg niet in de steek laat. Het is juist, dat Staatsmünen het scheppen van vervangende werkgelegenheid in eigen han.i houdt, o.a. door deelne ming in nieuwe industrieën. De re geringsnota heeft een ondergrond van sociale bewogenheid. Het is een grootscheepse operatie, die door de rest van Nederland wordt uitge voerd" De socialistische fractieleider dacht, dit voor een gedeelte van de Tweede Kamer deze bereidheid tot hulp aan Limburg moeilijk te aan vaarden zou zün. Een inkomen ver mindering voor de münwerkers achtte drs. Nederhorst onvermyde- Ujk. Ook de positie van de 50 tot 60-Jarigen achtte hü een probleem, dat nog lang niet is opgelost. Tot slot vroeg hü zich af of nu het ge vaar dreigt van een vlucht uit de voorlopig nog in de produktie ge houden münbedrijven naar de nieu we automobielindustrie. De mün werkers, die hun bedrijven nog ja ren trouw biyven zullen dan de bes te plaatsen in de nieuwe industrie bezet vinden, zei hy. omstreeks februari a.s. met het heien kan gaan beginnen. Reeds op 4 juni 1956 verleende de raad medewerking aan het bestuur van de hervormde scholen in Kat wijk aan Zee voor de bouw van een gymnastieklokaal op de speelplaats achter de beide scholen aan de Jan Tooropstraat, Na ruim negen jaar cp 27 oktober 1965 werd eindelijk rUksgoerikeuring verleend, zodat, wanneer over de bouwkosten over eenstemming kan worden bereikt, begin kan worden gemaakt. Om te voorkomen dat nog meër stagnatie optreedt, verzoeken B. en W. de raad reeds thans een krediet beschikbaar te stellen. Van de heer E. Oosting kan wor den aangekocht het pand Rünstraat 68 in Katwük aan den Ryn voor f 17 250,—. In het kader van de sa nering dient deze woning, samen met de panden Rynstr. 66 en 70, te war den afgebroken ten behoeve van de aansluiting van de Achterkerkweg op de Rünstraat. Voorts wordt voorgesteld van Ma- rel's Automobielbedryf N.V. Wasse naar aan te kopen een perceel bouw grond. in het uitbreidingsplan Cleyn Duin groot 0.44.60 ha voor de prys I van f 30.000,—, hetgeen neerkomt op f 6.70 per m2. Met de verkoopster is overeengekomen dat de gemeente in de toekomst een perceel grond in t Heen, ter grootte van 4460 m2, be stemd voor de stichting van een ga ragebedrijf aan haar in koop zal aanbieden. De koopprüs zal dan wor den vastgesteld aan de hand van de dan geldende exploitatiebegroting voor 't Heen. De Juiste ligging zal nog nader worden bepaald. Op de laatste dag van laatste reis in 1965 dobberde hospitaalkerkschip voor onze kust Het hospitaal kerkschip „De Hoop" is vanmorgen in alle vroegte van zijn laatste reis naar de visgronden in dit jaar de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland binnengelopen. De bemanning gaat nu van een wel verdiend verlof genieten om be gin januari weer naar zee te vertrekken. Deze laatste reis van 1965 die 23 november begon, werd meegemaakt door twee büzondere gasten, die zich altijd ingezet hebben voor het werk onder de vissers en onder andere in Dieppe belangryke arbeid hebben [Van i Groningse correspondent) Dat het dorpje Hantum in de Frie se gemeente West-Dongeradeel ty- dens de storm van zaterdagnacht uitbrekende hevige brand voor een ramp werd behoed, is waarschijn lijk te danken aan de waakzaam heid van het hondje Byke van de boer J. Grijpstra. Niettemin zyn een boerdery en een woonhuis in vlam men opgegaan, waarbü vier koeien omkwamen. Ook het waakzame hondje heeft het leven gelaten. Zaterdag tegen middernacht ging Byke heftig te keer. De heer Grüp- stra, die in bed lag, riep vergeefs, dat hy stil moest zyn. Toen de