Wonderkind' Orson Welles heeft vee! om handen BRANDT PARIJS? Ambassadeur Schijf in Nederland Grillig en kinderli jk Indijking Waddenzee kost 5 a 6 miljard Soera ba ja verklaard tot gesloten stad' LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 DECEMBER 1965 99 In de studio van St. Maurice aan de oostkant van Parijs zijn de opnamen voor de grootscheepse film over de bevrijding van de Franse hoofdstad naar het boek „Brandt Parijs" in het laatste stadium. Onder regie van René Clement werkt een internatio nale groep bekende acteurs mee aan de reconstructie van heroïsche dagen in 1944. Onze filmredactie had in de studio een gesprek met Orson Welles, die een belang rijke rol speelt in deze film. VN-bevelhebber op Cyprus overleden Generaal Kodendera Thimaya. de bevelhebber van de vredest roepen- macht van de Verenigde Naties op Cyprus, is zaterdag plotseling in Ni cosia overleden. De 59-jarige generaal, voormalig I stafchef van het Indiase leger, was vorig jaar juni aan het hoofd van de I VN-vredesmacht geplaatst. Enkele uren voor zyn overlijden had de Vei- ligheidsraad het mandaat van de vredesmacht met drie maanden ver- j lengd. De Algemene Vergadering van de VN keurde zaterdag een resolutie van de politieke commissie goed waarin wordt gezegd dat Cyprus algehele soevereiniteit en volledige onafhan- I kelijkheid zou moeten genieten zon der Inmenging of bemoeienis van buitenaf. I De resolutie, die met 47 tegen vijf stemmen bij 54 onthoudingen werd j goedgekeurd, doet een beroep op alle landen „zich te onthouden van elke inmenging en de soevereniteit, een heid. onafhankelijkheid en territo- riale onschendbaarheid van de repu bliek Cyprus te respecteren". Tegen de resolutie steimden Turkije. de V.S.. Albanië, Perzië en Pakistan. Frankrijk. Groot-Brittannië en de Oosteuropese landen onthielden zich van stemming. (Van onze speciale verslaggever) Orson Welles groeide van musicerend en schilderend wonderkind tot tus van 250 pond of meer. Hij is een Amerikaan, die geen zee te hoog aat. Nadat Welles als knaapje van acht zijn beeldschone moeder had ver- aren en in 1929 zijn vader stierf als een door de crisis berooid man zocht lij zijn weg in het theater vak. Zijn magische persoonlijkheid viel bijna lade 1 ijk op. Zijn eerste film „Citizen Kane" was een kwart eeuw geleden an zo dwingende allure, dat die onmiddellijk bij de klassieke werd inge- ijfd. Voor een groter wereldpubliek ging zijn persoon leven in de cvnische nbekende van „The third man". Een reeks rollen deels in eigen regie lieten hem daarna kennen als een vervaarlijk tovenaar met een gestadig roeiende lichaamsomvang, die hij nimmer nalaat bewust in de strijd te rrpen. NOOIT BIOSCOOP Uw tussenkomst in de regie daarstraks ..—Oh nee, dat is helemaal niet erg. Dat gaat overal zo, heel vriend schappelijk Clement is een prachtig regisseur. één van de heel weinigen". U ziet veel films?" i,Ik ga nooit naar de bioscoop, bijna nooit". Nooit blykt ook nu weer een groot woerd. Maar een genie mag zich wat veroorloven. In 'n kwartier spuit Welles over een reeks recente films zeer gedecideerde meningen. De Rus sen zijn te illustratief, zij interpre teren niet. De jonge Fransen werken te journalistiek. Francesco Rosi ging heleiiiaal mis met zijn stierenvech tersfilm „Het moment van de waar heid" („Nu kan ik voor zo'n onder werp geen geld meer vinden"). An- tonioni is een chartalan. Van verve ling maak je nu eenmaal geen on derwerp voor theater. Wie is mr. Welles? „Ik verafschuw een etiket. Een re putatie is moeilijk op te houden. Geen enkele reputatie is waar Films zouden los van elkaar moeten staan. Ze zijn direct naar het publiek ge richt". „-Uw films hebben toch iets ex pressionistisch?" „Ik had nog nooit Duitse films van v< or de oorlog gezien „—En de lage camerastandpunten? Welles wijst terzyde. „Wat ziet u