NOG 10 DAGEN m2o 21 22 23 24 27 28 29 30 31 Behoren verkeersslachtoffers zelf hun schade te hetalen? DE LEIDSE VEEMARKT Grote aanvoer had invloed op handel en prijsverloop Vogelshow „Avibus" De Gaulle zal niet inbinden LEIDSCn DAGBLAD ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD Advertentie I* 2% 25 UW TV, RADIO OF GRAMMOFOON y -f O0/ GOEDKOPER! nTk^fflóóóTp^d^ tmi\J/o Oratie prof. dr. A. R. Bloembergen Gistermiddag heeft prof. mr. A. R. Bloembergen met een oratie fn het Groot Auditorium de functie van gewoon Leids hoogleraar in het burgerlijk recht officieel aanvaard. Hij sprak over de wen selijkheid van een nieuw ongevallenrecht en bepleitte als conclusie de afschaffing van de aansprakelijkheid uit onrechtmatige daad voor persoonlijke schade, tenminste voor zover er geen sprake is van opzettelijke schadetoebrenging. De slachtoffers van b.v. ver keersongevallen zouden dan uitsluitend aangewezen zijn op de aan hun kant getroffen voorzieningen, die doorgaans voldoende soelaas zullen bieden als de nieuwe arbeidsongeschiktheidverzekering vol gens de bestaande plannen omgezet zal zijn in een volksverzeke ring. KOSTBARE j AFWIKKELING VERMIJDEN In ztfn oratie stelt prof. Bloem bergen de vraag aan de orde. die in ons land nog bijna niet. maar in het buitenland en vooral in Ame rika zeer druk besproken is: moe ten we op het terrein van de onge vallen en vooral van de verkeers ongevallen ons huidige systeem van schade-afwikkeling handhaven of moeten we hier nieuwe wegen in slaan? Ons huidige systeem komt zeer in het kort hierop neer. Als een ander dan het slachtoffer schuld heeft aan het ongeval, kan het slachtoffer of bij een dodelijk ongeval diens na bestaanden de schuldige aanspre ken voor zijn schade; veelal zal deze aansprakelijkheid gedekt zijn door een wettelijke aansprakelijkheidsver zekering. Als er geen schuldige is of als de schuldige niet in staat is de schade te vergoeden, is het slacht offers aangewezen op hetgeen hij ontvangt op grond van aan zijn kant getroffen voorzieningen (uitke ringen op grond van sociale verze keringswetten of op grond van pri vate verzekeringen, uitkeringen op grond van de Algemene Bijstands wet, pensioenen, loondoorbetaling door de werkgever enz. Voorzover er geen voorzieningen zijn moet hij zelf de schade dragen. Spreker vroeg zich af of het nood zakelijk en gewenst is dit systeem en met name de regel, dat de schuldige aan het ongeval voor de gevolgen daarvan aansprakelijk is, te hand haven. Hij onderzocht daartoe hoe de postitie van de schadeveroorzakers, de slachtoffers en de gemeenschap is. Wat de schadeveroorzakers be treft, het is geen eis van rechtvaar digheid, dat zij voor de gevolgen van het ongeval aansprakelijk zijn, ter wijl afschaffing van de aansprake lijkheid vermoedelijk niet tot een grotere onvoorzichtigheid en daar mede tot een toeneming van het aantal ongevallen zal leiden. Voor de slachtoffers zijn aan de aansprakelijkstelling grote bezwaren verbonden, omdat zij ondanks een in beginsel bestaande aansprake lijkheid in vele gevallen toch geen of geen volledige schadevergoeding ontvangen. En tenslotte is de hier geschetste wijze van schadeafwik keling voor alle betrokkenen en voor de gemeenschap uitermate kostbaar. Gezien deze aan het geldende sy steem verbonden bezwaren was spre ker van oordeel, dat wij over invoe ring van een ander stelsel moeten denken, Hij