boer beneden ging kyken sloegen de vlammen hem tegemoet. In de woon kamer bleek (waarschyniyk door de kachel, maar de oorzaak staat nog niet definitief vast) brand te zyn ontstaan. De vrouw en de drie kin deren van de heer Grypstra konden zich nog maar net in veiligheid stel len. Met behulp van omwonenden alarmeerde de heer Grüpstra de brandweer. Omdat de boerdery mid den in het dorp staat, en by het stormweer een ramp dreigde, wer den de brandspuiten uit Dokkum, Temaard, Holwerd en Nes opgeroe pen. Toch was inmiddels het vuur ai overgeslagen op het woonhuis en de smederij van de heer B. Grie- vink. Met al het beschikbare ma teriaal hebben de brandweren ver dere uitbreiding met succes voorko men. Een gunstige omstandigheid was. dat het de hele dag had gere gend en de over het hele dorp waai ende vonken niet direct onheil kon den stichten. Toch gingen vele om wonenden al vast hun hulzen ont ruimen. Een ernstige zieke man man werd met ledikant en al naar buiten gebracht. Inmiddels waren enige mannen bezig het vee uit de stallen van de boerdery te halen. Zes koeien en een paard werden in veiligheid gebracht, maar vier andere koeien konden niet worden gered. Byke heeft men niet teruggevonden. Het dier in hoogstwaarschüniyk ver brand. Het woonhuis van de smid Grievink brandde af, maar de smede rij kon grotendeels worden behou den. WADDINXVEEN Wielrijder aangereden Dp opritten naar Ryksweg 12 vanaf de Henegouwerweg hebben dit week einde weer ongelukken geëist. Een truck met oplegger uit Noordwolde reed op de oprit, richting Utrecht. Vanaf de rijksweg kwam een DAF bestuurd door een inwoner uit Gou da. Grote materiële schade aan het Dafje was het gevolg van de botsing tussen beide wagens. Zaterdagavond reed een heer uit Waddinxveen met zyn rijwiel op de Kanaaldijk. Ter hoogte van het brug je voor de Burg. Tropstraat werd een achter de fietser rijdende automobi list verblind door een tegenligger met het gevolg dat de Waddinxvener van achteren werd gegrepen. Het slacht offer liep lichte kneuzingen, een hoofdwond en nog enkele andere ver wondingen op. Na behandeling door dr. C. A. de Geus kon hy naar zün woning worden vervoerd. verzet: ds. B. Bouma, gereformeerd predikant in Noordwyk aan Zee en diens echtgenote. Deze dominee, die in januari met emeritaat gaat, had de wens te ken nen gegeven graag nog eenmaal met zün vrouw de geesteiyke verzorging van de opvarenden, de zieken in het hospitaal en de vissers op zee te mo gen waarnemen. „De Hoop" lag gistermorgen myi west-noord-westeiyk van IJmui- den te steken in een kolkende toen ds. Bouma zyn gehoor bepaalde by een gedeelte uit Richteren 13, waarin de Engel des Heren verscheen aan een onvruchtbare vrouw, die hy mededeling van, haar toekomstig moederschap deed: van de moeder schoot af zal hy een nazireër Gods zün; hy zal een begin maken met de verlossing van Israël uit de macht van de Filistynen. In dit verband wees ds. Bouma op het naderende kerstfeest, waarby het Kind in de kribbe, centraal gesteld wordt, die de wereld verlossen zal. Herdenkinj Principieel bezwaar Een veehouder uit Zwammerdam zette voor de Haagse politierechter uiteen, dat hy principieel bezwaren had tegen het Landbouwschap. Daarom had hy niet voldaan het voorschrift, dat aangifte moest worden gedaan van het manneiyk varken dat hy ln zyn bezit had. Nu gaf de officier van Justitie toe, dat hy verdachte niet meteen te hard had willen aanpakken. Hy had hem aangeraden het dier te verkopen, omdat anders inbeslagname zou moeten volgen. Inderdaad verkocht de veehouder het varken, doch hy schafte zich meteen weer een ander aan, maai liet opnieuw na aangifte te doen. ,Jk wil niets met het Landbouw schap te maken hebben", zo betoogde verdachte nadrukkeiyk en daarom vermeed hy dan ook alles wat op aangifte geleek. Nadat ook tweede varken was verkocht, kocht verdachte een derde. Dat werd de officier nu toch wel tè gortig Hy eiste f25,- boete of 5 dagen hechtenis, hetgeen de officier als een laatste waarschuwing tegen verdach te wilde beschouwen. De rechter ver oordeelde conform die eis. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1 Leiden Toen om kwart voor zeven de koerste het hospitaalkerkschip vyf myi ten westen van Scheveningen. Ds Bouma herdacht met een indruk wekkende toespraak degenen, die dit jaar op zee hun leven lieten en her innerde aan het vele, dat ook nu weer door het varen van dit schip was verricht. Het evangelie van de Heer van leven en dood is verkon digd en op allerlei wijze werd hulp verleend aan opvarenden en aan schepen. Daarvoor dankte ds. Bou ma kapitein K. Rog en de overige bemanningsleden en allen, die het varen van „De Hoop" mogeiyk ma ken. In zyn prediking wees de Noord- wykse predikant op de vergankeiyk- heid van dit leven, maar op de ryke toekomst, die voor allen, die in de Heer geloven, is weggelegd. Er be hoeft dan geen vrees voor de dood meer te zün, want het eeuwige leven wacht! Er was tydens deze dienst veel sa menzang met aan het orgel kapitein K. Rog en cok zong een koortje, ge vormd uit opvarenden, enige bekende liederen. Nadat kapitein Rog namens de bemanning ds. Bouma en zyn echt genote had bedankt voor hun werk tydens deze heus niet gemakkeiyke reis er was enige malen wind kracht 10, zong men de predikant, die met emeritaat gaat, de zegen bede uit psalm 134 toe. En toen brak een cacofonie van geluiden los. Schippers van de op zee vertoevende schepen riepen „De Hoop" op. Het waren er zeer velen: Katwijkers en Scheveningers en ook uit Urk. De marconist kwam handen en oren tekort. Steeds weer luidde het: „We hebben de kerkdienst goed ontvangen. Dominee en bemanning hartelijke bedankt daar voor. Ook dank voor alles wat door „De Hoop" in het afgelopen jaar voor ons Is verricht. Goede thuisstoom. prettige kerstdagen, een goed uiteinde en een gezegend begin". MARKTBERICHTEN 9.50-12, A2 5.10-8.30. BI 2.60-4.80. C2 2.90-4.90, boerenkooi 25. Aanvoer wasp een 52.000 kg. RIJNSBURG. 18 dec. Am. Anjers: Sim rood 35-55. wit 35-40, roze 35-40, Dusty 35-40, Sir Arthur 30-35, Hya cinten: rinnocence 35-42, Pink 32-38. Jan Bos 35-40, Ostara Op de Herenweg wilde een automo. bilist uit Nieuw-Vennep, die in de richting Alphen reed, een voor hem rüdende wagen inhalen. Hierby be merkte hy te laat, dat er op de dere rijbaan ook nog verkeer reed. Doordat hy te hard zou hebben ge remd slipte zyn wagen, die daarna dwars op de rüweg tot stilstand kwam. De uit Alphen komende wa gen kon de botsing niet meer vermü- den. De beide inzittenden van deze auto (uit Alphen en Bilderdam) lie pen ernstige verwondingen op. Met respectieveiyk een onderbeen- en dübeenbreuk werden de gewonden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De inwoner van Nieuw-Vennep werd slechts licht ge wond. De op elkaar gebotste auto's werden onherstelbaar beschadigd, de gepasseerde wagen uit Badhoevedorp werd van- achteren vernield. (Foto Leldsoh Dagblad) 1 clnten: rinnocence 35-42, Pink Pearl 32-38, ----- Tulpen ales per Fw 300-350, Preludium 380-400, Larvant 35«O-420, Bellona 350-450, Narcissen: Golden Harvest 160-190, Early Glory 160-190. Heil los 130-140 per bos. EDE, 20 dec. Ooöp. Veluwse Eler- B.15, 60/63 gr f 18.09-19.24, 64/69 gr 353 stuks, handel ryzen: le 1 -.70-3.90. 