daar? Juist, het plafond Ik ont dekte het plafond, zoals Columbus Amerika ontdekte. In andere films zie je ze nooit". De kantine kraakt bü de bulderende lach van het Ame rikaanse wonderkind. Men noemt u wel conservatief." Ik geloof in de goedheid van de mensen. Het is te gemakkelijk om moeilijkheden te dramatiseren, zoals het moderne theater doet. Daar moeten we ons niet aan over geven. We hebben ons eigen lot in de hand Een strijd is de moeite ic Twee ..machtige" mannen in de studio van St. Maurice. Links Orson Welles, rechts Gert Fröbe waard om verloren te worden. Het gaat erom de basiswaarden te vin- J den Er rest nog maar weinig tijd. Juist nu we door de moderne com- municatiemcddelen vrijwel in staat j zijn dictatuur buiten te sluiten. Wij leven op één grote planeet. Ruimte- J verovermg is een grote lacher. Ja, ik ben conservatief, als het gaat j om het behoud van wat tweeduizend jaar aan waarden heeft opgeleverd". I PROFEET Bijna ongaarne wordt Welles, de i profeet, gewekt door Christiane om weer wat aan zijn consul te komen doen. Hij is nu in een stralend hu- i meur en hij heeft een whisky mee- Familieberichten (ontleend aan andere bladen) Getrouwd: P. Hern en H. van Rijn. Amstelveen; H. W. van Marie en P. V. AlbardaVan Beresteyn, Wasse naar; E. P. de la Parra en A. E. I. van Griethuyzen, Baarn; P, W. Reineke en G. V. Veth, Aerdenhout. Overleden: S. B. Drijber, mn, 79 jr, Overveen; J. W. Jacobine, mn, 70 jr. Kampen; H. M. M. Jeehel, mn, 74 jr, Otterlo; J. C. E. van Herwelden, mn, 65 jr, Dieren; Th. J. de Bruyn, mn, Den Haag; J. S. HeymanHaye, vr. 74 jr, Amsterdam; C. J. van der Does de Beyer, vr. 84 jr, Gouda; C. M. Klem anSturkop, vr. 80 jr. Amster dam. Op de dag af twaalf maanden na zijn benoeming in Indonesië arri veerde ambassadeur mr. E. L. C. Schiff zaterdagmiddag op Schiphol voor vakantie en oriënterende be sprekingen In Den Haag. 1 genomen de Het hoort bij een zo grillig en derlijk genie als Welles is om dingen tegelijk te doen. Sinds >5 ontstaat moeizaam bij stuk en beetjes zijn „Don Quichot- waarin hij zelf de titelrol ver- li en Akim Tamiroff Sancho ma is. Telkens als Welles weer geld heeft verdiend breit hij stukje aan dit epos. Sneller is gegaan met „Chimes at mid- iht", een bewerking van zijn eelstuk „Five kings". Falstaff ie centrale figuur. De regisseur tjt hem zelf kunnen spelen, zij dat hij tijdens de produktie ziekte werd geplaagd. De Shakespeare geïnspireerde is nu in de afwerking. De opnamen voor een stieren vech tfilm zullen voorlopig wel onvol- (id blijven nu Rosi hem het gras dr voeten heeft weggemaaid, neeft bovendien speel verplich ten in Rome. denkt aan een ing Lear"-verfilming volgende in Roemenië en Welles is de- dagen in Parijs om zijn aandeel te dragen in een miljoenenpro- klie „Brandt Parijs?", die de be- van de Franse hoofdstad zo authentiek mogelijk in 1(1 wil brengen. NIET GEMAKKELIJK Velles speelt de belangrijke rol de Zweedse consul Raoul Nord- die met de Duitse stadcomman- Von Chaltitz in het geheim on- itundelde over een capitulatie. Zweed en de Duitser waren in rtelükheid kleine mannetjes en betreft wordt de film van sé Clement niet realistisch als Welles er zijn machtig tors demonstreert. Nu staat Gert Frö- legenover hem en dat is dan wel t een gewichtige compensatie, et lijkt er trouwens op, dat de arioschryvers er rekening mee to?n gehouden, dat Welles lang altijd een gemakkelijk heer is. rookt helemaal volgens het je lange, zware sigaren, die zich *n in dollars laten betalen. Zit- een leuning van een fau- 'je, waarin hij hoogstens zou *>en gaan zitten, maar niet meer opstaan smookt hij grote wolken wacht onaangedaan, middelpunt iritót in een bedrijvige studio, "a de zoveelste jooging een emotio- if scène vast te leggen waarin foe, Welles confronteert met ver- Unan Pierre Dux, corrigeert hij Wdschuddend