„MOORD IS KINDERSPEL" Bridge Bhodesië staakt olieleveranties aan Zambia Pax Christi" over oorlog en vrede LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 DECEMBER 1905 DAGELI1KS VERVOLGVERHAAL Oorspronkelijk© detective-roman door AGATHA CHRISTIE 66) Waynflete: „En al die tijd dacht ik er steeds eer na. Eerst dacht ik er alleen laar over hem te doden. Toen begon de criminaliteitsleer te bestuderen - heel stiekem, weet je in de bibliotheek. En ik heb er later heel an gehad, meer dan eens. Bij voorbeeld met de deur van Amy's tamer, hoe ik de sleutel vanaf de buitenkant in het slot moest om draaien, nadat ik de flessen bij haar bed verwisseld had. Wat kon dat meisje snurken, afschuwelijk was dat!" Weer wachtte zy even. „Laat eens kyken, waar was ik ge bleven?" De gave, die Bridget had aange kweekt, en die Lord Whitfield zozeer bad bekoord, de gave van uitstekend kunnen luisteren, kwam haar nu toed van pas. Honorla Waynflete was jan misschien een moordlustige krankzinnige, maar zij was boven dien iets dat veel meer voorkomt: een menselijk wezen dat over nchzelf wilde praten. En Bridget wist heel goed hoe zij dat soort menselijke rezens moest aanpakken. Zy zei en haar stem had precies ie uitnodigende klank die nodig was. „U was eerst van plan hem te ioden Ja, maar dat bevredigde mij niet - veel te gewoon het moest iets beters zijn dan enkel maar doden. Sn toen kreeg ik ineens dit idee. Dat kwam zomaar bij mij op. Hij soest de straf ondergaan voor een nisdaden waaraan hij volko- nen onschuldig was. Hij moest een noordenaar worden! Hy zou gehan- worden voor mijn misdaden. M anders zou men zeggen dat hü rankzinnig was en dan zou hy le- enslang worden opgesloten dat cu misschien nog beter zyn". „Ik heb Je al verteld dat ik heel rat boeken over misdaden gelezen :fb. Ik koos myn slachtoffers ichtig er moest in het begin wel verdenking worden rekt. Zie Je", haar stem klonk Alle:, „ik genoot van het doden onaangename vrouw, Lydia lorton zy deed neerbuigend te- mij heeft my een keer een oude vryster" genoemd. Ik was toen Gordon ruzie met haar reeg. Twee vliegen in één klap, acht ik! Dat was zo leuk, naast bed te zitten en stiekem de penicum in haar thee te doen, en m weg te gaan en do verpleeg- tr te vertellen dat mevrouw Hor- nad geklaagd over de bittere naak van Lord Whitfields drui len! Dat domme mens heeft het oververteld, dat was heel En toen de anderen! Zodra ik oorde dat Gordon iets tegen mand had, was het toch zo ge- akkelijk een ongeluk te ensce- En hy was zo dom zo on- lofeiyk dom! Ik heb hem wysge- aaakr dat hy iets heel byzonders Dat iedereen die iets tegen :em ondernam, iets overkwam. En geloofde het grif. Die arme, lave Gordon, hy zou alles geloven, onnozel Bridget bedacht hoe zy min ach- snd tegen Luke had gezegd: Gor ton! Die gelooft alles!" Kinderspel? En hoe! Die arme wichtig doende, lichtgelovige Gor- m. Maar zy moest meer te weten Bmen! Kinderspel? Dit was ook kiderspel! Als secretaresse had jarenlang gedaan. Heel rus- had zy haar werkgevers aange- loedigd over zich zelf te praten deze wouw wilde zo graag praten, m te pochen op haar eigen slim- „Maar hoe hebt u dat toch alle maal klaargespeeld? Ik begrijp niet hoe u dat kon'" „O, het was gewoon kinderspel! Je had er alleen een beetje organi satietalent voor nodig! Toen Amy werd ontslagen op het Slot heb ik haar meteen in dienst genomen. Ik vind dat idee van die hoedenverf heel slim en dat de deur van bin nen op slot zat, vrijwaarde my voor alle verdenking. Maar ik was daar natuuriyk altyd voor