aspiratie-bron voor veel geniale componisten Afkeuringspunten voor zondaars in verkeer" Organisatievorm van politie veranderen Openbare kerstviering OMGEVING VAN WENEN: pewann.v. Typisch land uit Biedermeiertijd ^REGISTRATIE VAN VERKEERSFOUTEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 (Van een onzer redacteuren) I Inspecteur-korpschef D. van Ooijen van de gemeentepolitie in Terneuzen komt in een uitvoe- I rige studie tot de conclusie, dat een beter opsporings- en vervolgingsbeleid ten aanzien van ver keersdelicten zou leiden tot een vermindering van het aantal ongevallen met 10 tot 15 procent. Hij becijfert, dat dit materieel alleen al een besparing van 25 miljoen gulden zou betekenen, i Hoeveel leed en ellende daardoor wordt voorkomen is niet bij benadering te schatten. dig mogelyk tot een uniform systeem Verkeer en wetshandhaving'' heet het boekje, dat politie- inspecteur Van Ooijen na een gedegen studie heeft geschreven. Het is uitermate lezenswaardig voor een ieder, die te maken heeft met de handhaving van de verkeersvoorschriften of daarin is ge ïnteresseerd. In casu iedere weggebruiker dusmenen wij te moeten veronder stellen. De heer Van Ooyen herinnert i verkeerswet, waarin staat dat van aan een recente uitspraak van mi- iemand, die vermoed wordt onge- nister Suurhoff, dat meer en betere schikt of onbekwaam te zyn om een verkeerswegen alleen niet voldoende motorrijtuig te besturen, kan wor- zyn voor een grotere verkeersveilig- den geëist, dat hij opnieuw ry- doen begrijpen. Van dit systeem schijnt ook een preventieve werking uit te gaan. De betreffende onge vallenstatistieken geven een reduc tie tezien van tien tot vijftien pro- Straffen heid. Het gaat bovenal om het feit, dat de Nederlander meer op zijn remmen dan op zijn rechten zal moeten gaan staan. De heer Van Ooijen toont echter aan, dat als de handhaving van de verkeersvoorschriften niet drastisch wordt herzien, diezelfde Nederlander die vermeende rechten nagenoeg on gestoord zal kunnen blijven uitoefe- Eén op 30.000 Volgens schattingen worden er thans jaarlijks in ons land zo'n veer tig miljard verkeersovertredingen ge maakt. Volgens de gegevens zijn er ongeveer 1.3 miljoen processen-ver baal opgemaakt. Dat betekent, dat er slechts één op de 30.000 verkeers overtredingen ter kennis van de po litie komt. Bovendien, zo constateert de heer Van Ooijen, wordt in vele gevallen doelbewust nagelaten pro ces-verbaal op te maken. Zelfs wan neer er duidelijk sprake was van een verkeersovertreding. Dit gebeurt meer en meer in grote steden, waar bij men zich beroept op personeels- lekort. Een dergelijke handelwijze is in strijd met de primaire politietaak, namelijk het opsporen van strafbare De heer Van Ooijen is trouwens \an oordeel, dat de politie-organisa- t<e zoals zij nu is niet geschikt kan worden geacht om de verkeersveilig heid doelmatig te bevorderen door het bestrijden van de verkeersover- tredingen. Er zal naar een andere organisatievorm moeten worden ge zocht. waardoor versnippering wordt tegengegaan en waarin specialisatie j mogelijk en verantwoord is. We kunnen in dit kort bestek niet op alles ingaan, dat de heer Van Ooijen over de politie en haar gi gantische taak te berde brengt, maar hij is er van overtuigd, dat er een correlatie bestaat tussen de toene mende verkeersveiligheid en een streng verkeerstoezicht. Hij conclu deert, dat èn een goed geleid en op gezet vormings- en opleidingscen trum èn een op de verantwoordelijk heid afgestemde dienstuitoefeningen zeer bevorderlijk zijn voor de ont dekking van verkeersgevaarlijke de licten. Weinig gebruik Wanneer de auteur van het boek komt te spreken over administratief rechtelijke aspecten van het