regisseur heft zijn met sigaar en vindt: kt Is een kwestie van timing bij Twee pogingen verder zegt hij >g eens met precies dezelfde Wen Dan plotseling is het er in Mgende opname, want met Cle- valt te praten. Jammer nu, Dux in een lange volzin is ge- Ren. Nog eens dus, maar niemand Mt daar heet of koud van. SIGARENPEUK gaat het nu spannen met de van de consul. Er rest nog aar een eindje. Het moet wel gauw fo"ren. Maar Welles neemt geen „Christiane ik heb een kist Uien n mUn kleedkamer toniane komt braaf in actie, later jaagt de consul de brand nieuwe sigaar. De peuk ont- Christiane, die men op dat- Jent niet ziet denken „Ha bij de ja gezellig". Als wat het een vies insekt draagt zij het sputteren de restje sigaar weg naar buiten. Bij het passeren zegt zij vol afschuw een gemeen woordje. De nieuwe si gaar brengt geluk. De lens loert floor een gordijn van rookslierten naar Pierre Dux, die er zonder hape ren zijn voorgewende verontwaardi ging uitbrengt. Clement kan tevreden zyn. Voor het moment althans. Want klein en sprakeloos zit madame Clement in een hoekje van de set mee te kyken. Zo kritisch, dat voor de regisseur zich 's avonds op zyn slaapzij draaide, hij zeker geduldig heeft moeten luis teren hoe het eigenlijk had gemoe ten. OPGEWEKT Het is een opgewexte dag in ae studio van Saint Maurice, hoewel er dan nier zoveel schot zit in de op namen die allemaal wel een keer of tien moeten worden herhaald de reprises voor de fotografen niet mee gerekend. De vaak zo humeurige Welles ver keert in een opperbeste stemming. Gert Fröbe heen al een keer of tien op groot-germaande wijze ge- bullebast. Omdat zelfs een acteur daar tenslotte een beetje belache lijk bij wordt, doet hij na zijn slot zin „Scliiess nicht auf meine Solda ten" een extra-nummertje: klatsch- beng-boem-halt. Een blaaspoep zon der hoorn. Telkens als Fröbe zijn Duitserschap zo min of meer excu seert lacht Welles onbedaarlijk. Fröbe is verguld met zijn succes. Als alles voorbij is staan hij en Welles tegen over elkaar. Allesbeheersende figu ren, die elkaar met de losse hand in dc buik duwen zoals alleen dikke dat wederzijds doen. Goed dan, nog één keer. In een brede kring van grijnzende tech nici brengt Gert een zeer potsier lijke Duitser compleet met blaas balk en snauw geluiden en heft komisch de knieën. Welles' stemming wordt steecks beter. Hij gaat naar de kantine en laat een whisky in zyn machtige keelgat val- 1P~ I Hij roept nog: „Ik kem terug, straks zal ik Vier journalisten wachten braaf op het tweede deel van Welles' begin selverklaring. Al? een uur later de machtige film- zonnen voor die dag doven stuurt Welles zijn solide buik als de steven van een schip tussen de studio-at tributen door. Hij is nu zo opgewekt als nimmer tevoren, maar zijn mooie wereld- hervormde volzinnen zijn vervlogen. Hij is in een ander paradys. Welles mag niet opnieuw worden gewekt. De studio wordt donker. In een auto laat slechts de geluidstechnicus zijn banden draaien en over he»t terrein schalt Fröbes stem nog een maal- „Schiess nicht auf meine Sol daten". (Van Utrechtse correspondent) Indijking van de Waddenzee is technisch mogelijk, maar zou qua omvang en investering (vijf zes miljard gulden» alles in de schaduw stellen wat tot dusver Nederland op waterbouwkundig gebied is verricht. Er zijn 150 kilometer secundaire en 100 kilometer primaire dammen voor nodig (in het deltaplan 13. respectie velijk 22 kilometer) en tegenover een verkorting van de zeewering in het deltagebied van 700 kilometer tot en kele tientallen kilometers, staat in Schuilplaats van rebellen het noorden een verkorting van 240 tot 140 kilometer. Dat zei mr H. P Gorter, directeur van de vereniging tot behoud van na tuurmonumenten, zaterdagmiddag op een in Utrecht gehouden vergadering van de contact-commissie voor na tuur- en