gevrijwaard omdat ik helemaal geen beweegre den had, en je kunt niemand van moord verdenken als er geen mo tief is. Met Carter ging het ook heel gemakkeiyk hy liep dronken te in op de voetbrug en lag hem gauw In op de voetbrug en fag hem gauw een duwtje. Ik ben echt heel sterk, weet je" Zy zweeg even, en opnieuw weer klonk dat afschuwelyke gegiegel. „Het hele geval was zo leuk. Ik zal nooit het gezicht van Tommy vergeten, toen ik hem die dag van de vensterbank afduwde. Hy had er geen fiauw idee van Vcrtrouwelyk boog zy zich naar Bridget. „De mensen zyn zo dom, weet je. Ik had dat nooit eerder beseft!" Bridget zei heel zacht:„Maar u bgnt dan ook wel by zonder intelli gent". „Ja ja, daar heb je misschien wel geiyk in". Bridget zei: „Met dokter Hum- bleby - dat zal wel moeilyker zyn geweest?" ,.Ja het was werkelyk verras send hoe goed dat ging. Dit had na tuuriyk best kunnen mislukken. Maar Gordon had het tegen ieder een gehad over zyn bezoek aan het Wellerman Kreutz Instituut, en ik dacht het wel zo te kunnen aanleg gen dat de BLIJVEN FEESTDAGEN GOEDKOOP? Men hoort hier en daar nogal eens een variant op de bekende woorden „de donkere dagen voor Kerstmis". Enigszins bitter ge stemde mensen plegen dan te zeg gen: „de dure dagen voor Kerst mis". Hier is een misvatting in het spel die noodzakelijk rechtge zet moet worden. Feestdagen blllven namelijk goedkoop - en wel voor ieder die op de markt koopt. Wat marktkoopman en straathandelaar hun klanten te bieden hebben, grenst iedere keer weer aan het ongelooflyke. Roya le, écht-feestelijke keuze uit hon derden artikelen, gegarandeerd prima kwaliteit en desondanks prUzen die menigeen een licht doen opgaan. De markt i_s nu eenmaal stukken voordeliger, omdat marktkoop man en straathandelaar veel minder onkosten hebben. Voor minder geld méér Kerstinkopen doen: dat is alleen mogelijk op de markt, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I Kampioenschap mixed-paren (Door H. W. Filarskl) Van de, f.6 bridge-paren die dit weekeinde in Woerden speelden om het nationale kampioenschap voor mixed-paren, zullen er misschien zes uitkomen in de a.s. wereldkampioen schappen in Amsterdam (mei 1966). De inzet van de stryd was dus uitermate belangrijk en iedereen deed dan ook zyn uiterste best om zoveel mogelyk binnen te halen van de 169.344 scorepunten die er te verdelen Na de zaterdagse zitting van 56 stellen, had de Haagse export Van der Werf, samen spelende met me vrouw Simons de leiding. Dit paar speelt een door Van dér Werf be dacht conventioneel biedsysteem, dat in deze competitie uitermate ef- zich dat bezoek fec'ie' bleel[ zouden herinneren en het later hier mee in verband zouden brengen. En Wonky Pooh's por was echt heel leiyk ontstoken, er kwam een hele boel etter uit. Ik gaf de dokter een prik met de punt van myn schaar en toen deed ik erg onthutst, en ik wilde het bepaald meteen verbin den. Hy wist niet dat ik het ver band eerst geinfecteerd had met de pus uit Wonky Pooh's oor. Het was natuuriyk best mogeiyk ge weest dat dit niet gelukt zou zyn het was een gewaagde poging. Ik was verrukt toen bleek dat het raak was vooral omdat Wonky Pooh Lavinia's kat was geweest". Er kwam een boze trek op haar gezicht. (Wordt vervolgd; *»d. Bridget zei zacht: Sportsplinters John Newcombe en Tony Roch hebben op zeer nadrukkelyke wyzc hun kandidatuur gesteld, voor het dubbelspel in de Daviscup-finale, die binnenkort in Sydney tussen Austra lië en Spanje wordt gespeeld. Zij versloegen Roy Emerson en Fred Stolle in de uitgestelde