verkeers recht, dan brengt hij duidelijk zijn verbazing naar voren over het feit, dat zo weinig gebruik wordt ge maakt van artikel 18 van de Wegen examen doet. Hij meent, dat de auto riteiten zelf niet hebben stilgestaan bij deze bevoegdheid. Treedt men in Nederland niet te soepel op tegen brokkenmakers in het verkeer? In Leiden b.v. werd van deze bevoegd heid in 1962 in het geheel niet en in 1963 slechts éénmaal gebruik ge maakt. En een systeem ten aanzien van deze vorderingsbevoegdheid be stond er helemaal niet. Canadees moeten komen. Hij beveelt een staf- puntensysteem aan. En daarbij meent hy, dat het in 1951 in de Ca- nadeze provincie Manitoba ingevoer de systeem in ons land als een nut tig leidraad kan dienen. „Van iedere rybewysbezitter, die met een motorrijtuig een ongeval veroorzaakt cf wegens een verkeers overtreding wordt veroordeeld, wordt een regristratiekaart aangelegd. Elke verkeersfout wordt naar gelang de ernst daarvan met één of meer af- keuringspunten (geen strafpunten dus!) gehonoreerd. Zodra de betrok kene zes punten op zijn kaart heeft staan, krijgt hij een oproep voor een hernieuwd onderzoek naar de rij vaardigheid. Indien dit onderzoek voor de delinquent bevredigend ver loopt, wordt zijn rijbewys niettemin ingetrokken en vervangen door een voorlopige rijvergunning met een geldigheidsduur van twaalf maanden. Als hij gedurende deze periode niet wordt gesignaleerd, ontvangt hy daarna zyn rijbewijs terug. Zyn re- gistratiek^art is dan weer blanco. Geraakt hy echter gedurende zijn proeftijd opnieuw in moeilijkheden, dan wordt zijn rijvergunning inge trokken, waarbij de duur van deze maatregel afhankelijk is van de aard van de gemaakte fout, maar tenmin ste één maand bedraagt. Bovendien kent men in Manitoba de verkeerskli- niek, waar men de brokkenmakers probeert de geest van het verkeer te Wij nemen nu een grote sprong in net werk van de heer Van Ooijen. Onder meer slaan wij het gedeelte over, waarin hy uitvoerig betoogt en bewyst, dat we van strenger straffen op zichzelf niet wyzer worden. Be straffing mag nooit doel in zichzelf v/orden, zeker niet by verkeersdelic ten. welke onbewust werden ge pleegd. Bestraffing mag slechts een middel zyn om degenen, die onbe wust een verkeersovertreding pleeg den een terechtwyzing te geven en om werkeiyk onwillige verkeersdeel nemers adequaat aan te pakken. Daarom wil de auteur naast de be staande straffen ook nog enkele an dere in de Wegenverkeerswetgeving zien opgenomen. Volgen van een verkeerscursus. Op zichzelf niet nieuw, maar dan alleen als bykomende straf. Aange wezen lichaam hiervoor is het Ver bond voor Veilig Verkeer. De delin quent zal de kosten zo nodig zelf moeten betalen. Volgen van een mentaliteits cursus. In het byzonder geschikt voor verkeersgevaarlyke delin quenten, aan wie een voorwaardeiy- ke ontzegging van de rijbevoegdheid is opgelegd. Het zou een individuele cursus moeten zyn, waarin gesprek ken met psychologisch en pedago gisch geschoolden zouden moeten worden opgenomen. In de Verenigde SU'.en bestaan deze cursussen al ja ren. Kosten voor de delinquent. Ontheffing van de rijbcvoeftl- heid. Men kan uit de ouderlyke macht ontzet en ontheven worden. Ontzetting is voor de onwillige ouders, ontheffing voor de onmach tige. In het verkeer zyn vele men sen, hoewel van goede wille, op kri tieke momenten onmachtig. Brok kenmakers zyn lang niet allemaal onro aatschappeiy k. Verplichting tot het ondergaan van medisch-psychologisch onder zoek. Er kunnen zich ten allen tyd twyfelgevallen voordoen. De officier van Justitie en de rechter weten dan welliont niet of zy met een onwillige of een onmachtige te doen hebben. In zulke gevallen kan een medisch- psychologisch