vroeg zich af of aan vaardbaar is het vooral in Amerika geopperde, maar uitsluitend in de Canadese provincie Sasketchewan ge realiseerde plan tot invoering van een automobielfonds, dat gevoed wordt door bijdragen van automo bilisten en eventueel van de staat, en waaruit de slachtoffers him scha de onafhankelijk van de schuld vraag voor een belangrijk deel ver goed krijgen. Hij meende, dat ver wezenlijking van zo'n plan in ons lanu geen aanbeveling verdient, om dat dat neer zou komen op het scheppen van een nieuw soort socia le verzekering, terwijl de sóciale verzekering hier al zo ver is uitge bouwd. Spreker bepleitte over te gaan tot afschaffing van de aansprakelijk heid uit onrechtmatige daad voor persoonlijke schade, tenminste voor zover er geen sprake is van opzet telijke schadetoebrenging. De slacht offers zijn dan uitsluitend aange wezen op de aan hun kant getrof fen voorzieningen. Deze zullen door gaans voldoende soelaas bieden, als vooral de nieuwe arbeidsongeschikt heidsverzekering volgens de bestaan de plannen omgezet zal zijn in een volksverzekering. Bovendien zal het mogelijk zijn de uitkeringen te ver- Pro/. Bloembergen wordt tij dens de receptie na de oratie ge lukgewenst door zijn collega voor het burgerlijk recht prof. Drion (rechts). (Foto LD./Holvast) hogen met gelden, die door middel van een belastingheffing van de automibilisten verkegen zijn; deze laats ten krijgen anderzijds een ver lichting doordat zy geen verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijk heid meer behoeven te hebben. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde prof. Bloember gen in de ontvangstzaal van de Aca demie. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is de heer C. A. Tukker, assistent kerk geschiedenis, geboren in IJsselmonde en thans wonende in Leiden, gepro moveerd tot doctor in de godgeleerd heid op proefschrift de classis Dordrecht van 1573 tot 1609". Pro motor was prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink; de heer A. W. Rei- nink. geboren in Groningen en thans wonende in Wassenaar, wetenschap pelijk ambtenaar bij het Prenten kabinet der Universiteit, in het bij zonder belast met de opleiding en studiebegeleiding van jongere stu denten is gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift: KPC de Bazel architect". TORENUURWERK WORDT VERLICHT Het torenuurwerk van de Petrus- kerk aan de Lammenschansweg zal begin volgend jaar worden verlicht. Het kerkbestuur van deze parochie heeft gisteren aan een firma in Zoe- terwoude opdracht gegeven om een verlichting aan te brengen. Zoals bekend draagt ook het gemeentebe stuur voor een belangrijk deel in de kosten van deze verlichting by. Uit vrijwillige bijdragen is het resterende deel byeengebracht. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. notaris F. K. Lagerwcy in Leiden: Jan Lievensstraat 15 op f. 23.000 door E. J. v. Starkenburg q.q.; Jan Lievensstr. 