finale van het kampioenschap van de staat Victoria met 9—7 9—7 8—6. Zweden heeft de dit weekeinde in Inzeil gehouden landenschaatswed- stryd tegen West-Duitsland voor dames en heren op beide fronten gewonnen. De Zweedse herenploeg zegevierde met 172144 en de Zweedse dames bleven met 5533 punten in de meerderheid. De revanchewedstryd voor het z.g. Europese kampioenschap der stayers is zaterdag in Bremen ge ëindigd in een zege voor de Duitser Ahrenfreid Rudolph. De sterk rijden de Spanjaard Timoner werd tweede en de Nederlander Jaap Oudkerk leg de op de derde plaats beslag. De concurrenten waren echter tal rijk en zondag werd de stryd steeds feller. Daardoor vergaten zo nu en dan de deelnemers de wedstrijdtech- nische voorschriften en de arbiters deelden dan zonder pardon straf- punten uit. Lange tyd zag het er naar uit dat de Haagse combinatie De Leeuw mevr. Vlielander Hein een grote voorsprong op de rest van het veld zou behouden, maar enkele fikse spel-ongelukken deden hun voor sprong slinken en gaven aanleiding tot nogal emotionele discussies, waarvan toeschouwers en tegenstan ders smulden. Hiervan leek het Amsterdamse paar Van der Sluismevr. Martens te gaan profiteren, totdat dit paar in de laatste ronde het ongeluk trof een outsiders-paar in topvorm als tegenstander aan te treffen, hetgeen hen in het gezicht van de haven deed sneuvelen. By een toernooi-gemiddelde van 3024 punten was de klassering der eerste tien paren: 1. De Leeuwmevrouw Vlielander Hein (Den Haag) 3.564 pnt; 2. Van der Sluismevr. Martens (A'dam) 3.520 pnt; 3. Versluismevr. Lan- schot (Den Haag) 3.439 pnt; 4. Van der Werfmevr. Simons (Den Haag/ Amstelveen) 3.373 pnt; 5. Ravesteyn —mevr. De Kater (Culemborg) 3.367 pnt; 6. Kreynsmevrouw Blitzblum (Rotterdam/Den Haag) 3.350 pnt; 7. de heer en mevrouw Hoogeveen (Rotterdam) 3.348 pnt; 8. Van Wee- renmevrouw Akkerman (Lelden/ Den Haag) 3.346 pnt; 9. Mulder— Westerveld (Amsterdam) 3.280 pnt; 10. Kornaiynsiyper—mevr. Hoogenkamp 3.264 punten. P IN DA EN DE GRUB BEL 877. „Och, Mijnheer Panda, geven is zoveel mooier dan ne men!" sprak Mevrouw GoedhartKomperin. „Nemen is natuurlijk óók wel mooi, maar hoeveel mooier is het niet zóveel te hebben dat men geven kan!" „Dat is prachtig gezegd", zei Panda getroffen. „Ik zou wel eens meer willen weten van uw actie voor de Achtergeblevenen Per sonen! Komt u toch even binnen, mevrouw!" Daar had de weldadige dame wel oren naar, maar nog voordat zij één stap over de drempel had kunnen nemen, klonk achter haar de barse stem van Brigadier Breedschuiver„Wat heeft dat te be tekenen? Landloperij en gebedel langs de deuren zeker weer, hè?" Mevrouw GoedhartKomperin was nog niet meteen uit het veld geslagen. RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN HET LANDHUIS 48. Zodra ze bemerken, dat de rechter en Tsjiao nog in leven zijn, vertrekken ze om te beraadslagen. Tsjiao Tai heeft een bar stende hoofdpijn, maar hij is toch druk bezig te proberen zijn handen los te krijgen. Tevergeefs. „Pao en Yie hebben ons vakkun dig vastgebonden, edelachtbare!" bromt hij. „En ons ook voor ezels uitgescholden!" Het is alles mijn schuld, Tsjao Tai! Ik had na tuurlijk op de uitkijk moeten staan, terwijl jij met dat hangslot bezig was. Overigens is Yie niet de echte Meneer Yie, maar een handlanger van Pao, die zich voor Yie uitgeeft. De echte Yie is in DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 398. Het zou verstandiger zijn geweest, als Knoesteveger wèl wat meer aandacht voor Tutu zou hebben gehad. Nu bleef de