onderzoek uitkomst bieden. Sprekend Het zyn slechts enkele facetten uit het veelzydige werkje van de heer Van Ooyen, welke wij hier kunnen aanstippen. Hy boekstaaft zijn beweringen met vele cyfers. Wel wat verouderd, maar toch nog spre kend. Bovendien is te vrezen, dat de cyfers van nu nog duidelyker taal zouden spreken, wanneer wy ze ter beschikking hadden. De overheid mag niets onbe proefd laten om tot een zo groot mogelijke verkeersveiligheid te ko- Advertenn* Komt, verwondert U hier, mensen MORGENAVOND 8.15 UUR STADSGEHOORZAAL. Sprekers: ds. Eekhof, pater Heynen, ds. Mackenzie. Koorzang, samenzang. Instrum. muziek. Puntfilet elegant en onafhankelijk van voorbijgaande modegrillen. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. men. Alleen het aantal verkeers- slachtolfers (in 1964: 2377 doden en 59.189 gewonden) vraagt reeds een dergelijke instelling", zo zegt de heer Van Ooyen in zyn nawoord, wan neer hy zich by voorbaat verdedigt tegen de aantyging, dat de door hem voorgestelde maatregelen te veel geld zouden kosten. Daarnaast re kent hy voor. dat hy acht miljoen gulden per jaar vraagt, terwyl 25 mil joen gulden kan worden bespaard. „Dan behoeft het geen betoog, dat de overheid niet langer kan en mag dralen met het nemen van adequate beslissingen Men zou kunnen stel len, dat ae overheid door het tref fen van deze maatregelen materieel alleen voor de verzekeringsmaat- schappyen zou werken. Daartegen over Kan worden gesteld, dat by een gezonde economie, een groter ver keersveiligheid zal moeten leiden tot een verlaging (of misschien beter gezegd een halt toeroepen aan de stysingi van de verzekeringspremies, zodat uiteindelyk de gemeenschap, afgezien van de ideële zijde, ook ma terieel met verwezeniyking van het in deze publicatie voorgestelde is ge diend". „Verkeer en wetshandhaving" door D. van Ooyen, licenciaat in de Cri minologie R. U. in Gent <B.) in specteur-korpschef van de gemeen tepolitie In Terneuzen met steun van de Caltex uitgegeven by Van Gorcum en Com. NV in Assen. Dit is Je lepel van het klassieke Punljilct-tcslck AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL. 18.21.43 (Van onze Weense correspondent) INVERGETELIJk is voor mij de dag waarop ik in de omgeving van Wenen met een van onze lulairste schrijvers enkele uren doorbracht in vroegere herberg en uitspanning van de interbrühl w aar Schubert volgens de over- ering het lied componeerde: „Am Brunnen vor n Tore, da steht ein l.indenhaum". Onze land- hy een opkomend, dan losbarstend en tenslotte wegtrekkend onweer uitbeeldt. Glorie van Baden Als afsluiting volgt op een paar kilometer verder het vroegere garni zoensstadje Baden, dat evenals andere Kurplaatsjes de indruk maakt van een stil, kleinburgeriyk, maar proper stadje, waar zieken kuren en iets beter gesitueerde middenstan ders als renteniers leven. Ofschoon het culturele leven in Baden een behoorlyk peil vertoont, wordt het stadje nu gewoonlyk vooral in Wenen als écht provinciaals af gedaan. In de Biedermeiertyd was dit niet het geval. Onder de monar chie woonden hier hoge officieren er was dan ook een speelbank en ook een groot aantal kunstenaars trok zich hier terug om te werken. Beethoven heeft hier ook en wel op meerdere adressen gewoond I en gecomponeerd. Een halve eeuw j later componeerde hier Millöcker zyn i oekende operettes, en Konstanze,dt veeleisende vrouw van Mozart, zoclu hier genezing voor haar echte of ingebeelde ziekte. Terwyl haar man zyn laatste dagen doorbracht In de verwaarloosde Weense woning in de Rauhensteingasse en er tenslotte eenzaam en arm stierf, was zijn vrouw in Baden. Zy was niet eens aanwezig by de begrafenis van haar waar kunstenaars zich