13 op f. 10.059 door E. J. v. Starkenburg q.q.; Lage Morsweg 63 op f. 15.200 door de heer Van Leeuwen; Cronjéstraat 3/3a op f. 7.500 door de heer Zirkzee. Oosterse en westerse kerstmuziek Toen in 1962 het comité Advent en Kerstmis dat al jaren de kerst zang op 't Stadhuisplein organiseer de de Oecumenische Raad en liet dekenaat der R.K. Kerk te Lei den tezamen voor het eerst de gro te Kerst-ontmoeting in de Stadsge hoorzaal belegden, wist men, dat hiermee iets van formaat tot stand kwam. De bijeenkomst, welke morgen avond wordt gehouden is dit jaar aangekondigd onder de titel „Komt, verwondert u hier. mensen". In een evenwichtige opbouw zijn drie elementen aangegeven. Met de aanduiding van de korte toespraken: de zin van Kerstmis de gave van Kerstmis de opdracht van Kerst mis. "5 Met een zekere scherpte het programma inziende zou te zeg gen zyn, dat hier het Oosten en Wes ten samen zijn gebracht. Het Westen, het nu en hier. zoekt zin; by de gave van het kind denkt men aan het Oosten, het geboorte-land; voor de hele wereld geldt de opdracht. Dit wordt geaccentueerd door de muziek, die in het eerste en tweede deel een aanzienlijke rol speelt. In deze bijeenkomst wordt namelijk een deel van een kerst-cantate van J. S. Bach gespeeld, hoogtepunt van Wes terse muziek. Het is de aria voor so praan, fluit en strijkers „Süszer Trost mein Jesus kommt" en het daarbij horende koraal. Het tweede gedeelte wordt omlyst door het optreden van het bekende koor van de Russische kerk uit Den Haag. Dit zingt de gezangen van de oosterse liturgie van Kerstmis, waar in de goddelijke geboorte wordt ver heerlijkt. (Van i deskundige medewerker) hadden echter tot gevolg, dat de handel over het geheel genomen iets minder gemak kelijk verliep, waarbij men stug aan de oude prijzen vasthield. Hier en daar moest men, zoals bij het wol vee, iets op de prijzen laten vallen. De totaal-aanvoer bedroeg 3498 die- By het druilige en het voor de tijd van het jaar vry zachte weer, gaf de gisteren gehouden veemarkt een levendig beeld te zien. Er was een goed marktbezoek, hetgeen bij de grote aanvoeren van slachtdieren, vooral in de sectoren wolvee en vette koeien, de veemarkt kenmerkte als één van de laatste sluitmarkten vóór de feestdagen en het jaareinde. Notering in kg geslacht gewicht: vette koeien: van f3.25 tot f4.10 en f 4.50, luxe dieren tot f 4.60 f 4.70, slachtdieren: van f3.90 tot f 4.20 en f4.40, worstkoeien: van f3.tot f 3.30. Vette kalveren. Deze afdeling gaf nog een vrij ruime aanvoer te zien. We zagen echter maar weinig ko pers, die zich i.v.m. de feestdagen wellicht tydig hebben voorzien. De handel verliep dan ook maar matig tot redelijk met iets mindere prijzen. Notering per kg levend gewicht: van f350 tot f4.— en f4.25. Enkele prima dieren boven notering tot f 4.40 a f4.45. Wolvee. Met plm. 750 dieren meer dan verleden week gaf ook de afde ling wolvee een goede ruime aanvoer te zien. Gezien het ruime aanbod, zowel op de Leidse markt als elders, waarin verschillende factoren een rol spelen, zoals het ruimen der dieren tegen het jaareinde en niet minder het zachte weer, waardoor ook een groter aanbod van overzeese lamme ren, had de handel een stug verloop. Hoewel de beste dieren aan de top nog wel prijshoudend bleven, werden de mindere soorten met een stugge vasthoudendheid toch tegen lagere Gebruiksvee. De afdeling gebruiks- vee gaf een vrij normale aanvoer te zien, welke dan ook iets ruimer was dan verleden week. Daar er van het zuiden uit geen vee kan worden aangevoerd, was de vraag naar melk- en kalfkoeien iets beter, waardoor de handel iets leven diger verliep bij onveranderde prijzen. De handel in vare-koeien daarente gen had nog steeds een matig karak ter, doch waren ook deze dieren zeker niet goedkoper. Onder de aanvoer bevonden zich geen of weinig jonge dieren en iets meer kwaliteitsvee, dat goed geplaatst kon worden. Notering: melk- en kalfkoeien van f 1000— tot f 1250.