landschapsbescherming. Op deze aan de Waddenzee gewijde vergadering stelde de heer Gorter in een beschouwing over verlies en winst bij een eventuele indijking, dat om de gigantische investering te rechtvaardigen, wel heel zwaarwe gende argumenten moeten worden aangevoerd. „Vooralsnog lijken de voordelen geen rechtvaardiging voor de uitgave van de enorme bedragen, die met dit project gemoeid zouden zijn", aldus de heer Gorter. Bij een tempo van uitvoering en in vestering, dat overeenkomt met de huidige deltawerken, zou het wad denplan 50 jaar en twee A drie maal het bedrag van het deltaplan kosten. Ambassadeur Schiff toonde zien tevreden over de ontwikkeling van de vriendschapsbanden: „Toen ik naar Djakarta kwam ontwikkelde de ver houding zich in de goede richting. Daarin is het laatste jaar geen ver andering ten ongunste gekomen". Over de banden met Indonesië zei mr. Schiff verder nog „in het com merciële vlak gaat het reuze goed. evenwel de „30-september-beweging heeft er wel enige vertraging ge bracht. Direct politieke zaken zijn er eigenlijk niet. Het gaat om het herstel van het vertrouwen, dat voor een belangrijk deel ln de emo tionele sfeer ligt. Ook op het punt van de culturele betrekkingen is het motto: „langzaam aan een hecht fundament opbouwen voor de toekomst". De ambassadeur kon niets mee delen over een eventueel bezoek van president Soekarno aan ons land. Wel verklaarde hy. dat het bezoelc van dr. Soebandrio „in de loop van volgend jaar" zal plaats hebben. „De stemming jegens Nederland ls bijzonder prettig. Het leven ln In donesië is voor mij niet altijd even eenvoudig, maar toch plezierig", con cludeerde de eerste Nederlandse ambassadeur in Djakarta. De Oostjavaanse stad Soerabaja, waar een belangrijke marinebasis is gevestigd, zal tot „gesloten stad" wor den verklaard om orde en veiligheid te verzekeren, zo heeft het Indone sische persbureau Antara zaterdag gemeld. De waarnemend burgemeester, lui tenant-kolonel Soekotjp, had gezegd dat de stad door aanhangers van de leiders van de mislukte staatsgreep als schuilplaats wordt gebruikt. Al leen personen die in de stad werken, zullen worden toegelaten. Degenen die werk zoeken, zullen moeten ver trekken wanneer zij binnen een be paalde tijd- niet aan de slag zijn geraakt. Soerabaja, met een inwoner tal van ongeveer anderhalf miljoen, staat bekend als een centrum van communistische activiteit en is de thuishaven van de Indonesische vloot. President Soekarno heeft er zater dag in een rede op aangedrongen een eind te maken aan liet conflict tus- I sen Indonesië en China en de In- I nesiërs aangevallen die willen dat de betrekkingen met china verbroken I worden. Komende week zal een realisti scher wisselkoers voor de Indone sische roepiah worden vastgesteld in het kader van een serie hervormin gen betreffende in- en uitvoerrege lingen aldus verluidt in Djakarta. De regering zou ook de ambtenaren- lo nen willen verhogen. Men zou een nieuw evenwicht tussen vraag en aanbod tot stand willen brengen. Plan van PKI De Indonesische communistische party (PKI) was van plan een kwart miljoen mensen te vermoorden en te verminken tydens een massa le terreurcampagne die gelanceerd zou worden als de staatsgreep van 30 september geslaagd was aldus werd gisteren van hoogst betrouw bare zyde in Singapore meegedeeld. Amerikaanse, Britse en andere i Westelijke diplomaten en hun ge zinnen zouden slachtoffers worden van deze campagne, zo zeiden de zegslieden. Bijzonderheden over de campagne zouden kort geleden ontdekt zyn door het Indonesische leger in de dagboeken van ongeveer 600 leden van het party kader. Uit de dagboeken blykt, dat de terreur-campagne begonnen zou worden na de moord op een aantal generaals van het leger op 1 okto ber. Zeven generaals, onder wie de op- operbevelhebber van het leger Ach- mad Jani, werden