terugtrokken, j toch terug in de omgeving van b.v. in Ischi. waar Léhar, Johann Wenen, die nog altijd stille driehoek Strauss en hun hele ryke aanhang j van het Wienerwald, gevormd door van vrienden en bewonderaars hun Perchtoldsdorf, Mödling-Hinterbrühl nog andere zomervilla's hadden. Maar het sterkst j en Baden, i Oostenrijk vindt men het Biedermeierkarakler En van Ischl Herberg, pomp en linde in H interbrühl. geschilderd door de tijdgenoot ran Schubert. Waldmüller: ..Afscheid van het bruidspaar tens van overtuigen «lat Schubert hier werkelijk POLITIE INSPECTEUR PLEIT VOOR leboom is nog niet verdwenen ofschoon zijn j Ste dagen zijn geteld. Ook hij is het slachtoffer orden van de laatste oorlog en er is alleen ir een stomp van overgebleven met een paar ;e takken. De afstand tussen dit stadje en het volgende bedraagt slechts een paar kilometer. Het stadje heet Mödling en in het centrum staat nog een groot ouderwets huis met het opschrift, dat Beethoven daar her- haaldelyk zyn intrek heeft genomen. Nu bewyst dit op zich nog niet vc-el omdat de ongedurige Beethoven meer dan 40 maal verhuisd is in en buiten Wenen, maar toch moet dit stadje hem sterk geïnspireerd heb ben. Hier namelijk componeerde hy de prachtige „Mödlinger Tanze", een luchtige, vrolyke en zwervende com positie waarvoor hij motieven ont leende aan volksliedjes uit deze streek. Men zegt wel van Beethoven dat hy de vertolker is van geweldige aandoeningen en van revolutionaire gedachten en dit kan men ook in derdaad van een deel van zyn sym fonieën zeggen, maar goed beschouwd draagt zyn werk toch vooral een romantisch karakter. Het beste be- wys is wel zyn „Pastorale" waarin ichubert en vrienden is bekend dat Schubert en zyn len regelmatig met een soort gen naar Hinterbrühl reden en ontspanning zocht. Zelfs wan de intussen gemoderniseerde rg met pomp en linde zou ver at. blijft toch de stemming be- die dit plekje oproept. De ver- g ligt in het aardige, poëtische nantische landschap met zacht ode heuvels, loofbossen en stille dpaadjes. Het is een typiscn rmeierlandschap en het ver- rt niemand dat de schilders 5 Biedermeiertyd vooral hier aotieven zochten. De meest 'oe- onder hen is Waldmüller en noot van Beethoven en Schu- HÜ is het ook geweest die de rg van Hinterbrühl met pomp ide op een schilderij: „Afscheid iet bruidspaar" vereeuwigde, een goed half uur afstand met. im van Wenen ligt het stadie 'oldsdorf met zyn nog onge- den massieve middeleeuwse en het juweel van een plein. midden staat een z.g. „Drie- Daaromheen zijn burgerhuizen met kleine trap- tes gegroepeerd, waarachter wynlokalen schuil hou- een lange stok met een bengelende bos dennegroen p wiinliefhebber weten dat hier bzesteckt", d.w.z. dat hier wijn getapt. Waar Wo'f werkte dit plaatsje heeft Hugo Wolf, Schubert zeker de grootste nrykse liederencomnonist is bt, zijn mooiste en vruchtbaar- doorgebracht. Hij was arm, |de kunstlievende familie Wer- hem van 1888 af in de i'rstrasse haar huis beschik - Hier kon hii onrestoord com- en van de natuur genieten. Tindt er reen hore bergen of rotsen, doch zacht glooiende met nraehtire bossen. Hier Wolf die dan ook in een sobrjift: „Diensie rust en eep- itid omgeeft mü. de praehti"'- ituur, do mppet verkwikkende Irer Het huis staat er nor (kamer, waar hii meer dan 43 >n componeerde ziet er nog ro iin de tijd van Wolf's bezoek: vleugelpiano, het bed en •ven de foto van zijn moeder: je niet te veel in". Het heeft 'eholpen, hy stierf vroegtijdig Schubert Massieve toren van Perch toldsdorf f. waar Hugo Wolf lo geerde. links bij de lantaarn een bosje dennegroen ten teken dat hier wijn wordt getapt. Romantisch Mödling

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17