— en f 1375.— top-klasse dieren tot f 1500— a f 1550.—, vare-koeienvan f 750.— tot f 1000.— en f 1350.—. Jongvee: geen aanvoer, geen note ring. Vette koeien: De afdeling vette koeien was ruim voorzien. Hoewel het tegen de feestdagen loopt was de handel toch niet wild en was het wel te merken dat de meeste slagers niet tot het laatst hebben willen wachten en hun aankopen voor de komende week reeds hadden gedaan. De handel was dan ook iets min der vlug tot matig, stug prijshoudend maar zeker niet hoger in prijs. Goede kweek resultaten Onder zeer grote belangstelling opende de heer J. H. Goossen, voor zitter van de Leidse club van vogel liefhebbers (onderafdeling van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers) gisteravond in het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" (einde Borneostraat) de jaar lijkse grote Avibus-vogelshow. G. H. Brokmeyer, J. Broekhuizen en A. Dommerholt, de allesbehalve ge makkelijke taak de kweekresultaten te waarderen en de vele beschikbaar gestelde prijzen toe te kennen. De voornaamste successen zagen er als volgt uit: Klasse 1 (zangkanarlcs Hazer EK. '65 stam v. 4 vogels): A. de Beer, 3 ere-prijzen en 1ste pr.; kl. 3 (idem 1 vogel): A. de Beer, 1ste pr.; kl. 4 (idem overj. E.K.): A. de Beer, 1ste pr.; kl. 5 (idem open klas se): A. Laterveer, 1ste pr.; kl. 7 (waterslag kanaries E.K. '65)W. Henderson, 2de pr.; kl. 9 (idem open klasse): P. v. d. Berg, 3de pr.; kl. 10 (Kleurkanaries gepegmenteerd E.K. '65 J. de Vries, 1ste tjn. 6de pr. en éreprys (zilv. bonbonnière-L.C.) dreidaagse club-expositie wee kunnen genieten van de ze gevarieerde collectie vogels. De show omvat ditmaal rv vogels in vele gevarieerde i Een aantal fraaie vluchten er se nieuw aangeschafte vitrines geven i kl 12 (idem open klasse): G. Nie- het geheel nog een extra kleurig en vaart, 1ste en 2de pr.; W. Zitman, levendig aanzien. Ook kunnen de be- 3de pr kJ 13 (jdem ongepegmen- zoekers een door de „Leidse Aqua- i teerd EtK. '65»; J. Broekman, 1ste riumvrienden" fraai ingericht auqua-pr E A Teske 2de pr A Later_ veer 3de pr.; kl. 14 (idem overj. E.K.)P. P. v. d. Berg, 1ste pr.; kl. bewonderen. de i Daar traditie getrouw positie voor de leden van „Avibus" een onderlinge kweekwedstryd is verbonden, had de jury. bestaande uit de keurmeesters M. van Woezik, gouden verlovingsringen Constant, Love. Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Shirley (links) en de Ne- op Schiphol. Shirley ging voort derlandse Doris Day. typiste een tv-optreden naar Polen en Lidy Spaargaren uit Wagenin-1 Lidy Spaargaren vertrok naar gen waren gistermiddag tegelijk New York. waar zij zal deelne- men aan een wedstrijd waarin ..het meest op Doris Day gelij kende meisje" zal worden geko zen. 15 (idem open klasse Kwartel ere- en eerste pr.; J. M. Kreuger. 2de pr G. Nievaart, 3de pr.; E. A. Teske, 4de pr.; P. P. v. d. Berg. extra ereprijs; kl. 22 (kruisin gen trop. vogels E.K. '65): G. F. de Rooij, ere- en derbypr., 1ste pr.; kl. 24 (idem open klasse): mevr. J. van der Horst, 1ste pr.; kl. 25 (kuif- en vormkanaries)G F. de Rooij ere- en eerste pr.; J. Broekman. 