Inderdaad door de communisten vermoord. Volgens de dagboeken zou de cam pagne hebben geduurd van 2 tot 5 oktober, met als hoogtepunt de exe cutie ln het openbaar van 600 „Ka- blrs" op net Merdeka-plein. Kabir is het Indonesische communistische woord voor „bureaucratische kapi talist". Slachtoffer van de nazi's niet naar Oost-Berlijn De 74-jarige Berlynse Lutherse prior Grüber. een getuige van de openbare aanklager in het proces in Jeruzalem tegen Eichmann, is giste ren de toegang tot Oost-Berlyn ge weigerd op politieke overwegingen. Dit gebeurde op de dag dat Grüber 25 jaar geleden door de nazi's tonder Eichmanns gezag) gearresteerd werd. Hy zat drie jaar in een concentra tiekamp van de nazi's. De prior, zyn vrouw en hun dochter bevonden zich onder duizenden West-Berly- ners die in de ry stonden met pasjes oy de doorlaatpost naar Oost-Ber- ïyn. Grüber was van plan een bezoek te brengen aan zyn zoon. die domi nee is in Oost-Duitsland. Maar na dat hy zyn pas had laten zien deelde een functionaris hem mee dat hy „om politieke redenen" niet door mocht gaan onder de huidige om standigheden. Zyn vrouw en zyn dochter werden eveneens terugge stuurd. De dochter protesteerde by een Oost-Duitse autoriteit en zei: „VUf en twintig jaar geleden werd myn vader gearresteerd door de SS en nu wordt hy gekweld door de volkspolitie hier". De functionaris antwoordde daarop: „Meneer Grü ber, w)j wensen dergelijke dingen hier niet te horen". Dr. Grüber was van 1949 tot 1958 de verbindingsman voor de Duitse Evangelische kerk by de Oostduitse regering. Toen werd hy uitgewezen wegens zyn kritiek op het commu nistische regime. twee maanden nadat hij nLastraf had uitgezeten voor een dere vluchtpoging. De 27-1arlge zyn ai-Jarige verloofde het Westen vluchtte, werd by zyn eer ste poging door de Oostduitse grens bewaking gegrepen. Hit werd tot an derhalf Jaar veroordeeld. DIEPVRIES ASTRONAUTEN Een Sowjet geleerde heeft voor gesteld cm kosmonauten te bevrie zen om te voorkomen dat zy ver ouderen op reizen naar verafgele gen hemellichamen die tien jaar of langer zullen duren. Hy zei, dat hetzelfde systeem op aarde toegepast zou kunnen worden om het leven te verlengen. Nikolai Sirotkin schreef dit in het militaire blad Krasnaya Zvezda (Ro de Ster). Sirotkin zei, dat ten gevolge van de onroetelyke afstanden de kosmo nauten een groot deel van hun leven zullen moeten opofferen voor het maken van dergelyxe ruimte reizen. Een reis naar de dichtst by zynde ster zal minstens 10 Jaar du ren. Daarom moet er iets gedaan worden om het ouder worden van de kosmonaut tydens de vlucht te verhinderen. Hy stelde bevriezing voor, om de lichaamsprocessen te verlangzamen en de kosmonaut op het juiste ogenblik te laten herle ven. Hy zei dat het op het ogenblik nog niet mogelyk is. maar dat de experimenten met ratten veelbelo vend zyn. Treinbotsing c eist 30 doden Bu een botsing tussen de expres- trein ParysLissabon met een an dere trein by Villar de Los Alamos 'tussen Salamanca en Ciudad Ro. drigo in Spanje) zyn zaterdag 30 personen omgekomen en 51 gewond. In de exprestrein zaten ongeveer 950 personen, onder wie vele Portu gese arbeiders die voor de feestda gen uit Frankrijk en Duitsland naar huis gingen. De exprestrein werd by de bot sing in elkaar geschoven en drie wa gons kwamen boven op de drie loco motieven terecht. (De exprestrein werd namelyk door twee locomotie ven getrokken). De directie van de Spaanse spoor- wegen heeft nog geen commentaar op het gebeurde willen geven. Men gelooft dat de seinen goed werkten. Tentyd? van het ongeluk hing bo ven het gebied van de ramp een dichte mist en het wordt mogelyk geacht dat de machinist van de „Sud-expres" het rode sein niet heeft gezien dat twee kilometer voor Villar de Los Alamos had moeten branden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11