bedrieger genoeglijk grinnekend aan het roer van de Kokanje zitten en hij merkte zijn vergissing pas op, toen het te laat was. Met een hap van de snavel pakte de oersterke Tutu hem bij zijn jasje en daar ging Archibald Knoesteveger de lucht in. Hij schreeuwde en hij spartelde en hij riep luid: „Laat me los, papegaai laat me gaan, monster!" Binnen hoorde Brammetje het lawaai en hij schaterde het uit. „Vlerk!" zei ze op een hoge toon. Tegen wie spreekt ge? Ik kan wel merken dat er personeelstekort is bij de politie ze nemen te genwoordig maar allerlei onbehouwen volk aan! Ik doe hier hoog staand liefdewerk, dus scheer u weg en ga de nozems slaan daar wordt ge voor betaald! Anders zal ik me bij mijn vriend de com missaris over u beklagen!" Dit belgde de brigadier. „Praatjes ook nog?" vroeg hij grimmig. Jk herken een straat- schenner wanneer ik er een zie!' En zo sprekend greep hij de liefdadige mevrouw in het kapsel. Helaas de pruik zat wat losjes „Maar maar hakkelde Panda verbijsterd. „Dat is Joris Goedbloed!" zijn eigen slaapkamer vermoord!" „Dat was dus het lijk in de rots spleet!" zegt Tsjiao Tai. „Inderdaad. Na de moord is de oude, trou we huismeester met Mevrouw Yie en haar zoontje gevlucht. Wij hebben Pao's boeven die hen achtervolgden, in het bos op de vlucht gedreven, maar Pao zelf heeft hen achterhaald voor ze de militaire wachtpost bereikten ,J)ie zogenaamde huismeester hier is dus ook een boef!" zegt Tsjiao Tai kwaad. „Daar ziet hij er dan ook wel naar uit! Maar hoe redden we ons uit deze situatie, edel achtbare? Die twee schofteri zeiden dat ze straks terugkomen om ons af te maken". „Hóór je dat, Karo, riep hij uit. Tutu neemt hem eventjes tc pakken. Nu zijn we gauw bevrijd. Daar zal die schurk niet op ge rekend hebben". De deur van de kajuit werd geopend en Tutu verwelkomde de be vrijde gevangenen met een vrolijk gekrijs. „Waar is Knoesteveger?" vroeg Bram. „Kijk maarrr riep Tutu en zijn vlerk wees naar boven. Bram keek in die richting, en wat hij zag deed hem opnieuw in de lach schieten. Het was dan ook werkelijk géén gezicht! Rhodesië heeft op de Britse olie- kneties gereageerd door de olie- en knzineleveranties aan Zambia te pken en door speciale beffingen op Rhodesische uitvoer van steenkool p cokes, die onontbeerlyk zyn voor pmbia's koperinduslrie. De kolen- Es voor Zambia, dat jaarlyks een joen ton Rhodesische cokes ge- kuikt, is daardoor vervijfvoudigd. [De Britse regering heeft inmiddels P miljoen gulden uitgetrokken voor f financiering van de gisteren ge pende kostbare luchtbrug voor olie p benzine tussen de havenstad Dar k Salaam in Tanganjika en Zam- ks hoofdstad Loesaka en voor de van de wegen waarlangs k vloeibare brandstof voor Zambia kl worden aangevoerd. Ook moet er hor betere tankfaciliteiten worden porgd. De vrachtwagens met olie h benzmevaten doen vyf dagen over Meis van het noorden naar Loesa- Z|j kunnen dagelyks slechts on eer 160 ton aanvoeren. Twee Bri- Qia's van de R.A.F. hebben gis- m elk ruim 9000 liter dieselolie r Zambia overgebracht. De kapitein van de Noorse tank tot „Staberg" die met 16.000 ton fte olie voor Rhodesië voor de ha- van Beira in Portugees Mozam- lue ligt, heeft van de Shell op- wht gekregen de olie niet te los- Tegenstellingen De oliesancties hebben de Britse politieke tegenstellingen verscherpt. Vanavond kan dan ook in het Lager huis een nieuwe uitbarsting worden verwacht. De Conservatieven zijn waarschijrüyk in meerderheid tegen oliesanoties en van oppositieleider Heath wordt thans een grote inspan