2de pr.; kl. 28 (paren trop. vogels EJC. '65): A. Laterveer, ere- en eerste pr.; J. kl. 30 «idem open klasse): P. N. Mar- celis, 1ste pr.; A. Laterveer, 2de pr.; kl. 31 (enkele trop. vogels): J. Lefe- bre, ereprijs (medaille N.L.C.), 1ste pr.; J. Broekman, erepr. en 1ste pr.; mevr. J. v d. Horst, 3de pr.; A: Laterveer, 4de pr.; kl. 32 (idem overj. E.K.)A. Laterveer, 1ste pr.; kl. 33 'idem open klasse): A. Laterveer, lste en 2de pr.; kl. 37 (parkieten EK '65>: mevr. J. v. d. Horst, ere prijs (legpenning B. en W. Leiden): lste pr.; kl. 39 (idem open klasse): mevr. J. v. d. Horst, lste pr.; J. R de Jong, 2de pr.; kl. 42 (agaporniden open klasse): A. Laterveer, lste pr.; kl. 43 (grote parkieten E.K. '65): mevr. J. van der Horst, ereprijs (leg- pennig L.D.) en lste pr.; kl. 45 (idem open klasse): A. Laterveer. lste pr.; kl. 48 (stammen van 4 vogels)J. Broekman, erepr. en lste pr kl. 50 «twee kleurkanaries E.K. '65): J. Broekman, lste pr.; afdeling vluch ten en vitrines: lste pr. A. Laterveer; 2de pr. P. N. Marcelis; 3de pr. C. Teske. Waar niet vermeld bestonden de prijzen uit diverse bekers, stan daards en plaquettes. prijzen verhandeld dan verleden week. Notering: vette schapen: van f90. tot f 110.en f 120.—, vette lamme ren: van f100.— tot f135.— en f 155.topdieren boven notering tot f160.— a f.165.—. Varkens (voor fok- en mestery). Ondanks de ruimere aanvoer verliep de handel redelijk, een verschijnsel dat men tegen het jaareinde dikwyls kan waarnemen. Veelal komt deze handel zo medio december over het dode punt heen. Met het nieuwe jaar voor ogen, dat dikwyls met een lichte prijsstijging inluidt, zijn dè varkens houders vaak geneigd nog vóór het jaareinde hun aankopen te doen. De dieren werden goed prijshoudend verkocht. Notering: drachtige zeugen: van f 300.— tot f 375 en f 425 schrammen: van f 85.tot f95.en f 105.biggen: van f 54.tot f 58. en f 62.—. Slachtvarkens (buiten de markt). Als gevolg van een groot aanbod van geslachte varkens vanuit het zuiden had de handel hier in het westen een stug karakter by iets lagere pry- zen. Hoewel i.vjn. de vraag voor ex port en de komende feestdagen de handel in slachtzeugen iets vlotter verliep, waren deze dieren toch ook iets gedrukt in prijs. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens: van f2.20 tot f2.24 en f2.26, prima's tot f2.28; slachtzeugen van: fl.70 tot fl.75 en fl.80, prima's tot fl.85. Commissies ter voorbereiding O huwelijk van Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben twee commissies inge steld, welke belast zyn met de voor bereiding van het huwelijk van Prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg. In één van deze commissies zyn alle instanties samengebracht, welke bij deze gebeurtenis betrokken zijn. Zij staat onder voorzitterschap van de grootmees ter-opperceremoniemeester van de Koningin. De andere commissie heeft tot taak de plechtigheid in de Westerkerk in Amsterdam te regelen. Voorzitter hiervan is de opperkamerheer van de Koningin, bijgestaan door één van de Amsterdamse kamerheren. J. G. Klomp voor J.O.V.D. -Leiden De jongste verkiezingen in Frank rijk hebben aangetoond, dat de Fransen niet meer eenparig en slaafs achter De Gaulle aanlopen. Desondanks zal het er voor de E.E.G. In de komende jaren, wan neer de oude generaal aanstaande zondag wordt herkozen, allesbehal ve gemakkelijker op worden. Dit zei de heer J. G. Klomp van I de voorlichtingsdienst van de Euro- j DE POST OP 24 en 31 DECEMBER Op vrijdag 24 en 31 december zal de postdienst i.v.m. de feestdagen in enigszins gewijzigde vorm worden uitgevoerd. De