3e top kwal ROTTERDAM. 20 dec. Veemarkt: aanvoer totaal 1682 stuks, vette koelen en ossen 964, varkens 718 stuks. Prijzen (extra. le. 2e en 3e kwal.): vette koelen (ct per kg) 420-460. 395- 420. 340-370 325-335; varkens (levend gew.) (ld.) 225-227, 223-225. 220-222. 218-220; stieren (ld.) 390-445; worst koeien (id.) 315-380: slachtzeugen (id.) 170-177, zware varkens (ld.) 198- 200. Handel: aanvoer vette koelen klei ner. handel aanvankelijk vlot, afloop kalm, prijzen prima en lste kwal. iets sty ver. verder onveranderd; varkens let. meer zeer kelm, lager, gaande de markt afbrokkelende prijzen. Vijf vandaag in Brussel bijeen (Van onze Brusselse correspondent) Nadat men vrüdagochtend in Brussel in de kringen van de Euro pese Commissie nog meende, dat de vergadering van de ministerraad i de Vüf (West-Duitsland, Italië en Beneluxlanden) niet zou doorgaan, is later op de dag toch besloten, dat de ministers vanmiddag om vier in het Congressenpaleis büeen den komen. Het zal wel niet al le laat worden vandaag, want de agenda is uiterst mager: wisselen van gedachten over de huidige situatie van de E.E.G., de jaariykse samenspraak met het Europese par lement en het rooster van de werk zaamheden. Reeds rondom het middaguur zagen de ministers elkaar tydens een lunch by de Italiaanse voorzitter Colombo. Daarby was ook de E.E.G.- commissie uitgenodigd, zodat deze zich niet, zoals vorige keer toen minister Spaak haar niet uitnodigde, op de tenen getrapt zal kunnen i len. Belangrijkste punt tan de bespre king zal uiteraard zyn de houding van de Vüf ten opzichte van Frank- ryk, nu is gebleken dat generaal De Gaulle is herkozen tot president van de republiek. Reeds vorige week tydens de NAVO-vergadering ln Parys waren al afspraken tussen ds ministers van Buitenlandse Zaken gemaakt nadat zü met elkander en in het by zonder ook met de Franse minister Couve de Murville hadden geconfereerd. Frankryk zou zich akkoord hebbed; verklaard met de zitting van ministerraad zonder aanwezigheid van de E .E.G.-commissie. Deze zit ting zou in de loop van Januari in l Luxemburg moeten plaatshebben,. Daar zouden dan alle hangendaTj kwesties kunnen worden besproken,j met name een amendement on verdragsbepaling, die na 1 Januari as., voor bepaalde besluiten een ge kwalificeerde meerderheid voor- schryft, de controle op de financie ring van het landbouwfonds, de be grotingskwesties en het gemeen- schappeiyk standpunt ten opzichte van de Kennedy-ronde. In feite ls ef alleen enige haast met laatstgenoemd punt omdat het wel nodig is dat de voorstellen van de vyf in mei of juni van dit jaar in Genève op tafel zullen liggen. GEEN POLITIEKE BEDOELING In een preek in een voorstad v Warschau heeft de Poolse primaat kardinaal Wyszynski zondag nog eens benadrukt wat reeds in een ds j afgelopen week door het Poolse j episcopaat uitgegeven communiqué was gezegd: dat de door de Poolse bisschoppen aan de Duitse ambts- broeders gezonden brief een der vele was geweest waarin de bisschoppen van andere landen werden ui tg e no- digd tot bywoning van de duizend- jaar-feesten komend voorjaar in Polen en dat die brief geen politieke bedoeling had. Wat de Oder-Neisse- grens betreft zei de kardinaal steeds verzekerd te hebben, dat er ten aan zien hiervan in het Polen van heden geen meningsverschil tussen de re geerders, burgers en bisschoppen be stond.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4