ning geëist om de politieke eenheid over Rhodesië te handhaven. Vooruitlopende op de oliesanctdes hebben reeds meer dan 100 Conser vatieve afgevaardigden een motie te gen Wilsons beleid betreffende Rho desië ingediend. Naar te verwachten is, zal het aantal ondertekenaars van deze motie nog toenemen. De Con servatieve opvatting neigt steeds sterker naar nieuwe onderhandelin gen met Rhodesië, aJ stelt het als één der uitgangspunten betere eco nomische en politieke kansen voor de Afrikanen. Dit is ook het doel van de Britse regering, die door haar ac tie tegen Smith hoopt dat diens re gering op den duur het veld zal moe ten ruimen voor gematigder krach ten. Effectieve oliesancties zouden dit plan volgens de conservatieven in ge vaar brengen omdat zy tot chaos zouden leiden en de positie van de extremisten nog versterken. Algerije en Soedan hebben gisteren bekendgemaakt de betrekkingen met AS OP HET HOOFD Boetetocht voor Duitse bisschoppen? De Duitse bisschoppen moeten, als zU naar Polen reizen, het voorbeeld van de Duitse keizer Otto (936 tot 973) volgen en in boetekleed verschy nen met as op het hoofd. Dit heeft de Poolse kolonel er auteur Zbigniew Zaloeski zaterdag in drie in Warschau ver chynende kranten geschreven. Zoals bekend hebben de Poolse bisschoppen hun Duitse collega's uitgenodigd in het voorjaar van 1966 naar Polen te ko men om het 1000-jarig bestaan van het r.-katholicisme in dit land mee te vieren. De Poolse bisschoppen hebben voorts gepleit voor een verzoening tussen Polen en Duitsland. Zaloeski is van mening, dat de Duitse bisschoppen, als zy inderdaad mochten komen, dit maar moeten doen op 1 september, de dag waarop Hitier Polen binnenviel, of anders op 5 augustus, toen de massamoord in Warschau plaats vond. De Duitse bisschoppen moeten dan ook rouw diensten houden bij de monumenten, opgericht om de gruweldaden van de nazi's niet te vergeten. Engeland te verbreken, in stemming met de resolutie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Hierin was op verbreking der diplo matieke betrekkingen aangedrongen ingeval Engeland niet voor 15 de cember een eind had gemaakt aan het Rhodesische bewind. In totaal hebben nu negen Afrikaanse landen aan de oproep gehoor gegeven. Twee Arabische olieproducerende landen, Irak en Koeweit, hebben be sloten de export van olie naar Rho desië te verbieden. W- „Ook de militaire wereld zou ervan overtuigd moeten zijn, dat het handhaven van de vrede eerder zijn taak is dan het voorberei den en voeren van oorlog. Een dergelijke mentaliteitsverschuiving is misschien bijzonder belangrijk, wil de wereld ooit tot algehele ontwapening komen. De krijgszuchtige naam van het departement van oorlog is al sinds jaar en dag gewijzigd in departement van de fensie. Misschien zouden we in alle landen moeten gaan spreken van departement van de vrede, opdat daarmee de eerste opdracht van staten en regeerders des te markanter zou worden aange geven". DEPARTEMENT VAN DE VREDE Dit verklaarde kardinaal Al- frink zaterdagmiddag in 's-Her- togenbosch, ivaar hij als voorzit ter van de Pax Christi-beweging een bijeenkomst van de Neder landse sectie van Pax Christi leidde. Deze vergadering, die ook werd by gewoond door de minister van Defensie, was belegd om het rapport oorlog en wede te introduce- dat door een commissie van de Nederlandse afdeling ti is samengesteld e draagt: „Met Pacem in Terris on- j nomen en gepubliceerd in de pas ge- der weg Pax Christi over vrede in stichte „Cahiers voor vredesvraag- het atoomtydperk". j stukken", die onder auspiciën van de De commissie is op 17 mei 1963 r.