geldloketten zullen om 3 uur worden gesloten. De op vrijdag gebruikelijke ver lenging tot 's avonds 7 uur komt te vervallen. De laatste lichting van de stads- brievenbussen vindt plaats om 18.00 uur. De laatste lichting aan het hoofdkantoor Breestraat wordt uit gevoerd om 20.00 uur. Nieuwjaar in raad en K. van K. De Leidse raad zal maandag 3 januari in een bijzondere zitting bij eenkomen. Na de nieuwjaarsrede van de burgemeester volgt in de Burger zaal een receptie voor de raad, waar toe ook de hoofden van takken van dienst, hun waarnemers en de chefs van de afdelingen ter secretarie zijn uitgenodigd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland houdt woens dagmiddag 5 januari om half vier in „De Lakenhal" een nieuwjaars receptie. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn geslaagd voor het doct.ex. Ned. recht de heren P. W. J. M. Kamphuisen (Velp) en P. Elshout (Leiden); kan didaat kunstgeschiedenis mevrouw E. Eykman—Delgorge (Rhoon>; doc toraal scheikunde de heer J. D. M. Wisse (Leiden). tijdens derinp den. De 1 (matig bezochte) verga- i de J.O.V.D., afdeling Lei voorlichtingsambtenaar kon zich niet voorstellen, dat De Gaulle zyn halsstarrigheid zal prijsgeven en in dc E.E.G.-kwestie opeens zal inbinden. Integendeel, de Franse pre sident zal naar de mening van de heer Klomp alsnog trachten te be reiken wat hy graag wil „Er blyft een verschil van inzicht bestaan en dat is de kern van de Europese problematiek", aldus de pessimistisch gestemde heer Klomp. De nerverkiezing van De Gaulle zal volgens de heer Klomp beteke nen, dat de Fransen wat de E.E.G. betrelt nog slechts in stand zullen houden wat al bereikt is. „Zij zullen zeker niet meer mee gaan werken aan de uitbouw van dit Europese orgaan". De heer Klomp wijdde op deze jon gerenavond een uitvoerige beschou wing aan de geschiedenis van de E.EO. en de recalcitrante rol, die Frankrijk daarbij heeft gespeeld. Duidelijk lichtte hij in zijn beschou wing het standpunt van generaal De Gaulle in deze kwestie toe. Het was de derde bijeenkomst van de J O.V.D. Leiden sinds de (her) december oprichting ank-pLfr mianWyn Leo de Hartogli naar Haagsche Comedie De acteur Leo de Hartogh zal het komende seizoen deel uitmaken van de Haagse Comedie. Hij is dan drie jaar verbonden geweest aan het Nieuw Rotterdams Toneel. Van Otterloo naar Anstralië-Japan In november 1966 zal Willem van Otterloo gedurende een maand con certen geven met 't Yomiuri Nippon Symfonieorkest in Tokio. Met dit or kest zal hij ook concerteren in Osaka Nagoya en Kyoto. Het Symfonieorkest van Melbourne heeft Willem van Otterloo uitgeno digd in de zomermaanden van 1967 en 1968 de leiding van dit orkest op zich te nemen. Deze uitnodiging is door hem aanvaard. Voor het seizoen 19661967 ontving Van Otterloo uitnodigingen van het Orchestre National in Parijs, het Orquestra Nacional in Madrid, de symfonieorkesten van Radio Keulen en Frankfort en het Hallé Orchestra. Nederlandse marine weg uit Tanzania Het twaalf man sterke detachement dat de Nederlandse marine voor op leidingsdoeleinden in Tanzania had, komt terug naar Nederland. Het Nederlandse marine-detache ment, dat in augustus naar Tanzania ging om daar van een Westduits detachement de opleiding over te ne- vertrekt waarschijnlijk op 23 ^■■riMTumnla, zodat het voor da kariUtia^eu waar Uim* v»

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3