-kath. vredesbeweging Pax Christi door de kardinaal geïnstalleerd j Nederland en Vlaanderen in samen- Voorzitter was de toenmalige Com- werking met het instituut voor vre- missaris van de Koningin in Over- des vraagstukken van de universiteit yssel, ridder Van der Schueren. De van Nymegen worden uitgegeven, commissie bestond verder uit een Op deze manier, aldus de kardi- aantal deskundigen. Het rapport is I naai, is het het program van de geredigeerd door de heer G. J. M. Ruygers en mej. dr. M. A. M. Klom- pé. Kardinaal Alfrink zei dat hy niet teleurgesteld is in de verwach ting, dat het rapport o.m. van be tekenis zou kunnen zyn in verband met het tweede Vaticaans concilie, dat in het vyfde hoofdstuk van schema 13 over oorlog en vrede zou gaan spreken. Hy ontving het juist vóór het begin van de vierde zit ting en het heeft hem persooniyk by de discussies over deze materie goede diensten bewezen. De studie was bedoeld als een ad vies aan de landelijke bestuursraad Pax Chris- I van de Pax Christi-beweging. Deze dat als titel heeft het rapport integraal overge- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te BergentheLm J. Kuipers werkzaamheden (luchtmachtpred. Peleboer te Ryswijk (Z.-H.) secretaris pastoraat'te Hoevelaken J. N. Ku- perus. a.s. em. pred. te Waddlnxveen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Garrelsweer J. Jansen te Tziimmarum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Maarssen D. Blerma Jr. te Aalsmeer. Geen vrijheid voor Tibetanen De Algemene Vergadering van V.N. heeft zaterdagavond met 43 tegen 26 stemmen by 22 onthoudingen een resolutie aanvaard waarin de „voortdurende schending van de fun damentele rechten en vryheden van het Tibetaanse volk sedert de Chi nese bezetting in 1951" wordt be treurd. China wordt verzocht een e:nde te maken aan dit optreden. Op alle staten wordt een beroep gedaan naar vermogen bij te dragen tot :rwezeniyking van het beoogde doel. Onder de voorstemmers bevonden zich de V.S. en Engeland. De com munistische landen waren tegen. Frankryk behoorde tot de landen die zich onthielden. De Aziatische landen waren verdeeld en 26 lan den ontbraken by de stemming. Nederlandse afdeling van Pax Christi geworden: het geeft haar vi- 'e weer. Volgens hem stemt deze Lsi wezenlyk overeen met datgene at het concilie in schema dertien mumuwucu. u ver oorlog en vrede heeft gesteld. landen waren verdeeld Oorlog uitbannen In de verkleinde wereld van van- aag, zo zei kardinaal Alfrink o.m., wtrken voor en aan de vrede een opdracht voor iedere wereldburger. Elk plaatselyk conflict draagt in zijn boezem het gevaar van een we- reldbrund, die alleen maar verderf j en ondergang kan betekenen. Het gaat volgens de kardinaal om het scheppen van een klimaat, een mentaliteit van vrede, waarin strijd en oorlog steeds meer worden erva ren als een anomalie, die in de mensengemeenschap van vandaag geen zin en geen ruimte meer heb ben kan. Heel de mensheid zal zich zelf moeten vinden om door geza menlijk overleg en door gemeen- schappelijk streven de oorlog uit te bannen, aldus kardinaal Alfrink. Winkeldiefstal Een Leidse fotohandelaar heeft za terdag bij de politie aangifte yedaan van de verdwijning van een foto camera uit zyn winkel De camera vertegenwoordigde een waarde van ruim zeshonderd gulden. Op hot ogenblik van hot Ur porso gaan van dit nummer waren de scheepvaartberichton nog niet in ons bezit. Red. Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17